Yoğurdun saça faydaları nelerdir? İşte yoğurt ile yapılan en iyi saç maskeleri

Evinizde kolayca bulabileceğiniz yoğurt, eski çağlardan beri saç bakımının vazgeçilmez maddesi olarak kullanılmaktadır. Evde yoğurt kullanarak tamamen doğal bir saç tarifi yapmanın memnuniyeti, güvenliği ve etkisini, piyasada bulabileceğiniz sayısız ürünün önüne geçmeyi başarmıştır. Oldukça yüksek düzeyde laktik asit içeren multivitamin açısından zengin bir besin olan yoğurt ile mükemmel saçlara sahip olmaya ne dersiniz? Yoğurdun saça faydaları nelerdir? İşte yoğurt ile yapılan en iyi saç maskeleri

Sorumluluk reddi: Tavsiye içeren bu içerik yalnızca genel bilgi sağlar. Hiçbir şekilde nitelikli tıbbi görüşün yerini tutmaz. Daha fazla bilgi için her zaman bir uzmana veya kendi doktorunuza danışın. CEMRE.COM bu bilgiler için sorumluluk kabul etmez. 

Yoğurdun saça faydaları nelerdir? İşte yoğurt ile yapılan en iyi saç maskeleri

Yoğurdun saça faydaları nelerdir?

İyi saç, kişinin kişiliğine hacim katar. Parlak, uzun ve sağlıklı saçlara sahip olmak her kadının başlıca hayalidir. Söz konusu sağlıklı saçlara gelince, iş söylemek yapmaktan daha kolaydır. Saçlarınızın kaybettiği nemi ve ışıltıyı tekrar kazandırmanın tek yolu içten beslemek değildir. Aynı zamanda doğal ilaçlarla saçlarınızın maruz kaldığı dış hasara karşı savaş açmaktır. Bizde sizlere bu savaştaki en büyük yardımcınız olan yoğurt ile tanıştırıyoruz. Yüzyıllardır kadınların vazgeçilmezi olan yoğurt bu sefer saçlara ışıltı, nem ve parlaklık vermesi için kullanıldı. Yoğurdun saça faydalarına göz atmaya ne dersiniz?

Saçınızın kaybettiği nemi tekrar kazandırır.

Saçınızın kaybettiği nemini yoğurt ile kolayca geri getirebileceğinizi biliyor muydunuz? Yoğurt, kuru ve donuk görünen saçlara nemi eklemek için oldukça etkili bir ev ilacıdır. Özellikle soğuk aylarda saçlarındaki nemi kaybedenler için basit bir yoğurt maskesi kurtarıcınız olacaktır.

Saç dökülmesini engeller.

Saç dökülmesinden mustarip olanlarımız için yoğurdun birebir geldiğini söylesek, bize inanır mıydınız? Saçınızda yoğurt kullanmak da zamanla saç dökülmesini ve saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olabilir.  Doğal bir saç kremi arayanlar için yoğurdun saç kremi olabileceği bilgisini sizlerle paylaşmak isteriz. Yoğurt, saçlarınız için doğal bir saç kremi görevi görmektedir. Saçınıza uygun yoğurt maskesini kullanarak saçlarınızı tereyağ gibi parlak ve pürüzsüz hale getirin.

Doğal saç kremi etkisi ile saç elektriklenmesinin önüne geçer.

Doğal bir saç kremi arayanlar için yoğurdun saç kremi olabileceği bilgisini sizlerle paylaşmak isteriz. Yoğurt, saçlarınız için doğal bir saç kremi görevi görmektedir. Saçınıza uygun yoğurt maskesini kullanarak saçlarınızı tereyağ gibi parlak ve pürüzsüz hale getirin.

Yoğurt ile kepeklere son.

Yoğurdun yapısında bulunan bileşenler sayesinde kepeğe neden olabilecek fazla yağ veya kirin saç derisinden arınmasını sağlar. Yoğurt, kepekle savaşmaya yardımcı olan mantar önleyici özelliklere sahiptir.  

Saçlarınızın kaybettiği parlaklığı yeniden kazandırır.

Çok iyi beslenmenize rağmen saçlarınız hala istediğiniz parlaklığa ulaşmıyor mu? Sizlere evinizde rahatça bulabileceğiniz tek bir malzeme ile parlaklığı geri kazandırıyoruz. Yoğurtun saçlar üzerindeki en önemli etkisi saçların kaybettiği parlaklığı yeniden kazandırmasıdır.

Yoğurt ile yapılan saç maskeleri

Yoğurt ile yapılan saç maskeleri

Donuk ve yıpranmış saçları tedavi etmek için oldukça faydalı olan yüksek düzeyde laktik asit içeren multivitamin açısından zengin bir besin olan yoğurdu saçlarınızda kullanmak için harika tarifleri sizlerle paylaşıyoruz. Hazırladığınız maskeyi saç derinize uygulamadan önce cildinizin herhangi bir yerinde alerji testi yapınız. Maske cildinizde kızarma yapıyorsa maske size uygun değildir, kullanmayınız.

Yoğurt ve maya saç maskesi

Bu maskede saçların çoğalması ve hızlı uzaması için kilit malzeme mayadır. Maya ile saçlarınızı çoğaltıp hızlı uzatırken, yoğurt ile de parlaklık ve ferahlık verebilirsiniz. Evde bulabileceğiniz 3 malzeme ile gelin saçlarınıza mucizeler yaratalım.

Malzemeler:

 • Bir miktar su
 • 1 paket yaş maya
 • Biraz yoğurt

Yapılışı:

Bir miktar su ile 1 paket yaş mayayı homojen kıvam alana kadar karıştırın. Daha sonra bu karışımı yoğurt ile karıştırın. Saç derinize masaj ile uyguladıktan sonra yarım saat saçlarınızda belkletin ve ılık su ile durulamayı unutmayın. Maskeyi haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır. Hazırladığınız maskeyi saç derinize uygulamadan önce cildinizin herhangi bir yerinde alerji testi yapınız. Maske cildinizde kızarma yapıyorsa maske size uygun değildir, kullanmayınız.

Yoğurt ve yumurta saç maskesi

Yumurtanın ne kadar çok protein içerdiğini hergün uzmanlar tarafından duymaktayız. Yumurta yiyerek saçlarımızı içten besleyebiliyorsak, yumurtayı saçımıza sürdüğümüzde de dıştan gelen dış etkilere karşı koruyabileceğinizi biliyor muydunuz?

Malzemeler:

 • Biraz yoğurt 
 • 1 adet yumurta

Yapılışı:

Yumurta akı ve sarısını bir kapta akıcı bir kıvam alana kadar çırpın. Bir macun oluşturmak için karışıma yoğurdu ekleyin. Bu macunu saçınıza her seferinde bir bölüm alarak uygulayın.Saç derinize masaj ile uyguladıktan sonra yarım saat saçlarınızda belkletin ve ılık su ile durulamayı unutmayın. Maskeyi haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır. Hazırladığınız maskeyi saç derinize uygulamadan önce cildinizin herhangi bir yerinde alerji testi yapınız. Maske cildinizde kızarma yapıyorsa maske size uygun değildir, kullanmayınız.

Yoğurt ve zeytinyağı saç maskesi

Zeytinyağı belki de saçlarınız için en sağlıklı yağlardan biridir. Zeytinyağı mat saçlarınıza hayat verecek ve ona kaybettiği nemi yeniden kazandıracaktır. Yoğurt ise saç köklerinizi güçlendirerek hızlı uzamasını destekleyecektir. Peki bu iki malzemeyi nasıl birleştirip mucize saçlar elde edebiliriz?

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı yoğurt

Yapılışı:

Zeytinyağını 10 saniye ısıttıktan sonra 1 yemek kaşığı yoğurt ile karıştırınız. Saç derinize masaj ile uyguladıktan sonra 1 saat saçlarınızda belkletin ve ılık su ile durulamayı unutmayın. Maskeyi haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır. Hazırladığınız maskeyi saç derinize uygulamadan önce cildinizin herhangi bir yerinde alerji testi yapınız. Maske cildinizde kızarma yapıyorsa maske size uygun değildir, kullanmayınız.

Yoğurt ve bal saç maskesi

Balın saça nemi hapsetmesi ve yoğurdun saçı pürüzsüzleştirmesi bir araya gelince kıskandıran saça sahip olacağınızı biliyor muydunuz? Balı yemenin yanı sıra saçlara sürmeninde bir çok önemli faydası vardır. Mükemmel saçlara sadece 5 dakikada hazırlayabileceğiniz 2 malzeme ile ulaşmaya hazır olur.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 2 çay kaşığı bal

Yapılışı:

1 yemek kaşığı yoğurt ve 2 çay kaşığı balı bir kapta homojen olacak şekilde karıştırın. Saç derinize dairesel hareketler ile masaj yaptıktan sonra 2 saat saçlarınızda bekletin ve ılık su ile durulamayı unutmayın. Maskeyi haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır. Hazırladığınız maskeyi saç derinize uygulamadan önce cildinizin herhangi bir yerinde alerji testi yapınız. Maske cildinizde kızarma yapıyorsa maske size uygun değildir, kullanmayınız.

Yoğurt ve hardal saç maskesi

Saç derinize kan dolaşımını artırmak ister misiniz? Bu sayede saçlarınızda mucizevi çoğalmaya şahit olacaksınız. Hardal hem baş ağrınıza iyi geleceği gibi hemde kepeklerinizi tamamen ortadan kaldıracaktır. Yoğurt ise hardal ile birlikte desteklenerek saçlarınızı tereyağ gibi pürüzsüzleştirecektir.

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı hardal

Yapılışı:

2 yemek kaşığı yoğurt ve 1 tatlı kaşığı hardalı bir kapta homojen olacak şekilde karıştırın. Saç derinize dairesel hareketler ile masaj yaptıktan sonra 1.5 saat saçlarınızda bekletin ve ılık su ile durulamayı unutmayın. Maskeyi haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır. Hazırladığınız maskeyi saç derinize uygulamadan önce cildinizin herhangi bir yerinde alerji testi yapınız. Maske cildinizde kızarma yapıyorsa maske size uygun değildir, kullanmayınız.

Yoğurt ve karbonat saç maskesi

Karbonat ile saç derinizi derinlemesine temizleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Ayrıca yoğurdun yapısında bulunan aminoasitler sayesinde saçlarınıza mucizevi bir parlaklık katacaktır. Hazırsanız evinizde bulabilceğiniz malzemeler ile parlak saçlara kavuşmaya hazır olun.

Malzemeler:

 • Bir miktar su
 • 1 çay kaşığı karbonat
 • Biraz yoğurt

Yapılışı:

Bir miktar su ile karbonatı homojen olacak şekilde karıştırın. Daha sonra yoğurt ile karışımı birleştirin. Saç derinize dairesel hareketler ile masaj yaptıktan sonra yarım saat saçlarınızda bekletin ve ılık su ile durulamayı unutmayın. Maskeyi haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır. Hazırladığınız maskeyi saç derinize uygulamadan önce cildinizin herhangi bir yerinde alerji testi yapınız. Maske cildinizde kızarma yapıyorsa maske size uygun değildir, kullanmayınız.

Yoğurt ve tuz saç maskesi

Tuzun saçta oluşan fazla yağı aldığını biliyor muydunuz? Ayrıca yoğurt ile birleştiğinde mucizeler yaratacağını söyleyebiliriz. Sadece 3 malzeme ile mükemmel bir saç maskesi yapabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • Biraz su
 • Tuz

Yapılışı:

Tuzu su ile erittikten sonra bir kapta yoğurt ile karıştırın. Saç derinize dairesel hareketler ile masaj yaptıktan sonra yarım saat saçlarınızda bekletin ve ılık su ile durulamayı unutmayın. Maskeyi haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır. Hazırladığınız maskeyi saç derinize uygulamadan önce cildinizin herhangi bir yerinde alerji testi yapınız. Maske cildinizde kızarma yapıyorsa maske size uygun değildir, kullanmayınız.

Yoğurt ve avokado saç maskesi

Avokado saç hücrelerini besleyerek saçlarınıza parlaklık katmaktadır. Yoğurdun bileşenleri ile birleştiğinde nasıl bir etki ortaya çıkacağını tahmin edebiliyor musunuz? Evde rahatlıkla bulabileceğiniz çok basit malzemeler ile gelin hep beraber mucizevi avokado ve yoğurt maskesini yapalım.

Malzemeler:

 • Bir kase yoğurt
 • Yarım avokado (olgun)
 • İki yemek kaşığı zeytinyağı
 • Bir yemek kaşığı bal

Yapılışı:

Avokadoyu ezin ve kalan malzemelerle pürüzsüz bir saç maskesi oluşturmak için homojen olana kadar karıştırın. Saç derinize dairesel hareketler ile masaj yaptıktan sonra yarım saat saçlarınızda bekletin ve ılık su ile durulamayı unutmayın. Maskeyi haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır. Hazırladığınız maskeyi saç derinize uygulamadan önce cildinizin herhangi bir yerinde alerji testi yapınız. Maske cildinizde kızarma yapıyorsa maske size uygun değildir, kullanmayınız.

Yoğurdun saç kullanımı hakkında merak edilen sorular

Yoğurt üzerinde uzun zamandır araştırmalar yapılmaktadır. Bir çalışmada yoğurtun Propionibacterium bakterisi ile oluştuğunu dile getirdi. Propionibacterium bakterisi kafa derisinin bakteri dengesini ayarlamanın kepeği azaltmaya yardımcı olur. Yoğurdun saça faydaları hakkında aklınızda oluşan soruları teker teker sizler için derledik.

Yoğurt ve limon saç rengini açar mı?

Yoğurt ve limon saçına kimyasal sürmeden açmanın bir farklı yöntemidir. 1 su bardağı yoğurt ve 2 yemek kaşığı limon suyunu saçlarınıza uygulayınız. Ardından yarım saat bekletip yıkayın.

Yoğurt ve sarımsak saça faydaları nelerdir?

Sarımsak saç çoğaltmak ve antibiyotik özelliği ile bilinen bir yiyecektir. Sarımsaklı yoğurt ise saç için birer mucizedir. Saçlarınızı parlatacağı gibi, dökülmeyi durdurur, saçları güçlendirir ve hızlı uzamasını sağlar.

Yoğurt saçı besler mi?

Oldukça yüksek düzeyde laktik asit içeren multivitamin açısından zengin bir besin olan yoğurt saçlarınızı kökten uca beslemeye yardımcı olacaktır.

Yoğurt saç çıkarır mı?

Yoğurdun içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde saç dökülmesini durdurarak yeni saçların çıkmasına olanak sağlamaktadır.

Yoğurt saç dökülmesini önler mi?

Yoğurdun içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde saç dökülmesini durdurarak yeni saçların çıkmasına olanak sağlamaktadır.

Yoğurt saç döker mi?

Yoğurt kullanmadan önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyiniz. Saç sağlığınızda herhangi bir bozulma söz konusu değilse, yoğurt maskesi yaptığınızda saçınızda herhangi bir dökülme olmayacaktır.

Yoğurt saç rengini açar mı?

Yoğurt tek başına saç rengini açmakta yeterli olmayabilir. Yoğurt ve limon saçına kimyasal sürmeden açmanın bir farklı yöntemidir. 1 su bardağı yoğurt ve 2 yemek kaşığı limon suyunu saçlarınıza uygulayınız. Ardından yarım saat bekletip yıkayın.

Yoğurt saçı yumuşatır mı?

Oldukça yüksek düzeyde laktik asit içeren multivitamin açısından zengin bir besin olan yoğurt saçlarınızı yumuşatmakla kalmaz ayrıca yoğun bir şekilde besleyerek parlaklıkta vermektedir.

Sorumluluk reddi: Tavsiye içeren bu içerik yalnızca genel bilgi sağlar. Hiçbir şekilde nitelikli tıbbi görüşün yerini tutmaz. Daha fazla bilgi için her zaman bir uzmana veya kendi doktorunuza danışın. CEMRE.COM bu bilgiler için sorumluluk kabul etmez. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler