Vajina neden kaşınır? Vajina kaşıntısına ne iyi gelir? Vajina kaşıntısı için doğal yöntemler ve bitki kürleri nelerdir?

Vajina neden kaşınır? Vajina kaşıntısına ne iyi gelir? Vajina kaşıntısı için doğal yöntemler ve bitki kürleri nelerdir?
Vajina neden kaşınır? Vajina kaşıntısına ne iyi gelir? Vajina kaşıntısı için doğal yöntemler ve bitki kürleri nelerdir?
11 Ocak 2022

Vajina kaşıntısına ne iyi gelir? Kadınlar için oldukça tedirgin edici olan büyük sıkıntı yaşamasına sebep olan vajina kaşıntısı neden olur? Birden çok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilen vajina kaşıntısı, hafife alınmaması gereken sağlık sorunlarından biri olmaktadır. Kadın üreme sisteminin bir parçası olan vajina kaşıntısı için doğal yöntemler var mıdır, vajina kaşıntısını geçirmek için ne yapmak gerekir? Zaman zaman pek çok sağlıklı kadının yaşadığı vajina kaşıntısı neden olur ve vajina kaşıntısına ne iyi gelir sorularını, sizler için araştırdık.

Vajina neden kaşınır?

Vajina kaşıntısı neden olur?

Vajina kaşıntısı neden olur? Vajina, kadın üreme sistemini oluşturup dış kısmı vulva ile başlayan ve içeride rahim boşluğuna kadar devam eden sistemin bir parçasıdır. Aktif bir cinsel hayatı olan kadınların sık sık karşılaştığı vajina kaşıntısı çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Basit alerjilerle temas edilmesinden çeşitli virüslere kadar birçok vajinal kaşıntı nedeni bulunmaktadır.

Vajina kaşıntısı gebelik belirtisi midir?

Vajina kaşıntısı bazı kadınlarda gebelik belirtileri arasında yer alabilmektedir. Fakat genel anlamda vajina kaşıntısı olan kişilerde gebelik riski bulunur demek yanlış bir inanıştır. Hamileliğin ilk haftalarında vajinadan akıntı gelebilmekte ve bu akıntı vajinada kaşıntıya neden olmaktadır.

Vajina kaşıntısı için hangi doktora gidilir?

Vajina kaşıntısı için öncelikle bir kadın hastalıkları uzmanına muayene olmak gereklidir. Uzman doktor gerekli görürse bir cilt hastalıkları uzmanına yönlendirmektedir.

Vajina kaşıntısı nasıl tedavi edilir?

Vajinal kaşıntı nedeni ile doktora muayene olduktan sonra kaşıntının türü ve şiddetine uygun olan ilaçlarla vajinal kaşıntı tedavi edilmektedir. Doktorun uygun görmesi halinde; ağız yolu ile alınan ilaçlar, fitil, antifungal krem veya streodli krem seçeneklerinden bir ya da birkaçı uygulanmaktadır.

Vajina kaşıntısına sebep olan hastalıkların tanısı nasıl konulur?

Vajina kaşıntısı her zaman ph oranı yüksek krem, losyon, kayganlaştırıcı veya sentetik iç çamaşırı kullanımı gibi dış etkenlere bağlı olmamaktadır. Bazı hastalıkların belirtisi olabilen vajinal kaşıntı mutlaka ciddiye alınmalı ve uzman bir doktora muayene olunmalıdır. Vajina kaşıntısına neden olan hastalıkların tanısı için sağlık kuruluşlarında öncelikle inspeksiyon olmak üzere birkaç farklı yöntem uygulanmaktadır.

 • Önce fiziksel ve daha sonrasında genital muayene
 • Varsa vajinal akıntının mikroskopla incelenmesi
 • Vajinal kültür alınması
 • Vulva biopsisi (vulva kanserinin en önemli belirtisi vajina kaşıntısıdır bu yüzden nedeni bilinmeyen vajina kaşıntılarında biopsi yapılmaktadır)
 • Vulvoskopi
 • Kan testleri ve gerekirse tam kan sayımı (hemogram)
 • Kıl kurdu testi

Vajina neden kaşınır?

Vajina neden kaşınır?

Vajina kaşıntısına ne iyi gelir konusuna değinmeden önce vajina neden kaşınır ve genital bölge kaşıntılarının nedenlerine kısaca söz edeceğiz. Bu şekilde, kimi zaman bakteri ya da virüslere bağlı olmayan vajina kaşıntısı için hangi önlemler alınabilir, inceleyelim.

 • Mantar enfesiyonları vajinada kaşıntı görülmesinin en önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Vajina bölgesinin ıslak ve nemli bırakılması ya da adet döneminde çeşitli mikroorganizmaların bu bölgede çoğalıp yaşamaya aşlaması sonucu mantar enfeksiyonu oluşmaktadır. Yoğun bir kaşıntıya neden olan mantarlar doğal cilt florasını bozar ve bazen sadece kaşıntı değil, yanma ve akıntı ile de kendini göstermektedir.
 • Vajina kaşıntısının bir başka nedeni, idrar yolları rahatsızlıklarıdır. İdrarda bulunan bazı maddelere özellikle diyabet hastalarında sıklıkla rastlanmaktadır. Yoğun oranda glikoz içeren idrar, vajina bölgesinde tıpkı mantarda olduğu gibi zararlı mikroorganizmaların türemesine neden olur. Sonuç olarak bu rahatsızlık vajinada kaşıntı ve yanma hissine sebep olmaktadır.
 • Kimyasal maddelerin çok sık ve yanlış şekilde kullanılması da vajina neden kaşınır sorusunun yanıtlarından bir tanesidir. Parfümlü tuvalet kağıdı ve günlük pedler, çeşitli duş jeli, şampuan, sabun, krem, vajinal temizlik için kullanılan losyonlar iyi birer örnektir. Aynı zamanda vajinanın güzel kokması için kullanılan bazı parfüm ve kayganlaştırıcı ürünlerde vajina kaşıntısına neden olmaktadır.
 • Yanlış kumaştan üretilmiş iç çamaşırı kullanmakta vajina kaşıntısının sebepleri arasındadır. Sentetik kumaştan üretilen iç çamaşırları vajinanın hava almasını önler ve terlemeye yol açarak rahatsız edici bir kaşıntıya neden olur.
 • Sedef, atopik egzama, kontakt dermatit ve liken simpleks gibi cilt hastalıkları vajina bölgesinde oluşabilir. Cildin diğer bölgelerinde olduğu gibi vajinada da cilt hastalıkları sıklıkla görülebilir ve genital kaşıntıya neden olabilir.
 • Vajina kaşıntısının bir başka nedeni ise, özellikle menopoz dönemi belirtileri arasında da yer alan vajinal kuruluktur. Östrojen hormonu seviyesinin azalması ile birlikte vajinada kuruma başlar ve bu durum; vajinada çok çabuk tahriş olma, kimyasallardan çabuk etkilenme, zararlı mikroorganizma artışına yol açmaya ve cinsel aktivite sonrasında dahi kaşınmaya neden olur.
 • Nadiren de olsa kıl kurdu ve çeşitli parazitlerde vajina kaşıntısına neden olmaktadır.
 • Cinsel yolla bulaşan çeşitli hastalıklarda vajina kaşıntısına neden olarak gösterilmektedir. En sık rastlanılan cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasındaki herpes simpleks (HSV), bel soğukluğu (gonore), klamidya, genital siğiller ve papillamavirüs (HPV) olmaktadır.
 • Vajina kaşıntısına bir başka neden ise vulva kanseridir. Bu hastalıkta vulva kanseri nedeni ile cilt tahriş olmaktadır ve hastalık vajinaya kadar yayılarak vajinal kaşıntı görülebilmektedir.

Bu konuda ilginizi çekebilir https://www.cemre.com/genital-bolge-kararmasi-icin-dogal-yontemler-vajina-nasil-beyazlatilir

Vajina kaşıntısına ne iyi gelir?

Vajina kaşıntısına ne iyi gelir? Vajina kaşıntısı nasıl önlenir?

Vajina kaşıntısına ne iyi gelir? Vajina kaşıntısına nasıl önlenir? Hemen her kadının hayatında en az bir kez yaşadığı vajina kaşıntısı, sosyal yaşamı olumsuz etkileyen ve rahatsız edici bir sorundur. Vajinal kaşıntı şikayeti ile doktora muayene olarak çeşitli tahliller yapılması ile kaşıntının altında bir hastalık olup olmadığı belirlenmektedir. Şayet vajina bir hastalık nedeni ile olmuyorsa günlük alışkanlıklarda yapılacak birkaç ufak değişiklik ile vajina kaşıntısı önlenebilmekte. İşte, vajina kaşıntısına ne iyi gelir sorusuna yanıt arayan kadınlara çeşitli basit öneriler:

 • İç giyimde sentetik kumaşlardan üretilen iç çamaşırı yerine pamuklu ve terletmeyen iç çamaşırı tercih edilmelidir.
 • Çok dar pantolon ve taytlar yerine daha bol kıyafetler giyilmelidir.
 • Genital bölge temizlenirken ağır kimyasallardan üretilen losyon, vajina temizleyici ve krem kullanılmamalıdır. Bunun yerine vajinanın floral yapısını bozmayacak ürünler tercih edilmeli.
 • Tüy dökücü kremler bazı kadınlarda alerjik reaksiyona neden olmaktadır. Bu nedenle kullanılması önerilmemektedir.
 • Korse kullanımı en azan indirilmeli ve mümkünse hiç kullanılmamalıdır.
 • İç çamaşırları parfümlü deterjanlar ile değil nötr sabun ürünleri ile yıkanmalıdır.
 • Adet döneminde ped kullanımı kaşıntıya neden oluyor ise, ped kullanımı bırakılmalı ve günlük hijyen için kullanılan günlük ped bırakılmalıdır.
 • Günlük
 • Cinsel ilişki öncesi ve ilişki sırasında kayganlaştırıcı sıvı, jel ve kremler kullanılmamalıdır.
 • Vajinal duş yapmaktan uzak durulmalıdır.
 • Islak mayo ile uzun süre beklenememeli ve hemen yeni bir mayo giyilmelidir.
 • Cinsel ilişkiden sonra vajina bölgesi ıslak bırakılmamalıdır.
 • İç çamaşırı mümkün olduğu kadar sık değiştirilmelidir.

Vajina kaşıntısına iyi gelen doğal yöntemler

Vajina kaşıntısına iyi gelen doğal yöntemler nelerdir? Evde vajina kaşıntısı nasıl giderilir?

Vajina kaşıntısına iyi gelen bir çok doğal yöntem bulunmakta ve bu dertten muzdarip olan pek çok kadın tarafından uygulanmaktadır. Doğal yöntemlerle evde vajina kaşıntısı nasıl giderilir? Öncelikle vajina kaşıntısını engellemek için yukarıda paylaşılan önlemler dikkate alınmalıdır. Aynı zamanda vajina bölgesinin her zaman kuru ve temiz olması sağlanmalıdır. Evde bulunan veya aktardan temin edebileceğiniz doğal malzemeler ile vajina kaşıntısını önleyen kürler hazırlayabilirsiniz. Öyleyse şimdi yaşam kalitesini düşürüp, kadınları ansızın zor durumda bırakan vajina kaşıntısına iyi gelen doğal yöntemleri aktaralım.

Vajina kaşıntısını geçirmek için soğuk kompres uygulayabilirsiniz

Vajina kaşıntısına iyi gelen doğal yöntemleri ilki, vajinal bölge üzerine soğuk kompres uygulaması yapmaktır. Buz küpleri kullanarak yapılan soğuk kompres kaşınan bölgenin uyuşmasına ve kaşıntının azalmasına yardımcı olmaktadır. Bu yöntemi uygulamak için temiz bir bez parçasının içine birkaç buz küpü koyarak vajinanın üzerinde biraz bekletebilirsiniz. 30 ila 40 saniye ara verdikten sonra kaşıntı tamamen kaybolana dek bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Elma sirkesi ile vajina kaşıntısını giderebilirsiniz

Vajina kaşıntısını geçirmek için evde kolayca uygulanabilecek bir başka doğal yöntem ise, elma sirkesi kullanmaktır. Elma sirkesi ile günlük kullanım ve bir haftalık kullanıma uygun olarak iki şekilde kür hazırlayabilirsiniz. Vajina kaşıntısına iyi gelen günlük elma sirkesi kürü için bir bardak ılık su içerisine 2 yemek kaşığı elma sirkesi ilave ederek iyice karıştırmalısınız. Sonrasında bu karışımla gün içerisinde vajinayı yıkayabilirsiniz.

Vajina kaşıntısına iyi gelen diğer elma sirkesi kürünü ise bir hafta boyunca ve özellikle duş alırken son durulama suyu olarak kullanmanız önerilmekte. 2,5 litre suyun içerisine 1 kahve fincanı elma sirkesi ilave ederek iyice karıştırılır ve bir hafta boyunca her gün vajina bu karışım ile yıkanıp temizlenir.

Tuzlu su karışımı ve tuzlu su banyosu ile vajina kaşıntısı gidermek

Tuzlu suyun rahatlatıcı etkisi ile vajina kaşıntısını kontrol altına almak ve kaşıntıyı tamamen gidermek mümkündür. Vajina kaşıntısını gidermek için tuzlu sudanda yine iki şekilde faydalanabilirsiniz. Birinci yöntem için bir bardak suyun içerisine 1 yemek kaşığı tuz ekleyip iyice karışmasını sağlayarak, bu su ile vajinayı yıkayabilirsiniz.

İkinci tuzlu su ile vajina kaşıntısı giderme yöntemini ise banyonuzda küvet varsa çok rahat şekilde sık sık uygulayabilirsiniz. Bunun için küveti ılık su ile doldurup içine yarım su bardağı ekleyip, suyun içinde hafifçe çömelerek 15 ila 20 dakika beklemelisiniz. Günde birkaç kez bu uygulamayı yaptıktan sonra vajina kaşıntısının sona erdiğini görebilirsiniz.

Vajina kaşıntısını bal ile giderebilirsiniz

Vajina kaşıntısı için kullanılan bal, antibakteriyel içeriği sayesinde doğal bir mantar giderici görevi üstlenmektedir. Bal ile vajina kaşıntısını gidermek için yeterli miktardaki balı vajinanın kaşınan bölgelerine sürün ve yaklaşık yarım saat bekletin. Sonrasında ılık bir duş alarak vajinayı temizleyebilirsiniz, bu işlemi vajina kaşıntısı sona erene dek günde iki kez tekrarlayabilirsiniz.

Vazelin ile vajina kaşıntısı ve kızarıklığını kolayca giderebilirsiniz

Vazelin tamamen doğal içeriklerden oluşan ve pek çok cilt probleminde ilk başvurulan yöntemlerden biridir. Vazelin ile vajina kaşıntısını gidermek için 100 gr vazelin ile yarım kahve fincanı kükürt karıştırılır ve azar azar su ilave ederek bir macun elde edilir. Hazırlanan karışım günde iki kez vajinanın kaşınan bölgelerine sürülebilir.

Neem yaprağı vajina kaşıntısı için birebirdir

Neem yaprağı ciltte görülen tüm kaşıntıları gidermede etkili olan doğal bir malzemedir. 1 litre su içine yeterli miktarda neem yaprağı ilave edin ve yapraklar iyice yumuşayıp macun kıvamına gelene dek kaynatın. Merhem kıvamına gelmiş olan neem yapraklarını vajinanın kaşınan yerlerinin üzerine kapatın ve 20 dakika boyunca bu şekilde bekletin. Süre dolduktan sonra ılık su ile duş alarak vajinayı temizleyebilirsiniz.

Karbonat ile vajina kaşıntısı gidermek

Alternatif tıp alanında çok sık kullanılan ve birçok cilt probleminde etkili olan karbonat, vajina kaşıntısını giderme konusunda da çok etkilidir. Vajinal kaşıntı sorunu olmayan kadınlarında haftada bir kez uygulaması önerilen karbonat kürü, vajina bölgesinin temizliğini sağlamaktadır. Bu kür için 1 litre suyun içine 2 yemek kaşığı karbonat ilave edilir ve iyice karıştırdıktan sonra gün içerisinde sık sık bu su ile vajina temizliği yapılır.

Defne yaprağı ve defne yağı ile vajina kaşıntısından kurtulabilirsiniz

Cilt güzelliği ve sağlığı için pek çok yararı olan defne yaprağı ve defne yağıda vajina kaşıntısına iyi gelen doğal çözümler arasındadır. Tıpkı elma sirkesi ve tuzlu su yönteminde olduğu gibi vajina kaşıntısı için defne yaprağından da iki farklı şekilde yararlanabilirsiniz. Birincisi, 1 litre suyun içine yeteri kadar defne yaprağı ilave ederek kaynatılır ve günde iki kez vajina bu su ile temizlenir.

Bir diğer vajina kaşıntısını önleme yolu ise, ılık su doldurulan küvete birkaç damla defne yağı ilave ederek 15 ila 20 dakika bu suyun içinde oturmaktır. 

Defne yağı ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için https://www.cemre.com/defne-yagi-nasil-kullanilir başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Vajina kaşıntısını sarımsak ve E vitamini ile gidermek

Doğal bir antibiyotik olarak kabul edilen sarımsak birçok cilt hastalığı ve mantar tedavisinin iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Ancak vajina hassas bir bölge olduğu için sarımsağı tek başına kullanmak sıkıntılı olabilmekte. Bu nedenle eczanelerde kapsül şeklinde satılan kapsül E vitamini ile birlikte rahatlıkla uygulayabilirsiniz. E vitamini kapsüllerinden 1 tatlı kaşığına denk gelecek miktarda ezilir ve yine ezilmiş büyük 1 diş sarımsakla karıştırıp bir süre ateşte ısıtılır. Vajinanın kaşınan bölesine bu karışım sürülür ve yaklaşık 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile temizlenir.

Borik asit ile vajina kaşıntısını giderebilirsiniz

Vajina gibi hassas bir bölgede kullanıma uygun olan nadir maddelerden borik asit kullanarak antiseptik özelliği nedeni ile vajina kaşıntısına son verebilirsiniz. Bu karışımı eczanede yaptırarak evde kendiniz uygulayarak vajina kaşıntısını giderebilirsiniz.

Yoğurt ile vajina kaşıntısı gidermek

Sabah akşam uygulayabileceğiniz bu doğal yöntem sayesinde kısa sürede vajina kaşıntısının sona erdiğini görebilirsiniz. Yoğurt ile vajina kaşıntısı gidermek için bir miktar yoğurdu kaşınan bölgelerin üzerine sürüp, 10 dakika bekletmelisiniz. Sonrasında ılık su ile vajinayı temizlemek yeterli olmaktadır.

Vajina kaşıntısı için bitki kürleri

Vajina kaşıntısına iyi gelen bitki kürleri

Vajina kaşıntısı için doğal yöntemler uygulayarak bu sıkıntı def edilebilmektedir. Hemen her evde  bulunan malzemelerin yanı sıra, aktardan veya çevrimiçi olarak satın alabileceğiniz bitkiler yardım ile de vajina kaşıntısı giderilebilir. İşte herkesin merak ettiği, vajina kaşıntısına iyi gelen bitkisel kür tarifleri:

İbrahim Saraçoğlu vajina kaşıntısına iyi gelen kür

Alternatif tıp alanının önde gelen isimlerinden olan Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun hazırladığı kür ile vajina kaşıntısından kurtulabilirsiniz.

 • 1 çay bardağı üzüm veya elma sirkesi
 • 2 çay bardağı su
 • Birkaç damla limon suyu

Tüm malzeme iyice karıştırdıktan sonra pamuk parçası ile kaşınan bölgelere sürülür ve yaklaşık 5  – 6 dakika bekletilir. Daha sonra ılık su ile vajina bölgesi temizlenir.

Vajina kaşıntısı için karışık bitki kürü

Çeşitli bitkilerin bir araya getirilmesi ile elde edilen bu bitkisel kürün her gün taze olarak hazırlanması önemlidir.

 • 5 litre su
 • 1 su bardağı ayrık kökü
 • 1 su bardağı kiraz sapı
 • 1 su bardağı kekik

Tüm malzeme karıştırılıp geniş bir tencere içinde 10 dakika kaynatılır ve sonrasında demlenmesi için yaklaşık 15 ila 20 dakika bekletilir. Bitkilerden arındırılarak süzülen su geniş bir leğene boşaltılır ve çömelme pozisyonu ile bitkisel kürün vajinaya temas etmesi sağlanır.

Vajina kaşıntısı için aromaterapi kürü

Aromaterapi yağlarının cilt sağlığı ve cilt güzelliği üzerindeki etkisi herkes tarafından bilinmektedir. Hazırlayacağınız karışım ile vajina kaşıntısının kısa sürede yok olduğunu görebilirsiniz.

 • 10 damla çay ağacı yağı
 • 4 damla kekik yağı
 • Birkaç damla karahindiba yağı

Tüm uçucu yağlar birleştirilerek bir karışım elde edilir ve bu karışım küvet ya da leğene doldurulmuş ılık suyun içine ilave edilir. Her gün hazırlayacağınız bu aromaterapi yağları eklenmiş suyun içinde 15 dakika boyunca oturabilirsiniz.

Çay ağacı yağı ve faydaları ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için  https://www.cemre.com/cay-agaci-yaginin-faydalari-nelerdir   yazımıza göz atabilirsiniz.

Vajina kaşıntısı için Hindistan cevizi yağı kürü

Hindistan cevizi yağıda diğer birçok uçucu yağ gibi cilt sağlığı ve güzelliği için sık kullanılan yağlardan biridir. Hindistan cevizi yağının içeriğinde bulunan antimikrobiyel ve antifungal özellikler sayesinde kolayca vajina kaşıntısına son verebilirsiniz.

 • 7 bardak su
 • 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı ve suyu iyice karıştırdıktan sonra bu karışımla bir hafta boyunca günde bir kez vajinayı temizleyerek vajina kaşıntısını giderebilirsiniz.

Suna Dumankaya vajina kaşıntısına iyi gelen kür

Birçok cilt problemini bitkisel yöntemler yoluyla çözümleyen Suna Dumankaya’nın vajina kaşıntısı için önerdiği iki farklı kür bulunuyor.

 • 100 gr ebegümeci
 • 2 litre su

Aktardan temin edebileceğiniz 100 gr ebegümeci, 2 litre suyun içine ilave edilir ve 12 saat boyunca bu suda bekletilir. Sonrasında süzülen su ile vajina kaşıntısı olan bölgeler sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez yıkanarak temizlenir.

 • 1 çay fincanı üzüm veya elma sirkesi
 • 1 tatlı kaşığı sinameki

Karışımı hazırlamak için cezvenin içinde 1 çay fincanı sirke kaynatılır ve 1 tatlı kaşığı sinameki ilave edilir. Vajina kaşıntısını önleyen bu karışım bir süre bekletildikten sonra sabah ve akşam kaşınan bölge üzerine pamukla sürülür.

İlginizi çekebilir https://www.cemre.com/kasinti-neden-olur

Vajina neden kaşınır, vajina kaşıntısı hangi hastalıkların belirtisidir ve vajina kaşıntısına ne iyi gelir ile vajina kaşıntısı için doğal yöntemler nelerdir konularına değindik. Vajina neden kaşınır, vajina kaşıntısı için doğal yöntemler başlıklı yazımızı beğenip, faydalı olacağını düşünürseniz arkadaşlarınızla paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri