Zencefil yağı ile saç bakımı nasıl yapılır? Zencefil yağı saç çıkarır mı?

Zencefil yağı ile saç bakımı nasıl yapılır? Zencefil yağı saç çıkarır mı?
Zencefil yağı ile saç bakımı nasıl yapılır? Zencefil yağı saç çıkarır mı?
31 Ocak 2022

Zencefil yağı nasıl kullanılır? Zencefil yağı, aromaterapilerde masaj yöntemi ile sıkça tercih edilen bir yağdır. Zencefil yağının ana bileşiği gingeroldur ve içinde birçok faydalı bileşen bulundurur. Zencefil yağı solunum yolu hastalıklarının tedavisi için daha sık tercih ediliyor. Zencefil yağı faydaları bununla sınırlı kalmıyor. Zencefil yağı saç bakımı için de sıkça kullanılan yöntemlerden biridir. Zencefil yağının hastalıklardan sonra bakımlarda popülerliği arttıkça zencefil yağı saç uzatır mı? Acaba zencefil yağı saca iyi gelir mi gibi sorular daha sık sorulmaya başladı. Bu yazımızda her saç tipine uygun zencefil yağı saç maskesi tariflerini sizlerle paylaşıyoruz.

zencefil yağı fiyatı

Zencefil 

Eski yıllardan beri süre gelen zencefil, son zamanlarda cilt bakımlarından saç bakımlarına kadar her alanda kullanılmaya başlandı. Ancak kimileri kokusu ve görüntüsünden dolayı kullanmak konusunda ön yargılı davranıyor. Bazı insanların asla vazgeçemediği ve evinden eksik etmediği zencefil en doğal ilaç olarak alternatif tıp dünyasında yerini koruyor. Diğer bitkilerden farklı olarak zencefilin çiçekleri veya yaprakları değil kök yumruları kullanılır. Çok yıllık bir bitki olan zencefil baharat ve ilaç olarak sıkça kullanılıyor. Zencefil yiyecek ve içeceklerin içinde kullanılabildiği gibi ilaç ve bakım için de kullanılabiliyor. Zerdeçal ve kakule ile aynı aileden gelen zencefil, en çok Hindistan’da yetişiyor.

Zencefil yağı 

Zencefil yağı, aromaterapilerde masaj yöntemi ile sıkça tercih edilen bir yağdır. Cesaret ve özgüven duygularını güçlendirdiği bilinen zencefil yağı halk arasında cesaret yağı olarak da biliniyor. Peki evde zencefil yağı ile masaj yapılır mı yoksa bunu işin bilenine mi bırakmalı? Aromatik ve topikal olarak cilt üzerine evde zencefil yağı ile masaj uygulaması yapılabilir. Ancak aşırıya kaçmamak da fayda var. Zencefil yağı, çeşitli yöntemler kullanılarak kök yumrularından veya bitkiden elde ediliyor. Peki zencefil yağı ne işe yarar? Zencefil yağının ana bileşiği gingeroldur ve içinde birçok faydalı bileşen bulundurur. Bu sayede zencefil yağı müshil, tonik veya bakteri önleyici olarak da kullanılabiliyor. Zencefil yağı aynı taze zencefil de olduğu gibi güçlü bir kokuya ve baharatlı bir tada sahiptir.

Zencefil yağı faydaları nelerdir?

Lezzeti ve kokusu gibi faydaları ile de benzerlik gösteren zencefil ve zencefil yağı solunum yolu hastalıklarının tedavisi için daha sık tercih ediliyor. Ancak zencefil yağının tek faydası bu değil elbette.

 • Mide ekşimesini giderir ve sindirime yardımcı olur: Hazımsızlık, ishal, çeşitli ağrı ve spazmlar için birebir doğal ilaç olan zencefil yağı kusmaya karşı da oldukça etkili bir çözümdür. Eski zamanlardan bu yana hamilelikte mide bulantıları için kullanılan zencefil yağı ülseri de büyük ölçüde tedavi ediyor. Yapılan bir araştırmada tıbbi operasyonlar sonrasında oluşan stresi ve bulantıları azalttığı ve koklandığında bile kısa süreli ağrı kesici özellikler gösterdiği belirtiliyor.
 • Enfeksiyonları tedavi eder: Antiseptik özellikleri ile popülerliğini koruyan zencefil yağı özellikle bakterilerden kaynaklı gelişen enfeksiyonları ortadan kaldırıyor. Besin zehirlenmesinde oldukça etkili olan zencefil yağının mantara da iyi geldiği biliniyor.
 • Solunum problemlerini ortadan kaldırır: Balgam atmak için en etkili yöntemlerden biri olan zencefil yağı boğaz ve ciğerlerdeki sorunları ortadan kaldırır. Öksürük, bronşit, astım, soğuk algınlığı ve hatta nefes yetmezliği sorunlarında tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. Vücudun salgılarını arttırarak balgam söktürücü etkiler gösteriyor. Zencefil yağının enfeksiyon karşıtı özellikleri sayesinde ciğerlerdeki şişkinliği indirerek nefes yollarını açar. Bu özelliği ile zencefil yağı astım hastaların en sevdiği bitkilerden biri olmaya devam ediyor.
 • Kalp sağlığını korur: Kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılan zencefil yağı kolesterolü düşürür ve kanın pıhtılaşmasını azaltır. Ayrıca lipid metabolizmasını iyileştirerek diyabet riskini azaltıyor. En basit şekilde kandaki yağ oranı olarak açıklayabileceğimiz trigliserit ve LDL kolesterol üzerinde düşürücü etki gösteren zencefil yağı diyaliz hastaları içinde fayda sağlıyor.
 • Kansere karşı savaşır ve korur: Zencefil yağı içinde kanser hücrelerinin oksijene ulaşmasını engelleyecek iki bileşen barındırıyor. Bu özelliği sayesinde kanseri hem engelliyor hem de gelişmelerine müsaade etmiyor. Bunama, oksidatif stres gibi durumlarında önüne geçiyor. Ayrıca zencefil yağı ciltteki tümörlerin büyümesine de engel oluyor.
 • Zencefil yağı cinsellik için de birçok fayda sağlar: Zencefil yağı cinsel isteği arttıran doğal bir afrodizyaktır. Libido kaybı gibi durumlarda kullanılan zencefil yağı hem ruhsal hem fiziksel olarak bu problemi tedavi eder. Isıtıcı özelliklere sahip olan zencefil yağı uyarıcı özellikleri ile stresi azaltır, kişiyi cesaretlendirerek daha verimli bir cinsel ilişki süreci geçirmeye yardımcı olur.
 • Kaygı ve anksiyete ile savaşır: Aromaterapilerde anksiyete hissini azaltan zencefil yağı depresyon ve bitkinliği ortadan kaldırıyor. Uykuyu düzenleyen zencefil yağı Hint tıbbında duygusal problemlerin tedavisinde sıkça tercih ediliyor.
 • Regl döneminin kurtarıcısıdır: Çeşitli kas ağrılarını dindiren zencefil yağı adet döneminde sancıdan kıvrananların kurtarıcısı oluyor. Zencefil yağı adet dönemlerinde 1-2 damla kadar tüketilerek veya masaj ile kullanıldığında dolaşımı iyileştirerek sancıları hafifletir.

Zencefil yağının vücuda sağladığı birçok faydadan bahsettik. Tüketimi dışında cilt bakımlarında da sıkça kullanılan zencefil yağı oldukça ilgi görüyor. Peki zencefil yağı cilde nasıl uygulanır, cildimize ne gibi faydalar sağlar diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. İşte zencefil yağı cilde faydaları!

 • Düzenli kullanım sonucunda ciltteki toksinlerin atılmasına yardımcı olan zencefil yağı sağlıklı bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olur.
 • Erken yaşlanma belirtilerini erteleyen zencefil yağı genç bir cilt için cildinize ihtiyacı olan desteği sunar.
 • Sivilce ve akne problemlerinde tercih edilen zencefil yağı aynı zamanda yara ve lekelerde de etkilidir.
 • Cildi yenileyen zencefil yağı ciltteki ölü derileri temizleyerek arınmasını sağlar ve parlak bir görünüme kavuşturur.

Cildinize düzenli şekilde uygulayacağınız zencefil yağı maskeleri ile mucizevi besinin tüm faydalarından yararlanabilirsiniz. Yüze uygulanan bu zencefil yağı maskeleri aynı zamanda saçlar içinde kullanılabiliyor. Bu yüzden tüm maske tariflerine aşağıdan göz atabilirsiniz. Zencefil yağı saç bakımı için de sıkça kullanılan yöntemlerden biridir. Peki bu kadar sık kullanılan zencefil yağı saça faydaları neler? Zencefil yağının saçlarınıza olan etkisine inanamayacaksınız!

 • Kan akışının artmasına yardımcı olan zencefil yağı saç derisindeki oluşabilecek iltihaplanmaları ve iltihaplı hastalıkları engeller ve oluşan iltihaplı hastalıkları tedavi eder. Kırmızı ve kaşıntılı saç derisi problemini rahatlatmaya yardımcı olur.
 • Zencefil yağı saç diplerindeki gözenekleri açar bu sayede sağlıklı bir saç derisinde sivilcelenme sorunu yaşanmaz ve oluşan sivilceler de ortadan kalkar.
 • Saçların sağlığı saç derisinde başlar. Saç derisi için zencefil yağı kullanılması saçlarınız içinde fayda sağlar. Güçlenen saç derisi ile saçın kırılması ve dökülmesinin önüne geçebilirsiniz.
 • Zencefil yağı sağlıklı yağ asitleri içerir. Bu yağ asitleri sayesinde zencefil yağı saç terlerini güçlendirerek daha hızlı uzamasına yardımcı olur.

Zencefil yağı zararları

Zencefil içeriğindeki bileşenler sebebi ile herkesin kullanabileceği bir ürün değildir. Gerek tüketimi gerek bakım ürünü olarak kullanılan zencefil yağı fazla kullanımı sonucunda bazı yan etkiler gösterebileceği gibi alerjisi olan kişilerde de ciddi sorunlar ortaya çıkarabilir.

 • Safra üretimini arttırarak safra taşına sebep olabilir.
 • İshal, gaz gibi bağırsak sorunlarına sebep olabilir.
 • Mide ekşimesi, reflü gibi mide hastalıklarına neden olabilir.
 • Tansiyonu düşürücü etkisinden dolayı tansiyon düşüklüğü yaşayan kişilerin tüketmesi önerilmez.
 • Kanı seyrelterek kan akışını hızlandıran zencefil yağı kanama bozukluğu olan ve cerrahi işlemler öncesi kullanılmamalıdır.
 • Isıtıcı etkisi ile yanlış ve aşırı kullanım sonucunda cildi tahriş edebilir.
Zencefil yağı saça nasıl uygulanır? 

Zencefil yağı saça nasıl uygulanır? 

Zencefil yağı saçlar için büyük önem taşıyor diyebiliriz. Zencefil yağını duş sonrasında bakım yağı olarak kullanabileceğiniz gibi çeşitli besinlerle karıştırarak maske formunda da kullanabilirsiniz. Her saç tipine uygun zencefil yağı saç maskesi tariflerini sizlerle paylaşıyoruz.

Zencefil yağı saç uzatır mı? 

Saçın uzaması için en önemli etken doğru ve düzenli şekilde beslenmedir. Vücudun ihtiyaç duyduğu mineral, vitamin ve besinler yeteri kadar alındığında saçlar hızla uzar. Saç kökleri için ihtiyaç duyulan bileşenler zencefil yağında bulunuyor. Dış etkenlerden dolayı meydana gelen kırılma, dökülme gibi durumları en aza indirerek saçın hızla uzamasına yardımcı olmakla kalmaz sağlıklı ve canlı saçlara kavuşmanızı sağlar.

 • Saç uzatan zencefil yağı maskesi

Bu maskeler zencefil yağı temin edemediğiniz taktirde zencefil suyu ile de uygulanabilir. Soğan suyu ile saç uzatma yöntemini hemen herkes denemiştir. Soğan suyu ve zencefil yağı bir araya geldiğin ortaya mucizevi etkiler çıkıyor. bu maske ile saç diplerinizdeki kan dolaşımının arttığını saç köklerinizdeki ısınmadan hissedebilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 soğan
 • 2 yemek kaşığı zencefil yağı

Soğanın suyunu sıktıktan sonra malzemeleri birbirine karıştırın. Zencefil yağı yerine yarım zencefil suyu kullanabilirsiniz. Temiz saçlarınıza pamuk yardımı ile karışımı uygulayın. Karışımı saçlarınızda 30 dakika beklettikten sonra şampuan ve su ile durulayın. Dilerseniz karışımın içine Hindistan cevizi yağı, badem yağı gibi faydalı yağlarda ekleyebilirsiniz.

Zencefil yağı saç çıkarır mı?

Zencefil yağının saç dökülmeleri ve uzama konusundaki etkileri oldukça göz kamaştırıcı. Kökünden kopan saçların yerinden çıkması için zencefil yağı tek başına yeterli değildir. Çeşitli besinler veya yağlarla yeni saçların çıkmasına yardımcı olabilirsiniz.

 • Seyrek saçlar için saç maskesi

Bu maske tarifinde belirtilen zencefil ve sarımsak yağı saç diplerinde yaralar olan veya cilt hastalıklarından birine sahip olan kişilerde kullanılmamalıdır. Eğer egzama, zona gibi hastalıklara sahipseniz doktorunuza danışmadan bu karışımı kullanmamalısınız. Saç diplerinde ısınma hissettikten en fazla 5 dakika sonra maskeyi saçlarınızdan arındırın.

Malzemeler

 • 3 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 3 çorba kaşığı zencefil yağı
 • 3 çorba kaşığı sarımsak yağı

Bu üç şifalı yağı iyice karıştıralım. Saç diplerinden başlayarak uygulayalım ki saç derisindeki kan akışı hızlansın ve gözenekleri açarak yeni saç oluşumuna yardımcı olsun. Saç uçlarına kadar masaj ile karışımı uygulayalım. 15- 20 dakika kadar bekleteceğiniz bu maskeyi soğuk su veya hafif içerikli bir şampuan ile durulamalısınız.

Zencefil saç dökülmesine iyi gelir mi?

Saçların sağlığı saç derisinde başlar demiştik. Kan dolaşımı için büyük fayda sağlayan zencefil yağı saçları köklerinden besler. Bu sayede dökülmeleri en aza indirir. Ancak saçların bu dönemde ısıdan ve kopmasına sebep olabilecek durumlardan uzak tutulması gerekiyor.

 • Saç dökülmesi için zencefil yağı maskesi

Saçlar çeşitli nedenlerden dolayı dökülebilir. Saçlar kökten başlayarak güçsüzleşir, incelir ve dökülür hatta bazen de kopar. Bunu engellemek için içten ve dıştan besleme işlemi yapmalısınız. Hem beslenmenize hem bakımlarınıza özen göstererek saç dökülmelerinizi durdurabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 yumurta sarısı
 • 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı
 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • 2 yemek kaşığı zencefil yağı

Yumurta sarısını ayırıp dağıttıktan sonra diğer malzemeleri ekleyip karıştıralım. Temiz saçlarınıza masaj ile karışımı uygulayıp 15-20 dakika bekletin. Soğuk suya yakın ılık suyla saçlarınızı durulayın. Bu maskeleri uygularken sıcak su ile durulama yapmamaya özen gösterin. Ayrıca fön makinası kullanmak yerine saçlarınızı havlu yardımıyla kurutmayı tercih etmelisiniz.

 • Yıpranmış ve hacimsiz saçlar için saç maskesi

Değişen hava şartlarında, kullanılan ısılı saç şekillendiriciler ile saçlarımız yıpranabilir ve hacmini kaybedebilir. Yıpranan saçlar zamanla kırılır ve dökülmeye başlar. Bu tarifi haftada bir uygulayarak saçlarınızı onarabilirsiniz.

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı
 • 4 yemek kaşığı zencefil yağı
 • Yarım zencefil
 • 1 bardak su

Zencefili rendeleyerek işe başlayalım. Rendelenen zencefilleri 1 su bardağı syla 5 dakika kaynatın. Ilıdıktan sonra süzün ve banyodan çıkmadan önce saç diplerinize de değecek şekilde uygulayın. Duş sonrasında 4 yemek kaşığı zencefil yağı ve 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını karıştırarak saç diplerine yedirerek uçlara kadar uygulayın. Dilerseniz zencefil suyunun içine de Hindistan cevizi yağı ve zencefil yağı ekleyebilirsiniz.

 • Kırılan ve mat saçlar için saç maskesi

Saçlar ısılı şekillendiriciler dışında boyadan ve yapılan çeşitli işlemlerden dolayı da kırılıp rengini kaybedebilir. Zencefil yağının boyalı saçlar üzerindeki etkisi henüz tam olarak bilinmese de kırılan saçlar için harika sonuçlar veriyor.

Malzemeler

 • 3 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 1 çorba kaşığı zencefil yağı
 • 1 çorba kaşığı zambak veya yasemin yağı

Tüm yağları bir kapta karıştıralım. Dairesel hareketlerle masaj yaparak saç diplerine ve uçlarına kadar karışımı yedirelim. Yarım saat kadar bekleteceğiniz saç maskesini soğuk su veya ılık bir suyla şampuan kullanarak durulayın.

Sarı saçlar için zencefil yağı tarifi

Şems Arslan’dan sarı saçlara özel zencefil yağı maske tarifi! Ayrıca bu videoda zencefil yağı nasıl yapılır sorusuna da cevap bulabilirsiniz.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler