İnsülin Direnci Depresyona Neden Olabilir

Günümüzde pek çok kişiye insülin direnci tanısı konuluyor. Genç, yaşlı, kadın, erkek demeden ortaya çıkan bu hastalık vücutta bulunan bazı hormonların çeşitli etkenlere bağlı olarak bozulması sonucunda meydana geliyor. Vücutta bulunan insülin hormonunun verdiği tepkiler bir süre sonra bozulmaya başlıyor. Kulağa masum bir hastalık gibi gelse de zaman içerisinde vücutta bulunan pek çok organın zarar görmesine neden oluyor. Hatta zaman içerisinde beyin fonksiyonlarını da bozduğu belirlendi.

İnsülin direncinin kontrol altına alınmaması ve hafife alınması durumunda beyin nöronları tarafından salgılanan mutluluk kaynağı olarak da bilinen sarotonin ve dopamin gibi hormonlar zaman içerisinde azalmaya başlıyor. Sadece fiziksel anlamda değil ruhsal anlamda da insülin direncinin zararları uzmanlar tarafından tespit edilmiştir.

Bilim insanları tarafından insülin direnci hakkında yapılan incelemeler sonucunda depresyonu tetikleyebildiği ortaya çıktı. Hastalar üzerinde yapılan değerlendirmeler sonucunda da pek çoğunun depresyona yatkın olduğu belirlendi.

İnsülin Direncinin Vücuda Zararları

Vücutta dış etkenlere bağlı gelişen bozulmalar sonrasında insülin hormonunun tepkilerinde de birtakım bozulmalar meydana geliyor. Vücudun genel sağlığı düşünüldüğü zaman oldukça tehlikeli bir hastalık olduğunu söylemek mümkün. İnsülin hormonu aslında vücutta bulunan her hücrenin içerisinde yer aldığı için bu bozulmalar pek normal olarak görülmemektedir. Bir süre sonra vücudun tamamının verdiği tepkilerde birtakım bozulmalar meydana gelebilir.

İnsülin ve diyabet hastalığı birbirleri ile ilişkilidir. İnsülin direncinin kontrol altına alınmaması bir süre sonra diyabet hastalığına davetiye çıkaracaktır. İnsülin vücutta kan şekerinin dengelenmesi konusunda rol oynamaktadır. İnsülin direncinin sürekli olarak yükselmesi bir süre sonra beyin tarafından kronik bir hastalık olarak algılanacaktır. Bazı araştırmalar kesin olmamakla birlikte hafızayı da olumsuz etkilediğini ifade ediyor. Hatta Alzheimer hastalığına da zemin hazırlayabileceği düşünülüyor.

Beyinde salgılanan ve ruh sağlığını yakından ilgilendiren hormonlara da etkisi bulunan insülin direncinin yükselmesi kişiyi daha mutsuz ve negatif düşünen biri haline getirebiliyor. İnsülin direncinin yükselmesi ile birlikte cinsel isteksizlik, mutsuzluk, intihara meyil, sürekli hissedilen suçluluk duygusu, dikkat eksikliği, yorgunluk gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Bu sorunlar ise bir süre sonra depresyonu beraberinde getiriyor.

İnsülin Direnci Depresyonu Ortaya Çıkarıyor

Bilim insanları yetişkin insanlar üzerinde yapmış oldukları araştırmalar sonrasında insülin direnci bulunan ve değerleri yüksek olan kişilerin aynı zamanda depresyon yaşadıklarını da ortaya koydu. Araştırmanın derinleştirilmesinin ardından insülin direnci belirtilerinin depresyon belirtileri ile paralellik taşıdığını da ortaya koydu. Ancak dikkat çekici bir detaya göre depresyon yaşayan kişilerin kortikosteroid salınımını açığa çıkardıkları belirlendi. Bu ise depresyonun da belirli durumlarda insülin direncine neden olabileceğini ortaya koyuyor. Her iki durumda da önleyici bazı önlemler alınarak hastalık riskini en az seviyeye indirmek mümkün.

İnsülin Direnci ve Depresyon Nasıl Engellenir?

İnsülin direnci kişilerin yaşamlarında yapacakları bazı küçük değişiklikler sonrasında engellenebilir. Böylece aynı anda depresyon da engellenmiş olacaktır. Özellikle beden sağlığı için düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme en önemli kural olarak açıklanıyor. İnsülin direnci nedeniyle yükselen değerleri düşürmek için öncelikli olarak kişinin vücut kitle endeksine göre ideal kilosuna düşmesi gerekmektedir.

İşlenmiş gıdalar da kan şekerini yükselttiği için dikkatli davranmak, şeker tüketimini sınırlandırmak, uyku problemlerini çözmek ve düzenli bir yaşam benimsemek süreci doğru yönetmek açısından son derece önemlidir. Kalitesiz uyku düzeni depresyonu tetikleyen en önemli sebepler arasında yer alıyor. Uzmanlara göre sağlıklı ve dengeli yaşamı bir hayat biçimi haline getirmenin insülin direnci ve dolayısıyla depresyonu engelleme açısından son derece önemli olduğu ifade ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu