Yoga Türleri Ve Sağlığa Faydaları Nelerdir 2023?

Yoga türleri ve sağlığa faydaları nelerdir? Yoga, son yıllarda kamuoyunda prestiji yükselmeye devam eden bir spor türüdür. Ancak, tarihin nasıl olduğunu ve yoganın sağlığa faydalarının neler olduğunu biliyor musunuz? Hadi, aşağıdaki tüm bilgilere bakın. Yoga çeşitleri ; Hatha Yoga, Ashtanga Yoga, Yoga Gücü, Yoga Bikram, Iyengar Yoga, Kundalini Yoga

Yoga Türleri Ve Sağlığa Faydaları Nelerdir 2021?
Yoga Türleri Ve Sağlığa Faydaları Nelerdir 2021?

Yoga nereden geliyor?

Yoga, Hindistan’da 5-10 bin yıl öncesinden beri gelişmiştir. Yoga kelimesi, ruhun ve sonsuz bilincin ve evrensel ve ilahi ruh ile bilincin birleşmesi anlamına gelen Sanskritçe “Yuj” dan gelir. Basitçe söylemek gerekirse, yoga ruhu ve bedeni gerçekliğe geri getirebilecek bir şey olarak yorumlanabilir.yoga türleri ve sağlığa faydaları, yoga türleri nelerdir, yoga türleri arasındaki farklar, yoga ve türleri, yin yoga türleri, yoga türleri ve özellikleri, evde nasıl yoga yapılır, yogaya başlama, yogaya nasıl başlanır

Yoga, duygularınız, ruhunuz, zihniyetiniz, maneviyatınız ve bedeniniz arasında uyum ve uyum sağlamak için germe, nefes alma, denge ve vücut esnekliği ile meditasyonu içeren fiziksel bir aktivitedir.

Yoga Türleri Ve Sağlığa Faydaları Nelerdir 2021?
yoga poses egzersiz hareketleri 3

Yoga türleri nelerdir?

Yoga yüzyıllar boyunca gelişmeye devam etti ve çeşitli kültürlerden etkilendi, şimdiye kadar Ashtanga, Kripalu, Bikram’dan Vinyasa’ya kadar çeşitli yoga türleri yarattı. Daha fazla incelemenin ardından:

 • Hatha Yoga: Dersler giriş dersleri, temel yoga duruşları ve nefes tekniklerinden oluşmaktadır. Hatha Yoga, mentaliteden çok fiziksel yönlere odaklanır.
 • Ashtanga Yoga: Ashtanga Yoga, kesintisiz yapılan, güçlü ve oldukça zorlayıcı 6 seri yoga duruşundan oluşur. Bu tür yoga, zayıf kasları ve eklemleri olanlar için önerilmez.
 • Yoga Gücü: 1980’lerde geleneksel Ashtanga yogadan uyarlanmıştır. Dinamik ve zorlu bir yoga türüdür.
 • Yoga Bikram: Yoga bikram 26 hareket ve 2 nefes devresinden oluşur. Bu yoga türünün benzersiz yanı, sıcaklığı 40,6ºC ve nem oranı %40 civarında olan sıcak bir odada yapılması gerektiğidir.
 • Iyengar Yoga: Battaniye, ip, sandalye veya ped gibi nesnelerin duruş oluşturmak için kullanılmasını sağlayan bir yoga türüdür.
 • Kundalini Yoga: Sanskritçe’de “Kundalini”, esnek bir yılan hareketini andıran bir yuvarlanma olarak yorumlanır. Bu yoga türü, omurganın alt kısmında bulunan iç enerjiyi üretmek için yapılan bir dizi hareket, meditasyon ve şarkıyı birleştirir.Her yoga türünün farklı hareketleri, rutinleri ve faydaları vardır. Bu nedenle, koşullarınıza ve ihtiyaçlarınıza en uygun yoga türünü seçin.

Yoga Türleri Ve Sağlığa Faydaları Nelerdir 2021?
Yoga Türleri Ve Sağlığa Faydaları Nelerdir 2021?

Yoganın sağlığa çeşitli faydaları

Rutin, zihinsel odağınızı geliştirecek ve vücuttaki toksinlerden kurtulacaktır. Ayrıca vücudunuzun esnekliğini artıracaksınız, bu da sadece egzersiz öncesi fiziksel hazırlık için faydalı olmakla kalmaz, aynı zamanda yaralanmayı da önler.

Hala ikna olmadınız mı? İşte kaçırılması üzücü olan yoganın diğer dokuz faydası.

