Zencefil yağı cilde nasıl uygulanır? Zencefil yağı cilde iyi gelir mi?

Zencefil yağı cilde nasıl uygulanır? Zencefil yağı cilde iyi gelir mi?
Zencefil yağı cilde nasıl uygulanır? Zencefil yağı cilde iyi gelir mi?
21 Nisan 2022

Zencefil yağı yapısında magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller barındıran bir yağdır. Buda onu cilt için vazgeçilmez kılıyor. Uzun zamandan beri zencefil yağı cilt bakımı için tercih edilen bir yağ oldu. Bunun nedeni zencefil yağının cilde faydaları konusunda adeta tarih yazmış olması. Peki zencefil yağı cilde nasıl uygulanır? Yazımızda zencefil yağı kullanımı ve zencefil uçucu yağı hakkında bilgiler derledik.

İlginizi çekebilir: At kestanesi yağı cilt lekelerine iyi gelir mi? At kestanesi yağı ciltte nasıl kullanılır?

Zencefil yağı nedir?
Zencefil yağı nedir?

Zencefil yağı nedir?

Yunanlıların çok uzun zamandır yemeğinin yanında zencefil parçaları atıştırdığını biliyor muydunuz? Zencefil aslında vücut için gerekli olan tüm vitamin ve mineralleri sağlamaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Michigan Üniversitesi’ndeki Kanser Araştırmaları Merkezi, zencefilin içerisinde yer alan bileşenlerin kolonda yer alan tümörün ilerlemesini durduğunu buldu. Bununla birlikte kemoterapiden kaynaklanan mide bulantısını da yok etmektedir.

Zencefilin kendisinden söz ettikten sonra zencefil yağından da söz etmeden geçmek doğru olmaz. Zencefil yağı tıpkı kendi özü gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Gerek cilt, gerekse saç bakımında yerini aldı. Özellikle yapısında bol miktarda demir ve magnezyum bulundurması cilt için bulunmaz bir yağ haline geldi. Gelin zencefil yağı hakkında daha detaylı bir gözlem yapalım.

Zencefil yağının cilde faydaları

Yapısında cildin ihtiyacı olan hemen her şeyi barındıran zencefil yağı cilt için bulunmaz yağlardan birisidir. Özellikle yapısında bol miktarda B1, B2 ve C vitamini bulundurması cilt sağlığı için oldukça önemli. Gelin hep beraber Zencefil yağının cilt üzerinde faydalarına detaylı bir şekilde göz atalım.

 • Gözenekleri gözle görülür şekilde küçültür. Zencefil yağı yapısınca B1 vitamininden bolca bulundurur. Buda onun özellikle yanaklarda oluşan gözeneklerin kapanmasına yardımcı olur.
 • Siyah noktaların oluşumunu engeller. Zencefil yağı burun üzerinde, alında ve çenede meydana gelen siyah noktaları temizleyerek bir daha oluşmamasını sağlar.
 • Sivilcelerin oluşmamasına yardımcı olur. Zencefil yapısında bol miktarda C vitamini bulundurmaktadır. C vitamini cilt için bir antioksidandır. Dolayısıyla ciltteki sebum üretimini dengeleyerek sivilcelerin oluşmamasına zemin hazırlar.
 • Cilt kırışıklıklarını açar. Zencefil yağı bilinenin aksine yaşlılık belirtisi olan özellikle göz çevresi kırışıklıkların giderilmesinde büyük rol oynar.
 • Cilde dolgunluk verir. Zencefil yağı yapısında ol miktarda B2 ve demir bileşenlerini bulundurmaktadır. Bununla birlikte cilde doygunluk vererek canlı bir yapıya sahip olmasını sağlarsınız.
 • Yaşlılık belirtilerini azaltır. Zencefil yağı, cildi yaşlanmaya karşı korumaya yardımcı olan yaklaşık 40 antioksidan bileşik içerir. Ayrıca toksinleri atarak ve kan dolaşımını uyararak cildin görünümünün daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. 

Zencefil yağı kullanımı

Zencefil yağı vitaminler ve mineraller, antioksidanlar ve amino asitler açısından zengin bir yağdır. Özellikle cilt ve saç bakımı için önemli bileşenler yapısında taşımaktadır. Bu kadar yararlı içeriğe sahip olması onu vücudun farklı bölgelerinde farklı şekilde kullanılmasını sağlıyor.

 • Lakin zencefil yağını vücudunuzun herhangi bir yerine uygulamadan önce alerji testi yapmanız gerekmektedir. Evde en kolay yöntem olarak şu şekilde uygulayabilirsiniz.
 • Öncelikle vücudunuzun en hassas noktasını belirleyin. Örneğin enseniz, kol içleriniz gibi.
 • Bu bölgelere 1-2 damla zencefil yağı damlatın.
 • 24 saat beklettikten sonra ciltte kızarma ya da kaşıntı meydana gelmiş ise zencefil yağını kullanmamanız gerekiyor.

Biz şimdi herhangi bir alerjik durumun söz konusu olmadığını varsayarak yazımıza devam ediyoruz. Zencefil yağı vücut, saç ve yüze uygulanması olarak temelde 3’e ayrılmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

 • Zencefil yağı vücut için nemlendirici olarak kullanılmaktadır. Aynı ölçüde bir su ile karıştırıp duş sonrasında yumuşamış derinize masaj yapabilirsiniz.
 • Zencefil yağı saç için uzatma faktörü olarak kullanılabilir. Bunun için içerisine hint yağı ekleyip duştan önce saçlarınıza uygulamanız yeterli olacaktır.
 • Zencefil yağı yüz için ise sulandırılıp kullanılması gerekmektedir. Çünkü yüz hassas bir yapıya sahiptir.

Zencefil yağı fiyatı

Zencefil yağının fiyatı markaya ve miktarına göre değişkenlik göstermektedir. Fiyatlar ortalama olarak 10 TL’den başlayarak 1000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Almadan önce yağın soğuk sıkım olmasına özen gösterin ve son kullanma tarihine bakmayı unutmayın.

Zencefil yağı yüze sürülür mü?

Zencefil aslında direk yenmesi bakımından oldukça acı bir gıdadır. Birçok kişide aslında yağının da öyle olacağını düşünüyor. Lakin zencefil yağı kendine has kokusunu barındırmakla birlikte cilde oldukça faydalıdır. Yani zencefil yağı cilt için uygun bir yağdır. Lakin soğuk sıkım olması önemlidir.

Zencefil yağı cilde nasıl uygulanır?
Zencefil yağı cilde nasıl uygulanır?

Zencefil yağı cilde nasıl uygulanır?

Zencefil yağı cilt için temel olan ihtiyaçları karşılamada bir numara bir yağdır. Zencefil yağı cilt kullanımı 2 şekilde olmaktadır. Bunlardan ilki şu şekildedir:

 • Zencefil yağı yüz peelingi için tercih edilen bir yağdır. Aynı ölçüde su ile karıştırdıktan sonra içerisine demlenmiş Türk kahvesinin telvesini ilave edin ve temiz cildinize uygulayın.
 • Zencefil yağı cilt maskesi olarak da kullanılabilmektedir. Bunun içinde aynı ölçüde su ile karıştırdıktan sonra içerisine bir miktar pirinç unu ekleyip temizlenmiş cildinize uygulayabilirsiniz.

Kuru ciltler için zencefil yağı maskesi

Ciltte birçok etkenden dolayı kuruma meydana gelebilmektedir. Olumsuz hava şartları, yanlış malzemelerin kullanımı ve agresif işlemler yapılması ciltten yağın tamamen gitmesine neden olacaktır. Bunun için cilde nem yükleyecek maskeler yapılması önemlidir. Cildiniz kuruduğu zamanlarda harika bir maske ile cildinize nem bombası yapmanız için mucizevi bir maske derledik.

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı su ile seyreltilmiş zencefil yağı
 • 1 tatlı kaşığı salatalık suyu
 • 1 yemek kaşığı pirinç unu

Yapılışı:

Bütün malzemeleri cam bir kapta homojen kıvam alana kadar karıştırın. Daha sonrasında önceden temizlediğiniz cildinize dairesel hareketler ile maskeyi iyice yedirin. 15 dakika kalması yeterli olacaktır. İşlem sonrasında ılık bir su ile cildinizi arındırın ve nemlendirici kullanın. Haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır.

Yağlı ciltler için zencefil yağı maskesi

Ciltte sebumun fazlalığı cildin parlak görülmesine ve gözeneklerin açık görünmesine neden olur. Bu durumu dengelemek için ciltten doğru bir şekilde yağın arınması gerekmektedir. Bunu da cilt için en iyi vitamin ve mineralleri sağlayan zencefil yağı maskesi uygulayabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı su ile seyreltilmiş elma sirkesi
 • 1 tatlı kaşığı yeşil kil
 • Yarım tatlı kaşığı zencefil yağı

Yapılışı:

Yeşil kili ve su ile seyreltilmiş elma sirkesini cam bir kapta tahta kaşık ile karıştırın. Burada metal kaşık olmamasına özen gösterin. Metal kilin özelliğini bozacaktır. İki malzeme birbiri ile iyice özümsendikten sonra içerisine zencefil yağı ilave edin ve karıştırmaya devam edin. Önceden temizlediğiniz cildinize masaj yaparak maskeyi yedirin. 15 dakika bekledikten sonra soğuk bir su ile maskeyi cildinizden arındırın. Haftada 1 kez uygulamaya özen gösterin. İşlem sonunda cildinizi su bazlı bir nemlendirici ile nemlendirmeyi unutmayın.

Karma ciltler için zencefil yağı maskesi

Karma ciltler, ciltte sebum ve kuruluğun aynı anda bulunma halidir. Cildin bazı yerlerinde yer yer sebum fazlalığı görülürken bazı yerlerinde kuruma ve pütür pütür dökülmeler mevcuttur. Bunun için yapılan maskenin her iki cilt tipi içinde gerekli vitamin ve mineralleri barındırması önemlidir. Evde kolaylıkla bulabileceğiniz malzemeler ile bir zencefil maskesi derledik:

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı mısır unu
 • Yarım tatlı kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı su ile seyreltilmiş zencefil yağı
 • Yarım avokadonun püresi

Yapılışı:

Bütün malzemeleri cam bir kâsenin içerisinde karıştırın. Malzemelerin birbirine homojen bir şekilde geçmesine özen gösterin. Önceden temizlediğiniz cildinize parmak uçları ile masaj yaparak yedirin. Daha sonrasında 10 dakika bekleyin. Ilık su ile maskeyi cildinizden arındırın. 2 haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır. İşlem sonrasında cildinize nemlendirici kullanmayı unutmayın.

Normal ciltler için zencefil yağı maskesi

Cildin ne yağlı ne de kuru olma durumu, normal cilt tipine sahip olmaktır. Normal cilt tipine sahip olan insanlar ciltlerine güvenip her maskeyi uygulamamalıdırlar. Bu cilt tipleri için evde kolay malzemeler ile hazırlayabileceğiniz maskeler mevcuttur. Bunlarla yapılacak en güzel maske ise zencefil maskesidir.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı pirinç unu
 • 1 tatlı kaşığı zencefil yağı
 • Yarım tatlı kaşığı bal

Yapılışı:

Maskeye başlamadan önce tüm malzemelerin oda sıcaklığında olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Daha sonrasında bal ve pirinç ununu birbirinin içerisine geçecek şekilde karıştırın. Daha sonra içerisine azar azar 1 tatlı kaşığı zencefil yağını ilave edin. Temizlediğiniz cildinize dairesel hareketler ile maskeyi güzelce yedirin ve 15 dakika cildinizde durmasına özen gösterin. İşlem sonunda ılık su ile cildinizden arındırın ve tampon hareketler ile cildinizi kurulayın. En sevdiğiniz nemlendiricinizi sürdükten sonra haftada 1 kez yapın.

Hassas ciltler için zencefil yağı maskesi

Cilde yapılan uygulamalar sonrası ciltte kızarma ya da kaşıntı meydana gelmesi genellikle hassas ciltliler için geçerli bir durumdur. Zencefil yağını da hassas ciltlere uygulamadan önce özellikle alerji testi yapması gerekmektedir. Daha sonrasında malzemeler şu şekildedir:

Malzemeler:

 • 1 çorba kaşığı salatalık suyu
 • 1 tatlı kaşığı zencefil yağı (1 tatlı kaşığı su ile seyreltilmiş.)
 • Biraz patates püresi

Yapılışı:

Patates püresi elde etmek için rondodan geçirmeniz yeterli olacaktır. Suyunu sıktığınız patates püresi ile önce 1 çorba kaşığı salatalık suyunu daha sonrasında 1 tatlı kaşığı zencefil yağını karıştırın. Karışımın homojen bir kıvam almasını sağlayın. Daha sonrasında önceden nazikçe temizlediğiniz cildinize dairesel hareketlerle masaj yaparak maskeyi yedirin. 5 dakika cildinizde kalması yeterli olacaktır. 5 dakikanın sonunda maskeyi cildinizden ılık su ile arındırın. Hafta 1 yapmanız yeterli olacaktır.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler