Vertigo nedir? Vertigo neden olur? Vertigo tedavisinde bitkisel çözüm!

Vertigo nedir? Vertigo neden olur? Vertigo tedavisinde bitkisel çözüm!
Vertigo nedir? Vertigo neden olur? Vertigo tedavisinde bitkisel çözüm!
25 Aralık 2021

Vertigo nedir? Vertigo her 10 kişiden 4’ünde görülen yaygın bir rahatsızlıktır.  Vertigo belirtileri nedeniyle ilk başta fazla dikkate alınmasa da şikayetler şiddetlendiğinde insanları korkutuyor.  Vertigo tedavisi için hastaneye başvuran hastalar hikayelerini ve şikayetlerini ilgili uzmanlara anlattığında hangi çeşitte olduğu anlaşılır ve vertigo ilaçları ve vertigo diyet desteği ile tedavi sürecine başlanır. Sağlığı riske atan ve birçok hastalık zincirine vertigo neden olur. Oldukça yaygın olan vertigo hareketleri kısıtlayan ancak uygun vertigo egzersizleri ile süreci rahatlatan bir hastalıktır. Süresi ve şiddeti belli olmayan, anai gelişen vertigo atağı hastaları yorarak gündelik işlerinin aksamasına sebep oluyor. Vertigo bitkisel tedavisi mümkün olan ve çeşitli vertigo egzersizleri tedavi sürecine destek olabileceğiniz bir hastalıktır. Vertigo nedir?

vertigo nedir

Vertigo nedir?

Vertigo, kişinin günlük işlerini yapmasına engel olacak kadar şiddetli baş dönmesi şikayeti ile hastanelere başvuran kişilere konulan tanılardan biridir. Vertigo genelde baş dönmesi olarak adlandırılıyor. Kişinin gördüklerinin ve kendinin döndüğünü hissettiği vertigo atakları değişkenlik gösterebiliyor. Bulantı, kusma ve en çok da denge kaybı vertigoya eşlik eden şikayetlerdendir. Burada önemli olan nokta ‘her baş dönmesi vertigo değildir.’ Peki baş dönmemizin vertigo olup olmadığını nasıl anlarız? Size vereceğimiz birkaç teknikleri sadece vertigo için değil genel denge becerileriniz içinde kullanabilirsiniz.

 • Düz çizgide yürüme tekniği; bu teknikte belirgin 2 metre kadar düz bir çizgi gerekiyor. Çizginin başına sağ ayağınızla adım atın ve diğer ayağınızı yani sol ayağınızı ilk attığınız sağ ayağınızın ucuna değdirerek adımı tamamlayın. Daha sonra sol ayağınızın arkasını sağ ayağınızın ucuna değdirerek diğer adımı tamamlayın. Çizginin sonuna kadar ayak ölçüsü alır şekilde adımlarınızı atın. Bu çizgide ne kadar az sendelerseniz dengeniz ve vertigonuz o kadar iyi demektir.
 • Yerinde sayma tekniği; boş bir alana ihtiyaç duyacağınız bu teknikte kendinize bir halka çizin. Bu halkanın 1 metre çapında olması yeterli. Gözlerinizi kapatın ve yerinizde adım atmaya başlayın. Orta hızda 30 saniye kadar bu işlemi devam ettirin. Başınız karşıya bakar pozisyonda olmalıdır. Ellerinizi yanlara sallamalısınız. 30 saniye sonunda gözlerinizi açın ve halkanın neresinde olduğunuza bakın. Halkanın içinde ya da yakınındaysanız bu iyi bir haber. Ancak halkadan çok uzaklaşmışsanız veya sağa, sola doğru dönmüş pozisyondaysanız mutlaka bir doktora görünmelisiniz.
 • Dix Hallpike testi: Bir uzmanın fiziksel tanı yöntemi için kullandığı dix hallpike tekniği yapılan hareket sonucu hastanın göz hareketlerine bakarak saptanır. Hastanın başı 45 derece yana çevrilir ve arkaya yatırılır. Baş yaklaşık 30 derece kadar aşağıya sarkıtılır. Bu hareket sonucunda kişide istemsiz göz hareketi gözlemlenir. Gözde spontan atma yani kendiliğinden atma adı verilen hareket takip edilir. Eğer spontan atma tepkisi gözlemleniyorsa uzman bunun kulakla ilgili bir baş dönmesi olduğunu tespit eder.
 • Roll spin (yuvarlama) testi: Doktor şikayetleri dinledikten sonra hastanın düz bir yere oturmasını ister. Dik durmasını söyler ve hastanın önce kulak çevresinde acı olup olmadığını kontrol eder. Daha sonra hastanın yüzünü boynuna yakın şekilde avuçlarının içine alır ve yavaşça yan 8 şekilde yuvarlaklar çizer gibi birkaç kez tekrar eder. Daha sonra durduğunda hastada baş dönmesinin olup olmadığını ne şiddette olduğunu sorar. Uzmanlarca uygulanan bu tekniği evde denemeyiniz.

Bu teknikler dışında eğer baş hareketlerinize bağlı olarak baş dönmeniz artıyorsa, uyurken zorlanıyorsanız veya şiddetli kulak çınlamanız varsa hastanelerin kulak burun boğaz (KBB) bölümüne başvurmanızda fayda var.

Doktora başvurduğunuzda tüm şikayetlerinizi ve hislerinizi tarif etmeniz gerekiyor. Vertigonun tanısı için merkezi sinir sistemi ve iç kulak ile ilgili testler yapılıyor. Tedavi tanıya bağlı olarak şekillendiği için şüphelenilen soruna göre tomografi, MR, doppler ultrason istenebiliyor.

Vertigo belirtileri nelerdir?

Vertigoya eşlik eden problemler vertigoya neden olan esas hastalığa göre değişiklik gösterebilir ancak vertigonun en belirgin semptomlarını şöyle sıralayabiliriz.

 • Kendinin veya etrafındakilerin döndüğü hissi
 • Bulantı ve kusma
 • Anormal göz hareketleri
 • Terleme
 • Kulak çınlaması
 • İşitmede zorluk
 • Yürümede zorlanma
 • Denge kaybı
 • Baş ağrısı

Ancak aşağıdaki belirtileri yaşıyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna bir an önce başvurmalısınız.

 • Çift görme
 • Konuşma güçlüğü
 • Kol ve bacaklarda güçsüzlük
 • Bilinç kaybı
 • İşitme kaybı

Vertigo nedenleri nelerdir?

Birçok kişinin en çok merak ettiği şey ise vertigo neden olur? Birçok nedeni olabilen vertigo psikolojik bile olabiliyor. Belirti şiddetinde değişkenlik gösterebilen vertigo meniere hastalığından dolayı da tetiklenebiliyor.

 • Üst solunum yolu enfeksiyonları
 • İç kulak enfeksiyonları
 • Meniere
 • Boyun ağrıları
 • Metabolik hastalıklar
 • Alerjiler
 • Stres
 • Anksiyete ve panik bozukluğu
 • Uykusuzluk
 • Çok fazla sigara ve alkol kullanımı
 • Aşırı tuz
 • Kafein içeren yiyecek ve içecekler (kola, çikolata, kahve vs.)

Vertigo çeşitleri nelerdir?

Vertigo merkezi sinir sistemi ve iç kulak hastalıklarından dolayı meydana geldiğini söylemiştik. Vertigo rahatsızlığının 3 çeşidi bulunuyor.

 • Santral vertigo: Vertigonun bu çeşidi beyinden kaynaklanan rahatsızlıklar sonucunda meydana geliyor. Bu vertigolar beyinde tümör, kanama, damarlarda daralma veya beyin damarlarında farklı bozukluklar nedeniyle oluşuyor. Bu vertigo çeşidinin anlaşılması için uzmanın hasta şikayetlerini ve hikayesini dinlemesi yeterli oluyor. Bu hastalar nöroloji bölümüne yönlendiriliyorlar.
 • Periferik vertigo: İç kulak ya da orta kulaktaki denge merkezinin etkilenmesi oluşan denge bozulması denebilir. Bu vertigo çeşidine boyun ağrıları gibi kas iskelet sisteminde oluşan herhangi bir problem neden olabiliyorken hipotiroidi (tiroit düşüklüğü), hipertiroidi (tiroit yüksekliği), hipoglisemi (düşük kan şekeri) gibi metabolik hastalıklar da neden olabiliyor. Bu hastalar hastaneye başvurduklarında önce kulağıyla ilgili bir sorun olup olmadığı öğreniliyor. Uzman hastadan genel metabolik tetkikler istiyor ayrıca detaylı kan tetkikleri (karaciğer ve böbrek fonksiyon testi, şeker, kolesterol, tiroit) de istiyor. Bu tetkiklerin istenme sebebi ise tüm bu değerlerin vertigo ataklarını etkiliyor olması. Vücuttaki herhangi bir dengesizlik de kendini vertigo atakları ile gösterebiliyor.
 • BPP vertigo: Halk arasında sıkça duyulduğu gibi uzamnlarında en sık karşıkaştığı vertigo çeşidi olan BPPV (Bening Paroksismal Pozisyonel Vertigo), kulak kristal oynaması ismi ile karşımıza çıkıyor. İyi huylu (bening) olan bu vertigo çeşidi, iç kulakta bulunan denge merkezindeki kristallerin arka yarım daire kanallarına düşmesi sonucu oluşuyor. Bu kristal oynamasında kişi yatakta, sağdan sola dönerken veya sırt üstü yattığı sırada baş dönmesi yaşar, 15 saniye ya da birkaç dakika kadar süren şiddetli baş dönmesi olur. Genellikle yaşlılarda görülen BPPV genellikle tedavi gerektirmiyor.
 • Meniere: Meniere ve iç kulaktaki üst solunum yolları enfeksiyonu sonrasında oluşan sinir iltihapları (nöromit) da vertigo çeşitleri arasında yer alıyor. Yukarıda söylediğimiz vertigonun belirtileri dışında kulak çınlaması ve işitme kaybı da baş dönmelerine eşlik eder. Meniere ataklar ve yatışma dönemleri şeklinde ilerler. Menierenin nedeni tam olarak bilinmiyor ancak kafa travmaları, virüsler (grip, kızamık, kızamıkçık, herpes, kabakulak, çocuk felci, hepatit ve EBV) kalıtım ve alerji nedenler arasında gösteriliyor.

Vertigo tedavisi

Tedavi yöntemi altta yatan hastalığa göre değişen vertigo orta kulak enfeksiyonu sebepliyse antibiyotik ile tedavi ediliyor. İyileşmeyen enfeksiyonlar için cerrahi tedavi gereken bu rahatsızlık diyetle birlikte de tedavi edilebiliyor. Özellikle meniere hastalığında tuzsuz diyet ve idrar söktürücü ilaçlarla tedavi ediliyor. BPPV yani en sık rastlanan vertigo çeşidinde birkaç hafta içinde kendiliğinden geçebildiği için hekimler hastaya pozisyonel manevralar uygulayabiliyor. BPPV çok nadiren iyileşmez ve iç kulağa yönelik cerrahi işlem düşünülür. Ani baş hareketlerinden kaçınması gereken BPPV hastaları bol sıvı tüketmelidir. Şiddetli ve ani baş dönmesi tehlikesinden dolayı yüksekte çalışmaktan ve tehlikeli cihaz kullanımından kaçınmalıdırlar. Vertigo tedavisinde fizik tedavi de zaman zaman kullanılabiliyor. Vertigo tedavi sürecinde kafein, tütün, aşırı tuz ve alkolden uzak durulması gerekiyor.

vertigo tedavisi

Vertigo için ne yapmalıyım?

Enfeksiyona bağlı vertigo çeşidi için uzmanların tavsiyesi düzenli istirahatin yanında mutlaka ilaç tedavisidir. Ayrıca kafein başta olmak üzere sigara ve alkol kullanımı, aşırı tuz tüketimi ve her hastalığın sebebi stresten uzak durulmalıdır. Denge egzersizleri de vertigo tedavisi için etkili bir yöntemdir.

Vertigo atakları ne kadar sürer?

Vertigo ataklarının şiddeti ve süresi değişkenlik gösterebilir. Birkaç saniye sürebileceği gibi 24 saat boyunca bile devam edebilir. Halsizlik ve baş dönmesinden kaynaklı oluşan mide bulantısı ve kusma da vertigo ataklarına eşlik edebilir.

Vertigo atakları sırasında ne yapmalı?

Dr. Bedri Özer bu soruyu ‘ vertigo ataklarının hissedilmesi durumunda ilk önce güvenli alana geçilip hareketsiz şekilde oturulması yeterli olur.’ şeklinde cevaplıyor.

Vertigo hastaları ne yemeli ne yememeli?

Vertigoda uzmanlarca yapılan tedavilerin yanı sıra beslenme oldukça önemli bir faktördür. Taze meyve ve sebzelerden bolca tüketmek gerekiyor. Özellikle elmanın vertigoya çok iyi geldiği söyleniyor. Vertigo hastaları kafeinden, aşırı tuzlu yiyeceklerden, alkol ve sigaradan uzak durmalıdır.

Vertigo nöbeti nedir?

Vertigo genellikle baş dönmesi olarak adlandırılıyor. Vertigo nöbeti ise sizin veya gördüklerinizin döndüğünü hissetmenize yol açan ve ani gelişen, süresi belli olmayan baş dönmesi sürecidir.

Vertigo olanlar nelere dikkat etmelidir?

Bol su içmesi gereken vertigo hastaları araç kullanımından olabildiğince uzak durmaları öneriliyor. Çünkü araç kullanırken ani gelişen vertigo atakları canınızı tehlikeye atabilir. Sakin sporları tercih etmesi gereken bu hastalar denge egzersizlerini tercih edebilirler. Ayrıca ani dönüş, kalkış gibi hareketlerden uzak durmalıdırlar.

Vertigo tedavisinde hangi ilaçlar kullanılır?

Vertigo tedavisinde sıkça kullanılan Betahistin santral etkili bir histamin üyesidir. Vertigo tedavisinde Betaserc, Vasoserc, Vestibo, Rotastin ilaçları kullanılıyor.

Vertigo iyileşme süresi ne kadar?

Şiddetli ve uzun süreli baş dönmesi şikayetlerini yaşayan hasta tedavi için birkaç gün hastaneye yatırabilirken evden de ilaçla tedavi edilebiliyor. Tüm belirtilen tamamen geçmesi 15 günü bulabiliyor.

Vertigo baş ağrısı nasıl geçer?

Vertigo hastalarına idrar söktüren ilaçlar verilmesinin yanı sıra tuzsuz diyette verilebilir. Bol sıvı tüketerek baş ağrısını hafifletebilir veya doktorunuzun önerdiği bir ağrı kesici alabilirsiniz.

Vertigo kalıcı bir hastalık mıdır?

Uzun yıllar boyunca sadece ilaç tedavisi ile iyileştiği ve kronik, kalıcı bir hastalık olduğu sanılsa da günümüzde kulak burun boğaz ve nöroloji uzmanlarımızın tedavisinde geliştiği özel bir alan haline geldi. Bu yüzden vertigonun kalıcı olduğunu veya kalıcı olmadığını net bir şekilde söyleyemeyiz.

Vertigo psikolojik mi?

Anksiyete ya da panik atak anında aşırı nefes almaya bağlı olarak gelişen vertigo stres kaynaklı en bilinen nedendir. Kronik yorgunluk ve kronik stres vertigonun kalıcı ve tekrarlayıcı hale dönüşmesine sebebiyet verebilir.

Vertigo hastalığı tedavi edilmezse ne olur?

‘Tedavi edilmezse, düşmelere, sakatlanmalara neden olabiliyor. Basit bir baş dönmesi ile düşen kişilerde kalça kırıkları oluyor. Bu zincirin oluşmasıyla hastalık ağırlaşıyor.’ diyen Şerbetçioğlu hastalıklar zincirine neden olduğunu söylüyor.

Vertigo tedavisi için hangi doktora gidilmeli?

Vertigo için kulak burun boğaz ya da nöroloji bölümüne gittikten sonra tanı ve tetkikler sonucunda uygun bölüme yönlendirilebilirsiniz.

Vertigo olup olmadığımı nasıl anlarım?

Vertigonun en başta gelen belirtisi baş dönmesi olarak bilinir. Her baş dönmesi vertigo olduğunuz anlamına gelmez. Vertigo hastalığının kulağınızın çınlaması, işitme duyusunda azalma, mide bulantısı, kusma gibi başka belirtileri de vardır.

Vertigo kendi kendine geçer mi?

Meniere gibi iç kulak basıncında artış olduğundan dolayı vertigo hayatınızın sonuna kadar sizinle gelir.

Vertigo hastası nasıl yatmalı?

Kulaktaki kristallere göre pozisyonlar değişir. Fakat hastanın Kristallerin üstte kalacak şekilde yatması önerilir.

Vertigo öldürür mü?

Vertigo hastalığının hayati tehlikesi bulunmasa da hayat kalitenizi oldukça yavaşatır ve düşürür. Bu yüzden tedavi olunulması önerilir.

Vertigo banyo yapılır mı?

Vertigo hastalığında baş dönmesinin ilk belirtilerden olduğunu öğrendik. Bu yüzden duşta sandalye veya tabure kullanmanız önerilir. Ve de kesinlikle banyonuzun zeminine pas pas sermelisiniz. Bir anda dengeniz bozulabilir veya ayağınız kayabilir.

Tuz vertigoyu tetikler mi?

Tuz iç kulaktaki sıvı miktarından artış olmasına sebep olabilir. Bu neden de tuzu kullanabildiğiniz kadar az seviyede kullanın. Vücudunuzdaki tuzu atmak içinde bolca su tüketin.

vertigo tedavisi bitkisel

Vertigo tedavisi evde nasıl yapılır? 

Vertigo çevremizde birçok kişide bulunan bir rahatsızlık olduğu için herkesin vertigo hakkında bir bilgisi var. Çevrenizde daha önce vertigo rahatsızlığını yaşamış ya da yaşıyor olan tanıdıklarınızın önerilerine kulak asmadan doktorunuzun size önerdiği şeyleri dikkate almanız gerekiyor. Doktorunuzun önerdiği vertigo ilaçları ya da vertigo egzersizleri ile denge probleminizi biraz olsun rahatlatmış olursunuz. Ancak evde vertigoya bağlı gelişen baş ağrılarını ve baş dönmelerini giderebilecek ya da hafifletebilecek bazı yöntemler bulunuyor. Vertigo evde nasıl geçer? Sizler için yazının sonuna çeşitli vertigo egzersizleri ekledik. Göz atmanızı öneririz. Doğal yöntemlerle vertigo nasıl tedavi edilir?

Zencefil ile vertigo tedavisi 

Zencefil, vertigo nedenli oluşan baş dönmesini hafifleten bir bitkidir. Baş ağrılarının da kurtarıcısı olan zencefil taze veya hazır çay formuyla kullanılabiliyor. Zencefil ile hazırlayacağınız kür veya çaylar ile gün içindeki ağrı ve baş dönmelerinden bir süre uzaklaşmış olursunuz. Canan Karatay, İbrahim Saraçoğlu ve Feridun Kunak gibi başarılı doktorların ısrarla önerdiği zencefil çayı 1 dilim kök zencefili 1 su bardağı kaynar suyla demleyerek hazırlanır. Günde 1 bardak zencefil çayı ile daha huzurlu bir gün geçirebilir, tedavi sürecinize destek olabilirsiniz. Zencefil ile vertigo tedavisi yazımızdaki çeşitli tariflere de göz atabilirsiniz.

Kekik ile vertigo tedavisi 

Yaklaşık 1 su bardağı su ve 2 çay kaşığı kekik ile hazırlanan çay iltihabi nedenlerle oluşan vertigoyu tetikleyen enfeksiyonu giderir. Şiddetli semptomları dindiren kekik bir cezvede 8-9 dakika kadar kaynatılıp demlenir. Her gün düzenli şekilde kullanacağınız kekik çayı oluşan stresi de yatıştırır. Kekik çayı yerine farklı kekik kürleri denemek isterseniz kekik ile vertigo tedavisi yazımıza göz atabilirsiniz.

Kereviz suyu ile vertigo tedavisi

Kereviz suyunun baş dönmesini giderici özelliğini söyleyerek başlayalım. Birçok kişi sevmese de kereviz şifa deposu olarak kabul ediliyor.  Kereviz suyu hem genel sağlık durumunuzu hem de baş dönmesi probleminden sizi uzun süre uzak tutar.  Vertigonun kurtarıcısı diyebileceğimiz kereviz suyu 1 adet kerevizin robottan geçirilip suyunun süzülmesiyle elde edilir. Dilerseniz tadını değiştirmek için bir miktar su ekleyebilirsiniz. Bu hazırladığınız kereviz suyunu her gün bir su bardağı kadar tüketebilirsiniz.

Badem ile vertigo tedavisi

Bademin birçok faydasının bulunduğunu biliyoruz. Ancak bademin en büyük sağladığı fayda ağrı kesici ve tansiyon dengeleyici etkisidir. Şifa deposu badem vertigo döneminde badem tozu formuyla kullanılır. Badem tozu ile hazırlanan sıcak suyu içip baş dönmesini giderebilirsiniz. Günde 1 bardaktan fazla içmemeniz gereken badem tozu suyu baş dönmesinin sebep olduğu halsizlik içinde vücudunuza güç verir. Badem tozu ile hazırlanan su yerine direkt badem de tüketebilir hazırladığınız kurabiye, kek gibi yiyeceklere badem tozu ekleyebilirsiniz.

Elma sirkesi ile vertigo tedavisi

Elma sirkesinden önce elmanın da vertigoya iyi geldiğini söylemeliyiz. Günde mutlaka 1 elma tüketerek büyük ölçüde ilerleme kaydedebilirsiniz. Elma kırılan kulak kristallerin onarılmasına yardımcı olur. Gelelim elma sirkesine. Elma sirkesi ağrı kesici özelliği ile her hastalığa şifa oluyor. Vertigodan kaynaklı baş dönmesi ve şiddetli baş ağrılarını gidermek için 1 kaşık elma sirkesi tüketebilirsiniz.  Elma sirkesi ve bal ile hazırlanan macun ise kendi etrafınızda ve etrafınızdaki eşyaların döndüğü hissini azaltır. 2 kaşık bal ve 1 kaşık elma sirkesini karıştırarak macun kıvamına getirin. Her dönme hissi kısaca vertigo atağı geldiğinde 1 çay kaşığı tüketebilirsiniz.

Bektaşi üzümü ile vertigo tedavisi

Yapılan çeşitli araştırmalara göre vertigonun yaşattığı vertigo ataklarını Bektaşi üzümü ile iyileştirmek mümkün. Baş dönmesine çare olan Bektaşi üzümünü vertigo için taze tüketebilecekken Bektaşi üzümü tohumu formunda da tüketebilirsiniz. Aktarlardan elde edeceğiniz Bektaşi üzümü tohumundan 1 çay kaşığı kadar 1 bardak sıcak suda bekletilir. Demi çıktıktan sonra süzerek içebileceğiniz bu çay ile baş dönmelerini giderebilirsiniz. Günde 1 fincan Bektaşi üzümü tohumu çayı ile vertigo tedavinize destek olabilir sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

Prof. İbrahim Saraçoğlu Vertigo Hastalığı için Mucize Kür Tarifi

Size verdiğimiz bitkisel tedaviler dışında Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu vertigo hastalığı için soğan kürü öneriyor. Uygulayanlarsa olumlu sonuçlar aldığını belirtiyor. 

Vertigo Tedavisi İçin Özel Egzersizler

Yazımızda sizler için faydalı olabilecek vertigo egzersizleri ekleyeceğimizi söylemiştik. Bu egzersizleri sadece vertigo hastaları değil baş dönmesi problemi yaşayan kişilerde gönül rahatlığı ile uygulayabilir.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler