Şanslı Kedi ve Şans Kurbağası para çeker mi?

Şanslı Kedi ve Şans Kurbağası para çeker mi? Çeşitli efsanelere konu olan şanslı kedi ve şans kurbağasını bu yazıdan sonra evinizde bulundurmak isteyeceksiniz. Çünkü bu objeler adete üzerine para çekmeye şartlanmış! Şans kedisi para çekme ya da şans kedisi para çeker mi veya şans kurbağası para çeker mi?

Sözlükte “sallayan kedi” anlamına gelen el sallayan mısır kedisi, Japon şanslı kedisi ya da şans kedisi isimleriyle de bilinir. Mutlaka mağazalarda, restoranlarda ve ticarette görmüşsünüzdür. (ya da yabancı filmlerde) Japonlar bu yavru kedinin şansı temsil ettiğine inanırlar.

Efsaneye göre bu sembol şöyledir: Bir samuray, beyaz bir kedi yavrusunun elini salladığını zannedince (göz yanılması yaşar) yanına gider ve böylece ölümcül bir tuzaktan kurtulur. O andan itibaren bu figür Japon kültüründe çok sevilir. (Bizden size küçük bir bilgi daha bu kedi kendisine adanmış bir müzeye sahiptir.)

El sallayan mısır kedisi orijinalinde beyaz olmasına rağmen, her biri farklı alanlarda şansı temsil eden farklı renklerde de pazarlanmaktadır. Örneğin altın, iş dünyasına şans getirir ve zenginlik ve başarıyı çeker. Evlerin ve işyerlerinin ön kapısına yakındır

Chan Chu (Şans Kurbağası), Çin’in refah sembolüdür. Genellikle kırmızı gözlü, ağzında bir madeni para olan ve bir yığın Çin madeni parası, altın külçesi veya bir bagua altında oturan bir kurbağa olarak tasvir edilir. Sadece üç ayağı vardır ve arka ayağı sola dönüktür. En belirgin 2 özelliği ise 3 ayaklı olmasıyla birlikte parayla bağdaşmasıdır.

Kurbağa doğurganlığı, bolluğu, zenginliği, refahı, iyi şansı ve korumayı simgeleyen bir hayvandır. Çin mitolojisinde kurbağa, birisi iyi bir haber almak üzereyken ortaya çıkar. Efsaneye göre Jin Chan, ölümsüzlük şeftalilerini çaldığı için ceza olarak bir kurbağaya dönüştü.

Genel olarak, Chan Chu (Şans Kurbağası) evin ya da işyerinin ön kapısına bakacak şekilde yerleştirilir, kötülüğü önler, içindeki parayı korur ve dışarıdan para alınmasını sağlar. Çin’in değerli sembolü Chan Chu’dan bir tane satın almaya ne dersiniz? Bakarsınız şans yüzünüze güler 🙂 Bizden söylemesi :).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu