Zambak yağı ile saç bakımı nasıl yapılır? Zambak yağının saça faydaları nelerdir?

Zambak yağı ile saç bakımı nasıl yapılır? Zambak yağının saça faydaları nelerdir?
Zambak yağı ile saç bakımı nasıl yapılır? Zambak yağının saça faydaları nelerdir?
30 Ocak 2022

Zambak yağı cilde sürülür mü? Zambak bitkisinden elde edilen zambak yağı çeşitli yöntemler ve adımlar ile elde ediliyor. Zambak yağı yüze sürülür mü? Sıklıkla cilt bakım için kullanılan zambak yağı oldukça popüler bir yağ çeşididir. Güzellik alanının yanı sıra zambak yağı ağrı kesici özelliği ile de tercih ediliyor. Zambak yağı saça faydaları ile sıkça tercih edilen bitkisel yağlar arasında yer alıyor. Uzak doğu ülkelerinde popülerliğinin ardından ülkemizde de severek kullandığımız zambak yağı saçlarda nasıl kullanılır diyorsanız sizler için birbirinden faydalı saç bakım tarifleri paylaştık.

zambak yağının faydaları

Zambak

Zambakgiller familyasının atası olarak da kabul edilen bu güzel çiçek, soğanıyla yetişen ve 110 türden biri olan bir otsu bitkidir. Mevsimlik bir bitki olan zambak genellikle beyaz çiçeklere sahiptir. Dünyanın birçok yerinde ve kültüründe adından bahsettiren zambaklar bahçe ve süs bitkisi olarak kullanılmasının yanı sıra bazı ülkelerin mutfaklarında besin olarak kullanılıyor. Özellikle Çin, Japonya ve Güney Kore gibi ülkelerde tıbbi alanda da sıkça tercih ediliyor. Tıbbi alanda zambakların soğanlarından çıkan kabuklar kullanılıyor. Genellikle çıkan bu kabuklar buharda pişirilerek faydalarından yararlanılıyor.

Zambak yağı

Zambak bitkisinden elde edilen zambak yağı çeşitli yöntemler ve adımlar ile elde ediliyor. Sıklıkla cilt bakım için kullanılan zambak yağı oldukça popüler bir yağ çeşididir. Zambak yağı, vücuda ve cilde birçok fayda sağlamasının yanı sıra saç bakımlarının da vazgeçilmezi olmaya devam ediyor.

Zambak yağı evde nasıl yapılır?

Sağlığın yanı sıra cilt bakımlarının da göz bebeği olan zambak yağı aktarlardan veya internet zerinden alınabileceği gibi evde kolayca elde edilebilir. Aktarlardan satın aldığınız zambak yağı fiyatı 30- 40 TL arasında değişiyor.

Malzemeler

 • 3 avuç dolusu zambak
 • 5 yemek kaşığı zeytinyağı

Yapılışı

 • Bir kavanoza belirtilen miktarda zeytinyağını dolduralım.
 • Zambakları ince ince kıyalım ve zeytinyağı olan kavanoza ekleyelim.
 • Kavanozun kapağını sıkıca kapatıp güneş alan bir yerde 2 hafta boyunca bekletelim.
 • Bu süreçte kavanozu birkaç günde bir hafifçe çalkalayalım.
 • Tencerede suyu kaynatalım ve kavanozun ağzını açmadan tencerenin içine yerleştirelim.
 • 15-20 dakika kadar bekleterek pişmesini sağlayalım.
 • Kavanozu tencereden çıkardıktan sonra kendi kendine soğumasını bekleyelim.
 • Kavanoz soğuduktan sonra kapağını açalım.
 • Kavanozdaki karışımı bir tülbent yardımı ile başka bir kabın içine süzelim.
 • Serin bir ortamda muhafaza ederek kullanabilirsiniz.

Zambak yağının faydaları nelerdir?

Zambak yağının içinde demir, tanen, reçine, iridin ve uçucu yağ bulunur. Son dönemlerde popülerliği ile gündeme gelen zambak yağı neye iyi gelir sorusu birçok kişi tarafından merak edilmeye devam ediyor. Birçok kozmetik ürününde kullanılan zambak yağı cilt sağlığı için oldukça büyük faydalar sağlıyor. Ayrıca zambak yağı ağrı kesici özelliği ile de tercih ediliyor.

 • Zambak yağı içerisinde bulunan bileşenler sayesinde kan dolaşımı üzerinde oldukça etkilidir. Kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olan zambak yağı gelişebilecek kalp ve damar hastalıklarının riskini de ortadan kaldırıyor.
 • Metabolizmanın düzenli çalışmasına yardımcı olan zambak yağı düzenli kullanımda kabızlık sorunu gibi metabolizma rahatsızlıkları yaşayan kişilerin kurtarıcısı oluyor. Ayrıca zambak yağı düzenli kullanıldığında vücutta biriken zararlı toksin maddelerin atımında büyük rol oynuyor.
 • Balgam söktürücü özelliği ile popülerliğini koruyan zambak yağı öksürük, bronşit gibi hastalıkları kısa sürede iyileştiriyor.
 • Vücuttaki stresi azaltarak depresyon, anksiyete gibi sorunları tedavi etmenin yanı sıra uyku düzensizliği problemlerini de ortadan kaldırıyor.
 • Zambak yağının ağrı kesici özelliğinden bahsetmiştik. Doğal ağrı kesicilerden biri olan zambak yağı kas ve romatizma ağrılarının yanı sıra diş, baş, kulak ağrısının giderilmesinde de etkili sonuçlar veriyor. Ayrıca zambak yağı regl sancıları ve kasılmalarının giderilmesi için de kullanılabiliyor.

Zambak çiçeği yağı faydaları bunlarla sınırlı kalmıyor tabi ki. Zambak yağının cilde faydaları da saymakla bitmiyor. Birçok kozmetik ürünün de yer alan zambak yağı kokusu ile de kullananları büyülüyor. İşte zambak yağı cilt için sağladığı faydalar!

 • Cildi sıkılaştırdığı etkiyle öne çıkan zambak yağı, kırışıklıkların giderilmesini sağlayarak cildi daha canlı bir görünüme kavuşturuyor.
 • Cilde parlak ve canlı görüntü veren zambak yağı cilt lekeleri ve izlerinin giderilmesine de yardımcı oluyor.
 • Nemlendirici özelliği ile birçok kozmetik nemlendirici kremlerin içinde bulunan zambak yağı cildin nem dengesini koruyor.
 • Ciltteki apse ve şişliklerin giderilmesinde oldukça etkili olan zambak yağı vücuttaki selülit ve çatlaklarda da gözle görülür sonuçlar veriyor.
 • Hemen her dönemde yaşanabilen sivilce ve akne problemi zambak yağı sayesinde son buluyor.
 • Ciltte özellikle de dirsek gibi bölgelerin kurumasından kaynaklı olarak ortaya çıkan ağrı ve acıların giderilmesine yardımcı oluyor.
 • Ellere uygulanan zambak yağı kuruyan tırnak etlerini yumuşatarak tırnak sağlığınız için birçok fayda sağlıyor.
 • Kaşlarda inanılmaz sonuçlar veren zambak yağı düzenli kullanımda uzama ve gürleşme sağlıyor.

Zambak yağı saça faydaları ile sıkça tercih edilen bitkisel yağlar arasında yer alıyor. Zambak yağı saça sürülür mü? sorusu oldukça merak ediliyor. Saça düzenli şekilde uygulanan zambak yağı bakın saçlarınıza nasıl faydalar sağlıyor.

 • Mineral ve vitamin zenginliği sayesinde zambak yağı saç bakımlarının vazgeçilmezi haline geldi. Saç dökülmesinden şikayet edenler kulak verin! Zambak yağı saç diplerini güçlendirerek kopma ve dökülmeleri ortadan kaldırıyor.
 • Kepek oluşumunu engelleyen zambak yağı saç derisindeki mantar problemini de tedavi ediyor.
 • Gerek kullanılan ısılı saç şekillendirme gerek soğuklar saçlarımızı yıpratır. Isıya karşı saçı koruyan zambak yağı saç derisindeki gözenekleri açarak saçın beslenmesine yardımcı oluyor.
 • Saç tellerinin kalınlaşmasında önemli rol oynayan zambak yağı saçlardaki kırılmaları ve dökülmeleri en aza indiriyor.

Zambak yağı nasıl kullanılır?

Öncelikle kronik hastalığı olan kişilerin ve devamlı kullandığınız ilaç varsa önce bir doktora danışıp sonra kullanmalarının daha sağlıklı olacağını söylemek gerekiyor. Zambak yağı kokusu ve şifaları ile kullananları memnun bırakıyor. Ancak zambak bitkisine veya içindeki maddelerden birine alerjiniz varsa kullanmamanız gerekiyor tabii. Peki zambak yağı cilde nasıl kullanılır? Yeterli ve dozunda kullanımı sonucunda harika sonuçlar veren zambak yağı cilde masaj yaparak kullanılmalıdır. Cilt bakım rutininize ekleyeceğiniz zambak yağı maskesi hazırlayarak da kullanabilirsiniz. Peki zambak yağının faydalarından başka nasıl yararlanabilirim? Zambak yağı içilir mi? diyorsanız hemen cevaplayalım. Sabah, öğlen veya akşam fark etmeksizin tok karnına içeceğiniz zambak yağı ile yukarıda bahsettiğimiz faydalardan yararlanabilirsiniz. 1 su bardağı suyun içine 3-4 damla zambak yağı damlatarak tüketebilirsiniz. Peki zambak yağı saça faydalarından nasıl yaralanırız, daha detaylı göz atalım.

zambak yağı fiyatı

Zambak yağı ile saç bakımı nasıl yapılır?

 Saçlarınız ister ince telli ister kalın telli olsun zambak yağı ile bakım yapmak mümkün. Ayrıca yıpranmış ve dökülen saçlar için zambak yağı kullananlar sayıca gün geçtikçe artıyor. Uzak doğu ülkelerinde popülerliğinin ardından ülkemizde de severek kullandığımız zambak yağı saçlarda nasıl kullanılır diyorsanız sizler için birbirinden faydalı saç bakım tarifleri paylaştık.

 • İnce ve seyrek saçlar için saç maskesi

Eğer saçlarım ince ve seyrek diyorsanız veya bu sorunlardan birine sahipseniz zambak yağı ile hazırlanan bu maske ile saçlarınızın kalınlaşmasını ve çoğalmasını sağlayabilirsiniz. Ancak bu maskeyi düzenli şekilde kullanarak sonuç alabilirsiniz. Ayrıca saçlarınızın kopmaması için çok sıkı bağlamamaya ve ısıdan uzak tutmaya özen göstermelisiniz.

Malzemeler:

 • 2 yumurta sarısı
 • 2 olgun muz
 • 2-3 yemek kaşığı bal
 • 2 yemek kaşığı zambak yağı
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı

Protein deposu olan yumurtaların sarılarını beyazlarından ayırdıktan sonra sırayla bal, zambak yağı, zeytin yağını ekleyip karıştıralım. Saçlarınızın uzunluğuna göre malzemeleri arttırıp azaltabilirsiniz. Ayrıca muzlarınız küçükse sayısını arttırabilirsiniz. İnce seyrek saçları proteinle beslemekten zarar gelmez. Muzları robotta püre haline gelene kadar çekin. Robot kullanamıyorsanız farklı aletlerle bu işlemi yapabilirsiniz ancak iyice ezilmesine dikkat etmelisiniz. Daha sonra muzu da diğer karışımın içerisine ekleyip birbiri ile iyice karışmasını sağlayalım. Saç diplerinize iyice yedirerek masaj ile karışımı saçlarınıza uygulayın. 20- 30 dakika beklettiğiniz bu maskeyi durularken soğuğa yakın ılık bir suyla durulamalısınız. Bu tarifi haftalık saç bakım rutininize ekleyebilirsiniz.

 • Kırık saçlar için saç maskesi

Kırılan saçlar zamanla parlaklığını yitirir ve mat bir görünüme sahip olur. Hem kırılan saçlarınızı onarmak için hem de matlaşan saçlarınızı eski canlılık ve parlaklığına kavuşturmak için bu maskeyi haftada 1 kez uygulayabilirsiniz. Bu maske kırılan saçlarınızı onarırken yeni kırık oluşumunu da en aza indirir.

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • 1 yemek kaşığı zambak yağı
 • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı

Saçlarınızın uzunluğuna göre bal miktarını 1 kaşık arttırabilirsiniz diyerek başlayalım tarifimize. Tüm malzemeleri birbirine karıştığından emin olana kadar karıştıralım. Eğer Hindistan cevizi yağınız katı formdaysa erittikten sonra kullanmanız tarifi daha doğru ölçüler ile hazırlamanıza yardımcı olacaktır. Haftada 2 kez kullanabileceğiniz bu bakım maskesi sayesinde saçlarınız daha sağlıklı uzarken parlaklık ve canlılık da kazanacak. Bu maskeyi yaparken ısı kullanmamaya ve saçlarınızı yıpratmamaya özen gösterirseniz daha etkili ve hızlı sonuçlar alabilirsiniz.

 • Yıpranan saçlar için saç maskesi

Değişen hava şartları, bilinçsiz kullandığımız ürünler, ısılı saç şekillendiriciler saçlarımızı yıpratabilir. Bu yıpranmanın sebebi ne olursa olsun çözüm basit. Bu harika tarifin hem hoş bir kokusu hem de hoş bir rengi var. Omega-3 bakımından zengin içerikli bu maske ile saçlarınızı eski sağlığına kavuşturabilirsiniz.

Malzemeler

 • Yarım avokado
 • 1 yumurta sarısı
 • 1 yemek kaşığı zambak yağı
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı bal

Avokadoyu ister robottan geçirerek ister farklı bir yöntemle püre haline getirelim. Bu pürenin içine diğer malzemeleri de ekleyerek güzelce karıştıralım. Birbirine iyice karıştığından emin olduktan sonra nemli saçlarına uygulayabilirsiniz. Saç köklerinden başlayarak uçlarına kadar masajla yedirin. Saçlarınızı fön makinası ile durulamadan önce kurutacaksınız ancak bu aşamada saçlarınızın yüksek ısıya maruz kalmaması için bir havlu veya duş bonesi geçirdikten sonra kurutmaya başlamalısınız. 10 dakika boyunca fön makinası ile kuruttuğunuz saçlarınızı 20 dakika bekletip durulayın. Duş sonrasında saçlarınızdaki değişime siz de inanamayacaksınız.

 • Kaşınan saç derisi için saç maskesi

Birçok problemde kullanılan yeşil çayın saçlardaki etkisini göz ardı edemeyiz. Bu tarifimizde 1 fincan yeşil çay ile saç derinizdeki kaşıntıyı giderebilirsiniz. Ayrıca tahriş olan saç derisini yenilemek için zambak yağı harika bir seçim oluyor. Ancak saç derinizdeki kaşıntının neden olduğunu bilmeniz gerekiyor. Egzama, roza gibi sebeplerden dolayı da kaşıntılar oluşabilir. Bu yüzden bir uzmana görünmeden önce bu maskeyi uygulamayın.

Malzemeler

 • 1 fincan yeşil çay (1 tatlı kaşığı ve 1 su bardağı su ile)
 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
 • 2 damla nane yağı
 • 1 yemek kaşığı zambak yağı

Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra sıcacık yeşil çayı ekleyin ve biraz dinlendirin. Birbirine karıştığından emin olduğunuzda ılık bir şekilde saç köklerinize masaj ile uygulayın. Saç uçlarınıza kadar iyice uyguladıktan sonra 15-20 dakika bekletin. Uygulama sonrasında kaşıntınızın hafiflediğini göreceksiniz. Soğuk su ile saç maskesini durulayın. Haftada 1 kez uygulayabileceğiniz bu maske ile saç diplerinizde kaşıntıdan dolayı oluşan sivilce ve yaralarda iyileşecektir.

 • Kepekli saçlar için saç maskesi

Bu maskeyi haftada bir saçlarınızdaki kepekten kurtulmanın yanı sıra yüz peelingi olarak da kullanabilirsiniz. Bu maske hem saçlarda hem de ciltte ölü deri parçalarının cilt yüzeyinden atılmasını ve pullanmanın önlenmesini sağlıyor.

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 4 çay kaşığı şeker
 • 5 damla nane yağı
 • 4 damla zambak yağı
 • 2 damla çay ağacı yağı

Tüm bu malzemeleri homojen bir karışım haline gelene kadar karıştıralım. Maskeyi parmaklarınızla veya saç fırçası yardımı ile nemli saç derisine uygulayalım. Parmaklarınla hafifçe masaj yaparak maskeyi saç derisine yedirelim. Duştan önce uyguladığın bu maskeyi 15 dakika kadar saçlarınızda bekletip duş bitiminde durulayabilirsiniz.

 • Yağlı saçlar için saç maskesi

Çabuk yağlanan saçların yağlanmasını tetikleyen saç maskelerini unutun. Evde kolayca hazırlayabileceğiniz ve yağlanmaların önüne geçen bu maskeyi haftada 1 kez uygulayarak saçlarınızın çabuk yağlanma sorununu ortadan kaldırabilir, beslenmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu tariflerde diğer tariflerden farklı olarak yumurta beyazını kullanmanız gerekiyor.

Malzemeler

 • 1 yumurta beyazı
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı zambak yağı

Bu malzemeleri dilerseniz 2 katına çıkarabilirsiniz ancak bu besinleri çok fazla kullanmamaya da özen göstermelisiniz. Yumurta beyazı saçlarınızın yağ dengesini ayarlarken bal ve zambak yağı saçlarınızı besler ve hatta uzamasına yardımcı olur. Tüm malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra saç diplerinizden uçlarına kadar masaj ile uygulayın. Dilerseniz zambak yağını tarife eklemek yerine duş sonrasında bakım yağı olarak da kullanabilirsiniz.

 • Kuru saçlar için saç maskesi

Kuru saçlar genellikle kolay elektriklenir ve rengi donuklaşır. Bol malzemeli olduğu kadar bol besleyici bu maske ile kuru saçlarınızın nem ve yağ dengesini koruyabilir, elektriklenmesini ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca içeriğindeki pekmez ile rengini en üst seviyede canlandırabilirsiniz.

Malzemeler

 • Yarım fincan pekmez
 • Çeyrek fincan zeytinyağı
 • 2 yemek kaşığı zambak yağı
 • 4 yemek kaşığı bal
 • 2 adet muz
 • 4 yemek kaşığı limon suyu

Tüm malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra ocağa alıp biraz ısınmasını sağlayalım. Saçlarınızı tutamlara ayırarak her bir tutum saça karışımı uygulayalım. Saç tellerinizin iyice beslenebilmesi için 45 dakika kadar bekletmelisiniz. Daha sonra ılık su ile saçlarınızı durulayın. Bu alanda dikkat edilmesi gereken şey duş sonrasında saçlarınızı fön makinası ile değil havlu ile kurutmanız. Saçlarınızı aşırı ısıdan uzak tutmanız gerektiği gibi saçlarınızı çok sıcak su ile yıkamamalısınız.

 • Hacimsiz saçlar için saç maskesi

Saçlarınız gür ve kalın telli olsa bile zayıf bir görünüme sahip olabilir. Bunun sebebi ise saçlarınızın hacmini kaybetmesidir. Size hacim arttırıcı saç maskesi paylaşacağız. Bu maskelerde önemli olan nokta saçlarınızın neme doymasıdır.

Malzemeler

 • Yarım fincan yulaf
 • 2 yemek kaşığı badem yağı
 • 2 yemek kaşığı zambak yağı
 • Yarım fincan süt

Süt tercihi size kalmış ancak tam yağlı süt kullanmanız daha verimli sonuçlar almanıza yardımcı olur. Yulafı toz haline gelene kadar robottan çekelim. Tüm malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra yulaf tozunu da ekleyin. Bu maskeyi saçınızda ne kadar uzun süre bekletirseniz o kadar güzel sonuçlar alırsınız. Saçlarınızı durulayın ve havlu ile kurulayın. Haftada bir kez uygulayarak hacimsiz saçlarınızın yerini canlı ve dolgun saçlarınız alacak.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler