Uyku için doğal yatıştırıcı

Uyku için doğal yatıştırıcı
Uyku için doğal yatıştırıcı
6 Haziran 2022

Uyku için doğal yatıştırıcı türleri ile tanışın. Doğal sakinleştiriciler, çoğu insanın yaşadığı yoğun ve yorucu rutinlerin neden olduğu stresi ve diğer etkileri hafifletmek için mükemmel bir yol olabilir, iş, kişisel yaşam ve diğerleriyle ilgili endişelerle karşı karşıya kalır. Doğal uyku ilacı nasıl yapılır? Ya da böyle bir durum söz konusu mu?

Stresin ve yorgunluğun birikmesiyle bazen biraz daha rahatlık ve esenlik duygusu getirebilecek önlemler almak gerekir. Pek çok insan, bu rahatlatıcı etkilere neden olabilecek ve sakinleştirici görevi görebilecek ilaçların kullanımına başvuruyor.

Bununla birlikte, genel olarak sağlığınıza birçok fayda sağlayabilecek daha doğal önlemler almanın bazı yolları vardır. Bazı otlar, meyveler veya diğer doğal maddeler sakinleştirici görevi görür ve bu amaçla ilaca ihtiyaç duymadan kullanılabilir. Doğal sakinleştiriciler hakkında biraz daha bilgi edinin! Doğal uyku yöntemleri nedir?

Uyku için doğal yatıştırıcı

Doğal uyku kesiciler hakkında daha fazla bilgi

Doğal sakinleştiriciler, insan vücudunda bu etkiye sahip ve genel olarak yan etkileri beklenenden çok daha fazla yan etkileri beraberinde getiren ilaçların yerini alabilecek biraz daha sağlıklı ve güvenli bir alternatiftir.

Bileşiminde bu tür özelliklere sahip çaylardan hatta meyve sularına kadar farklı şekillerde kullanılabilen doğal sakinleştiricilerin birçok seçeneği bulunmaktadır. Bu nedenle bazı durumlarda bu ilaçlar günlük stresin sağlıklı ve olumlu bir şekilde üstesinden gelmenin olumlu bir yolu olacaktır. Doğal sakinleştiriciler hakkında daha fazlasını görün!

Doğal sakinleştiriciler nelerdir?

Genel olarak, doğal sakinleştiriciler, daha hafif vakalarda insanların yaşamlarına daha fazla huzur getirmek için allopatik ilaçlar yerine kullanılabilecek veya örneğin uykusuzluk gibi bazı özel sorunlardan muzdarip olanlar için daha sağlıklı alternatiflerdir. Bu doğal sakinleştiricilerden.

Yoğun yaşam tarzı yaşayanları desteklemek için günlük yaşama eklenebilecek doğal sakinleştirici olarak kabul edilen birkaç bitki, meyve ve şifalı bitki vardır.

İnsan vücudu için uykunun önemi

Uyku, vücudu sağlıklı tutmak için çok önemlidir, çünkü bu süre zarfında vücut, vücudu ve zihni yenilemek için hareket eden yaşam için bazı önemli işlevleri yerine getirebilir.

Uyku sırasında meydana gelen bu süreçler dokuları onarmak, kas büyümesini uyarmak ve ayrıca protein sentezi için gereklidir. Bu nedenle düzenli ve uzun süreli bir uyku, insan vücudunun diğer işlevlerinin doğru bir şekilde yerine getirilmesi için çok önemlidir.

Neden doğal bir uyku yardımcısını seçmelisiniz?

Doğal bir uyku ilacı seçmek önemlidir çünkü genel olarak bu maddeler daha güvenlidir ve kontrendikasyonları ve hatta ciddi yan etkileri yoktur. Bazı insanların alerjisi olabilir, ancak genel olarak bu doğal ağrı kesiciler aslında daha güvenlidir.

Ayrıca sakinleştirici ilaçların vücudun zamanla uyum sağlaması gereken bazı olumsuz etkileri olabilir. Bu nedenle, doğal olanı seçmek, yaşam kalitesini ve sağlığı bile korumanın bir yoludur.

Uykusuzluğun doğal sakinleştiricilerle tedavisi nasıldır?

Bu, kişinin çok yoğun veya daha hafif uykusuzluk çekmesine bakılmaksızın, durumun ciddiyetine bağlı olacak bir süreçtir. Ayrıca, doğal sakinleştiricilerin her birinin günlük olarak belirtilen bir miktarı ve güvenle kullanılabilecek bir zamanı olduğunu da anlamak gerekir.

Bu nedenle izlenecek tedaviye daha geniş bir bakış açısına sahip olabilmek için öncelikle bu noktaların belirlenmesi gerekir. Örneğin bazı şifalı bitkiler çok fazla yan etkiye neden olabileceğinden aylarca kullanılamaz.

En yoğun uykusuzluk, yalnızca doğal sakinleştiricilerle çözülmeyebilir ve ilaçla ilişkilendirmeyi gerektirir.

Uyku için doğal yatıştırıcı

Melatonin doğal bir sakinleştirici olarak kabul edilir mi?

Melatonin genellikle uyku hormonu olarak bilinir. Bu sayede insan vücudundaki bir bez tarafından doğal bir şekilde üretilen bir maddedir. Ana işlevi, vücudun biyolojik saatini düzenleyerek beyne ne zaman uyuyacağını ve uyanacağını göstermektir.

Bu nedenle, insan vücudu tarafından üretilmesine rağmen mutlaka doğal bir sakinleştirici olarak alınmaz. Bunun nedeni ilaç şeklinde tüketilen melatoninin sentetik bir üretime sahip olmasıdır. Sakinleştirici sayılabilecek bu etkiye sahip olduğu kadar doğal bir sakinleştirici de değildir.

En doğal uyku rahatlatıcılar

Bu tür bir bileşime sahip olan ve uykuya fayda sağlayabilecek meyvelerin yanı sıra, örneğin çeşitli bitki türlerini alan flora gibi farklı doğal bileşenlerin şifalı otları ve kombinasyonlarından birkaç tür doğal yatıştırıcı vardır.

Dolayısıyla bu kadar geniş ve çeşitli kullanım seçenekleri ile uyku kalitenizi artırmak ve stresli günlerinizi daha fazla kontrol altına almak için ideal olanı bulmanız mümkün. En iyi doğal uyku gidericilerin neler olduğunu görün!

Çarkıfelek meyvesi

Tutku meyvesi çok popüler bir meyvedir ve meyve sularından tatlılara kadar çeşitli hazırlıklar için kullanılır. Sakinleştirici özellikleri iyi bilinir, ancak uykunuzun kalitesini artırmak için iki farklı şekilde kullanılabilir: meyve suyuna ek olarak çay yapabilirsiniz.

Endikasyonları ve özellikleri : Uyku kalitesi ile ilgili sorunlar yaşayan ve bu uykuyu düzenlemek için sağlıklı ve verimli bir alternatif arayan kişiler için endikedir. Ayrıca günlük stresi azaltmak için olumlu bir müttefik olabilir. Özelliklerinin bir parçası olarak akaloidler ve flavonoidler içerir.

Nasıl kullanılır: Tutku meyvesi hem meyvenin kendisinde hem de yapraklarında sakinleştirici özelliği bulunduğundan bu durumda iki şekilde kullanılabilir. Bu durumda, bu senaryoda Passiflora incarnata olarak bilinen bitkinin yaprakları ve meyve suyu ile bir çay hazırlamak mümkündür.

Dikkat : Çarkıfelek meyvesini ister meyvesi ister yaprağı olsun tüketirken asıl dikkat edilmesi gereken şey, meyve suyu veya çayı içtikten hemen sonra etkilerini değerlendirmektir. Bazı kişilerde, özellikle düşük tansiyonu olanlarda olumsuz etkilere neden olması mümkündür.

Çarkıfelek çayı için : 1 yemek kaşığı kuru ve ezilmiş yaprak ve 1 su bardağı su. Suyu kaynatın ve ısıyı kapattıktan sonra yaprakları ekleyin. 5-10 dakika dinlendirdikten sonra tüketin.

kediotu

Kediotu, doğrudan nörotransmitterlere etki ettiği ve uykuyu tetiklediği için uykusuzluk gibi sorunları olanlar için çok önemli bir bitkidir. Ama dikkatli ve reçete ile kullanılması gerekiyor.

Endikasyonları ve özellikleri : Valerian, uykusuzluk ile daha ciddi sorunlar yaşayan kişiler için endikedir ve bu nedenle doktor reçetesi ile kullanılmalıdır. Özellikleri, merkezi sinir sistemi üzerinde hareket etmesini sağlar ve rahatlatıcı ve yatıştırıcı eylemlerle çok daha verimli bir etkiyi garanti eder.

Kullanım Şekli : Hem çay şeklinde hem de sağlıklı gıda mağazalarından satın alınabilen kapsüllerde kullanılabilir. Çayları bitkinin aslında kullanılan kısmı olan kökünden yapılır.

bakım: Olumlu etkilerine rağmen aşırı miktarda bazı yan etkilere neden olabileceğinden kediotu kullanırken çok dikkatli olmak önemlidir. Bunların arasında baş ağrısı, karın ağrısı ve sinirliliğe neden olması mümkündür.

Kediotu çayı : Çay için 1 yemek kaşığı kurutulmuş kediotu kökü ve 300 ml kaynar su gerekir. Su kaynama noktasına geldikten sonra kökleri yerleştirin ve 15 dakika demlenmeye bırakın. Daha sonra kökleri çıkarın ve yatmadan 30 dakika önce için.

Uyku için doğal yatıştırıcı

Papatya

Sakinleştirici özellikleri söz konusu olduğunda en yaygın ve aranan bitkilerden biridir. Papatyanın sakinleştirici, rahatlatıcı hatta yatıştırıcı etkileri olduğu için bu anlamda çok olumlu etkileri vardır. En yaygın olanı çay şeklinde kullanılmasıdır.

Endikasyonları ve özellikleri : Papatyanın özellikleri iyi bilinir, çünkü uykuya neden olabilen ve stresli rutinlere sakinlik hissi getirebilen bileşenlere sahiptir. Vücutta bu şekilde hareket etmesinin nedeni, bileşiminde flavonoidlerin bulunmasıdır. Gevşemeyi destekleyen anti-inflamatuar etkiye ek olarak.

Nasıl kullanılır: Papatyanın en yaygın kullanımı, kurutulmuş bitkiden yapılabilen veya hatta süpermarkette demlenmeye hazır poşetlerde bulunan çayındadır.

Dikkat : Kontrendikasyonlar ve papatya bakımı neredeyse nadirdir, hamilelerin ve bitkinin bileşenlerine herhangi bir alerjisi olan kişilerin çayını veya onunla yapılan herhangi bir ürünü tüketmemeleri önerilir.

Papatya çayı : Bitkinin çiçeklerinden yapılan papatya çayı hazırlamak için 150 ml kaynar suya ve bitkinin 4 gr kuru çiçeğine ihtiyacınız vardır. Suyu kaynattıktan sonra çiçekleri kabın içine koyun ve 10 dakika demlenmesine izin verin. Sonra çiçekleri çıkarın ve yatmadan önce için.

Limon balsamı

Limon balsamı birçok tıbbi özelliğe sahiptir, ancak onu en çok öne çıkaran şey, sakinleştirici ve rahatlatıcı etkilerinin olmasıdır. Genellikle çay hazırlamak için kullanılır, ancak tatlılara ve keklere bile eklenebilir.

Endikasyonları ve özellikleri : Balsamın sakinleştirici etkisi, bileşiminde çok bulunan ve gevşemeye yardımcı olan magnezyum gibi bu hislere neden olan önemli besinlere sahip olmasından gelir. Ek olarak, flavanoidler de bitki ve glutatyon bileşiminde bol miktarda bulunur.

Nasıl kullanılır: Melisanın tıbbi amaçlar için ana kullanımı çayıdır, süpermarkette demlenmeye hazır endüstriyel poşetlerde satın alınabilir ve ayrıca doğal ürün mağazalarından kurutulmuş bitki satın alınabilir.

Uyarılar : Limon balsamı hamile ve emzikli kadınlara ve 12 yaşından küçük çocuklara önerilmemektedir. Ayrıca hipotansiyonu ve hipotiroidisi olan kişilerin çayını kullanmaları önerilmez.

limon otu çayı: Melisa çayı, kurutulmuş bitki ile yapılabileceği gibi, infüzyon poşetleri kullanılarak da yapılabilir. Bu saniye için hazırlanışı şu şekilde olacaktır: 1 yemek kaşığı kurutulmuş melisa yaprağı ve 1 su bardağı kaynar su. Suyu kaynatın, ardından ısıyı kapatın ve otu ekleyin. 10 dakika demlenmeye bırakın. Yatmadan birkaç dakika önce tüketin.

Lavanta

Lavantanın parfüm veya bu tür ürünler için kullanılması yaygındır, ancak gerçek şu ki bu bitki uykuya birçok fayda ve kalite getiriyor. Çayından uçucu yağına kadar farklı şekillerde kullanılabilir.

Endikasyonları ve özellikleri : lavantanın uyku için faydaları, ruh halini iyileştirmenin yanı sıra refah ve rahatlama duygularını teşvik ettiği için çoktur. Bitkinin ana özellikleri anti-inflamatuar, iyileştirici, analjezik ve hatta antidepresandır.

Nasıl kullanılır : Lavanta kullanımı nihai amaca bağlıdır, ancak uykusuzlukla savaşmak için çay şeklinde veya uçucu yağını çevreye yayarak veya demliklerle iki farklı şekilde tüketilebilir.

bakım: Lavanta hamile ve emzikli kadınlar için endikedir. Diğer durumlarda, en ufak bir alerji veya yan etki belirtisinde bitkinin kullanımı durdurulmalıdır.

Lavanta çayı: Lavanta çayı, satın alınan infüzyona hazır poşetler kullanılarak veya bitkinin tomurcukları ile yapılabilir. Bu saniye için yaklaşık ½ çay kaşığı lavanta tomurcuğuna ve 250 ml suya ihtiyacınız olacak. Suyu kaynatın ve ardından tomurcukları 10 dakika demlenmeye bırakarak kapatın. Çayı yatma saatine yakın iç

Kava-kava

Bu belki de listedeki en sıra dışı seçenek, ancak kava-kava uykusuzlukla mücadelede de çok etkilidir. Bu bitki, uykuyu düzenlemeye yardımcı olan ve ayrıca rahatlama sağlayan ve kaygı ve stresle mücadele eden doğal anksiyolitik özelliklere sahiptir.

Endikasyonlar ve özellikler : özelliklerinin bir parçası olarak, kava-kava, doğal anksiyolitikler olarak işlev gören ve merkezi sinir sisteminin gevşemesini destekleyen bileşenlere sahiptir, bu nedenle uyku ve diğer sinir bozukluklarına yardımcı olmak için yaygın olarak kullanılır.

Kullanım Şekli : Kava-kava adı geçen diğer bitkilere göre daha az yaygın bir bitkidir ancak çay şeklinde veya kapsül gibi doğal ürünlerde tüketilebilir.

bakım: Fazlası karaciğer hasarına neden olabileceğinden kava-kava kullanırken bazı yan etkiler hissedilebilir. Hamile ve emzikli kadınlar da bitkiden faydalanmamalı ve karaciğer hastalığı olan kişiler tarafından tüketilmemelidir.

Kava-kava çayı : Çayı hazırlamak için 1 yemek kaşığı bitkinin rizomlarına ve 500 ml suya ihtiyacınız olacak. Suyu kaynatın ve ardından ısıyı kapatın, ardından bitkinin rizomlarını ekleyin. 10 dakika demlenmeye bırakın ve ardından günde 2 ila 3 kez ılık olarak tüketin.

Manolya kabuğu

Manolya kabuğu, uykuyu düzenlemek için önemli özelliklere sahiptir. Bu sürece yardımcı olmasının yanı sıra, rahatlama hissini de beraberinde getirir ve kaygıyla savaşmaya yardımcı olabilir.

Endikasyonları ve özellikleri : Manolya kabuğu, çok yaygın bir alkaloid olan ve kas gevşeticilerin üretiminde kullanılan tübokürarin gibi maddeler de dahil olmak üzere çeşitli tıbbi özelliklere sahiptir.

Nasıl kullanılır: Manolya kabuğu, özler ve diğer ürünlerin üretimi için kullanılabilir, ancak uykuyu düzenlemek için faydalarını elde etmek için tüketmenin en yaygın yolu çayıdır.

Bakım: Manolya kabuğu çayı özellikle aşırı kullanımda beklenmeyen etkilere neden olabileceğinden tüketirken biraz dikkatli olmak önemlidir. Hissedilebilecek olumsuz etkilerden bazıları solunum felci ve vertigodur.

Manolya kabuğu çayı : Çay için biraz manolya kabuğuna ihtiyacınız olacak, bu durumda sağlık gıda mağazalarında yemeye hazır olarak satın alınabilirler. Hazırlama oranı ¼ su bardağı kabuklu 1 su bardağı sudur. Karışımı ateşte kaynatın ve ardından kabukları çıkarın. Biraz soğumasını bekleyin ve çay tüketilebilir.

Çarkıfelek

Çarkıfelek, uykusuzluk hatta sinirlilik gibi sorunlar yaşayan kişiler için en uygun bitkilerden biridir. Kullanımı çaylar yoluyladır, ancak bazı doğal ilaçların bileşiminde de bulunabilir.

Endikasyonları ve özellikleri : Çarkıfelek, flavonoidler, antosiyaninler, alkaloidler ve ayrıca çok önemli amino asitler gibi uyku kalitesini artıran çeşitli bileşenlere sahiptir. Bununla birlikte, bir reçete veya tıbbi gözetim ile kullanmak en iyisidir.

Nasıl kullanılır : Çarkıfelek kullanımı, nasıl belirtildiğine bağlı olacaktır, ancak bu uyku düzenleme amaçları için en yaygın olanı çayının kullanılmasıdır. Bununla birlikte, uykusuzluğa da yardımcı olan hap şeklinde bulunabilir.

Bakım : Çarkıfelek ile yapılması gereken temel bakım, bitki ile ilgili çok ciddi bir kontrendikasyon olmadığından alerji durumlarındadır.

Çarkıfelek çayı: Çarkıfelek çayı, bitkinin sağlıklı gıda mağazalarından satın alınabilen kurutulmuş yapraklarından iki yemek kaşığı ve bir bardak su ile hazırlanır. Yaprakların daha sonra infüzyon için eklenmesi için su kaynatılmalıdır. Daha sonra yaprakları çıkarın ve uyumadan birkaç dakika önce bir bardak için.

Lavanta

Lavanta genellikle bazı ürünlere parfüm eklemek için kullanılır, ancak uykusuzluk tedavilerine yardımcı olabilecek faydalı uyku düzenleyici özelliklere de sahiptir.

Endikasyonları ve özellikleri : lavanta sağlık özellikleriyle dolu çok yönlü bir şifalı bitkidir, zayıf sindirim ve iltihaplanma gibi diğer sorunların yanı sıra anksiyete, depresyon ve uykusuzluk gibi tedavilerde yardımcı olabilir. Antispazmodik, analjezik ve rahatlatıcı etkileri vardır.

Kullanım Şekli : Lavanta bitkisinin rahatlamak için hazırlanmış banyoları gibi birçok uygulaması olduğu için lavantanın bu anlamda kullanımı çayınız aracılığıyla olacaktır.

bakım: Lavanta hamile ve emzikli kadınlar için oldukça kontrendikedir. Bitkiye olası alerjilere karşı biraz özen gösterilmelidir.

Lavanta çayı: Lavanta çayı bitkinin çiçeklerinden yapılır. Ölçüler her bardak su için 1 yemek kaşığı lavanta çiçeğidir. Suyu kaynatın ve ardından çiçekleri infüzyonda bırakarak ısıyı kapatın. Ardından çiçekleri çıkarın ve çayı yatmadan birkaç dakika önce için.

Şerbetçiotu

Şerbetçiotu, ilaç gibi çeşitli ürünlerin üretiminde veya bu amaçlarla fermente içeceklerin yanı sıra kullanılmaktadır. Ancak tıbbi kullanımı onu uyku bozukluklarıyla mücadelede etkili bir ilaç yapar.

Endikasyonları ve özellikleri : Şerbetçiotu tıbbi özellikleri, antispazmodik, sakinleştirici ve uyku etkilerini teşvik eder. Bu nedenle anksiyete, uyku bozuklukları ve hatta adet krampları gibi bazı tedavi türlerinde yardımcı olarak endikedir.

Kullanım Şekli : Genel olarak şerbetçiotu tıbbi özelliklerini elde etmek için çay şeklinde kullanılır. Bu durumda kullanılan, bitkinin çiçeğe benzeyen konileridir, bira üretimi için kullanılanlarla aynıdır.

bakım: Şerbetçiotu tüketirken dikkat edilmesi gereken, genel olarak bu bitkinin libido azalmasına neden olduğu ve ayrıca aşırı uyuşukluğa neden olabileceğidir.

Şerbetçiotu çayı : Şerbetçiotu çayı için 1 çay kaşığı bitki ve bir bardak kaynar suya ihtiyacınız vardır. Su zaten sıcak olduğunda, bitki kozalaklarını yaklaşık 10 dakika demlenecek şekilde yerleştirin. Sonra onları çıkarın, süzün ve yatmadan önce için.

Uyumak için çiçek

Uykusuzluk ve uyku bozuklukları gibi bazı durumları hafifletmek veya bunlarla mücadele etmek için oluşturulan bileşikler olan birkaç farklı çiçek türü vardır. Her problem tipine özel niteliklere sahip çiçek esanslarının kombinasyonları kullanılmaktadır.

Endikasyonları ve özellikleri : Çiçekler, genel olarak herhangi bir zarara neden olabilecek öğelere sahip olmadıkları için herkes için uygundur. Ancak alerji gibi bazı özel durumlarda dikkatli olmalısınız. Çiçek esanslarının kombinasyonu, olumsuz duyguları ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve uyku bozukluklarını tedavi etmek için mükemmel yardımcılar olabilir.

Nasıl kullanılır: çiçeklerin kullanımı, çeşitli kombinasyonlar olduğu için doğru türün kullanılması için tıbbi bir yönelime ve göstergeye sahip olmalıdır. Farklı kategorilere ayrılırlar ve bu durumda ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçmeniz gerekir.

Bakım : İdeal çiçek türünü seçerken dikkat edilmesi gereken temel husus, belirli endikasyonları olduğundan ve en iyisini seçmek için, en iyi kombinasyona sahip olanı bulmak için bölgedeki bir doktor veya profesyonelin yardımı önerilir. senin için. senin sorunun.

türleri: çiçekler 7 kategoriye ayrılmıştır ve içlerinde birkaç farklı kombinasyon türü olacaktır. Kategoriler şunlardır: Korku, Güvensizlik, İlgi Kaybı, Yalnızlık, Artan Hassasiyet, Umutsuzluk ve Umutsuzluk ve Endişe

Tabletlerde bitkisel ilaçlar

Bitkisel ilaçlar, şifalı otlar ve bitkiler gibi doğal kaynakları kullanan, bir araya getirilebilen ve hedeflerine ulaşabilen daha sağlıklı bir ilaca dönüştürülebilen, bu durumda düzenli uykuyu iyileştiren ilaçlardır.

Endikasyonları ve özellikleri : Bitkisel olsun veya olmasın herhangi bir ilacı kullanmadan önce size rehberlik edebilecek bir doktora danışmanız gerekir. Bitkisel ilaçların birçoğu, genellikle güvenli olan ve çok fazla kontrendikasyonu olmayan, birleştirilen ve tabletlere dönüştürülen çarkıfelek, papatya ve diğerleri gibi yukarıda belirtilen bitkileri kullanır.

Nasıl kullanılır: Bitkisel ilaçların tabletlerde kullanımı, ilacın nasıl çalıştığına ve ne amaçla kullanıldığına bağlı olacaktır. Bu nedenle, bu kullanım için bir doktorun rehberliği gereklidir.

Dikkat : Alınması gereken temel dikkat, bitkisel ilaçların bileşenlerinden herhangi birinin alerjiye neden olan maddeler içerip içermediğinin değerlendirilmesidir.

Herhangi bir yan etkinin en ufak bir belirtisinde, hemen kullanmayı bırakın. Bu ilaçlar, diğerleri gibi, özellikle kullanmamaları gereken kişilere yönelik kullanım ve bakım hakkında bilgi içeren prospektüslere sahiptir.

türleri: En yaygın bitkisel ilaçlardan biri çarkıfelek esaslı olanlardır, çünkü bu amaçlar için en çok kullanılan bitkilerden biridir. Genel olarak bu haplar rahatlamak, uykuya fayda sağlamak ve stresli günlere sakinlik duygusu getirmek içindir.

Uyku için doğal yatıştırıcı

Doğal sakinleştiriciler olsun ya da olmasın daha iyi uyumak için ipuçları

İnsan vücudunun sağlıklı bir şekilde işleyişini sürdürebilmesi için uyku şarttır. Bu nedenle dayanıklı ve kaliteli olması gerekmektedir. Doğal sakinleştiriciler veya başka ilaçlar bu amaçla kullanılmasa bile, bazı ipuçları ve eylemler genel olarak uykuya fayda sağlayabilir.

Bu tutumlar uykunuzu büyük ölçüde değiştirebilir, daha fazla sabitlik getirebilir ve çok daha fazla dinlenmeyi teşvik edebilir. Hem davranışsal hem de yeme konusundaki kötü alışkanlıklar, uykunuzun kalitesi için belirleyici faktörler olabilir. İşte daha iyi uyumak için bazı ipuçları!

Uyumak ve uyanmak için bir rutin oluşturun

Uykunuzun dengeli olması ve vücudunuzun dinlenmiş hissetmesi için gereken süre boyunca sürmesi için genel olarak rutininize bazı sınırlar koymanız gerekir. Giderek daha hızlı tempolu günlük yaşamlar ve çok iş ile, bazı insanların sonunda meseleyi aşması ve daha az uyuması, kendilerini görevlere aşırı derecede adaması yaygındır.

Bu nedenle, düzenli ve kaliteli bir uyku sağlamak için programlar oluşturun ve bunlara bağlı kalın. Hem uyumak hem de uyanmak için bu zaman sınırlarını zorlamak daha fazla kontrol sahibi olmak için önemlidir.

Yemeğinizin kalitesine ve zamanlamasına dikkat edin

Gıda, genel olarak vücudun düzgün çalışması için önemlidir ve uyku kalitesini de doğrudan etkiler.

Sağlığınıza fayda sağlayabilecek yiyeceklerle daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyin. Her gün öğünlerinize daha fazla besin, vitamin ve mineral içeren besinleri ekleyin, çünkü tüm bunlar uyku kaliteniz için büyük önem taşıyacaktır.

Uyarıcı içecekler, alkol ve sigaradan kaçının

Bazı maddelerin sağlığa ve ayrıca uyku kalitesine son derece zararlı olduğunu belirtmek önemlidir. Kahve ve enerji içecekleri gibi uyarıcı bileşenlere sahip içecekler uyku kalitenizi bozabileceğinden düzenlenmelidir.

Alkol ve sigara da genel olarak sağlığa olumsuz etkilerinden dolayı uyku bozukluklarına neden olabilen iki etkendir.

Gün boyunca egzersiz yapın

Uyku ile ilgili problemlerden mustarip insanlar için egzersizler gereklidir. Daha aktif bir yaşam sürdürmek ve egzersiz yapmak, uyurken çok yardımcı olabilir, çünkü bu aktiviteler hayata daha büyük bir refah duygusu getiren serotonin üretimine yardımcı olur. Ve sonuç olarak, uyku süresi çok daha tatmin edici olacaktır.

Odanızı karanlık, sessiz ve uygun bir sıcaklıkta tutun

Işıklar uyku kalitesi üzerinde çok olumsuz bir etkiye sahip olabilir, bazı insanlar diğerlerinden çok daha rahatsız olabilir.

Ancak gerçek şu ki, düzenli uykuyu sağlamanın en iyi yolu, yatak odasının tamamen rahatlayabilmeniz için karanlık ve sessiz bir yer olması. Ortam sıcaklığı da bu süreçte çok yardımcı olur, çünkü çok fazla soğuk ya da çok fazla ısı rahatsızlığa neden olabilir ve uykuyu bozabilir.

Meditasyon yapın

Meditasyonun içerdiği teknikler, uykusuzluk çeken birçok kişiye rahatlama hissi verdiği için yardımcı olur. Bu uygulamalardan bazılarını günlük hayatınıza dahil ederek zihninizi kapatmak, özellikle akşamları uyumadan hemen önce kendinizle bağlantı kurabilmeniz ve böylece iyi ve kalıcı bir gece uykusu çekebilmeniz için önemlidir.

Yatmadan önce elektronik cihaz kullanmaktan kaçının

Günümüzde uykunun en büyük düşmanlarından biri cep telefonlarıdır. Pek çok insan bu nesnelerle yatağa giriyor ve internette uzun süre geziniyor.

Ancak asıl soru şu ki, araştırmalar bu cep telefonlarının yatmadan önce kullanılmasının günümüzde yaygın olan birçok uyku bozukluğuna neden olabileceğini zaten kanıtlıyor. Daha huzurlu ve sağlıklı bir gece uykusu için ekranların yaydığı ışık azaltılmalıdır.

Kitap/ gazete ve dergi okumak iyi bir seçenek olabilir

Yatmadan önce okumak zihni rahatlatabilir, bu nedenle, genellikle uyku kaybına neden olan günlük sorunlardan ve durumlardan kopmanızı sağlayan hafif okumayı seçmek önemlidir.

Ancak okumak daha zararlıysa ve örfi gibi duygulara neden oluyorsa, yatmadan önce kullanmamak en iyisidir. Bu nedenle, bu tür bir reaksiyonun ortaya çıkmaması için mümkün olan en hafif okumanın seçilmesi tercih edilir.

Doğal uyku hapları yardımcı olmadıysa, tıbbi yardım alın!

Uyuyan kanepede yatan kadın
Uyku için doğal yatıştırıcı

Doğal sakinleştiriciler ve yatmadan önce kullanabileceğiniz ipuçları, uyku bozukluklarıyla savaşmanın mükemmel yollarıdır ve bu konuda hayatınızı tamamen değiştirebilir. Bu konuda fayda sağlayabilecek çok çeşitli otlar, bitkiler ve meyvelerle, kolayca ulaşabileceğiniz ve günlük olarak zevk aldığınız bir şeyi seçmek kolaydır.

Ancak, bu ürünlerin sürekli kullanımıyla bile sorunun çözülmediğine dair en ufak bir işarette, söz konusu ürünlerin kullanımına rehberlik edebilecek veya başkalarını da belirtecek bir profesyonelden yardım almak gerekir. Halihazırda kullanılan doğal sakinleştiricilerle ilişkili olabilecek ilaçlar.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler