Strese iyi gelen doğal taşlar hangileri?

Strese iyi gelen doğal taşlar hangileri?
Strese iyi gelen doğal taşlar hangileri?
11 Haziran 2022

Doğal taşlar stresi azaltır mı? Doğal taşlar dünyanın hemen her yerinde kullanılan, daha çok Hindistan ve Güney Afrika’dan çıkarılan yapılardır. Yarı değerli taşların yanı sıra değerli taşlar (bunlara mücevher de denir) ülkemizde de oldukça fazla oluşuyor. Bilindiği üzere bu taşlar milyonlarca yıllık değere sahip doğal oluşumlar. Hangi taşlar strese iyi gelir? Her doğal taşın kendine has minerali, bileşimleri bulunuyor. Bu nedenle her taşın etkisi ve şifa alanı farlı. Bu yazımızda strese iyi gelen doğal taşlar hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Ancak öncesinde stres neden zararlı? ve stres nelere yol açar? biraz göz atalım.

İlginizi çekebilir: Doğal taş alırken nelere dikkat etmeli? Doğal taşlar ve anlamları…

Stres neye yol açar? Stres neden zararlı?

Yoğun hayat temposu veya yaşadığımız olaylar hatta trafik bile strese yol açabilir. Bazen fark etmesek de stres kronik hale gelebilir. Kronik stres sonucunda meydana gelen kan basıncında artma, immün sistemde bozulma, kalp hastalıkları ve bağırsak sorunlarının yanı sıra doğurganlıkta sorunlar da görülebilir. Önce akut şekilde başlayan stres sık sık tekrarlayarak kronikleşirse damarlarda oluşabilecek sorunlar kaçınılmaz hale gelebilir. Damarlarda meydana gelen problemler hipertansiyon, kalp krizi veya felç riskini artırır. Ne kadar zor da olsa stresten uzak durmakta veya uzak durmaya çalışmakta fayda var. Peki stresi azaltmak için ne yapmalıyız? Stresi azaltmak için birçok yöntem denenebilir ancak son dönemlerde popüler hale gelen doğal taşlar ile şifalanma tekniği gerçekten işe yarıyor mu?

Peki doğal taşlar gerçekten stresi azaltmaya yardımcı olur mu?

Doğa insanlar için mucizelerle doludur. Bunun kanıtlarından biri de doğal taşların insan üzerindeki şifalandırıcı etkisidir. Doğal taşlar yeryüzünün güzel ve pozitif enerjilerini içlerinde taşırlar. Doğal bir şekilde stresten arınmak isteyen kişilerin yanlarında bu taşlardan taşıması bu pozitif enerjileri kişiye yükler ve kişinin stres halini hafifletir ve zamanla ortadan kaldırır. Bu doğal taşları farklı yöntemlerle de stresten korunmak, arınmak için kullanabilirsiniz. En yaygını yanımızda taşımaktır. Ancak meditasyon ile de doğal taşları koruyucu olarak kullanabilirsiniz. Sizler için strese iyi gelen doğal taşlar ve stresi gideren doğal taşlar hakkında bilgiler verdik.

Strese iyi gelen doğal taşlar
Strese iyi gelen doğal taşlar

Strese iyi gelen doğal taşlar

Doğal taşların kullanımı oldukça yaygın ve çeşitli. Sadece takı olarak değil ev dekorasyonlarında ve anahtarlık olarak da sıkça kullanılmaya başlandı. Elbette doğal taşları satın almak oldukça basit ancak gerçek olup olmadığı buradaki en önemli nokta. Doğal taşların gerçek olup olmadığı nasıl anlaşılır diye soruyorsanız buraya tıklayarak daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Dilerseniz şimdi stres için en etkili doğal taşlara göz atalım.

Siyah Turmalin:

Sinir ve stres için en etkili taşlar arasında ilk sırada yer alır. Siyah turmalin taşı negatif enerjileri temizlemeye ve nötralize etmeye yardımcı olur. Yüksek frekanslı bir kristal olan siyah turmalin taşı sizi zararlı ve negatif titreşimlerden korur. Gündelik hayatta takı olarak kullanıldığı gibi evlerde ve ofislerde kullanımı da oldukça yaygınlaştı. Panik ataklar, özellikle de dar veya karanlık alan korkularda yatıştırıcı etkilere sahiptir. Kolye ve bileklik şeklinde aksesuar olarak kullanımı uygundur. Sertlik derecesi 7- 7,5’tir. Su ya da toprak ile temizleme yöntemlerine uygundur. Bor silikat kimyasal formül ve grubuna sahiptir. Siyah, demir siyahı, kahverengimsi siyah renk çeşitlerine sahiptir.

Ametist:

Güçlü, koruyucu bir kristal olan ametist taşı aynı zamanda iyileştirici etkilere de sahiptir. Doğal sakinleştirici olarak kabul edilen bu mucizevi taş stresi ve gerginliği azaltarak kişiyi rahatlatır. Asabiyeti yatıştırdığı için sıkça tercih edilen ametist taşı ruh hali değişimlerini düzenler. Özellikle son zamanlarda görülme sıklığı artan şikayetlerden biri de anksiyete. Korku ve anksiyete için iyi gelen ametistin ruhunuzu ve bedeninizi psikolojik saldırılara karşı koruduğu düşünülüyor. Kötü rüyalar, karabasanlar görüyorsanız veya stresten dişlerinizi sıkıyorsanız gece baş ucunuza yerleştirdiğiniz ametist taşı sizi tüm bunlardan uzaklaştırabilir. Gün içindeki gerginlikler için de ametist taşını kolye şeklinde yanınızda taşıyabilirsiniz. Özellikle Koç burcunun şifacısı olan ametist taşı pembe kuvars, sitrin, kristal kuvars ve turmalin taşlarıyla kullanılabilir. Mavi-mor renkli kuvars grubuna ait olan ametist taşının sert derecesi 7’dir. Bu nedenle günlük kullanımlar için oldukça uygundur.

Mavi akik taşı:

Diğer adıyla çakra taşı olarak tanınan bu taş kuvars ailesinin bir minerali olan kalsedon taşının bir çeşididir. Mavi tonları ile göz kamaştıran bu taş zihninizle konuşmanıza ve çevrenizle ilgili iletişim sorunlarını gidermenize yardımcı olur. Korku uyandıran durum ve çatışmalardan kurtulmanızı sağlayan Mavi akik stresle ilgili yaşadığınız sorunları da ortadan kaldırır. Destekleyici özellikleri ile bilinen bu taşı yüzük veya tılsım olarak kullanmanız inanılmaz etkiler görmenizi sağlar. Özellikle stresli işlerle uğraşan kişilerin ofis veya çalışma alanında kullanması ortamın negatif enerjisini giderir. Minik bir parça Mavi akik bile kişinin enerjisini yükseltmeye yeter. Takı olarak kullanılmasının yanı sıra son dönemlerde bardak altlığı olarak da sıkça tercih ediliyor. Sertlik derecesi 6,5 – 7 arasında olan Mavi akik taşı İkizler burucu ile en uyumlu ve dengeleyici özellikler gösteren taştır.

Pembe Kuvars:

Kalp çakrasının en iyi taşlarından biri olan pembe kuvars özellikle duygusal ilişkilerde yaşanan stres, endişe, gerginlik için çok faydalı bir taştır. Harika bir şifacı olan pembe kuvars anlaşılacağı üzere kuvars ailesi mensubudur. Negatif enerjileri dönüştürür ve sevgi enerjileriyle değiştirir. Pembe kuvars taşı siyah turmalin taşı ile kullanıldığında daha etkilidir. Bastırdığınız kızgınlık, öfke, keder gibi duygularınızı daha rahat ifade etmenize yardımcı olur. Bu sayede kişiyi içsel yüklerinden kurtarır. Pembe kuvars affetmeyi, şefkati ve sevgiyi teşvik eder. Barındırdığı pozitif enerji ile stresi kolayca alt etmenizi sağlar. Terazi burcunun en uyumlu taşı pembe kuvarstır. Sertlik derecesi 7 olduğu için pembe kuvars taşı günlük kullanıma oldukça uygun taşlardandır.

Lapis Lazuli:

İnsanlığın bildiği ve tanık olduğu en eski ruhsal kristallerden biri olan lapis lazuli taşı yüzyıllardır bilgelik, güç ve barış getirmek için kullanılmıştır. Psikolojik saldırıları önlemek için en doğru tercih lapis lazuli taşı olarak bilinir. Ruhsal yolculuğunuzda sizi destekleyen bu taş en çok aranan şifalı kristaller arasında yer alıyor. İnsanlar dönem dönem savunmasız hissedebilir ve buna bağlı olarak kişide duygusal yük oluşabilir. Bu yükü ve stresi ortadan kaldırmak için lapis lazuli taşını kullanmanız faydalı olacaktır. Özellikle kişisel ve profesyonel yaşamınızda kullandığınızda bu taş bunalmış hissinizi, endişenizi gidermek için en güzel tercihtir. Lapis lazuli taşı kolye formunda kullanılabilir. Hava elementi burcu olan terazi için en uygun taş lapis lazulidir. Lapis lazuli’nin Türkçe karşılığı mavi taş anlamına gelmektedir. Aynı zamanda göktaşı ve gece taşı olarak da bilinir. Işığa tutulduğunda parlak ve pürüzsüz bir görünüm oluşturan lapis taşı sertlik oranı 5,5-6 arasındadır. Bu nedenle çok dayanıklı bir taş değildir. Dikkatli kullanmakta fayda var.

Sodalit taşı:

Barış kristali olarak bilinen sodalit taşı zihni sakinleştirmeye ve panik ataklarınızı hafifletmeye yardımcı olan bir taştır. Özellikle siyah turmalin taşı ile birlikte kullanıldığında daha etkili olduğu bilinmektedir. Kendini ifade etmekte ve sakinleştirmekte güçlük çeken kişilerin ilk tercihi sodalit taşı olmaktadır. Çünkü sodalit taşının en belirgin özelliği özgüveni yükseltmesidir. Bu nedenle sodalit taşını kullanan kişiler kendini daha doğru ifade etmeye teşvik edilir. Çivit mavisi rengine sahip olan sodalit taşı yay burcunun taşı olarak bilinen bir kristaldir. Kolye, bileklik, küpe gibi takı olarak kullanılabilen sodalit taşı pandül veya kütle gibi obje olarak da kullanılabilir. Aynı zamanda sodalit taşı tesbihleri de son dönemlerde oldukça popüler hale geldi. İlk bakışta lapis lazuli taşı ile birbirine kolayca karıştırılan sodalit taşı üçüncü göz çakrasını uyarır. Sodalit taşı sertlik derecesi 6’dır ve temizleme yöntemi olarak Güneş tercih edilmelidir.

Kristal kuvars:

Zihinsel netliği arttırmakta ve duyguları yatıştırmakta oldukça etkili olan kristal kuvars taşı vücudunuzu rahatlatmak için de en uygun taşlardan biridir. Toksik veya stresli anlarda enerjinizi tazeleyen bu taş vücudun bir koruyucusu ve güçlendiricisi olarak kabul edilir. Aynı zamanda zararlı radyasyonu vücudunuza girmesini önleyen kristal kuvars taşı kolye olarak takılabilir. Kolye olarak kullandığınızda kristal kuvars taşı sizi yaygın stres kaynaklarından koruyabilir. Kuvars taşının türlerinden biri olan kristal kuvars dünyanın birçok bölgesine yayılmış ve hatta yer kabuğunun onda birini oluşturmuştur. Sert ve katı bir mineral grubu olan kristal kuvars, altıgen prizmalar şeklinde bulunur. Kristal kuvars aslan burcu taşı olarak kabul edilebilir.

Dumanlı kuvars:

Ruh halini dengelemekte oldukça etkili olan taşlardan biri Dumanlı kuvars taşıdır. Bilindiği üzere kuvars taşı ailesi oldukça çeşitlidir. Dumanlı kuvars da bu ailenin bir üyesidir. Depresyon ve çaresizlik duygularını hafifletmeye ve ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Negatif enerjiyi emen Dumanlı kuvars bu enerjiyi pozitif enerjiye dönüştürür. Dumanlı kuvars taşı özellikle kişinin kendini huysuz hissettiğinde sakinlik ve huzur getirir. Hava grubunda yer alan terazi burcunun doğal taşı Dumanlı kuvarstır. Kristal kuvars taşının kahverengi, gri ve siyah renkli türüdür. İçerisinde bir miktar duman hapsolmuş izlenimini verdiği için Dumanlı kuvars adını almıştır. Sertlik derecesi 7 olduğu için günlük kullanıma uygundur.

Obsidyen:

Kadınlık hormonlarını dengelemekle popüler hale gelen Obsidyen taşı aynı zamanda stresi azaltan, sezgiyi yükselten ve duyguları dengeleyen bir taştır. Etkileri açısından oldukça güçlü bir doğal taş olan Obsidyen kişinin psişik yeteneklerini geliştiren bir kristaldir. Obsidyen ile meditasyon yapmak kişiye dinginlik verir, sakin hissetmeye yardımcı olur. Magmatik bir kaya olarak oluşan Obsidyen volkanik bir cam formudur. Kahverengi, altın sarısı, gri, kırmızı, mavi gibi çeşitli renklerde doğada yer alan Obsidyen taşı daha çok siyah türü ile dikkat çekmektedir. Su grubunun burcu olan akrep burcu için en yüksek düzeyde şifalandırıcı etkilere sahiptir. Sertlik derecesi 5-5,5 arasında yer alan Obsidyen dikkatli kullanılmadığında kolayca kırılabilir veya zarar görebilir. Oldukça hassas olan Obsidyen taşı için genellikle tütsü ile temizleme yöntemi tercih edilir.

Shungite taşı:

Dünyanın varoluşundan bu yana yeryüzünde bulunan ancak son dönemlerde keşfedilen şungit taşı kullanımı ve popülerliği artan bir taştır. Büyük oranda karbondan oluşan bu taş 3,5 – 4 sertlik derecesine sahiptir. Bu nedenle en hassas taşlar arasında yer alır. Siyah rengi ile dikkat çeken bu taş meditasyon esnasında vücuda değmemesi gereken 10-15 cm uzaklıkta bulundurulması gereken bir taştır. Elektriksel manyetik alanlara karşı kalkan görevi gören şungit taşı evde veya iş yerinde stresli durumlarda oldukça faydalıdır. Siyah turmalin ile birlikte maksimum düzeyde etki gösteren şungit taşı çalışma masanızda, çantanızda, arabanızda ve hatta yatak odanızda saklayabileceğiniz, sizi stres ve kaygıdan uzak tutabilecek çeşitli zararlı enerjilere karşı koruyabilecek bir taştır.

Strese iyi gelen doğal taşlar
Strese iyi gelen doğal taşlar

Doğal taşlarla nasıl meditasyon yapılır?

Özellikle son dönemlerde artan kaygı ve stresi gidermek için doğal taş kullanmak oldukça popüler hale geldi. Doğal taşlarla stres giderilir mi? Stres giderilmediğin kronik olarak ilerler ve daha farklı sorunlara yol açabilir. Bu nedenle stresin mutlaka giderilmesi eğer giderilemiyorsa mutlaka destek alınması gerekir. Evde doğal yollarla şifalanmak için kişiler bazı yollara başvurmuş ve en zararsız ve doğal olan yöntemin doğal taşlar olduğunu düşünmüşlerdir. Doğal taşlar ile yapılan meditasyonun kişinin çakralarını açtığı ve stres gibi negatif enerjilerin yerini pozitif enerjilerin aldığını söyleniyor. Yukarıda bahsettiğimiz strese iyi gelen mucizevi doğal taşlar ve kristaller sükunetin ve huzurun titreşimlerini taşırlar. Bu nedenle bu taşlar ile meditasyon yapmak taşlarınızın etkisini maksimum düzeye çıkarır ve size sakinlik, rahatlama verir. Doğal taşlarla meditasyon yapmak çok kolay!

  1. Size huzur veren ve rahatsız edilmeyeceğiniz bir yer bulmalısınız. Bu ortamda nasıl rahat edecekseniz ister yatarak ister oturarak meditasyon yapabilirsiniz.
  2. Doğal taşınızı enerji alıcı elinizde tutun ve derin nefes alın. Nefesi burnunuzdan alıp ağzınızdan verin. Vücudunuzu kasmadan gevşek bırakın ve rahatlayın.
  3. Beyaz bir ışık hayal edin ve bu ışığın nefes alırken vücudunuza girdiğini düşünün. Nefes verdiğinizde ise içinizden çıkan siyah, gri bir bulut hayal edin. Rahatladığınızı ve arındığınızı hissedin.
  4. 15 dakika veya daha uzun süre bunları devam ettirin. Kaslarınızı hafifçe hareket ettirmeye başlayarak vücudunuzu uyandırın.

Her meditasyon çalışması sonrasında doğal taşınızı mutlaka temizleyin. Temizledikten sonra 1 gece ay ışığında bekleterek doğal taşınızı şarj edebilirsiniz.

Doğal taşlarla meditasyon yapmak büyük ölçüde stresli vücudunuzdan uzaklaştırabilir. Belirli aralıklarla yukarıda anlattığımız şekilde egzersizi tekrar etmeniz stresten uzak durmak ve var olan stresi uzaklaştırmak için oldukça faydalı olacaktır. Meditasyon yaparken arka planda hafif bir müzik tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda tütsü veya mum yakarak meditasyon ortamının enerjisini de yükseltebilirsiniz. Çoğu zaman streslerimizin sebebi vücudumuzda ağrılı bölgeler meydana getirir. Bu nedenle meditasyondan önce veya sonra vücudunuzdaki ağrıyan bölgelere doğal taşlarınızı yerleştirin. Bu uygulama çakraları dengeli hale getirmek için bir mekanizma oluşturur. Örneğin tüm gün bilgisayar başında çalıştığınız bir işe sahipseniz alın veya göz kapaklarınıza doğal taşlarınızı koyabilirsiniz . Doğal taşlar enerjileri temizleme ve dönüştürme yeteneği ile bilinen kristallerdir. Daha kolay bir deyişle doğal taşlar bedeninizdeki, zihninizdeki ve ruhunuzdaki tüm stresi emme özelliğine sahiptir. Bu özelliği gözlerinizi kapatarak hayal edin Tüm stresiniz gidip rahatlama hissi gelene kadar meditasyona devam edebilirsiniz. Doğal taşlar sizi korumak için auranız etrafında koruyucu bir kalkan görevi görür. Bu nedenle stresten uzaklaşmak için kendinizi güvenle doğal taşlarınıza bırakabilirsiniz.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler