Zambak çiçeği evde yetişir mi? Kaç günde bir sulanır?

Zambak çiçeği evde yetişir mi? Kaç günde bir sulanır?
Zambak çiçeği evde yetişir mi? Kaç günde bir sulanır?
24 Temmuz 2021

Mercan rengi zambak rengi, “tüm zamanların en ünlü melez zambak” olarak anlamlandırıldı. Zambaklar genel olarak nadir ve yoğun bir şekilde melezleştirilmeden önce büyümeleri zordu. Jan de Graaff, zambak melezlerinin çoğundan sorumlu olan bir Hollanda yerlisiydi. Zoru başarmak isteyen Jan de Graaff, İlk zambak deneylerine 1938’de başladı. 1941’de ise istediği başarıyı elde etti ve mercan rengi bir zambak elde etti. Şimdi hep beraber Jan de Graaff’ın 3 sene boyunca kendisini adadığı zambak çiçeğini evde nasıl yetiştirebileceğimize göz atalım. Zambak çiçeği evde yetişir mi? Kaç günde bir sulanır?

Evde zambak çiçeği nasıl yetişir?

Evde zambak çiçeği nasıl yetişir?

Saflığı ve bolluğu temsil eden zambak çiçeklerini Yunan kadınları evlendiği zaman buğday ile süsleyip taç olarak takarlardı. Zambaklar aynı zamanda ölümün de simgesidir ve geçmişte insanlar onları çocuk mezarlarına ve azizlerin şehadetlerine serpiştirirdi. Hem bolluğu hem de ölümü temsil eden zambak çiçeğine kısaca göz atalım.

Sulama: 2 günde 1

Toprak: Organik maddeli toprak

Gün ışığı: Kısmen güneş

Nem: %70 – %75

Sıcaklık: +21 derece

Saksı: Terakota saksı

Avrupa da yaşayan kaşifler Viktorya döneminde şifalı bitkiler aramak için dünyayı dolaşırlardı. Aralarından en dikkat çekeni ve bilgilisi Augustine Henry, zambaklarla ilk karşılaşan isim oldu ve şifalı bitkiler aramak yerine yeni zambak türlerini bulmaya tercih etti. Zambak yetiştiricileri, onun onuruna turuncu Lilium henryii veya Henry’nin zambakını geliştirdiler. EH Wilson, Çin’i zambaklar için aradı ve sonunda bazen muhteşem zambak olarak adlandırılan muhteşem beyaz Lilium regale’yi keşfetti.

Evde zambak çiçeği yetiştirmenin püf noktaları

Evde zambak çiçeği yetiştirmenin püf noktaları

Paskalya zambakları dünya çapında bilinen en büyük zambaklardan birisi haline gelmitir. Paskalya’da birçok kiliseyi süsleyen çiçekler, İsa’nın dirilişini simgelemektedir. Bazı Hristiyanlar, zambakların İsa’nın çarmıha gerildiğinde kan damlalarının düştüğü yerde ortaya çıktığına inanırlar. Hristiyanlar ayrıca zambak ile Meryem Ana’yı iffet ve saflığının bir sembolü olarak güçlü bir şekilde ilişkilendirirler.

Zambak çiçeğinde sulama

Çok ıslak toprak zambak çiçeğinin köklerini çürütebileceğinden, su yalnızca yüzeyin altındaki toprak kuru hissediyorsa sağlanmalıdır. Ayrıca, yapraklar ve çiçekler üzerindeki fazla su küf oluşumuna neden olabileceğinden, tepeden sulama yerine bitkilerin tabanında damla sulama veya su kullanmanız önerilmektedir. Saksıdaki zambaklar, fazla su saksının tabağına dibinden akana kadar ve toprak yüzeyin altında kuru hissedene kadar tekrar sulamamaya özen gösteriniz.

Zambak çiçeğinde toprak seçimi

Zambak çiçeğini ekerken topraktalı kayaları vs temizlemeniz gerekmektedir. Daha sonra toprağın içerisine drenajını iyileştirmek için yaprak küfü veya turba yosunu gibi organik maddeler ekleyin. Ekim zamanları geldiğinde eksra gübrelemeye gerek yoktur. Bundan ziyade çiçek yeşillenene kadar bekleyin. Daha sonra bitkinin etrafına tam bir organik gübre serpin ve sulayın. Toprağı nemli ve serin tutmaya yardımcı olmak için zambakların etrafına organik bir malç yayın; kompost, iyi çürümüş gübre veya ağaç kabuğu malç, ağaç yongaları veya kakao kabukları gibi daha uzun ömürlü malç kullanın. 

Zambak çiçeğinde gün ışığı, sıcaklık ve nem

Zambak çiçeğinde nem %70 ila %75 arasında olması gerekmektedir. Kısmen güneş ışığına ihtiyaç duyarlar. Doğrudan güneş ışığına koymak bitkiye zarar verebilmektedir. Sıcaklık ise +21 derecenin yukarısında olması gerekmektedir.

Zambak çiçeğinde saksı seçimi

Zambak çiçeğinin saksısının altının delikli olması oldukça önem arz etmektedir. Fazla suyun deliklerden akması gerekmektedir. Böylece fazla su deliklerden akarak köklerin çürümesine engel olacaktır. Ayrıca bitkinizin saksısını değiştirmek isterseniz 2-3 yılda 1 ilkbahar mevsiminde değiştirmeniz önerilmektedir. Bitkiniz için en iyi saksı terakota saksılar olacaktır. Terakota saksılar bitkinizin yeterli hava almasına yardımcı olacaktır.

Zambak çiçeğinde saksı seçimi

Zambak çiçekleri nasıl çoğaltılır?

Fleur-de-Lis zambası Fransa da üç yapraklı zambak olarak adlandırılmaktadır. Genel olarak refah ve makamı temsil etse de zambağın üç yaprağı genellikle Umut, İnanç ve Hayırseverliğin üçlü bir sembolünü tasvir etmek için kullanılır. Umut, inanç ve hayırseverliği daha da çoğaltmaya ne dersiniz? Hadi hep beraber saksıdaki zambak çiçeğini çoğaltalım.

Tohum ile zambak çiçeği çoğaltma

Doğru bakımlarla zambak çiçeğini tohum ile çoğaltmak en güzel yöntemlerden birisidir. Zambak bitkisinin çiçekleri hermafrodittir, bu nedenle bitkiler kendi kendine tozlaşabilir. Tohumdan yetiştirildiğinde, zambakların çiçeklenme aşamasına ulaşması iki ila altı yıl sürer. Zambak çiçeğinin tohum ile çoğalmasında 3 farklı zambak grubuna ayrılabilir. Hemen tohum çimlendiricileri, tohumdan çoğaltılması oldukça kolaydır. Bu grup, ticari olarak önemli türlerin çoğunu içerir. Diğer bir grup ise  epigeal yavaş tohum çimlendiricileridir. Bunlar yavaş ve düzensiz bir şekilde filizlenir, ancak bunları yaymak için prosedürler, hemen çimlenenlerle aynıdır.Hypogeoal yavaş tohum saklama kapları yaymak için çok zordur.Bu tohumlar, kökün büyüdüğü ve küçük bir soğancığın üretildiği üç aylık ılık koşullar,  ardından altı haftalık soğuk muamele ve ardından yaprakların ve gövdenin büyümeye başladığı bir başka sıcak dönem gerektirir..

Tohum ile zambak çiçeğini çoğaltmak istiyorsanız, tohumu kışın sonlarında veya ilkbaharın başlarında soğuk bir çerçevede saksılara ekin. Tohum ile çoğaltırken en çok görülen mantar hastalığı Botrytis’den korumak için mantar ilacı kullanmayı ihmal etmeyin. Tohum iki ila dört hafta içinde tohum filizlenmelidir.Tohumu ince ektiğinizden ve verimli bir ortam kullandığınızdan emin olun.

Bölerek zambak çiçeğini çoğaltma

Zambak çiçeği için en zahmetsiz çoğaltma, şüphesiz ki kökten ayırarak çoğaltmaktır. Öncelikle çoğaltma yapmadan 2 gün önce güzel bir şekilde bitkinizi sulayınız. Toprağın ıslak olması bitkinizin köklerinin kopmamasını sağlayacaktır. Masanızın üzerine bir bez sererek bitkinizi saksıdan çıkarınız. Çıkardığınızda yavruların kendi kendine ıslak topraktan düştüğünü göreceksiniz. Saksınızı 2 parmak kalacak şekilde toprak ile doldurunuz. Daha sonra ayırdığınız bitkiyi toprağa oturtunuz. Daha sonra sabitleyiniz. Biraz daha toprak ekleyip, sprey ile sulamayı ihmal etmeyiniz. 

Zambak renkleri ve anlamları

Aslında bir çok çeşit zambak renkleri mevcuttur. Bizde sizler için, zambak renklerini araştırdık ve baskın renkte olanların ne anlama geldiğini bulduk. Beyler, kız arkadaşınıza zambak çiçeği götürecekken artık en anlamlısını seçebileceksiniz 🙂

Sarı zambak: Neşe ve oyunculuğu, aynı zamanda hareketliliği temsil eder.

Turuncu zambak: Mutluluğu, sevimliliği ve aşkı temsil eder.

Beyaz zambak: Saflığı, masumiyeti ve huzuru temsil etmektedir.

Kırmızı zambak: Sevdiklerinize karşı beslediğiniz sevgiyi temsil eder.

Pembe zambak: Gençlik enerjisini ve neşeyi temsil eder.

Zambak çiçeği yetiştirmek için 4 sebep

Büyüleyici koku: Bazı zambak çeşitleri var olduğu ortama mükemmel kokularını bırakır. Örneğin oryantal zambaklar yaz esintisinde yüzen olağanüstü kokularıyla bilinir. Kesme çiçekler olarak bir odayı parfümleyebilirler.

Basit, basit, basit: Zambak çiçeğinin bakımı diğer bitkilere göre oldukça basittir. İyi drenaja ve bol güneşe sahip oldukları sürece, büyümesi en kolay güneş bitkilerinden bazılarıdır.

Göz alıcı renkler: Zambak çiçeklerinin bazıları kocaman boyutlara ulaşabilmektedir. Bu sebeple bahçede, ofiste veya evde fark edilmesi zor olmamaktadır.  Beyaz, turuncu, pembe, sarı, kırmızı ve daha fazlası dahil olmak üzere çok çeşitli renklerde gelir.

Çok çeşitlilik: Zambaklar birçok renk ve boyutta gelir, bu nedenle bahçe ayarlarına ve hatta kaplara kolayca sığarlar.

Zambak çiçeği hakkında merak edilen sorular

Zambak çiçekleri fiziksel özellikleri ile baktıran bir çiçektir. Farklı farklı renklerle bakana bir daha baktıran zambak çiçeği, bakılması en kolay bitkiler arasında yerini aldı. Zambak bitkisi hakkında merak edilen tüm sorulara göz atalım.

Asya ve Doğu zambakları arasındaki fark nedir?

Yaz başında çiçek açan Asyalılar, son derece geniş renk yelpazesinin yanı sıra vahşi desenler, fırça izleri, benekler ve çift çiçekleriyle tanınırlar. Yaz sonunda açan oryantaller, büyük, yoğun kokulu çiçekleriyle tanınırlar.

Hangi zambaklar en kokulu?

En güzel kokulu zambaklar Doğulular, Orienpetler ve Trompetlerdir, Asya zambakları ise kokusuzdur. Bazı bahçıvanlar Oryantalleri baharatlı bir kokuya sahip olarak tanımlarken, Trompet’ler tatlı bir parfüm yayar ve Orienpet’ler hoş, hafif bir aroma sunar (hassas bir burnunuz varsa iyi).

Hangi zambaklar gölgede büyür?

Zambaklar en iyi güneşte çiçek açar, ancak birçok bahçıvan aynı zamanda biraz gölgeye de tahammül edeceklerini fark eder. Başlangıçta vahşi doğada bulunan tür zambaklar, hafif gölge için iyi bir seçimdir. Martagon zambakları, diğer zambak türlerinden daha fazla gölgeyi işleyebilir.

Zambaklar zehirli midir?

Birçok zambak, kediler için oldukça zehirlidir ve yenildiğinde akut böbrek yetmezliğine neden olur. Bitkinin tüm kısımları zehirlidir ve birçok veteriner hekim onları asla kedili bir eve getirmemenizi tavsiye eder. Paskalya zambaklarıyla dikkatli olun ve zambak içermeyen çiçek aranjmanlarını tercih edin

Zambaklarda saksı değişimi için en uygun zaman nedir?

Teknik olarak, sıcak aylarda herhangi bir zamanda saksı değişimi yapabilirsiniz, ancak sıcaklıklar çok yüksek olduğunda, bitki üzerindeki su stresi bitkinin ölme şansını büyük ölçüde artırır. Yüksek sıcaklıkta ekim yapacaksanız, ekimden sonra en az bir veya iki hafta bol su verin. Bitki için geçici gölge sağlamak da yararlıdır.

Meşe ağacımın altına olgun zambaklar diktim. Yeşillendi ama çiçek açmadı. Neden?

Zambak ailesinin üyeleri, çiçek açması için en az 5-6 saat tam güneşe ihtiyaç duyar. Seninki olgun bir meşe ağacının altındaysa, muhtemelen yeterince güneş almıyorlar. Zambaklar kaplarda olmadığı sürece, ağaç ampullerinizi hem besin hem de nemden çalıyor.

Zambak böcekleri ile daha önce sorunları olan toprağa yeni zambaklar ekebilir miyim?

Toprağı neem yağıyla tedavi ederdim, çünkü bu hala toprakta olabilecek herhangi bir larvayı öldürür. 

Evde zambak yetiştirilir mi?

Zambak çiçeğine yeterli ortam sağlandığında evde yetiştirebilirsiniz.

Zambak çiçeği saksıda yetişir mi?

Zambak çiçeğine yeterli ortam sağlandığında saksıda yetiştirebilirsiniz.

Zambak çiçeği mevsimlik mi?

Zambak çiçeği mayıs aylarında çiçeklenmektedir.

Zambak çiçeği neden açmaz?

Zambak çiçeği güneş altında çok kaldığında çiçek açmamaktadır.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler