Sarımsak ve sirke kürü ile kıl kurdu tedavisi mümkün mü? Kıl kurdu döken mucizevi kürler!

Sarımsak ve sirke kürü ile kıl kurdu tedavisi mümkün mü? Kıl kurdu döken mucizevi kürler!
Sarımsak ve sirke kürü ile kıl kurdu tedavisi mümkün mü? Kıl kurdu döken mucizevi kürler!
29 Mart 2022

Kıl kurdu varsa nasıl anlaşılır? Kıl kurdu enfeksiyonu olan kişilerde genellikle herhangi bir belirti görülmese karın ağrısı ve mide bulantısı nadir olarak görülür. Ayrıca kıl kurdu şikayetinde bazen çeşitli belirtiler de görülebilir. Kıl kurdu çocuklarda daha sık rastlanmasının yanı sıra yetişkinlerde de görülebilir. Bu parazitler bağırsaklarda enfeksiyona neden olurlar. Kıl kurdu kaynaklı enfeksiyonlar dünya genelinde yaygın olarak karşılaşılan bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisinde en önemli nokta temizliktir. Peki kıl kurdu tedavi edilmezse ne olur? Ne kadar bulaşıcı olsa da kır kurdu ölümcül bir hastalık değildir. 13 haftada yaşam döngüsünü tamamlayan kıl kurdu tedavi edilmediği zaman bu sürede kendiliğinden geçebilir. Bazı kişilerde tedavi edilmeyen kıl kurdu paraziti çeşitli problemlere neden olabilir. Kıl kurdu tedavisine bitkisel çözümler!

 İlginizi çekebilir: Crohn hastalığı nedir? Crohn hastalığının belirtileri nelerdir?

kıl kurdu sarımsak tedavisikıl kurdu sarımsak tedavisi

Kıl kurdu nedir?

Kıl kurdu halk arasında bağırsak kurdu veya bağırsak paraziti olarak bilinir. Ancak tıptaki adı enterobiasistir. Bağırsaklarda sık rastlanan parazit çeşidi olan kıl kurdu ince ve beyaz renktedir. Boyu ise 6- 13 mm arasında değişir. Kıl kurdu çocuklarda daha sık rastlanmasının yanı sıra yetişkinlerde de görülebilir. Bu parazitler bağırsaklarda enfeksiyona neden olurlar. Kıl kurdu kaynaklı enfeksiyonlar dünya genelinde yaygın olarak karşılaşılan bir hastalıktır. Kıl kurdu enfeksiyonu en sık okul çağındaki çocuklarda görülür. Kıl kurdu enfeksiyonu kişilerde ciddi hasarlara veya belirtilere yol açmasa da kolayca yayılabilen bir sıkıntıdır. Anüs çevresine binlerce yumurta bırakarak kişiyi enfekte eden kıl kurdunun yumurtaları gözle görülemeyecek kadar çok küçüktür. Tedavisi kolay ve kısa süreli olan kıl kurdunun en belirgin belirtisi anal bölgede kaşıntılardır. Genellikle geceleri ortaya çıkan bu kaşıntılar oldukça can sıkıcı hale gelebildiği gibi hiç belirti göstermeyebilir. Tedavi edilen kişi tedavi sonrasında tekrar enfekte olabildiğinden tüm aile kontrol edilmeli ve parazit mevcutsa tedavi edilmelidir. Bu hastalıkta en önemli nokta temizliktir. Giyilen pijamalar, iç çamaşırları ve yatak örtüsü iyice yıkanmalıdır. Parazit kolaylıkla kişiler arasında yayılabilir. Bu yüzden temizlik konusunda göstereceğiniz özen bu enfeksiyondan kurtulmanız için kolaylık sağlar. Peki kıl kurdu varsa nasıl anlaşılır?

Kıl kurdu belirtileri nelerdir?

Kıl kurdu enfeksiyonu olan kişilerde genellikle herhangi bir belirti görülmese karın ağrısı ve mide bulantısı nadir olarak görülür. Ayrıca kıl kurdu şikayetinde bazen şu belirtiler görülebilir;

 • Anüs çevresinde kaşıntı: Kıl kurdu anüs çevresinde yumurtalarını bırakır ve bu yumurtalar şiddetli kaşıntıya sebep olabilir. Bu kaşıntılar genellikle gece saatlerinde olduğundan kişide uykusuzluk huzursuzluk yaratabilir. Bu kaşıntılar ciltte tahrişe neden olur.
 • Vajinal akıntı: Makattan vajinaya kadar yayılan kıl kurdu vajinada kaşıntıya ve akıntılara sebep olur.
 • Ara ara görülen karın ağrısı ve mide bulantısı

Belirtiler yaygın veya nadir olsa da bu belirtilerin görülmesi durumunda vakit kaybedilmeden tedavi için bir hekime başvurmalısınız.

Kıl kurdu neden olur?

İnsanlar arasında oldukça bulaşıcı bir bağırsak solucanı olan kıl kurdu enfeksiyonuna dişi kıl kurtları sebep olur. Kıl kurdu paraziti, yumurtalarının solunum yolu ile alınması veya kıl kurdu yumurtalarının yutulması ile kişilere bulaşır. Kıl kurdu yumurtaları kişinin vücuduna girdiğinde yumurtadan çıkıp olgunlaşma zamanına kadar ince bağırsakta kalır. Yumurtadan çıkıp olgunlaşan kıl kurdu kalın bağırsaklara (kolon) geçer ve geceleri anüsten dışarı çıkarlar. Olgun dişi kıl kurtları anüs çevresine yumurtalarını bırakırlar ve kolona geri dönerler. Gece şiddetli kaşıntıların sebebi de budur. Bu bölgenin kaşıması ile yumurtalar, kişinin parmaklarına ve tırnak altlarına yerleşir. Parmaklara yerleşen yumurtalar yaklaşık olarak birkaç saat yaşayabilir. Bu birkaç saat içerisinde kişinin temas ettiği yerlere bu yumurtalar geçer. Kontamine yüzeylerde (katışkıları ya da toz, yağ gibi yabancı özdekleri, üzerinde toplamış olan yüzey) 2-3 hafta kadar yaşayabilen kıl kurdu yumurtaları sağlıklı başka bir insanın temas etmesi ile o kişiye de kıl kurdu paraziti kolaylıkla bulaşabilir. Kıl kurdu parmaklar, tırnaklardan bulaşabildiği gibi yiyecek ve içeceklerden de bulaşabilir. Kıl kurdu paraziti genellikle 13 haftaya kadar yaşar. Hastalar tedavi sürecinde parmaklarına veya tırnak altlarına yerleşen parazitleri, ellerini ağızlarına götürerek bu parazitlerin yutulması ile tekrardan kendilerine bulaştırabilirler. Anüs çevresinde bulunan yumurtalardan kıl kurdu larvaları çıkarak tekrardan bağırsağa geldiğinde kişinin yeniden enfekte olması durumunda hastalık tedavi edilmediği sürece sürekli olarak devam eder.

Kıl kurdu nasıl geçer?

Elbette uygun bir bölümün hekimine başvurmak gereken bu sıkıntı da ilaçların yardımıyla tedavi sağlanırken aynı zamanda kişisel temizlik, ev temizliğine biraz daha özen gösterildiğinde kıl kurdu tedavi süreci oldukça hızlanır. Kıl kurdu enfeksiyonu ağız yoluyla alınan birtakım ilaçlar ile tedavi edilir. Genellikle Mebendazol, Albendazol, Pyrantel pamoate ilaçları reçete edilir. Kıl kurdunun kişiler arasında çok kolaylıkla bulaşabildiğinden bahsetmiştik. Buna önlem olarak enfekte kişi ile aynı evde yaşayan herkesin tedavi edilmesi ile kesin sonuçlar alınabilir. Enfekte kişiyle yakın ve kişisel temasta bulunan kişilerin de tedaviye ihtiyacı olabilir. Kıl kurdunun en büyük şikayet yarattığı konu anüs çevresinde kaşıntıdır. Bu kaşıntılar için bazı kremler ve merhemler kullanılır. Bu sayede hastanın kaşıntılardan kurtulması ve rahatlaması sağlanır. Aynı zamanda kaşınan bölgeyi kaşıyarak tahriş etmesi, zarar vermesi de önlenmiş olur. Hastanın ev içinde temas ettiği yerlere kıl kurdu yumurtaları yapışmış olabileceğinden bu süreçte ev temizliği çok önemlidir. Bu bağlamda ilaç tedavisi ile birlikte gerekli temizliğin yapılması parazitlerden tamamen kurtulmayı sağlar. Ancak ev temizliği dikkatli bir şekilde yapılmazsa tedaviden sonra tekrardan kıl kurdu enfeksiyonu gerçekleşebilir veya diğer evde yaşayan üyelere kıl kurdu paraziti bulaşabilir. Peki kıl kurdu tedavi edilmezse ne olur? Ne kadar bulaşıcı olsa da kır kurdu ölümcül bir hastalık değildir. 13 haftada yaşam döngüsünü tamamlayan kıl kurdu tedavi edilmediği zaman bu sürede kendiliğinden geçebilir. Bazı kişilerde tedavi edilmeyen kıl kurdu paraziti çeşitli problemlere neden olabilir.

 • Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu
 • Kadınlarda vajinal iltihap (vajinit) veya rahim içine kadar ilerlediğinde rahim içi iltihabı (endometrit)
 • Kilo kaybı (vücudun besin maddelerini tüketmesinden kaynaklı)
 • Şiddetli karın ağrıları (parazit sayıları arttığında)

Kıl kurdu için hangi doktora gidilir?

Bağırsak parazitleri grubuna dahil olan kıl kurdu bağırsaklara yerleşerek enfeksiyona yol açar. Peki kıl kurduna hangi bölüm bakar? Kıl kurdu sindirim ve boşaltım sistemini ilgilendiren bir rahatsızlıktır. Bu nedenle hastanelerin dahiliye bölümü veya gastroenteroloji bölümüne başvurulmalıdır. Kıl kurdu tanısı için ise parazitoloji laboratuvarlarından yararlanılır.

sarımsak kıl kurdu döker mi?sarımsak kıl kurdu döker mi?

Kıl kurdu tedavisine bitkisel çözümler!

Kıl kurdu ve yarattığı şikayetleri hafifletmek için uzmanlar uygun ilaçları edecektir ancak evde bu sürece destek olmak ve şikayetlerinizi hafifletmeniz mümkün. İnsanlar uzun yıllar boyunca kıl kurdundan kurtulmak için çeşitli doğal yöntemler kullanmış ve etkili sonuçlar almışlardır. Bilimsel olarak doğruluğu açıklanmasa da elma ve sarımsak sirkesinin kıl kurduna iyi geldiği düşünülüyor. Elbette temizlik tedbirini elden bırakmamak gerekiyor. Sarımsak ve sirke kıl kurdu tedavisi için fayda sağlar mı?

Sarımsak kıl kurdunu düşürür mü?

Sarımsak kıl kurdu döker mi? Yemeklere ekleyeceğiniz bol sarımsak ile kıl kurdu tedavinizi hızlandırabilirsiniz. Sarımsak ile kıl kurdu tedavisi için farklı seçenekler bulunuyor. Çiğ sarımsak tüketmekten hoşlanmıyor veya böyle bir şeye uygun şartlarınız yoksa vazelinle karıştıracağınız ezilmiş sarımsak uygulaması da kaşıntı problemini büyük ölçüde azaltır. Kıl kurdu için sarımsak nasıl kullanılır? Bu karışımı her gece yatmadan önce kaşınan bölgeye uygulayabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı vazelin
 • 3 diş sarımsak

Yapılışı:

3 diş sarımsağı iyice ezin. 1 yemek kaşığı vazelin ile iyice karıştırın. Bu uygulamada önemli olan eldiven veya ellerinizi en az şekilde temas ederek kaşınan bölgeye uygulanmasıdır. Her gece bu tarifi yatmadan önce uygulayabilirsiniz. Kaşıntıyı dindirir, uyuşukluk hissi verebilir.

Sirke kıl kurdunu düşürür mü?          

Sirke kurt döker mi? Sirke doğrudan cilde kullanıldığında tahrişe sebep olabilecek kadar güçlü bir besindir. Bu problemde kaşınan bölgelerin tahriş olabileceğini unutmadan uygulama tercih edilmelidir. Sirke kıl kurduna iyi gelir mi? Sirke kıl kurdu için oldukça etkili yöntemlerden biridir. Ancak uygulamadan önce mutlaka seyreltilmesi gerekir. 1 litre su içerisine ekleyeceğiniz 1 çay bardağı elma veya üzüm sirkesini her tuvalete girdiğinizde temizlenirken kullanabilirsiniz. Enfeksiyonlara karşı birebir çözümler sağlayan sirke kıl kurdu için de tedavi edici etkiler gösterir.

Mucizevi sarımsak ve sirke kıl kurdu kürü!

Alternatif tıpta uzun yıllardır sıkça kullanılan bu kür kıl kurduna karşı tedavi edici özelliğiyle bilinen en etkili doğal yöntemlerden biridir. Bu kürü hazırlamak ve uygulamak oldukça basit ve etkili olsa da en büyük etkenin temizlik olduğu unutulmamalıdır. İşte kıl kurdu döken doğal kür tarifi!

Malzemeler:

 • 1 kavanoz elma sirkesi
 • Birkaç diş sarımsak

Yapılışı:

İlk olarak uygun bir kavanozu elma sirkesi ile doldurun ve içerisine sarımsakları koyun. Kavanozu 10 gün boyunca bir dolap içerisinde muhafaza edin. Bu 10 günlük süreç sonrasında hazırladığınız karışımı süzüp her gün bir bardak tüketin. Ancak bu tarifi 10 günden fazla kullanmayın. 3-4 gün ara verdikten sonra tekrar başlayabilirsiniz.

Kabak çekirdeği ile kıl kurdu tedavisi

Birçok kullanım şekli bulunan kabak çekirdeği tedavisi yöntemi, bağırsak kurdu için aç karnına olacak şekilde bir avuç kadar çiğ şekilde tüketilir. Aynı zamanda kabak çekirdeğinin yağı ile de bağırsak kurdunu önleyebilirsiniz. Günde bir çay kaşığı tüketilebildiği gibi bir çorba kaşığı da tüketebilirsiniz. Kabak çekirdeği yağını kullanırken yüksek sıcaklıklarda bulundurmamalısınız. Daha etkili sonuçlar için kabak çekirdeği yağını yemeklerde ve tatlılarda da kullanabilirsiniz. Çeşitli kabak çekirdeği ile kıl kurdu tedavisi yöntemleri için yazımıza daha detaylı göz atabilirsiniz.

Unutulmamalıdır ki; Kıl kurdu kesinlikle hayvanlardan bulaşmaz. İnsan kıl kurdu olarak da bilinen enterobiasis vermicularis parazitinin tek konakçısı insandır.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri