Vajina mantarı kendiliğinden geçer mi? Vajinal mantar tedavi yöntemleri nelerdir?

Vajina mantarı kendiliğinden geçer mi? Vajinal mantar tedavi yöntemleri nelerdir?
Vajina mantarı kendiliğinden geçer mi? Vajinal mantar tedavi yöntemleri nelerdir?
6 Nisan 2021

Vajina mantarı, kadınların sıklıkla karşılaştığı mantar hücrelerinin neden olduğu enfeksiyonla meydana gelen ve kaşıntıya sebep olan bir hastalıktır. Kadınların yaşamları boyunca en az bir defa karşılaştıkları vajina mantarı, her yaştan kadının karşısına çıkabilecek bir hastalıktır. Sıklıkla karşılaşılan bu hastalık, vajina mantarı kendiliğinden geçer mi sorusunu akıllara getirmektedir.

İçindekiler

Vajina mantarı neden olur?

Vajina mantarı hastalığının sebebi, enfeksiyonla birlikte mantar oluşmasıyla başlamaktadır. Özellikle vajina florasının dengesinin bozulmasıyla ortaya çıkan bu hastalık, kaşıntıyla birlikte kendini göstermektedir. Aynı zamanda vajina bölgesinin hava almaması, temizliği, uygun olmayan malzemeden üretilen iç çamaşır tercihi, gerekli hijyen krallarına uyulmaması gibi nedenlerden dolayı da ortaya çıkmaktadır. Vajina mantarı akabinde rahatsızlık verecek bir kaşıntıyla ilerlemekte, vajina bölgesinde koku, akıntı ve yanma ile devam etmektedir.

Vajina mantarı nedenleri

Vajina mantarı nedenleri, öncelikli olarak vajinadaki dengenin bozulmasıyla ortaya çıkmaktadır. Vajina, kendini mantar ve bakterilere karşı kendini koruyacak yapıdadır. Vajinada birçok bakteri ve mantar bulunmaktadır fakat bunların gerekli ph seviyesinde ve asidik ortamda bulundukları için üremesi ve enfeksiyon oluşması engellenir. Ancak bazı durumlar vajina florasındaki dengeyi bozmakta ve enfeksiyon riskini arttırmaktadır. Bu gibi durumlarda kadınlar vajina mantarı ile karşı karşıya kalmaktadır. Özellikle vajina mantarı nedenlerini sıralamak gerekirse:

 • Son dönemde antibiyotik kullanımı
 • Hamilelik
 • Doğum kontrol hapı kullanımı
 • Diyabet ve aşırı şeker tüketimi
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması
 • Stres
 • Bozuk uyku düzeni
 • Sağlıksız beslenme
 • Çok dar kıyafet ve terlemeye neden olan iç çamaşırı tercih edilmesi
 • Vajinal bölgenin terleme veya kıyafetlerle uzun süre ıslak veya nemli duruma maruz kalması
 • Aynı ped veya tamponun uzun süre kullanılması
 • Ortak alan kullanımı (tuvalet, duş, havuz…)
 • Gerekli hijyen ve temizliğin yapılmaması gibi faktörler vajinal mantara yol açmaktadır.

Hamilelik

Vajina mantarı belirtileri nelerdir?

Vajina mantarı belirtileri arasında en sık görüleni vajinal kaşıntıdır. Özellikle bu kaşıntıya bağlı olarak tahriş olma ve kızarıklık oluşumu hastalığın devamında meydana gelmektedir. Kaşıntı hissi daha da fazla tahrişe yol açacağından bu açıdan dikkatli olunmalıdır. Bir diğer belirti ise, vajinal akıntı karşımıza çıkmaktadır. Beyaz renkli, kötü kokulu ve bozuk süt kıvamında oluşan bu akıntı kuşkusuz hastalığın en tipik belirtileri arasındadır. Bu belirtiler harici de oluşabilen bazı durumlardan bahsedersek:

 • İdrar yapma sırasında vajinada yanma ve ağrı
 • Cinsel ilişki sırasında vajinada yanma ve ağrı
 • Bölgesel olarak kızarıklık ve şişme
 • Bölgede kızarıklık oluşumu
 • Vulvada kızarıklık ve şişlik gibi belirtiler vajinal mantar hastalığına işaret etmektedir.

Kısırlık

Vajina mantarı tanısı nasıl konmaktadır?

Vajina mantarı tanısı, hastalığın şiddeti ve hastaya göre değişiklik göstermektedir. En büyük yanlışlardan biri olarak yapılan, hastalığın önemsememe ve kendi geçmesini bekleme tanı koyma ve tedavi süresini ekstra uzatmaktadır. Tedavisi çok kolay olan vajina mantar hastalığında, çok kısa sürede iyileşme gözlemlenmektedir. Bahsettiğimiz vajina mantarı belirtilerinden en belirgin olanlarını gösteren hastalara fiziki muayene, laboratuvar testleri ve gerekli durumda vajinal bölge incelemesi ile hastalık tanısı kesin şekilde konmaktadır.

Vajina mantarı için hangi bölüme gidilir?

Vajina mantarı enfeksiyonu belirtilerine sahipseniz, kadın hastalıkları ve doğum uzmanından (jinekolog) randevu almanız gerekmektedir. Uzman semptomlarınızı dinleyip çeşitli tetkikler ışığında ihtiyacınız olan tedavi yöntemini tercih etmektedir.

Vajina mantarı tedavisi

Vajinal mantar tedavisi için kadın hastalıkları ve doğum uzmanına (jinekoloji) muayene olunmalıdır. Hastanelerde uzman doktorlar tarafından yapılan inceleme ve muayene sonucu, hastalığın seyrine göre genel olarak ilaç tedavi önerilmektedir. Vajina mantarı, verilen ilaçların düzgün kullanılması ve bu süre zarfında bazı kurallara dikkat edilmesiyle kısa sürede çözüme kavuşulmaktadır. Özellikle hijyen kurallarına üst düzey dikkat edilerek, cinsel ilişkiye bir süre ara verilmesi hastalığın tedavi sürecini olumlu etkilemektedir. Bunun yanında doğru iç çamaşırı tercih edilmesi, sağlıklı beslenme gibi etkenler hastalığın seyrini etkilemektedir.

Vajinal mantar tedavisinde uzmanların en yaygın kullandığı yöntemleri sıralarsak:

 • Vajinal kremler
 • Vajinal mantar hapları
 • Fitil tedavisi en yaygın uygulanan tedavi yöntemleridir.

Vajina mantarı doğal tedavisi

Vajina Mantarı tedavisi uzmanlar tarafından kısa sürede yapılmaktadır. Bunun yanında vajinal mantarda bitkisel olarak da tedaviyi destekleyici ürün kullanılması mümkündür. Bu ürünlerden bahsedersek:

1.Aleo vera

Aleo vera bitkisi, ilaç endüstrisinde global anlamda sıklıkla yararlanılan bir bitkidir. Hemen hemen her cilt hastalığının doğal tedavi aşamalarında aleo vera kullanılmaktadır. Özellikle Hint ve Çin menşeili tıp çalışmalarında mantar enfeksiyonlarında ağırlıklı olarak aleo vera tercih edilir. Vajinal mantar enfeksiyonlarında da aleo vera özütü aşama kaydedilmesini sağlamaktadır.

2 yemek kaşığı aleo vera jelini ve 1 çay kaşığı E vitaminini karıştırarak, genital bölgenizin dış katmanına sürün. İlgili bölgeye dikkatli bir şekilde masaj yaparak, karışımı durulayın.

2.Elma sirkesi

Elma sirkesi ve suyun bir miktar karıştırılması ile pamuk yardımıyla bu bölgeye sürülmesinin hastalığı azaltıcı etkiye sahip olduğu düşünülmektedir. Doğrudan sirkenin uygulanması cildi tahriş edeceği için kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

3.Probiyotik

Probiyotik tüketimi ile vücuda takviye yapılması vajinal bölgenin normal ph değerlerine ulaşmasına etki ederek hastalığa iyi geldiği düşünülmektedir. Özellikle doğal ürünler olan yoğurt, ayran gibi ürün tüketimi sorun oluşturmasa da takviye probiyotik alımı doktor tavsiyesi ile yapılmalıdır.

4.Yabani kekik yağı ve çay ağacı yağı

Tercihe göre bu iki yağdan herhangi birinin az miktarda pamuk yardımıyla vajinal bölgeye sürülmesi hastalığın belirtilerini hafiflettiği gözlemlenmiştir. Bundan önce vücudun herhangi bir bölgesine sürülerek alerji testi yapılması, sonrasında kullanılması önerilmektedir.

5.Fesleğen

Fesleğen yaprakları ferahlatıcı etkisi sayesinde, vajinal mantar enfeksiyonlarının semptomlarını azaltmaktadır. Bu noktada 2 bardak suyun içine 3 yemek kaşığı fesleğen yaprağını ekleyin, ardından tencerenin içinde kaynatın. Kaynatma işleminden sonra, karışımı 20 dakika kadar bekletip oda sıcaklığına erişmesini bekleyin. Kaynattığınız su içinde oturma banyosu yapın. İşlemi günde iki kez tekrar ederek, mantar probleminizi minimize edebilirsiniz.

6.Aynısefa çiçeği

Bitkisel tedavi yöntemlerinin kadrolu ürünlerinden biri haline gelen aynısefa çiçeği, vajinal duş yöntemi ile mantar şikayetlerini hafifletmeye yardımcı olmaktadır. 1 litrelik suyun içine bir miktar aynısefa çiçeğini ekleyerek kaynatın. Suyu oda sıcaklığıan gelmesini bekleyin, ardından vajinal duş işlemini sorun yaşadığınız bikini bölgesinde uygulayın

7.Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağının vajinal mantar enfeksiyon semptomlarını büyük oranda yatıştırdığı bilimsel çalışmalarla desteklenen bir gerçek. Saf hindistan cevizi yağını ilgili bölgeye masaj yaparak uygulamanız halinde, mantar sorunlarınızı giderebilirsiniz.

8.Isırgan otu

Kadın sağlığına büyük anlamda destek sağladığı bilinen ısırgan otu, vajinal mantar enfeksiyonlarında da azaltıcı etkilere sahip. Isırgan otunu kaynatıp çay ya da oturma banyosu formunda tüketerek mantar konusunda bir nebze de olsa aşama kaydedebilirsiniz.

9.Sarımsak

Antibakteriyel özelliği ile her derde deva niteliğindeki sarımsak, vajinal mantara da birebir etki sağlamaktadır. Kaşıntı ve akıntı etkilerini minimalize etmek için sarımsağı sade bir şekilde yiyebilir (tabi yiyebiliyorsanız) ya da yemeklerine ekleyebilirsiniz.

10.Sirkeli su

Mikrop kırıcı özelliği ile ev hanımları arasında popüler bir ürün olan sirke, vajina mantarına da etki etmektedir. Ilık suya eklediğiniz sirke ile günde 2 kez yapacağınız vajinal duş, şikayetlerinizin azalmasına önemli ölçüde yardımcı olacaktır.

11.Karbonat

Mantar enfeksiyonunu önleyici ve etkilerini azaltıcı özelliğe sahip olan karbonat, bunu vulvanın faunasını düzenleyerek sağlamaktadır. Bir miktar karbonatı mantar bölgesine hafifçe ıslatarak sürün, ardından 5 dakika kadar bekleyin. Karbonat kuruduktan sonra ılık su ile durulayın.  

12.Kantaron yağı

Alternatif tıp alanında bitkisel çözüm önerilerinde, kantaron yağı oldukça önemli bir konumdadır. Mantar sorunu yaşadığınız bölgeye kantaron yağını uygulayıp, durulamanız halinde mantarın etkilerini gözle görülür seviyede azaltabilirsiniz.

13.Lavanta yağı

Hoş kokusu ile kozmetik sektöründe önemli bir konumda yer alan lavanta yağı, vajinal mantar enfeksiyonlarında da sıklıkla tercih edilmektedir. Birkaç damla lavanta yağını mantar bölgesine sürüp dairesel hareketlerle hassas bir şekilde masaj yapınız. Bir süre beklettikten sonra su ile yağı seyreleterek cildinizden durulayın.

14.Maydanoz

Vajinal mantar sorunlarına derman olan bir başka ürün, maydanoz. Bir demet maydanozu bir kapta kaynatın. Maydanoz posasını bir kenara bırakın. Ardından, posayı ufalayarak bir bezin içine sarın. Bez ılık bir sıcaklığa geldiğinde genital bölgenize sararak, iç çamaşırınızı giyin. 20-30 dakika kadar sargıyı genital bölgeniz de tutun. Bu süre zarfında maydanoz suyunu içip, etki oranını arttırabilirsiniz.

15.Papatya çayı

Rahatlatıcı etkisi ile adından söz ettiren papatya çayı, regl ağrılarından vajinal mantar sorunlarına değin pek çok konuda kadınların kurtarıcısıdır. Limonlu bir papatya çayını belli aralıklarda içerek mantar sorununuza bir nebze çözüm üretebilirsiniz.

16.Zeyitnyağı

Sağlıklı beslenmenin altın anahtarı olan zeytinyağı, mantar enfeksiyonlarında sıkça tercih edilen bir bir besin maddesidir. Bir çay kaşığı suya zeytinyağı karıştırıp vajina bölgesine sürün. Küçük masajlar uygulayın ardından zeytinyağını su ile durulayarak seyreltin. Bu sayede vajina kaşıntısını minimal seviyeye indirgeyerek kendinizi rahatlatabilirsiniz.

17.Zencefil

Candida mantarının sebep olduğu, vajinal mantar enfeksiyonlarına fayda sağlayan zencefil, çay formunda tüketildiği takdirde semptomların azalması noktasında büyük fayda sağlamaktadır. Vajinal mantarın yanı sıra idrar esnasında yanma, hazımsızlık ve mide ekşimlerine de yardımcı olan zencefil, doğa ananın insanlara sunduğu en iyi hizmetlerden biri.

18.Yoğurt

Bu bitkisel tedaviler doğruluğu ve etkinliği tartışmalıdır. Özellikle hamile veya ilaç kullanması sakıncalı duruma sahip kadınların tercih ettiği bu yöntemler kimi zaman başarı sağlasa da kimi zaman hastalığın ilerlemesine yol açtığı da unutulmamalıdır. Her zaman öncelik olarak uzman doktorların önerdiği tedavi şeklinin tercih edilmesi sağlık açısından en doğrusu olacaktır.

19.Bal

Organik şekilde üretilen, katkı maddesi bulunmayan bir bal içeriğindeki koruyucu maddeler sayesinde mantar oluşumunu önlemekte. Buna ek olarak mevcut mantar şikayetlerini de önemli ölçüde azaltmaktadır. Balı ilgili alana sürüp, ılık su ile günde bir kere kullanmanız sizi rahatlatmaya yardımcı olacaktır.

20.Vazelin – kükürt

Vajina mantarlarında vazelin ve kükürt ikilisinin faydasından söz etmeden geçmek olmaz. İlaç tedavisi size cazip gelmiyorsa vazelin-kükürt karışımını denemenizi tavsiye ederiz. 100 gram vazeline yarım fincan kadar kükürt ekleyerek oluşturacağınız kürü, vajinanıza sürün. Bu işlemi günde 2 kere uyguladığınız takdirde, büyük gelişme kat edebilirsiniz.

Vajina mantarına iyi gelen ilaçlar

Vajina mantarına çözüm niteliğindeki medikal ilaçlar; hap, krem ve fitil formundadır. İlaçların uzman bir hekimin gözetiminde kontrollü bir şekilde kullanılması sağlık açısından oldukça önemlidir. Bu tür ilaçları kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurun. Doktorunuzun sizin için uygun göreceği ilacı kullanın.

Vajina mantarı ne kadar sürede geçer?

Vajina mantarının iyileşme süresi tedavi şekillerine ve hastanın mevcut durumuna göre değişiklik göstermektedir. Ancak ideal tedavi yöntemleri normatif bir şekilde uygulandığı takdirde, şikayetler 2 gün içerisinde azalmaktadır. Buna binayen iyileşme süreci de 10 güne kadar tamamlanmaktadır.

Vajinal mantar tedavi edilmezse ne olur?

Hastalığın durumuna bağlı olarak kolaylıkla tedavi edilebilen vajina mantarı, erken tedavi uygulanmazsa çok daha büyük sorunlara yol açmaktadır. Özellikle Vajina Mantarı Kendiliğinden Geçer düşüncesi bizleri oyalamakta ve tedaviye gecikmemizi sağlamaktadır. Böyle bir durumda en yakın sağlık kuruluşlarında uzmanlara başvurulmalı ve tedaviye başlanmalıdır.

Vajina mantarı nasıl önlenir?

Vajinal mantar enfeksiyonu olan bir kadının bu durumla tekrar karşılaşmayacağının bir garantisi yoktur. Bu noktada mantar oluşumunu önleyecek birkaç püf noktası işinize yarayacaktır. Vajinal mantarı önlemek için;

 • Mental anlamda kendinizi rahatlatın, stresten uzak durmaya çabalayın.
 • Antibiyotik kullanımını olabildiğince minimize edin.
 • Genital bölge temizliğine özen gösterin.
 • Genital bölgenin faunasını etkileyecek temizlik gereçlerini kullanmayın.
 • Vajinal duşu rutiniz haliine getirmeyin.
 • Genital bölgenizi sıkacak nitelikteki dar çamaşırlardan kaçının.
 • Pamuklu çamaşırları tercih edin.
 • Islak mayoyu cildinizle uzun süre temas ettirmeyin.
 • Genital bölge temizliğini gerçekleştirdiğiniz alanın antibakteriyel olduğundan emin olun. Bu noktada güvendiğiniz güzellik merkezlerini tercih edin ya da epilasyon alanınızı temiz tutun.

Bu faktörlere dikkat ettiğiniz takdirde mantara yakalanma ihtimalinizi en aza indirebilirsiniz.  

Vajina mantarı kendiliğinden geçer mi? Vajinal mantar tedavi yöntemleri nelerdir?

Vajina mantarı hakkında merak edilen sorulara yanıt verdik

Aşağıda Google’da arattığınız sorulardan oluşan soruları ve yanıtlarını bulabilirsiniz. Bu yanıtlar doktor tavsiyesi olmayıp, böyle bir rahatsızlığınız olması durumunda mutlaka ilgili bölümde uzman bir doktordan randevu alarak rahatsızlığınız hakkında kesin bir tanı konulmasını sağlamalısınız.

Vajina mantarı partnere bulaşır mı?

Vajina mantarı hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır. Özellikle ortak alanlarda kullanılan tuvaletler, havuz veya duş gibi yerlerden bulaşabilen vajina mantarı, cinsel ilişki sırasında da bulaşmaktadır.

Mantarın erkekteki belirtileri nelerdir?

Vajinal mantarın bulaştığı erkek hastalarda kimi zaman hiçbir belirti söz konusu olmazken, kimi zaman da penisin baş kısmında kızarıklık ve kaşıntı olabilmektedir.

Erkek de tedavi olmalı mıdır?

Mantar problemleri sık sık meydana geliyorsa, erkek birey de medikal destek alarak mantar tedavisi görmelidir.

Vajina mantarı doğumu engeller mi?

Vajina mantarı bebeğin doğumunu etkilemez. Ancak mantar enfeksiyonunun bebeğe bulaşma ihtimalini fazlası ile arttırır. Bu durum bebek adına büyük riskler teşkil etmektedir. Taşıyıcı konumunda olan ebeveynler yeni bir bireyi dünyaya getirmeden önce Candida mantarından kurtulmalıdırlar.

Vajina mantarı kısırlık yapar mı?

Mantarın genital bölgede yarattığı enfeksiyon, bireyde kısırlığa neden olabilmektedir. Çünkü ideal bir faunaya sahip olmayan vajina, spermlerin sağlıklı ortam oluşturmamaktadır. Bu noktada kısa spermlerin yaşam süresi kısalmakta, dolayısıyla da spermlerin transportu engellenmektedir.

Vajina mantarı kimlerde sık görülmektedir?

Vajina mantarı hamile kadınlarda sıklıkla görülmektedir. Bunun yanı sıra, sık antibiyotik kullanan ve diyabetiği kontol altında olmayan kadınlarla da sık karşılaşılan bir problemdir.

Vajina mantarı ağrı yapar mı?

Vajina mantarı, idrar ve cinsel ilişki safhalarında hareket nedeni ile ağrı oluşumuna neden olabilmektedir. Bu noktada hafif sızı hissedilmesi olağan bir durumdur. Ancak mantar enfeksiyonları doğrudan ağrı nedeni değildir.

Vajina mantarı koku yapar mı?

Vajina mantarının en büyük habercisi, sürekli seyreden vajinal akıntılardır. Akıntının özellikleri kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte bazen kokulu bazen de kokusuz olabilmektedir.

Vajina mantarı kaşıntı yapar mı?

Vajinal mantar enfeksiyonlarında en sık rastlanılan semptom kaşıntıdır. Akıntı ile birlikte gelen kaşınma hissiyatı kişinin günlük yaşantısının sekteye uğramasına neden olmaktadır.

Vajina mantarı mide bulantısı yapar mı?

Vajina mantarı sebebi ile mide bulantısı sorunu oluşmamaktadır. Ancak mantar tedavisi için ilaç kullanıldıysa, ilacın yan etkisi şekilinde ilerigelen bir bulantı sorunu söz konusu olabilmektedir.

Vajina mantarı adet geciktirir mi?

Vajina mantarının menstrual döngüye bilinen herhangi bir etkisi yoktur. Ancak alınan bunun için alınan ilaçların bazılarında böyle bir etki söz konusu olabilir.

Vajina mantarı ateş yapar mı?

Vajina mantarı enfeksiyonlarının ateş şeklinde bir etkisi söz konusu değildir.

Vajinal mantar makata bulaşır mı?

Enfeksiyon tedavi edilmediği müddetçe makata da bulaşabilir. Bu noktada kortizonlu kremlerin kullanılması süreci hızlandırmaktadır. Krem kullanırken, bir uzmana danışmanızda fayda var.

Vajinal mantar ağza bulaşır mı?

Candida mantarı olarak da bilinen vajina mantarı, genital bölgenin yanı sıra ağız, bağırsak ve deri gibi alanlarda da yayılabilmektedir.

Vajina mantarı bakirelerde olur mu?

Vajina mantarı, genellikle cinsel birlikteliklerle ilişkilendirilen bir sorun olsa da, bilinenin aksine nadir olarak cinsel temas bulaşmaktadır. Bu noktada küçük yaştaki kız çocuklarının dahi böyle bir sorun ile karşı karşıya kalması mümkündür.

Vajina mantarı cinsel ilişkiyi etkiler mi?

Mantar şikayetleri olan bir bireyin cinsel ilişkiye girmemesi daha sağlıklı olacaktır. Bu noktada cinsel birlikteliklerin partner adına büyük risk teşkil edeceğini hatırlatmakta fayda var.

Vajinal mantarı artıran yiyecekler nelerdir?

Kirli iç çamaşırı, genital bölgenin nemli kalması ve dar kıyafetler vajina mantarının oluşmasına sebep olan faktörlerdir. Bu faktörler ortadan kaldırılsa da, vajinal mantara neden olan başka faktörer hastalığın durumunun gerilemesine engel olmaktadır. Sebeplerin başında, günlük tükettiğiniz yiyecekler yer almaktadır. Mantardan korunmak için yoğurt, kefir gibi probiyotik yiyeceklerden faydalabilirsiniz. Bunlar vücut direncinizi artırarak mantara karşı savunmasız kaldığınız durumlarda sizlere koruma sağlayacaktır. Ancak tam aksine mantara sebep olan yiyecekleri günlük yeme içme rutininizden uzak tutmalısınız. Hangi yiyecek mi? Elbette ki ŞEKER. Günlük şeker ihtiyacınızın üstünde şeker tüketmeniz halinde vajinal mantara yakalanma oranınız yükselmektedir.

Vajinal mantara Fucidin iyi gelir mi?

Fucidin kremi içinde antibiyotik bulunan akne ve sivilcelere karşı etkili bir kremdir. Bunun haricinde kullanılan farklı alanlar da mevcuttur. İşte Fucidin’in kullanım alanları aşağıdaki gibidir:

 • İltihaplı akneler,
 • Yara,
 • Yanık,
 • Egzama ve kaşıntı,
 • Derideki ter bezleri iltihap dolayısıyla kapandığında,
 • Kıl köklerinin enfeksiyonunda,
 • Ciltte oluşabilecek siğillerde,
 • Hızma gibi vücut delme operasyonlarından sonra oluşan iltihaplanmalarda,
 • Uçuklarda,
 • Bulaşıcı deri hastalıklarında kullanılmaktadır.

Fucidin’in vajinal mantara doğrudan iyi geldiği literatürde bahsedilen bir konu değildir. Bu anlamda doktorunuza başvurmadan hiçbir ilacı kullanmayınız.

Vajinal mantar karın şişliği yapar mı?

Vajinal mantar rahatsızlığı vajinadan beyaz-sarı renkte akıntıların gelmesine sebep olmakla birlikte cinsel ve günlük yaşamı oldukça zorlayan bir hastalıktır. Kadınların çoğunluğu hayatlarından en az bir kez bu deri hastalığına yakalanmış olduklarını belirtmektedirler. Vajinal mantar genellikle yoğun bir kaşıntı ile karşılık bulmakta ve günlük yaşamı oldukça aksatmaktadır. Vajinal mantar enfeksiyonunda vajina bölgesinde şişlik yaptığı bilinmektedir. Ancak karın bölgesinde şişlik konusunda bir bilgiye rastlanmamaktadır.

Vajinal mantara pudra iyi gelir mi?

Vajinal mantarın oluşmasına neden olan ıslak iç çamaşırı ve kirli bir vajina ortamı hastalığın devam etmesine sebep olan faktörler arasındadır. Bu anlamda kesin bir çözüm için doğal vajinal faunasının kuru tutulması oldukça önemlidir. Vajinaya pudra, sabun, krem gibi harici maddeler kullanmak vajinanın faunasını bozmaktadır. Vajinal mantar da bu bozulmaya istinaden oluşmaktadır. Bu yüzden mantar hastalığına yakalandıysanız hiçbir kozmetik ya da temizlik ürünü kullanmanız önerilmemektedir.

Vajinal mantar ultrasyonda görünür mü?

Vajinal mantar enfeksiyonu genellikle kadınlarda beyaz peynir kesiği diye nitelendiren akıntı şeklinde kendini göstermektedir. Bunun beraberinde kadın hastalıklarına muayene olmaktan çoğu kadın endişe duymaktadır. Fakat vajinal mantar gibi günlük hayat ritmini bozmakta olan bir rahatsızlıktan müzdaripseniz kesinlikle doktor muayenesine gitmeniz gerekmektedir. Eğer mantarda bahsedilen akıntı ve koku yoksa genellikle alttan muayene edilerek vajinal enfeksiyon tanısı konulmaktadır.

Vajinal mantar uyku yapar mı?

Vajinal mantarın rutin işlerin aksamasına sebep olduğu bilinmektedir. Sürekli devam eden bir kaşıntı bütün günlük bozulmasına ve mevcut konforun zede almasına neden olmaktadır. Özellikle yaz aylarında mantar şikayetleri daha fazla artmakta olup, deniz suyu ve ısı gibi etmenlere maruz kalmak bu durumu tetiklemektedir. Yanı sıra dar kıyafetler giymek de vajinal enfeksiyonu artırabilecek durumlar arasındadır. Vajinal mantar enfeksiyonunun gündelik yaşamı etkileyecek birçok sebebi olduğu bilinse de uyku yaptığı konusunda bir bilgiye rastlanmamaktadır.

Geçiçi çözümlerle günü kurtmaktansa mantar enfeksiyonlarını ciddiye alarak mutlaka bir kadın doğum uzmanından randevu alın. 

Mantar, vücudun her bölgesinde meydana gelebilecek olağan bir problemdir. Bu noktada ayaklarınızdaki mantar sorununa derman arıyorsanız, “Ayak mantarına ve ayak kaşıntısına son! İşte evde hazırlayabileceğiniz kürler” yazımız aradığını bulmana yardımcı olabilir 🙂

Önemli Uyarı: Burada belirtilen sağlık bilgileri, maske tarifleri, kür tarifleri ve bilimum detaylar internet ortamından derlenmiştir. Doktor tavsiyesi değildir. Genel bilgiler olup doğruluğu teyit edilmemiştir. Bu tür tariflerin her vücutta düzenli ilaç kullanımı, çeşitli hastalıklar, vücut hassasiyetleri veya aşırı kullanımlar sebebiyle farklı sonuç verebileceği unutulmamalıdır. Dolayısıyla doktor kontrolü ve doktorunuzun vereceği miktarlar dışında bu tür tarif veya kürleri kullanmamanız tavsiye edilmektedir.  Sitemizde yer alan bilgiler reçete değildir. Tavsiye niteliği taşımaz. Yine de burada yazan bilgilerden ötürü kullanımlardan doğabilecek zararlardan kişinin kendisi sorumlu olup cemre.com internet sitesi ve yazarları sorumlu tutulamaz.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri