Vücut kırgınlığı nedir? Vücut kırgınlığı neden olur? Vücut kırgınlığına iyi gelen bitki çayları!

Vücut kırgınlığına ne iyi gelir? Günümüzün en sık rastlanan şikayetlerinden biri olan Vücut kırgınlığı covid belirtisi olmasıyla insanları korkutsa da her vücut kırgınlığı korona virüs belirtisi değildir. Peki vücut kırgınlığı ne demek? Vitamin eksikliği, duygu değişikliği, fiziksel ve zihinsel yorgunluk gibi çeşitli sebeplerden oluşabilen yorgunluk hissidir.  Sebebine göre vücut kırgınlığı ilaç kullanımı gerektirebiliyor. Göründüğünüz doktor eğer uygun görürse vücut kırgınlığı antibiyotik ile de tedavi gerektirebiliyor. Vücut kırgınlığı evde nasıl geçer? Birçok sebepten ortaya çıkabilen vücut kırgınlığına iyi gelen bitki çayları hangileri?

vücut kırgınlığı neden olur

Vücut kırgınlığı nedir?

Çeşitli hastalıkların belirtisi olarak kabul edilen ve kişinin enerjisini düşüren vücut kırgınlığı fiziksel hareketi azaltıyor ve hatta bazen psikolojik kökenli de olabiliyor. Vücut kırgınlığı şikayetini yaşayan kişiler sağlıksız ve yorgun bir görüntüye sahiptirler. Vücut kırgınlığı birçok sebeple meydana gelebiliyor. Düzensiz uyku ve stresin başta geldiği vücut kırgınlığı sebepleri arasında vitamin eksikliği, yetersiz beslenme gibi durumlarda yer alıyor. Son dönemlerde vücut kırgınlığı yaşayan kişiler korona virüs belirtisi olduğu için daha çok korkuyor. Yapılan araştırmalar korona virüsüne sahip olmayan kişilerde bile son 1 senedir vücut kırgınlığı şikayetinin arttığını söylüyor. Özellikle mevsim geçişlerinde artan vücut kırgınlığı psikolojik nedenlere bağlı da gelişebiliyor. Kapanma sürecine girildiğinden beri evlere kapanma ve hastalığa yakalanma korkusu vücut kırgınlığı şikayetini arttırarak rutin hayatı bozuyor. Genellikle üst solunum yolu hastalıklarının başında ve sonunda görülen vücut kırgınlığı erkeklere kıyasla kadınlarda daha sık rastlanıyor. Vücut kırgınlığının kadınlarda daha sık görülmesinin birçok nedeni olsa da en belirgin nedeni kadınların her ay regl döngüsünden dolayı kaybettiği enerji ve stres yer alıyor.

Vücut kırgınlığı neden olur?

Pandemi sebebiyle kapalı kaldığımız dönemlerden beri çoğu kişide sık sık rastlanan vücut kırgınlığı korona belirtisi olmasıyla insanları korkutuyor. Ancak her vücut kırgınlığı korona belirtisi değildir. Gün içinde ya da bazı dönemlerde meydana gelen vücut kırgınlığı kansızlık sebebiyle meydana gelebiliyor. Yoğun tempoda çalışırken fiziksel ve zihinsel yorgunluğumuz da vücut kırgınlığına neden oluyor. Bu yüzden vücut kırgınlığı yaşam kalitesini büyük ölçüde etkiliyor. Gribal enfeksiyon sonucunda meydana gelebilen vücut kırgınlığının önemli nedeni uyku düzenidir. Uyku düzensizliği vücudu hastalıklara açık hale getirir en başta da vücut kırgınlığına sebebiyet verir. Vitamin eksikliği ve kansızlık da vücut kırgınlığı sebeplerinden biridir. Yoğun iş temposunun vücut kırgınlığına sebep olduğunu söylemiştik ancak hareketsiz yaşam da vücut kırgınlığına sebep olabilir. Ruhsal bozuklukların da ilk belirtisi olan vücut kırgınlığı uzun süre geçmediğinde sağlık sorunlarının ciddileşmesine ve kronikleşmesine neden olur. Kemik ve baş ağrısı şiddetlenebilir. Hareket ettikçe fiziksel ağrı, iştahsızlık ve uykusuzluğun takip ettiği vücut kırgınlığı hastalıklarla tehlikeli bir kısır döngüye girebilir.

Vücut kırgınlığı nasıl geçer?

Yukarıda bahsettiğimiz vitamin eksikliği gibi metabolik hastalıklar, duygu değişikliği, depresyon gibi ruhsal hastalıklar vücut kırgınlığına sebep olabiliyor demiştik. Peki vücuttaki kırgınlık nasıl geçer? Bu problemi aşmak için öncelikle dengeli beslenme geliyor. Gerekli vitamin ve mineralleri almak gerekiyor. Evde tercih edeceğiniz bazı besinler ile vücut kırgınlığı, halsizlik sorununu giderebilirsiniz. Sizler için yazının sonunda vücut kırgınlığına iyi gelen ve size enerji verebilecek çeşitli tarifler bıraktık. Vücut kırgınlığınız varsa göz atmanızda fayda var. Eğer vücut kırgınlığı şikayetiniz devam ediyorsa bir uzman doktora başvurmanız öneriliyor.

Vücut kırgınlığına ne iyi gelir?

 • Su tüketimi; Her rahatsızlıkta olduğu gibi vücut kırgınlığında da su tüketimi olumlu etkiler gösteriyor. Fiziksel hareketle birlikte bol su tüketimi vücuttaki hücrelerin işlevselliğini ve oksijen oranını arttırır. Sinir hücrelerinin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olmak için günde 2,5 litre su tüketimi ile vücut direncinizi de arttırabilirsiniz.
 • Vitamin takviyesi; Vücut kırgınlığı için vitamin takviyeleri birebir çözüm sağlayabilir. C ve D vitaminleri hücrelerin gelişimine yardımcı olur ve hastalıklara karşı koruyucu etki sağlar. Vitamin eksikliği vücut kırgınlığının baş sebeplerindendir. Doktorunuzun önerdiği C ve D vitamin ilaçları kullanabilir veya evde C ve D vitamini açısından zengin olan yiyecek ve içeceklerden faydalanabilirsiniz. Örneğin portakal ve mandalina veya portakal suyu, kronik ilaç kullanmayanlar için greyfurt da C vitamini açısından oldukça zengindir. Süt, kefir, yoğurt, yumurta ve somon balığı tüketimine önem verilmesi vücut kırgınlığını önler.
 • Kahvaltı; Türk toplumu olarak kahvaltılarda kızartmalar ve bolca karbonhidrat tüketiriz ancak bu çok yanlış bir gelenektir. Vücut kırgınlığının giderilmesi için günün en önemli öğünü olan kahvaltının atlanmaması ve hafif ama vitamin açısından zengin yiyecek ve içeceklerin tercih edilmesi gerekiyor. Zinde bir yaşam için yumurta, peynir, zeytin, domates, salatalık ve bol yeşillik büyük önem taşıyor.
 • Omega 3; Balıktan depoladığımız Omega-3 beyin işlevselliği için çok önemli bir mineraldir. Omega-3 sadece balıkta bulunmuyor tabi ki. Ceviz, Chai tohumu, ıspanak gibi besinlerde de bolca Omega-3 bulunuyor. Bağışıklığı güçlendiren bu besinleri ara öğünlerde aperatifler olarak kullandığınız da gün içinde size güç verir ve yorgunluğu önler.
 • Düzenli uyku; Birçoğumuzun sabah erken kalksak bile geceleri uykusu gelmiyor. Uykuya dalmakta zorluk yaşayan ve uyku düzensizliğinden şikayet edenler de bir o kadar fazla. Akşamları bir bardak süt ile 1 adet mut tükettiğinizde uyku probleminiz hafifler. Uyku ile tüm vücut dinlenir ve yenilenir.
 • Kuruyemişler; Halsizliği gidermek konusunda mucizeler yaratan kuruyemişler bağışıklığı güçlü tutar ve hastalıkların oluşmasını engellerler. İçeriklerinde bolca B9 vitamini bulunduran fındık, fıstık, ceviz, badem gibi yemişler vücudunuzda enerji depolar ve sizi zinde tutar. Günde 1 avuç kuruyemiş ile halsizliğinizi giderebilirsiniz. Vücut kırgınlığı için B9 vitaminin alınması çok önemli bir rol oynuyor. Çeşitli baharatlarda da B9 vitamini bulunduğundan kış çorbaları vücut kırgınlığı gidermede oldukça hızlıdır.

vücut kırgınlığı nasıl geçer

Vücut kırgınlığına bitkisel çözümler! 

Vücut kırgınlığı kısa süreli olduğu gibi uzun süreli de devam edebilir. Kronik yorgunlukta diyebileceğimiz bu durumda insanlar hastaneye gitmek yerine evde çözümler ararlar. Bir önceki bölümde sizlere vücut kırgınlığına iyi gelebilecek bazı yollar sunduk. Bu bölümde ise vücut kırgınlığınızı giderip size güç verebilecek ve rahatça temin edebileceğiz bazı besinler önereceğiz.

 • Bitter çikolata; özellikle kadınların çok sevdiği bu çikolata içindeki ham kakao sayesinde vücuda enerji verir. Bu sayede hormonları uyararak mutluluk hormonu salgılanmasını sağlar. Vücut kırgınlığım nasıl geçer? Hiç enerjim yok diyorsanız hemen bir parça bitter çikolata yiyerek bu şikayetinizden kurtulabilirsiniz.
 • Fındık; vücut kırgınlığı için Omega 3 ihtiyacınızın karşılanması gerektiğini söylemiştik. Fındıkta Omega 3’ün yanı sıra demir de bolca bulunur. Her sabah ya da gün içinde 1 avuç fındık tüketerek vücudunuza enerji sağlayarak, vücut kırgınlığı şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz.
 • Portakal suyu; vücudun enerjisi için C vitamini çok önemli bir rol oynuyor. C vitaminini portakal suyundan rahatça sağlayabilirsiniz. Ancak taze sıkılmış olması önemlidir. Portakal suyu yerine doğrudan portakalı da tüketebilirsiniz. Özellikle kahvaltılarda içeceğiniz portakal suyu ile gün boyu zinde olur, yorgunluk ve halsizlik yaşamazsınız.
 • Türk kahvesi; özellikle yorgunluk sonrası tercih edilen keyif kahvesi ya da yorgunluk kahvesi dediğimiz Türk kahvesi üzerinizdeki bitkin ve yıpranmış hissini alır. İçeriğindeki en önemli özellik insana vücudundaki Seratonin hormonunun salgılanmasını sağlamasıdır. Vücudu uyararak yorgunluğu kısa sürede giderir. Vücut kırgınlığı yaşayanlar haydi kendinize bir Türk kahvesi ısmarlayın!
 • Naneli limonlu su; sabah kalktığınızda daha dinamik mi olmak istiyorsunuz. O halde naneli limonlu su içerek güne başlayabilirsiniz. Tüm gün yorgunluk hissinden uzak kalmak için limonlu naneli suyu sabah kalktığınızda tüketebileceğiniz gibi gün içinde de aşırıya kaçmadan tüketebilirsiniz.
 • Muzlu süt; kendinize gece yatmadan muzlu süt hazırlayabilir veya sütünüzün yanında muzu elinizle de tüketebilirsiniz. Muz potasyum kaynağıdır ve sütle birlikte tükettiğinizde vücudunuzun ihtiyacı olan tüm enerjiyi karşılar. Mutlu sütü kendinizi yorgun hissettiğinizde de tüketebilirsiniz. Gece tükettiğiniz de daha dinç uyanırsınız.
 • Pekmez; seveni kadar sevmeyeni de çok olan pekmez sabahları özellikle dut ve üzüm pekmezi tüketildiğinde zinde bir bedene sahip olmanıza yardımcı olur. Pekmez zengin içeriği sayesinde fazla tüketimi sonucunda kilo alımına neden olur. Bu yüzden aşırı tüketmemeye özen göstermelisiniz. Bu nedenle sabahları ölçülü şekilde tüketmeniz gerekir. Pekmez demir eksikliğini gidererek vücut kırgınlığını ortadan kaldırır. Eğer pekmezi sevmeyenlerdenseniz tahin ile birlikte kullanabilirsiniz.
 • Yoğurt; güçlü protein kaynaklarından biri olan yoğurt iştahsızlık, isteksizlik ve yorgunluk şikayetlerine iyi gelir. Depresyona da olumlu etkileri bulunan yoğurt ev yapımı doğal olması daha iyi bir tercih olacaktır. Beslenme düzenine ekleyeceğiniz 1 kase yoğurtla vücut kırgınlığı şikayetini tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Havuç suyu; portakal suyu gibi C vitamini deposu olan havuç vücut kırgınlığı için havuç suyu formuyla öneriliyor. İbrahim Saraçoğlu’nun da önerdiği havuç suyu günde 1 bardak içilmesi sonucunda daha neşeli ve aktif bir güne ve daha dinç bir vücuda sahip olmanızı sağlıyor.
 • Sarımsak; ağır kokusuyla sevilmese de alternatif tıbbın antibiyotiği sayılan sarımsak sinir hücrelerini uyararak vücudu hastalıklara karşı kapatır. Ayrıca bunalım hallerinde ve vücut kırgınlığı anlarında sarımsak tüketimi anında sonuçlar veriyor. Kendinizi daha enerjik ve sağlıklı hissetmek istiyorsanız sarımsak tüketmeye özen göstermelisiniz.
 • Kuru üzüm; fındık gibi günde 1 avuç kuru üzüm tüketimi bedenin daha dinamik kalmasına yardım eder. En faydalı kuru yemişlerden biri olan kuru üzüm kan değerleri üzerinde de oldukça etkilidir. Kan değerlerinin sağlıklı seviyeye ulaşması için önemli bir yere sahip olan kuru üzüm vücut kırgınlığını ortadan kaldırır.

İşte vücut kırgınlığına iyi gelen bitki çayları! 

 • Elma çayı; en sevilen özelliği antioksidan özelliği olması ile sıkça her problemde tercih edilen elma çayı idrar yoluyla vücudu yoran maddeleri atar. Düzenli olarak tüketilen elma çayı ile vücut kırgınlığına son verebilirsiniz. Elma çayının ölçülü ve düzenli kullanımı ile vücut kırgınlığı problemini tamamen ortadan kaldırdığı söyleniyor.
 • Zencefil çayı; doğal bir şifa kaynağı olan zencefil soğuk algınlığı ve ateş gibi şikayetlerde kurtarıcı oluyor. Ayrıca kan şekerini de dengelemeye yardımcı olan zencefil ödem atmaya yardımcı olur. Taze zencefil ile hazırlayacağınız bir fincan zencefil çayını kabuk tarçın, portakal kabuğu ve karanfil ile tatlandırabilirsiniz. Stresi azaltmaya yardımcı olan zencefil çayının daha birçok faydası var. Zencefil çayı hakkındaki yazımızda farklı tariflerde yer alıyor. Göz atabilirsiniz.
 • Kuşburnu çayı; Vücut kırgınlığının giderilmesi için çok iyi bir C vitamini desteğinize ihtiyacınız var. Günde 1 fincan kuşburnu çayı size C vitamini sağlamakla kalmaz bağışıklık sisteminizi de güçlendirir. Yapısındaki antioksidanlar sayesinde A, B, E ve K vitaminlerini de içeriyor. Zengin vitamin ve mineral deposu olan kuşburnu çayı vücut direncini arttırır ve sinir sistemindeki hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.
 • Ihlamur çayı; ayrılmaz ikili ıhlamur bal şifa dağıtmaya devam ediyor! Bir su bardağı kaynar su için 1 yemek kaşığı ıhlamur koyup 5 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Buradaki en önemli şey ıhlamuru demlerken kesinlikle kaynatılmamasıdır. Ihlamur çayınızın içine tatlandırmak için koyduğunuzda vücudunuz ihtiyacı olan tüm enerjiyi ve vitamini kazanırsınız.
 • Yeşil ve beyaz çay; Ruhsal hastalıklar ve stresi azalmada severek kullanılan yeşil çay vücut kırgınlığı için de fayda sağlıyor. Yeşil çayın yanı sıra beyaz çay da düzgün çalışan bir metabolizmanın dostudur. Yeşil ve beyaz çay stresi ve depresyonu uzaklaştırır, yatıştırır ve vücudu dinlendirir. Günde 2 fincan içebileceğiniz yeşil çay siyah çayın işlenmemiş hali olduğunu biliyor muydunuz? Ancak kronik ilaç kullanan hastalar ve hamileler için yeşil ve beyaz çay kullanmadan önce doktorlarına danışmaları öneriliyor.
 • Adaçayı; En fazla tüketilen çaylar arasında yer alan adaçayı doğal antibiyotik özleliği taşır. Boğaz ağrılarına ve yüksek ateşe karşı direnç gösteren ve iyileştirici özelliği bulunan adaçayı bademcik ve boğaz enfeksiyonlarına iyi gelir. Öksürük içinde büyük fayda sağlayan adaçayını günde 1-2 fincan içerek vücudunuza dinlendirebilir, güç verebilirsiniz.

vücut kırgınlığı ne demek

Vücut kırgınlığı hakkında merak edilenler

Bu bölümde vücut kırgınlığı hakkında en çok sorulan sorular ve yanıtları bulunuyor.

Vücut kırgınlığı ne demek?

Vitamin eksikliği, duygu değişikliği, fiziksel ve zihinsel yorgunluk gibi çeşitli sebeplerden oluşabilen yorgunluk hissidir. Bu yorgunluk kısa süreli olabildiği gibi uzun süreli yani kronik de olabilir.

Vücut kırgınlığına hangi ilaç iyi gelir?

Vücut kırgınlığına eşlik eden baş ağrıları için doktorunuzun önerdiği ağrı kesicilerden kullanabilirsiniz. Ancak vücut kırgınlığı şikayetinizin nedenini bilmeden ilaç kullanmanız sakıncalı olabilir. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız.

Vücut kırgınlığı belirtileri nelerdir?

Vücut kırgınlığı aslında bir belirtidir ancak vücut kırgınlığını daha önce yaşamamış kişiler bunun nasıl olduğunu bilmediğinden belirtilerini merak ediyor. Eklerde ve kemiklerde sızı ya da ağrı, isteksizlik, halsizlik ve yorgunluk hissi olarak sıralayabiliriz.

Vücut kırgınlığı corona belirtisi mi?

Son 1 senedir yoğun şekilde korkusunu yaşadığımız korona virüsünün en belirgin belirtisi vücut kırgınlığıdır. Ancak zamanla form değiştiren korona virüs her kişide farklı bir belirti gösteriyor. ‘Her vücut kırgınlığı korona virüsü belirtisi değildir.’

Vücut kırgınlığı için hangi doktora gidilir?

Vücut kırgınlığı şikayetiniz için sağlık kuruluşlarının acil bölümüne başvurabilir ya da dahiliye bölümüne görünebilirsiniz. Muayene ve tetkiklerin ardından uzmanlarca ilgili alanlara yönlendirilirsiniz.

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler 2023 bonus veren siteler zbahis zbahiszbahis zbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu sweet bonanza