 • Vücut ağırlığını ayarlayın.
 • Kalp hastalığı, artrit, astım ve yüksek tansiyon gibi çeşitli sağlık problemlerini önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olur.
 • Stres, depresyon ve uyku bozukluklarını azaltarak zihinsel sağlığı iyileştirin.
 • Nefes almak.
 • Vücut dengesini güçlendirir.
 • Vücut kondisyonunu koruyun.
 • Egzersiz sonrası gevşeme ve kas iyileşmesi.
 • Ağrı ve yaralanmayı rahatlatın.
 • Kas oluşturma.
Yoga Türleri Ve Sağlığa Faydaları Nelerdir 2021?
Yoga Türleri Ve Sağlığa Faydaları Nelerdir 2021?

Yoga yapmadan önce bilinmesi gerekenler

Yoga, herkes için güvenli olan düşük yoğunluklu bir egzersizdir. Ancak yoga matınızı tutmaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

 • Yoga, geleneksel tıbbi tedavinin yerine kullanılamaz.
 • Yeni başlayanlar, yaralanmaya neden olabilecek aşırı yoga hareketlerini hemen denemeyebilir.
 • Hamilelik durumundaysanız veya yüksek tansiyon geçmişiniz varsa, önce doktorunuza danışmalısınız.

Merhaba Sağlık Grubu tavsiye, teşhis veya tıbbi tedavi sağlamaz.


Bir çoğumuz için düzenli bir yoga pratiği yapmak zor olabilir. İşte başlamanıza yardımcı olacak bazı ipuçları.

1. Yoga pratiğiniz için rahat bir yer yaratın

Yogaya ayırabileceğiniz fazladan bir odanız varsa, harika! Yoga matınızın her zaman açılmış ve dışarı çıkması kesinlikle davetkar.

Ancak çoğumuz daha esnek olmalı ve pratik yapmak istediğimizde bir alan yaratmalıyız. Etrafınızda mümkün olduğunca çok yer olan, huzurlu ve sessiz bir yer bulmaya çalışın. Duvar harika bir destek olduğu için boş bir duvar parçası da kullanışlı olabilir. İsterseniz, bir mum veya tütsü çubuğuyla bir atmosfer yaratmak hoş ve hatta yararlı olabilir.

Mum ve tütsü gibi şeyler sadece ekstradır ve yoga yapmak için kesinlikle gerekli değildir. Masalara, sandalyelere vb. çarpma riski olmadan etrafınızda yeterince yer olduğu sürece her yerde yoga yapabilirsiniz. Orada kocamla oturma odasında pratik yaptım, kahvaltı ettim ve gazete okudum, hatta şimdi yorum yapıyorum. ve daha sonra. İdeal değil, ama yine de bu makalenin en önemli mesajı olan pratiğimi yaptım.

Bu yüzden yaratıcı olun ve ne olursa olsun minderinizin üzerine çıkın! Yapabileceğiniz en iyi alanı yaratın ve uygulamanızın tadını çıkarın!

2. Yoga aksesuarlarınızı alın

Gerçekten ihtiyacınız olan tek şey ,  tercihen kaymaz bir  yoga matıdır. Yoga matı pazarı çok büyük ama ihtiyaçlarınıza uygun ve uzun süre dayanacak kaliteli bir mat için biraz daha fazla ödemeye değer. Bloklar harika bir eklentidir ancak kitaplar ve diğer ev eşyaları ile değiştirilebilirler .  Bir desteğe sahip olmak da güzel, ama yıllarca onun yerine bir yığın yastık ve battaniye kullandım.

Aksesuarlar ve hatta bir yoga matı kesinlikle pratik yapmak için bir ön koşul değil: Yoga matının olmadığı yerlerde bulundum ve pratik yapmak için bir parça halı buldum. Paspas serecek yerin olmadığı otel odalarındaki yataklar üzerinde bile çalıştım. Sadece yaratıcı olun… bahane yok.

3. Güvende kalın, yaralanmayı önleyin

Bu, kısayolu olmayan bir ipucu. Her zaman sınırlarınızı izleyin ve özellikle vücudunuzun savunmasız bölgelerine dikkat edin. Özellikle savunmasız bölgeler  dizler ,  kalçalar, omurga  ve  boyundur . Acı verici bir his hissederseniz, ayarlayın, yumuşatın, gerekirse pozdan çıkın. Zorlamayın veya itmeyin.

Daha gelişmiş pozlar denemeden önce vücudunuzu uygun şekilde ısıtın ve pozda olmanın iyi olup olmadığını kontrol etmeye devam edin. Pozlar arasındaki geçişler sırasında  veya pozlara girip çıkarken özellikle dikkatli olun  – bunlar, uyumumuza daha az dikkat etme eğiliminde olduğumuz için potansiyel yaralanma riski anlarıdır.

4. Yoga stilinizi / rutininizi seçin

Mindere çıkınca ne yapacaksın? Sorulacak ilk soru….. “Bedenimin ve zihnimin neye ihtiyacı var?”

Vücudunuzu ve zihninizi sakinleştirmek için meyve sularının akmasını sağlamak için Vinyasa Flow gibi aktif bir şey mi  yoksa daha yumuşak ve onarıcı bir şey  mi? Ne kadar çok yoga yaparsanız, farklı uygulamaların etkilerini o kadar çok öğrenirsiniz ve bedeninizin ve zihninizin farklı zamanlarda neye ihtiyacı olduğunu fark etmeyi o kadar çok öğrenirsiniz.Çevrimiçi bir sınıf seçerseniz, çok fazla sınıf açıklaması okumakta takılıp kalmayın. Aklın doğası, her şeyi çözecek mükemmel sınıfı aramaktır. Bu sınıf mevcut değil; kendin yapmalısın. Ayrıca  , birbirine iyi uyan bir dizi sınıfı bir araya getirdiğimiz bir  yoga programı seçebilir veya Üye arkadaşlarınızın ve EkhartYoga öğretmenlerinin derlediği Çalma Listeleri , ders listeleri arasından seçim yapabilirsiniz  .

Sınıflar  sayfasındaki filtrelerden bir stil, öğretmen, özel kullanım ve tercih edilen ders süresi (veya bu kombinasyonlardan herhangi birini) seçin,  size hitap eden bir başlık arayın ve devam edin! Sınıfı sizin için mükemmel hale getirmenin yolu, mümkün olduğunca az dirençle tam farkındalıkla pratik yapmaktan geçer. Beğenmediğiniz bir kısım varsa, nefes alın ve tepkilerinizi gözlemleyin. Mindere nasıl tepki verdiğinizin, günlük yaşamda nasıl tepki verdiğinize sızdığını unutmayın. Günlük hayatta da sevmediğiniz, değiştirmemeyi tercih ettiğiniz veya değiştiremeyeceğiniz durumlarla karşılaşacaksınız. Pattabhi Jois’in sözlerini hatırlayın –  “Uygulamanızı yapın ve her şey geliyor”.

Zamanla, matınızdaki yoga pratiğiniz size olana daha fazla teslim olmayı öğretecek. Olan şeye direnmeyi ve bir şeyleri değiştirmeye çalışmaktan vazgeçmeyi öğreneceksiniz. Daha sonra, bu bakış açısını matın dışında hayatınıza daha fazla uygulayabileceksiniz. Olanı kabul edebilmekten gelen huzur harika olacak, söz veriyorum.

5. Her zaman Savasana ile rahatlayın

 Bir yoga pratiğinden sonra vücudunuza Savaşana’da rahatlaması için zaman ayırmanız gerçekten önemlidir  . Sinir sisteminin uygulama sırasında elde ettiği faydaları özümsemesi için zamana ihtiyacı vardır. Aksi takdirde, özellikle yoğun bir yoga dersinden sonra, bir yoga pratiğinden sonra gereksiz yere gergin hissedebilirsiniz.

6. Düzenli olarak yoga yapın

Haftada bir yoga yapmak bile faydalıdır! Haftada üç kez harika, her gün de harika. Ne için çalışıyor  sana ? Hedeflere ulaşmak sizin için çok önemliyse, haftada üç kez pratik yapmak, bunu yapabilmek ve kendinizle gurur duymak gibi bir hedef belirlemek, her gün pratik yapmak için bir hedef belirlemekten ve eğer kendinizi kötü hissediyorsanız, kendinizi kötü hissetmekten çok daha iyidir. haftada sadece üç kez yapıyorsun. Başarısızlık hissi genellikle alıştırmaları daha da fazla atlamanıza neden olur. Bu yüzden dürüst olun, gerçekçi hedefler belirleyin ve elinizden geleni yapın. 10 dakikalık bir yoga pratiği hala bir uygulamadır ve kesinlikle önemlidir.


7. Uygulamanızın tadını çıkarın!

aşırıya kaçmayın; Yoga pratiğinizden zevk almıyorsanız, asla devam edemezsiniz. Yapmayı dört gözle beklediğiniz bir şey olmalı. Yoganın bir angarya haline geldiğini düşünüyorsanız, belki başka bir yoga stili veya öğretmen deneyin.

yoga türleri ve sağlığa faydaları, yoga türleri nelerdir, yoga türleri arasındaki farklar, yoga ve türleri, yin yoga türleri, yoga türleri ve özellikleri, evde nasıl yoga yapılır, yogaya başlama, yogaya nasıl başlanır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler