Salatalık ile gözaltı morlukları nasıl giderilir? Gözaltı morluklarını gideren doğal yöntemler

Salatalık ile gözaltı morlukları nasıl giderilir? Gözaltı morluklarını gideren doğal yöntemler
Salatalık ile gözaltı morlukları nasıl giderilir? Gözaltı morluklarını gideren doğal yöntemler
16 Haziran 2021

Gözlerin üzerinde görmeye alışkın olduğumuz salatalığın faydaları nelerdir? Gerek tüketimi gerek maskeleri ile birçok faydası bulunan salatalığın cilde faydaları nelerdir? Güzellik merkezlerinde sıkça gördüğümüz salatalık gözaltı morlukları için nasıl uygulanılır? Yazımızın devamında gözaltı morluklarını geçiren maskeler paylaştık.

Salatalığın faydaları nelerdir?

Salatalığın faydaları nelerdir?

Salatalığın tüketimi sonucunda göstereceği faydalara inanamayacaksınız. Hem kahvaltılarda hem salatalarda mutlaka bulundurduğumuz salatalığın faydaları;

 • Diyet yapanlar için en sevilen meyvelerden biridir. Salatalığın %90’ı sudur. Bu özelliği sayesinde vücuttan toksinleri atar ve detoks etkisi yaratır.
 • Soğan, sarımsak gibi kokulu yiyeceklerin tüketimi sonucunda oluşan ağız kokularını gideren salatalık aynı zamanda ağızda oluşan bakterilerin oluşturduğu kokuyu da giderir.
 • Saç ve tırnaklar içinde önemli rol oynayan salatalık, saç dökülmesini önler ve kırılan tırnakları onarır.
 • Diyabet ve kalp hastalarının dostu olan salatalık, beyin sağlığı içinde oldukça yararlıdır.
 • Salatalık, vücudun günlük ihtiyacı olan B ve C vitaminin büyük kısmını karşılar.
 • Kemikleri ve kıkırdakları koruyan salatalık, silis sayesinde tendonları ve kasları korur.
 • Salatalık su ve lif açısından zengindir. Bu sayede kabızlığı önler. İdrar söktürücü özelliğe sahiptir. Boşaltım sistemindeki problemleri tedavi eder.
 • Yaz aylarında en sevilen meyve salatalık, vücudu serinletir. Vücut sıcaklığını dengede tutar.
 • Baş ağrılarına iyi gelen salatalık, migreni olan kişilerin en çok tercih ettiği besindir.
Salatalığın cilde yararları nelerdir?

Salatalığın cilde yararları nelerdir?

Salatalığın vücuda olan faydalarından bahsettik. Sıra salatalığın cilde olan faydalarına geldi.

 • Tüm şişkinlikleri alır ve kısa sürede nemlendirir.
 • İçeriğindeki astrigent sayesinde büzücü etkiye sahip olan salatalık, yüzdeki ve ciltteki gözenekleri küçülmesine yardımcı olur.
 • C vitamini açısından zengin içeriği ile cildi canlandırır ve genç görünmesini sağlar.
 • Cildin ihtiyacı olan tüm vitamin ve mineralleri karşılar.
 • İçeriğindeki askorbik ve kafeik asit ile yüzdeki ödem sonucu oluşan şişkinliklerin azalmasını sağlar.
 • Egzama, mantar gibi çeşitli cilt enfeksiyonlarının oluşumunu engeller.
 • Güneş lekelerini yok eder.
 • Cildi serinletir ve dinlendirir.
Salatalığın zararları nelerdir?

Salatalığın zararları nelerdir?

Salatalığın yeteri kadar tüketilmesi vücuda oldukça faydalıdır. Aşırı tüketimi sonucunda oluşabilecek zararlar şunlardır;

 • Salatalığın kabuğunda yüksek toksin bulunmaktadır. Bu yüksek toksinler insanı zehirleyebilir.
 • Acı tadı olan salatalıklar ciltte alerjik sorunlar yaratabilir.
 • Vücutta sıvı oranı artarsa kalbe zarar verebilir ve vücuttan olması gerekenden fazla su atabilir.
 • Salatalığın içinde bulunan potasyum böbrekleri hızlı çalıştırdığı için ishal ve karın ağrısına sebep olabilir.
 • Salatalık antioksidan özelliğe sahiptir. 7 gün boyunca aşırı tüketimi, vücuttaki oksidanı harekete geçirir ve bakterilerin çoğalmasına sebep olabilir.
 • Ağız yaraları veya göz kızarıklıkları alerjik reaksiyonlar görülebilir.
 • Baş ağrısı ve halsizliğe sebep olabilir.
Salatalık nerelerde kullanılır?

Salatalık nerelerde kullanılır?

Diyetlerde detoks için kullanılan salatalık, ağızda oluşan kokuları gidermede önemli rol oynarken cilt bakımı içinde en sevilen ürünlerden biridir. Evlerimizde çok kolay şekilde hazırlayabileceğiniz maskeler sayesinde cilt bakımınızı yapabilirsiniz. Birkaç parçaya böldüğünüz salatalığı yüzünüze koyup 20 dakika kadar bekletmeniz cildinize nem kazandırırken sizi genç bir görünüme kavuşturabilir. Ağız kokusu için sıkça tercih edilen salatalığı yavaşça çiğneyerek tüketmek kötü kokuları ortadan kaldırmaktadır. Sabahları aç karnına tüketeceğiniz birkaç dilim salatalık ile sindirim sisteminizi düzenlerken toksin atımına yardımcı olabilirsiniz.

Salatalık göz altı morlukları için nasıl kullanılır?

Salatalık göz altı morlukları için nasıl kullanılır?

Salatalık gözaltı morlukları için birebir çözüm sağlayabilir. Gözaltı morlukları için salatalık ile yapılan birçok tarif derledik. Ancak önce sadece salatalık kullanarak gözaltı morluklarınızı nasıl geçirebilirsiniz bundan bahsetmek istedik. Buzdolabında sakladığınız salatalıkları önce güzelce yıkayın ve kabuklarını soymadan ince dilimler şeklinde yuvarlak şekilde doğrayın. İri salatalıkların kullanılması kolaylık sağlayacaktır. Salatalıkları serinken gözlerinizin üzerine koyun ve 20 dakika kadar dinlenin. Eğer dilimleriniz küçük ise göz kapaklarınıza ayrı gözaltlarınız için ayrı dilimler kullanabilirsiniz.

Salatalık ve nane yaprağı ile gözaltı morlukları giderme

Herkesin evinde mutlaka bulunan iki malzemeli bu tarif ile gözaltı morluklarınızdan kurtulabilirsiniz. Salatalıkları ve nane yapraklarını yıkadıktan sonra robotta çekin. 1 adet küçük boy salatalık ve 5 yaprak nane yeterli olacaktır. Eğer maskeyi boyun ve yüz bölgenize de kullanmak isterseniz içine 1 yumurta beyazı eklemeniz oldukça etkili olacaktır.  Her gün uygulayabileceğiniz bu tarif sayesinde gözaltı morluklarınızdan kurtulabilirsiniz.

Salatalık ve Hindistan cevizi suyu ile gözaltı morluklar giderme

1 yemek kaşığı salatalık suyu ile 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi suyunu güzelce karıştırıp pamuk yardımı ile gözlerinize uygulayın. Başka bir pamuğun her yerini tonikle ıslatın ve göz kapaklarınızın üzerine koyup 30 dakika dinlenin. Hindistan cevizi suyu ile cildiniz beslenirken salatalık ile oluşan kararma ve morlukları giderir. Hindistan cevizi suyu aynı zamanda cilt lekelerini giderir, cildi parlatır.

Salatalık ve muz ile gözaltı morlukları giderme

Cildinizi nemlendirerek besleyecek aynı zamanda gözaltı morluklarınızdan kurtaracak olan bu maskeyi hazırlaması ve uygulaması çok kolaydır. İhtiyacınız olanlar ise yarım salatalık ve yarım muzdur. Yarım salatalığı kabukları ile rendeleyin ve yarım muzu ekleyerek ezin. Eğer cildiniz kuruysa içine bal katarak tüm yüzünüze uygulayabilirsiniz. İnce bir tabaka şeklinde sürüp yüzünüzde 15 dakika kadar bekletin ve ılık su ile durulayın. Durulama işleminden sonra gözaltı morluklarınızın kaybolduğunu görebilirsiniz.

Salatalık ve yoğurt ile gözaltı morluklarını giderme

Evimizden eksik etmediğimiz yoğurdu bu kez gözaltı morlukları için kullanacağız. 1 çay fincanı yoğurt ile dilimlenmiş salatalığı robottan geçirin. Eğer daha katı bir kıvamı olsun isterseniz 1 çay kaşığı süt tozu ekleyebilirsiniz. Yüzünüze uyguladığınız bu tarifi 15 dakika kadar bekletip ılık su ile durulayın. Bu tarif yağlı ciltlere daha uygun bir tariftir. Hem cildinizi besler hem de morlukları gidererek ten renginizi eşitler. Bu tarifi peeling olarak 3 günde 1 kez kullanabilirsiniz.

Salatalık ve patates ile gözaltı morluklarını giderme

Gözaltı morlukları için en etkili çözüm olarak kullanılan ikili salatalık ve patatestir. Yarım salatalığı dilimleyip rondoda çekin ve üzerine 2 damla badem yağı ekleyin. Daha sonra incecik bir dilim patatesin üzerine bu karışımı sürün ve gözlerinize yerleştirin. 20 dakika kadar dinlenin ve ılık su ile durulayın. Gözaltı morluklarınız geçene kadar her gün uygulayabileceğiniz bu maske ile gözlerinizin altındaki oluşan koyu halkaları giderebilir, cilt tonunuzla gözaltı renginizi de eşitleyebilirsiniz.

Göz altı morluklarının nedenleri nelerdir?

Göz altı morluklarının nedenleri nelerdir?

Birçok kişide görülen gözaltı morlukları kadınlar tarafından daha dikkat edilen bir konudur. Gözaltı moruklarının neden oluştuğu da merak konusu;

 • Yaşlanma sebebi ile cilt esnekliğini kaybeder ve gerekli yağ ve kolajen kaybetmeye başlar. Yaşlandıkça cilt yapısı incelir ve morluklar ve halkalar daha belirgin hale gelir. Gözaltı morluklarına en büyük sebebiyet veren etken yaşlanmadır.
 • Aşırı uyuma ve yorgunluk sonucunda ortaya çıkan gözaltı morlukları uyku düzensizliği sebebi ile de oluşabilmektedir. Cilt yapısı değişen durumlar karşısında hassasiyet gösterir ve koyu dokuların oluşmasına neden olur.
 • Göz kuruluğu ve alerjik durumlar sonucunda gözaltı morlukları oluşur. Gözler alerjik bakterilere karşı histamin salgılar ve kızarıklık ve göz şişmesi gibi semptomlara neden olarak gözaltı morluklarını belirginleştirir.
 • Vücudun susuz kalması sonucu göz altı morlukları oluşmaktadır. Gözler çöker ve cilt donuk bir görüntü alır.
 • Aşırı güneşe maruz kalmak da vücudun cildinize renk veren salgılarının hızlı çalışmasına neden olur. Aşırı güneş göz çevresinde koyuluğa sebep olur.
 • Genetik faktörler her rahatsızlıkta mutlaka etkili bir sebeptir. Çocukluktan görülmeye başlayan gözaltı morlukları yaş ilerledikçe daha da belirginleşebilir.
 • Tiroid hastalığı da gözaltı morluklarına neden olmaktadır.
Göz altı morluklarını gidermeye yardımcı olan alternatif yöntemler

Göz altı morluklarını gidermeye yardımcı olan alternatif yöntemler

Doğal yöntemlerle giderilebilen gözaltı morlukları tıbbi işlemler ile de giderilebilir. Dolgu, lazer ile cilt yenileme ve kimyasal soyma gibi işlemler bunlardan biridir. Cerrahi seçenekler içinde gözaltı morlukları için göz kapağı kaldırma da bulunmaktadır. Aynı zamanda soğuk kompresler, krem ve kafeinler de tıbbi tedavi yöntemlerinden bazılarıdır. Gözaltı morluklarını geçici olarak gidermek için gözaltı kapatıcı makyaj malzemeleri kullanılabilir.

Salatalık ve gözaltı morlukları hakkında en çok merak edilenler

Salatalık ve gözaltı morlukları hakkında en çok merak edilenler

Salatalığın gözaltı morluklarını giderme etkisi hakkında pek çok konuya ve çeşitli doğal maske tariflerine yazımızda yer verdik. Şimdi de bu konuda en çok merak edilenleri yanıtlıyoruz.

Salatalık göze neden konur?

Salatalık hem su tutucu etkiyi azaltan maddeler, hem de soğuk etkisiyle göz kapaklarının üstüne konduğunda sabah şişliğini azaltan ve morlukları gideren bir besindir.

Salatalık göze altına nasıl uygulanır?

Göz çevreniz için kalın bir salatalığı dilimleyin ve ardından gözlerinize yerleştirin. 10-15 dakika bekletin.

Salatalık suyu göz altı kırışıklığına da iyi gelir mi?

Salatalık suyu göz altı kırışıklıkları ve göz altı morlukları için etkili bir çözümdür. Cildinizi sıkılaştırır. Bunu salatalık suyuna pamuk batırıp göz altınıza yerleştirerek yapabilirsiniz.

Göz altı morluklarına ne iyi gelir evde çözüm?

 • Soğuk kompres,
 • Patates,
 • Çay poşetleri,
 • Salatalık
 • Hindistan cevizi suyu veya yağı
 • Aloe vera
 • Elma kabukları
 • Yüz yogası

Önemli Uyarı: Burada belirtilen sağlık bilgileri, maske tarifleri, kür tarifleri ve bilimum detaylar internet ortamından derlenmiştir. Doktor tavsiyesi değildir. Genel bilgiler olup doğruluğu teyit edilmemiştir. Bu tür tariflerin her vücutta düzenli ilaç kullanımı, çeşitli hastalıklar, vücut hassasiyetleri veya aşırı kullanımlar sebebiyle farklı sonuç verebileceği unutulmamalıdır. Dolayısıyla doktor kontrolü ve doktorunuzun vereceği miktarlar dışında bu tür tarif veya kürleri kullanmamanız tavsiye edilmektedir.  Sitemizde yer alan bilgiler reçete değildir. Tavsiye niteliği taşımaz. Yine de burada yazan bilgilerden ötürü kullanımlardan doğabilecek zararlardan kişinin kendisi sorumlu olup cemre.com internet sitesi ve yazarları sorumlu tutulamaz.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler