Sivilce kızarıklıkları nasıl geçer? Sivilce kızarıklığına evde doğal çözüm!

Sivilce kızarıklıkları nasıl geçer? Sivilce kızarıklığına evde doğal çözüm!
Sivilce kızarıklıkları nasıl geçer? Sivilce kızarıklığına evde doğal çözüm!
11 Ocak 2022

Sivilce akne adıyla da bilinen bir cilt problemidir. Özellikle yağlı ciltlerde gelen sivilce antibiyotik ile uzmanlarca tedavi edilebiliyorken evde sivilce maskesi veya sivilce kurtucu kremler kullanarak da giderilebiliyor. Stres, hormon değişimleri, cilt tipine uygun olmayan ürünler sivilce çıkma nedenleri arasında yer alıyor. Sivilce doğal çözüm olarak birçok seçenek bulunuyor. Örneğin sivilce diş macunu ile kurutulabiliyor. Hatta diş macunu sivilce kızarıklıklarına da çok iyi geliyor. Sivilce yoksa kızarıklık da yok! Sivilce çıkaran yiyeceklerden uzak durarak ve sivilcelerinizle oynamayarak bu kızarıklıkları ve lekeleri engelleyeblirisniz. Peki sivilce kızarıklıkları için ne yapabiliriz? Yüzdeki sivilce kızarıklıkları için maske, krem, tonikler bulunuyor. Ancak sivilce kızarıklığı için çözüm yazımızda!

sivilce benzeri kızarıklıklar neden olur

Sivilce kızarıklığı nedir?

Sivilce kızarıklığından bahsetmeden önce sivilce nedir, sivilce neden olur gibi soruları yanıtlamamız gerekiyor. Sivilce, bir diğer adıyla akne kıl köklerinin ve deri altındaki yağ üreten bezlerin tıkanmasıyla oluşan bir cilt problemidir. Vücudumuzda cildimizi nemli tutan yağlar bulunur. Bu yağlara sebum adı verilir. Eğer vücutta sebum üretimi fazlaysa ölü deri hücreleri gözeneklerin içine sıkışabilir. Bunun sonucunda beyaz ya da siyah noktalar oluşabilir. Ciltte yaşayan bakteriler gözeneklerin içine sıkışıp kalabilir. Bu ise iltihaplı sivilcelere neden olur. Genellikle yüz, alın, göğüs, üst sırt veya saç diplerinde görülen sivilcelerin %85’i ergenlik dönemindeki gençlerde görülüyor. 30’lu veya 40’lı yaşlarda oluşan sivilceler deri hastalığı olarak kabul ediliyor. Sivilcelerin bazı tipik özellikleri bulunuyor. Örneğin kırmızı renkte ve ucu sarı iltihaplı veya iltihapsız küçük kabarcıklar olarak meydana geliyor. Sivilce çeşitleri ise açık komedon adındaki siyah noktalar ve kapalı komedon denen beyaz küçük kabartılar, bazen de daha iri kist benzeri yapılar şeklinde oluşabiliyor. Sivilce oluşumunu tetikleyen bazı nedenler bulunuyor. Hormonlar, ilaçlar veya fazla karbonhidratlı gıdaların tüketimi sivilcelerin oluşumunu tetikleyen nedenler arasında yer alıyor.

Sivilce neden olur?

Sivilce oluşumunu tetikleyen bazı nedenler bulunuyor. Hormonlar, ilaçlar  (doğum kontrol hapları) veya fazla karbonhidratlı gıdaların tüketimi sivilcelerin oluşumunu tetikleyen nedenler arasında yer alıyor.

 • Cildin fazla üretmesi
 • Sivilceyi sıkma ve tahriş
 • Cildin kirliliği
 • Nemden veya güneşe maruz kalmaya bağlı oluşan tahriş
 • Sigara kullanımı
 • Ergenlik dönemi, adet döngüsü gibi hormon değişikliği oluşturan etmenler
 • Stres
 • Hamilelik

Sivilce belirtileri nelerdir?

Akne yani sivilce belirtileri ve semptomlar iltihabın şiddetine göre değişebilir. Sıklıkla sivilce iltihabı genel bir kızarıklığa ve hassasiyete neden olur. Sivilce ilerledikçe ek semptomlar oluşabilir. Örneğin koyu lekeler ve yara izleri gibi.

 • Uçları beyaz sivilceler
 • Siyah noktalar
 • Kırmızı renkte hassas yumrular
 • Cilt yüzeyinin altında büyük, katı, bazen ağrılı topaklar
 • Cilt yüzeyinin altında irin dolu topaklar
sivilce kızarıklığı bir günde nasıl geçer

Sivilce tedavisi

Akne tedavisi bulunan bir cilt problemidir. Ancak her sivilcenin tedavisi aynı uygulanmıyor. Sivilce tedavisinin uzmanlar tarafından planlanması ve uygulanması gerekiyor. Tedavi şekli ve süresi bazı şartlara göre değişebilir.

 • Kişinin genel sağlık durumu
 • Sivilcenin şiddeti
 • Sivilcenin yaygınlığı
 • Kişinin yaşı

Sivilcenin tedavisi kısa süreli bir süreç değildir. 1-2 hafta gibi kısa sürede bitmez, uzun süreli bir tedavi sürecini kapsar. Sivilce tedavisine bunları bilerek başlanmalıdır. Çeşitli sivilce tedavi yöntemleri bulunuyor.

 • Benzoil Peroksit: Bu ilaç bölgesel olarak kullanılıyor. Gözeneklerinizdeki ve cildinizdeki bakterileri öldürmeye yardımcı oluyor.
 • Retinoidler: Bu ilaç yeni sivilcelerin gelişimini azaltarak gözeneklerin tıkanmasını önlemeye yardımcı oluyor.
 • Drenaj: Cerrahi olarak uygulanan bu prosedür büyük bir kisti tedavi etmek amacıyla kullanılıyor.
 • Antibiyotikler: Gözeneklerin iltihaplanmasına neden olan bakterilerin büyümesini durduran bu ilaç türü bölgesel olarak uygulanıyor veya oral olarak da alınabiliyor.
 • Fototerapi: Cilt üzerindeki akne nedenli bakterilerin sayısını azaltan bir süreçtir.
 • Lazer: Daha çok şiddetli akne vakalarında kızarıklık ve şişmiş dokuyu azaltmak için kullanılıyor. Lazer yönteminde düzenli olarak uygulanması çok önemlidir.

sivilce kızarıklığı en hızlı nasıl geçer

Sivilce kızarıklığı nedir?

Sivilce kızarıklıkları, sivilcelerin patlatılması ile meydana gelen kırmızı izlerdir. Patlatılan sivilce büyük ise sivilcenin yerinde bir çukur olarak kalabilir. Bu yüzden sivilcelerin patlatılmaması gerekiyor. Sivilceleri patlatmadan geçirmenin birkaç yöntemi bulunuyor. Evde doğal yollarla sivilce kızarıklıkları geçirilebilir ancak sivilceleriniz çok yoğun ve iltihaplı ise mutlaka bir uzmana görünmeniz gerekir. Çeşitli cilt bakım ürünlerinin de sivilce kızarıklıklarını geçirdiği biliniyor ancak cildinize uyum sağlayabilecek uygun ürünü bulmak o kadar da kolay olmuyor. Yanlış ürün kullanım sonucunda cildinizi daha çok kurutabilir, tahriş edebilir hatta sivilcelerinizin yayılmasına ve çoğalmasına sebep olabilirsiniz. Bu yüzden öncelikli tercihleriniz sivilce kızarıklıklarını evde doğal yöntemlerle geçirmek olmalı. Bunun için size bir kaç önerimiz var.

Sivilce kızarıklıkları nasıl geçer?

Sivilce kızarıklıklarının oluşmaması için sivilcelerin sıkılmaması gerekir. Sıkılan ve oynanan sivilceler mutlaka kızarıklık oluşturur. Bu kızarıklıkları gidermek için evde neler yapabilirim, sivilce kızarıklığı evde nasıl geçer diyorsanız size bazı ipuçları verelim.

 • Sivilce kızarıklığının hafiflemesi ve geçmesi için buz uygulanabilir. Ancak buz diret kızarıklığın üzerine uygulanmaz. Bir pamuk veya kuru peçenin içerisine birkaç adet kuru buz konarak cilde temas ettirilir. 1 hafta boyunca uygulayacağınız buz yöntemi ile kızarıklığı hafifletebilirsiniz. Daha açık bir renge dönen bu kızarıklık görülmesi zor hale gelir.
 • Hemen her problemde kullanılabilen aspirin sivilce kızarıklıkları için de fayda sağlıyor. Aspirin içinde salisilik asit içerir. Salisilik asit sivilce izlerinin ve kızarıklıklarının hafiflemesinde önemli rol oynuyor. Bir miktar temiz su ile aspirin ezilerek macun kıvamına getirilerek kullanılan bu yöntem oldukça yaygındır. Kuruyana kadar bekletilmesi gereken aspirin macunu kızarıklığı gidermek için iyi yolardan biridir.
 • Sivilce kızarıklığı ve izlerini geçirmek için kullanılan diğer bir etkili yöntem ise diş macunudur. Diş macunu herkesin evinde bulunabildiği için sık sık kullanılıyor. Diş macunu silis adında bir madde içerir. Silis ise sivilcelerin ve sivilce kızarıklıklarının kurumasını sağlıyor. Sivilcenin ve kızarıklıkların üzerine uygulanan diş macunu kuruyana kadar bekletilip soğuk su ile durulanmalıdır. Ancak bu yöntemde dikkat edilmesi gereken şey diş macununu sivilcelerin ve kızarıklıkların üzerine ince bir tabaka sürmelisiniz.

Sivilce kızarıklığı için çözüm önerileri

Yağlı ve akneye eğilimli ciltler için sivilce ve sivilce kızarıklıkları daha sık karşılaşılan bir durumdur. Eğer sizin de yağlı ve sivilceye eğilimli bir cildiniz varsa dikkat etmeniz gereken bazı adımlar var.

 • Öncelikle cildinizi sabah ve akşam olacak şekilde günde 2 kez temizlemelisiniz. Cilt pH değerinize uyumlu ürünlerin tercih edilmesi gereken bu işlemde cildinizi tamamen yağdan arındırarak kurumamasına dikkat edin.
 • Gözenek sıkılaştırıcı toniklerden faydalanarak sivilce oluşumunu ve sivilce kızarıklığı görünümü için etkili bir önlem sağlayabilirsiniz.
 • Hemen herkesin yaptığı hatalardan biri ‘cildim zaten fazla yağlı, nemlendirmeye gerek yok.’ düşüncesi. Cilt tipiniz ne olursa olsun mutlaka nemlendirici kullanmaya özen gösterin. Seçeceğiniz ürünlerin hafif yapıda ve gözenek sıkılaştırıcı, siyah nokta giderici özellikte olmasına dikkat edin.
 • Güneşin UV ışınları akneye eğilimli ciltler ve leke görünümünü için oldukça zararlı olan ışınlardır. Bu yüzden güneş koruyucu krem kullanmayı ihmal etmemelisiniz.
 • İster cilt temizlik ister nemlendirici ister bakım ürünü olsun tüm ürünlerde gözenekleri tıkamayan (komedojenik) ürünler tercih etmelisiniz.
sivilce kızarıklığı için krem

Sivilce kızarıklarını geçirmek için en hızlı yöntem nedir?

Sivilce kızarıklığı için birçok yöntem ve öneri bulunuyor. Sizler için bu bölümde sivilce kızarıklıklarının en hızlı şekilde geçirecek yöntemlerden bahsedeceğiz. Sivilce kızarıklıklarını gidermenin yanında tekrar sivilce oluşumunu engelleyecek yöntemler olması da çok önemli. Sivilce yoksa kızarıklık da yok!

 • Aloe Vera: Tam bir nem deposu olan aloe vera cilt bakımlarının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Bakteri ve iltihap önleyici etkisi ile cildi yatıştıran aloe vera sivilce kızarıklıklarını gideriyor, yeni oluşacak sivilceleri engelliyor.
 • Kil maskesi: Ciltteki fazla yağın çekilmesini sağlayan ve iltihabı geçirmeye yarayan kil maskesi düzenli kullanımda ciltteki gözenek görünümünü ortadan kaldırıyor. Piyasada bulunan birçok kil maskesi adı altında satılan maskeler bulunuyor. Aktardan temiz edeceğiniz doğal kil ile bu yöntemi uygulamanız en sağlıklı yol olacaktır.
 • A ve C vitamini: A vitamini anti bakteriyel bir etkiyle iltihabı kurutur ve oluşumunu engellerken C vitamini sivilceli görünümü giderir. A ve C içerikli ürünleri tercih edebileceğin gibi A ve C vitamin serumlarından da kullanabilirsiniz.

Sivilce kızarıklığına evde doğal çözüm!

Sivilce kızarıklıkları zaten çok can sıkıcı ve hoş görünmeyen bir durum olduğu için çabucak kurtulmak istemek de haklısınız. Bunun için cildinizi beslerken aynı zamanda sivilce kızarıklıklarını da giderebilecek bir maskeye ihtiyacınız olacak. Sivilce kızarıklığı için doğal maske tarifini sizlerle paylaşıyoruz. Yapımı oldukça basit olan bu maske tarifi ile sivilce kızarıklıklarınızdan kurtulabilirsiniz.

Malzemeler:

 • Yarım elma
 • 1 tatlı kaşığı bal

Yapılışı:

 • Elmayı çekirdeklerinden ve kabuklarından ayırın ve rendeleyin.
 • Rendelediğiniz elmanın üzerine balı ekleyip iyice karıştırın.
 • Kızarıklıkların üzerine uygulayın ve 1 saat bekletin.
 • Süre sonunda soğuk su ile durulayın.

Uz. Dr. Selma Salman (Dermatoloji Uz.) anlatıyor!

Uz. Dr. Selma Salman, 25 yaşından sonra oluşan sivilceler ve ergenlik dönemindeki sivilcelerin farklı olduğunu ve buna ‘erişkin aknesi’ dendiğini söylüyor. Can sıkan sivilceleri ve sivilce kızarıklıklarını bir de uzamnından dinleyelim.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler