Şükür Namazı Nasıl Kılınır Kadınlar İçin?

Şükür namazı nasıl kılınır kadınlar içinj? konusu özellikle de gündelik hayatlarında şükretmeye önem veren pek çok kişi tarafından araştırılıyor. İnsanlar özellikle de belirli bir konuda işleri yoluna girdiği zaman Allah’a olan şükür ve minnetlerini ifade etmek adına namaz kılıyorlar. Bu namazın nasıl kılındığı konusu da eksiksiz bir namaz olmasını isteyen pek çok kişi tarafından araştırılıyor. İnsanlar Allah’a olan şükür ve minnet duygularını belirtmek istedikleri zaman iki rekat ya da dört rekat olacak şekilde şükür namazı kılabiliyorlar. Bu durum insanların manevi açıdan kendilerini çok daha iyi hissetmelerine neden oluyor.

Şükür Namazı Nasıl Kılınır Kadınlar İçin?
Şükür Namazı Nasıl Kılınır Kadınlar İçin?

Şükretmek için şükür namazı kılmak isteyen kişilerin namazı eksiksiz şekilde kılmaları gerekiyor. Şükür namazı kadınlar için 2 rekat şeklinde olanı şu şekilde kılınıyor;

 • Abdest almak
 • “Niyet ettim Allah rızası için şükür namazı kılmaya” giyerek niyet etmek,
 • Euzü besmele çekmek
 • Allahu Ekber demek
 • Sübhaneke, Fatiha ve Kur’an’dan bir sure olumak
 • Rükuya gitmek,
 • Secde yapmak,
 • İkinci rekatta Fatiha ve Kur’an’dan kısa bir sure okumak,
 • Ruku ve secde yapmak, oturarak Ettehiyyatu, Allahumme Salli, Allahumme Barik ve Rabbena dualarını okumak,
 • “Es selamu aleyküm ve rahmetullah ve es selamu aleyküm ve rahmetullah” diyerek selam vermek.

Şükür namazını isteyen herkes bu kadar hızı ve kolay bir biçimde kılabiliyorlar. Böylelikle de istedikleri her konu için Allah’a şükürlerini ve ne kadar minnet duyduklarını en derin duygular ile iletme imkanını da elde ediyorlar.

Şükür Namazı Nasıl Kılınır Kadınlar İçin?

Her gün şükür namazı kılmak isteyen kişiler aynı zamanda bu namazı her gün kılıp kılamayacaklarını merak ediyorlar. Şükür aslında akla geldiği her anda edilmesi gereken bir şey olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle de insanların şükür namazı kılabilmek adına sadece belirli günlere ihtiyaçları bulunmuyor. Belirtilen durumun aksine insanların sürekli olarak Allah’a olan şükür ve minnet duygularını ifade etmeleri son derecede faziletli bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

İnsanların sadece namaz konusunda dikkat etmeleri bir durum bulunuyor. Namaz kılmanın mekruh olduğu kerahat saatleri dışında isteyen herkes istediği her namazı kılabiliyor. Özellikle de şükür namazı gibi bir namaz için kerahat vakitleri dışında herhangi bir sorun bulunuyor. Yine bu konuda her gün şükür namazı kılmanın fazileti ciddi anlamda bulunuyor. Allah, her zaman için kendisine şükreden ve minnet duyan kulları ile razı oluyor. Bu nedenle de insanların Yüce Allah’a şükretmeleri ve bunun için de günün herhangi bir zaman diliminde namaz kılmaları Allah’ın hoşnut olmasını sağlıyor. İnsanlar istedikleri her an şükür namazı kılarak her gün boyunca da namaz ile Allah’a olan şükürlerini dile getirebiliyorlar.

Şükür Namazı Nasıl Kılınır Kadınlar İçin?
Şükür Namazı Nasıl Kılınır Kadınlar İçin?

Şükür Namazı Ne Vakit Kılınır?

Şükür namazı ne vakit kılınır konusu da pek çok kişi tarafından araştırılan konular arasında yer alıyor. İnsanlar namaz kılmanın mekruh olduğu saatlerin dışında istedikleri her vakitte şükür namazı kılabiliyorlar. Böylelikle de Allah’a olan şükürlerini ve minnetlerini en derin şekilde belirtme imkanını elde ediyorlar. Bu namazı kılmak isteyen kişilerin mekruh olan saatlerin dışında herhangi bir zaman dilimini beklemeleri gerekmiyor. Ancak özellikle de gece saatlerinde ve sabahın ilk saatlerinde bu namazın kılınmasının çok daha faziletli olduğu bilinen konular arasında yer alıyor.

İnsanlar şükür namazı kılarak şükürlerini dile getirmek istedikleri zaman şükür namazı kılınışı konusundaki tüm detayları da bilmeleri gerekiyor. Namaz esnasında hangi surelerin ve duaların okunduğunun bilinmesi gerekiyor. Şükür namazının nasıl kılındığını bilen kişiler günün istedikleri bir ya da birkaç vaktinde namazlarını kılabiliyorlar. Yine bu namaz her gün kılınmasının dışında her gün istenilen her vakitte defalarca kez de kılınabiliyor. Böylelikle de insanlar diledikleri her an Allah’a olan şükürlerini ve minnetlerini diledikleri ve gönüllerinden geçtiği gibi iletme imkanına sahip oluyorlar.

Şükür Namazında Ne Okunur?

Şükür namazı ne okunur konusu da bu namazın kılınışını eksiksiz bir biçimde öğrenmek isteyen kişiler tarafından merak ediliyor. Bu namaz esnasında pek çok kişinin bildiği temel sureler ve dualar okunuyor. Bu sureler ve dualar ise şu şekilde sıralanıyor;

 • Sübhaneke
 • Fatiha suresi
 • Kur’an’dan istenilen kısa bir sure
 • Ettehiyyatu
 • Allahumme salli ve barik
 • Rabbena duaları

Bu sure ve duaların gerektiği şekilde okunması ile birlikte isteyen herkes istedikleri her vakitte bu namazları kılabiliyorlar. Son derecede faziletli olan şükür namazını kılan kişiler, özellikle de manevi açıdan çok daha iyi ve hoş hissedebiliyorlar. Daha iyi ve korunaklı hissetmek aynı zamanda Allah’a olan minnet duygusunu belirterek O’na teşekkür etme adına bu namaz pek çok kişi tarafından kılınmaya devam ediliyor. İstenilen her vakitte bu namaz kılınarak şükür duygusu giderek pekiştiriliyor.

Tövbe Namazı Nasıl Kılınır Kadınlar İçin?

Tövbe namazı nasıl kılınır konusu da şükür namazı kadar merak edilen konular arasında yer alıyor. Kadınlar tövbe etmek adına bu namazı kılmak istedikleri zaman namaz esnasında hareketlerini tam olarak öğrenmeleri gerekiyor. Bunun için de vido çekimleri bulunuyor. Bu çekimleri izleyen kadınlar namazı nasıl kılmaları gerektiğini tam olarak anlama imkanını da elde ediyorlar.

Tövbe etmek adına tövbe namazını kılmak isteyen kişiler bu namazın nasıl kılındığını eksiksiz bir biçimde öğrenmek istiyor. 2 rekat olacak şekilde kılınan bu namaz için öncelikli olarak Kabe’ye yönelerek “Niyet ettim Allah rızası için tövbe namazı kılmaya” denilmesi ve hemen ardından da euzü besmele çekilmesi gerekiyor. Bu adımların tamamlanması ardından iki rekat olan tövbe namazı şu şekilde kılınıyor;

 1. Rekat: Sübhaneke okumak, euzü besmele çekerek Farita okumak, Kur’an’dan Zamı sure okumak
 2. Rekat: Fatiha okumak, Zammı sure okumak

Neden Şükür Namazı Kılınır?

Neden şükür namazı kılınır konusu da pek çok kişinin derinleri araştırırken merak ettikleri detaylar arasında yer alıyor. Bu namazı kılmak aslında bir nevi Allah’a olan teşekkürleri sunmak anlamına geliyor. Belirtilen nedenden dolayı Yüce Allah’ın verdiği nimetlere teşekkür etmemiz ve O’na olan saygımızı göstermemiz gerekiyor. Bunun için de en etkili yöntemlerden birisi namaz kılmak oluyor.

İlginizi Çekebilir: İnstagram Gizlilik Hesap Görme

İnsanlar namaz kılarak aslına Allah’a olan şükür ve minnet duygularını daha da derin bir biçimde pekiştiriyor. Bu durum kulu ile Allah arasındaki bağların çok daha güçlü bir hale gelmesine neden oluyor. İnsanlar özellikle de kendilerini yaratan Rabbleri yani Yüce Allah’ımız ile bağlarının kuvvetli olmasını istedikleri zaman O’na şükrediyorlar. Bunu da şükür namazı kılarak en iyi şekilde gösterme imkanını elde ediyorlar.

Gerdekten Sonra Şükür Namazı Kılınır mı?

Gerdekten sonra şükür namazı kılınır mı konusu da evlenen kişiler ve daha pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Bugün için kılınan aslında özel bir namaz bulunmuyor. Ancak insanlar yuvalarının daha kuvvetli ve hayırlı olması için 2 rekat olacak şekilde namaz kılmayı tercih ediyor. Bu durum özellikle de bir adet olması ile dikkatleri üzerine çekiyor. Yine bu namaz ardından eşler yeni yuvaları için dua ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu