Yağ bezesi evde nasıl yok edilir? Yağ bezesi neden oluşur?

Yağ bezesi evde nasıl yok edilir? Yağ bezesi neden oluşur?
Yağ bezesi evde nasıl yok edilir? Yağ bezesi neden oluşur?
10 Haziran 2022

Yağ bezesi nedir? Tıptaki adı lipom olan yağ bezesi vücudun herhangi bir bölümünde oluşabilir. Peki yağ bezesi neden oluşur? ve yağ bezesi çeşitleri nelerdir? sorularını cevapladığımız bu yazımızda aynı zamanda göz çevresinde yağ bezesi neden olur? ve koltuk altı yağ bezesi neden olur? sorularını da inceledik. Yağ bezesi evde nasıl yok edilir? gibi birçok sorunun cevabı için okumaya devam edin.

İlginizi çekebilir: Göz seğirmesi neyin habercisi? Göz seğirmesi evde nasıl geçer?

Yağ bezesi neden olur?
Yağ bezesi neden olur?

Yağ bezesi nedir?

Yağ bezeleri tıp dilinde lipom olarak adlandırılır. Vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelen içi yağ dolu olan ve genelde küçük yapıya sahip, tümör benzeri bir oluşumdur. Yağ bezesinin boyutu çeşitlilik gösterebilir. Kapsül benzeri bir şey ile çevrilidir. Beyaz-sarı renklerdedir ve gözle görülebilecek şekildedir. Çocuklarda oldukça nadir karşılaşılan yağ bezeleri yetişkinlerde her yaşta gözlenebilir. Gözle görülebilen yerlerde oluşmuş olan yağ bezeleri görüntüsü nedeniyle bireyleri rahatsız edebilir. Yağ bezelerinin evde sıkılması ya da iğne gibi sivri cisimlerle içinin boşaltılmaya çalışılması enfeksiyon riski oluşturmanın yanı sıra yağ bezesinin olduğu yerde iz kalmasına sebep olabilmektedir. Yağ bezelerinden rahatsız olan bireylerin hastanelere başvurarak uygun ekipmanlar ve uzman doktor gözetimi altında alınması daha sağlıklı olacaktır.

Yağ bezesi belirtileri nelerdir?

Her yaştan insanda meydana gelebilen yağ bezesinin en karakteristik özelliği oluştuğu bölgede meydana gelen şişliktir. oluşan bu şişlik zamanla sürekli ve yavaş şekilde büyüyebilir. Oluştuğu bölgeye göre boyutu fark eden yağ bezeleri yüzde oluştuğunda genellikle iğne başı büyüklüğünden birkaç mm kadar büyük olabilirken sırt veya boyun bölgesinde meydana gelirse daha büyük boyutlara ulaşabilir. Ayrıca yüzdeki yağ bezelerine kıyasla daha derindir. Göz altı veya göz kapağında meydana gelen yağ bezeleri ise üstündeki derinin ince olması sebebiyle sarı-beyaz renkte olduğu kolaylıkla görülebilir. Vücudun diğer bölgelerinde oluşan bezeler genellikle derinin alt katmanlarında olduğu için sadece şişlik hissedilir fakat rengi görülemez. Eğer hızla büyüyor, rengi değişiyor, kızarıyor ve şiddetli şekilde ağrıyorsa cerrahi müdahale gerekebilir. Doktora başvurulmalıdır.

Yağ bezesi neden olur?

Yağ bezelerinin oluşumunun belli bir sebebi yoktur. Fakat oluşma ihtimalinin arttığı durumlar mevcuttur. Yağ bezesinin oluşumuna zemin hazırlayabilecek olan şeyler şunlardır:

 • Yüksek kolesterol ve trigliserit düzeyleri
 • İnsülin direnci ve diyabet hastalığı
 • Obezite
 • Sağlıksız beslenme
 • Genetik yatkınlık
 • Cildin darbe alması
 • Karaciğer hastalıkları

Yağ bezesi çeşitleri nelerdir?

Yağ bezeleri yağ kistleri, iyi huylu yağ doku tümörleri ve kötü huylu yağ doku tümörleri olmak üzere üç farklı grup altında toplanır.

 1. Yağ Kistleri: Genellikle kafa derisinde meydana gelir. Tam olarak beze yapısında değildir. Daha akışkan bir yapısı vardır. Üzerini kaplayan deri katmanı çok incedir.
 2. İyi Huylu Yağ Doku Tümörleri: Genellikle boyun ve sırt bölgelerinde meydana gelirler. Beze yapısına sahiptir. Genelde iyi huylulardır. İçerisinde bulunan yağ açık sarı renkte ve serttir. Aynı diğer kist türleri gibi boyutları büyüyebilir. Bu sebeple cerrahi operasyon ile alınmaları gerekir.
 3. Kötü Huylu Yağ Doku Tümörleri: Deri altındaki yağlı dokunun kanserleşmesi sonucu oluşan kitledir. Aynı zamanda liposarkom olarak da adlandırılırlar. İçerisinde yer alan sıvı sarıdan griye dönen bir renge sahiptir. Bu tür yağ bezelerine oldukça nadir rastlanır. Daha yumuşak yapılıdır. Cerrahi operasyonla mutlaka alınmalıdır.

Bu yağ bezelerinin yanı sıra göz altında meydana gelen yağ bezeleri de kendi içerisinde 3 gruba ayrılırlar.

 1. Ksantelezma: Yüksek kolesterole bağlı olarak oluşur. İnce yağ tabakalarıdır.
 2. Siringoma: Küçük yuvarlak yağ kistleridir.
 3. Miliumlar: Siringoma göre daha küçük yapılılardır. Silik görünümlülerdir.

Yağ bezesi olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Gözle görülebilecek boyutta ve renkte olan yağ bezeleri hekimler tarafından yalnızca fiziksel muayene ile kolaylıkla tespit edebilir. Yağ kistleri yani kanserleşme eğilimi göstermeyen yağ bezeleri genelde yuvarlıktır. Ortasında bir nokta bulunur. Etrafı kızarık görünümdedir. Yağ bezesi genellikle elle bastırıldığı zaman yer değiştirir. Oluştuğu bölgeye göre çeşitlilik gösterebilir. Fiziksel muayene esnasında bastırıldığından şekil değiştirebilir. Eğer kolaylıkla hareket ettirilemiyorsa, sabit bir yapıda bir şişlik varsa farklı bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir. Uzman bir doktoruna başvurmalısınız.

Yağ bezesi nasıl geçer?

Yağ bezelerinin yaklaşık %99’luk kısmı iyi huylu ve kanserleşme eğilimi göstermeyen yağ bezeleridir. Fakat özellikle yüz ve boyun kısmında oluşan yağ bezeleri görünüş açısından rahatsızlık yaratabilir. Bunun yanı sıra sırt çantası kullanma veya arkaya yaslanma gibi durumlarda oluşan baskı sebebiyle ağrıya yol açabilir. Oluşan bazı yağ bezelerinde kendiliğinden veya alınan darbe sonucu enfeksiyon gelişebilir. Buna bağlı olarak kızarıklık, ağrı, akıntı veya ateş gibi semptomlar görülebilir. Tüm bunlar düşünüldüğü zaman beze aldırma adı verilen ve yarım saatten kısa süren basit bir cerrahi operasyon yaptırılabilir.

Yağ bezesi evde nasıl yok edilir?

Yağ bezeleri genellikle küçük yapılı, içi yağ dolu ve tümör benzeri oluşumlardır. Yüz, omuz, genital bölge, boyun, sırt, saç derisi gibi bölgelerde meydana gelebilir. Beyaz ve sarı renklidir. Bazı bölgelerde oluşan yağ bezeleri estetik açıdan görünümleri sebebiyle insanları rahatsız edebilmektedir. Doktora giderek cerrahi operasyon geçirmek istemeyen insanlar yağ bezesi evde nasıl geçer sorusunu araştırmaya başladılar. Evde yağ bezesini geçirmek için doğal yöntemler oldukça çeşitlidir. En yaygın ve sonuç alınan yöntemleri sıralamak gerekirse;

 • Aloe vera jeli ciltte meydana gelen neredeyse her rahatsızlığa doğal tedavidir. Aloe vera jeli yaz bezesinin olduğu bölgeye uygulandığı zaman yağ bezesinin zamanla küçüldüğü ve hatta kaybolduğu görülmüştür. Dikkat edilmesi gereken şey ise düzenli şekilde kullanıldığı takdirde sonuç alınabileceğidir.
 • Bir diğer yöntem çay ağacı yağıdır. Ciltte oluşan bakterileri temizleyerek iltihap oluşmasını engeller. Bir pamuk yardımıyla yağ bezesinin olduğu bölgeye uygulanırsa iltihap oluşumu engellenir. Ayrıca yağ bezesinin küçülmesi, hatta belki yok olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Sirke içeriğindeki bileşenler sayesinde yağ bezesinin enfeksiyon kapmasını engeller. Ayrıca gün ve gün küçülterek kaybolmasını sağlar. Temiz bir beze biraz sirke dökün. Bu bez yardımıyla yağ bezesine pansuman yapar gibi uygulayın.

Yağ bezesi neden artar?

Üç farklı gruba ayrılan yağ bezesinin oluşmasının çeşitli nedenleri vardır. Oluşmasına zemin hazırlamanın yanı sıra var olan yağ bezelerinin artmasını sağlayabilirler. Yağ bezesinin artmasının nedenleri cilde alınan darbeler, diyabet hastalığı, obezite, sağlıksız beslenme, genetik yatkınlık, metabolik hastalıklardır.

Yağ bezesi ağrı yapar mı?

Yağ bezeleri genelde ağrı yapmazlar. Fakat sırt çantası kullanma veya arkaya yaslanma gibi durumlarda ağrılara sebep olabilir. Bunun dışında bazı yağ bezeleri direkt sinirlerin olduğu bölgelerde oluşabilirler. Yağ bezelerinin sinirler üzerinde hareket etmesi ya da büyümesi söz konusu olduğunda sinirlere dokunabilir. Bu durumda ciddi ağrılara sebep olabilir.

Yağ bezesi kaşıntı yapar mı?

Yağ bezeleri genel olarak iyi huyludur ve kanserleşme eğilimi göstermemektedirler. Fakat sırt bölgesine oluşan yağ bezelerinin baskı alması durumunda veya herhangi bir darbe almasında enfeksiyon oluşabilir. Bu enfeksiyon daha çok sırt bölgesinde oluşsa bile diğer bölgelerde meydana gelen yağ bezelerinin darbe alması durumunda da enfeksiyon oluşabilir. Enfeksiyon oluşan bölgelerde kızarıklık, ağrı ve kaşıntı meydana gelebilir.

Yağ bezesi zamanla büyür mü?

Yağ bezesinin zamanla büyüyüp büyümeyeceği genelde yağ bezesine bağlıdır. Yani değişiklik gösterebilir. Kimi yağ bezeleri yavaş yavaş büyürken bazıları hızla büyüyebilir. Fakat bazı yağ bezeleri büyümeden aynı şekilde kalabilir. Yani büyümesi yağ bezesine bağlıdır ve büyümesi olasıdır.

Yağ bezesi saç döker mi?

Kafada meydana gelen oluşumlar yağ bezesi ile karıştırılabilir. Büyük bir kısmı genellikle yağ kistidir. Yağ kistinin cerrahi operasyonla alınması durumunda önemli olan bir nokta vardır. Operasyon öncesi yağ bezesi sebebiyle dökülmüş olan saçların telafisi yoktur. Yani beze operasyon ile alınsa bile bezenin öncesinde oluşturduğu tahribattan dolayı saç çıkmaz. Bu sebeple kafa derisinde çıkan bezelerin fazla büyümeden ve saç dökülmesine neden olmadan alınması gerekmektedir.

Yağ bezesi sert olur mu?

Vücutta meydana gelen kitlelerin büyük çoğunluğu yağ bezeleridir. Yağ bezeleri genellikle yumuşak doku urlarıdır. Elle bastırıldığı zaman hareket eder ve düzgün sınırlıdır. Çoğu yağ bezesi yumuşaktır. Eğer elle bastırılan yağ bezesi sertse ve hızla büyüyorsa bir sorun olabilir. Mutlaka bir doktor kontrolünden geçmek gereklidir.

Yağ bezesi kanser yapar mı?

Üç farklı çeşidi bulunan yağ bezeleri yumuşak dokuludur. Yağ bezelerinin kanserleşme eğilimi göstermesi oldukça düşük bir ihtimaldir. Fakat ne kadar nadir olursa olsun as da olsa karşılaşılma ihtimali vardır. Bu kanserleşme olasılığı yüksek olan dokuya liposarkom adı verilir. Bu oluşum doku içerisinde meydana gelir ve derin bir yağ bezesi görünümdedir. Aynı zamanda içerisinde olan sıvı grimsi bir sarı renklidir. Yani yağ bezesinin az da olsa kanser yapma ihtimali vardır.

Yağ bezesini aldırmak gerekir mi?

Yağ bezeleri genellikle zararsızdır ve iyi huylu tümör sınıfına girmektedir. Bu yüzden tedaviye gerek duyulmamaktadır. Fakat yağ bezesi boyun, yüz sırt gibi görünüşü bozacak yerlerde olması durumunda rahatsızlık uyandırabilir. Aynı şekilde yağ bezelerinin boyutları endişe verici çapa ulaştığı zaman cerrahi müdahale uygulanabilir.

Yağ bezesi aldırmak tehlikeli mi?

Diğer adı lipom olan yağ bezeleri genellikle tehlikesiz ve tedaviye gerek duyulmayan bir durumdur. Fakat yağ bezesine sahip olan bazı insanlar dış görünüşü bozduğu için rahatsız olabilmekteler. Bu durumlarda akıllara yağ bezesi aldırmak tehlikeli mi sorusu geliyor. Yağ bezesi doktor kontrolü altında ve uygun ekipmanlarla yapıldığı sürece herhangi bir tehlike teşkil etmiyor. Fakat yağ bezelerini sıkmak veya ucu sivri cisimlerle içini boşaltmaya çalışmak tehlikeli olabilir. Bu yüzden uzman hekimle görüşmek daha sağlıklı olacaktır.

Yağ bezesi neden olur?
Yağ bezesi neden olur?

Yağ bezesi patolojiye gönderilir mi?

Yağ bezesi aldırma uygulamasını yaptırıldığı zaman öncelikle lipom olan yer steril şekilde boyanarak örtülür. Lokal anestezi yapılır. Lipom çevre kapsülü ile birlikte olacak şekilde tamamen çıkarılır. Kanama kontrolü sonrası cilt subtükan olarak kapatılır. Cilde steril stripler konur. Bu uygulama o kadar tehlikesiz ve kolaydır ki hasta aynı gün içinde taburcu olabilir ve hatta ertesi gün banyo edebilir. 10 gün sonra kontrol için çağırılır. Herhangi bir komplikasyon olup olmadığına bakmak için çıkarılan parça mutlaka patolojiye gönderilir. Nadir bile olsa bu lipomun liposarkom olma ihtimali vardır.

Yağ bezesi aldırma ameliyatı ne kadar sürer?

Oldukça kolay olan ve lokal anestezi ile yapılan bu ameliyatta 4 santim çapındaki bir lipomu almak için 1 ila 1.5 santim arasında kesi yapmak yeterlidir. Yağ bezesi ameliyatı genel olarak 5 dakika süren bir işlemdir. Hasta işlemin ertesi günü duş alabilmektedir.

Yağ bezesi ameliyatsız geçer mi?

Yağ bezelerinden mustarip olan insanlar genellikle görünen bölgede oluşumu sonucu estetik görünüşü etkilemesinden şikayetçi olabiliyorlar. Doktora gitmek ve işlem yaptırmak istemeyen insanlar yağ bezelerini yok etmenin yollarını arıyorlar. Uzmanlar tarafından evde geçmesinin mümkün olmadığı söylense de insanlar çeşitli doğal yollar deniyorlar. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Aloe Vera Jeli: Birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan aloe vera jeli yağ bezelerinin üstünde de denenmektedir. Aloe vera jelinin lipom yani yağ bezesi olan bölgeye uygulanması ile yağ bezesinin küçüldüğü hatta ortadan kalktığı söylenmektedir. Tabi bu etki için önemli olan şey aloe vera jelinin düzenli olarak kullanılmasıdır.
 • Çay Ağacı Yağı: Çay ağacı yağının en büyük özelliği cildi bakterilerden temizleyerek iltihap oluşmasını önlemesidir. Çay ağacı yağını pamukla yağ bezesinin üzerine uygulayın. Zamanla yağ bezesi küçülerek zaman yok olabilir.
 • Sirke: Geçmişten beri birçok hastalığın tedavisinde kullanılan sirke burada da karşımıza çıkıyor. Temiz bir beze biraz sirke damlatın. Bu bez ile lipom üzerine uygulayın. İçerdiği bileşenler sayesinde yağ bezesinin git gide küçülmesini hatta belki yok olmasını sağlayabilir.

Vücuttaki yağ bezeleri kendiliğinden geçer mi?

Yağ bezeleri yani lipomlar genellikle zararsızdır. Çoğunlukla tedaviye gerek kalmaz. Zaman ile kendiliğinden geçebilir ya da aynı boyutta, renkte kalabilir. Bazen ağrı, kızarıklık veya kaşıntı durumlarında enfeksiyon kapmış olabileceği için profesyonel bir gözün görmesi daha sağlıklı olmaktadır.

Yağ Bezesine hacamat yapılır mı?

Hacamat vücudun herhangi bir bölgesine hafif çizik atarak üstüne şişe, bardak veya boynuz oturtarak kan alma işlemidir. Hacamat tedavisi genel olarak döküntülü ve kaşıntılı cilt problemleri, egzama, kurdeşen, sedef hastalığı için uygulanmaktadır. Aynı zamanda ağrılar içinde kullanılabilir. Birçok alan gibi yağ bezeleri gibi çeşitli cilt rahatsızlıklarında da uygulanabilmektedir.

Yağ bezesine hangi krem iyi gelir?

Genel olarak uzman gözetimi altında tedavi uygulanan yağ bezelerinin evde geçirme yöntemlerinden biri buhar banyosudur. Buhar ısı ve nem kist sebasenin yolunun açılmasına yardımcı olur. Bunun yerine sıcak kompres de yapabilirsiniz. Gün içerisinde 3 veya 4 kez yarım saat süreyle uygulanabilir. Bir diğer yöntem ise yağ bezesine hangi krem iyi gelir sorusunun en belirgin cevabıdır yani aloe vera jelidir. Bu jel kanallarda oluşan tıkaçların açılmasına yardımcı olur. Lipomun içerisindeki yağın yumuşamasına yardımcı olur. Bir diğer yöntem ise sirkedir. Özellikle elma sirkesi anti bakteriyel solüsyon olduğu için yağ bezeleri için kurtarıcı özellik taşıyabilmektedir. Dördüncü yöntem Hint yağıdır. Diğer yöntemlere göre daha az etkilidir. Son olarak eczanelerden doktor tavsiyesi ile reçeteli veya reçetesiz temin edilebilecek kremler yağ bezesine iyi gelen kremlerdir.

Yağ bezesi kendiliğinden patladı ne olur?

Yağ bezesi sıkılmaması veya sivri uçlu maddelerle kurcalanmamalıdır. Fakat alınan darbeler dolayısıyla veya başka bir nedenden ötürü yağ bezesi patlarsa içerisindeki yağ akar. Akan bu yağ iltihaplanmaya neden olabilir. Bu durumda apseleşme oluşabilir. Bu apsenin boşaltılması gerekebilir. Yağ bezesinin patlaması sonucu normalde olmayan ağrı, şişlik ve kızarıklık görülebilir.

Göz çevresindeki yağ bezeleri için hangi doktora gidilmeli?

Çeşitli sebeplerle meydana gelebilen ve lipom adı verilen yağ bezeleri genellikle insanları rahatsız etmez. Fakat bazı sebeplerden dolayı insanlar bu yağ bezelerini aldırmak veya kontrol ettirmek isteyebilirler. Bu gibi durumlarda hastanelerin göz hastalıkları bölümüne başvurarak fiziksel muayene ve çeşitli tetkikler yaptırmak mümkündür.

Göz çevresinde yağ bezesi neden olur?

Vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen yağ bezelerinin net olarak nedeni bilinmemektedir. Fakat yağ bezesi oluşumuna zemin hazırlayabilecek bazı faktörler vardır. Bunlar metabolik hastalıklar, genetik geçiş, kıl kökü iltihabı, yüksek kolesterol, yağlı yiyeceklerdir. Göz altında oluşan yağ bezelerinin temel nedenleri ise uykusuzluk, üzüntü, ağlamak ya da yorgunluk olabilmektedir.

Göz kenarında yağ bezesi neden olur?

Yağ bezelerinin oluşmasının nedenleri çok çeşitlidir. Fakat oluştuğu yere göre farklı şeylerin habercisi olabilirler. Yani bir soruna bağlı olarak oluşabilirler. Göz kenarında ve kapağında meydana gelen yağ bezelerinin nedeni kolesterol veya bağışıklık sistemi hücrelerinin epidermis üzerinde birikmesi olabilir.

Göz altındaki yağ bezeleri nasıl geçer?

Özellikle yüzde, sırtta ve boyunda oluşan yağ bezeleri estetiği bozduğu düşüncesi ile yok edilmek istenebilmektedir. Doktora gitmek en doğru yöntem olsa da bazı insanlar evde geçirme yöntemlerini denemek istemekteler. Bu yollardan biri sarımsaktır. Sarımsak antibiyotik ve mikrop kırıcı özelliğe sahiptir. 1 diş sarımsak ve 1 adet karanfili ezin. Göz altındaki yağ bezelerine sürüp 20 dakika kadar ekletip ılık suyla yıkayın. Denenen bir diğer yöntem ise patatestir. Bir adet haşlanmış olan patatesi ezip ince bir bezin içine koyun. Ardından lipomun üstünde 10 ila 15 dakika arasında bekletin. 2 günde bir kere olacak şekilde uygulayın.

Koltuk altı yağ bezesi neden olur?

Vücudun diğer bölgeleri gibi koltuk altında da yağ bezesi oluşumu görülebilir. Kadın ve erkekte oluşabilir. Bazı durumlarda boyutu büyüyerek ağrıya ev acıya sebep olabilmektedir. Koltuk atında meydana gelen yağ bezeleri maalesef bir hastalık belirtisi olabilir. Kadınlarda meme kanseri riski oluşturabilir. Hekime müracaat ederek tetkik ettirmekte fayda vardır. Fakat eğer enfeksiyon veya bakteri sebebiyle oluştuysa doktorun verdiği merhem veya uygun gördüğü ilaç tedavisi ile geçirebilmektedir.

Koltuk altı yağ bezesi nasıl geçer?

Yağ bezesi nerede oluşmuş olursa olsun sıkmak veya ucu sivri olan maddelerle içini boşaltmaya çalışmak oldukça sakıncalıdır. Eğer yağ bezesinden kurtulmak isteniyorsa doktora başvurarak ufak bir operasyonla alınabilmektedir. Bu işlem lokal anestezi ile yapılır ve hasta aynı gün taburcu edilir.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler