Siyah noktalar nasıl geçer? Evde pratik siyah nokta maskeleri

Siyah noktalar nasıl geçer? Evde pratik siyah nokta maskeleri
Siyah noktalar nasıl geçer? Evde pratik siyah nokta maskeleri
24 Şubat 2021

Siyah noktalarınızdan bıkmaya başladıysanız doğru yazıdasınız. Siyah nokta nedir? İle başlayıp evde uygulayabileceğiniz siyah nokta maskelerinde bahsedeceğiz. Hepberaber siyah noktalara son diyoruz. En baştan siyah nokta oluşumunu anlayacağınız yazımıza sizleri bekletmeden hemen geçelim. Keyiflli okumalar…

İlginizi çekebilir: Yoğurt ve limon maskesinin cilde faydaları nelerdir? Nasıl hazırlanır?

İçindekiler

Siyah nokta nedir? Siyah nokta kir mi?

Siyah nokta hemen hemen ergenlik ile hayatımıza girerek, yaşlılığımıza kadar bizleri bırakmayan bir cilt sorunudur. Derinin yüzeyinde olup, koyu renkli noktalar olarak tanımlamamız doğru olacaktır. Siyah noktalar bir tür komedondur. Genellikle siyah noktalar burun ve çene bölgesinde görülmektedir. Bunun nedeni bu bölgelerde saç kökünün fazladanlığıdır.

Siyah noktalar genellikle cildin temizlenmemesinden kaynaklı olduğu düşünülür, lakin bu böyle değildir. Yapıyı anlatmak isteriz. Saçlarımız, gözeneklerde yer alan saç köklerinde büyüme göstermektedir. Gözeneklerin hemen orada ise sebum salgılayan yağ bezleri mevcuttur. Bu gözenekler tıkandığında açık olan gözeneklerdeki ölmüş deri hücreleri, oksijen ile tepkimeye girerek siyah noktaları oluşturmaktadır. 

Siyah noktalar neden oluşur? 

Aslında siyah noktaların oluşumu için bir çok faktör rol oynamaktadır. Bunların en önemlileri yaş ve ergenlikle birlikte gelen hormonal değişimlerdir. Siyah noktalar illa ki ergenlikte ortaya çıkacak diye bir durum söz konusu değildir. Her yaşta ortaya çıkabilir. Hormonlardan bahsetmişken; erkeklerde var olan androjen ergenlikle beraber seviyesi artmaktadır. Buda ciltte siyah noktalara neden olmaktadır. Kadınlardan genel olarak ergenlikle birlikte hormonların artmasına bağlı olarak siyah noktalar oluşmaya başlar. Kızlar, erkeklere göre androjen hormonları daha yüksektir. Halk inanışında temizlik ile bağlantılı olduğu düşünülen siyah noktalar aslında temizlik ile ilgili değildir. Hormonların yanı sıra bir çok etmende siyah noktaları tetiklemektedir.

 • Fazla terlemek.
 • Kozmetik ve kıyafetler ile gözenekleri tıkamak yada kapatmak.
 • Yüksek neme maruz kalmak.
 • Kılların köklerini açan tıraş veya diğer aktiviteler.
 • Hızlı cilt hücresi dönüşümünü teşvik eden ilaçlar kullanmak.
 • Stes.
 • Polikistik over sendromu.
 • Adet öncesi sendrom (PSM).
 • Kortikosteroidler gibi steroid bazlı ilaçların kullanımı.
Siyah noktalar nasıl geçer? Evde pratik siyah nokta maskeleri

Siyah nokta belirtileri

Siyah noktalar genellikle; koyu renkli komedonlardır. Burun çevresinde, çenede ve omuzlarda çıkabilmektedir. İltihaplı değillerdir. Herhangi bir ağrıya ve rahatsızlığa neden olmamaktadır. Siyah nokta bazı insanların sosyalleşmesine bile engel olabilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için sizlere çeşitli tarifler sunuyoruz.

Siyah noktalar için ne zaman doktora gitmeliyiz?

Siyah noktalar aslında evde pratik bir şekilde önüne geçebileceğiniz cilt problemidir. Lakin doktora gitmek için çeşitli sebepleriniz olabilir. En basiti siyah noktalarını sıkarak, onları epidermise doğru itmiş olursunuz. Buda zaman içerisinde enfeksiyona sebep olabilir. Bu durumda reçetesiz bir ilaç geçirmez. Bir diğer neden ise; siyah noktalarınızı cilt lekesi zannetmeniz olabilir. Bu tarz sebeplerden dolayı dermotolağa gitme ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Siyah noktalar nasıl önlenir?

Siyah noktaların önüne geçmek için bir çok alternatif yöntem bulunmaktadır. Bunları uygulayarak siyah noktalarınızın önüne geçebilirsiniz.

 • Yastık kılıflarınızı sık sık değiştirmeniz iyi olabilir.
 • Saçlarınızı yağlı bırakmamaya özen gösteriniz. Düzenli olarak şampuanlayınız.
 • Yüzünüze sık sık temas etmeyin. Dokunmalarınızı sınırlandırınız.
 • Alkol içermeyen ürünleri tercih ediniz.
 • Yüzünüzü yıkamayı ihmal etmeyin.
 • Akne ilaçları siyah noktaların oluşumunu tetikleyebilir. İçeriğini okumayı unutmayın. Bu sayede cildiniz UV ışınlarına karşı daha hassas hale getirmektedir.
 • Temizleyicileri kullanırken parmak uçlarını kullanınız. Aşındırıcı olmayan ürünler tercih ediniz.
 • Beslenmenize özen gösterin. Yağsız süt, çikolata, ekmek ve cips gibi karbonhidrat zengin yiyeceklerden uzak kalın.

İlginizi çekebilir: Siyah üzüm maskesi nasıl yapılır? Yağlı ciltler için siyah üzüm maskesi tarifi

Siyah nokta cilt için bakım rutini

Cildinizi temizleyin 

Siyah noktaların önüne geçmek için temizleme rutini ile başlamak ideal olacaktır. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa yıkamayı unutmayın. Yağsız temizleyiciler tercih edin.

Peeling aksatmayın.

Cildinizden ölü hücreleri arındırmanız siyah noktalarınızın önünüze geçecektir. Cildinize göre haftada 1 veya 2 gün peeling işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Laktik asit içeren ürünler tercih etmeye özen gösteriniz. Peelinglerinizin siyah nokta önleyici olduğundan emin olunuz.

Maskeleri ihmal etmeyin.

Maskeleri tercih ederken siyah nokta önleyen maskeleri tercih ediniz. Kil maskeleri ciltte yer alan sebumları fazlasıyla çekecektir. Cildinize göre hafta 1 kez maske uygulamaya özen gösteriniz.

Siyah noktaları şerit ile çıkarın.

Gözenek şeritleri, siyah noktaları tek bir hızlı hareketle gidermenize yardımcı olabilir.

Siyah noktalar nasıl geçer? Evde pratik siyah nokta maskeleri

C vitamini serumu siyah nokta yapar mı?

C vitami serumu siyah nokta yapmamaktadır. Aksine cildinizi beslemektedir.

Siyah nokta sıkmak abdesti bozar mı?

Vücudumuzdna herhang bir şeyin çıkması abdestin bozulduğu anlamına gelmektedir. Siyah noktalarda da durum aynıdır. Siyah nokta sıkarken vücuttan kir veyahut irin tarzı bir şey çıkacağı için abdestiniz bozulacaktır.

Siyah noktalar zamanla geçer mi?

Siyah noktaları kendi hallerine bıraktığınızda geçmek yerine artma eğiliminde olacaklardır. Düzenli bakım rutini ile zamanla önüne geçebilirsiniz. 

Siyah nokta hangi vitamin eksikliğidir?

Cilt problemleri genellikle A,E ve D vitaminlerinin eksikliği sonucunda oluşur. Bunların yanı sıra omega yağlarının eksikliğinde de kaynaklanabilmektedir.

Siyah nokta hangi cilt tipinde görülür?

Siyah noktalar genellikle yağlı cilt tiplerinde görülmektedir.

Siyah nokta ve sivilcenin farkı nedir?

Siyah noktanın ne demek olduğunu yukarıdaki başlıklarımızda açıklamıştık. Peki sivilceden ne farkının olduğunu hiç düşündünüz mü? Sivilce, kıl foliküllerinin tıkanması sonucu ortaya çıkar. Aynı siyah nokta da olduğu gibi. Lakin aralarındaki en belirgin fark; siyah noktalarda gözenek açık kalmaktadır. Sivilcede ise böyle bi durum söz konusu değildir. Sivilcede gözenek kapalıdır.

Siyah noktalar nasıl geçer? Evde pratik siyah nokta maskeleri

Siyah noktaları sıkmalı mıyız?

Siyah noktaları sıkmak bazı insanlar için rahatlatıcı olsada, cilt için oldukça zararlı bir eylemdir. Siyah noktalarınızı sıkmak, derinizde iz bırakabilir. Bunun yanında siyah noktayı epidermise doğru iterek iltihap oluşturabilir. Buda doktora gitmenize neden olabilir.

İllaki sıkmak isterseniz önce yüzünüze buhara tutarak gözeneklerinizi yumuşatın. Bunun için sıcak suyu bir leğene koyarak havlu yardımıyla gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra parmak uclarınıza peçete sarınız. Kalın parçalar halinde sıkınız ve hareket ettirin. Siyah noktalarınız ciltten çıkmıyorsa zorlamayın. Cildinize zarar verecektir. Siyah noktalar çıktıktan sonra kil maskesi uygulamayı unutmayınız. Eski siyah noktalara odaklanmaya özen gösteriniz. Yeni siyah noktaları sıkarsanız yayılımını arttırabilirsiniz. Sürekli aynı bölgeye baskı uygulayarak cildinize zarar vereblirsiniz.

Siyah noktalar en sık hangi dönemde görülür?

Siyah noktalar ergenlik itibariyle başlayıp ömrümüzün sonuna kadar bizimle devam eden siyah noktalardır. Özellikle hormonlar ile birlikte siyah noktalarda pik yapar. Bunun yanı sıra çok fazla kozmetik ürünü kullanmakta siyah noktaları arttırmaktadır. Vehayut hassas ciltli iseniz güneşe maruz kalmak siyah noktaları arttıracaktır.

Siyah noktalardan nasıl kurtulunur?

Siyah nokta tedavisi 

Siyah noktalarınız tıkandıysa, bunu tedavi etmek için bir çok alternatif bulunmaktadır. Yenilerinin oluşmaması için sizlere yardımcı olacağız. Siyah noktalarınızı sıkmak patlatmak bu yöntemler arasında değildir. Bu yöntem cildinize oldukça fazla zarar verebilir.

Siyah noktalar nasıl geçer? Evde pratik siyah nokta maskeleri

Salisilik asit 

Salisilik asit cilt için oldukça faydalı bir bileşendir. Reçetesiz satılmaktadır. Salisilik asit, gözeneklerinizi tıkamadan ölü deri hücrelerini ve fazla yağı parçalara ayırmaktadır. Eczaneye gittiğinizde içerik okumaya dikkat ediniz. Mukavemeti% 0,5 ile% 5 arasında değişen salisilik asit içeren ürünler bulacaksınız. Bunları seçmeye özen gösteriniz. Yanlız asit baz dengesi cildinizin yapısını bozabilir. Bunun için en başlarda hergün sürmek yerine 2 günde 1 sürmeye özen gösteriniz. Sivilceli olan cilde pek etki etmeyebilir.

Siyah noktalar nasıl geçer? Evde pratik siyah nokta maskeleri

Retinoid kremler ve losyonlar 

A vitamini içeren retinoid kremler ve losyonlar gözeneklerinizi daha çok açmaya sebep olabilir. Ayrıca A vitamini yeni cilt hücrelerinin oluşmasına yardımcı olmaktadır.  Eczanelerde reçetesiz olarak bazı retinoidler satın alabilirsiniz, ancak çoğu için bir reçeteye ihtiyacınız olacak. Retinoidler cildinizi UV ışınlarına karşı daha duyarlı hale getirdiği için bu krem ​​ve losyonları yatmadan önce ve güneşten çıkmadan kullanmalısınız. 

Siyah noktalar nasıl geçer? Evde pratik siyah nokta maskeleri

Çıkarma işlemi

Çıkartma işlemi siyah noktalar için oldukça göz korkutucu olabilir. Göze hoş görünmeyen siyah noktaları çıkartmak için bazı aletler mevcuttur. Ev ekstraksiyon kitlerini mağazalarda bulabilirsiniz. Ancak tıp uzmanlarının çoğu bu klasik tavsiyeyi tekrarlıyor: “Bunu evde denemeyin.” Bir DIY prosedürü, ne yaptığınızı bildiğinizi düşünseniz bile yara izine neden olabilir. 

Siyah noktalar nasıl geçer? Evde pratik siyah nokta maskeleri

Kimyasal peeling 

Kimyasal soyma genellikle güneş hasarının ve küçük yara izlerinin görünümünü azaltmak isteyen kişiler içindir, lakin belirli sivilce türlerinde etki gösterebilir. Prosedür, gözenekleri açabilir ve yeni cilt büyümesini başlatabilir. Doktorlarda genellikle kimyasal bir peeling olur. Hücreleri cildinizin en üst katmanından uzaklaştırır. 

Kimyasal soyma ürünlerindeki yaygın bileşenler salisilik, glikolik ve retinoik asitlerdir. İşlem asit kullandığı için kızarıklık, kabuklanma, yara izi, enfeksiyon ve ciltte renk değişikliğine neden olabilir. 

Siyah noktalar nasıl geçer? Evde pratik siyah nokta maskeleri

Cilt fırçası 

Cilt fırçası, sivilceye katkıda bulunan birikmiş kalıntılardan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Yaşlanma belirtilerini de yavaşlatabilir. Bir cilt fırçası kullandıktan sonra daima cildinizi nemlendirmelisiniz. 

Satın alabileceğiniz birçok farklı cilt fırçası vardır. Dermatoloğunuz, birini kullanmanın sizin için doğru olup olmadığını size söyleyebilir. Ayrıca size ne tür kullanacağınızı ve bunları nasıl doğru şekilde kullanacağınızı da söyleyebilirler. Onları gerektiği gibi kullanmazsan sivilceyi daha da kötüleştirebilir.   

Siyah noktalar nasıl geçer? Evde pratik siyah nokta maskeleri

Komedojenik olmayan ürünler 

Komedojenik olmayan ürünlerin çoğunun içerisinde yağ bulunmaz ve gözeneklerinizi tıkamaz. Bu, siyah nokta oluşumu riskinizi en aza indirmektedir. Komedojenik olmayan temizleyiciler, nemlendiriciler ve makyaj malzemeleri bulabilmelisiniz.

Siyah noktalar nasıl geçer? Evde pratik siyah nokta maskeleri

İlginizi çekebilir: Badem yağı kirpik uzatır mı? Badem yağı kürleri ile kirpik uzatmak mümkün mü?

Siyah noktalar için ne yapmamalıyız?

 • Hormonal tetikliyiciler kullanıyorsanız, bunları kullanmayı bırakmalısınız. Hormonlar ile birlikte siyah noktalarınızda artma meydana gelecektir.
 • Siyah noktaları sıkmak ne kadar bazı insanları rahatlatsa da, bu işlem oldukça risklidir. Komedon ile bile çıkartmaktan kaçının.
 • Halk arasında buhar banyosu gözeneklerin açılmasına neden olma düşüncesi yaygındır. Bu sayede siyah noktaların daha rahat çıkmasını sağlamaktadır, inancı oldukça yaygındır. Lakin bu durumu dahada kötüye gitmesine yol açabilir. Belirtmemiz gerekirki araştırmalar buhar banyosunu doğrulamamaktadır.
 • Yağ bazlı makyaj ve kozmetik ürünlerinden uzak kalın.
 • Siyah noktalarınızın çevresindeki sebumu gidermek için ovma işlemi gözünüze oldukça pratik görünebilir. Oysaki bu çok yanlış bir harekettir. Sebum ne kadr gitsede cilt daha fazla çalışacaktır. Böylece cilt daha kolay tıkanma eğilimine girecektir.
 • Nemli ortamlardan olabildiği kadar uzak kalmaya çalışın.
 • Cildi kapatan sıkı giysiler, cildinizin nefes almasını engelleyecektir. Bunun için sıkı giyisilerden kaçının.
 • Alkollü cilt ürünleri tercih etmeyiniz. Cildinizi kurutabilir.
 • Vakumlu aletler, siyah nokta bantları yanlış kullanıldığı takdirde cilde oldukça zarar verebilir.

Siyah noktalar için ne yapmalıyız?

 • Günde 2 defa olmak suretiyle cilt temizliği yapmaya özen gösteriniz. Cildinizi aşırı kurutmayan ürünler tercih ediniz. Cilt tipinize uygun temizleyici ürünler tercih ediniz. 
 • Stresten uzak kalmaya dikkat edin. Egzersizlerinizi yapmayı unutmayın. Bunun için meditasyon ve yoga tercih edebilirsiniz.
 • Yeme içmenize dikkat edin.  Araştırma, patates kızartması veya çikolatayı kesmenin sivilceyi azaltacağını veya azaltmayacağını doğrulamamıştır , ancak bol miktarda taze meyve ve sebze içeren sağlıklı, dengeli bir diyet genel sağlık için yararlıdır. Deri lezyonlarının enfekte olma riskini azaltabilir.
 • Tretinoin, tazarotene ve adapalene gibi A vitamini içeren reçeteli ilaçlar, tıkaçların saç köklerinde oluşmasını önlemek ve cilt hücrelerinin daha hızlı yenilenmesini sağlamak için reçete edilebilir. 
 • Egzama veya rosacea gibi diğer cilt sorunları, siyah noktaların tedavisini biraz daha zorlaştırabilir. Başarılı tedavi siyah noktalarda düzelmelere yol açabileceğinden, durum sivilceden önce tedavi edilmelidir. 

Siyah noktalar nasıl temizlenir?

Cildinizde siyah noktalar mevcut ise gerçekleştirmeniz gereken ilk aşama temizleme işlemi olmalıdır. Genellikle siyah noktalar cildin hijyenine dikkat edilmemesi sonucu oluşmaktadır. Lakin belirtmemiz gerekir ki siyah nokta temizlemek tek seferde sonuç alabileceğiniz bir işlem değildir. Cilt bakımınızı düzenli oluşturduğunuz tadirde bakımlarla beraber yok olacaktır. Bununla beraber siyah noktaları sıkarak temizlemek oldukça yanlış bir seçimdir. Cildinizde iltihaba neden olabilmektedir. Bunlar yerine bir uzmandan siyah nokta tedavisi görebilirsiniz. Veyahut kozmetik marketlerde ve eczanelerde satılan bir burun bandı ile siyah noktalarınızdan kurtulabilirsiniz.

Doğal yöntemler ile siyah nokta temizleme

Siyah noktalar nasıl geçer? Evde pratik siyah nokta maskeleri


Domates ve yoğurt ile siyah noktalar nasıl geçer?

Evde rahatlıkla bulabileceğiniz domates ve yoğurt ile siyah noktalarınıza elveda demeye hazır mısınız? Kürümüze başlamadan önce ellerinizi yıkamayı ihmal etmeyin. Ortalama olarak yarım domatesi kabuklarından ayırın. Daha sonra püre haline getirin. 1 yemek kaşığı yoğurt üzerine ilave edin ve malzemeler birbirine karışacak şekilde karıştırın. Karışımı parmak uçları yardımı ile masaj yaparak cildinize yedirin. Sonrasında cildinizde iyice kurumasını bekleyin. Kurumadan sonra durulayınız.

Uyarı: Malzemelerden herhangi birine alerjiniz var ise domates ve yoğurt kürünü uygulamayınız. İşlem öncesi vücudunuzun küçük bir yerinde test etmeyi unutmayınız. Herhangi bir reaksiyon oluşursa ılık bir su ile yıkayın.

Siyah noktalar nasıl geçer? Evde pratik siyah nokta maskeleri

Yeşil çay ile siyah noktalar nasıl geçer?

Zayıflamadan başlayarak yeşil çayın birçok yararı olduğunu biliyoruz. O kadar faydalı bir bitki ki, kuruttuğunda bile fayda sağlamaktadır. Kürümüze başlamadan önce ellerinizi yıkamayı ihmal etmeyin. Öncelikle 1 yemek kaşığı yeşil çayı havanda eziyoruz. Tamamen toz haline gelene kadar. Daha sonra macun kıvamı elde edene kadar damla damla limon ilave ediniz. Bir yandan karıştırmayı unutmayınız. Kaşığın uç kısmıyla tuz eklemeyi unutmayınız. Kıvamını alınca, siyah noktalı bölgelere masaj ile uygulayınız. Ortalama olarak 15-20 dakika beklettikten sonra ılık bir su ile cildinizi durulayın.

Uyarı: Malzemelerden herhangi birine alerjiniz var ise yeşil çay kürünü uygulamayınız. İşlem öncesi vücudunuzun küçük bir yerinde test etmeyi unutmayınız. Herhangi bir reaksiyon oluşursa ılık bir su ile yıkayın.

Siyah noktalar nasıl geçer? Evde pratik siyah nokta maskeleri

Avokado ile siyah noktalar nasıl geçer?

Avokado’yu yemek kadar cilde sürmekte bir o kadar fayda sağlamaktadır. Avokado maskesinin en güzel yanı her gün uygulanabiliyor olmasıdır. Bir diğer en güzel yanı ise bize lazım olan malzeme sadece avokado. Kürümüze başlamadan önce ellerinizi yıkamayı ihmal etmeyin. 1 çay kaşığı avokadonu krem kıvamına getirip cildinize sürün. Ortalama olarak 15-20 dakika bekledilten sonra durulama işlemine geçiniz. 

Uyarı: Malzemelerden herhangi birine alerjiniz var ise avokado kürünü uygulamayınız. İşlem öncesi vücudunuzun küçük bir yerinde test etmeyi unutmayınız. Herhangi bir reaksiyon oluşursa ılık bir su ile yıkayın.

Siyah noktalar nasıl geçer? Evde pratik siyah nokta maskeleri

Limon ve bal ile siyah noktalar nasıl geçer?

Bal, cilt bakımlarında yıllarca kullanılan bir ürün olarak karşımıza gelmektedir. Artık kozmetikçiler bile ürünlerinin içerisine balı ilave etmektedirler. Bal antibakteriyel özelliktedir. Bunu birde limonla karıştırdığımızda ortaya mükemmel bir siyah nokta maskesi gelmektedir. Yapmanız gerekenler oldukça basittir. Kürümüze başlamadan önce ellerinizi yıkamayı ihmal etmeyin. Yarım limon suyu ile 1 tatlı kaşığı balı birbirini karıştırınız. Daha sonra siyah noktalı bölgeye uygulayınız. Veyahut bunu tercih etmek istemiyorsanız, bir limonun üzerine bal dökerek yüzünüze masaj yapabilirsiniz. Yüzünüzde ortalama 15-20 dakika beklettikten sonra ılık bir su ile cildinizden arındırınız.

Uyarı: Malzemelerden herhangi birine alerjiniz var ise yeşil çay kürünü uygulamayınız. İşlem öncesi vücudunuzun küçük bir yerinde test etmeyi unutmayınız. Herhangi bir reaksiyon oluşursa ılık bir su ile yıkayın.

Siyah noktalar nasıl geçer? Evde pratik siyah nokta maskeleri

Diş macunu ile siyah noktalar nasıl geçer?

Diş macunu ile siyah noktalara hep beraber elvade diyoruz. Lakin belirtmek isteriz ki her diş macununu siyah noktalar için kullanmanız doğru olmamaktadır. Özellikle beyazlatma özellikli ve jel diş macunlarını tercih etmeniz önemlidir. Bunun yanı sıra, içerisinde nane olanlarıda ekstra olarak tercih edebilirsiniz. İşlemden önce ellerinizi yıkamayı ihmal etmeyin. Ilık bir su ile yüzünüzü yıkadıktan sonra diş macununu siyah noktaların üzerine sürünüz. Daha sonra kuruyana kadar bekleyin. Durulamayı unutmayın.

Uyarı: Malzemelerden herhangi birine alerjiniz var ise diş macun kürünü uygulamayınız. İşlem öncesi vücudunuzun küçük bir yerinde test etmeyi unutmayınız. Herhangi bir reaksiyon oluşursa ılık bir su ile yıkayın.

Siyah noktalar nasıl geçer? Evde pratik siyah nokta maskeleri

Türk kahvesi ile siyah noktalar nasıl geçer?

Sabah kahvesinden sonra fincan dibinde kalan telvelerin siyah noktalarınıza iyi geldiğinizi söylesek, keyfiniz biraz daha şenlenir mi? Kahvemizi içtikten sonra dibindeki telveyi atmıyoruz, 1 çay kaşığı şeker ve birazda bal ile karıştırıyoruz. İşlemden önce ellerinizi yıkamayı ihmal etmeyin. Daha sonra cildinize masaj yaparak kürümüzü yedirin. Düzenli kullanımda mükemmel etkisini göreceksiniz.

Uyarı: Malzemelerden herhangi birine alerjiniz var ise türk kahvesi kürünü uygulamayınız. İşlem öncesi vücudunuzun küçük bir yerinde test etmeyi unutmayınız. Herhangi bir reaksiyon oluşursa ılık bir su ile yıkayın.

Siyah noktalar nasıl geçer? Evde pratik siyah nokta maskeleri

Lavanta esansı ile siyah noktalar nasıl geçer?

Lavanta esansının kokusuyla misler gibi bir kokuya bürünüp aynı zamanda siyah noktalarınızdan arınmak ister misiniz? Biraz zeytinyağı ve aynı ölçüde lavanta esansını karıştırınız.  İşlemden önce ellerinizi yıkamayı ihmal etmeyin. Karışımı yüzünüze uygulayınız. Nem ihtiyacını karşılmakta isterseniz hindista cevizi yağı kullanmayı ihmal etmeyiniz.

Uyarı: Malzemelerden herhangi birine alerjiniz var ise lavanta esansı kürünü uygulamayınız. İşlem öncesi vücudunuzun küçük bir yerinde test etmeyi unutmayınız. Herhangi bir reaksiyon oluşursa ılık bir su ile yıkayın.

Siyah noktalar nasıl geçer? Evde pratik siyah nokta maskeleri

Yoğurt ve yulaf ile siyah nokta nasıl geçer?

Hassas ciltli iseniz ve siyah noktalar yüzünüzün heryerini kaplamış durumdaysa, cildinizden daha hassas bir maske ile karşınızdayız. 1 yemek kaşığı yulaf ezmesine, 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 tatlı kaşığı zeytin yağ ilave ediyoruz. Daha sonra yoğurt ekliyoruz. Karışım heryere yayılacak şekilde karıştırıyoruz. İşleme başlamadan önce ellerinizi yıkamayı ihmal etmeyin. Daha sonra pamuk ile cildinize güzelce yayın. Bunun için parmaklarınızı da kullanabilirsiniz. Ortalama 20-30 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayınız.

Uyarı: Malzemelerden herhangi birine alerjiniz var ise yoğurt ve yulaf kürünü uygulamayınız. İşlem öncesi vücudunuzun küçük bir yerinde test etmeyi unutmayınız. Herhangi bir reaksiyon oluşursa ılık bir su ile yıkayın.

Siyah noktalar nasıl geçer? Evde pratik siyah nokta maskeleri

Diş macunu ve tuz ile siyah noktalar nasıl geçer?

Diş macunu tuz ile karıştırarak siyah noktalardan kurtulabilirsiniz. Göz kararı diş macununu ve tuzu bir kapta karıştırınız. Homojen kıvam olmasına dikkat ediniz. İşlemden önce ellerinizi yıkamayı unutmayınız. Karışımı siyah noktalı bölgelere uygulayınız. Ortalama olarak 5-10 dakika siyah noktalı bölgede bekletiniz. Daha sonra ılık su ile durulamayı unutmayın.

Uyarı: Malzemelerden herhangi birine alerjiniz var ise diş macunu ve tuz kürünü uygulamayınız. İşlem öncesi vücudunuzun küçük bir yerinde test etmeyi unutmayınız. Herhangi bir reaksiyon oluşursa ılık bir su ile yıkayın.

Siyah noktalar nasıl geçer? Evde pratik siyah nokta maskeleri

Limon ve karbonat ile siyah noktalar nasıl geçer?

Limonun antibakteriyel özellliği sayesinde cildinizden siyah noktalardan arındırmayı unutmayın. İşlem öncesi ellerinizi yıkamayı unutmayınız. Ortalama olarak 1 yemek kaşığı karbonat veya isteğe göre tuzu alınız. Yarım limon suyu ile karıştırınız. Homojen kıvam alana kadar karıştırınız. Daha sonra karışımı siyah noktalı cildinize sürünüz. Masaj yaparak yediriniz. Ortalama olarak 15-20 dakika bekletiniz. İşlem sonrası ılık su ile yıkamayı unutmayınız.

Uyarı: Malzemelerden herhangi birine alerjiniz var ise limon ve karbonat kürünü uygulamayınız. İşlem öncesi vücudunuzun küçük bir yerinde test etmeyi unutmayınız. Herhangi bir reaksiyon oluşursa ılık bir su ile yıkayın.

Siyah noktalar nasıl geçer? Evde pratik siyah nokta maskeleri

Kil ile siyah noktalar nasıl geçer?

Kil vücudunuzun her yerinde kullanılmaktadır. Birçok faydası bulunan kilin siyah noktalar içinde bir hayli fazla faydası bulunmaktadır. Yapmanız gerekenler oldukça basit; 1 yemek kaşığı kil, 1 yemek kaşığı gül suyu ve 1 yemek kaşığı elma sirkesini bir kapta karıştırın. Kilin temizleyici etkisiyle cildinizin ne kadar ferahladığını görecekiniz. İşleme başlamadan önce ellerinizi yıkamayı unutmayın. Daha sonra karışımı siyah noktalı bölgeye sürünüz. Ortalama olarak 20-25 dakika siyah noktaların üzerinde bekletiniz. Kuruduruktan sonra ılık su ile yıkayınız.

Uyarı: Malzemelerden herhangi birine alerjiniz var ise kil kürünü uygulamayınız. İşlem öncesi vücudunuzun küçük bir yerinde test etmeyi unutmayınız. Herhangi bir reaksiyon oluşursa ılık bir su ile yıkayın.

Siyah noktalar nasıl geçer? Evde pratik siyah nokta maskeleri

Jelatin ile siyah noktalar nasıl geçer?

Toz jelatini ilk kez duymuş olan arkadaşlarımız için öncelikle süpermarketlerden temin edebileceklerini belirtmek isteriz. Ucuz bir maliyet ile siyah noktalardan kurtulmaya ne dersiniz? Jelatini seçerken sen saf olanını seçmeye özen gösterin. Renklendirilmiş içerik olmamasına, ek gıda içermemesine dikkat edin. Yapmanız gerekenler oldukça basit. 1 yemek kaşığı toz jelatin ve aynı ölçüce sütü bir kapta homojen kıvama gelene kadar karıştırıyoruz. Daha sonra ortalama 10 saniye mikrodalga fırında bekletiyoruz. Yüzünüzü yakmayacak kıvama geldiğinde ince bir katman halinde cildinize sürünüz. Kuruduktan sonra maskeyi cildinizden soyun. Daha sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın.

Uyarı: Malzemelerden herhangi birine alerjiniz var ise jelatin kürünü uygulamayınız. İşlem öncesi vücudunuzun küçük bir yerinde test etmeyi unutmayınız. Herhangi bir reaksiyon oluşursa ılık bir su ile yıkayın.

İlginizi çekebilir: Ciltteki ton farklılıkları nasıl giderilir? Doğal kürler ile ton farklılıkları kaybolur mu?

Siyah noktalı ciltler için ürün önerisi

 • Dermokil Siyah Nokta ve Pürüz Karşıtı Maske için buraya tıklayınız
 • Dermokil Soyulabilir Havyarlı Siyah Kil Maskesi için buraya tıklayınız. 
 • Himalaya Siyah Nokta Karşıtı Ceviz Özlü Yüz Temizleme Jeli  için buraya tıklayınız.
 • Dermokil Natural Skin Siyah Nokta & Pürüz Karşıtı Yüz Maskesi için buraya tıklayınız.

Yüzdeki siyah noktalar nasıl geçer?

Siyah noktalar, vücutta en çok yüz bölgesinde görülmektedir. Bundan dolayı temizleme işlemini atlamamak gerekmektedir. Bunun yanında gözeneklerin açık kalması oldukça önemlidir. Bununla beraber buhar banyosu ile de gözenekleri rahatlıkla açabilirsiniz. Hamam veyahut sauna gibi yerlere giderekte gözeneklerin açılmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde vücuttan toksinleri yok edebilirsiniz. Uyuduğunuz kılıfları sık sık değiştiriniz. Sürekli olarak değiştirmeniz sivilce ve siyah noktaların artmasına neden olur.

Siyah noktalar nasıl geçer? Evde pratik siyah nokta maskeleri

Siyah nokta bandı

Siyah nokta bantları, siyah noktaları kökünden almak için alternatif bir yöntemdir. Siyah nokta bantlarına kozmetik marketlerden ve bim marketlerden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Siyah nokta bandı nasıl kullanılır?

Siyah nokta bandını kullanmak için öncelikle banyo sonrası veyahut gözeneklerinizin yumuşadığı bir zamanı tercih ediniz. Ilık bir su ile siyah nokta bandını yapıştırmak istediğiniz bölgeyi nemlendirin. Daha sonra bandı yapıştırarak ortalama olarak 15-20 dakika bekletin. Daha sonra bandı çıkartın.

Siyah noktalar nasıl geçer? Evde pratik siyah nokta maskeleri

Siyah nokta temizleme aparatı

Siyah nokta temizleme aparatı, 20-50 tl arasında fiyatı değişen demir biçimi bir üründür. Bununla evde rahat bir şekilde siyah noktalarınızı temizleyebilirsiniz.

Siyah nokta temizleme aparatı nasıl kullanılır?

Öncelikle banyo sonrası veyahut gözeneklerin yumuşak olduğu bir zamanda siyah nokta temizleme aparatını siyah noktalı bölgeye cildinize zarar vermeyecek şekilde bastırın.

Siyah noktalar nasıl geçer? Evde pratik siyah nokta maskeleri

Siyah nokta fırçası

Siyah nokta fırçası, siyah noktaların gitmesi için en etkili yöntemlerden birisi olabilir. Cit masajı sağlarken aynı zamanda kiri ve ölü deri hücresini de ciltten uzaklaştırmaktadır.

Siyah nokta fırçası nasıl kullanılır?

Öncelikle cildinize uygun olan temizleme köpüğünü cildinize sürünüz. Daha sonra fırça yardımıyla hafifçe siyah noktaları bölgelere sürtünüz. Temizleme işlemini tamamladıktan sonra fırçanın alt kısmında bulunan delikli kısım ile siyah noktaları çıkarın.

Siyah noktalar nasıl geçer? Evde pratik siyah nokta maskeleri

Siyah nokta vakum makinesi

Siyah nokta vakum makinesinin amacı, siyah noktaları kökünden söküp atmaktır. Tabiki bu makinenin çekim gücüne göre değişmektedir. Aynı zamanda markadan markaya göre de farklılık göstermektedir.

Siyah nokta vakum makinesi nasıl kullanılır?

Öncelikle banyo sonrası veyahut gözeneklerin yumuşak olduğu bir zamanda vakum aletini başlatarak siyah noktalarınızdan kurtulabilirsiniz.

Siyah nokta nasıl geçer?

Genel olarak siyah noktaları geçmesi için aslında birçok çözüm yöntemi vardır. Bu çözüm yöntemleri birbirilerini desteklemektedir. Beslenme düzeniniz, düzenli cilt bakımınız birbirini tamamlayan işlemlerdir. Düzenli bir rutin oluşturduğunuzda siyah noktalarınızdan kısa zamanda kurtulabilirsiniz.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler