Selülit Nedir, Neden Olur? Selülitle Nasıl Başa Çıkılır 2023?

Selülit Nedir, Neden Olur? Selülitle Nasıl Başa Çıkılır 2023?
Selülit Nedir, Neden Olur? Selülitle Nasıl Başa Çıkılır 2023?
28 Haziran 2021

Selülit nedir, selülit neden olur, selülitle nasıl başa çıkılır? Selülit, genellikle kalçalarda, uyluklarda, kalçalarda ve karın bölgelerinde cildin çukurlu veya yumrulu görünümüne neden olan zararsız bir cilt durumudur. Bu durum ergenlik sonrası kadınların yaklaşık %80 ila %90’ını etkilediğinden, kızlarda erken ergenlik döneminden itibaren selülit olabilir. Durum nadiren de olsa erkek çocuklarda ortaya çıkabilir . selülit nedir , selülitle nasıl başa çıkılır

Selülit bir sağlık sorunu değildir ve herhangi bir tıbbi tedavi gerektirmez. Bununla birlikte, cildin görünümünü iyileştirmek için çeşitli ev tedavileri, yaşam tarzı değişiklikleri ve kozmetik prosedürleri denemek yaygındır. Cildi değerlendirmek ve gençliğiniz için uygun tedavi yöntemini seçmek için sertifikalı bir dermatoloğa danışın.

Gençlerde nedenleri, tedavileri, tedavinin etkinliği, ev ilaçları ve selülit önleme hakkında daha fazla bilgi için bu yazıyı okuyun.

Selülit Nedir, Neden Olur? Selülitle Nasıl Başa Çıkılır 2021?

Selülit Nedir, Neden Olur? Selülitle Nasıl Başa Çıkılır 2021?

Selülitin nedenleri nelerdir?

Selülitin kesin nedeni bilinmemektedir. Selülit ne bir hastalık ne de dahili tıbbi sorunların bir işareti veya semptomu değildir. Bununla birlikte, çoğu kişi, selülitin tembellik, belirli toksinler, vb.’den kaynaklandığını öne süren efsanelere inanma eğilimindedir. selülit nedir , selülitle nasıl başa çıkılır

Aşağıdaki faktörlerin selülite katkıda bulunduğuna inanılmaktadır.

  • Lenfatik ve mikrosirkülasyondan deride sıvı birikmesi
  • Fibröz doku nedeniyle cilt yağının bozulması
  • Yağ dokusunun dışarı çıkması

Aşağıdaki faktörlerin de selülit oluşumunda rolü olabilir.

  • Östrojen hormon düzeylerinin erkeklerde ve ergenlik öncesi ve menopoz dönemindeki kadınlarda nadir görülmesi nedeniyle selülit gelişiminde rolü olabilir.
  • Aile geçmişi genetik bağlantıları gösterir
  • Bazı ırksal faktörler

Selülit, fiziksel olarak aktif ve zinde bir kişide ortaya çıkabilir ve fazla kilolu veya obez bir kişide görünmeyebilir. Bu nedenle, egzersiz ve diyetin durumla bağlantılı olma olasılığı daha düşüktür.

Selülit tedavi edilmeli mi?

Zarar vermediği için selülit tedavisine gerek yoktur. Çocuğunuzun cildinin görünümüyle ilgili endişeleri varsa, herhangi bir kozmetik işlem yapmadan önce bir dermatolog veya birinci basamak hekimine danışabilirsiniz.

Selülit tedavisi nasıl yapılır?

Cilt görünümünü iyileştirmek için çok çeşitli kozmetik tedaviler vardır. Bazılarının geçici sonuçları olabilse de, bu tedavilerin çoğunun bir tedavi olmadığını ve yan etkilere yol açabileceğini belirtmek önemlidir. Kombine tedavi yöntemleri genellikle daha olumlu sonuçlara sahiptir. selülit nedir , selülitle nasıl başa çıkılır

Sertifikalı bir dermatoloğa danıştıktan sonra aşağıdaki tedavi yöntemlerinden herhangi birini seçebilirsiniz. Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre, selülit için en etkili tedavi seçenekleri şunları içerir :

selülit nedir, selülit neden olur, selülitle nasıl başa çıkılır, selülit tedavisi, selülit eritme, selülitleri yok etme, selülit ameliyatı, selülitlerden kurtulmak için, selülit egzersizleri

1. Kilo kaybı

Kilo kaybı , bazı insanlarda selülitin daha az fark edilir olmasına yardımcı olabilir. Ancak kilo vermeye bağlı gevşek cilt bazı durumlarda daha görünür hale getirebilir. Çocuğunuz için yeterli bir kilo verme planı için uzman yardımı alın.

2. Egzersiz

Fiziksel aktivite , yağ dokusunun kaslarla değiştirilmesine yardımcı olur ve bu nedenle selüliti daha az fark edilir hale getirebilir.

3. Akustik dalga tedavisi

Akustik dalga tedavisi, cilt üzerinde bir dönüştürücüden (el cihazı) gelen ses dalgalarını kullanır. Yağ hücrelerini azaltmaya ve cilt tonunu iyileştirmeye yardımcı olur . Prosedürün bir diyet ve egzersiz rejimi ile yapılması gerekebilir. Tedavi için birkaç seans gerekebilir. selülit nedir , selülitle nasıl başa çıkılır

4. Lazer tedavisi

Minimal invaziv lazer tedavisi, cilt altına yerleştirilen ince lazer liflerinin kullanıldığı bir lazer ablasyon yöntemidir. Lazer, yağ hücrelerini birbirine bağlayan fibröz doku bantlarını yok eder ve cildi kalınlaştırarak selüliti daha az görünür hale getirir. Bu yöntemin sonuçları altı aydan bir yıla kadar sürebilir.

5. Sübsizyon

Subsizyon, derinin altındaki lifli bantların iğneler kullanılarak parçalanması için yapılan cerrahi bir işlemdir. Selülit görünümünü azaltır. Bu tedavi, iki yıl veya daha uzun süren sonuçlar verebilir. 

6. Vakum yardımlı doku salımı

Vakum yardımlı hassas doku salımı aynı zamanda derinin altındaki sıkı bağ dokusu bantlarının küçük bıçaklarla parçalanması işlemidir. Sonuçlar bazı durumlarda üç yıl veya daha uzun sürebilir.

Aşağıda sıralanan tedavi yöntemleri de selüliti azaltmaya yardımcı olabilir ancak birkaç seans gerektirebilir ve uzun süreli sonuçlar vermeyebilir .

7. Karboksiterapi

Karboksiterapi, cildin altına karbondioksit sokmanın tıbbi bir prosedürüdür. İyi sonuçlar vermesine rağmen, rahatsızlık ve geçici morarma gibi yan etkiler bu işlemle ilişkilidir.

8. Selülit önleyici kremler ve losyonlar

Kremler ve losyonlar bazı insanlarda, özellikle cildi kalınlaştıran %0.3 retinol içeren ürünlerde selüliti azaltabilir. Kafein bazlı kremler, dehidrasyon etkileri nedeniyle bazı durumlarda faydalı olabilir. Birçoğu, altı aylık günlük krem ​​uygulamasından sonra değişiklikleri fark etme eğilimindedir. Bununla birlikte, iyileşmeyi sağlamak için çoğunlukla uzun süreli, düzenli kullanım gereklidir.

Tam teşekküllü uygulamadan önce küçük bir cilt bölgesine krem ​​veya losyon sürülerek cilt alerji reaksiyon testi yapılması önerilir . Olumsuz etkilerden kaçınmak için kremin tüm bileşenlerini kontrol etmek de önemlidir. Örneğin, aminofilin bileşiğine sahip ürünler, inhaler kullanan astımlı hastalarda solunum sorunlarına neden olabilir.

9. Endermoloji

Endermologie, cildi bir vakum aleti gibi kaldırabilen bir cihazla yapılan derin bir masajdır . Bu masaj şekli birçok kaplıca ve estetik merkezinde mevcuttur. Endermologie masajının her seansı 45 dakika sürer.

Bu tedavinin zarar verme potansiyeli çok azdır. Bununla birlikte, sonuçlar, bazı kişilerin selülitlerinde hiçbir fark görmemesine göre değişir. Prosedürün sonuçları geçicidir ve sadece bir ay sürer. Prosedür uzun süreli tedaviyi içerebilir.

10. İyonitermi

Ionithermie, elektrotlarla kaplıca bazlı bir selülit azaltma tedavisidir. İyonitermi, elektrotları takmadan önce selülit üzerine alg veya kil veya her ikisinin karışımını uygulamayı ve alanı plastikle sarmayı içerir.

Düşük frekanslı bir elektrik akımı olmasına rağmen, bazıları işlem sırasında rahatsızlık ve ağrı hissedebilir. Bazı kişilerde işlemden sonra herhangi bir değişiklik olmazken, diğerleri 12 ila 18 saat süren olumlu sonuçlar fark etti.

11. Radyofrekans tedavisi

Radyofrekans tedavisi, cilde radyofrekans iletmek için bir cihaz kullanılarak ablatif olmayan (yarasız) bir tedavidir. Çocuğunuzun selüliti azaltmak ve cildin kozmetik görünümünü iyileştirmek için birkaç tedavi seansına ihtiyacı olabilir. Cilt morlukları birkaç durumda ortaya çıkabilir ve genellikle birkaç gün içinde kaybolur.

Yağ aldırma tedavi yöntemleri selülit giderme için geçerli olmayabilir. Bazı kişilerde yağ giderme tedavisinden sonra daha az farkedilen selülit olsa da, bazılarında gamzeli cilt artışı olabilir. selülit nedir , selülitle nasıl başa çıkılır

Birkaç yağ aldırma tedavi yöntemi şunlardır :

  • İnvaziv lazer destekli liposuction , yağın alınmasında faydalıdır ancak selüliti daha belirgin hale getirebilir.
  • Ultrasonik liposculpting veya ultrason liposuction, invaziv olmayan bir yağ giderme tedavisidir. Ultrasonun tek başına selüliti iyileştirebileceğine dair bir kanıt yoktur, ancak diğer tedavilerle birleştirildiğinde olumlu sonuçları olabilir.

Selülit Tedavisinde Neler Önerilmez?

Selülit tedavisi için birçok ticari ürün ve terapi ile karşılaşabilirsiniz. Cilt tipine ve gereksinimlerine göre bir tedavi seçmek için reklamlara güvenmek yerine bir dermatoloğa danışmak daha iyidir.

Bazı estetik merkezleri aşağıdaki tedavileri sunsa da Amerikan Dermatoloji Akademisi tarafından selülit giderme için önerilmemektedir.

1. Soğuk lipoliz

Cryolipolysis (Cool Sculpting), bir vakum cihazı ve soğuk pedler kullanılarak derinin altındaki yağların dondurulması yöntemidir. İstenmeyen yağ ceplerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur, ancak selüliti gidermede etkili olmayabilir.

2. Mezoterapi

Mezoterapi, etkilenen bölgeye enjeksiyonların uygulanmasını içerir. Selülite kafein, hormonlar, bitki özleri veya enzimler gibi çeşitli maddeler enjekte edilir. Madde, uygulayıcıya bağlı olarak değişebilir ve bazıları tek bir element veya bileşenlerin karışımını kullanabilir.

İşlemin olumlu sonuç verdiğine dair iddialar olsa da şişlik, kızarıklık (kızarıklık), yumru oluşumu, alerjik reaksiyonlar gibi yan etkilerden dolayı önerilmemektedir. Mezoterapide enjeksiyon yeri enfeksiyonları ve cilt değişiklikleri de görülebilir.

3. Takviyeler

Üzüm çekirdeği ekstresi, kafein veya ginkgo gibi diyet takviyeleri, etkinlikleri için bilimsel kanıttan yoksundur.

Selülit tedavileri tıbbi olarak gerekli değildir. Bu kozmetik prosedürler genellikle yan etkilerle ilişkilidir ve geçici sonuçlar için birkaç seans gerektirebilir. Birçok prosedür cilt hasarına neden olabilir veya tıbbi tedavi gerektiren yan etkilere neden olabilir.

Güçlü cilt masajları ve lenf akışını iyileştirmek veya selüliti yok etmek için toksinleri atmak için belirli gıdaların tüketimi gibi bazı anekdot kavramları için bilimsel kanıt eksikliği vardır.

Selülit nasıl önlenir?

Selülitin önlenmesi, nedenleri bilinmediği için mümkün olmayabilir. Sağlıklı bir kiloyu korumak ve düzenli fiziksel aktivite , bazı insanlarda selüliti önlemeye yardımcı olabilir. Sağlıklı bir diyet ve yeterli hidrasyon da önlemede yardımcı olabilir .

Çocuğunuzu görmezden gelmeye teşvik edebilir veya gencin selülit konusunda bilinçli olması durumunda etkilenen bölgeyi kapatabilecek bir pansuman seçebilirsiniz. Selülit ne sağlığı etkiler ne de gencin büyümesine müdahale eder. Bu nedenle, ortadan kaldırmak için tıbbi bir neden yoktur. Çocuğunuz hala kozmetik nedenlerle tedavi görmek istiyorsa, selülit tedavilerinden önce her zaman kurul onaylı bir dermatoloğa danışın.

selülit nedir, selülit neden olur, selülitle nasıl başa çıkılır, selülit tedavisi, selülit eritme, selülitleri yok etme, selülit ameliyatı, selülitlerden kurtulmak için, selülit egzersizleri

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler