Su diyeti nasıl yapılır? Su diyeti listesi

Su diyeti, son zamanlarda ünlüler arasında oldukça popüler. Yiyecek alımını kısıtlamanın bir yöntemi olan oruç, binlerce yıldır uygulanır. Su orucu, su dışında her şeyi kısıtlayan bir oruç türüdür. Kilo vermenin hızlı bir yolu olarak son yıllarda daha popüler hale geldi.

Araştırmalar, su orucunun sağlık açısından faydaları olabileceğini gösterir. Örneğin, bazı kronik hastalıkların riskini azaltabilir ve vücudunuzun hücrelerinizin eski kısımlarını parçalamasına ve geri dönüştürmesine yardımcı olan bir süreç olan otofajiyi uyarabilir. Bununla birlikte, su orucu konusunda insan çalışmaları çok sınırlıdır. Üstelik birçok sağlık riskiyle birlikte gelir ve herkes için uygun değildir. Bu makale size su orucunun nasıl işlediğinin yanı sıra yararları ve tehlikeleri hakkında genel bir bakış sunar.

Bu yazımızda su diyeti nedir, su diyeti faydaları nelerdir, su diyeti listesi nasıldır ve su diyeti zararları nelerdir gibi sorulara yanıt bulacağız.

Su diyeti nedir?

Su orucu, gün içinde sadece su içeceğiniz başka hiçbir şey yemeyeceğiniz ve içmeyeceğiniz bir oruç türüdür. Çoğu su orucu, genel olarak 24 ila 72 saat sürer. Tıbbi gözetim olmadan bundan daha uzun süre su orucu tutmamanız gerekir. İnsanların su orucu tutmayı denemelerinin birkaç nedeni vardır. dini veya manevi nedenler, kilo vermek, detoks ve arınmak, sağlığı artırmak ve tıbbi bir prosedür için hazırlık su orucunun temel nedenleridir. İnsanların su orucunu denemelerinin ana nedeni sağlıklarını iyileştirmektir.

Aslında, birkaç çalışma, su orucunu belirli kanserler, kalp hastalıkları ve diyabet riskinin daha düşük olması dahil olmak üzere bazı etkileyici yararları vardır.

Su orucu, vücudunuzun hücrelerinizin eski, potansiyel olarak tehlikeli bölümlerini parçaladığı ve geri dönüştürdüğü bir süreç olan otofajiyi de tetikleyebilir. Limon detoksu temizliği gibi popüler diyetler, su orucu sonrasında modellenir. Limon detoksu temizliği, 7 güne kadar günde birkaç kez limon suyu, su, akçaağaç şurubu ve kırmızı biber karışımı içmenize izin verir. Bununla birlikte, su orucunun birçok riski vardır ve çok uzun süre yapılırsa çok tehlikeli olabilir.

Su orucu, su dışında hiçbir şey tüketmenize izin verilmeyen bir oruç türüdür. Daha düşük bir kronik hastalık ve otofaji riski ile bağlantılıdır, ancak aynı zamanda birçok riski de beraberinde getirir.

Su orucuna nasıl başlanacağına dair bilimsel bir kılavuz yoktur. Bununla birlikte, birkaç grup insan tıbbi gözetim olmadan su orucu yapmamalıdır. Buna gut, şeker hastalığı (hem tip 1 hem de 2), yeme bozuklukları, yaşlı yetişkinler, hamile kadınlar ve çocuklar dahildir.

Daha önce hiç su orucu tutmadıysanız, vücudunuzu yemeksiz olmaya hazırlamak için 3 ila 4 gün harcamak iyi bir fikirdir. Bunu her öğünde daha küçük porsiyonlar yiyerek veya günün bir bölümünde oruç tutarak yapabilirsiniz.

Su orucu sırasında, 24 ila 72 saat su dışında hiçbir şey tüketemezsiniz. Çoğu insan su orucu sırasında günde iki ila üç litre su tüketmelisiniz. Su orucu 24 ila 72 saat sürer. Sağlık riskleri nedeniyle tıbbi gözetim olmadan bundan daha uzun süre su orucu tutmamalısınız.

Bazı insanlar su orucu sırasında zayıf veya baş dönmesi hissedebilir ve bir kazaya neden olmaktan kaçınmak için ağır makine kullanmaktan ve araba kullanmaktan kaçınmak isteyebilirsiniz.

Su orucundan sonra, büyük bir yemek yeme dürtüsüne direnmelisiniz. Bunun nedeni, oruçtan sonra büyük bir yemek yemenin rahatsız edici semptomlara neden olabilmesidir. Bunun yerine, bir smoothie veya daha küçük öğünlerle orucunuzu bozun. Kendinizi daha rahat hissettiğiniz için gün boyunca daha büyük öğünler yemeye başlayabilirsiniz.

Oruç sonrası aşaması özellikle uzun oruçlardan sonra önemlidir. Bunun nedeni, vücudun sıvı ve elektrolit seviyelerinde hızlı değişikliklere uğradığı potansiyel olarak ölümcül bir durum olan yeniden beslenme sendromu riski altında olabilmenizdir. Bu aşama normalde bir gün sürer, ancak 3 veya daha fazla gün oruç tutan kişilerin daha büyük öğünler yemeyi rahat hissetmeleri için 3 güne kadar ihtiyacı olabilir.

Su orucu genellikle 24 ila 72 saat sürer ve bunu oruç sonrası aşama takip eder. Su orucunda yeniyseniz, porsiyon boyutlarını azaltın veya günün bir bölümünde oruç tutarak vücudunuzu yemek yememeye hazır hale getirmek için 3 ile 4 gün harcamak isteyebilirsiniz.

Su diyeti nasıl yapılır?

Su diyeti faydaları

Hem insan hem de hayvan çalışmaları, su orucunu sağlığa pek çok farklı yararları ile ilişkilendirmiştir. İşte su orucunun birkaç sağlık faydası…

Otofajiyi teşvik edebilir

Otofaji, hücrelerinizin eski parçalarının parçalanıp geri dönüştürüldüğü bir süreçtir. Çeşitli hayvan çalışmaları, otofajinin kanser, Alzheimer hastalığı ve kalp hastalığı gibi hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Örneğin, otofaji, hücrelerinizin hasarlı kısımlarının birikmesini önleyebilir, bu da birçok kanser için bir risk faktörüdür. Bu, kanser hücrelerinin büyümesini önlemeye yardımcı olabilir.

Hayvan çalışmaları, sürekli olarak su orucunun otofajiyi desteklemeye yardımcı olduğunu bulmuştur. Hayvan çalışmaları ayrıca otofajinin yaşam süresini uzatmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Bununla birlikte, su orucu, otofaji ve hastalıkların önlenmesi konusunda çok az insan çalışması var. Otofajiyi teşvik etmek için önermeden önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilir

Araştırmalar, daha uzun, tıbbi olarak denetlenen su oruçlarının, yüksek tansiyonu olan kişilerin kan basıncını düşürmelerine yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bir çalışmada, yüksek tansiyonu sınırda olan 68 kişi, tıbbi gözetim altında yaklaşık 14 gün oruç tuttu.

Oruç sonunda insanların % 82’si tansiyonlarının sağlıklı seviyelere (120/80 mmHg veya daha az) düştüğünü gördü. Ek olarak, kan basıncındaki ortalama düşüş, sistolik (üst değer) için 20 mmHg ve diyastolik (düşük değer) için 7 mmHg idi, bu da önemlidir.

Başka bir çalışmada, yüksek tansiyonu olan 174 kişi ortalama 10-11 gün su orucu tutmuştur. Oruç sonunda, insanların % 90’ı yüksek tansiyonu teşhis etmek için kullanılan sınırlar olan 140/90 mmHg’den daha düşük bir kan basıncına ulaştı. Ek olarak, sistolik kan basıncındaki ortalama düşüş (üst değer) önemli bir 37 mmHG idi.

İnsülin ve leptin duyarlılığını artırabilir

İnsülin ve leptin, vücudun metabolizmasını etkileyen önemli hormonlardır. İnsülin, vücudun kan dolaşımındaki besinleri depolamasına yardımcı olur. Leptin ise vücudun tok hissetmesini sağlar.

Yapılan bilimsel araştırmalar, su orucunun vücudunuzu leptin ve insüline daha duyarlı hale getirebileceğini gösteriyor. Daha fazla hassasiyet, bu hormonları daha etkili hale getirir.

Örneğin, insüline daha duyarlı olmak, vücudunuzun kan şekeri seviyelerini düşürmede daha etkili olduğu anlamına gelir. Bu arada, leptine daha duyarlı olmak, vücudunuzun açlık sinyallerini daha verimli bir şekilde işlemesine ve dolayısıyla obezite riskinizi azaltmasına yardımcı olabilir.

Birkaç kronik hastalık riskini azaltabilir

Su orucunun diyabet, kanser ve kalp hastalığı gibi kronik hastalık riskini azaltabileceğine dair bazı kanıtlar var. 

Bir çalışmada, 30 sağlıklı yetişkin 24 saat boyunca su orucu tuttu. Oruçtan sonra, kandaki kolesterol ve trigliserit düzeyleri ölçüldü ve bu çalışmada kolesterol ve trigliserit önemli ölçüde düştü ve kalp hastalığı için iki risk faktörüdür. Birkaç hayvan araştırması, su orucunun kalbi serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı koruyabileceğini de ortaya koyar.

Serbest radikaller, hücrelerin parçalarına zarar verebilecek kararsız moleküllerdir. Birçok kronik hastalıkta rol oynadıkları bilinir. Dahası, hayvan araştırmaları, su orucunun kanser hücrelerinin büyümesine yardımcı olan genleri baskılayabileceğini gösterdi. Üstelik, su orucu genel olarak kemoterapinin etkilerini de iyileştirebilir. Unutmayın, insanlarda su orucunun etkilerini analiz eden çok az bilimsel araştırma var. Tavsiyelerde bulunmadan önce insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Araştırmalar, su orucunun birçok kronik hastalık riskini önleyeceği ve otofaji yaratabileceğini gösteriyor. Bununla birlikte, çoğu araştırma hayvanlardan veya kısa süreli çalışmalardan oluşuyor. Yani su orucu için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Su orucu kilo vermenize yardımcı olur mu? Diğer oruç türleri gibi, su orucu kilo vermenize yardımcı olabilir. Bununla birlikte, birçok sağlık riski ile birlikte gelir.

Oruç tutmanın faydalarından yararlanmak istiyor ama aynı zamanda kilo vermek istiyorsanız, aralıklı oruç tutmak ve gün aşırı oruç tutmak muhtemelen daha etkili yaklaşımlardır.

Bu oruçlar benzer sağlık yararları sağlar, ancak yemek yemenize izin verdiği ve besin eksikliği riskini azalttığı için çok daha uzun süre takip edilebilir.

Su diyeti nasıl yapılır?

Su diyeti listesi

Su diyetinin arkasındaki fikir oldukça basit: Su için ve sadece su için. Araştırmalara göre, sadece su ile diyet yapmak veya temizlemek vücudunuzdaki toksinleri atmaya yöneliktir. Her su diyetinin yöntemi değişir. Bazıları kesinlikle suya yapışmayı, sadece birkaç gün sonra meyve ve sebzeleri eklemeyi ve gözle görülür kilo vermeyi önerecektir. Diğerleri su içerken elma yemenin de iyi olduğunu söylüyor. Su diyeti yaparken su dışında 24 ila 72 saat boyunca başka hiçbir şey tüketmemeniz gerekir.

Su diyeti nasıl yapılır?

Su diyeti zararları

Su orucunun bazı faydaları olsa da sağlık riskleri de vardır. İşte su orucunun birkaç tehlikesi ve riski…

Su orucu kaloriyi kısıtladığından, hızlı bir şekilde çok fazla kilo verirsiniz. Aslında araştırmalar, 24 ila 72 saatlik su orucunda her gün 1 kilo verebileceğinizi gösteriyor. Ne yazık ki, kaybettiğiniz kiloların çoğu sudan, karbonhidratlardan ve hatta kas kütlesinden gelebilir.

Garip gelse de, su orucu susuz kalmanıza neden olabilir. Bunun nedeni, günlük su alımınızın yaklaşık yüzde 20 ila yüzde 30’unun yediğiniz gıdalardan gelmesidir. Aynı miktarda su içiyor ancak yemek yemiyorsanız, yeterince su alamayabilirsiniz.

Dehidrasyon semptomları arasında baş dönmesi, mide bulantısı, baş ağrısı, kabızlık, düşük tansiyon ve düşük üretkenlik yer alır. Susuz kalmamak için normalden daha fazla içmen gerekebilir.

Ortostatik hipotansiyon yaşayabilirsiniz. Ortostatik hipotansiyon, su orucu tutan insanlar arasında yaygındır. Aniden ayağa kalktığınızda meydana gelen kan basıncında bir düşüş olarak tanımlanır ve sizi baş dönmesi, sersemlemiş hissedebilirsiniz ve bayılma riski meydana gelebilir.

Ortostatik hipotansiyon yaşarsanız, araba kullanmaktan veya ağır makine kullanmaktan kaçınmanız gerekebilir. Baş dönmesi ve bayılma riski kazaya neden olabilir. Su orucu sırasında bu semptomları yaşarsanız, bu oruç size uymayabilir.

Su orucu birkaç hastalığın ilerlemesine sebep olabilir. Su orucu nispeten kısa olmasına rağmen, su orucu ile ağırlaştırılabilecek birkaç durum vardır. Aşağıdaki tıbbi durumlara sahip kişiler, önce sağlık uzmanlarından tavsiye almadan su orucu yapmamalıdır.

Gut. Su orucu, gut atakları için bir risk faktörü olan ürik asit üretimini artırabilir.

Şeker hastalığı. Oruç tutmak, tip 1 ve tip 2 diyabette olumsuz yan etki riskini artırabilir.

Yeme bozuklukları. Oruç tutmanın, özellikle gençlerde bulimia gibi yeme bozukluklarını teşvik edebileceğine dair bazı kanıtlar var.

Su orucunun sağlığa bazı yararları olsa da, birçok risk ve tehlikeyle birlikte gelir. Örneğin, su orucu sizi kas kütlesi kaybına, dehidrasyon yani susuz kalmaya, ani tansiyon düşüklüğü ya da ani tansiyon yüksekliği ve çeşitli diğer hastalıklara yatkın hale getirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler