Windows 11 Oyun Performansı Açıklandı

Windows 11 Oyun Performansı Açıklandı
Windows 11 Oyun Performansı Açıklandı
14 Ekim 2021

Bildiğiniz üzere Windows 11 geçtiğimiz günlerde kullanıma açılmıştı. Bu yeni versiyonda Başlat menüsünden başlayarak yepyeni bir tasarım ve arayüzün geri kalanında görsel değişiklikler bizleri karşıladı. Göz atılabilir haberler, hava durumu ve diğer kullanışlı bilgiler için widget’lar gibi günlük hayatımızda kullandığımız bir çok eklenti de mevcut. Ayrıca yeni bir Ayarlar uygulaması gezinmeyi kolaylaştırıyor ve hızlı yardım aracı geliştirildi. 

Oyun söz konusu olduğunda ise Microsoft, Microsoft Store ve Xbox uygulamalarında bir geçiş daha yaptı. Microsoft, yeni bir Xbox uygulamasıyla birlikte, Windows 11’e şirketin oyun deneyimini iyileştireceğini ve performansı artıracağını vaat ettiği bazı temel özellikleri ekledi. Bu kısa özetten sonra biraz daha detaylı incelememize başlayabiliriz.

Windows 11 Sistem Gereksinimleri
 • İşlemci: Uyumlu bir 64 bit işlemci veya SoC üzerinde en az iki çekirdekle 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı
 • RAM: 4GB
 • Depolama: 64GB
 • Sistem Bellenimi: UEFI, Güvenli Önyükleme özelliği
 • TPM: Güvenilir Platform Modülü 2.0
 • Grafik Kartı: WDDM 2.0 sürücülü DirectX 12 veya üstü
 • Ekran: 720p, renk kanalı başına 8 bit, en az 9 inç diyagonal
 • İnternet Bağlantısı ve Microsoft Hesabı: Windows 11 Home, işletim sisteminin ilk kullanım kurulumunu tamamlamak veya bir cihazı S modunda Windows 11 Home’dan değiştirirken etkin bir internet bağlantısı ve bir Microsoft Hesabı olması.
Windows 11 Nasıl İndirilir?

Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Windows Update’e gidin ve Güncellemeleri Kontrol Et’i tıklayın. Varsa, Windows 11 Özellik güncellemesini göreceksiniz. İndir ve yükle’yi tıklayın. 

Güncelleme henüz sizin için mevcut değilse ancak şimdi yükseltmek istiyorsanız, birkaç seçeneğiniz var. En iyi ve en basit seçenek, Windows 11 Kurulum Asistanını indirmek olacaktır. Donanımınızın uyumlu olduğundan emin olmak için İndir ve Çalıştır’ı seçin. Ardından, lisans koşullarını kabul etmek ve yüklemeye başlamak için Kabul Et ve Yükle’yi seçin. Programın yüklenmesi bittiğinde, bilgisayarınızı yeniden başlatmanız istenecektir. Kurulumu tamamlama sürecinde PC’niz birkaç kez yeniden başlayabilir, bu yüzden telaşlanmayın. Her şey bitene kadar bilgisayarınızı açık tutun.

Windows 11 Kurulum Yardımcısı’nı kullanamıyorsanız, birkaç yedekleme seçeneğiniz vardır, ancak bunlar daha da karmaşık yolları içeriyor. Güncellemenin cihazınıza gelmesini beklemenizi ciddi olarak tavsiye ediyoruz. Devam etmek istediğinizden eminseniz, Windows 11 yükleme medyası veya bir ISO dosyası oluşturabilirsiniz. Microsoft’un Windows 11 indirme sayfası bu adımları daha ayrıntılı olarak içeriyor.

Oyun Oynamak için Windows 11 ve Performansı 
 • AutoHDR: Xbox Serisi konsollardan gelen bir özellik olan Windows 11, artık oyunlardaki Standart Dinamik Aralık görüntülerini otomatik olarak Yüksek Dinamik Aralığa dönüştürecek. Tabii ki, yeni özellikten yararlanmak için bir HDR ekrana ihtiyacınız olacak.
 • DirectStorage ile DirectX 12 Ultimate: DirectStorage, GPU’nun görüntüleri ve varlıkları doğrudan bir NVMe SSD’den yüklemesine izin vererek oyunların yükleme süresini hızlandıracak ve CPU’ya olan eski bağımlılığını bırakacaktır. Microsoft, teknolojinin gelecekte oyunlara geleceğini söylüyor, bu yüzden henüz tam olarak test edilmedi fakat herhangi bir sorun olacağını düşünmüyoruz.
 • Xbox Game Pass değişiklikleri: Xbox ve Xbox Game Pass uygulaması birleştirildi. Xbox uygulaması artık Xbox Cloud Gaming portföyü de dahil olmak üzere Xbox Game Pass hesabınıza erişim içeriyor. 
Windows 10 vs Windows 11

Oyun performansında ciddi bir gelişme görülmüyor. Tek farklı değer, saniyede 59 kareden saniyede 82 kareye çıkan Metro Exodus karşılaştırması. Windows 11’i yüklemeden önce tüm kıyaslamalardaki ayarlar (ve sonuçları) üç kez kontrol edildi ve her şey doğruydu. Fakat testlerin geri kalanının tümünde sayılar gösterilirken neden performansta büyük bir sıçrama olduğu pek akla yatmıyor.

Yukarıda gördüğünüz kıyaslama sayıları, çoğu durumda aynı kıyaslamayı arka arkaya çalıştırıp farklı sonuçlar almaya yetecek kadar yakın. Örneğin, Windows 11 ile 3DMark test sonuçları, Windows 10’dan kabaca 100 puan daha iyi. Arka arkaya 2-3 kez çalıştırılan bir kıyaslama aralığının, ilk puandan 200 puana kadar farklı olması hiç de alışılmadık bir durum değil.

Bununla birlikte, Microsoft’un söz verdiği gibi, güncellemeden sonra belirgin performans iyileştirmeleri görülmemesinin bir nedeni, testlerin AMD işlemcili bir bilgisayarda (AMD Ryzen 5 5600X, AMD Ryzen 5 5600X) gerçekleştirmiş olmasından kaynaklanabileceği düşünülüyor. . AMD, Windows 11’de daha yavaş performans gösteren bazı işlemcileriyle ilgili bilinen bir sorunu ayrıntılarıyla anlatan bir destek makalesi yayınladı. Ayrıca, Windows 11 oyun performansını artırma sözünü yerine getirmeden önce DirectStorage’ın avantajlarının gerçekleştirilmesi gerekebilir.  

Windows 11 harika görünüyor, ancak çok da büyük bir heyecana lüzum yok gibi. Anında belirgin bir oyun geliştirmesi yok ve tam olarak ne zaman göreceğimiz belli değil. Neredeyse aynı performansı ve yenilenen Microsoft Mağazası gibi bazı özelliklerin yakında Windows 10’a geçeceği gerçeğini birleştirin ve şu anda acele etmek ve yükseltmek için çok az teşvik var. 

Windows Nedir?

Genellikle Windows olarak anılan Microsoft Windows, tümü Microsoft tarafından geliştirilen ve pazarlanan birkaç tescilli grafik işletim sistemi ailesinden oluşan bir gruptur. Her aile, bilgisayar endüstrisinin belirli bir sektörüne hitap eder. Etkin Microsoft Windows aileleri, Windows NT ve Windows IoT’yi içerir; bunlar alt aileleri kapsayabilir (örneğin, Windows Server veya Windows Embedded Compact) (Windows CE). Eski Microsoft Windows aileleri arasında Windows 9x, Windows Mobile ve Windows Phone bulunur. 

Windows Tarihi

 

Windows 1.0


Microsoft‘un ilk stabil Windows sürümü olan Windows 1.0, satış tarafında pek başarılı olamamıştır.

İlk Windows olduğu için yeniliklerinden pek fazla bahsedemediğimiz Windows 1.0, MS-DOS üzerine geliştirilen 16 bitlik bir işletim sistemidir. Windows 1.0 ile birlikte ilk kez NotepadPaintWriter gibi temel Windows yazılımları ortaya çıkmıştır.

Windows 2.0


Windows 2.0Windows 1.0 üzerine geliştirilmiş ve Windows 1.1 olarak da değerlendirilebilecek bir Windows sürümü olmuştur.

İlk kez Ofis ailesinin Word ve Excel üyeleri, Windows 2.0 ile birlikte duyurulmuş, ancak Mac OS X benzerliği nedeniyle Microsoft ve HPApple tarafından açılan davalar ile boğuşmuştur.

Windows 3.0


İlk kez oyunların geldiği Windows 3.0Solitaire ve Minesweeper gibi oyunların çıktığı işletim sistemi olmuştur.

Windows işletim sistemleri arasında ilk kez büyük başarı yakalayan sürüm olan Windows 3.0, kullanıcı arayüzünde önemli iyileştirmelerle gelmişti.

Windows 95


1995 yılında duyurulması nedeniyle 95 adını kullanan Windows 95ilk 32 bit Windows sürümüdür.

Başlat menüsü ve Internet Explorer‘ın çıkış yaptığı işletim sistemi olan Windows 95 ile aynı zamanda görev çubuğu da kullanıma sunulmuştur.

Windows 98


Windows 95 gibi duyurulduğu yıla göre adlandırılan Windows 98, geliştirilen internet hizmetleri, hızlı başlat ve harici aygıtlar ile hızlı bağlantı özelliği ile dikkat çekmiştir.

Outlook yazılımının da çıkış noktası olan Windows 98, Microsoft WebTV yazılımı ile TV izleme olanağı sunmuştur.

Windows ME


Windows‘un 2000 yılında duyurulan ve son kez duyurulduğu yıla göre adlandırılan sürümü olan Windows Milennium Edition, adını Milenyum döneminden almıştır.

Windows 98‘deki tüm sorunların onarıldığı Windows ME, Windows Live Movie Maker ve Windows Media Player yazılımlarına ev sahipliği yapmıştır.

Ayrıca Windows ME ile birlikte sistem geri yükleme özelliği duyurulmuştur.

Windows XP


Microsoft tarafından kişisel bilgisayarların yanı sıra sunucular için de geliştirilen Windows XPMicrosoft‘un en iyi işletim sistemlerinden biri olarak gösterilebilir.

Korsanın büyük oranda engellendiği Windows XP, çok iyi satışlar elde etmiştir.

ClearTypeUzaktan ErişimKullanıcı Hesapları ve Internet Explorer 6 yazılımları Windows XP ile birlikte gelmiştir.

Windows Vista


Microsoft Windows Vista, Microsoft tarafından yayınlanan ve en az kullanılan Windows işletim sistemlerinden biriydi.

Windows Vista, 8 Kasım 2006’da üretime sunuldu ve 30 Ocak 2007’de satın alınmak üzere yayınlandı.

Windows Vista, Windows XP’den sonra ve Windows 7’den önce yayınlandı.

Windows Vista’nın altı sürümü mevcut, ancak aşağıda listelenenlerden sadece ilk üçü tüketicilere sunuldu:

 • Windows Vista Ultimate
 • Windows Vista Business
 • Windows Vista Home Premium
 • Windows Vista Starter
 • Windows Vista Home Basic
 • Windows Vista Enterprise

Windows 7


Windows XP sonrasında en çok sevilen Windows 7 ile birlikte, ilk kez geliştirici sürümleri denenmiş, bu şekilde güncelleme öncesinde tüm sorunlardan kurtularak 2009 yılında Windows 7 yayınlanmıştır.

Esasında yedinci temel Windows sürümü olması nedeniyle Windows 7 ismini alan işletim sistemi, geliştirilen görev çubuğu ve arayüz özellikleri ile ön plana çıkmıştır.

Windows 8


Windows 7 sonrasında Metro arayüzü ile dikkat çekmeye çalışan Windows 8uygulama mağazası ile yeni bir yapıya kapılarını açmaya çalışsa da, kullanıcıların beğenisini kazanamamış.

Hatta başlat menüsünün gitmesi, kullanıcıların Windows 8‘i özellikle tercih etmemesine neden olmuştur.

Windows 8.1


Windows 8‘de yaşanan sorunların giderildiği ve Windows 7 kadar işlevli olmasa da bir başlat menüsünün getirildiği Windows 8.1, Windows 8 ile kıyaslandığında çok daha fazla beğenilmiş, ancak yine de Windows 7 kadar başarılı olamamıştır.

Windows 10


En son Windows sürümü olan Windows 10başlat menüsünün geri gelip metro arayüzü ile birleşmesi, CortanaMicrosoft Edge gibi pek çok yenilikle gelmiş ve yapılan araştırmalarda kullanıcılardan tam puan almıştır.

Windows 10 Yıldönümü güncellemesi ile sistemdeki birçok hata giderildiği gibi yeni özellikler de kullanıcılara sunuldu.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler