Üzerlik tohumu faydaları nelerdir? Üzerlik otu zayıflatır mı?

Üzerlik tohumu faydaları nelerdir? Üzerlik otu zayıflatır mı?
Üzerlik tohumu faydaları nelerdir? Üzerlik otu zayıflatır mı?
8 Ocak 2022

Üzerlik otu birçok kişinin çeşitli amaçlarla kullandığı eski dönemlerden beri bazı ritüellere sahip olan şifalı bitkiler arasında yer alıyor. Üzerlik otunun yanı sıra üzerlik tohumu ve üzerlik tütsüsü de sık sık kullanaılıyor. Özellikle erkeklerin tercih ettiği üzerlik tohumu macunu cinsel gücü arttırmasıyla biliniyor. Üzerlik otu yakmak da popüler yöntemler arasında. Üzerlik tohumu buharı ve üzerlik tohumu tütsüsü aynı sanılsa da aslında birbirinden farklı yöntemlerdir. Üzerlik otu kullanımı açısından çeşitli seçenekler sunuyor. Örneğin üzerlik otu çayı ve üzerlik tohumu çayı düzenli olarak tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırıyor. Peki üzerlik otu zayıflatır mı? 

üzerlik otu çayı

Üzerlik otu nedir?

Bitkilerin varoluş serüveni kadar büyüleyici olan çok az şey var yeryüzünde. Toprağa düşen birkaç damla su ile bitkiler yeşeriyor, büyüyor ve şifa dağıtıyor. Ayrıca bitkiler tekrar var olabilmek için içinde tohumlarını büyütüp toprağa tekrar sunuyor. Bu şifa dağıtan bitkilerden biri de üzerlik otu. Üzerlik otunun şifalı bitkiler alanındaki yeri çok ayrıdır. Hemen her kullanım şekliyle sorunları ortadan kaldıran üzerlik otu son günlerin en büyük problemlerinden biri olan kilo verme konusunda oldukça etkilidir. Genellikle mistik bir etkiye sahip olan üzerlik otunun geçmişi çok eskilere dayanıyor. Üzerlik otu fosfor açısından çok zengin bir bitkidir. Üzerlik otu fosfor zenginliği ile arkeolojik araştırmalara ışık tutar. Çünkü en eski yerleşimler fosfor açısından zengin topraklarda kurulmuştur. Bu işareti takip eden araştırmacılar üzerlik otunun geniş yerleşim alanlarında kazı çalışmaları yaparlar. Orta Anadolu kesiminde daha sık yetişen üzerlik otu sıcak alanlarda daha rahat yetişiyor. Özellikle Asya ve Afrika gibi bölgelerde çok geniş yetişme alanları bulunuyor. Eski Mısır döneminden beri üzerlik otunun başarı ve sağlık getirmesi, kötü enerjiyi dağıtması için tütsü olarak kullanıldığını biliyor muydunuz? Ülkemizde daha çok çay şekli tercih edilen üzerlik otunun bir diğer adı nazar otudur. Bunun sebebi ise üzerlik otunun nazarı ve kötü enerjiyi ortadan kaldırmasıdır. Nazar kestiği iddia edilen üzerlik otu hem ruhen hem bedenen sağlıklı bir yaşam sağlıyor. Bazı sorunların şikayetlerini hafifletse de bazı sorun ve şikayetleri tamamen ortadan kaldırıyor. Üzerlik otu çay şekliyle tüketilebilirken üzerlik otu tohumu macun, tütsü ve yağ şeklinde kullanılabiliyor. Üzerlik otu tohumunun da çayı hazırlanabiliyor. Üzerlik otunun tüm bu kullanım şekillerine daha detaylı bakacağız ancak önce üzerlik otunun yararlarına biraz göz atalım.

Üzerlik otu faydaları nelerdir? 

Çiçekleri, yaprakları ve tohumları ile birçok kullanım şekli sunan üzerlik bitkisi insan vücudu için birbirinden önemli faydalar sağlıyor. Üzerlik otunda harmalin, harmalol, harmil ve peganin adında 4 önemli madde bulunur. Üzerlik otunun tohumunda ise yan etkisi bulunmayan kırmızı boya maddesi bulunur.

 • Koku yoluyla solunum yollarını açmasıyla ünlü olan üzerlik otu nefes açmakta çok önemli bir rol oynuyor. Üzerlik otunun kokusu nefes darlığı ve burun tıkanıklığın açılması konusunda en az nane kadar etkili ve faydalıdır. Üzerlik otu buharı ile odadaki hava akışını kolaylaştırmanız da mümkün.
 • Bağırsak florasını düzenleyen üzerlik otu çay olarak tüketildiğinde sindirim sistemine büyük fayda sağlar. Bağırsak kurtları gibi çeşitli bağırsak hastalıklarının önlenmesine ve tedavisine yardımcı olur. Bağırsakta ve midede oluşan bakterileri temizler.
 • Metabolizmanın hızlanmasına ve zararlı toksinlerin temizlenmesiyle oluşan zayıflama sürecinde aktif rol oynar. Yediklerinizin sindirilmesine yardımcı olan üzerlik otu düzenli kullanımda zayıflamaya yardımcı oluyor.
 • İçinde barındırdığı birçok mineral ve vitaminler sayesinde sinir hücrelerini korur ve zihin gelişimini destekler. Dikkat dağınıklığı ve algı problemlerine birebir gelir. Sinir sistemini düzenleyen üzerlik gece uykularını da düzenler. Üzerlik otunun hem çayı hem tütsüsü kişisel başarıyı arttırdığı biliniyor. Bunun sebebi ise kişilerin üzerindeki kötü enerjiyi, nazarı aldığı düşüncesidir.
 • Mevsim geçişlerinin hatta soğuk kış günlerinin en büyük sorunu olan grip ve öksürük için üzerlik otu çare sağlıyor. Boğaz enfeksiyonu gibi iltihaplı rahatsızlıkları tedavi sürecini kısaltır ve kısa sürede toparlanmayı sağlıyor. Aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonunda da çok etkili olduğu söyleniyor.
 • Güçlü ağrı kesici özellikleri ile üzerlik otu tohumu ya da üzerlik otu çayı tercih ediliyor. Sürekli baş ve kemik ağrısından şikayetçi olan kişiler üzerlik otunu çok severek kullanıyor. İbrahim Saraçoğlu gibi uzmanların sık sık önerdiği üzerlik otu kokusu ve içeriği ile doğal bir ağrı kesici olmayı başarıyor. Antioksidan özellikleri bulunan üzerlik otunu yakarak aromaterapi olarak da kullanabilirsiniz.
 • Adet söktürücü olarak da sık sık kullanılan üzerlik otu regl dönemini sancılı ve zorlu geçirenlerin kurtarıcısı oluyor. Ayrıca hormonları dengeleyici özellikleri ile tanınan üzerlik otu serotonin hormonu (sakinlik) salgılanması konusunda oldukça etkilidir. Bu yüzden ruhunu arındıran bir etkiye sahip olduğu sıkça söylenir. Üreme hormonları üzerinde de büyük öneme sahip olan üzerlik otunun kadın ve erkeklerde cinsel gücü arttırdığı biliniyor.
 • ‘Gelsin üzerlik, gitsin nazarlık’ sözünü mutlaka duymuşsunuzdur. Bunun sebebi nazardan korunmak ve var olan nazardan korunmak için yakılan üzerlik otunun yakılmasıyla alakalıdır. Geçmişten günümüze kadar gelen bu yöntemle evdeki kötü enerjiyi dağıttığı, sağlık ve başarı getirdiğine inanılır.

Üzerlik otu zararları nelerdir?

Üzerlik otunun her halini kullanmak mümkün. Üzerlik tohumunun aşırı tüketimi sonucunda ortaya bazı yan etkiler çıkabilir. Doğal bir antidepresan olan üzerlik tohumu normalden fazla tüketildiğinde fazla uyku hali ve uyumanıza neden olabilir. Aynı şekilde yemekten hemen sonra tüketiminde mide ekşimesi ve kusma gibi şikayetlere yol açabilir. Üzerlik tohumu ile yapılan tütsülerde dumana fazla maruz kalınması sonucunda halüsinasyon görülmesine sebep olabilir.

üzerlik tohumu çayı

Üzerlik otu nasıl kullanılır? 

Şifalı bitkiler arasında yer alan üzerlik otu ülkemizde çay şeklinde kullanılıyor. Ancak bazı kesimlerince üzerlik otu tütsü olarak da tercih ediliyor. Üzerliğin yakılması ile uygulanan bu enerjisel yöntem olarak kabul ediliyor. Üzerlik otu her kullanım amacı için farklı şekillerde kullanılır ve bazı detaylara dikkat edilmesi gerekir. Üzerlik otunun kullanım şekillerine bir göz atalım.

Üzerlik otu çayı 

Üzerlik otu zayıflatır mı? Son günlerin en büyük problemlerinden biri olan kilo verme konusunda oldukça etkilidir. Günde 2 fincan üzerlik otu çayı ile kilo vermek mümkün. Yediklerinizin sindirilmesine yardımcı olan üzerlik otu çayı düzenli kullanımda zayıflamaya yardımcı oluyor. Üzerlik otu çayı ve üzerlik tohumu çayı zayıflamak için nasıl kullanılır? İşte zayıflatan üzerlik otu çayı tarifleri!

Malzemeler:

 • 200 ml sıcak su
 • 1 çay kaşığı üzerlik otu

Yapılışı:

 • Kaynattığınız suyun içerisinde 1 çay kaşığı üzerlik otunu ekleyin.
 • Çayı 5 dakika kadar demlenmeye bırakın.
 • Demlediğiniz bu şifalı çayı süzerek içmeniz tavsiye edilir.
 • Dilerseniz tatlandırabilirsiniz.

Her kullanımda taze tüketilmesi gereken üzerlik otu çayına başlamadan önce alerjik reaksiyonlar yaşamamak için uzmana başvurabilirsiniz. Yemeklerden önce tüketeceğiniz üzerlik otu çayını günde 2 fincan olacak şekilde tükettiğiniz de sadece zayıflamakla kalmaz, hastalıklardan da korunabilirsiniz.

Üzerlik tohumu çayı 

Üzerlik tohumu zayıflatır mı? Üzerlik otunun yanı sıra üzerlik tohumunun da zayıflama üzerinde büyük rolü bulunuyor. Üzerlik tohumu çayı metabolizmanın hızlanmasına ve zararlı toksinlerin temizlenmesiyle oluşan zayıflama sürecinde aktif rol oynuyor. Üzerlik tohumu ile zayıflayanlar ise gün geçtikçe artıyor.

Malzemeler:

 • 2 su bardağı kaynar su
 • 1 yemek kaşığı üzerlik tohumu

Yapılışı:

 • Belirtilen miktarda suyun içine üzerlik tohumunu ekleyin.
 • Tüm tohumlar ıslanana kadar karıştırın ve kaynatın.
 • Hazırlanan çayın 6-7 dakika demlenmesini bekleyin.
 • Süzerek tüketin, dilerseniz tatlandırabilirsiniz.

Sabah ve akşamları aç karnına içebileceğiniz üzerlik tohumu çayını düzenli kullandığınızda güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Kilo probleminiz varsa ve özellikle metabolizma sorunları yazışıyorsanız bu çay size çok iyi gelecek.

Üzerlik tohumu macunu 

Organik ürünlerin satıldığı marketler ve aktarlardan elde edebileceğiniz üzerlik tohumu macunu doğru miktarda kullanıldığında birçok fayda sağlıyor. Cinsel isteği ve gücü arttırmasıyla bilinen üzerlik tohumu macunu emziren annelerde sütün çoğalmasına ve kalitesinin artmasına yardımcı oluyor. Adet gecikmesi ya da adet düzensizliği yaşayan kadınlara birebir çözüm sağlayan üzerlik tohumu macunu aynı zamanda güçlü bir idrar söktürücüdür.

Üzerlik tohumu tütsüsü 

Üzerlik otu nasıl yakılır? Üzerlik otu ve tohumunun nazara karşı kullanıldığından bahsetmiştik. Üzerlik tohumu buharı olarak da adlandırılan bu yöntem ile sinirlerinizi yumuşatabilir, vücudunuzun dinlemesine yardımcı olabilirsiniz. Peki üzerlik tohumu ile tütsü nasıl yapılır?

Malzemeler:

 • Güveç kase ya da metal kase
 • 1 kaşık tuz
 • 1 avuç üzerlik otu
 • Çakmak veya kibrit

Yapılışı:

 • Tüm malzemeleri bir kabın içine alın ve tutuşturun.
 • Üzerlik otu sönene kadar buharından faydalanabilirsiniz.

Malzemelerin arasında tuzun yer alması, üzerlik tohumunun daha iyi yanmasını sağladığından dolayı. Bu tütsü ile böcek öldürücü ilaç olarak kullanan kişiler de var. Otlar tutuşmaya başladığında evin odalarında gezebilir, kötü enerjiden kurtulmasını istediğiniz kişinin etrafında dolanarak bunu gerçekleştirebilirsiniz. Üzerlik otu, adaçayı ve defne yaprağı ile birlikte de yakılabilir.

Üzerlik tohumu yağı 

Üzerlik tohumu yağı birçok şekilde kullanılabilir. Örneğin üzerlik tohumu yağı burundan damlatıldığında ağrı ve sızıyı gidermede çok etkilidir. Üzerlik tohumu yağı cilde uygulanıp masaj yapılırsa felç, sara, yüz felci, uyuşma ve karıncalanma gibi problemleri önler ve giderir. Üzerlik tohumu yağı bir çay bardağı suya 1 damla damlatılarak tüketildiğinde vücuda hareketlilik verir. Ayrıca üzerlik tohumu yağı tüketildiği zaman mide ve bağırsaktaki parazitleri öldürür, daha sağlıklı organlarla yaşamanıza yardımcı olur.

üzerlik otu yakmak

Üzerlik otu ile ilgili sık sorulan sorular 

Bu bölümde üzerlik otu, üzerlik tohumu ile ilgili en sık sorulan sorular ve yanıtları yer alıyor. Eğer içeriğimizde aradığınız soruyu veya yanıtı bulamadıysa bu bölüme mutlaka göz atmalısınız.

Üzerlik tohumu alerji yapar mı?

Her bitki gibi üzerlik tohumu da fazla tüketimi sonucunda alerjik reaksiyon gösterebilir. Fazla tüketilmesi sonucunda mide ekşimesi, mide bulantısı gibi yan etkiler gösterebilir. Yakılan üzerlik tohumunun dumanına fazla maruz kalındığında halüsinasyon görülmesine sebep olabilir.

Üzerlik tohumu adet söktürür mü?

Birçok faydasının yanı sıra adet söktürücü olarak da sık sık kullanılan üzerlik otu regl dönemini sancılı ve zorlu geçirenlerin kurtarıcısı oluyor.

Üzerlik tohumu caiz mi?

Üzerlik tohumu Peygamber efendimiz (sav) tarafından şu sözlerle anlatılmıştır. “İki acı şeyde, sabir[50] ve üzerlik otunda ne şifa vardır biliyor musunuz?” Üzerlik otu ve üzerlik tohumu haram değildir. Ancak nazardan korunmak için yakılarak kullanılması dinimizce doğru bulunmuyor.

Üzerlik tohumu çiğnenir mi?

Çayı demlenerek tüketildiğinde içeriğindeki daha az maddenin vücudumuza girmesinin mümkün olduğu üzerlik tohumu, çiğnendiğinde daha fazla maddenin vücudumuza girmesine sebep olur. Bu da üzerlik tohumu çayına göre daha dikkatli kullanım gerektirir.

Üzerlik tohumu egzama da nasıl kullanılır?

Çay şeklinde elde ettiğiniz üzerlik tohumu suyunu egzamalı bölgelerinize uygulayabilir hatta banyo suyunuza katabilirsiniz.

Üzerlik tohumu emziren anneler kullanabilir mi?

Cinsel isteği ve gücü arttırmasıyla bilinen üzerlik tohumu emziren annelerde sütün çoğalmasına ve kalitesinin artmasına yardımcı oluyor.

Üzerlik tohumu alerji için nasıl kullanılır?

Saman nezlesi, alerjik astım gibi problemler için genelde üzerlik tohumu buharı tekniği tercih ediliyor. Kaynamakta olan 1 litre suya 3 tatlı kaşığı üzerlik tohumu eklenir ve kısık ateşte kaynatılan suyun buharı hem ağızdan hem de burundan derin derin soluklarla içeri çekilir. 2 dakika boyunca teneffüs edilecek bu buhar bu şikayetlerde kurtulmanızı sağlar.

Üzerlik tohumu gece yakılır mı?

Üzerlik tohumunun yakılması için özellikle bir vakit yoktur. Ancak evin güneş ışığı aldığı zaman diliminde yakmak daha etkili olacaktır.

Üzerlik tohumu hemoroide iyi gelir mi?

Üzerlik tohumu macunu birçok derde deva oluyor. En can sıkıcı rahatsızlıklardan biri ise halk arasında basur adıyla bilenen hemoroit. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak kabızlığı gideren üzerlik tohumu macunu basurdan kaynaklanan yanma ve sancıları gideriyor.

Üzerlik tohumu hangi ayda ekilir?

Üzerlik otu Mayıs ve Ağustos ayları arasında yetişmektedir.

Üzerlik tohumu içilir mi?

Üzerlik otu gibi üzerlik tohumunun da çayı bulunuyor. Birçok şikayet için çözüm sunun üzerlik tohumunun ayrıca macunu ve yağı da bulunuyor. Üzerlik tohumunu çiğ tüketebileceğiniz gibi çayını içebilir, yağını suya katabilir, macununu yiyebilirsiniz.

Üzerlik tohumu kaç lira?

Son dönemdeki zamlardan sonra 100 gram üzerlik tohumu yaklaşık 10 liraya yükseldi. Üzerlik otu demet olarak satın alındığında 5-10 TL, paketle satın alındığında ortalama 5 TL civarındadır.

Üzerlik tohumu mideye iyi gelir mi?

Bağırsakta ve midede oluşan bakterileri temizler. Yediklerinizin sindirilmesine yardımcı olan üzerlik otu midede oluşan ağrıları da ortadan kaldırır.

Üzerlik tohumu nasıl öğütülür?

Ağaçtan yapılan bir havanda öğütülmesi daha uygundur. Metal bir havanda üzerlik tohumlarının öğütülmesi hem uğraştırıcı hem de uzun süreli olabilir.

Üzerlik tohumu uyku yapar mı?

Gece uykularını düzenleyen üzerlik tohumu fazla tüketildiğinde yan etki olarak normalden fazla uyku yapabilir.

Üzerlik tohumu uyuza iyi gelir mi?

Cilt hastalıklarında ilk tercihlerden biri olan üzerlik tohumu, suyu ile fayda sağlarken çay şeklinde de uyuzun yarattığı şikayetleri giderebilir.

Üzerlik tohumu buharı nasıl yapılır?

Kaynamakta olan 1 litre suya 3 tatlı kaşığı üzerlik tohumu eklenir ve kısık ateşte kaynatılan suyun buharı hem ağızdan hem de burundan derin derin soluklarla içeri çekilir. 2 dakika boyunca teneffüs edilmesi, daha uzun süre teneffüs edilmemesi gerekir.

Üzerlik tohumu varis için nasıl kullanılır?

Kan dolaşımındaki ve hormonlardaki değişikliklerden kaynaklı olarak meydana gelen varisler için çözüm kolay, tabi ki üzerlik çayı. Her gün düzenli olarak kullanacağınız üzerlik otu çayı ile varislerinizden kurtulabilirsiniz.

Üzerlik tohumu 3. gözü açar mı?

Manevi bir inanca göre 40 gün boyunca 5’er defa üzerlik tohumu yiyen kişilerin kalp gözünün açıldığına inanılır. Ancak doğruluğu konusunda bir bilgi yoktur.

Üzerlik otu aktarda bulunur mu?

Marketlerde, online satış sitelerinde ve aktarlarda kolayca bulabileceğiniz üzerlik otunu ister paket şeklinde hazır temin edebilir, ister demet olarak da satın alabilirsiniz.

Üzerlik otu bebeklere verilir mi?

Emziren annelerin sütünü arttırmada önemli rol oynayan üzerlik otu 3 yaşından küçük çocuklara verilmemelidir.

Üzerlik otu basura iyi gelir mi?

Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak kabızlığı gideren üzerlik otu çayı basurdan kaynaklanan yanma ve sancıları gideriyor.

Üzerlik otu ne kadar tüketilmeli?

Üzerlik otu çayı ve üzerlik tohumu çayı günde en fazla 2 fincan kadar tüketilmelidir. Fazlasını tüketmenin sonucunda bazı yan etkiler görülebilir.

Üzerlik otu yenir mi?

Üzerlik tohumu çiğ yenebilir ancak üzerlik otunun çay olarak kullanılması gerekir.

Üzerlik otu eve asılır mı?

Üzerlik otunu yakmanın yanı sıra evine asan birçok kişi bulunuyor. Bu işlemin evdeki nazarı attığını ve kötü gözleri engellediğini düşünüyorlar. Ancak sağlık açısından bir faydası ya da zararı bulunmuyor.

Üzerlik otu Kuran’da geçiyor mu?

Bir hadis-i şerifte geçen üzerlik otu Kur’an’da geçmemektedir.

Üzerlik otu yakmak günah mı?

Üzerlik otu ve üzerlik tohumu haram değildir. Ancak nazardan korunmak için yakılarak kullanılması dinimizce doğru bulunmuyor.

Üzerlik otu hangi gün yakılır?

Geçmiş dönemlerden beri bir ritüel olarak kullanılan üzerlik otunu yakmak için belirli bir gün yoktur. İstediğiniz zaman diliminde ve istediğiniz gün yakabilirsiniz.

Üzerlik tohumu en etkili nasıl kullanılır?

Üzerlik tohumu ülkemizde en çok çay olarak tüketilse de en etkili sonuçlar alınan şekli tohumlarının çiğnenmesidir.

Üzerlik tohumu günde kaç kez içilir?

2 bardak çay için 1 tatlı kaşığı üzerlik tohumu ile hazırlayacağınız bu şifa deposunu günde en fazla 2 fincan olacak şekilde tüketmeniz öneriliyor.

Üzerlik tohumu cinsel gücü arttırır mı?

Üzerlik otu nefes darlığı, kalp çarpıntısı gibi problemlerde kullanılıyor. Üzerlik tohumu ise daha çok Parkinson hastalarının tercihi oluyor. Afrodizyak etkisi görmek için genellikle erkeklerin tercihi olan üzerlik tohumu macunu cinsel gücü arttırıyor.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu anlatıyor!

Üzerlik tohumunun faydaları nelerdir? sorusu yöneltilen Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, bu soruyu uzun uzun yanıtlıyor. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, faydalarını saymakla bitiremediği üzerlik tohumu ile ilgili kür de paylaşmayı ihmal etmiyor. ‘Kaynamakta olan 1 litre suya 3 tatlı kaşığı üzerlik tohumu eklenir ve kısık ateşte kaynatılan suyun buharı hem ağızdan hem de burundan derin derin soluklarla içeri çekilir. 2 dakika boyunca teneffüs etmeniz yeterli oluyor.’

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler