Yasemin çiçeği evde nasıl yetiştirilir? Dalından tutar mı?

Yasemin çiçeği evde nasıl yetiştirilir? Dalından tutar mı?
Yasemin çiçeği evde nasıl yetiştirilir? Dalından tutar mı?
24 Temmuz 2021

Çin halkı için yasemin çiçeği, kadınsı nezaketi, zarafeti ve inceliği temsil ediyor. Aynı zamanda yasemin çiçeği zenginlik ve romantizmi çekmenin bir aracıdır. Başka bir ülke de ise yasemin çiçeği anneliği temsil etmektedir. Daha farklı bir ülkede ise, yani Hindistan, yasemin çiçeği Hint Jui olarak adlandırılan Jasminum molle Hindu dini törenlerinde kullanılır. Güzel kokusunun yanı sıra birçok ülkede sembolik anlam taşıyan yasemin çiçeğini yakından tanıyalım. Yasemin çiçeği evde nasıl yetiştirilir? Dalından tutar mı?

Yasemin çiçeği evde nasıl yetiştirilir?

İçindekiler

Yasemin çiçeği evde nasıl yetiştirilir? 

Yasemin çiçeğinin 200’den fazla türü vardır. Adıyla bilinen ilk bitki yasemin çiçeğinden Arap yaseminiydi. Bu, yasemin çiçeklerinin tarihini izlemek için en iyi başlangıç ​​noktası olabilir. Arap yasemini Asya’ya özgüdür. Birçok çiçek sever, İran’ın yasemin çiçeğinin kaynağı olduğuna inanıyor. MÖ 1000 gibi erken bir tarihte Kızıldeniz’i geçerek Mısır’a ulaştı, ardından Türkiye ve Yunanistan’a ulaştı. Son olarak evlerimizin bahçesine ulaşan yasemin çiçeğine kısaca göz atalım.

Sulama: Haftada 1 kez

Toprak: Hafif kumlu, humuslu, iyi drenajlı

Sıcaklık: 15 – 23 derece

Nem: %70-80

Saksı: Boyutuna uygun saksı yeterlidir.

Yasemin çiçeği aromaterapide de tercih edilmektedir. Genellikle kişiyi rahatlatmak için uçucu yağ olarak veya kokulu mumlarda ve tütsüde kullanılır. Mutfak meraklıları yasemini garnitür olarak ve nefis hamur işlerinde kullanır. Gelin hep beraber detaylı bir şekilde yasemin bitkisine göz atalım.

İlginizi çekebilir: Yasemin yağı ne işe yarar? Yasemin yağı cilt bakımı ve güzellik için nasıl kullanılır?

Yasemin çiçeği Dalından tutar mı?

Evde yasemin çiçeği yetiştirmenin püf noktaları

En eski ve en güzel kokulu bitki olarak kabul gören yasemin çiçeği, çiçeklerin kraliçesi olarak kabul görmüştür. Hatta bazı ülkeler tarafından “Koku Kraliçesi” veya “Hindistan’ın Belle’si” olarak adlandırılır. Saniyeler içerisinde ortamın havasını tazeleyen ve mükemmel bir koku bırakan yasemin bitkisine evinizde yer açmak isterseniz, sizler için ufak ip uçları derledik.

Yasemin çiçeği nasıl sulanır?

Düzenli bir sulama rutünü oluşturmanız, sağlıklı kök gelişimi ve büyümesi için toprağı yeterince nemli tutmaya yardımcı olur. Yerdeki yasemin çiçekleri haftada bir sulanmalıdır. Anormal  derecede kuru veya sıcaksa, sıklığı artırın. Lakin toprağın yüzeysel kısmından ziyade orta kısımlarının kurumasını bekleyiniz. Kuruluğunu test etmek için parmağınızı 2–2. cm toprağa batırabilirsiniz.

Yasemin çiçeğinde toprak seçimi

Yasemin çiçeğinin özel toprak gereksinimleri yoktur. Dolayısıyla hemen hemen her kaliteli bahçe toprağı, sağlıklı bitkiler yetiştirmek ve bol çiçek üretmek için gereklidir ama siz yinede toprağın hafif kumlu, humuslu, iyi drenajlı olmasına özen gösteriniz.

Yasemin çiçeğinin saksısı nasıl olmalı?

Yasemin çiçeğinin boyutuna göre saksı seçiniz. Saksının tabanının delikli olmasına özen gösteriniz.

Yasemin çiçeğinde sıcaklık, nem ve gün ışığı

Yasemin tam güneşe veya kısmi gölgeye ihtiyaç duyar. Genel olarak tam güneş için her gün yaklaşık 6 saat veya daha fazla doğrudan güneş ışığı ve kısmi gölge için günde 1 – 3 saat oldukça yeterli olacaktır. Nemli bir ortamda yasemin çiçeğini yetiştirmek için, %70 ila %80 arasında nem ortamı önemlidir. Nem sağlıklı çiçek üretimine yardımcı olur.

Önemli püf noktalar

 • Yasemin çiçeklerinden en iyi verimi almak istiyorsanız, terchinizi potasyum açısından zengin topraklardan yana kullanın. Potasyum içeriği yüksek bir sıvı gübre alın ve ayda bir kez yapraklara, gövdeye ve toprağa püskürtün. Böylece yasemin çiçeği oldukça göz alıcı olacaktır.
 • Yasemin çiçeği nemi oldukça seven bir bitkidir. Eğerki nemden yoksun bir ortamda yasemin çiçeği yetiştirecekseniz bitkinin doğal ortamını taklit etmek için bir nemlendirici kullanın veya bir çakıl tepsisini suyla doldurun.
 • Yasemin bitkinizi düzenli olarak budamak, onu düzenli ve sağlıklı tutabilir. Ölü yaprakları, sapları ve çiçekleri budama makasıyla veya fark ettiğinizde parmaklarınızla sıkıştırıp koparabilirsiniz. Lakin toplam yaprakların 1/3’ünden fazlasına dokunmayınız.
Yasemin çiçeğinde sıcaklık, nem ve gün ışığı

Yasemin çiçeği çeşitleri

300’e kadar tropik ve astropik türü olan yasemin çiçeğinin birçok türünü Türkiye de görmeniz mümkündür. Sizler için kokusu ile bitki severleri kendine hayran bırakan yasemin çiçeğinin çeşitlerini derledik.

 • Arap Yasemini – Bu yasemin çeşidi, yaprak dökmeyen bir çalı veya asma şeklindedir. Genellikle akşamları açan beyaz, çok güçlü kokulu çiçekleri mevcuttur. Kokuları ile bitki severleri etkisi altına alan arap yaseminleri 2 metreye kadar büyüyebilir.
 • Mor Yasemin– Mor yasemin çiçeği, diğer bir adıyla yıldız yasemini olarak adlandırılır. Bu ikiz asma, ilkbahar ve yaz aylarında 5.08 cm çiçekler açar. Bir asma olarak 6 metre büyüyebilir.
 • Magadaskar Yasemin – Diğer bir adı ile gelin mumu çiçeğidir. Ana vatanı Madagaskardır. Yoğun kokulu olmasına rağmen, yasemin çiçeği türü değildir. 
 • Yaz döneminde zayıflayan dallarının budaması yapılabilir.
 • Beyaz Yasemin– Beyaz yasemin Burma ve Çin’e özgüdür ve yaprak dökmeyen bir çeşididir. Pembemsi çiçek tomurcukları kışın sonundan ilkbaharın başlarına kadar gösterir ve beyaz yıldız benzeri kokulu çiçekler açar. Eğer ki evinizde Beyaz yasemin yetiştirmek isterseniz oldukça geniş bir alana ihtiyacınız olacaktır.
 • Orman Yasemin– Odunsu bir tür  olan orman yasemini, koyu yeşil parlak yapraklara ve hafif pembe bir renge sahip parlak beyaz çiçeklere sahiptir. 
 • Kış Yasemin– Bir kafes üzerinde yetiştirilirse 15 metreye kadar ulaşabilen Kış yasemini, dikkat çekici sarı çiçekleri ile adını duyurmuştur. Kış yasemini Çin’e özgüdür ve çoğu yasemin aksine sicim yapmaz. Bu nedenle diğer çeşitlere göre daha sık budama gerektirir.
 • İspanyol Yasemini– Bir başka yoğun kokuya sahip olan İspanyol yasemini, parfümlerde yaygın olarak kullanılan yaprak döken bir çalıdır. 6-13 metre boyunda büyüyebilir.

Yasemin çiçeği nasıl dikilir?

 Evinizin veya ofisinizi yasemin çiçeği kokusuyla büyülendirmek istiyorsanız, işte 4 basit adım ile yasemin bitkisini nasıl yetiştirebileceğinizi derledik.

 • Tabanı deliklerle kaplı olan bir saksı elde edin. Daha sonra bol drenajlı toprağınızı bu saksıya doldurun. Toprağın drenajını test etmek için yaklaşık 30 cm derinliğinde bir delik kazın ve suyla doldurun. Toprak 5-15 dakikada boşalırsa iyi drene olur
 • Saksıyı ılık sıcaklık olan bir yere yerleştirin. Eğer ki evinizde tutacaksınız, doğrudan güneş ışığı alan bir yere yakın tutun.
 • Daha sonra yasemin tohumunu veya fidesini toprağa ekin. Bir fide dikiyorsanız, bitkinin tepesinin toprakla aynı hizada olduğundan emin olun. Kökleri tamamen örtün
 • Son olarak can suyu vermeyi ihmal etmeyin. En iyi sonucu elde etmek için taze ekilmiş yasemini nemlendirmek için bir sprey şişesi veya sulama kabı kullanın.

Saksıdaki yasemin tomurcuğunun hasadı nasıl yapılır?

Genellikle yasemin tomurcukları mükemmel bitki çaylarının vazgeçilmezi haline geldi. Evinize sadece güzel koku vermekle kalmayıp, çaylarınıza da aroma verebilir. Gelin şimdi hep beraber saksıda yetiştirdiğiniz yasemin çiçeğinin tomurcuğunu hasat edelim.

 • Elinize bir budama makası alın ve yeşil, açılmamış olan yasemin tomurcuklarını saplarından ayırınız. Çay yapmayı düşünüyorsanız, topladıktan hemen sonra kullanmanız önemlidir.
 • Toplanan tomurcukları fırına koyun ve 2-3 saat tamamen kuruyana kadar fırında tutun. Kurutulmuş yasemin tomurcuklarını daha uzun süre dayanmaları için hava geçirmez bir kapta saklayabilirsiniz.
 • Bir su ısıtıcısını kaynatın ve yasemini yaklaşık 2-5 dakika suda bekletin. Suyu demledikten sonra ocağı kapatın ve suyu bir bardağa alıp servis yapın.
Saksıdaki yasemin tomurcuğunun hasadı nasıl yapılır?

Yasemin çiçeği nasıl çoğaltılır?

Yasemin çiçeğini çelikleme yöntemi ile çoğaltmanız mümkündür. Bunun için adımları sizler için derledik.

 • Yasemin çiçeğinin en sağlıklı dalı seçilir. 
 • Düz uçlu bir budama makası ile en az 10 cm olacak şekilde kesilir.
 • Daha sonra kesilen dal su içerisinde bekletilir.
 • Bekleyen yasemin dalı köklenmeye başlayacaktır.
 • Köklendikten sonra uygun toprağa dikimini gerçekleştirin.

Yasemin bitkisi hakkında merak edilen sorular

Yasemin çiçekleri, daha sıcak iklimlerde gelişen tropikal çiçeklerdir.  Bu tropikal çiçeği evinize kadar taşıdıysanız, sizlerin aklında soru işareti bırakmamak için merak edilen soruları derledik.

Çok gölgeli bir balkonda yasemin yetiştirebilir miyim?

Hayır, yasemin çiçek açması ve sağlıklı gelişmesi için günün büyük bir bölümünde ışığa ihtiyaç duyar.

Yasemin ne kadar hızlı büyür?

Yaseminin bir kesimden tamamen olgun bir bitkiye dönüşmesi yaklaşık 1 yıl sürer.

Yasemin yıllık mı yoksa çok yıllık mı?

Yasemin, yıldan yıla büyüyecek çok yıllık bir bitkidir. Farklı çeşitlerin, hangi bölgede büyüdüklerine bağlı olarak farklı sulama, alan ve güneş ışığı ihtiyaçları vardır

Yasemin ne kadar güneşe ihtiyaç duyar?

Tüm yasemin türleri tam güneşten kısmi gölgeye kadar iyi iş görecektir – bir bitkinin her gün tam olarak ne kadar güneşe ihtiyacı olduğu çeşide bağlı olacaktır.

Yasemin içeride veya dışarıda büyüyebilir mi?

Yasemin hem iç hem de dış mekanlarda büyüyebilir. Cüce çeşitleri iç mekanlarda en iyisini yapar, ancak asmalar ev içinde de gelişebilir. İstenilen yüksekliği ve şekli korumak için uyku mevsiminde bitkiyi çimdikleyin veya budayın.

Yasemin kışın hayatta kalabilir mi?

Birçok bahçıvan, bitkiyi kış boyunca iç mekanlara getirebilmek için kaplarda yasemin yetiştirmeyi tercih eder. Aşırı soğuk nedeniyle içeri yasemin getiriyorsanız, bitkinin içeride bir kez daha az güneşe uyum sağlamasına izin vermek için yaklaşık bir hafta kadar yavaş yavaş yapın. Bu geçişi yapmanın iyi bir yolu, bitkiyi gece getirmek ve daha sonra gündüzleri dışarı çıkarmak ve hafta boyunca içeride bıraktığınız saatleri artırmaktır. Kalıcı olarak içeri girdikten sonra evin en güneşli yerine yerleştirin.

Yasemin ne zaman çiçek açar?

Yasemin, ilkbahardan sonbahara kadar kümeler halinde çiçek açar. Tatlı çiçekler, çeşitliliğe bağlı olarak çoğunlukla krem, beyaz veya sarıdır ve arıları ve diğer tozlayıcıları çeker.

Yasemin çiçekleri ne kadar sürer?

Yeterli güneş ve doğru sulama ve besleme ile yasemin çiçekleri birkaç ay boyunca tadını çıkarmanız için açık ve taze kalacaktır.

Yasemin çiçeği ne zaman ekilir?

Yasemin çiçeğini ekmek için Haziran-Eylül arası ayları tercih edebilirsiniz.

Yasemin çiçeği saksıda yetişir mı?

Evet. Yasemin çiçeğini uygun ortamda saksıda yetiştirebilirsiniz.

Arap Yasemini evde bakılır mı?

Evet. Yasemin çiçeğini uygun ortam sağlandığı taktirde evde bakabilirsiniz.

Yasemin çiçeğinin yaprakları neden sararır?

Yasemin çiçeğinin yapraklarının sararmasının nedeni sıcaklık yoksunluğu olabilmektedir.

Yasemin çiçeği güneşi sever mı?

Yasemin çiçeği nemli toprağa bayılır. Bunun yanı sıra çok fazla güneş isterler

Yasemin çiçeği kışın yaprak döker mi?

Yasemin çiçeğinin bazı türleri kışın yaprak dökebilir.

Yasemin çiçeği kaç derece soğuğa dayanır?

Yasemin çiçekleri en fazla -25 derece soğuğa dayanır.

Kurumuş yasemin çiçeği nasıl canlandırılır?

Yasemin çiçeğinin köklerine buz koyun. Daha sonra buzların üzerine sıcak su dökün. Belirli aralıklarla işlemi tekrarlayın.

Yasemin nasıl çiçek açar?

Yasemin çiçeğine uygun ortam sağlandığında çiçek açar.

Yasemin çiçeği nasıl bir çiçek?

Yasemin çiçeği zeytingiller familyasındandır.

Yasemin çiçeği neyi ifade eder?

Yasemin çiçeği zarafeti, güzelliği ve asaleti temsil eder.

Yasemin çiçeği ne kadar uzar?

Yasemin çiçeği yılda 20-25 cm uzama gösterebilir.

Yasemin çiçeği meyvesi yenir mi?

Yasemin çiçeği meyvesi uygun dönemde yenebilir.

Yasemin iç Anadolu’da yetişir mi?

Yasemin çiçeği iç doğu ve güneydoğu Anadolu da yetişmektedir.

Yasemin hangi familyadan?

Yasemin çiçeği zeytingiller familyasındandır.

Yasemin bitki midir?

Evet yasemin çiçeği bir bitkidir.

Elde yapılan yasemin çayında kafein var mı?

Elde yapılan yasemin çayında 30 miligram kafein vardır.

Yasemin Sarmaşık soğuğa dayanıklı mı?

Yasemin bitkileri sıcağa dayanıklıdır. Lakin -25 ve altı için oldukça tehlikelidir.

Arap Yasemini evde bakılır mı?

Arap yasemini ev için pek uygun olmayabilir. Daha çok bahçe tercih ediniz.

Yasemin ne tür bir gübreye ihtiyaç duyar?

Yasemin, bu muhteşem çiçekleri üretmeye devam etmek için besinlere ihtiyaç duyar. İlkbaharda yasemin gübreleyin. Buradaki fikir, yasemininizi organik içerik bakımından zengin toprağa ekip, ardından organik kompostla gübreleyerek ekstra bir destek eklemektir. Yasemin bitkisi gübresinin yavaş salınımlı granüler veya sıvı seyreltmesini de kullanabilirsiniz. İkincisi, iç mekân saksı bitkileri için en iyi seçimdir.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler