Sivilce Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Sivilce Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?
Sivilce Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?
24 Haziran 2022

Sivilce nedir ve çeşitleri nelerdir? Sivilce problemi her insanın hayatı boyunca yaşadığı ve bazılarımızda hayatımızı kabusa çeviren bir problemdir. Ergenlik dönemiyle birlikte sivilce sorunu yaşayan bireylerin internette en çok arattığı konu sivilce nedir ve çeşitleri nelerdir oldu. Özellikle ergenlik döneminde başlayan bazı insanlarda hiç rastlanmayan ama bazılarımızda da hayatımızın kör noktası olan bir durumdur.

Sivilceyle karşılaşan her bireyin ilk karşılaştığı nokta sıkmak ve patlatmaktır. Fakat her sivilce aynı değildir. Kesin bir çözüm gibi görünse de bazı sivilceler hayati risk taşıyabilir. Sivilce nedir ve çeşitleri nelerdir? yüzümüzde çıkan sivilceler ne anlama geliyor gelin birlikte okuyup öğrenelim.

SİVİLCE NEDİR?

Peki sivilce nedir ve çeşitleri nelerdir? Sivilce ve diğer adıyla akne; ciltte bolca bulunan yağ bezlerinin salgı adı verdiğimiz sıvısını bıraktıkları kanalların çeşitli sebeplerle tıkanması sonucunda gözeneklerde birikip zamanla mikroorganizmalarla enfekte olmasından ortaya çıkan bir cilt sorunudur. Ergenliğe giriş döneminden itibaren hormon seviyelerinin artmasıyla birlikte yağ bezlerinin salgısı da yükselerek sivilce oluşumu hızlanır. Akne oluşumu sadece yüzde değil vücudun farklı yerlerinde de oluşum gösterebilirler.

Sivilce oluşumu açısından çevresel etmenlerde risk faktörü olarak kabul edilir. Özellikle hormon seviyesinin artmasına sebep olan ergenlik dönemi, hamilelik doğum kontrol hapı ya da kullandığımız çeşitli ilaçlar ve maalesef ki güzellik uğruna kullandığımız cilde uygulanan makyaj malzemeleri ve kimyasallar bunların başında gelir. Haydi gelin sivilce nedir ve çeşitleri nelerdir? birlikte inceleyelim.

SİVİLCE ÇEŞİTLERİ

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi her sivilce aynı değildir. Ve bizde bıraktığı etkiler farklıdır. Sivilce nedir ve çeşitleri nelerdir? gelin hep beraber inceleyelim.

Sivilce çeşitlerini sıralayacak olursak;

  • Açık komedon- siyah nokta
  • Kapalı komedon- beyaz uçlu nokta
  • Papül& püstül
  • Nodüler akne & kistik akne
  • Erişkin aknesi
  • Ergen aknesi
Sivilce Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?
Sivilce Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

AÇIK KOMEDON- SİYAH NOKTA: Gözeneklerimiz açık olduğu zaman biriken yağ hava ile temas edince okside olur ve rengi siyaha döner. Yağlı cilde sahip kişilerde olan ve T bölgesi olarak adlandırdığımız yerde bulunan bir sivilce türüdür. Hormonal değişiklikler sebebiyle en çok ergenlik döneminde oluşur. Siyah noktalar asla sıkılmamalıdır çünkü sıkılmadıkları taktirde iltihaplanmaz ve leke bırakmazlar.

KAPALI KOMEDON- BEYAZ UÇLU NOKTA: Kapalı komedonların siyah noktalardan farkı cildin altında kalması yani gözenek deliklerimizin üstü ince bir deri tabakasıyla kaplı olduğundan dolayı içeride biriken yağ hava ile temas etmez. Bu sebepten dolayı rengi siyaha dönmez doğal rengini korur.

Beyaz uçlu noktalar zamanla açılıp siyah noktaya dönüşebilirler ve sıkıldığı taktirde iltihaplanarak iz bırakabilirler.

PAPÜL& PÜSTÜL: Papül dediğimiz sivilce çeşidi siyah ve beyaz noktalardan farklıdır. Bu akneler cilt üzerinde pembe ve kırmızıya dönük küçük şişlikler şeklinde olur. Bu şekilde görünmesinin sebebi gözeneğin tıkanmasıyla birlikte içeride bulunan p. acnes dediğimiz bir bakteridir. Bu bakteri derinin altında iltihaplanmaya neden olur bundan dolayı ağrılı olurlar.

Püstüller ise papüller gibi şiş ve kırmızı sivilcelerdir. Papüllerden farkı püstüllerin ortasında sarı veya beyaz renkli sıvı dolu keseler olmasıdır. Bu tür akneler sıkıldığı ve patlatıldığı taktirde cilt üzerinde daha çok yayılım gösterirler ve çıkan sivilceler cilt üzerinde leke ve iz bırakırlar. Bu sivilce çeşidi en yaygın olarak görülen sivilce çeşididir. Bu tarz sivilceleri olan insanların mutlaka uzman doktor kontrolünde olması gerekmektedir.

NODÜLER AKNE& KİSTİK AKNE: Kist ve nodüler sivilcelerin daha şiddetli görüldüğü bir sivilce çeşididir. Derinin altında şişmiş yumru şeklindedir. Bu sivilce çeşidinin içleri iltihaplarla doludur. Cildin üzerinde açıkça görünür. Hassas ve ağrılı bir sivilce çeşididir. Kökleri cildin üzerinde olduğu için cilt üzerinde aynı yerde tekrarlarlar. Kalıcı yara ve izlerin oluşmasına sebep olurlar.

ERİŞKİN AKNESİ: Sivilcelerden bahsederken hep ergenlik döneminde olan hormonel değişikliklerden dolayı çıktığından bahsettik. Fakat 30 yaş üstünde de sivilceler oluşur ve bunlara erişkin aknesi deriz. Erişkinlerde de hormonel değişiklikler sonucu desek de stres te sivilce oluşumunda olumlu bir etkendir. Genellikle çene ve boyun çevresinde gözlemlenir.

30 yaş üzerinde görülen sivilce çeşidi de inatçı ve şiddetli sivilce çeşididir. Günlük düzenli bakımın yanında bir dermatolog desteği de alınabilir.

ERGEN AKNESİ: Yazımızın başından beri belirttiğimiz ergenlik döneminde sıkça karşılaşılan bir sivilce çeşididir. Başlangıç yaşı olarak 10-12 yaş kabul edilir ve 25 yaşına kadar olan süre zarfında görülebilir. Alın yanak ve çene gibi yüzün her bölgesinde çıktığı gibi bazı kişilerde sırt kol ve göğüz bölgesinde de rastlanabilir. Bunlar genelde papül & püstül, nodüler & kist şeklindeki sivilce çeşitlerindendir. Erken zamanda önlemini almak doğru ürünler kullanmak bu sivilce çeşitlerini biraz hafifletebilirler fakat inatçı sivilce çeşitlerinde mutlaka uzman desteği alınmalıdır.

SİVİLCE PATLATMAK NEDEN SAKINCALIDIR?

Sivilce nedir ve çeşitleri nelerdir? sorusuna cevap verdikten sonra sivilce patlatmak neden sakıncalıdır? sprusu ortaya çıkmaktadır. Sivilce dışarıdan olan bir baskıyla yani sıktırmakla birlikte ani bir basınçla patlar ve gözeneklerin içindeki enfeksiyon cilt üzerine bulaşır. Cilt üzerinde bulaştığında ciltte yayılan bir iltihaplanmaya yol açar. Yani patlatılan sivilcenin devamında birçok sivilce oluşumuna neden olur.

Sivilce patlatıldıktan sonra olan önemli bir husus aknenin açık yara haline gelmesi içerideki enfeksiyonu daha geniş alana yayılmış olur ve birbirini tekrar eden sivilceler cilt üzerinde leke ve iz oluşumuna neden olur.

Bir diğer önemli husus ise cilt derimizin oldukça inceldiği göz ağız ve burun çevresinde olan sivilceleri sıktırmak cilt altındaki toplardamar ve kılcal damarlara enfeksiyonun yayılmasına ve kafa içine kadar yayılmasına sebep olur. Buda menenjit gibi ciddi rahatsızlıklar geçirmenize sebep olur.

SİVİLCELER NASIL TEDAVİ EDİLMELİ?

Yazımızın başından bu yana sivilce nedir ve çeşitleri nelerdir diyerek sivilcelerle ilgili bilgilendirme yaptık şimdi gelelim saydığımız bu sivilce çeşitlerinin nasıl tedavi edilmesi gerektiğine.

Sivilce sorununun giderilmesi hangi sivilce çeşidi olduğuna bağlıdır. Siyah noktalara yönelik tedavide genellikle salisilik asit veya benzoil peroksit içerikli tropikal uygulanabilen ürünler siyah noktanın yumuşayarak dışarı atılmasını sağlar.

Beyaz nokta dediğimiz sivilce çeşidinin tedavisinde ise aknenin üzerini kapatan derinin kaldırılması gerekir. Bu uygulama sonucunda gözenek iltihaplanıp aknenin püstül şekline dönmesiyle sonuçlanabilir. Bu sivilce çeşidinin tedavisinde mutlaka uzman tarafından yardım alınması gerekmektedir.

Püstül şeklinde olan iltihaplı sivilce çeşitlerinde ise sivilcenin giderilmesi zordur. Sıcak uygulama gözeneğin açılmasına yardımcı olsa da bu sivilce çeşidi doktor yapılan düzenli kortizonlu ilaç tedavisi sayesinde sorun ortadan kaldırılabilir.

YÜZÜMÜZDE ÇIKAN SİVİLCE BİZE NE İFADE EDİYOR?

Sivilce nedir ve çeşitleri nelerdir? sorusuna cevap verdikten sonra yüzümüzde çıkan sivilce bize ne ifade ediyor sorusu kafamızı kurcalamaktadır. Yanaklarda çıkan sivilce; günlük yaşantımız sırasında almamız gereken daha fazla şeker alımı yapmamız sonucunda oluşan sivilcelerdir. Bunun dışında akciğer ve solunum yolunda oluşan bir rahatsızlığımızı temsil edebilir. Kaşlarımızın arasında çıkan sivilce ise genellikle karaciğer sorununu ifade edebilir.

Yanaklarda çıkan sivilceleri önlemek için yastık kılıflarınızı sıklıkla değiştirmeli ve telefon ekranına olan temasına dikkat etmelisiniz.

Çenede çıkan sivilce; bu sivilce çeşidi genellikle hormonel bir bozukluğun olduğunun habercisidir. Uzman doktorlara göre çenede çıkan sivilceler endokrin sistemimizde bir sorun olduğu anlamına geliyor. Adet döngüsü sorasında hormonlar değişkenlik gösterir bu da çene ve çevresinde sivilce oluşumu gözlemlenir. Bir diğer sebebi ise beslenme alışkanlıklarıdır.

Alında ve burunda çıkan sivilceler; t bölgesi dediğimiz bölgede tekrarlayan sivilcelerin temel sebebi yağ üretimi veya stresten kaynaklıdır. Stres her hastalığın sebebi olmakla birlikte sivilce oluşumunda da önemli bir etkendir. Alın bölgenizde sivilce çıkması durumunda cildi doğru ürünlerle temizlemeyi ihmal etmemelisiniz. Stresinizi azaltmak için spor yapmak, müzik yapmak gibi sizi rahatlatacak aktiviteler yapabilirsiniz.

SİVİLCELER PSİKOLOJİMİZİ NASIL ETKİLER?

Sivilce oluşumunda stresin etkisinin büyük olduğundan bahsetmiştik. Çıkan sivilcelerimizin geçmemesi sebebiyle de istemesek de stres yapıyoruz. Yani bu şekilde içinden çıkılmaz bir kısır döngü haline geliyor. Sivilceler kadınları erkeklere nazaran daha fazla etkiliyor. Sivilceleri olan bir kadın sosyal yaşantısında ve ilişkilerinde zorluk çekiyorlar. Bu durum asosyalliğe keyifsizliğe depresyona sebep oluyor. Çünkü sivilceler bireyin kendine olan güvenini yok ediyor.

İlginizi Çekebilir: Meme Başı İnversiyonu Nedir?

Yapılan araştırmalara göre sivilceli olan bireylerin diğerlerine oranla daha sinirli oldukları tespit edilmiştir. Tabi ki de sivilcelerimiz bizimle yaşamayacaklar düzgün ve doğru tedavi sonrasında cildimizden uzaklaşacaklar. Bırakın insanlar sizi olduğunuz gibi sevsin olduğunuz gibi kabul etsin. Cildinizdeki akneleri kapatmak için makyaj malzemeleri kullanıp sivilcelerinizi daha da kötüleştirmeyin. Unutmayın ki düzenli bir rutin sonrasında istediğiniz görüntüye ulaşabileceksiniz.

Bu yazımızda sivilce nedir ve çeşitleri nelerdir? detaylarıyla sizler için derledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

 

 

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler