Yurt Dışından Elektronik Eşya Getirme Şartları

Yurt dışından elektronik eşya getirme, ülkemizdeki ekonomik problemler ve ürün tedariği sorunu göz önünde bulundurulduğunda birçok kişiye cazip gelmektedir. Türkiye’de daha yüksek fiyatlar üzerinden satın alabileceğiniz ürünleri, yurtdışından daha uygun fiyatlarla alabilmeniz mümkündür. Fakat yeni getirilen yasal düzenlenmelerle; gümrükten eşya geçirme, vergi ödeme ve ürün limitleri konularında köklü değişiklikler yapılmıştır. Yazımızın alt başlıklarında konuya dair detaylı bilgileri siz değerli okuyucularımızla paylaşacağız.

Yurt dışından getirebileceğiniz ürünler aramasında en yaygın olanları aşağıdaki gibidir;

  • Yurt dışından akıllı telefon getirmek.
  • Yurt dışından tablet getirmek.
  • Yurt dışından notebook getirmek.
  • Yurt dışından akıllı saat getirmek.

Yurt Dışından Elektronik Eşya Vergi Muafiyeti

Yurt dışından eşya alma 2021 yılında da en çok aranan konular arasında. Bu hususta herkesin en çok merak ettiği konu vergi muafiyetidir. Alacağınız ürünün hangi koşullarda vergiye takılmayacağını bilerek alışveriş yapmanız sizin adınıza çok daha yararlı olacaktır. Buna göre elektronik eşya muafiyeti iki farklı koşulda gerçekleştirilmektedir.

  1. Yurtdışından Türkiye’ye gelen kişinin getirdiği eşyanın ticari bir kapsamı olmaması gerekmektedir. Buradan hareketle, bir yolcu en fazla 430 €’luk maddi değer sahip elektronik eşya getirebilmektedir.
  2. Yurtdışından gelen yolcunun ticari amaç gütmeden yalnızca kişisel kullanım kapsamında aldığı elektronik eşyalar vergi muafiyetindedir.

Yurt Dışından Yolcu Olarak Elektronik Eşya Getirme

Yurtdışından cep telefonu getirmek 2021 yılında da iyice içinden çıkılmaz bir hal aldı. Bilgisayar gibi elektronik eşyalar satın almak isteyenler bandrol ücreti ve IMEI kayıt ücreti olmak üzere 2 farklı kalem üzerinden ücret ödemek durumundadır.

Kişisel kullanım için satın alınmış elektronik ürünleri, gümrük kapısından geçirirken ödenmesi gereken bandrol ücretleri aşağıdaki gibi listelenmiştir.

Yolcu Beraberinde Getirilen Cihazların Bandrol Ücretleri 2021

Bilgisayar ve tablet bilgisayarlar için; 10 €
Cep telefonları için; 20 €
Otomobil televizyonu için; 8 €
148 Ekren televizyon için; 80 €
Farklı kategorilerde bulunan her elektronik ürün için; 18 €

Belirtilen ücretler gümrük kapısından geçerken eşyaları yanınızda getirdiğiniz taktirde ödeyeceğiniz ücretlerdir. Elektronik eşyaları kargo yolu ile Türkiye’ye getirtmek istediğiniz noktada daha yüksek ücretler ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Yurt Dışından Cep Telefonu Getirme Şartları ve Ücreti

Yurt dışından cep telefonu almak isteyenlerin hem bandrol hem de kayıt ücretini ödemesi zorunlu tutulmuştur. Yurt dışından getirilen cep telefonu için 20 €’luk bandrol ücretine ek olarak 1500 ₺ kayıt ücreti ödenmektedir.  Cep telefonu için eskiden 618,60 ₺ tutarında ödenen IMEI kayıt ücreti, yeni düzenlenmelerle 1500 TL olarak güncellenmiştir. Buna ek olarak cep telefonu alan kişinin adına tanımlı bir SIM kartın kullanılması koşul olmuştur. Çünkü telefon sahibinin pasaport ve SIM kart bilgileri sisteme tanımlatılmaktadır. Aksi taktirde, telefonun çalışması söz konusu değildir. Alışverişinizi bunu dikkate alarak yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

Yurt Dışından Getirilen Telefonun Vergisi Nereye Ödenir?

IMEI kayıt ücreti için ödemeniz gereken meblağı gümrük kapısından geçtikten sonra ödemeniz gerekmektedir. E-Devlet sisteminden getirdiğiniz cep telefonu için kayıt hakkınızın olup olmadığını kontrol edebilir, kayıt açabilirsiniz. Getirdiğiniz telefon için kayıt açmak ve kayıt ücreti ödemek durumundasınız. Aksi taktirde 120 günün sonunda telefonunuz kullanıma kapatılmaktadır. Kayıt işlemlerinizi tamamladıktan sonra kayıt ücretini Vergi Dairesi’ne ya da anlaşmalı bankalara ödeyebilirsiniz.

Yurtdışından Kargo ile Elektronik Eşya Getirme

Yurt dışına çıkma imkanı bulamayan ya da yurt dışında tanıdığı olmayanların elektronik eşya almak için tercih ettiği alternatif yol kargo hizmetlerinden yararlanmaktır. Geçtiğimiz yıllarda mevcut bir yasal boşluk nedeni ile kargo yolu ile sipariş verilen ürünlerden vergi bedeli alınmamaktaydı. Değişen düzenlemelerle bu konuya da açıklık getirildi.

Değişen vergi limitleri son güncelleme ile 22 € bandında sabitlendi. Elektronik ürün alışverişlerinde limiti aşanların yüksek oranda ödeme yapmaları gerekmektedir. Vergi oranları ürünün ücreti üzerinden belirlenmektedir. Buna göre;

  • AB kapsamındaki ülkeden  gelen üründe %18,
  • AB kapsamında olmayan bir ülkeden gelen üründe %20 oranında vergi ücretlendirilmesi yapılmaktadır.

Kargo ile yapılan alışverişlerde vergi muafiyeti oluşturmak için, yurt dışından gelecek olan kişinin gelmeden 1 ay öncesinde ya da geldikten sonraki 3 aylık zaman diliminde ürünü kargoya vermesi gerekmektedir.

Yurt Dışından Hangi Elektronik Eşyalar Getirilebilir?

Yapılan yasal düzenlemelerle aşağıdaki eşyaları sınırlı bir şekilde yurt dışından getirebilirsiniz;

1 adet cep telefonu
1 adet laptop
1 adet tablet
1 adet TV (LCD, plazma)
1 adet video kamera
1 adet bilgisayar yedek parçası
1 adet otomobil radyon ya da TV

Yasal prosedürler ve vergi limitleri çerçevesinde, yurt dışından eşya alabilmeniz mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu