Tiroksin hormonunun eksikliğine ne olur? Tiroksin hormonu hastalıkları nelerdir?

Tiroksin hormonunun eksikliğine ne olur? Tiroksin hormonu hastalıkları nelerdir?
Tiroksin hormonunun eksikliğine ne olur? Tiroksin hormonu hastalıkları nelerdir?
6 Ocak 2022

Tiroksin hormonu nedir? Tiroksin, tiroid bezi aracılığı ile kan dolaşımına salgılanan temel hormon olarak bilinir. Sindirim, kalp ve kas fonksiyonlarında ise hayati rol oynar. Tiroid bezi, endokrin sistemin önemli bir parçasıdır ve kalp sağlığından metabolizmaya kadar her şeyi etkileyen bir dizi hormon salgılar. T4 olarak bilinen hormon tiroid tanımınca en popüler olan hormon olarak ön plana çıkar. 

İlginizi çekebilir: Reishi mantarı ile karaciğer nasıl temizlenir? Reishi mantarının yararları nelerdir?

Tiroksin hormonu artarsa ne olur?

Tiroksin hormonu

Tiroksin ”T4” ve triyodotironin ”T3”, boynun ön bölgesinde, gırtlak ve trakeanın lateralinde yer alan tiroid endokrin bezi tarafından sentezlenen ve salgısı hipofiz tarafından üretilen tiroidopropik uyaranlar (tirotrofin) tarafından düzenlenen hormon olarak bilinir. Vücut içerisinde aşırı veya az olması durumunda probleme işaret eder ve belirli oranı aştığında ise doktor tedavisi gerektirir.

Tiroksin hormonu artarsa ne olur?

Kan dolaşımındaki T3 ve T4 miktarının artmasıyla birlikte hipertiroidizm tüm organizmanın hızlanmasına neden olur . Örneğin kalp çarpıntısı ve atımında daha hızlı olma durumu meydana gelir. Tıp dilince ise bu durum taşikardi atakları iyilik hali olarak bilinir. Tiroksin hormonununda aşırı yüklenme beyni de olumsuz etkiler ve kaygı, uykusuzluk ve sinirliliğe sebep olur. Bu hastalık ayrıca sindirim sisteminde birtakım değişiklikler meydana getirebilir. Bu değişiklikleri olumlu olarak ele almak zor. Kısaca sindirimi bozabilir ve ısı intoleransının oluşmasına neden olabilir.

Tiroksin hormonu görevi nedir? Vücutta nerede bulunur?

Tiroid, boynun ön kısım olarak tanımlayacağımız bölgede, Adem elmasının hemen altında bulunur. Oradan, kelebek şeklinde olan ve yetişkinlerde 25 gram ağırlığa kadar olan küçük bez, vücudun bütün metabolizmasını tetkik eder. Bunu bilinen iki hormonu üreterek yapar. Bunlardan ilki T3 bir diğer adıyla ya da açılımıyla triiyodotironin ve en popüler tıp ismiyle tanınan diğer T4, diğer adıyla tiroksin. Enerji harcama ve vücut ısısını düzenlemekten sorumlu olan bu hormonlar, karaciğer, böbrekler, kalp ve beyin fonksiyonlarına etki ederek özellikle çocukların büyümesine ve gelişmesine, kilosuna, ruh haline, hafızasına, adet döngüsüne ve doğurganlığa doğrudan etki eder. Bu hormonların fazlalığı tıp dilinde ”hipertiroidi” eksikliği ise ”hipotiroidi” isimleriyle anılan sorunların doğmasına sebep olmakta.

Tiroksin hormonu hastalıkları nelerdir?

Tiroksin hormonunun gündelik hayatta aniden değişmesi üzerine çeşitli hastalıklar ortaya çıkıyor. Bunlardan bazılarını aşağıda sizler için derledik. 

Hipotiroidi

T3 ve T4 hormonlarının üretiminde bir düşüş olduğunda ortaya çıkar. Çocukluk çağında, yaşamın ilk günlerinde yapılan topuk prik testinde bile saptanabilir. Hormonal eksikliğin yaygın belirtileri: hafıza kaybı, aşırı yorgunluk, kas ve eklem ağrısı, hafif kilo artışı, kabızlık, adet döngüsünde değişiklik ve hatta ruh hali değişimleri ve depresyon. Artan kolesterol seviyeleri, kalp yetmezliği, kuru cilt ve böbrekleri filtrelemede zorluk da sorunla bağlantılıdır.

Tiroid Nodülü

Tiroid nodülü, büyümüş bir doku kütlesi veya bezde oluşan sıvı dolu bir kist olabilir. Çok yaygındırlar ve biz yaşlandıkça bunları geliştirme şansı artar. Tiroid nodüllerinin varlığı yaygın olmasına rağmen, kanser daha nadirdir. Brezilya nüfusunun %60’ının hayatlarının bir noktasında tiroid nodülüne sahip olduğu tahmin edilmektedir. Ancak sadece %5’i kanserlidir. Son olarak önemli bir uyarı: Kilo vermek için reçetesiz satılan tiroid hormonlarını tüketmemelisiniz. Kas ve kemik kaybına ve ciddi kardiyak komplikasyonlara neden olabilir. Uygun tedavi hakkında bilgi için her zaman tıbbi yardım alın.

Guatr

Guatr vücutta bulunan tiroid bezinin normal seviyenin üstüne çıkması sonucu meydana gelir. 2 çeşidi bilinir. Bunlardan birisi nodülsüz diğeri ise nodüler adını alır. Yumuşak bir dokuda tanımlanan ve simetri biçiminde ilerleme kaydeden düz şekilde tanımlanan nodülsüz tiroid namıdiğer guatr olarak bilinir. Düz yapıya ters olarak tümsekli biçimde görülen ise nodüler guatrdır. Guatrın sizde olup olmadığını anlamanız çok kolay. Nefes darlığı, normal seyirden farklı olarak öksürme ve tiroid bölgesinde hissedilen ağrı en belirgin belirtileri içerisinde yer alır. Ancak bu hastalık bazen hiçbir belirgin belirti göstermeyedebilir. Eğer guatr hastalığına sahipseniz radyoaktif iyot tedavisi veya tiroidinize uygun bir ilaçla bunun önüne geçmeniz mümkün. Ancak profesyonel doktor yardımı almanız gerektiğini unutmayınız. Bu hastalık evde uygulayacağınız yöntemlere karşı dirençli ve etkisiz kalacak bir tür olarak bilinir. 

Hipertiroid

Aşırı hormon T3 ”triiyodotironin” ve T4 ”tiroksin” neden olur. Bu hormonal aşırı yük, kilo kaybına, gevşek bağırsaklara, kalp hızlanmasına, ajitasyona, kaygıya, sinirliliğe, uykusuzluğa ve ısı intoleransına neden olabilir.

Hashimoto Tiroiditi

Vücut tarafından üretilen antikorların tiroid hücrelerine saldırdığı ve onları yok ettiği otoimmün bir hastalıktır. Hipotiroidizmin ”hormonların azalması” en sık nedenidir.

Tiroksin hormonunun yüksekliği veya düşüklüğü teşhisi

 • Tiroksin hormon dozlaması  Tiroksin değerlendirmesi için istenecek ilk test Tirokson hormon dozlaması olacaktır. Genellikle Free T4 ölçümü ile ters orantılıdır, yani Tiroksin yüksekse, serbest T4 düşüktür ve bunun tersi de geçerli olabilmektedir.

 • Antikor dozu: Otoimmün olarak bilinen bazı hastalıklar vücudun kendi yapılarına karşı antikor üretmesine neden olur. Bu test, vücudun ürettiği tiroksine karşı antikor miktarını ölçer. 

 • Tiroksin ultrasonu: Ultrason, bezin boyutunu ve görünümünü ve kist, nodül ve tümör olup olmadığını analiz etmek için kullanılır. 

 • Tiroksin sintigrafisi: Bu test ile tiroksin aktivitesinin seviyesini ve ayrıca mevcut olabilecek nodülleri belirlemek mümkündür.

 • Tiroksin biyopsisi: Bu muayene, biyopsinin analizi yoluyla mevcut nodülün kötü huylu mu yoksa iyi huylu mu olduğunu belirler. 

 • Kendi Kendine Tikroksin Hormonu Muayenesi: Tiroksinde herhangi bir şişlik veya şişkinlik olup olmadığına dikkat ederek, başınızı arkaya koyup bir yudum su alarak kendi kendine muayene yapılabilir. Boyunda şekil bozuklukları veya şişlikler görebilirsiniz ve bu olursa testler için güvenilir doktorunuza başvurun.

Tiroksine iyi gelen besinler

İyot: Tiroksin hormonlarının yapımından sorumlu bir elementtir. Bu minerali iyotlu tuz, balık ve tuzlu su kabuklularında bulabilirsiniz.

Kalsiyum:  Bir kişi hipertiroidi olduğunda, kalsiyum açısından zengin bir diyete ihtiyaç duyar. Örn: koyu yeşil sebzeler, süt ve süt ürünleri.

Selenyum:  Bu mineral tiroksinin düzenlenmesine yardımcı olur ve bunu tavuk, sığır eti, ton balığı, fındık, sarımsak, soğan ve tabii ki en iyi bilinen kaynak olan ve iki birimin zaten günlük miktarı sağlayan Brezilya fıstığında bulabilirsiniz.

Yüksek kaliteli protein açısından zengin besinler:  Protein, kas ve hormon bezlerinin yeniden yapılandırılmasından sorumlu bir makro besindir. Et, süt ve süt ürünleri gibi protein açısından zengin besinler yemek, uyuşukluğun durmasına yardımcı olur.

Maden suyu: Maden suyu klorlu değildir ve bu nedenle daha fazla vitamin ve mineral içerir.

Balık Yağı: Omega 3 açısından zengindir ve tiroksin fonksiyonu için mükemmeldir.

Tiroksine kötü gelen besinler

Soya: Soya bazlı gıdalar, bezin düzgün çalışmasını engeller. Her gün soya sütü veya diğer soya bazlı ürünleri tüketmemeye dikkat edin.

Glüten: Araştırmalar, glütenin de bezin düzgün çalışmasına müdahale ettiğini göstermiştir. Gluten buğday, yulaf, arpa, malt ve çavdarda bulunan bir proteindir.

Yeşil sebzeli meyve suları: Yeşil meyve suyu harikadı, ancak tiroid sorunları olanlar için yeşil meyveli sular iyi olmayabilir.

Tiroksin hormonunun yapısına katılan mineraller nelerdir?

Tiroksin hormonu hakkında merak edilen sorular!

Gün geçtikçe önemi artmaya başlayan tiroksin hormonu, vücutta önemli iş gören hormonlardan birisidir. Dolayısıyla önemi haberlere bile konu olurken, insanlar tiroksin hormonunu bir hayli merak etti.

Tiroksin hormonunun yapısına katılan mineraller nelerdir?

Tiroksin hormonunun yapısında bilinen en popüler mineral namıdiğer ”İyot”. Bunun dışında magnezyum, bakır yada kalsiyum içerisinde bulunduğu zannedilen mineraller grubunda. Ancak şöyle bir yanlışı düzeltmek isteriz ki tiroksin hormonu içerisinde yalnızca tek bir mineral bulunur. İyot vücudumuz içerisinde ki döngüde kendiliğinden meydana gelemez. Elektropozitif  olarak bilinen bu madde insanoğlunun gelişim ve büyümesi için en önemli madde olarak görev yapar. 

Tiroksin hormonu eksikliğinde ne olur?

Tiroksin hormonunun eksikliğinde bazı belirtiler meydana gelir. Bunlardan bazıları:

 • Kısırlık
 • Hafif kilo alımı
 • Cinsel istekte azalma
 • Depresyon
 • Yorgunluk
 • İştahta azalma
 • Adet sancısında artış
 • Terlemede azalma
 • Ruh halindeki değişiklikler
 • Hafıza kaybı
 • Kuru cilt
 • Kabızlık
 • Ödem
 • Zayıf tırnaklar 
 • Üşüme hissi
 • Saç dökülmesi
 • Buzlu eller ve ayaklar
 • Aşırı soğuk hissi
 • Düzenli yorgunluk
 • Anemi 

Tiroksin hormonu nereden salgılanır?

Kalsitosin tarafından üretilen Tiroksin hormunu tıp dilinde bilinen ismiyle tiroid bezinin içerisinden salgılanır. Aminoasitler tarafından üretilen bu hormon içerisinde iyot maddesini barındırır. 

Tiroksin hormonu artarsa ​​kalp atışı değişir mi?

Tiroksin sinir sistemi içerisinde gelen uyarıcılardan oldukça etkileniyor. Bunun sonucunda ise kalp atışının hızlanması kaçınılmaz olmakta. Yüksek tiroidin hormon seviyesinde yarattığı değişimden dolayı kalp atımında hızlanmayı da beraberinde getirdiği söylenir. Araştırmalar, normal kabul edilen hormon seviyelerinin bile durum için risk faktörleri olduğunu göstermiştir. Sorun göğüs ağrısına, aşırı yorgunluğa, terlemeye, kaygıya ve bayılmaya neden olur. Atriyum olarak adlandırılan kalbin iki üst odası normalden daha hızlı attığında düzensiz bir vuruş meydana gelir. Semptomlar kalp çarpıntısı, baş dönmesi, terleme, göğüs ağrısı, anksiyete, yorgunluk ve bayılmayı içerebilir.

Tiroksin hormonunun hedef organı nedir?

Tiroksin hormonunun hedef organı tek bir organ olarak tanımlanmaz. Tiroksin hormonu tüm vücudun içerisinde bölüm bölüm yer alarak hepsini kapsar. Bunun sonucunda ise büyüme aktif olarak uyarılır. 

Tiroksin aminoasit yapılı mı?

Evet, tiroksin hormonu aminoasit yapılıdır.

Tiroksin hormonu kan basıncını arttırır mı?

Tiroksin hormonunun kan basıncını arttırdığına dair herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

Tiroksin neden ağızdan alınır?

Tiroksin hormonu aminoasit yapılıdır. Dolayısıyla tiroksin hormonu istese de daha küçük bir yapıya dönüşemeyeceği için damardan alınamaz. Dolayısıyla tiroksini ağızdan almak olumlu sonuç verecektir.

Tiroksin hormonu oksijenli solunumu hızlandırır mı?

Tiroksin hormonu genel olarak metabolizmayı hızlandıracağı için takibinde solunumun da hızlanmasına neden olacaktır.

Tiroksin steroid yapılı mı?

Tiroksin hormonu aminoasit yapılıdır. Steroid yapılı değildir

Tiroksin protein yapılı mı?

Tiroksin hormonu aminoasit yapılıdır. Protein yapılı değildir

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler