Sezaryen izi geçer mi? Sezaryen izi nasıl geçer?

Sezaryen izi, her kadının belki de doğumdan daha da korkulu rüyası. Güzellik algılarının dışında nitelendirilen sezaryen izleri, temelinde kadınların ne kadar büyük bir savaşçı olduğunun kanıtı olmalı birçok kişiye göre. Tabi ki güzellik endüstrisine yönelik perspektifi, bu anlamda sosyolojik olarak revize etmek gerek. Bu da ayrı bir tartışma konusu ama bugünün konusu “Sezaryen izi geçer mi? Sezaryen izi nasıl geçer?” soruları. Hazırsanız, başlıyoruz!

Kadınlar, sağlık şartları elverdiği koşullarda gebe kalmakta ve gebeliğin sonunda doğum gerçekleştirmektedir. Hamilelik döneminde oluşan şartlar, sağlık durumu gibi etkenler normal ya da sezaryen alternatifleri sağlamaktadır. Özellikle sezaryen doğum, normal doğum şartlarının uygun olmaması durumunda tercih edilen doğum türüdür. Her iki yöntemin birbirine göre avantaj ve dezavantajlarının olduğu aşikar olsa da, doğum her kadın tarafından kelimenin tam anlamıyla sancılı bir dönem olarak hatırlanıyor. Normal doğuma kendisini mental anlamda hazır hissetmeyen kadınların büyük oranı, sezaryen alternatifine yönelim göstermektedir. Sezaryen; doğum safhasını kolaylaştırırken, doğum sonrası safhaları zorlaştırmaktadır. Öyle ki sezaryen doğum yapacak olan kadınlar özellikle sezaryen doğum sonrası oluşan izler sebebi ile endişe duymakta, doğum sonrası sezaryen izi geçer mi sorusunu akıllarına getirmektedir.

Ameliyat

Sezaryen kesisi nedir ve nasıl yapılmaktadır?

Sorunun cevabı arama noktasında, sorunun kaynağına inmenin gerekliliğine inanmakta fayda var. Sezaryen izine sebep olan sezaryen kesisinden biraz da olsa bahsedelim. Sezaryen kesisi, sezaryen doğumu tercih eden kadınlarda cerrahi müdahale sonucu oluşan ve buradan bebeğin alımının sağlandığı yerdir. Sezaryen kesisi, uzman hekimler tarafından sezaryen doğumu kararlaştırılan kadınların alt karın bölgelerinde açtıkları 8-10 cm uzunluğunda bir açıklığa verilen isimdir. İki farklı şekilde yapılabilen sezaryen kesisi, dikey ve yatay şekilde olabilmektedir. Yaygın olarak kullanılan yatay kesi şeklidir. Özellikle dikey kesilerde yara izinin daha görünür yerlere uzanması ve saklanmasının zor olması nedeniyle kullanımı çok azalmıştır. Yatay kesi şekli, bikini bölgesinin üç-dört parmak üzerinde olacak şekilde kesi açılması ile oluşturulmaktadır. Belirli katmanlar kesilerek oluşturulan kesiden, bebeğin bulunduğu amniyon kesesine ulaşıldıktan sonra bebek dışarı çıkartılır. Sonrasında açılan kesiler tekrar dikilerek kapatılmaya başlanır. Kesilen tüm katmanlar dikildikten sonra, en son cilt katmanına estetik dikiş atılarak işlem tamamlanır. Estetik dikiş atılarak bitirilen sezaryen kesisi, ince ve yatay şekilde iğne ve dikiş izi bulunmayan bir yara haline gelir. Zamanla geçen bu yara sonucu bu bölgede sezaryen izi oluşur.

Sezaryen izi

Sezaryen yarası nasıl iyileşir?

Sezaryen doğum, ciddi bir cerrahi müdahaledir. Bu müdahale sonucu oluşan sezaryen yarası aynı şekilde özen gösterilmesi gereken bir diğer noktadır. Doğum sonrası hastanede geçirilen birkaç gün, uzman hekimler ve personeller tarafından gerekli bakımların yapılmasını, yaranın temizlenip tekrar pansuman yapılmasını sağlamaktadır. Bu süre sonrasında uzman hekiminiz tarafından da önerilen şekilde evde bakım sürecine geçilmektedir. Özellikle oluşabilecek iltihapların önüne geçmek adına sezaryen yarası kuru ve temiz tutulmalıdır. Doktor tavsiyesi ile duş almakta sakınca olmasa da sonrasında gerekli temizlik ve bakım işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bunun yanında sezaryen yarasının iyileşmesine etki eden diğer faktörlerden bahsedersek:

 • Sezaryen yarası özellikle çok iyi temizlenmeli, hijyene özellikle dikkat edilmelidir. Ayrıca yara üzeri zamanla daha az kapatılarak yaranın hava alması sağlanmalı, böylece iyileşme süreci hızlanmaktadır.
 • Sezaryen sonrası pamuklu iç çamaşırı tercih etmek yaranın kuru ve temiz kalmasını sağlamaktadır. Ayrıca hafif kıyafet tercihleri de yaranın hava almasını sağlayacak ve iyileştirme sürecini hızlandıracaktır.
 • Sezaryen yarasının bulunduğu bölgeyi darbelerden korumak, ağır şekilde yüklenmemek ve zorlayıcı hareketlerden kaçınmak iyileşme süreci için önemlidir.
 • Özellikle hekiminiz tarafından önerildiyse duş yaptığınızda, yaranın bulunduğu bölgede parfümlü ürün temaslarından, tahriş edici ürün kullanımından ve alerji oluşturabilecek ürün kullanımlarından kaçınılmalı, yaranın kimyasal maddelerden korunması gerekmektedir.
 • Sezaryen yarası iyileşmesinde dengeli beslenme ve bol su tüketimi de çok önemlidir. Özellikle protein ağırlıklı yaranın iyileştirmesini hızlandırmaktadır. Gaz yapabilecek ve sindirim sorunu oluşturacak besin tüketiminden uzak durmak bu sürede önemlidir.
Hamilelik

Sezaryen izi nasıl geçer?

Sezaryen izi, sezaryen doğum yapan hemen her kadının karşılaştığı ve çözmek istediği bir konudur. Oluşan sezaryen izi yara iyileştikten sonra belirginleşmekte ve bazı kadınlara rahatsızlık vermektedir. Özellikle yapılan cerrahi uygulamanın ve kullanılan tekniklerin bu konuda etkisi çok büyüktür. Gerekliliğe göre büyüklüğü ayarlanan ve kişiden kişiye değişebilen sezaryen kesisi, dikimi sırasında kullanılan dikiş, cerrahi yapıştırıcı, zımbalama gibi yöntemlerle kapatılabilmektedir. Bu yöntemlerin bazılarının kullanılması iz yoğunluğunu azaltırken bazısı belirgin şekilde ortaya çıkarmaktadır.

Aynı zamanda doğum öncesi sağlıklı beslenme, cilt elastikliğinin korunması ve genetik yapı da yara izinin belirginleşmesinde etkili olmaktadır. Hamlelik süresince iyi şekilde nemlendirilmiş cilt katmanı, bol su içimi ve sağlıklı beslenmenin verdiği etki ile birlikte yara izi belirginliği de kişilerde değişmektedir. Ayrıca bolca protein ve c vitamini tüketmek cildin kendini yenilemesine katkı sağlamaktadır.

Sezaryen izinin oluşumu sonrasında, tamamen olmasa da belirginliğini kaybetmesini sağlayan uygulamalar bulunmaktadır. Oldukça başarılı sonuçlar elde edilen bu yöntemler kadınlar tarafından oldukça tercih edilmektedir. Bu yöntemlerden bahsedersek:

 • Lazer Tedavisi: Sezaryen izi tedavisi için kullanılan bu yöntem, ciltteki yara izlerinin azalmasına yardımcı olarak daha az görünür olmasını sağlamaktadır. Kişiye gören seans sayısı ile iz olan bölgenin üzerine uygulanan işlem, renk bozulmalarını gidererek zamanla azalma sağlamaktadır. Ortama olarak 4 seans öngörülen bu işlem en çok tercih edilenler arasındadır.
 • Skar Revizyonu: Skar revizyonu, yara izine uygulanan bir cerrahi işlemdir. Sezaryen doğum sonrası en az 1 yıl süreyle bu işlim uygulanamamaktadır. Sonraki dönemlerde ise Skar revizyonu işlemi, yara izinin kesilerek çıkarılmasının ardından tekrar daha az iz kalacak şekilde kapatılmasıyla gerçekleşmektedir.
 • Steroid Enjeksiyonları: Steroid Enjeksiyonları, iz olan bölgeye uygulanan enjeksiyon ile yapılan bir yöntemdir. Yara iyileşmesinden sonra iz olan bölgeye enjeksiyon yapılarak yaranın iyileşmesi sağlanır. 3-6 seans arası değişen ve duruma göre artabilen bu uygulama, yara izi kaybolması açısından oldukça başarılıdır.
 • Masaj: özellikle sezaryen sonrası işlem uygulanan bu bölgeye masaj yapılması kan dolaşımını hızlandırarak hücre yenilenmesini sağlamakta ve aynı zamanda alt katmanların da iyileşmesine fayda sağlamaktadır. Bazı kullanımı hekiminizce onaylanmış ürünlerle gün içerisinde yara üzerinde masaj yaparak, iz oluşumunu azaltabilirsiniz.
Yaşlı kadın

Sezaryen izinin belirginliğini arttıran durumlar nelerdir?

Sezaryen izinin belirginliğini arttıran birçok etken olduğunu biliyor muydunuz? Cerrahi uygulamanın yanında sezaryen sonrası kadınların yaptığı bazı işlemler, sezaryen izinin belirginleşmesine ve yaranın geç iyileşmesine sebep olmaktadır. Bu durumları sıralamak gerekirse:

 • Sezaryen izi oluşmasını arttıran en büyük faktör yaştır. Cilt yapısı ve genetik durumun da etkisi ile hücre yenilenmesinin azalması ve yara olan bölgede buna bağlı olarak geç iyileşme görülebilmektedir. Bu durum yara izinin belirginleşmesine sebep olmaktadır.
 • Sezaryen yarasına gerekli temizlik ve hijyenin gösterilmemesi ile sezaryen izinin belirginleşmesi söz konusu olmaktadır.
 • Yara olan bölgenin farklı nedenlerden dolayı enfeksiyon oluşturması, iyileşme sürecini ve sezaryen iz oluşumunu büyük ölçüde etkilemektedir.
 • Özellikle alkol sigara gibi alışkanlıkların vücuda verdiği zararlı etki sonucu yaranın geç iyileşmesi ve sezaryen izi belirginleşme durumu olabilmektedir.
 • Bu süreçte yorucu, zorlayıcı egzersiz yapılması ve yara bulunan bölgeye darbe alınması yaranın tekrar açılmasına ve sezaryen izinin belirginleşmesine neden olmaktadır.
 • Dengesiz beslenme ve az su tüketimi sezaryen izinin belirginliğinin atmasına neden olmaktadır.
Sezaryen

Sezaryen izi tedavisi

Sezaryen izi tedavisi, doğum yapan birçok kadının kuşkusuz en çok merak ettiği konulardan birisidir. Sezaryen izi tedavisi, tek bir yöntemle sınırlı değildir. Kişilerin tercihlerine göre iz üzerinde etki eden farklı tedavi yöntemleri bulunmakta ve uygulanmaktadır. Uygulanan tedaviler sezaryen yarasının tamamen iyileşmesinden sonra yapılmaktadır. Sezaryen izi tedavi yöntemleri başlıca şu şekildedir:

 • Yara izleri için lazer uygulamaları,
 • Skar revizyonu,
 • Karın germe ameliyatları,
 • Enjeksiyonlu takviyeler ile uygulamalar,
 • Yara kremleri,
 • Masaj gibi uygulamalar sezaryen izinin azalmasında etkili olan tedavi yöntemlerindendir.

Sezaryen yara izi için %100 etkili olan bir tedavi bulunmamaktadır. Fakat saydığımız bu tedavi yöntemleri neredeyse belirsiz hale gelmesini ve kaybolmasına olanak sağlamaktadır.

Sezaryen izi ameliyatı

Sezaryen izi tedavi yöntemlerinden olan cerrahi müdahaleler, yara izlerinin daha az görünür olmasını sağlamaktadır. Sezaryen izi ameliyatı genellikle skar revizyonu olarak bilinmektedir. Skar revizyonu uygulaması, geniş sezaryen izlerinin kesip çıkarılmasını ve çok daha ince, belirsiz bir yara izi oluşmasını sağlamaktadır. Bu işlem sezaryen izinin bulunduğu kısma, cerrahi olarak müdahale edilmesinin ardından bir nevi cilt taşınması yapılmasıdır.  İşlem sonrası oluşan yara yine hijyen kurallarına uygun şekilde bakılmalıdır. Kullanılan dikiş türüne göre, doktor kontrolleri yapılmalı ve iyileşme dönemi dikkatli geçirilmelidir. Cerrahi müdahalenin yanında yapılan yaranın bakımı, yara izi oluşumunda oldukça önemlidir.

Krem

Sezaryen izi için krem

Sezaryen önemli bir cerrahi operasyondur. Özellikle sezaryen sonrası oluşan doğum izine, yeni anne olan kadınlar tarafından yeteri kadar önemsenmeyip, bakımına dikkat etmeme gibi durumlar oluşabilmektedir. Sezaryen izi, operasyonun ardından daima temiz tutulmalı pansuman yapılmalı ve uzman tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Yaradaki dikişlerin iyileşmesinin ardından bir diğer önemli nokta olan sezaryen izi için takviyeler kullanılmaktadır. Bu noktada sezaryen izi için ilk tercih izi azaltan kremler olmaktadır.

Sezaryen izini azaltan kremler, eczanelerden kolaylıkta temin edilmektedir. Dikişlerin iyileşmesinde sonra kullanılması önerilen bu kremler, düzenli şekilde kullanıldığında iyi etkiler oluşturmaktadır. Bunun yanında yara izi üzerinde koyulaşma, kızarıklık, kabarma gibi durumlar olması halinde mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Sezaryen izi için önerilen kremler başlıca şu şekildedir:

 • Contractubex
 • Dermatix
 • Madecassol
Medikal krem

Sezaryen izi Madecassol

Sezaryen izi üzerinde etkili olan kremlerin olduğundan ve kadınlar tarafından sıklıkla kullanıldığından bahsetmiştir. Bu kremlerden en fazla kullanılanlardan biri olan Madecassol krem, sezaryen izi üzerinde oldukça etkili sonuçlar vermektedir. İçeriği dolayısıyla cilt üzerinde onarıcı, yenileyici ve yaralar üzerinde iyileştirici etkisi bulunan bu krem, yara iyileşmesinde oldukça etkilidir. Sezaryen gibi önemli cerrahi müdahaleler sonrası da kapanmış ve kurumuş yara üzerinde bu krem kullanılabilmektedir. Cilt üzerindeki hücreleri yenileyen ve hasarlı kısmı onaran bu krem, düzenli kullanımda gözle görülecek derecede bir fark oluşturmaktadır. Bu anlamda sezaryen operasyonu geçirmiş kadınların ve uzmanların sıklıkla tavsiye ettiği bu krem, oluşan izin geçirilmesinde kullanılacak yöntemlerden birisidir.

Sezaryen izi Contractubex

Sezaryen izi üzerinde etkisi olan bir diğer krem ise Contractubex kremdir. Contractubex krem, yara izi, sivilce ve yanık izi gibi birçok rahatsızlıkta kullanılan, ismi sıkça duyulan bir üründür. Kısa süre içerisinde geçmeyen izler üzerinde etki gösteren bu krem, sezaryen gibi cerrahi operasyon sonrası kalan izlerde de kadınlar tarafından tercih edilmektedir. Cilt tabakasında bulunan kusurların giderilmesinde ve yaranın hızla iyileşmesine katkı sağlayan Contractubex, jel formu ile kolayca yara üzerine sürülmektedir. Günde 2 kez kurumuş sezaryen izi üzerinde uygulanan ürün, düzenli kullanımda ciddi bir fayda sağlamaktadır. Oldukça popüler olan ve izlerin neredeyse kaybolacak derecede yok olmasına etkisi olan bu krem, birçok kadın tarafından memnuniyetle kullanılmaktadır.

Dövme

Sezaryen izine dövme

Sezaryen sonrası oluşan izin bedendeki görüntüsü, kimi kadınlar tarafından farklı yollarla kamufle edilmektedir. Bunlardan en etkili olan yöntemlerden biri sezaryen izine yapılan dövmelerdir. Sezaryen izi, birçok kadını rahatsız eden ve bir anlamda pek de istenmeyen bir durumdur. Bu açıdan birçok iz geçirici yöntem ve alternatif bulunmaktadır. Tüm bunlara ek, dövme sevenlerin ve bu izi sanatsal bir dokunuşa çevirmek isteyenlerin tercihi, iz üzerine çeşitli dövmeler yaptırmaktır. Sezaryen izini tamamen kapatan veya çok daha estetik görünüm sağlayan dövmeler, kişilerin tercihlerine göre seçilmekte ve uygulanmaktadır. Birçok örneği de bulunan sezaryen izine yapılan dövmelerde, önemli olan işinde uzman ve hijyen kurallarına uyan kişilerle çalışmaktadır. Bu anlamda dövme yaptıracağınız kişi ve yerler, bu konuda hassas olmalıdır. Ayrıca yara tamamen kurumuş ve kapanmış olmalı herhangi bir enfeksiyona neden olabilecek şekildeyken dövme yaptırılmamalıdır.

Bitkisel çözüm

Sezaryen izi için bitkisel çözüm

Sezaryen izi için uygulanan tedavi yöntemlerden detaylıca daha önce bahsetmiştik. Peki bitkisel olarak sezaryen izine etki eden çözüm alternatifleri nelerdir? Şimdi bu noktadan bahsedelim. Elbette ki bitkisel çözümlerle de sezaryen izinde azalma sağlanmaktadır. Özellikle yara üzerinde etkin şekilde rol oynayan ve neredeyse tamamına yakın izin kaybolmasını sağlayan alternatifler bulunmaktadır. Birçok kadın bu bitkisel alternatiflerden kendisine en uygun olanı seçerek sezaryen izinden kurtulmayı amaçlamaktadır. Sezaryen izi için sıklıkla kullanılan ve memnuniyet oluşturan bitkisel çözümler şunlardır:

 • Kantaron yağı kullanımı
 • Limon suyu
 • Patates suyu
 • Elma sirkesi ve su karışımı
 • Aleo vera kullanımı
 • Lavanta yağ kullanımı
 • Sandal ağacından elde edilen doğal macun kürü
 • Bal, başlıca kendi içinde kullanımları değişen ve iz üzerinde etki gösteren bitkisel çözümlerdendir.
Kantaron yağı

Sezaryen izine kantaron yağı

Sezaryen izini azaltan en etkili bitkisel çözümlerden birisi kantaron yağı kullanımıdır. Kantaron yağı, yara üzerinde hızlı bir iyileştirme, hücre yenileme ve kaşıntıyı azaltma etkisine sahip doğal bir üründür. Gün içerisinde yara kapandıktan sonra 3-4 kez kantaron yağı uygulaması, sezaryen izinin hızlıca iyileşmesini ve neredeyse yok olmasını sağlamaktadır. Bu noktada kullanılan yağın doğal olması ve düzenli şekilde uygulaması oldukça önemlidir. Yüksek maliyetli işlemlere göre çok daha avantajlı olan bu bitkisel çözüm, birçok kadın tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Sezaryen dikiş

Sezaryende estetik dikiş nedir?

Sezaryende estetik dikiş, günümüzde yaygın şekilde kullanılan ve birçok uzmanın tercih ettiği yöntemlerden birisidir. Özellikle cerrahi operasyonlarda kullanılması önemli olan estetik dikişler, diğer dikiş yöntemlerine göre çok daha az iz bırakmasıyla birçok hastanın memnuniyetini kazanmaktadır. Estetik dikiş yöntemi, cilt altından uygulanması ve operasyon sonrası işlem gerektirmemesi ile oldukça avantajlıdır. Kendiliğinden eriyen malzemeler kullanılarak yapılan bu işlem, sezaryen operasyonlarının ardından çok az bir iz kalmasını sağlamaktadır. Bu sayede birçok kadının endişe duyduğu sezaryen izi estetik dikiş ile birlikte minimuma indirgenmektedir.

Kleoid

Sezaryen keloid nedir?

Sezaryen keloid, sezaryen işleminin yapıldığı bölgede, yara izinin iyileşirken anormal şekilde iyileşme göstermesinden kaynaklanan bir cilt problemidir. Sezaryen sonrası yara bölgesinde, doku onarımı ve yeni hücre üretimi başlamaktadır. Ancak bazı kadınlarda bu durum normalin dışında çok daha aşırı doku üretimi şeklinde olmaktadır. Artan bu doku üretimi yara üzerinde kabarık, şiş, dışa doğru gelişen koyu renklerde olan yara izine dönüşmektedir. Sezaryen yarası üzerinde oluşan bu dokulara sezaryen keloidi denmektedir. Özellikle cilt problemi yaşayan, hormon veya enzim sisteminde problemi olan kadınlarda sıklıkla bu durum görülmektedir. Aynı zamanda yanlış cerrahi müdahale, mikrop kapılması veya dikiş kaynaklı da keloid oluşumu görülebilmektedir. Oldukça rahatsızlık veren ve birçok kadının çözüm alternatiflerini aradığı bu rahatsızlık, farklı yöntemlerde çözüme kavuşturulmaktadır.

Sezaryen ameliyat

Sezaryen izi nerede olur?

Sezaryen izi, temel olarak sezaryen sırasında bebeğin alınması için açılan kesiden kaynaklanmaktadır. Oluşturulan sezaryen kesisi, genellikle alt karın bölgesinde 8-15 cm arasında değişen bir boyutta oluşturulmaktadır. Yapılan bu uygulama yatay kesi olarak bilinen, bikini bölgesinin 6-7 cm üzerinde yapılan uygulamadır. Bunun yanında pek tercih edilmese de dikey olarak da oluşturulan kesi şekli bulunmaktadır. Her iki şekilde de oluşturulan kesi yerleri, işlem sonrası sezaryen izinin oluşacağı noktadır. Bu anlamda genellikle izi saklaması kolay olan bikini bölgesi üstündeki işlemler sıklıkla yapılmaktadır.

Sezaryen izi

Sezaryen izi neden kızarır?

Sezaryen yarası, işlem sonrası iyi bir bakım gerektiren, yaranın sağlıklı bir iyileşme göstermesi için önemli olan konulardandır. İyileşme sonrası oluşan sezaryen izi, yapılan bakıma göre hızlı ve sağlıklı bir iyileşme göstermektedir. Ama bazı durumlarda sezaryen izinde kızarıklıklar oluşmakta, birçok kadını bu durum endişeye sevk etmektedir. Sezaryen izinin kızarması, iyileşme sürecinde olabilen bir durumdur. Sıkı-dar giyinmeden, kozmetik ürünlerden veya çamaşırlardan dolayı yara böyle reaksiyonlar gösterebilmektedir. Fakat bunun yanında artan şişkinlik, sarı veya yeşil akıntı gibi durumlar da söz konusuysa bu yara üzerindeki enfeksiyonun belirtileridir. Böyle durumlarda mutlaka bir uzman hekime muayene olunmalı, hızlıca tedaviye başlanmalıdır.

Sezaryen izi

Sezaryen izi ne zaman beyazlar?

Sezaryen izinin, yapılan cerrahi müdahale sonrası 6 hafta içerisinde hassasiyetini kaybederek normal bir görünüm kazanması beklenir. Bu süre içerisinde hücre onarımı tamamlanmış ve yara izi ince bir çizgi haline dönüşmeye başlamaktadır. Bu aşamadan sonra yara beyazlamaya ve tamamen kapanmaya başlamaktadır. Daha önce de değindiğimiz keloid gibi cilt sorunları, bu noktada kendini göstermeye kabarcıklı bir hal almaya başlamaktadır. Keloid reaksiyonu görülen sezaryen izi, bu nokrada bir uzmana danışılarak farklı tedavi yöntemleriyle çözüme kavuşturulabilmektedir.

Kaşıntı

Sezaryen izi neden kaşınır?

Sezaryen izi, iyileşme sürecinde zaman zaman kaşıntı ve kızarıklık gibi reaksiyonlar gösterebilmektedir. Bu durum rahatsız edici ve ciddi boyutta olmadığı sürece gayet normal karşılanmalıdır. Beslenme kimyasal ve kozmetik ürün, kıyafet seçimi gibi faktörler kişilerde alerji oluşmasına neden olabilmektedir. Aynı zamanda iyileşme gösteren yara yerleri genellikle bu dönemde tatlı bir kaşıntı ve hafif kızarıklık gösterebilmektedir.

Kabarıklık

Sezaryen izi neden kabarır?

Sezaryen izinin kabarması, birçok kadının başına gelen durumlardan biridir. İyileşmeye başlayan sezaryen yarası, zamanla kabarıklık oluşturmakta bu görüntü kadınları rahatsız etmektedir. Bu durum kişinin yapısı ile alakalı olmakta ve yaraya karşı verdiği reaksiyondan dolayı oluşmaktadır. Kabarmayla birlikte kızarıklık kaşıntı gibi durumlar da yara iyileşme sürecinde görülebilmektedir. Bu gibi durumlar aşırıya kaçmadığı taktirde normal karşılanmalıdır. Ama yara üzerindeki kabarıklık zamanla geçmez ve daha da artarsa mutlaka bir hekim kontrolü yapılmalıdır. Kontrollerin ardından bu durum iltihap kaynaklı ise mutlaka tedavi uygulamalıdır.

Hamilelik

Sezaryen izi kaç ayda iyileşir?

Sezaryen izi ilk 1 hafta sonrası hızlı bir iyileşme göstermektedir. Tabi ki iyileşme süresi yaraya yapılan bakım ve uygulamalarla da alakalıdır. Bu anlamda genel olarak sezaryen izi 4-6 hafta arası kapanmakta, iyi şekilde iyileşme durumuna gelmektedir.

Kadın polis

Sezaryen izi polis olmaya engel mi?

Birçok kadın şartları sağladığı taktirde Emniyet Teşkilatı içerisine alınacak olan personel başvurusu yapmaktadır. Özellikle polislik gibi belirli aşamalardan oluşan başvurularda, sağlıkla alakalı birçok hususa dikkat edilmektedir. Daha önce sezaryen doğum yapmış ve sezaryen izine sahip olan kadınlar, Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği’ne göre bu durumun engel olup olmadığı konusunda endişe duymaktadır. İlgili yönetmelikte sezaryen izi ile ilgili duruma net şekilde yer verilmiştir. Bu anlamda sezaryen izi polisliğe engel olmayan, herhangi bir elenmeye sebep vermeyen durum olduğu belirtilmektedir. Sezaryen izine sahip olan kadınlar, polis adayı olabilmekte ve herhangi bir elenmeye bu durumun sebebiyet vermemektedir.

Yeni doğum yapmış kadınların radarındaki bir diğer problem ise kuşkusuz ki, karın çatlakları. Karın çatlaklarınızı minimize edebilmenizi sağlayacak altın öneriler için “Karın çatlakları nasıl geçer? Karın çatlaklarından kurtulmanın yolları” yazısına bir göz atın derim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com