Yaz nezlesi nedir? Yaz nezlesi nasıl geçer? Yaz nezlesine iyi gelen bitki çayları neler?

Yaz nezlesi nedir? Yaz nezlesi nasıl geçer? Yaz nezlesine iyi gelen bitki çayları neler?
Yaz nezlesi nedir? Yaz nezlesi nasıl geçer? Yaz nezlesine iyi gelen bitki çayları neler?
27 Aralık 2021

Yazın kavurucu sıcaklarında soğuk içecekler ve serinletici klima vazgeçilmezdir. Ancak bunlar yazın alerjik nezle olmanıza sebep olabilir. Yaz ayında nezle olmak çok can sıkıcı olabilir. Nezle ve grip hakkında birçok kişinin yanlış bildiği nezle ve grip aynı. Nezle ve grip aynı hastalık değildir. Nezle ve grip farkları aslında gözle görülür nitelikte. Nezle burun akıntısı şikayetiyle öne çıkarken grip daha çok halsizlik ile öne çıkıyor. Yaz nezlesi belirtileri arasında burun ve boğaz kaşıntısı da yer alıyor. Yaz nezlesi nasıl geçer? Daha çok alerjilerin sebep olduğu yaz nezlesi için bitkisel çözümler oldukça fazla. Nezleye iyi gelen bitkiler arasında ilk sırada ıhlamur yer alıyor. Lahanayla nezle tedavisi olduğunu biliyor muydunuz?

Yaz nezlesi nedir?

Birçoğumuzun yanlış bildiği yaz nezlesi akan ve kaşınan burun, hapşırma, boğaz kaşıntısı, boğaz akıntısı şeklinde gerçekleşiyor. Havadan solunan parçacıklara karşı gelişen yaz nezlesi çoğu zaman alerji kaynaklı oluşuyor. Yaz nezlesi bildiğimiz gribe neden olan virüs enfeksiyonlarından farklıdır. Grip ve yaz nezlesi aynı şey değildir. Gribin aksine saman nezlesi de dediğimiz havadaki parçacıklara karşı duyulan hassasiyet sonucu oluşan alerji diyebiliriz. Tıpta yaz gribine alerjik rinit deniyor. Rinit burun iltihabıdır. Birçok kişi her yıl grip olduğunu sansa da aslında alerjik rinit yani yaz nezlesi oluyor. Çoğu kişi grip sezonunu kış ayları, soğuk havalarla bağdaştırsa da yazında gribe yakalanabiliriz. Gribe yakalanmak için soğuk havalardan dolayı kapalı ortamlarda uzun süre kalmak etkili olsa da tek etken bu değildir. Hasta olan kişiye temasla bulaşan grip kişinin hastalık geçmişine göre nezle olduğunda da benzer semptomlar gösterebiliyor. Halk arasında yaz gribi ya da yaz nezlesi olarak adlandırılan bu hastalık ‘klima hastalığı’ dediğimiz lejyoner hastalığına da dönüşebilir ya da lejyoner hastalığından dolayı da meydana gelebilir. Yazın sıcak havalarda serinlemek için en çok klimaları kullanırız. Üşütme sebebiyle nezle veya grip olma olasılığımız oldukça yüksektir. Kas ağrıları, halsizlik belirtileri başta gelen yaz nezlesine sadece polenler sebep olmaz, klimaların temizlenmemesinden dolayı kirli havayı işlemesi sonucunda çeşitli mikroorganizmalar etrafa yayılır ve solunum yoluyla akciğerlerimize kadar ulaşır. Klimalardan dolayı alerjik rinit yaşanabileceği gibi gribe de yol açabilir. Lejyoner hastalığı (klima hastalığı) yazımızda daha detaylı bilgiler yer alıyor.  Dilerseniz göz atabilirsiniz. Grip mi yoksa nezle mi nasıl ayırt edeceğim diyorsanız grip ve yaz nezlesi arasındaki farklara daha detaylı göz atalım.

Grip ve yaz nezlesi arasındaki farklar

 • Yaz nezlesi ve grip arasındaki en büyük farklardan biri belirtileridir. Grip belirtileri titreme, yüksek ateş, kas ağrıları, boğaz ve ağızda kuruluk, öksürük, baş ağrısı ve aşırı halsizliktir. Yaz nezlesinde hapşırma, burun akıntısı, boğaz akıntısı ve kaşıntısı şeklinde belirti gösterir.
 • Grip olan kişilerde aşırı halsizlik sebebiyle devamlı uyuma isteği oluşur. Mutlaka yatak istirahati gerekir. Ancak yaz nezlesinde istirahate gerek duyulmaz çünkü halsizlik yok denecek kadar azdır.
 • Virüsün sebep olduğu gripte belirtiler 7-10 gün devam ederken nezlenin en kötü belirtileri 2-3 gün sürer.
 • Grip genellikle sonbahar-kış aylarında görülür ancak nezle alerjik geliştiği için ilkbahar-yaz aylarında özellikle polen alerjisi olanlarda sık görülür. Grip influenza virüsünün sebep olduğu bir solunum yolu enfeksiyonudur. Nezlenin virüs kaynaklı olma olasılığı çok düşüktür.

Yaz nezlesi belirtileri nelerdir?

Yaz nezlesi eğer alerjik kökenli değil de influenza virüsü kaynaklıysa gribe benzer semptomlar ortaya çıkar. Bu semptomlar hızlı şekilde görülür ve şiddetlenebilir. Kişinin bağışıklık sistemine bağlı olan semptom şiddeti ve süresi hastalık geçmişine göre de değişiklik gösterebilir. En sık rastlanan yaz nezlesi belirtilerini şöyle sıralayabiliriz.

 • Burun akıntısı
 • Hapşırma
 • Boğaz kaşıntısı ve boğaz akıntısı
 • Hafif ateş
 • Baş ağrısı
 • Gözlerde kaşıntı ve sulanma

Eğer yaz nezlesi influenza gibi bir virüsten kaynaklandıysa söylenen semptomlar ağır seyredebilir. Ayrıca aşağıdaki belirtilerde görülebilir.

 • Yüksek ateş
 • Öksürük
 • Boğazda kuruluk
 • Öksürük
 • Aşırı halsizlik ve uyuma isteği
 • Titreme
 • Baş dönmesi
 • Kas ağrısı ve vücut kırgınlığı

Yaz nezlesi risk grupları

Çeşitli virüslerden meydana gelen yaz nezlesi bazı durumlarda risk taşıyabilir. Bu kişiler yukarda belirtilen semptomları gözlemlediğinde bir uzmana başvurmaları önerilir.

 • Zayıf bağışıklık sistemine sahip kişiler
 • HIV hastaları
 • Diyabet, akciğer yetmezliği gibi kronik hastalığı bulunan kişiler
 • Kanser tedavisi görenler
 • Obezite hastaları
 • Gebeler
 • 5 yaş altı çocuklar
 • 65 yaş üstü kişiler

Yaz nezlesi neden olur?

Özelikle yazın meydana gelen enfeksiyona bağlı gelişen yaz nezlesine neden olan bazı durumlar bulunuyor. Hafif sebeplerden daha ciddi sebeplere doğru sıralanan sebepler şu şekildedir.

 • Soğuk algınlığı; farklı virüsler sebebiyle oluşabilen bir çeşit solunum yolu enfeksiyonudur. Yaz gribi ile aynı semptomları taşıyan soğuk algınlığı daha yavaş gelişebilir ve daha hafif geçirilebilir.
 • Gıda zehirlenmesi; çeşitli bakteri ve virüslerin ürediği gıdaları tüketilmesiyle oluşur. Bu durumda vücudunuza zararlı bakteriler girer ve yaz gribi benzeri semptomlar oluşturur. Bu tarz sindirim sistemindeki bozulmalar sonucu oluşan yaz nezlesine kusma ve ishal de eşlik eder.
 • Zatürre; bir çeşit akciğer enfeksiyonudur. Birçok farklı virüs, bakteri ve hatta mantarların vücuda alınması ile oluşan zatürre yaz gribi semptomları gösterebilir. İlerleyen zatürrede öksürükler şiddetlenir ve yeşil sarı renkli mukuslu öksürük zatürrenin ayırıcı özelliklerinden olur. Zatürreye sebep olabilecek mikroorganizmalar yaz nezlesine de sebebiyet verebilir.
 • Bronşit; alınan havanın akciğerde bulunan keseciklere ulaşmasını sağlayan dalcıklar şeklindeki hava yollarında yani bronşlarında çeşitli sebeplerle iltihaplanma oluşmasına denir. Kişi solunumda zorluk yaşar. Bronşite sebep olan virüsler yaz nezlesi de oluşturabilir. Ayrıca sigara kullanımı da bu tarz virüsleri destekler ve vücuda yerleşmesini kolaylaştırır.
 • Covid-19; akut solunum sendromu olarak da adlandırılan tehlikeli bir hastalıktır. SARS-CoV-2 virüsü ile enfekte olmuş kişilerde görülür. Birçok belirtisi yaz gribine benzer olduğu için ayırt etmekte zorlanılıyor. PCR testi ile ortaya çıkan korona virüse yaz nezlesi de sebep olabiliyor.

Yaz nezlesi nasıl geçer?

 • Yaz nezlesini önlemek için çeşitli korunma yolları bulunuyor. Yaz nezlesine sebebiyet veren yaz günlerinin kurtarıcısı klimadan yayılan klima hastalığı yani lejyoner hastalığı önlemek için klimaların periyodik bakımları yapılmalı ve filtreleri değiştirilmelidir. Hatta klimalarda lejyoner tabletleri kullanmak da faydalı olacaktır. Klimanın karşında sürekli olarak durulmamalı, klima aralıklarla kullanılmamalıdır. Yazın sıcakları aşırı bunaltıcı olsa da ortalama ideal sıcaklık 22-23 derece şeklinde ayarlanmalıdır. Özellikle uyurken klimanın havasına doğrudan maruz kalınamamalı, gün içinde klima havası tavana verilmeli, sabit bırakılmamalıdır. Klima kullandığınız odaları belirli aralıklarla camları açarak havalandırmalısınız.
 • Temiz olmadığını düşündüğünüz havuz, nehir veya herhangi sulara girmemenizde fayda var. Deniz havuz sonrası ıslanan bikini, mayo, havlular değiştirilmelidir.
 • Yaz boyunca meyve ve sebze çeşitliliği boldur. Bu zenginlikten faydalanmakta yarar var. Yaz aylarında dengeli ve çeşitli beslenmeli, vitamin ve mineral kaynağı olan meyve sebzelerden yeteri kadar tüketilmelidir. Aşırı soğuk içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Gün içinde cildin havalanasını sağlamalı, bunun için hafif kumaşlı kıyafetler giyilmelidir.

Yaz nezlesi nasıl tedavi edilir?

Tedavi sürece kişinin sağlık geçmişi ve bağışıklık sisteminin ne kadar zayıf olduğuyla değişkenlik gösterse de çoğu yaz gribi herhangi bir tedavi gerektirmeden kendiliğinden geçiyor. Yeterli ve düzenli beslenmeyle desteleyebileceğiniz bu tedavi sürecini yerli dinlenmeyle de bir hafta içerisinde tamamen geçirmek mümkün oluyor. Oluşan baş ve kas ağrılarında uzmanınızın önerdiği ağrı kesicileri kullanabilir. Hem hastalığın şiddeti hem de altta yatan farklı hastalıklarına bağlı olarak uzmana başvurulmasında fayda var.  

Yaz gribi virüs nedenli olduğunda tedavi sürecinde antiviral ilaçlar kullanılır ve olumlu sonuçlar alınır. Semptomlar görüldükten sonra 48 saat içinde kullanıldığında hastalığın ilerlemesini ciddi ölçüde durduruyor.

Yaz nezlesine bitkisel çözüm!

Birçok kişi ilaç kullanmak yerine bitkilerle doğal yolardan tedavi yöntemini tercih ediyor. Yaz nezlesi güzel yaz günlerinde başınıza geldiğinde can sıkıcı olabilir. Ancak yaz nezlesini iyileştirmek ve önlemek için bazı çayları tüketmeye özen göstermeniz yeterli olacaktır. İşte yaz nezlesine iyi gelen birbirinden şifalı bitkiler!

 • Tarçın çayı: Antioksidan içeriği yüksek olan tarçın vücudu enfeksiyonlara karşı korumak konusunda önemli rol oynuyor. Grip ve nezlelerin kurtarıcısı olan tarçını toz halinde kullanmanız çay kullanımı için kolay olacaktır. Bir bardak kaynar suyun içine 1 çay kaşığı tarçını ekleyip 10 dakika demlemeye bırakın. Ancak suyu kaynatmaya devam etmeyin. Günde 2 fincan içeceğiniz tarçın çayı ile nezleden kolayca kurtulabilirsiniz.
 • Ihlamur çayı: Ayrılmaz ikili ıhlamur bal şifa dağıtmaya devam ediyor! Bir su bardağı kaynar su için 1 yemek kaşığı ıhlamur koyup 5 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Buradaki en önemli şey ıhlamuru demlerken kesinlikle kaynatılmamasıdır. Ihlamur çayınızın içine tatlandırmak için koyduğunuzda vücudunuz ihtiyacı olan tüm enerjiyi ve vitamini kazanırsınız. Gerekli vitaminleri sağlayan bu çay sayesinde nezle şikayetleriniz sona erecek.
 • Ayrıkkökü çayı: İltihaplı hastalıklarla savaşan ayrıkkökü bitkisi çayı ile nefes almayı ferahlatır. İltihaplı hastalıklarda rahatlatıcıdır. 1 su bardağı kaynar suyun içine ekleyeceğiniz 4 gram yani yaklaşık 1-2 çay kaşığı ayrıkkökü ile 10 dakika kaynatın. Günde 2-3 bardak içtiğiniz bu şifalı çay ile idrara sık sık çıkıp nezleden dolayı oluşan kandaki zararlı maddelerden kolayca kurtulabilirsiniz.
 • Karanfil çayı: Kuvvetli bir antioksidan olan karanfil bağışıklık sistemini güçlendirir. Nezle grip gibi hastalıklardan korur. Ağır seyreden nezlelerde oluşan mide bulantılarını giderir. 3-4 adet kırılmış karanfil 2 su bardağı kaynar suya eklenir 10 dakika daha kaynatılır. Süzerek içeceğiniz karanfil çayı size acı gelebilir. Bal ile tatlandırabilirsiniz. Günde 1 bardak karanfil çayı ile kan dolaşımınızı da düzenlemiş olursunuz.
 • Lahana suyu; C vitamini deposu olan lahana bağışıklık sistemi üzerinde iyileştirici ve koruyu etkiler sağlıyor. Lahana yapraklarıyla elde edeceğiniz şifalı suyu günde 2-3 bardak tüketerek nezleden kolayca kurtulabilir hatta korunabilirsiniz. Lahana yapraklarını 5 dakika kadar kaynattığınızda oluşan suda bol miktarda C vitamini bulunur. Lahanayla nezle tedavisi sıkça tercih edilen yöntemlerden biridir.

Bağışıklık güçlendiren nezle çorbası nasıl yapılır?

İçeriğindeki bol sebze ve baharatlar ile vücudunuza C vitamini depolayacaksınız! Kış günlerinin de en sevilen çorbasına bağışıklık çorbası adını verdik. İşte şifalı bağışıklık çorbasının tarifi!

Malzemeler:

 • 1 parça tavuk göğsü eti
 • 300 gr (1 paket) karnabahar
 • 300 gr (yarım demet) ıspanak
 • 1 adet büyük havuç
 • 1 orta boy kereviz veya yer elması
 • 2 diş sarımsak
 • 2 çay kaşığı toz zerdeçal
 • Limon suyu
 • Toz karabiber
 • 1 litre su

Yapılışı:

 • Bütün sebzeleri yıkayıp temizledikten sonra dilediğiniz şekilde doğrayın.
 • Tüm sebzeleri, sarımsağı ve tavuk göğsünü suda haşlayın.
 • Haşlanan tüm sebzeleri blenderden geçirin.
 • Zerdeçal ve karabiber ekleyin, biraz kaynatın.
 • Taze sıkılan limon suyuyla lezzetine lezzet katabilirsiniz.

Karanfilli çay nasıl yapılır?

Zengin içerikli karanfilli şifa çayında ıhlamur ve zencefilde bulunuyor. Grip hastalıklarının en sevilen bitkileri bir araya geliyor.

Malzemeler:

 • 30 gram ıhlamur (1 avuç kadar)
 • 3-4 adet kırılmış karanfil
 • 2 çay kaşığı dolusu zencefil (rendelenmiş)
 • 1 adet tarçın çubuğu
 • Limon kabuğu

Yapılışı:

 • Bir litre soğuk suyun içine tüm malzemeler ekleyin.
 • Kısa ateşte kaynama noktasına gelene kadar ısıtın.
 • Süzerek çok sıcak olmamasına dikkat ederek içebilir dilerseniz tatlandırabilirsiniz.

Yaz nezlesinde burun akıntısı nasıl geçer?

Yaz nezlesi burun tıkanıklığı sorununda uzmanlarca yazılan burun tıkanıklığını açan spreylerle bu sorunu çözebilirsiniz. Ancak burun akıntısı yaşayan hastalar bu sorunu nasıl çözecekleri konusunda bir fikir sahibi değiller. Can sıkıcı hale gelen yaz nezlesi burun akıntısı nasıl geçer? İşte burun akıntısını ortadan kaldıran tarif!

Burun akıntısını durduran çörekotu tarifi

Çörek otu için söylenen ‘ölümden başka her şeye deva’ sözü çok doğru. Her sorunda kullandığımız çörek otunu mutfaklarda, cilt bakımlarında da sıkça kullanıyoruz. Yazın çekilmeyen nezle sorununun en belirgin semptomu burun akıntısına çörek otu ile son verebilirsiniz. 1 çay kaşığı çörek otunu ıslatın. Daha sonra kurumaya bırakın. Kuruyan çörek otunu toz haline getirin. Çok fazla olamayacak şekilde burnunuza çekin. Bu işlemden yarım saat sonra burun akıntısı şikayetiniz son bulacak. Günde 1 kez yapmanız yeterli olacaktır. Çörek otu tozunu tek kullanımlık hazırlayın. Bu tozu burnunuza çok az çekmeniz bile büyük etki göstereceğinden çok fazla kullanmamaya dikkat edin.

Yaz nezlesi/gribi hakkında en sık sorulan sorular 

Bu bölümde yaz nezlesi/gribi hakkında en çok sorulan sorular ve yanıtları bulunuyor.

Yaz gribi kaç gün sürer?

Yaz gribi nedenine bağlı olarak kişinin günlük işlerini etkileyecek düzeye gelebilir. Halsizlik şikayeti nezle geçtikten sonra birkaç gün devam edebilir. Şikayetlerin tamamen geçmesi 7-10 günü bulabilirken birkaç gün içinde kendi kendine de sönebilir.

1 günde yaz gribi nasıl geçer doğal yöntemler?

Yaz gribinden kurtulmanın en kesin yolu tedaviyi kesmeden aralıksız devam etmektir. Bol sıvı ve yukarıda belirttiğimiz bitki çayı tüketiminin yanı sıra vitamin içerikli beslenmeye de dikkat edilmelidir.

Yaz nezlesinin hemen geçmesi için ne yapmalıyız?

Her rahatsızlıkta önemli rol oynayan bol su tüketimi yaz gribinde de önemlidir. Kahvaltılarınızda vitamin destekli besinler tüketmek, düzenli bitki çayları ile çabucak toparlayabilir. Doktorunuzun önerdiği ağrı kesiciler kullanabilirsiniz. C vitaminince zengin portakal, mandalina, kivi gibi meyveleri günde 2 porsiyon tükettiğinizde çabucak iyileşebilirsiniz.

Terleyerek yaz gribi geçer mi?

Enfeksiyona bağlı gelişen yaz gribinde terlemek kişinin ateşi varsa ateşin düşmesine yardımcı olur. Ancak terledikten sonra ılık duş alınması gerekir. Terin üzerinizde kuruması vücut ısınını negatif etkiler ve hastalığın şiddetlenmesine sebep olur. Ayrıca ince ve pamuklu kıyafetler giymeye özen göstermelisiniz.

Nezleyken duş almak iyi gelir mi?

Ilık bir duş ağrıları azaltmak için çok iyi bir yöntemdir. Vücut sıcaklığındaki anormallikleri giderir. Rahat uyku çekmeniz için hazırlayıcı olur. Ayrıca burun tıkanıklığı yaşayanlar için bu sorunu hafifletir.

Soğuk su ile duş almak nezleye iyi gelir mi?

Soğuk duş kandaki monosit ve lenfositlerin arttırdığı için soğuk duş alan kişiler nezle, grip gibi enfeksiyon hastalıklarına karşı daha dirençlidirler. Bu maddeler bakteri ve virüslerle savaşan bileşenlerdir. Ancak grip olduktan sonra soğuk duş değil ılık duş tercih edilmelidir.

Yaz gribi bulaşıcı mı?

Yaz gribiniz eğer alerjikse kişiden kişiye bulaşma riski bulunmuyor. Yaz gribi genelde klima, havalandırma gibi cihazlardan geçen su zerreciklerinin solunması ile bulaşıyor. Ancak yaz gribi kişiden kişiye temas yoluyla bulaşmasa da hapşırık, öksürük gibi damlacık yoluyla bulaşabilir.

Gargara nezleye iyi gelir mi?

Yaz nezlesi tedavisinde eğer enfeksiyonlu bir durum yoksa antibiyotikler işe yaramaz. Yaz nezlesi için genelde burun spreyleri önerilir. Bu spreyle hapşırmayı azaltır. Bazı spreyler boğazdaki akıntıya da iyi gelebilir. Burun tıkanıklığı şikayetiyle uzmanlara başvuran nezle kişiler burun akıntısında da şikayetçi olabilirler. Bu tamamen hastalığın seyrine ve türüne bağlıdır. Öksürük sorunu da yaşanabilen yaz nezlesinde boğaz tahriş olduysa gargaralar önerilir. Bunun için en güzel yöntemlerden biri tuzlu suyla yapılan gargaradır. Bu gargara sizin boğazınızı yumuşatır ve enfeksiyonlu bir durum varsa enfeksiyonun ilerlemesini yavaşlatır. Burun akıntısı sorunu yaşayanlara müjde!

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler