Yurt dışında bebeklerin hakları nelerdir?

Çalışan ve minik bebeğe sahip olan anneler için bazı kanunlar bulunuyor. İş kanunları kadınlara bazı önemli hakları garanti etmektedir ve bunlardan bazılarıyla tanışın. Eğer yurt dışında henüz yeni yaşamaya başladıysanız ya da yaşama planlarınız varsa bu tarz ayrıntılara ihtiyacınız olacaktır. Yurt dışında bebeklerin hakları nelerdir?

 

Yurt dışında bebeklerin hakları nelerdir?

İş günü boyunca molalar

Resmi bir sözleşme ile çalışan kadınların emzirmek için gün içinde 30’ar dakikalık iki mola hakkı vardır. Bazı şirketler, bir saat sonra check-in ya da bir saat önce check-out yapmanıza izin vererek bu programı esnek hale getirir.

 

Yurt dışında bebeklerin hakları nelerdir?

Doğum izni

Kurumsal Vatandaşlık Programına katılan şirketler, devlet tarafından önerilen altı ay boyunca yalnızca anne sütü ile beslenmeyi kolaylaştıran altı aylık analık iznini benimsiyor. Diğer şirketler 120 gün (dört ay) doğum izni vermek zorundadır.

 

Yurt dışında bebeklerin hakları nelerdir?

Gündüz bakım merkezleri veya kreşler

16 yaş üstü en az 30 kadının çalıştığı şirketlerde emzirme döneminde çocuklarını gözetim ve yardım altında tutabilecekleri uygun bir yer bulunmalıdır. İşverenler ayrıca işyerinde günlük bakım gereksinimini değiştirerek günlük bakım geri ödemesini kabul edebilir ya da yakındaki bir kurumla anlaşma imzalayabilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu