Zalain krem ne işe yarar? Zalain krem hamilelikte kullanılır mı?

Zalain krem ne işe yarar? Zalain krem hamilelikte kullanılır mı?
Zalain krem ne işe yarar? Zalain krem hamilelikte kullanılır mı?
19 Nisan 2022

Zalain krem ne için kullanılır? Zalain krem birçok formuyla mantar kaynaklı hastalıkların tedavisinde büyük faydalar sağlıyor. Zalain çözelti daha çok vajinal mantarlarda kullanılırken Zalain krem el, ayak, kasık, sakal gibi birçok mantar hastalığının tedavisinde kullanılıyor. Zalain krem hamilelikte kullanılır mı? ve daha birçok sorunun yanıtı için yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Zalain krem ne işe yarar? Zalain krem hamilelikte kullanılır mı? yazımız Zalain krem prospektüsü baz alınarak yazılmış, herhangi bir öneri veya tavsiyeye yer verilmemiştir.

Bir diğer mantar kremi yazımız: Ketoderm krem nedir? Ketoderm krem ne işe yarar?

Zalain krem ne işe yarar? Zalain krem hamilelikte kullanılır mı?
Zalain krem ne işe yarar? Zalain krem hamilelikte kullanılır mı?

Zalain krem nedir?

Zalain krem tıpkı Ketoderm ve Butefin krem gibi mantar kremlerinden biridir. Zalain krem etken maddesi sertakonazol nitrat sayesinde özellikle ayak mantarı tedavisinde en etkili kremlerden biridir. Zalain krem ile devam eden tedavi bittiğinde herhangi bir etki söz konusu değildir.

 • Etken madde: Her 100 g krem, 2 g sertakonazol nitrat içerir.
 • Yardımcı maddeler: Etilenglikol ve polietilenglikol palmito stearat (TEFOSE 63), polioksietilenize ve glikolize C10-C18 doymuş gliseridler (LABRAFİL M-2130), gliserol mono ve di-isostearat (Isostearic peceol), sıvı parafin (Vazelin yağı), metil phidroksibenzoat (nipagin), sorbik asit, saf su içerir.

Topikal tedavi yöntemlerinden biri olan Zalain krem derideki hastalıklı bölgeye sürülerek uygulanır. Haricen kullanıma uygundur, ağız yoluyla alınmaz. Yanlışlıkla ağızdan alınması durumunda etken maddenin uygulama yolu dikkate alındığında zehirlenme mümkün değildir ancak doktorunuz mutlaka ortaya çıkan belirtilerin giderilmesine yönelik bir tedavi uygulayacaktır.

Zalain krem ne için kullanılır?

Zalain krem, mantar cilt enfeksiyonlarının yanı sıra diğer rahatsızlıklar içinde kullanılabilir. Mantarların büyümesini yavaşlatarak cildi tedavi eden Zalain krem ayak mantarı için daha sık tercih ediliyor. Zalain krem kullananlar ise en kısa sürede olumlu sonuçlar alıyor. Peki Zalain krem neye iyi gelir?

 • Tinea pedis; maya mantarlarının veya dermatofit adı verilen mantarların neden olduğu ayak mantarı
 • Tinea cruris; kasık mantarı
 • Tinea corporis; vücudun çeşitli yerlerinde oluşan mantar
 • Tinea barbae; sakal mantarı
 • Tinea manus; el mantarı
 • Candidiasis veya Moniliasis; yüzeyel deriyi tutan mantar hastalığı (kandidiyaz)

Zalain krem nasıl kullanılır?

Zalain krem kullanımı açısından hastalara kolaylık sağlıyor. Zalain krem derideki hastalıklı bölgeye sürülerek (topikal olarak) uygulanır. Günde bir veya iki kez olacak şekilde kullanılmalıdır. Kremi kullanırken akşam veya sabah akşam şeklinde tercih edilmelidir. Zalain krem nasıl sürülür? Mantarlı deri ve derinin 1 cm kalınlığındaki çevresine hafifçe ve eşit olarak paylaştırarak uygulanır. Ortalama olarak mantarın hastalıklı bölgeden temizlenmesi 3 ila 4 hafta arasında gerçekleşir. Uzmanlarca ve Zalain krem prospektüsünde de mantarın yok edilmesi ve hastalığın tekrar ortaya çıkmaması için tavsiye edilen tedavi süresi 4 haftadır. Ancak tedavi süresi mantara sebep olan etkenin ve hastalıklı bölgenin tipine göre hastadan hastaya değişiklik gösterir.

Zalain krem hamilelikte kullanılır mı?

Hamilelik şüphesi olanlar ve hamilelik döneminde olan kişilerin kremi kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Aşırı miktarda cilde uygulandıktan sonra bile kanda tespit edilebilecek seviyelerde bulunmamasına rağmen hamilelikte güvenirliği gösterilememiştir. Bu yüzden Zalain krem gebelik sürecinde kullanımından önce risk-yarar oranı doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir. Eğer Zalain krem tedavi sürecindeyken hamile olduğunuzu öğrenirseniz mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Zalain krem emziren anneler kullanabilir mi?

Zalain krem emziren annelerde kullanımı öncesinde mutlaka doktora danışılması gereken bir kremdir. Süte geçip geçmediği bilinmediğinden Zalain krem kullanımından önce risk-yarar oranı doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir.

Zalain krem bebeklerde kullanılır mı?

Zalain kremin içeriği dolayısıyla bebeklerde kullanımı önerilen bir krem değildir. Ancak değişik yaş grupların kullanımı tercih edilebilen bir kremdir. Zalain krem, 12 yaşından büyük çocuklarda günde tek doz olarak uygulanır.

Zalain krem erkeklerde kullanılır mı?

Zalain krem erkek kadın fark etmeksizin doktorun önerisi üzerine kullanılabilir.

Zalain kremin yan etkileri nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi, Zalain kremin içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir. Bölgesel tedavide sertakonazolün zararlı etkiye veya ışığa duyarlılığa (fotosensitivite) neden olduğu görülmemiştir. Ancak tedavinin ilk günlerinde çok hafif düzeyde bölgesel ve geçici kızarıklıklar görülebilir. Aşağıdaki belirtiler hafif yan etkilerdir ancak gözlemlendiğinde mutlaka doktora başvurulması gerekir. Uygulama bölgesinde;

 • Hafif ve geçici kızarıklık (eritematöz reaksiyon)
 • Hassasiyet
 • Geçici renk değişiklikleri
 • Şiddetli kaşıntı
 • Yanma hissi
 • Su kabarcıkları (vezikül)
 • Ciltte temasla ortaya çıkan deri iltihabı (kontakt dermatit) ve/veya döküntü
 • Deride kuruma

Eğer belirtiler arasında yer almayan herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu bilgilendirin. Olası yan etkilerin riskini arttırmamak için doz aşımı yapmamaya ve önerilen şekilde kullanmaya özen gösterin. Aşırı miktarda krem uygulama su kabarcıkları ile sonuçlanabilir. Ayrıca Zalain kremi gözünüz, burnunuz veya ağzınız ile temas ettirmekten kaçının.

Zalain krem muadili

Zalain krem içerik olarak farklı bir kremle eşdeğer değildir. Ancak görev olarak benzer özellikleri taşıyan birçok remle eşdeğer sayılabilir. Aşağıdaki ilaçlar Zalain krem yerine kullanılabilecek ilaçlardan bazılarıdır.

 • ZALAIN % 2 çözelti 30 ml – (39.82 TL)
 • ZALAIN 300 mg 1 vaginal suppozituar – (21.78 TL)
 • FUNOCORD Krem
 • Exelderm Krem
 • IZOCORT Krem
 • OLY PLUS Krem
 • IZOSOL S Krem
 • FUNGOID Krem
 • FUGGY Krem
 • MANTAZOL Krem
 • TRODERM Krem

Zalain krem fiyatı

Doktorlarca reçete edildiğinde Zalain krem SGK tarafından ödenir. Reçete ile eczanelerden ücretsiz şekilde temin edebileceğiniz Zalain kremi reçete ettirmeden kendiniz parayla da alabilirsiniz. Reçetesiz şekilde almak isterseniz Zalain krem fiyatı 25.85 TL’dir. Bu Zalain krem fiyatı 2022 yılı güncel fiyatıdır.

Zalain krem hakkında merak edilen sorular

Bu bölümde Zalain krem hakkında merak edilen ve sık sorulan sorulara yer verdik. Eğer yazımızda aradığınız soruyu veya cevabı bulamadıysanız bu bölüme mutlaka göz atmalısınız.

Zalain krem antibiyotik mi?

Mantarların büyümesini yavaşlatarak cildi tedavi eden Zalain kremantibiyotik değildir. Antibiyotik yerine kullanılmaz.

Zalain krem adetliyken kullanılır mı?

Zalain kremin vajinal mantarlar için olan formu (çözelti) vajina içine uygulandığı için regl döneminde kullanmak için uygun değildir. Zalain kremi regl dönemi sona erdikten sonra kullanmanız gerekir.

Zalain krem adet geciktirir mi?

Zalain kremin çözelti formu vajinal mantarlar için kullanılır. Ancak Zalain krem ya da çözeltinin herhangi bir şekilde adet geciktirici veya adet döngüsünü bozma gibi bir etkisi bulunmamaktadır.

Zalain krem açıldıktan sonra ne kadar kullanılır?

Açıldıktan sonra belirtilen şart ve koşullarda saklandığında üzerinde yazan son kullanma tarihine kadar kullanabilirsiniz.

Zalain krem basura iyi gelir mi?

Halk arasında basur olarak hemoroid rahatsızlığı mantar hastalığı değildir. Zalain krem mantar hastalıklarında etkili bir kremdir. Bu yüzden Zalain krem basur için kullanılmaz, fayda sağlamaz.          

Zalain krem egzamaya iyi gelir mi?         

Egzama çeşitli sebeplerle oluşan cilt enfeksiyonudur. Ancak mantar kaynaklı bir hastalık değildir. Bu yüzden Zalain krem egzama için herhangi bir fayda veya etki yaratmaz.

Zalain krem kaç günde etki eder?

Kullanmaya başladıktan 1 hafta içinde etkisini göstermeye başlayan Zalain kremin maksimum 28 gün kullanılması gerektiği unutulmamalıdır.

Zalain krem genital bölgede kullanılır mı?

Zalain krem genital bölgesinde kullanılır ancak Zalain kremin çözelti formu genital mantarlar için üretilen özel formdur, uzmanlar genellikle çözelti formunu tercih eder.

Zalain krem genital bölgede nasıl kullanılır?

Uzmanınızın belirttiği miktarda eğer belirtmediyse nohut büyüklüğünde Zalain krem alınarak parmak uçları ile sorunlu bölgeye sürülüp yedirilir.

Zalain krem kortizonlu mu?

Etken maddesi sertakonazol nitrat olan Zalain krem içinde kortizon bulundurmaz.

Zalain krem günde kaç kere kullanılır?

Bu soruyu yazımızın ‘Zalain krem nasıl kullanılır?’ başlığında detaylı bir şekilde anlatmıştık ancak kısaca cevaplamak gerekirse; günde bir veya iki kez olacak şekilde kullanılmalıdır. Kremi kullanırken akşam veya sabah akşam şeklinde tercih edilmelidir.

Zalain krem tırnak mantarına iyi gelir mi?

Zalain krem 20 g mantar hastalıkları için kullanılan ve fayda sağlayan kremlerden biridir. Zalain krem ayak mantarı için de sık sık tercih edilen kremler arasında yer alıyor. Zalain krem ayak mantarını tamamen tedavi edebilir.

Zalain krem pişik için kullanılır mı?

Pişik gibi tahriş olan bölgelere uygulanması sakıncalı olan Zalain krem pişiğe fayda sağlamadığı gibi daha kötü etkilere de yol açabilir.

Zalain krem kaşıntı yapar mı?

Yan etkileri arasında ürtiker yani kaşıntı belirtisi görülür ancak bu yan etkinin görülme sıklığı çok düşüktür.

Zalain krem yüze sürülür mü?

Zalain kremin yüze sürülmesinde herhangi bir sakıncası yoktur. Ancak göze, burun ve ağız gibi hassas bölgelere uygulanmamalıdır.

Zalain krem vajinal kaşıntıda kullanılır mı?

Vajinal mantarlar gemital bölgede kaşıntıya sebep olabilir. Kaşıntıyı gidermek amacıyla kullanılmasa da Zalain krem mantara karşı etki gösterdikçe bu tarz şikayetlerde zamanla ortadan kalkar. Bu yüzden dolaylı yoldan da olsa Zalain krem kaşıntıyı giderir.

Zalain krem sivilceye iyi gelir mi?

Sivilce tedavisi için birçok ilaç ve krem bulunuyor. Ancak bu kremler arasında Zalain krem yer almıyor. Zalain krem sivilce için kullanılmaz.

Zalain krem uyuza iyi gelir mi?

Uyuz sanıldığı gibi enfeksiyon hastalığı değildir. Uyuz gözle görülemeyecek kadar küçük böceklerin sebep olduğu bir hastalıktır. Bu yüzden Zalain krem uyuz hastalığını tedavi etmez.

Zalain krem makata sürülür mü?

Zalain kremin makatın içerisine kaçmadığı sürece dış bölgesine sürülmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Zalain krem uçuğa iyi gelir mi?

Bu krem uçuk tedavisinde kullanılan bir krem değildir. Uçuk tedavisi için uygun kremler kullanılması gerekmektedir.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler