Trakeostomi Nedir? Trakeostomi Neden ve Nasıl Açılır? Bakımı Nasıl Yapılır?

Trakeostomi Nedir?

Günümüzün en büyük sağlık sorunları olan üst solunum yolları rahatsızlıkları kirli hava koşulları, sigara kullanımı, bünyesel etmenler nedeniyle gün geçtikçe daha da çok artmaktadır.

Cerrahi bir yöntemle lokal ya da genel anestezi altında boyundan soluk borusuna bir delik açılıp trakeostomi kanülü takılması işlemi trakeostomi nedir sorusunun en kısa ve öz cevabıdır. Takılan kanüller; trakeostominin ne kadar zaman zaman kalacağına, tüpe bağlanıp bağlanmayacağına göre gümüş, plastik veya baloncuklu plastik olarak değişir.

Trakeostomi Neden Açılır ve Trakeostomi Nasıl Açılır?

– Uzun zaman nefes almada güçlük yaşandığında hastanın nefes alması için desteğe ihtiyaç duyduğu durumlarda,

– Gırtlak veya ağız kanseri gibi kişinin solunum yolunu kapatabilecek durumlara önlem olarak,

– Büyük çaptaki baş, boyun ameliyatlarından önce hastanın ameliyat sırasında ve ameliyattan sonra nefes almasını sağlayabilmek amacıyla,

– hastanın solunum yolu sorunu sonucu yoğun bakıma yatırıldığı ve on beş gün boyunca oksijen desteğine tamamen bağımlı kaldığı durumlarda,

– Yetersiz ve zayıf öksürük nedeniyle sekresyonların atılamadığı durumlarda cerrahi bir müdahale olan trakeostomiye başvurulur.

Trakeostomi neden açılır sorusunun cevabı için en kapsamlı durumlar bunlardır. 

​​​​​​Trakeostomi açılma şekline göre genel veya lokal anesteziyle ameliyathane de veya hasta odasında açılabilir.

Ameliyathane de Açılan Trakeostomi Nasıl Açılır?

Trakeostomi genel anestezi altında ameliyathane de açılır. Bu yöntem sırasında cerrah hastanın boynunun ön alt kısmına yukarıdan aşağıya doğru bir kesik atar ve buradaki kasları yana doğru açar, daha sonra hava yolu açıklığının sağlanabilmesi için tiroid bezinin bir kısmını keser, neşter ve özel trakeostomi aletiyle trakeostomi açıklığını sağlar ve aparatı yerleştirir. Aparat kaymaması için uygun şekilde bantlanır.

Hasta Odasında Açılan Trakeostomi Nasıl Açılır?

Genellikle lokal anestezi altında hasta odasında gerçekleştirilen bir operasyondur. Hastanın boynunun üst ön kısmına bir kesik atılır. Doktorun hastanın boğazının iç kısmını görebilmesi için hastanın ağzından bir lens ilerletilir. Daha sonra hastanın soluk borusuna bir iğne ilerletilir ve bu iğneyle trakeostomi açılacak alan genişletilir. Sonra trakeostomi kanülü takılır. Takılan kanülün kaymaması için uygun şekilde bantlanır ve ya yüz aparatı takılır.

Trakeostominin Riskleri:

– Trakeostomi tüpünün tıkanması,

– Trakeostomi tüpünün olması gereken yerden kayarak boğaza gitmesi,

– Açılan deliğin daralması,

– Akciğer boşluğuna hava toplanarak akciğerleri çökmesine neden olması,

– Kanama,

– Enfeksiyon.

Hemen Doktora Başvurulması Gereken Durumlar:

– Trakeostominin yerinden kayması,

– Trakeostominin tıkanması ve açılmaması,

– Trakeostomi bölgesinde durmayan kanama,

– Trakeostomi bölgesinde şişlik, kızarıklık, iltihap,

– Artan ağrı,

– Trakeostomi bölgesinde sorun görünmemesine rağmen nefes almada güçlük durumlarının görülmesi durumunda vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Trakeostomi Bakımı Nasıl Yapılır?

Öncelikle trakeostomi bakımını öğrenmek için hemşire den yardım istemeli ve bakımı iyi gözlemlemelisiniz.

– Trakeostomi temizlik malzemeleri hazırlanır.

– Eldiven giyilir.

– Hastanın anormal akciğer sesleri olup olmadığı kontrol edilir.

– Trakeostomi kanülündeki sekresyonlar temizlenir.

– Dış kanüldeki kirli spanç çıkarılır.

– Bölge kızarıklık, şişlik, sekresyonun niteliği açısından incelenir,

– Eldivenler çıkarılır.

​​​​​- Trakeostomi malzeme seti açılır, içerisinde ki kaba steril su ve oksijen peroksit koyulur.

– Steril eldivenler giyilir.

– Yarı yarıya sulandırdığınız hidrojen peroksitle ıslattığınız aplikatörlerle kanüldeki kurumuş sekresyonlar temizlenir. Bu işlem mutlaka sekiz saatte bir tekrarlanmalıdır.

– Steril suyla ıslatılmış steril gazlı bezle kanülü etrafı dikkatlice silinir ve başka kuru steril gazlı bezle kanülün etrafındaki nem giderilir.

– Doktorun yazmış olduğu antibiyotik pomad bu bölgeye uygulanır. İplik çıkıntılı olmayan steril gazlı bez kanülün alt kısmına v şeklinde koyulur.

– Trakeostomi kanülündeki bağı değişecekse önce kirli olan bağ açılır ve temiz olanı takılır sonra diğer bağ açılır ve o takılır. Boynun arka tarafında bağlandıktan sonra bir parmak girecek şekilde boşluk bırakılarak bağlanır. Uzun olan uçlar kesilerek kısaltılır.

– Malzemeler toplanır ve çöpler bir poşete konularak çöpe atılır. Eldivenler çıkarılır ve onlarda atılır.

Trakeostomi Takıldıktan Sonra Diğer Bilmeniz ve Dikkat Etmeniz Gerekenler:

– Nefesinizi artık ağzınız ve burnunuzdan alamayacağınız için aldığınız hava kuru olacaktır, buda daha fazla sekresyon üretmenize ve ağrı yaşamamıza neden olacaktır. Bu ağrıyı rahatlatmak için kanülün üzerine steril suyla ıslanmış steril gazlı bez koyabilir veya buharlı hava makinesi kullanabilirsiniz.

– Trakeostomi takıldıktan sonra sesiniz artık boğazınızdan yukarı doğru çıkamayacağı için trakeostominizle konuşmak isteseniz de konuşamazsınız. Bunun için ses dalgalarını sese çeviren aletler mevcut, bir konuşma uzmanıyla görüşerek bu konuda yardım alabilirsiniz.

– Trakeostomi sonrası ağız bakımızda oldukça önemlidir. Ağzınızda türeyen mikropların üst solunum yolunuzda bir soruna yol açmaması için düzenli olarak ağız bakımı yapmanız gerekmektedir.

– Trakeostomi takılan vakaların çoğu geçici vakalardır. Eğer etkin solunum yapma yeteneğinizi tekrar kazanır iseniz doktorunuz trakeostominizin çıkarılmasına karar verebilir ve çıkarılan trakeostomi yerinde bölgenin bakımına dikkat ederseniz iyileşme hızlı bir şekilde gerçekleşir. Ayrıca çıkarılan trakeostominin yerinde küçük bir kesi izinden başka iz kalmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu