Yosun yağı ile saç bakımı nasıl yapılır? Mucizevi yosun yağı faydaları!

Yosun yağı ile saç bakımı nasıl yapılır? Mucizevi yosun yağı faydaları!
Yosun yağı ile saç bakımı nasıl yapılır? Mucizevi yosun yağı faydaları!
6 Şubat 2022

Yosun yağı ne işe yarar? Yosun yağı yeni yeni popüler olsa da uzun zamandır var olan bir yağdır. Doğu Asya kadınlarının hem tüketerek hem de bakımlarından eksik etmediği yosun yağı vitamin ve mineraller bakımından en zengin yağlardan biridir. Yosun yağı göz altı morlukları için birebir çözüm sağlıyor. Yosun yağını saç bakımı için ister duş öncesi isterseniz duş sonrasında kullanabilirsiniz. Japon ve Çin kadınlarının bembeyaz ve tertemiz ciltlerini borçlu oldukları yosun yağı maskeleri artık kozmetik ürünleri markalarının da gözdesi. Yosun yağı cilde faydaları nelerdir? Ayrıca saçları için yosun yağı kullananlar da sonuçlardan memnun kalıyor. İşte yosun yağının saça faydaları!

İlginizi çekebilecek diğer saç maskeleri: Üzüm çekirdeği yağı ile saç bakımı nasıl yapılır?

yosun yağı nasıl elde edilir

Yosun

Su yosunları özellikle doğu Asya ülkelerinde sevilerek tüketilen suda ve karada yaşayabilen yapılardır. Bitkilerin aksine fotosentez ürünlerini nişasta formunda depolamayan su yosunları klorofil-c taşırlar ve diğer bitkilerde bulunmayan pigment maddeleri içerir. Su yosunlarının renkleri, yosun çeşitlerine göre değişiklik gösterebilir. Okyanuslarda bulunan yosunlar dünyanın fotosentetik karbon ihtiyacının üçte ikisini karşılarlar. Su yosunları tarafından yapılan fotosentez suda yaşayan canlılara oksijen sağlar. Dünyanın bazı kesimlerinde kar altında yaşamaya devam eden yosunlar bahar aylarında karın pembe görünmesine sebep olur. Adeta görsel şölen sergileyen su yosunları A, B1, B2, B6 ve C vitamini açısından zengindir. Ayrıca iyot, potasyum, demir, magnezyum ve kalsiyum da içeren su yosununun bazı çeşitleri destek besini olarak tüketiliyor. Su yosunları, cam üretiminde ve gübre olarak kullanılıyor. Ayrıca yemek olarak da tüketilen su yosununun son zamanlarda yakıt olarak kullanılması için çalışmalar yapılıyor.

Yosun yağı

Hem karada hem suda yaşayan yosun çeşitleri olduğunu söylemiştik. Ancak yosun yağı suda yaşayan yosunlardan elde edilir. Ülkemizde Akdeniz ve Ege kıyılarında koruma altına alınan su yosunları çiçeksiz bitkilerin dibinde, su yüzeyinde veya dibinde yaşayabilir. Yosun yağı yeni yeni popüler olsa da uzun zamandır var olan bir yağdır. Doğu Asya kadınlarının hem tüketerek hem de bakımlarından eksik etmediği yosun yağı vitamin ve mineraller bakımından en zengin yağlardan biridir. A, B, C ve E vitaminleri ile vücuda sayısız fayda sağlayan yosun yağı cilt beyazlatma için çok sık tercih ediliyor.

Yosun yağı nasıl elde edilir?

Yosun yağı deniz yosunlarının kesilip çeşitli işlemlerden geçerek özünün çıkarılması ile elde edilir. Yosun yağı hemen her aktarda ve internet sitelerinde satılan yağlardan biridir. Ancak her satın aldığınız yosun yağı beklentinizi karşılamayabilir. Çünkü yosun yağı üretilirken bazı firmalar içerisine kat maddesi ve farklı yağlar ekleyebilir. Sakıncalı değildir ancak önemli olan yağın içeriğindeki yosun yağı oranının yüksek olmasıdır. Yosun yağı fiyatı 30 TL civarında ekonomik ve uzun ömürlü yağlardan biridir. Buzdolabında veya serin ve direkt güneş ışığı almayan ortamlarda muhafaza edilebilir.

Yosun yağı nasıl kullanılır?

Yosun yağı yemeklere eklenerek faydalarından yararlanabileceğiniz gibi yosun yağı kapsülleri kullanarak da bu faydalardan aynı ölçüde yararlanabilirsiniz. Ancak bu kapsülleri kullanmadan önce mutlaka doktorunuz ile görüşmelisiniz. Cilde veya saça doğrudan uygulanmasında hiçbir sakınca olmayan yosun yağı şampuan kutusuna 1 yemek kaşığı eklenerek de kullanılabilir. Saç diplerine uygulanan yosun yağını haftada iki kez düzenli olarak kullandığınız taktirde saç köklerinizi güçlendirebilir, kepek sorunundan kurtulabilirsiniz. Yosun yağını saç bakımı için ister duş öncesi isterseniz duş sonrasında kullanabilirsiniz. Yosun yağı tek başına kullanılabildiği gibi sarımsak yağı, badem yağı gibi bitkisel yağlar ile birlikte de kullanılabilir. Göz altı morlukları için 1 damla yosun yağı ile göz altlarınıza masaj yaparak koyu rengini azaltarak belirginliği giderir.

Yosun yağı faydaları

Omega-3 yağ asitleri ve içindeki diğer vitaminler ile birçok probleme iyi gelen yosun yağı kullanımı genel sağlık için büyük önem taşır. Daha yüksek Omega-3 yağına sahip olan kişilerin bazı sağlık sorunlarında daha düşük riske sahip olduğu belirtiliyor. Kalp ve damar sağlığı başta olmak üzere birçok sağlık sorununu iyileştirici özelliğe sahiptir. Yapılan bilimsel çalışmalar yosun yağının depresyonu azalttığı ve yorgunluğu giderdiği belirtiyor. Ayrıca göz kuruluğu ve vücuttaki çeşitli iltihabı azaltıcı etkiye sahiptir. Balık tüketemeyen kişiler için çok yerinde bir seçim olmakla birlikte bitki bazlı diyet uygulayanlar için de listelerden eksik edilmemesi gereken bir yağdır. Vücuda sağladığı tüm bu faydaların yanı sıra yosun yağı cilde faydaları ile de son zamanlarda oldukça popüler durumda. Japon ve Çin kadınlarının bembeyaz ve tertemiz ciltlerini borçlu oldukları yosun yağı maskeleri artık kozmetik ürünleri markalarının da gözdesi. Yosun yağı cilde faydaları nelerdir? Yosun yağı cilde nasıl uygulanır? merak ediyorsanız daha detaylı göz atalım.

 • Yosun yağı içerik yönünden çok yönlü bir yağdır. Salisilik asit ve kükürt açısından zengin olan bu yağ hem sivilce eğilimli ciltlerde hem de yağlı ciltlerde etki gösterebiliyor.
 • Nem eksikliğinden dolayı kuruyan ciltler çatlamakla kalmaz, zamanla donuk bir görüntüye sahip olur. Nemlendirme konusunda hyaluronik asit ile kıyaslanan yosun yağı cildin ihtiyacı olan tüm nem desteğini sağlar.
 • Nedeni ne olursa olsun ciltteki lekeler her zaman can sıkar. Koyu lekelerde bile etkili olan yosun yağı içeriğindeki C vitamini sayesinde cilde parlaklık kazandırır. Klinik çalışmalar yosun yağının göz altı morluklarının tedavisinde de etkili olduğunu belirtiyor.
 • Hassas cilt tipine sahip olan yosun yağı güneşin UV ışınlarından korur. Doğal bir güneş kremi görevi üstlenen yosun yağı içerdiği amino asitler sayesinde UV ışınlarını zararsız bir ısı biçiminde dağıtır. Ancak yosun yağının güneş kremi yerine tek başına kullanılması beklentinizi karşılamayabilir.
 • Cilt gözenekleri tıkandığında siyah nokta, akne ve sivilce oluşumuna sebep olur. Tıkanan gözenekleri temizleyen yosun yağı sivilce, akne ve siyah nokta için temizleyici etki gösterir. Cildi temizlerken aşındırmayan bu yağ ciltteki sivilce ve siyah nokta oluşumunu en aza indirir.
 • Cilt esnekliğinin korunmasında önemli rol oynayan yosun yağı ince çizgi oluşumunu ve görüntüsünü azaltarak cildi sıkılaştırır. Yaşlanma karşıtı olan yosun yağı kırışıklık ve selülit için gözle görülür sonuçlar verir.

Yüzyıllardır süre gelen saç bakım serüveni her geçen gün değişiyor. Eski dönemlerde de saç bakımı için besleyici yağlar tercih ediliyordu. Yosun yağı ile saç bakımı en yeni evrimlerden birisi. Omega-9 içeriği ile birçok ürünün içerisinde bulunan yosun yağı saça faydaları ile kullananları memnun ediyor. İşte yosun yağının saça faydaları!

 • Saç diplerine uygulanan yosun yağı saç köklerini besleyerek güçlenmesine yardımcı olur. Bu sayede saç dökülmelerini azaltır ve zamanla tamamen ortadan kaldırır.
 • Kaşıntılı saç derilerinde yatıştırıcı etkiye sahip olan yosun yağı kafa derisindeki iltihabı tedavi eder, mikrobiyomunu dengeler. Saçlarda üretilen fazla yağı düzenleyen yosun yağı genellikle kepekli saçlar için tercih ediliyor.
 • Seyrek saçları olan kişilerde saç kalınlığını arttırarak daha gür saçlara kavuşmanıza yardımcı olan yosun yağı diğer faydalı yağlar ile kombine edildiğinde saç çıkarabilir.
 • Kırılan saçların uçları zamanla bölünür ve koparak dökülür. Parlaklık sağlayan yosun yağı elektriklenmeyi önleyen bir yağdır. Saçları yumuşatarak rahatlatır.

Yosun yağı zararları

Yosun yağı ilk kullanımdan itibaren gözle görülür sonuçlar elde edebileceğiniz etkili yağlardan biridir. İlk uygulamada sıcaklık ve yanma hissi verebilen yosun yağı dozunda uygulandığında sorun çıkarmaz. Ayrıca durulama sırasında kolayca arınır. Yosun yağı tüketimi veya yosun yağı kapsüllerinin kullanımı bazen mide ekşimelerine, bulantı ve sindirim sorunlarına neden olabilir. Ancak dikkatli ve dozunda kullanılan yosun yağının hiçbir zararı yoktur. Cilde veya saça uygulanan yosun yağı çok nadirde olsa alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bunun için yosuna alerjiniz olup olmadığına dikkat edebilir veya alerji testi yapabilirsiniz. Kolunuzun küçük bir kısmına yama tekniği ile uyguladığınız yosun yağı 24 saat sonrasında tepki göstermiyorsa yosun yağını saçlarınıza ve cildinize gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

yosun yağı faydaları

Yosun yağı ile saç bakımı nasıl yapılır?

İçerdiği mineral ve vitaminler sayesinde saçlara inanılmaz faydalar sağlayan yosun yağı saçların sağlıklı olması için çok uygundur. Saçların hacimli görünmesini sağlayan bu mucizevi yağ aynı zamanda saçların hızlı bir şekilde uzamasını sağlar. Saç diplerindeki mantar ve kepeğin yok olmasına yardımcı olur, kırıkların onarılmasını sağlar. Bu nedenle yosun yağının saçlara etkisi için kökten uca onarım diyebiliriz.

 • Seyrek saçlar için yosun yağı saç maskesi

Seyrek saçları olanların daha gür saçlara kavuşmasına yardımcı olan yosun yağı diğer faydalı yağlar ile kombine edildiğinde saç çıkarabilir. Saç kökleriniz varsa ve bu kökler boşsa bu maske oldukça faydalı olacaktır.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı yosun yağı
 • 1 tatlı kaşığı sarımsak yağı
 • 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı

Bir kabın içine tüm bu yağları birleştirip karıştıralım. İyice birbirine karıştığından emin olduktan sonra saç diplerine masaj yaparak tüm saça karışımı uygulayalım. Bu maskeyi saçınızda 30 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile yıkamalısınız. Haftada bir kez uygulayacağınız bu saç maskesi ile saç dökülmelerinizde azalacaktır.

 • Kepekli saçlar için yosun yağı saç maskesi

Kepek sorunu yaşayan kişilerin saç derileri kaşıntılıdır. Bu maske ile saç derinizdeki kaşıntıyı azaltabilir ve ferahlatabilirsiniz. Kepek sonunu düzenli kullanımda 2 hafta içinde ortadan kaldırdığı iddia edilen işte o maske tarifi!

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı zencefil yağı
 • 1 tatlı kaşığı limon yağı
 • 1 yemek kaşığı yosun yağı
 • 1 yemek kaşığı çay ağacı yağı

Eğer saçlarınız uzun veya kısaysa malzemeleri aynı oranda azaltabilir veya arttırabilirsiniz. Bu tarifte limon yağını diğer yağlardan daha az kullanmamızın sebebi kaşınan bölgelerde oluşan tahriş ve yaraları daha kötü bir hale getirmemek. Tüm malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra saç diplerinize masaj yaparak yedirin. 15-20 dakika beklettiğiniz maskeyi soğuk su ile durulayın. Eğer saç diplerinizde ısınma hissederseniz bu zencefil yağının etkisidir. Kepek sorunu için en etkili yağlardan biri olan zencefil yağı yazımıza buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

 • Kuru saçlar için yosun yağı maskesi

İster saçlarınızın kendi yapısı kuru olsun ister dış etkenlerden dolayı saçlarınız kurumuş olsun hiç fark etmez. Bu maske ile saçlarınıza nem ve vitamin bombası yapacaksınız. Bu maske sonrasında rengini kaybeden kuru saçlarınızın yerini ışıl ışıl parlayan sağlıklı saçlarınız alacak.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı anason yağı
 • 1 yemek kaşığı yosun yağı
 • 1 yemek kaşığı portakal yağı
 • 1 yemek kaşığı çay ağacı yağı

Tüm malzemeleri bir kapta iyice karıştırın. Birbirine iyice karıştığından emin olduğunuzda saç diplerinizden başlayarak uçlarına kadar bu karışımı masaj ile uygulayın. Dilerseniz saçlarınızı bir araya toplayıp saçlarınızı havlu ile sardıktan sonra gece sabah kadar bekletin, dilerseniz birkaç saat sonra durulayın. Haftada 1 kez uygulamanız yeterli olacaktır.

 • Saç uzatan yosun yağı maskesi

Eğer acaba yosun yağı saç uzatır mı? diye aklınızdan geçirdiyseniz doğru yerdesiniz. Sizlerle paylaşacağımız bu maske ile saçlarınızı sağlıklı bir şekilde uzatabilir ayrıca güçlendirebilirsiniz. Saçlar uzarken gücünü kaybedebilir. Yosun yağı maskesi ile buna engel olabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı defne yağı
 • 1 yemek kaşığı adaçayı yağı
 • 1 yemek kaşığı okaliptüs yağı
 • 1 yemek kaşığı yosun yağı
 • 1 yemek kaşığı zencefil yağı

Tüm malzemeleri bir kapta iyice birbirine karışana kadar çırpın. Daha sonra temiz saçlarınıza diplerden uçlara doğru masaj ile karışımı uygulayın. 1 saat kadar beklettiğiniz maskeyi ılık su ile durulayabilirsiniz. Haftada 1 kez yaparak saçlarınıza ihtiyacı olan nemi ve besinleri sunabilir, saçlarınızı daha hızlı uzatabilirsiniz.

 • Yağlı saçlar için saç maskesi

Eğer saç deriniz ve saç tipiniz yağlı ise bu maske ile saçınızın yağ dengesini ayarlayabilir, hızlı yağlanan saçlarınıza çözüm sağlayabilirsiniz. Haftada 1 kez uygulayabileceğiniz bu maskenin güzel kokulu bir karışım olmasını istiyorsanız kokusunu sevdiğiniz doğal yağlardan yararlanabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı okaliptüs yağı
 • 1 yemek kaşığı aloe vera jel
 • 1 yemek kaşığı yosun yağı
 • 1 çay bardağı doğal kil
 • 1 yemek kaşığı kiraz çiçeği yağı

Aloe vera jeli köpürene kadar çırpıp sıvı bir kıvama getirin. Tüm yağları karıştırın ve aktarlardan edindiğiniz kile ekleyin. Dilerseniz kiraz çiçeği yağı yerine portakal yağı, zambak yağı, limon yağı gibi kokulu yağlarda tercih edebilirsiniz. Koyu kıvamlı bu maskeyi saç derisine masaj ile uygulayın ve saç uçlarına kadar iyice yedirin. 30 dakika kadar beklettiğiniz saç maskesini ılık su ile durulayın.

 • Kırık saçlar için yosun yağı maskesi

Bu maskede birbirinden faydalı doğal yağlar bulunuyor. Bakımın yanı sıra onarım için de büyük önem taşıyan bu yağlar ile hazırlayacağınız maskeyi haftada 1 kez uygulayabilirsiniz. İster sadece saç uçlarınıza ister tüm saçınıza kullanabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı hint yağı
 • 1 yemek kaşığı shea yağı
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı yosun yağı
 • 1 yemek kaşığı jojoba yağı

Tarifimize başlamadan önce zeytinyağını sıcak tercih etmeniz daha etkili sonuçlar almanızı sağlar. Zeytinyağını ılıyana kadar ocakta ısıtın. Diğer tüm yağları ılık zeytinyağının içine karıştırın. Dilerseniz kokulu yağlardan da ekleyebilirsiniz. İsteğe göre saç diplerine ve saçın diğer kısımlarına masaj ile uygulayın ve 1 saat kadar bekletin. Haftada 1-2 kez uygulayabileceğiniz bu maske sayesinde saçlarınıza hem onarım hem de saçınızın ihtiyacı olan vitamin ve nem dengesini kazandırmış olursunuz.

 • Yıpranan saçlar için yosun yağı maskesi

Değişen hava şartları, kullanılan kozmetik ürünler, ısılı saç şekillendiriciler saçlarımızı yıpratabilir hatta yakabilir. Yıpranan saçlar uzamakta zorlanır, rengini kaybeder ve matlaşır. Saçlarınızı yıprandıktan sonra eski haline getirmek mutlaka destek gerektirebilir.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1 yemek kaşığı çam yağı
 • 1 yemek kaşığı sarımsak yağı
 • 1 yemek kaşığı yosun yağı
 • 1 yemek kaşığı argan yağı

Maskenin içeriğindeki her yağ birbirini destekler niteliktedir. Bu maske saçlarınızı onarır ve en kısa sürede saçlarınızı eski haline getirir. Saç diplerinden uçlarına kadar uygulanan maskeyi 1 saat kadar saçlarınızda bekletin. Ilık su ile durulayın. Bu süreçte saçlarınızı ısıdan ve fazla kurumasına sebebiyet verecek durumlardan uzak kalmalısınız. Tarifteki tüm yağları karıştırmanız yeterli olacaktır.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler