Tesbih Çiçeği Bakımı Nasıl Olmalıdır 2023?

Tesbih Çiçeği Bakımı Nasıl Olmalıdır 2021? Tespih Çiçeği (Tesbih Asması), büyümesi ve bakımı son derece kolay bir ev bitkisidir. Ceropegia woodii variegata olarak da bilinir , ancak aşağıdakiler gibi birçok farklı adı vardır: tesbih çiçeği bakımı , tesbih çiçeği çoğaltma , tesbih çiçeği nasıl çoğaltılır

 • tatlım asma
 • Dolaşmış kalpler
 • kalp dizisi
 • Kalp Zinciri
 • tespih çiçeği

Bu bitki oldukça sıradışı, dayanıklı ve güzel, alacalı üretmesiyle bilinir; sert, tel benzeri gövdelerde kalp şeklinde yapraklar.

Tesbih Çiçeği Bakımı Nasıl Olmalıdır 2021?

Bu bitkinin iyi yanı, güzel bir şekilde yol alması ve sıra dışı bir asılı bitki yapmasıdır. Bu bitkinin asmaları büyüyebilir ve 3 fit uzunluğunda olabilir ve güzel yaprakları üzerlerinde alacalı işaretlerle koyu yeşildir. Çin fener çiçekleri neredeyse kokusuzdur. Onlar küçüktür ve kahverengimsi pembenin tuhaf bir tonudur. Bu ev bitkisini ekerseniz, çiçeklerin yuvarlak tabanlı ve uzun, dar bir tepesi olan küçük vazolar gibi göründüğünü fark edeceksiniz. tesbih çiçeği bakımı , tesbih çiçeği çoğaltma , tesbih çiçeği nasıl çoğaltılır

Bu bitki, Milkweed ailesine (Asclepiadaceae) ait olduğu için çok fazla görsel ilgi sağlar. Sadece yaprakları gerçekten güzel olmakla kalmaz, aynı zamanda bir bütün olarak bitki, asma boyunca aralıklarla ona bir tespih bitkisi görünümü ve görünümü veren küçük, boncuk benzeri yumrular veya ampuller üretir. Bu bitkiyi başka bir yerde yeniden yetiştirmek istiyorsanız, soğanları hızlı ve kolay bir şekilde yeniden dikmek için tohum olarak kullanmalısınız.

Bunu yapmak için, soğanları ana bitkinin etrafındaki toprağa sokun veya yeni saksılara koyun ve kısa sürede kendinize yeni bir tespih bitkisi elde edin.

TESPİH TESİSİ GEREKSİNİMLERİ

 • Su: Etli bir bitki olduğu için özellikle kış mevsiminde az sulanmalıdır.
 • Toprak iyice sulamaya önce kurumaya izin verilmelidir.
 • Kış Bakımı: Soğuk aylarda bitki biraz sarkık görünmelidir, ancak yine de onu az miktarda sulamalısınız.
 • İlkbahar geldiğinde, normal şekilde sulamaya başlayın.

Nem: Bu bitki çoğu ev ortamında rahat hissetmeli ve yüksek nem gerektirmez.

Işık: Tespih Bitkisi doğrudan olmayan parlak ışığı sever. Ama mevcut olan tek şey buysa, şikayet etmez.

Daha az ışık varsa, bitkinin yaprak alacalılığı daha az kontrasta sahip olacaktır. Ayrıca yaprakların arkasının mor bir renk almasına neden olur. tesbih çiçeği bakımı , tesbih çiçeği çoğaltma , tesbih çiçeği nasıl çoğaltılır

Toprak : Bir Cactus saksı karışımı kullanılmalıdır toprak . Ya öyle ya da düzenli bir saksı toprağı karışımınıkumla birleştirmek.

Gübre : İlkbahar veya yaz ortasında (büyüme mevsimi),ev bitkileri içindengeleyici gübre kullanınve paketleme talimatlarını izleyin.

Bitkinin sonbahar ve kış aylarında yarı uykuda kalmasına izin verin. Bunu yaz ortasında gübrelemeyi durdurarak yapabilirsiniz. tesbih çiçeği bakımı , tesbih çiçeği çoğaltma , tesbih çiçeği nasıl çoğaltılır

Dayanıklılık: Tespih bitkisi Afrika’ya özgü olduğundan, yalnızca ABD’nin yarı tropikal bölgelerinde kışa dayanıklıdır.

Bu bitkinin iyi yanı, güz

11 ve 12 bölgelerinde, bu bitki tüm yıl boyunca açık havada yetiştirilebilir. Ancak yaz aylarında, bitki açık havada hafif bir gölgede tutulmalıdır.

Ancak sonbaharda, soğuktan donmaması için tekrar içeri getirilmelidir.

Bu bitki USDA tarafından istilacı bir bitki olarak görülmese de, tüm yıl boyunca dışarıda yetiştirecekseniz, kontrol altında tutmak için yine de gözünüz üzerinde olsun. tesbih çiçeği bakımı , tesbih çiçeği çoğaltma , tesbih çiçeği nasıl çoğaltılır

Çünkü çok uyanık değilseniz, bu bitki büyük olasılıkla uyum sağlayacak ve çılgına dönecek.

Saksı Değiştirme: Köklere dikkat etmeli ve bitkinin köke bağlı olduğunu gördüğünüzde saksı değiştirmelisiniz .

Ana bitkinin saksısını değiştirmeli ve yenilerine erken ilkbaharda başlamalısınız.

Yayılma: Bitkiyi istediğiniz zaman tohumlarından yetiştirebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey kendi küçük tencerelerde bezelye ve bitkiyi toplamak olduğunu toprakta .

Ya öyle, ya da bu sulu meyveleri keserek yetiştirebilirsiniz. Sırım gibi asmayı toprağa sokun ve işte!

Büyüme Alışkanlıkları: Tespih bitkisinin uzun, ince bir büyüme alışkanlığı vardır. Asmalar 2, hatta 3 fit uzunluğunda büyüyebilir ve biraz cılız görünebilir.

Bu bitkinin iyi yanı, güz

Bu nedenle bezelyeleri veya çelikleri ana bitkinin etrafına dikmeniz önerilir. Bu, daha dolgun, daha yoğun bir etki yaratmaya yardımcı olur.

Toksisite: Bu bitki zehirli değildir, ancak dünyadaki en zehirli bitki olan Tespih Bezelyesi ile karıştırılmamalıdır.

Kullanım Alanları: Ceropegia Woodii, uzun asma ve küçük yaprakları ile küçük bir asılı sepet bitkisi olarak mükemmeldir.

Tespih bitkisi, bir kaide üzerinde oturduğunda veya dar bir pencereye tek başına asıldığında harika bir örnek bitkidir. Diğer bitkilerin arasına asılırsa harika bir dolgu maddesi de yapabilir. tesbih çiçeği bakımı , tesbih çiçeği çoğaltma , tesbih çiçeği nasıl çoğaltılır

YIL BOYUNCA TESPİH ASMASININ BAKIMI

Bu bitkinin yaz ve sonbahar aylarında çiçek açması muhtemel olsa da, yıl boyunca da çiçek açabilir. Çiçek açtıktan sonra, bitkinin ilkbahara kadar dinlenmesi muhtemeldir.

Bitki sonbaharın sonlarından ilkbahar başlarına kadar bol ışık alan serin bir yerde muhafaza edilmelidir.

Bu süre zarfında bitkiyi çok az su ile sulamalı ve hiç beslememelisiniz.

Erken ilkbaharda, tespih bitkinizi değerlendirin ve gerekirse değiştirin. Hafif, gözenekli, iyi drene edilmiş bir toprak karışımı kullanabilirsiniz. tesbih çiçeği bakımı , tesbih çiçeği çoğaltma , tesbih çiçeği nasıl çoğaltılır

Aynı zamanda, bitkiye iyi bir budama verebilir, ayrıca kesimlerden veya soğanlardan yeni bitkiler başlatabilirsiniz.

Bitki ilkbahar ve sonbaharın başlarında büyümeli ve gelişmelidir. Bol ışık alan sıcak bir ortamda muhafaza edilmelidir.

Bitki doğrudan güneş ışığından korunduğu sürece güneye bakan bir pencere harika bir seçimdir.

Yaz mevsiminde, bitki düzenli olarak sulanmalıdır. Ayrıca toprağın neredeyse tamamen kurumasına izin vermeli ve sonra tekrar sulamalısınız.

Gübreler söz konusu olduğunda, Ağustos ayı boyunca suda çözünür bir houseplant gübre solüsyonu sağlamalı ve ardından Eylül ayında gübrelemeyi bırakmalı ve Nisan ayında tekrar gübrelemeye devam etmelisiniz .

Ana bitki genellikle çok uzun bir süre yaşar. tesbih çiçeği bakımı , tesbih çiçeği çoğaltma , tesbih çiçeği nasıl çoğaltılır

TESPİH ÇİÇEĞİ YETİŞTİRMEK ZOR MU?

Bu bitkiler o kadar dayanıklıdır ki, temelde herkes onları kolayca yetiştirebilir. Çok çekiciler, sağlamlar ve çok az bakıma ihtiyaçları var.

Arkadaşlarınıza bir sürü küçük bitki göstermek istiyorsanız, o zaman Tespih asması olmazsa olmazlardandır.

Tespih bitkisinin köklenmesi, büyütülmesi ve bakımı çok kolaydır ve ayrıca, sahip olabileceğiniz herhangi bir iç mekan bitkisi koleksiyonuna neşeli bir katkı sağlarlar.

İYİ TESPİH ÇİÇEĞİ BAKIMI EN İYİ SONUÇLARI ALIR

Bu bitkileri kasıtlı olarak bile yok etmek gerçekten zor olsa da, büyümeleri ve gelişmesi için onlara ihtiyaç duydukları bakımı sağlamalısınız.

Bitkiyi yaz aylarında düzenli olarak sulayın ve her zaman sert güneş ışığından koruyun.

Bu bitkiye ne kadar iyi bakarsanız, yapraklarının tabanında daha fazla büyüme tomurcuğu üretme olasılığı o kadar yüksek olur.

TESPİH BİTKİSİNİN YAYILIMI İÇİN ADIMLAR

Bu bitki muhtemelen tüm sulu meyvelerde en kolay çoğaltma süreçlerinden birine sahiptir.

Bunun nedeni, bu bitkinin, yaprakların tabanındaki asma boyunca büyüyen küçük, inci görünümlü tohum kabuklarının yanı sıra kesimlerden de kolayca büyüyebilmesidir.

Tohumları yaptığınız gibi , büyüme tomurcuklarını da toprağa ekebilirsiniz .

İşte izlemeniz gereken talimatlar:

 1. Küçük bir tencereye 3 veya 4 tomurcuk ve iyi drene olan bir toprak karışımı koyun .
 2. Onları çok iyi sulayın ve oda sıcaklığında saklayın.
 3. Kesimlerden yeni bitkilere başlamak için, birkaç yaprakla küçük bir parça sapı kesin.
 4. Sapı hafif, kumlu toprağa sokun ve ona olgun bir bitkiye davrandığınız gibi davranın.
 5. Ayrıca, tek bir gür bitki yanılsaması yaratmak için küçük bir tencereye birkaç parça da koyabilirsiniz.

TESPİH BİTKİSİ İÇİN BUDAMA GEREKLİ Mİ?

Bu bitkinin tımar işlemi oldukça kolaydır. Uzunluğunu kontrol etmek ve çekici görünmesini sağlamak için düzenli olarak kırpmalısınız.

Bitki mutlaka sert budamaya aldırmaz, bu da dilerseniz onu oldukça iyi bir şekilde budayabileceğiniz anlamına gelir. Sadece yenilerini dikmek için kesimleri kullandığınızdan emin olun. tesbih çiçeği bakımı , tesbih çiçeği çoğaltma , tesbih çiçeği nasıl çoğaltılır

TESPİH BİTKİ ZARARLILARI VE SORUNLARINI GİDERME

Bitkinize iyi bakarsanız ve fazla sulamazsanız, haşere ve hastalık sorununuz olmaz.

Bitkinize doğru miktarda ışık, sıcaklık ve su vermezseniz, böcek veya yaprak bitleriyle ilgili bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Bitki aşırı sulanırsa veya çok uzun süre soğuk bir yerde tutulursa mantar saldırıları ile ilgili bazı sorunlar olabilir. Direkt güneş ışığı altında tutulursa yanıklara neden olabilir.

Bitkinizde herhangi bir böcek fark ederseniz, bu çiçek dokusuyla beslenen bazı yaprak bitleriniz olduğu anlamına gelebilir. Endişelenmeyin, onlarla başa çıkmak için yapabileceğiniz birkaç şey var. tesbih çiçeği bakımı , tesbih çiçeği çoğaltma , tesbih çiçeği nasıl çoğaltılır

Yaprak bitlerini öldürmek için bitkiye su ve doğal sabun çözeltisi püskürtmeyi deneyebilirsiniz. Bunun mutlaka güçlü bir çözüm olması gerekmediğini unutmayın.

Başka bir çözüm, bir bardak suya bir çay kaşığı sabun kullanmak olacaktır. Günlük olarak püskürtün ve istiladan kurtulun.

İstila özellikle inatçıysa, piretrum içeren bir böcek ilacı kullanabilirsiniz. Paketleme talimatlarını dikkatlice uyguladığınızdan emin olun.

NEEM YAĞI İLE YAPRAK BİTLERİNİ VE UNLU BÖCEĞİ KONTROL EDİN

En iyi tavsiye, yaprak bitlerini, etli böcekleri ve ölçeği kontrol etmek için tamamen doğal organik neem sprey yağı kullanmak olacaktır.

Mealybugs, biraz daha büyük olan zararlılardır, onları tek tek elle bile kaldırabilirsiniz.

Sürtünme alkolüne batırılmış bir pamuklu çubuk kullanarak bunları kaydırarak da çıkarabilirsiniz.

Ancak yapraklarda kuru, mantar gibi görünen lekeler görürseniz, sorun böcekler değil, çok fazla doğrudan güneş ışığı olabilir.

Çözüm, etkilenen alanı budamak ve yaprakların yalnızca dolaylı olan parlak ışığı alması için ayarlamalar yapmak olacaktır.

Bunu, bitkiye hafif bir gölge sağlayarak veya tüm bitkinin yerini değiştirerek başarabilirsiniz.

BÜYÜK BİR CEROPEGİA WOODİİ TESİSİ ALMALI MIYIM?

Bu bitki zaten hızlı ve çok hevesli bir şekilde büyüdüğü için, büyük bir bitki ile başlamaya gerek yok.

Bunun yerine bitkinin lüks bir şekilde büyümesini istiyorsanız, ona biraz zaman vermelisiniz.

Aslında, bitkinize sadece bir avuç soğan, birkaç çelik, hatta küçük bir bitki ile başlasanız bile, kısa sürede uzun, gür ve bereketli bir tespih asmanıza sahip olacaksınız. tesbih çiçeği bakımı , tesbih çiçeği çoğaltma , tesbih çiçeği nasıl çoğaltılır

Bu yüzden büyük bir bitki alıp bir yerden bir yere taşımamalısınız.

ÇÖZÜM

Tespih bitkisini dikmeyi planlıyorsanız, bunun için gitmelisiniz. Bunu yapmak çok kolaydır ve büyümesi ve gelişmesi için çok fazla dikkat gerektirmez.

Bu kılavuzda aradığınız her şeyi bulduğunuzu umuyor ve size bol şans diliyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler