Tuz lambasının faydaları nelerdir? Tuz lambasının sahte olduğu nasıl anlaşılır?

Tuz lambasının faydaları nelerdir? Tuz lambasının sahte olduğu nasıl anlaşılır?
Tuz lambasının faydaları nelerdir? Tuz lambasının sahte olduğu nasıl anlaşılır?
15 Ocak 2022

Tuz lambaları ne işe yarar? Tuz lambaları kristal kaya tuzundan elde ediliyor. Himalaya tuz lambaları ve Çankırı tuz lambaları gibi tuz lambası çeşitleri bulunuyor. Bu şifalı lambaların bu isimleri almasının sebebi ise kristal kaya tuzunun Himalaya’da ve Çankırı’daki mağaralarda çok fazla bulunması. Tuz lambası doğal bir ürün olduğundan dolayı ilgi görmeye devam ediyor. Tuz lambası etkileri de bir o kadar dikkat çekiyor. Tuz lambalarının faydaları ise saymakla bitmiyor. Tuz lambası alırken nelere dikkat etmeliyiz?

tuz lambası ampulü

Tuz lambası nedir?

İçerisinde negatif iyonlar barındıran tuz lambası sizi şehrin gerginliğinden uzaklaştırıyor adeta doğada bir gezintiye çıkarıyor. İnsanların doğa ile baş başa kaldıklarında kendilerini daha rahat hissetmelerinin sebebi de budur. Elbette bunun nedeni doğanın güzelliğidir. Ancak bu tek başına bir etki değildir. Oksijen yüklü negatif iyonlar mağaralarda, ormanlarda ya da tropikal iklimli yerlerde fazlaca bulunuyor. Bu yüzden doğada daha rahat nefes aldığımızı hissederiz. Ancak modern yaşam hayatında yani şehirlerde negatif iyonlar bulmak hiç de kolay değil. Ortamda yeterince negatif iyon bulunmaması daha hastalıklı bir hale gelmemize sebep olur. Peki şehirde yaşayan, negatif iyonlardan uzak kalan kişiler bunu nasıl temin edecekler? Cevabı basit. Tabii ki tuz lambaları! Tuz lambası sahip olduğu özellikler ile insan vücuduna fayda sağlamakla kalmıyor, evinizin havasını değiştiren tuz lambası hem bir tuzdan hem de bir lambadan daha fazlası. ‘Tuz lambası nasıl yapılır?’ diye merak ediyorsanız işte cevabı! Tuz lambası elde edilmesi zor ürünlerden biridir. Tuz lambası için öncelikle doğal bir mineral kaynağı yani kaya tuzları el işçiliği ile yapılıyor. Ardından oyulan kaya tuzları içine bir lamba veya mum yerleştirilerek son halini alıyor. Ancak bu şekilde anlatıldığı gibi yalın bir hali olmuyor. Tuz lambasının sırrı içinde bulundurduğu eksi iyonlardır. Ancak bu eksi iyonlar kaya tuzu ısındığında etrafa yayılırlar. Bu eksi iyonlar sayesinde ortamdaki hava temizlenir ve birçok sağlık sorununa çözüm sağlar. Tuz lambaları eğer doğru yerden temin ederseniz tamamen doğaldır ve dekoratif ürün olarak kullandığınızda odanıza şıklık katar. Sadece odanızda değil evinizin her yerinde tuz lambasını güvenle kullanabilirsiniz. Tuz lambalarının hepsi aynı şekle, dokuya ve boyuta sahip değildir yani birbirinden farklıdır. Tuz lambaları doğru şekilde kullanıldığında kullanım süresi artar. Uzun ömürlü olan tuz lambaları suya yakın bir yere konulmamalıdır. Çünkü nihayetinde tuzdan yapılır ve tuzun nem çekme özelliği vardır. Evinizin özelliklerine göre kullanılması gereken tuz lambalarının hangi boyutta ve kaç adet tuz lambası olacağı, ideal tuz lambası miktarı hesaplamasına göre; her 4 metrekareye 1 adet tuz lambası konulması gerekiyor. Ancak kişinin isteğine göre tek odada kullanılabiliyor. Günümüzde tuz lambasının temin etmek kolaylaştı. Eczanelerde, aktarlarda, çeşitli dükkanlarda ve hatta internet üzerinde tuz lambası çeşitleri bulunuyor. Tuz lambası fiyatları temin edeceğiniz ürünün şekline kalitesine ve boyutuna göre değişkenlik gösteriyor. Tuz lambasının kullanım alanlarından ve şıklığından bahsettikten sonra faydalarından bahsetmezsek olmaz. Tuz lambası gün boyu ve doğru kullanıldığında vücudumuza sayısız fayda sağlayacaktır. Ancak dediğimiz gibi bu şifadan ve etkilerden yararlanmak için tuz lambasını uzun süre kullanmamız gerekiyor. Gelin tuz lambasının yararları daha detaylı göz atalım.

Himalaya tuz lambası

Tuz lambasının faydaları nelerdir?

Birbirinden şaşırtıcı faydaları ile son dönemlerde sıkça tercih edilmeye başlayan tuz lambasının negatif iyonlara sahip olduğunu söylemiştik. Negatif iyonlar tuz lambaları tarafından üretildikten sonra ısındıkça yayılır ve havayı temizlerler. Pozitif iyonlar sağlığı tehdit ettiği için tuz lambası bu pozitif iyonları ortadan kaldırır.

 • Tuz lambası ısınmaya başladığı andan itibaren odada bulunan ve üreyen bakteri, partikül gibi zararlı mikroorganizmaları yok eder. Tuz lambasının bu özelliği ile ortamdaki toz, mantar ve küf sorunları da ortadan kalkar. Virüs ve bakterilere karşı büyük etkileri olan tuz lambası solunum yollarını açar ve rahatlatır. Sinüzit, astım ve alerji kaynaklı şikayetler yaşayan kişilere birebir çözüm sağlıyor.
 • Mutfakta kullandığımız tuzların bir süre sonra nemlenmesini sebebi tuzun nem çekme özelliğidir. Tuz lambasının odada bulunan fazla nemi emerek dengelediği ve bu yüzden odadaki rutubet sorunlarını da ortadan kaldırdığı biliniyor. Fazla nem kas ağrılarına sebep olur. Odadaki fazla nemi azalttığı ve dengelediği düşünülen tuz lambası kas ağrılarında da oldukça etkilidir.
 • Özellikle akşamları ışıkları kapatarak sessiz ortamda gözlerinizi ve zihninizi dinlendirmek harika bir yöntemdir. Himalaya tuz lambası gözü ve zihni rahatsız etmeyen yumuşak tonda bir ışık yayar. Işıkları kapatarak tuz lambasını açtığımızda günün tüm yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz. Pozitif iyonların insan vücuduna olumsuz etkileri olduğunu söylemiştik. Kan dolaşımını olumsuz etkileyen pozitif iyonlar, beyne oksijen ulaşmasını zorlaştırır. Gece lambası olarak kullanacağınız tuz lambası pozitif iyonları ortadan kaldırarak rahat ve dinlendirici bir uyku çekmenize yardımcı olur. Ayrıca tuz lambasının bu faydasından yararlanmak için lambanın bütün gece açık kalmasına gerek yok. Gündüz belli bir süre açık bırakacağınız tuz lambası pozitif iyonları yok eder.
 • Konsantrasyonda da olumlu etkileri bulunan tuz lambası evlerde tercih edildiği kadar ofislerde ve okullarda da severek kullanılıyor. Çünkü tuz lambası havanın saf olmasını sağlayan negatif iyonları etrafa yayarak dikkate toplamayı kolaylaştırıyor.
 • Vücudun canlı ve zinde olmasına yardımcı olan tuz lambaları etraftaki oksijeni arttırarak vücudun bu oksijenden faydalanmasına yardımcı oluyor. Bu sayede daha zinde ve enerjik bir vücuda sahip olmanızı sağlıyor.
 • Bilindiği üzere serotonin mutluluk hissi üreten ve depresyonu azaltan bir hormondur. Tuz lambasının yaydığı negatif iyonlar vücudun daha fazla serotonin üretmesine yardımcı olarak depresyon hissini ortadan kaldırır. İnsana genel olarak iyilik hissi veren tuz lambaları pozitif kalmayı sağlar ve vücudu rahatlatır.
 • Dönemlerin en büyük sorunu haline gelmiş sindirim sistemi sorunları tuz lambaları ile son buluyor. Tuz lambaları içeriğindeki bileşenler sayesinde sindirim sistemine birçok olumlu etki sağlıyor. Bağırsak hareketlerini kolaylaştıran tuz lambası, kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı oluyor. Hücrelerin besin maddelerinin emilimine yardımcı olduğu gibi metabolizmayı da hızlandırıyor.
Çankırı tuz lambası

Tuz lambası bebeklere iyi gelir mi?

Tuz lambası doğru yerden temin edildiğinde %100 doğal bir üründür. Dolayısıyla çocuk, bebek ve yetişkin fark etmeksizin kullanılmasında bir sakınca yoktur. Tuz lambasının özellikle küçük bebek annelerinin tercih etmesindeki sebep, bebekler üzerindeki olumlu etkileridir. Tuz lambasının bebeklere faydaları nelerdir?

 • Bebeklerin de yetişkinler gibi temiz havaya ihtiyacı vardır. Şüphesiz ki ortamda uçuşan toz, partikül ve polenler bebek ve çocukları daha olumsuz etkiler. Tuz lambası ortamda oluşan mikroorganizmaları ve zararlı yapıları toplayarak sağlıklı bir hava oluşturur.
 • Tuz lambası burun tıkanıklığı şikayeti yaşayan bebekler için harika bir çözüm yöntemi oluyor. Havayı temizleyerek solunum yollarını rahatlatıyor. Özellikle astım ve bronşit şikayetleri olan çocuk anneleri tuz lambalarının tercih ederler. Çünkü tuz lambaları solunum yolu hastalıklarına kalıcı ve kesin çözüm sağlar.
 • Ayrıca bebekler için çok zararlı olan radyasyon telefonlarımızdan ve çeşitli elektronik cihazlarımızdan kolayca yayılıyor. Ortamdaki radyasyonu uzaklaştırma konusunda harika etkiler yaratan tuz lambaları çeşitli ışınları da engelliyor.
 • Bağışıklık sisteminde oldukça etkili olan tuz lambaları özellikle uyku sorunu yaşayan bebeklerin daha rahat ve kaliteli uyku uyumasını sağlıyor. Tabii ki bu sayede anne babalar da daha İyi dinleniyor.

Tuz lambasının sahte olduğu nasıl anlaşılır?

Tuz lambası hakkında bilgiye sahip olduktan sonra satın almaya karar verdiyseniz dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Tuz lambaları işçiliği ve sağladığı faydalar ile oldukça önemli bir üründür. Bu yüzde tuz lambası fiyatları da size biraz fazla gelebilir. Tuz lambası almak isteyip ilk defa deneyeceği için ‘çok da pahalısına kaçmayayım’ fikrini savunanlar daha uygun fiyatlı tuz lambaları bulup satın alabiliyorlar. Ancak tuz lambalarını satın alırken çok da ucuzuna kaçmamak gerekiyor. Çünkü bu tür ürünlerin sadece işçiliği bile oldukça maliyetli. Çok güzel ve ucuz tuz lambası edindim diyorsanız muhtemelen sahte bir tuz lambası satın aldınız. Peki tuz lambası sahtesi nasıl anlaşılır? Biz size hemen söyleyelim. Tuz lambası orjinali nasıl anlaşılır?

 • Kulağa ne kadar tuhaf gelse de tuz lambasının gerçek olup olmadığını anlamanın en temel yolu dayanıklı veya kırılgan olan yapısıdır. Tuz lambaları tuz kristallerinden elde edildiği için oldukça kırılgan bir yapıya sahiptir. Bu yüzden kesinlikle düşürülmemesi veya bir yere çarpılmaması gerekir. Kısaca eğer satın aldığınız tuz lambası dayanıklı ise sahtedir.
 • Tuz lambalarının ışığı düzensiz ve boğuk olmalıdır. Tuz lambaları odayı tamamen aydınlatacak kadar ışık yayamazlar. Eğer satın aldığınız tuz lambası çok parlak ışık yayıyorsa sahte olduğunu söyleyebiliriz.
 • Tuz lambası satın alırken internet üzerinden alışveriş yapmak çok sakıncalıdır. Çünkü lambanızı deneyerek satın almanız sahte olup olmadığını anlamanız açısından önemlidir. Tuz lambası ışığının rengi ile bu test aşamasını kullanabilirsiniz. Himalaya tuzu lambası daha çok sıcak pembe, turuncu tonlarda veya beyaz ışık yayar. Beyaz ışık yayan tuz lambası daha nadir bulunur ve oldukça maliyetlidir.
 • Tuzun nemi emdiğini bundan dolayı da tuz lambalarının nemli ortamlardan uzak tutulması gerektiğini söylemiştik. Eğer satın aldığınız tuz lambası banyo gibi nemli ortamlarda sağlam kalıyorsa temin ettiğiniz ürün sahte demektir.
 • Aldığınız tuz lambasının evinizin ya da odanızın özelliklerine uygun aldığınızı düşünüyorsanız ve hiçbir faydasını görmüyorsanız bu da temin edilen ürünün sahte olabileceğinin bir işareti olabilir.
tuz lambası hangi renk olmalı

Tuz lambalarını nerelere konmalıyız?

Tuz lambalarını evinizin istediğiniz odasında ya da bölümünde kullanabilirsiniz. Tuz lambası kullanırken dikkat etmeniz gereken tek şey nemli bir ortamda olmaması ve sağlam bir yere konmasıdır. Çünkü tuz lambaları zamanla nemi çeker ve işlevini kaybeder. Aşırı hassas olan tuz lambaları çarpma etkisiyle zarar görebilir hatta kırılabilir. Bu yüzden daha sağlam ve düz bir zeminde kullanılması önemlidir. Çocuk odası ya da yatak odası gibi alanlarda da kullanabilecekken halka açık salon, hol gibi yerlerde de kullanabilirsiniz. Yatak odasında başucu lambası olarak tercih edilen tuz lambaları evde televizyon yanına, kitaplıklarda da oldukça hoş görünüyor. Güzel ve buğulu ışığı sayesinde hoş bir görüntüye sahip olan tuz lambaları sadece odalarda değil mutfaklarda da sevilerek kullanılıyor. Yemek kokusunu gidermeye yardımcı olan bu şık lambaların USB bağlantılı olanları bağladığınız bilgisayarınız ile çalışır ve verimliliğinizi arttırır. Tuz lambaları sadece bir odada kullanılmak zorunda değil. İki veya daha fazla odada da kullanılabilir. Peki tuz lambalarının sayısı ve boyutunun evimize uygun olduğunu nasıl anlayacağız? 

Evimize uygun tuz lambası nasıl seçilir?

Tuz lambası alırken sahte olup olmadığına dikkat ettiğimiz kadar evimize uygunluğuna da özen göstermeliyiz. Tuz lambasının evinize uygunluğundaki en önemli etken boyutu yani büyüklüğüdür. Çankırı kaya tuzu lambaları ağırlığı, evinizin m² ölçümüne göre seçiliyor. Uygun olan kaya tuzu lambaları ise her 6 m² için 2 kg şeklindedir. Yani eğer 90 m² bir eviniz varsa 30 kg ağırlığına denk gelecek şekilde birkaç adet tuz lambası satın alabilirsiniz. Tuz lambaları evinize göre farklı boyut ve şekillerde tasarlanabiliyor. Daha sade ve fayda yoğunluklu bir lamba veya görsel ağırlıklı piramit, küre, kalp şeklinde bir tuz lambası tercih edebilirsiniz. Tuz lambası satın alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus lambanın tabanıdır. Tuz lambalarında ahşap taban yerine altlığı da kaya tuzu olan lambaları satın almalısınız.

tuz lambası fiyatı

Tuz lambaları nasıl kullanılır?

Negatif iyon deposu olarak bilinen tuz lambalarının faydalı olabilmesi için birkaç saat yanması gerekiyor. Tuz lambası en fazla kaç saat yanmalı? Ortalama 5 saat açık kalan tuz lambası ortamın saflaşmasını sağlar. Örneğin uyku problemi yaşıyorsanız veya daha kaliteli bir şekilde uyumak istiyorsanız uyumadan 4-5 saat önce lambayı açıp yatarken kapatabilirsiniz. Tuz lambası hakkında sık sorulan bazı sorular var. Örneğin tuz lambası yıkanır mı? Tuz lambası bir süre sonra tozlanabilir, bu yüzden temizlemek isteyebilirsiniz. Tuz lambasının yıkanması önerilmemekle birlikte ıslak bezlerin de temas ettirilmesi önerilmiyor. Kuru bezler veya toz savar çubuklar ile belirli aralıklarla temizleyebilirsiniz. Bir diğer merak edilense tuz lambası ampulü hakkında oluyor. Tuz lambasında hangi ampul kullanılır? Tuz lambasını aydınlatmak için genellikle ince klasik ampuller veya tasarruflu ampuller kullanılıyor. Ancak bu doğru bir tercih olmayabilir. Çünkü bu tarz ampuller tuz lambasını yeteri kadar ısıtmaz. Böylelikle yararlanacağınız faydalar kısıtlanabilir. Ayrıca LED ışıklı tuz lambaları da tercih etmemenizde fayda var. Tuz lambası çok elektrik yakar mı? 15W buzdolabı ampulü kullanılması önerilen tuz lambalarında diğer ampullere göre maliyeti sadece 5 TL civarında fazladır. 

Tuz lambaları nereden satın alınmalıdır?

Tuz lambaları güvenilir olmayan internet sitelerinden alınmamalıdır diyerek başlamalıyız. Ev dekorasyonu satan mağazalardan temin edebileceğiniz gibi sağlık ya da gıda mağazalarından da satın alabilirsiniz. Sadece tuz ürünleri satan marketlerde mutlaka bulunan tuz lambaları Çankırı’da özel olarak üretiliyor. Tuz lambaları Çankırı’da birçok şube ve bayilerde kolaylıkla bulunabiliyor. Ayrıca Çankırı’da tuz lambası üretimi yapan birçok şubenin internet siteleri de mevcut. 

Tuz lambaları erir mi?

‘Tuz lambası satın aldım ama eriyor!’ şikayetleri oldukça yaygın. Tuz lambası neden erir? Bunun nedeni ise evinizdeki nem oranıdır. Himalaya tuz lambaları da dahil tüm tuz lambaları yüksek nem oranında terler ve erir. Bunu engellemek için lambanın kuru bir ortama alınması ve orada muhafaza edilmesi gerekir. 

Tuz lambası ısınır mı?

Tuz lambasının sırrı içinde bulundurduğu eksi iyonlardır. Ancak bu eksi iyonlar kaya tuzu ısındığında etrafa yayılırlar. Tuz lambasının ısınması gerekir. Tuz lambanız ısınıyorsa negatif iyonlardan bolca faydalanabileceğiniz anlamına geliyor.

Tuz lambası baş ağrısı yapar mı?

Tuz lambaları odadaki ya da ortamdaki bayat havayı negatif iyonları sayesinde oksijenli bir havaya dönüştürerek tazeler. Bu sayede baş ağrısı azalır ve stres hali ortadan kalkar. Tuz lambaları var olan baş ağrısı şikayetleri için doğal bir yöntemdir. 

Tuz lambası horlamaya iyi gelir mi?

Tuz lambasının ortamdaki oksijeni %300 kadar arttırma özelliği var. Bu özelliği sayesinde burun tıkanıklığı, horlama gibi durumları ameliyat olunması gerekmediği sürece gideriyor.

Tuz lambası hamilelere zararlı mı?

Çankırı tuz lambası üreticileri ‘yaşı, cinsiyeti, mevcut durumu ne olursa olsun eğer tuza karşı alerji ya da duyarlılığınız yoksa iyon lambalarını gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.’ açıklamasını yapmıştır.

Tuz lambası hangi renk olmalı?

Himalaya tuzu lambası daha çok sıcak pembe, turuncu tonlarda veya beyaz ışık yayar. Beyaz ışık yayan tuz lambası daha nadir bulunur ve oldukça maliyetlidir.

Tuz lambası uyku yapar mı?

Tuz lambaları özellikle uyku sorunu yaşayan kişilerin daha rahat ve kaliteli uyku uyumasını sağlıyor. Ancak tuz lambaları yan etki olarak ekstra bir uyku durumu yapmaz.

Tuz lambası kedilere zararlı mı?

Eğer evinizde kedi besliyorsanız  tuz lambası satın almanız patili dostunuz için sakıncalı olabilir. Çünkü veterinerler, tuz lambalarının tehlikeli olduğunu, kedilerin yalamak için cazip gördüğü bir kaya parçası olduğunu söylüyorlar. Yüksek sodyum tüketimi ile ağrı, kusma,nöbet ve hatta ölümlere neden olduğu hakkında uyarıda bulunuyorlar. 

Tuz lambası ampulü kaç watt olmalı?

Tuz lambalarında15W buzdolabı ampulü kullanılması öneriliyor.

Tuz lambası doğal taş mı?

Tuz lambaları eğer doğru yerden temin ederseniz tamamen doğaldır. Kaya tuzu kristallerinden elde edilir.

Himalaya tuz lambası ve Çankırı Tuz Lambası mı?

Her iki tuz lambasında da toplamda 84 adet mineral bulunuyor. Ancak Çankırı tuz lambasında daha dengeli bir mineral dağılımı olduğu biliniyor. İnsan vücudu için daha çok fayda gösterdiği gözlemlenen Çankırı tuz lambaları dışında asıl önemli detay Himalaya tuzunun pembe renkte olmasıdır.

Tuz lambası sürekli yanmalı mı?

Tuz lambasının fayda ve etkilerden yararlanmak için tuz lambasını uzun süre kullanmamız gerekiyor. Ancak devamlı yanmasına gerek yoktur.

Tuz lambası hangi ülkenin?

Gerçek Himalaya pembe tuzunun tek kaynağı Pakistan’ın Khewra kentindeki derin yer altı madenleridir. Çankırı tuzu ise Çankırı’da bulunan tuz mağaralarından elde edilir.

Tuz Lambası neden su akıtır?

Tuz Lambası nem alır mı? Tuz lambaları yüksek oranda nem çekerler. Bunun sonucunda eriyebilir, su akıtabilirler. Bunun tek sebebi tuz lambasının nemli bir ortamda bulunuyor olmasıdır. Nem seviyesi normal bir ortama alınan tuz lambalarında çekilen tüm nem atılana kadar su akar ve sonra kendiliğinden durur.

Tuz lambasının zararları var mı?

Tuz lambasının hiçbir zararı yoktur. Aksine vücuda büyük faydalar sağlar.

Tuz lambası ne zaman kullanılır?

Gündüz belli bir süre açık bırakacağınız tuz lambası pozitif iyonları yok eder. Gece tuz lambası ile uyumak bir altenatif olsa da tuz lambasının bu faydasından yararlanmak için lambanın bütün gece açık kalmasına gerek yok. 

Tuz lambası ömrü ne kadar?

Tuz lambaları doğru şekilde kullanıldığında kullanım süresi artar. Tuz lambaları uzun ömürlü eşyalardır.

Tuz lambası havayı kurutur mu?

Negatif iyonlar tuz lambaları tarafından üretildikten sonra ısındıkça yayılır ve havayı temizlerler. Havayı kurutmaz odadaki nemi dengeler.

Tuz Lambası neden dökülür?

Tuz lambası ıslanır mı? Eğer tuz lambasının bulunduğu ortam nemliyse tuz lambası bu nemi çeker, sulanır ve dibine tuz döker. Özellikle nemli ortamlarda bulunan tuz lambalarında görülen bu durum tuz lambasının ışığının yakılması ile bu tuz dökme şikayetini ortadan kaldırır.

Tuz lambası yenir mi?

Tuz lambaları ne kadar doğal tuzlardan yapılmış olsa da el ile işlem görürler. Bu yüzden tuz lambaları yenmemelidir.

Tuz lambasının lambası nasıl değiştirilir?

Zor gibi görünse de oldukça basit olan tuz lambasının ampulünü değiştirme işlemi normal ampul değiştirdiğimiz gibi değiştrilir. Bu lambaların altında ampul deliği bulunur ve ampul duyu oraya sabittir. Ampulü deliğe yerleştirdten sonra çevirdiğinizde işlem tamamlanmış olacaktır.

Tuz lambası faydalarını bir de Prof. Dr. Canan Karatay’dan dinleyin!

Kaya tuzu sağlığımız için gerçekten hayati bir önem taşıyor diyen Prof. Dr. Canan Karatay, kaya tuzu mağaralarında astım hastalarının tedavi edildiğini de ekleyerek tuz lambasının öneminden bahsediyor.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler