Sarımsak ile uçuk tedavisi mümkün mü? Sarımsağın faydaları nelerdir?

Sarımsak ile uçuk tedavisi mümkün mü? Sarımsağın faydaları nelerdir?
Sarımsak ile uçuk tedavisi mümkün mü? Sarımsağın faydaları nelerdir?
3 Haziran 2021

Kötü kokusuyla bilinen sarımsağın faydaları nelerdir? Hemen her yemekte kullandığımız sarımsak neye iyi gelir? Sarımsağı tüketerek faydalarından yararlanırken saç ve tırnak maskeleri içinde kullanabilirsiniz. Yüzyıllardır her hastalığın tedavisinde kullanılan sarımsak uçuğa sürülür mü? Sarımsak kullanarak doğal yöntemlerle uçuk nasıl geçer? Sizler için birçok tarif derledik. Keyifli okumalar dileriz.

Sarımsak ile uçuk tedavisi mümkün mü?

Uçuk ile ilgili genel bilgiler

Genellikle halk arasında gece korkunç rüya gördüğü için çıktığı bilinen ve dudak çevresinde çıkan yaraları uçuk olarak adlandırsak da uçuk, virüslerin yol açtığı yaralardır.

Uçuk nedir?

Uçuk tıpta herpes simpleks adına sahip bir virüsün yol açtığı yaralardır. Bu yaralar önce su kabarcığı şeklinde daha sonra kabuklu yara şeklindedir. Vücudun hemen her yerinde çıkan bu yaralar genellikle dudaklarda ve genital bölgede görülür. En sık enfeksiyon üreten virüslerden biri olarak bilinmektedir. Sıklıkla yüzde ve ağız içinde görülür. Bu yaralara sebep olan virüsler insan vücuduna girdiğinde ömür boyu belirti vermese bile vücutta kalır ve atılmaz. Virüs bulaştıktan sonra sinir hücrelerinin gövdelerine yerleşir. Uygun zamanda sinir dokusunu izler ve deride uçuk yapar. Kabuklaşarak iyileşir. Eğer gebelik döneminde anneye uçuk virüsü bulaşmışsa tehlikelidir. Doğum sırasında anneden geçen virüs bebekte göz, cilt ve sinir sistemi enfeksiyonlarına yol açmaktadır. Bebeklerin bağışıklık sistemi yetişkinlere göre daha zayıf olan uçuklu bireylerin bebeklere temas etmemesi, öpmemesi gerekmektedir.

Uçuğun belirtileri nelerdir?

Genellikle vücut direncinin düştüğü ya da duygusal çöküş ve stresli dönemlerde ortaya çıkan uçuklar, kadınlarda adet dönemleri öncesinde de sıklıkla görülmektedir. Bağışıklığı kuvvetli olan kişilerde hiç belirti vermeyebilir.

 • Kaşıntı
 • Dudaklarda karıncalanma
 • Dudaklarda küçük kabarcıklar
 • Kızarıklık
 • Ateş
 • Kuru ve tahriş olmuş cilt
 • Deride su toplaması
 • Kas ağrısı
 • Şişmiş lenf bezleri

Nadiren görülse de kas ağrısı ve lenf bezlerinde şişlik görülebilir.

Uçuk neden olur?

Sıklıkla dudak çevresinde çıkan uçuklarda çok fazla ağrı hissedilmez. Kabarcık şeklinde görülen uçuklar, bazı bireylerde burun içinde, çene, boyun ve yanakta görülebilir. Bağışıklığı zayıf, kanser hastalarında çok tehlikeli şekilde gözde uçuk çıkabilir. Gözde çıkan uçuk körlüğe sebep olabilir. Bu virüs, mukoza, tükürük, yaraya, deriye temas ile bulaşmaktadır. Uçuk, herhangi bir vitamin eksikliğinden oluşmasa da, D ve E vitamini uçuk tedavisinde iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Uçuk nasıl geçer?

Günümüzde birçok kişide görülen uçuklar, eczanelerden edinileceği kremler ve ilaçlar ile geçebilir. Ancak uçuk tedavisi için evde pratik şekilde uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerle de geçirebilmeniz mümkündür. Uçuğa iyi gelen besinler arasında sarımsak, bal, arı sütü, sirke, meyan kökü ve vanilya yağı bulunmaktadır. Yazımızın devamında uçuğun tedavisi için yöntemler bulunmaktadır.

Sarımsak ile uçuk tedavisi mümkün mü?

Sarımsak nedir?

Çok yıllık, çiçekli bir bitki olan sarımsak, soğan ve pırasa ile aynı familyaya aittir. Soğanlı bir bitkidir. 1 metreye kadar uzayabilen, dik bir gövdeye sahiptir. Sivri bir uçla biten sarımsak, pembeden mora kadar değişen renklerde çiçeklere sahiptir. Sarımsak kokulu bir meyveye sahiptir ve acımsı bir lezzete sahiptir. Dünya çapında yaygın bir baharat olan sarımsak, yüzyıllardır bilinmekte ve hem tüketimi hem tedavi için sıkça tercih edilmekteydi. Günümüzde ise Çin tek başına dünyadaki sarımsak ihtiyacının yaklaşık %80’ini karşılamaktadır.

Sarımsak ile uçuk tedavisi mümkün mü?

Sarımsağın faydaları nelerdir?

Hemen her yemeğe katılan ve her hastalıkta doğal tedavi yöntemi olarak tercih edilen sarımsak, saç ve tırnak bakımı içinde sıkça tercih edilmeye başlamıştır. Kokusu rahatsız etse bile faydalarını göz ardı edilmemektedir. Taze olarak kullanılabildiği gibi kurusu, tozu, çayı da tüketilebilir.

 • Sarımsak, kadın erkek fark etmeksizin hormonların düzenli olarak salgılanmasını sağlamaktadır. Bu hormonlar sayesinde kadınlarda yumurtlama düzeni, erkeklerde kan dolaşımını hızlandırarak cinsel güç arttırılır. Bunun yanı sıra sperm sayısını ve kalitesini arttırır. Ne kadar karşı partnerler kokusundan hoşlanmasa da cinsellik için çok önemli bir yere sahiptir.
 • Sarımsağın içeriğindeki vitamin ve mineraller saçların gürleşmesine, daha canlı görünmesine yardımcı olmaktadır. Saç dökülmeleri içinde çok sık tercih edilen sarımsak, kepeği de önlemektedir. Sarımsağın kokusundan dolayı saçlarına uygulamaktan çekinen birçok kişi vardır. Ancak sarımsak uygulamasından sonra saçlar şampuanla yıkandığında koku kalmamaktadır.
 • Sarımsağın iştah kontrolünde etkili olduğunu biliyor muydunuz? Sarımsak zayıflamak isteyenler için çok önemli bir besindir. Sarımsak tokluk hissi oluşmasında etkilidir. Yağ yakımını hızlandıran sarımsak, diyet listelerinin sevilen besinlerinden biridir. Sindirim sistemini düzenleyerek kabızlık, şişkinlik problemlerini ortadan kaldırmaktadır.
 • Sarımsak, antioksidan özelliği ile kansere karşı savaşır. C ve E vitamini sarımsakta bol miktarda bulunmaktadır. Bu içerik ile birçok kanser çeşidinden koruyan sarımsak, mevcut kanser hastalığı bulunan kişilerin tedavi başarısını arttırır.
 • Sarımsak kronik hastalıklarda da oldukça ekili bir yöntemdir. Kan şekerinin dengelenmesini sağlayarak diyabet hastalarının ilk tercihidir. Sarımsak damar etrafında oluşabilecek plakları engelleyerek kalp krizi riskini düşürür.
 • Sarımsak, bakteri, virüs, mantar gibi mikroorganizmalara karşı koruyucu görev üstlenmektedir. Enfeksiyon hastalıklarının iyileşmesi için en doğru besindir. Özellikle kışın çok hastalanan kişilerin 1 diş sarımsak yuttuğunda daha az hasta oldukları tespit edilmiştir.

Sarımsak ile uçuk tedavisi mümkün mü?

Sarımsak neye iyi gelir?

Pek çok hastalığa karşı vücudu korumaya yardımcı olan saç ve tırnak sağlığının korunması için önemli rol taşıyan, aynı zamanda kanserden koruma ve cinsel sağlığın korunması gibi konularda da etkili olan sarımsak, kalp ve damar hastalıkları için de sıkça tercih edildiği bilinmektedir. Bu faydalardan yararlanmak için pişirdiğimiz yemeklerin içerisine koymayı tercih edebilir, bunun yanı sıra sarımsağın çayları da tüketilebilir. Sarımsağın taze olarak tüketimi vitamin kaybının önlenmesi açısından önemlidir. Şifa kaynağı olarak tanımlanan sarımsak, sağlık alanında antikor sağlayan ilaçlarda kullanılmaktadır. Anti bakteriyel ve antiseptik özellikleri ile alternatif tıbbın gözde besinlerinden biridir.

Sarımsak ile uçuk tedavisi mümkün mü?

Sarımsak nasıl kullanılır?

Sarımsağın kullanımı ile ilgili birçok bilgi bulunmaktadır ancak en önemlisi sarımsağın içerdiği hassas bir vitamin türünün metal ile teması sonucunda etkilerini kaybetmesidir. Yani sarımsak metal bıçakla kesinlikle kesilmemelidir. Sarımsak şikayete ve tedavi amacına göre farklı kullanımlara sahip bir besindir. Taze sarımsağı yemeklerde kullanabilirken aynı şekilde diş diş yutmanız da bir o kadar sağlıklıdır. Sarımsak çayları, sarımsak tozu, sarımsak kurusu, sarımsak yağı hepsi farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Ortak özellik olarak kokusu ve kesin fayda sağladığı bilinmektedir. Birçok insan sarımsağın kokusundan dolayı sarımsağın herhangi bir formunu kullanmaktan çekinmektedir ancak sarımsağın kokusunu gidermek ve hafifletmek mümkündür. Örneğin saçlarınızda uyguladığınız sarımsak maskesinin kokusunu şampuanla giderebilirsiniz.

Sarımsağın zararları nelerdir?

Sarımsağın birçok faydasının bulunduğunu biliyoruz ancak her besin gibi aşırı tüketildiğinde bazı yan etkilere sahiptir. Bu yan etkileri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Aşağı tüketimi sonucu mide ve karında şiddetli ağrı ciltte kaşıntı yaratabilir
 • Halsizlik baş ağrısı gibi sorunlar ortaya çıkartabilir

Sarımsak kan inceltici özelliğe sahiptir. Bu özellikten kaynaklı olarak kan inceltici, kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalar doktoruna danışmadan sarımsak ile olan herhangi bir doğal tedavi yöntemini uygulanmamalıdır.

Sarımsak ile uçuk tedavisi mümkün mü?

Uçuk için sarımsak uygulaması nasıl yapılır?

Semptomlarıyla oldukça can yakıcı hale gelen uçuklara, sarımsak uygulamasının fayda sağladığı bilinmektedir. Uygulaması ise bir hayli kolaydır. Bir orta boy diş sarımsak ezilerek kaşınan bölgeye günde 4-5 defa sürülür. Sürülen sarımsak 10 dakika kadar bekletilir. Daha sonra bir pamuk veya mendil yardımıyla silinir. Ertesi gün aynı uygulama tekrar yapılır. Bu uygulama sonucunda uçuktaki virüs temizlenecek ve semptomlar azalacaktır.

Sarımsak ile uçuk tedavisi için doğal yöntemler

Uçuk tedavisi için birbirinden kolay ve faydalı olan bu tarifler, aynı zamanda çok etkilidir. Düzenli ve doktor kontrolünde kullanmanız sonucunda kesin sonuç alabilirsiniz. Dilerseniz tariflerimize geçelim.

Sarımsak ile nane yağı karışımı

Nane yağının anti viral bileşenler vardır. Bu bileşen sayesinde uçuğu geçirmeye yardımcı olmaktadır. Sarımsağın mikrop öldürücü özelliği ile uçukların virüsünü öldürür. Çıkabilecek ve tekrarlayabilecek uçukları engeller. Uçuk çıkmadan önce uygulayabileceğiniz bu karışım sayesinde uçuğu önleyebilirsiniz. 1 küçük diş sarımsağı ezin ve içine 1-2 damla nane yağı damlatın. Çubuklu pamuk ile uçuklu bölgeye uygulayın. Durulama gerektirmeyen bu tarifi uçuk geçene kadar uygulayabilirsiniz.

Sarımsak ile bal karışımı

Taze sarımsak ile hazırlayabileceğiniz bu tarifi sarımsak tozu formunu da kullanabilirsiniz. 1 yemek kaşığı bal ile 1 tatlı kaşığı sarımsak tozu ile karıştırılır ve macun haline getirilir. Günde 2 kez kullanacağınız bu tarif sayesinde uçuğunuzdan kolayca kurtulabilirsiniz. Bal uçuğunuzun iyileşmesine yardımcı olurken sarımsak uçuğun içindeki virüslerin üremesini ve uçuğun tekrarlamasını engeller. Durulama gerektirmeyen bu karışımı gece yatmadan uygulamanız ve sabaha kadar durması daha etkili sonuçlar verecektir.

Sarımsak ile sirke karışımı

1 tatlı kaşığı sirkenin üzerine 2 yemek kaşığı su ekleyin. 3 diş sarımsağı suyu çıkana kadar ezin. Çıkan suyu karışımın içine ekleyin. Bu karışım 2 günde 1 uçuğu kurutmak amacıyla kullanılmaktadır. Fazla kullanımı sirkenin asidik yapısından dolayı tahrişe yola açabilmektedir. Hassas cilde sahip olanların kullanması önerilmez. Uygulama sonunda mutlaka ılık su ile durulanmalıdır.

Sarımsak ile süt karışımı

Uçuk yeni çıkarken uygulayacağınız sarımsak süt ikilisi çok işinize yarar. Bu yararlı karışım uçuğun iyileşmesini hızlandırır. Virüsün ilerlemesini önler. 1 tatlı kaşığı sütün içine 1 orta boy diş sarımsak ezilerek eklenir ve iyice karıştırılır. Sarımsağın suyunun çıkması önemlidir. pamuğu bu karışıma batırın ve uçuğun üzerine günde 1 kez uygulamanız yeterli olacaktır. Aynı tarifi arı sütü ile yapmanız daha etkili olacaktır.

Sarımsak ile aloe vera karışımı

Aloe vera içeriğindeki cilt dostu bileşenler sayesinde uçuk içinde oldukça fayda sağlamaktadır. Sarımsak ile birleştiğinde uçuğun hızla kurumasını ve iyileşmesini sağlar. 1 yemek kaşığı aloe jel ile 1 tatlı kaşığı sarımsak yağı iyice karıştırılır ve uçuklu bölgeye uygulanır. Günde 2 kez uygulayabileceğiniz bu karışım durulama gerektirmez.

Sarımsak ile uçuk tedavisi mümkün mü?

Sarımsak ve uçuk ile ilgili merak edilen sorular

Sizler için sarımsak ve uçuk hakkında en çok sorulan ve merak edilen soruları derledik. Dilerseniz sorulara göz atalım.

Sarımsağı günde ne kadar tüketmeliyiz?

Sarımsak içeriği dolayısıyla belirli ölçülerde tüketilmelidir. Günde 2 diş sarımsak yenilebilir. Sarımsak kan şekerini düşürücü etkiye sahip olduğu için yüksek şeker problemi yaşayanlar 3 diş kadar tüketebilir.

Sarımsağı nasıl tüketilir?

Sarımsağın içerisinde bulunan enzimlerden daha fazla faydalanmak için ezdikten sonra 2-3 dakika bekletmeniz önerilir. Yemeklerde ise çiğ olarak kullanımı en önerilen ve faydalı formudur. Pişirme işlemi, sarımsağın anti bakteriyel potansiyelinin azalmasına sebep olduğu için bu yöntem önerilmemektedir.

Sarımsak kokusu nasıl önlenir?

Birçok kişi sarımsağı tükettikten sonra ağız kokusundan şikayet etmektedir. Çoğu zaman süt, zencefil ve nane şekerleri bu koku için geçici bir yöntemdir. Karanfil çiğnemek daha uzun süreli bir çözümdür.

Sarımsak uçukta ne kadar kalmalıdır?

Ilık suyla durulamadan önce 10 dakika boyunca uçuklu bölgede bekletmeniz yeterlidir. Bu yöntem biraz kaşıntı ve yanmaya sebep olsa da birkaç saniye içinde geçmektedir.

Uçuğa sarımsak sürmek iyi gelir mi?

Uçuğu daha hızlı kuruttuğu ve içerdiği antiseptik özellikleri ile uçuğun yenilenmesini önleyen özelliklere sahiptir. Bu yüzden uçuğu geçirmek için sarımsak oldukça faydalı ve etkili bir yöntemdir.

Önemli Uyarı: Burada belirtilen sağlık bilgileri, maske tarifleri, kür tarifleri ve bilimum detaylar internet ortamından derlenmiştir. Doktor tavsiyesi değildir. Genel bilgiler olup doğruluğu teyit edilmemiştir. Bu tür tariflerin her vücutta düzenli ilaç kullanımı, çeşitli hastalıklar, vücut hassasiyetleri veya aşırı kullanımlar sebebiyle farklı sonuç verebileceği unutulmamalıdır. Dolayısıyla doktor kontrolü ve doktorunuzun vereceği miktarlar dışında bu tür tarif veya kürleri kullanmamanız tavsiye edilmektedir.  Sitemizde yer alan bilgiler reçete değildir. Tavsiye niteliği taşımaz. Yine de burada yazan bilgilerden ötürü kullanımlardan doğabilecek zararlardan kişinin kendisi sorumlu olup cemre.com internet sitesi ve yazarları sorumlu tutulamaz.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler