Ayvanın faydaları nelerdir? Ayva ile akciğer temizliği nasıl yapılır?

Ayvanın faydaları nelerdir? Ayva ile akciğer temizliği nasıl yapılır?
Ayvanın faydaları nelerdir? Ayva ile akciğer temizliği nasıl yapılır?
30 Aralık 2021

Ayva hakkında bilinenden oldukça sığ bilgiler mevcuttur. Minas Gerais eyaletinde yaygın olarak tüketilen ayva, lezzetli olmasının yanı sıra lif, A, C vitaminleri ve diğer önemli besinler açısından zengin olmasıyla öne çıkan Portekiz kökenli bi meyvedir. Sarı hazine olarakta geçen ayvanın faydaları saymakla bitmiyor. Bunun yanı sıra ayvanın zararları da en az yararları kadar. Ayvanın faydaları nelerdir? Ayva ile akciğer temizliği nasıl yapılır?

İlginizi çekebilir: Magnezyum eksikliği hangi hastalıklara neden olur? Magnezyum eksikliği için hangi besinler tüketilmelidir?

Ayva

Ayva

Bilimsel adı Cydonia oblonga olup, Rosaceae familyasının bir üyesidir. Ayva, Küçük Asya ve Güneydoğu Avrupa’nın daha ılıman bölgelerinde yetişen, 3 metre ile 6 metre arasında değişen bir ağaçta yetişir. Ayva genellikle olgunlaştığında sarı bir renge sahiptir, yaklaşık 6 cm ila 8 cm ölçülerinde, yaklaşık 50 g ila 80 g ağırlığındadır. Yunanistan’da ‘altın elma’ olarak bilinen ayva taze olarak tüketilebilir. Aynı zamanda ayva bereket ve sevginin meyvesi olarak kabul edilir.

Ayvanın faydaları nelerdir?

A, C, B ve E vitaminleri kompleksi, malik asit, pektinler, potasyum, demir ve bakır gibi mineraller açısından zengin olduğu için bu meyvenin birçok avantajı vardır. Bunların en önemlilerine kısaca bir göz atalım.

 • Boğaz ağrısını ve ağız içi hastalıkları tedavi eder. Ayva, C vitamini, antiseptik, spazm giderici ve sakinleştirici özelliklere sahip olduğundan boğaz ağrısı, pamukçuk ve diğer iltihapları tedavi etmek için önemli rol oynamaktadır. Ayvanın bu faydasından yararlanmak için ayvanın çayını içebilirisiniz.
 • Kırmızı kan hücrelerinin üretimine katkı sağlar. Çinkodaki besinler ve ayvadaki ferritik madde vücudun daha fazla kırmızı kan hücresi üretmesine yardımcı olabilir. Daha yüksek düzeyde kırmızı kan hücreleri ile vücut demir eksikliğini yeniler ve aynı zamanda anemi ve ortaya çıkma riski ortadan kalkar. 
 • Fiziksel ve zihinsel yorgunlukla mücadele için mükemmel bir müttefik. Bu nedenle pazartesi sendromunun tedavisi için de vazgeçilmez bir meyve olabilir.
 • Kötü kolestrol ile savaşmada birebir. Bol miktarda konsantre çözünür lif içeren bir meyve olduğundan ve bileşiminde pektin bulunduğundan ayva tüketimi kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.
 • Menopoz için vazgeçilmez bir meyvedir. Ayva, menopoz döneminde kadınlar için çok faydalıdır. Hormon oluşumunun bu aşamasında, demir eksikliği anemisine yol açan ağır kanama mümkündür. Ayva meyvesi içerdiği maddeler sayesinde kanamayı durdurmaya, demir eksikliğini gidermeye, kan damarlarının duvarlarını güçlendirmeye ve kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur.
 • Diş eti sorunlarının baş düşmanıdır. İltihaplı cildi veya mukoza zarlarını yumuşatan ve yatıştıran yumuşatıcı bir etkiye sahiptir. Ayrıca pamukçuk tedavisinde yardımcı olur.
 • Kabızlık probleminin önüne geçer. Sindirim sürecini yavaşlatan çözünür lifler açısındanda oldukça zengindir. Besinlerin emilimini artırırken kabızlığı önler ve bağırsak geçişini kolaylaştırır. Ayrıca ishal tedavisine de yardımcı olur. 
 • Kalp dostudur. Kan kolesterolünü kontrol etmeye yardımcı olduğu için kardiyovasküler sağlığı korur ve bu sayede kan basıncının daha da artmasını ve diğer kalp problemlerinin oluşmasını engeller. 
 • Parlak ve pürüzsüz bir cilt için tercihiniz ayva olmalı. Sadece lif açısından zengin değil, aynı zamanda şarapta da bulunan tanen gibi doğal antioksidanlar açısından da zengindir. Böylece ayva oksidatif stres ve erken yaşlanma ile mücadele eder. Bu sayede diğer faydalarının yanı sıra cilt, saç ve tırnakların gençliğini ve güzelliğini garanti eder.

Ayvanın vücut sistemleri üzerinde etkileri

 • Solunum sistemi: Akut solunum yolu hastalıkları, bronşit, zatürre, tüberkülozdan iyileşmeyi hızlandırır, astım ataklarını yumuşatır.
 • Kas-İskelet sistemi: Eklemleri güçlendirilir, artritli durum hafifler, yürüme ağrısı sendromunun şiddeti azalır.
 • Merkezi sinir sistemi: Ayva stresli durumların sonuçlarını hafifletir, ruh halini normalleştirir, kaygıyı giderir ve uykuyu iyileştirir. Yorgunluk azalır, vücut fiziksel ve zihinsel stresle daha kolay baş eder.
 • Kardiyovasküler sistemi: Hipertansiyon ile kan basıncı normalleşir. Düzenli tüketildiğinde kötü kolesterolü düşürür.
 • Sindirim sistemi: Bağırsakları güçlendirir, lif bolluğu nedeniyle işleyişini iyileştirir. Gastrointestinal sistemdeki inflamatuar süreçleri hafifletir. Akut zehirlenmelerde hastanın durumunu kolaylaştırır. Antibiyotik aldıktan sonra normal bağırsak mikroflorasını geri yükler. Artan iştahı teşvik eder

Ayvanın zararları nelerdir?

 • Ayvanın büzücü özelliğinden dolayı sindirim sistemi rahatsızlıkları ve hastalıklarının varlığında insanlar üzerinde faydalı bir etkisi vardır. Şifalı ağacın meyvesi güçlü bir idrar söktürücü etkiye sahiptir. Dolayısıyla fazla yenmesi halinde vücutta nomalden daha fazla su atımı gerçekleşebilir.
 • Demir içeriği rekortmeni ayvadır. Kansızlık ve düşük bağışıklık, doku ve organlardaki patolojik değişiklikler ile vücuda paha biçilmez destek sağlar. Çocuklar için ayva kullanımı tavsiye edilir, çünkü demir eksikliğinde çocuk gelişimsel gecikme ve zihinsel büyüme gösterebilir. Lakin yine fazla tüketiminde hızlı yorgunluk ortaya çıkabilir ve sınıftaki okul performansı düşebilir.
 • Bileşimdeki büzücü özellikler, tanenlerin varlığı, kronik kabızlığı olan hastanın durumunu ağırlaştırır.
 • Diüretik özellikleri sayesinde böbrekteki taş hareketine neden olabilir. Böbreklerde oluşan taşı şiddetlendirebilir.
 • Daha önce meyvelere karşı alerjik bir reaksiyon geçirdiyseniz, ayva yememelisiniz.
 • Çok fazla çiğ ayva tüketimi, bağırsak mukozasında tahrişe, boğaz ağrısına, ses tellerinde işlev bozukluğuna, öksürüğe ve bazı durumlarda nefes almada zorlanmaya neden olabilir.

Ayva ile neler yapılabilir?

Ayva ile neler yapılabilir?

Paris’in Afrodit’e verdiği ve Truva Savaşı’nın temel nedeni haline gelen ünlü nifak elması, aslında bir ayva olduğu bilinmektedir. Elmas yerine bile geçebilen ayva meyvesinin nerelerde kullanılabildiğini gördüğünüzde, sizde en az bizim kadar şaşıracaksınız!

Çiller için ayva maskesi

Ayvanın suyunu katı meyve sıkacağı ile çıkarın. Posasını atabilirsiniz. Bize lazım olan sadece suyu. Ayva suyuna bir pamuk batırarak çillerinizin üzerine sürebilirsiniz. Ayvanın içindeki asitleri sayesinde çiller hafifler, fazla yağlar giderilir, cilt matlaşır.

Cilt parlatmak için ayva maskesi

Ayvanın suyunu katı meyve sıkacağı ile çıkarın. Ortalama olarak 1 yemek kaşığı kadar yeterli olacaktır. İçerisine biraz bal ekleyin. Daha sonra en sevdiğiniz yağdan 1-2 damla ilave edin ve karışımı homojen kıvam alana kadar karıştırın. Karışım yüze uygulanır, 15 dakika sonra yıkanır.

Kırışıklıklar için ayva maskesi

2 maskeden farklı olarak kırışıklıklar için uygulayacağımız maskede ayvayı rendeden geçirin. Daha sonra içerisinde 1 adeet yumurtanın sarısını ekleyin ve karışımı homojen kıvam alana kadar karıştırın. Karışım yüze uygulanır, 15 dakika sonra yıkanır.

Yağlı ciltler için ayva maskesi

Ayvanın kabuklarını soyarak blendırdan geçirin. Daha sonra içerisine varsa protein tozu yoksa bir yumurtanın beyazını ilave edin ve karışımı homojen kıvam alana kadar karıştırın. Karışım yüze uygulanır, 15 dakika sonra yıkanır.

Renk eşitsizliği için ayva maskesi

Bir bardak suya iki yemek kaşığı ayva suyu, bir yemek kaşığı gliserin ve biraz votka ilave edin. Homojen bir şekilde karıştırın. Sabah ve gece yüzü temizlemek için kullanabilirsiniz. Ürünü buzdolabında saklayın.

Ayva ile zayıflama

Zayıflamak isteyenler ayvanın çayını hazırlayıp yada sade haliyle diyetlerinize dahil edebilirsiniz. Eğerki ayva ile ilgili bir diyet ile ilgileniyorsanız: Diyet süresince sadece haşlanmış veya kavrulmuş ayva püresi tüketebilirsiniz. Üstüne biraz balkabağı ve kuru kayısı ekleyebilirsiniz. Bu katı diyet sadece tamamen sağlıklı bir sindirim sistemine sahip kişiler için uygundur. Daha hafif bir seçenek, normal öğünlerinizden biri yerine kavrulmuş ayva yemektir.

Ayva ile gamze yapmak

Bazı kadınlar gebelik döneminde yeteri kadar ayva yendiğinde bebeklerinde gamze çıktığını iddia etmişlerdir. Bir kullanıcının yorumu ise ”ayva ısırıp çiğnerken, iki parmağınla(işaret ve baş parmak) yanaklarına bastırırsan çocuğun gamzeli olur dediler. ben de denedim, sanırım biraz fazla bastırmışım” yönündedir.

Ayva ile akciğer temizliği

3 orta boy ayva, Bir buçuk litre su, 4 keçiboynuzu, 2 kök zencefil, 2 çubuk tarçın ve 4-5 tane karanfilile akciğerleri temizleyin. Ayvaları temizleyip küp küp şekilde kesin. Su ile birlikte ocağa alın. Üzerine tarçın karanfil, zencefil ve keçiboynuzunu ekleyin. Lapa kıvamına geldiğinde günde 2 kez tüketin. Afiyet olsun!

Ayva yaprağı çayı nasıl hazırlanır?

Ayva yaprağı çayı nasıl hazırlanır?

Ayva yaprağı çayı bronşiyal öksürüğü bastırmak için iyi bir çaredir. Beş parça yaprak için bir bardak kaynar su alın ve yaklaşık bir saat boyunca demleyin. Hastalığın alevlenmesi sırasında birkaç yudum için. 

Ayrıca ayva yaprağı çayı, kardiyovasküler patolojilerdeki ödemi hafifletmek ve üriner sistemin işlevselliğini geri kazandırmak için önemlidir. Çay, günde üç kez birkaç büyük yudum alınarakta kullanılabilir.

Ayva tatlısı nasıl yapılır?

Limon suyu, porto şarabı, su, şeker, anason ve tarçını bir tencereye koyun ve birkaç dakika kaynamaya bırakın. Bu sırada ayvaları ortadan ikiye kesin ve çekirdeğini çıkarın. Ayvanın yarısını ateşe koyun ve hazırlanan karışımı üzerinde gezdirin. Önceden ısıtılmış fırında (180 derece) pişirin ve çevirerek ayvaları tekrardan karışımla karıştırın.

Ayva marmelatı nasıl yapılır?

Dünyanın en lezzetli ayva marmelatını tatmaya ne dersiniz? 2 kg temiz ayva 1.800 kg beyaz şeker 100 ml su ihtiyacımız olanlar. 

Ayvaları güzelce temizleyin. Ayvaları yıkarken, paslanmamaları için limonlu suya koyun. Suyu tencerede ısıtın. İçerisine şeker ve böldüğünüz ayvaları yerleştirin. Marmelatı kabuklu veya kabuksuz ayva kullanarak yapabilirsiniz

Acele etmeyin. Marmelatı kısık ateşte yapın. Piştikten sonra, homojen bir püre elde edilinceye kadar sihirli bir değnek ile ezin. Tavayı tekrar ateşe koyun ve karıştırarak kısık ateşte soğumaya bırakın. Marmelat bittikten sonra küçük kaselere koyun. soğumaya bırakın. Parşömen kağıdı ile üzerini örtün.

Burada dikkat etmeniz gereken birkaç husus söz konusu:

 • Marmelatın çok tatlı olmasını istemiyorsanız 1 kg şeker oranını 750 gr’a düşürebilirsiniz.
 • Marmelat, örneğin tarçın çubuğu, limon kabuğu ve/veya porto şarabı ile tatlandırılabilir.
 • Bazı insanlar damak zevklerine göre marmelatı dondurmayı tercih edebilirler.

Ayva ekşisi nasıl yapılır?

5 kilo olgun ayva, 1 silme yemek kaşığı doğal tuz ve çok az su malzemeleri ile çok kolay ayva ekşisi tarifi paylaşacağız.

Ayvaları yıkayın ve küp küp kesin tuz ile birlikte tencereye atın. Çekirdekleri atmayın ve tülbente sarın. Çekirdekleri 60 gr. zencefil, 5 gr. anason, 4 adet karanfil, 6 kakule, 5 top karabiber, 1 tatlı kaşığı öğütülmüş meyan kökü, 1 tatlı kaşığı şahtere ile harmanlayın. Ağzını bağlayıp tencereye atın.  Ayvaları 1 parmak geçecek kadar su eklenir. Daha sonra suyu kaynatın. 40 dakika sonra süzün. Süzülle suyu tekrar 40 dakika kaynatın. Oluşan köpükleri alın. Kaynama işlemi bitince ayva ekşisi kavanozlara sıcak sıcak doldurulur ve dinlenmeye bırakılır.

Ayva ezmesi nasıl yapılır?

6 adet ayva, 1 adet limonun suyu, 4 su bardağı şeker, 1 çay kaşığı tuz ile çok kolay ayva ezmesi tarifi paylaşacağız. En güzel kahvaltılarınıza sizinle birlikte eşlik edecek bir ayva ezmesine ne dersiniz?

Ayvaları yıkayın, küp küp doğrayın, tencereye alın. Çekirdekleri atmayın. Ayvanın hizasında su ve limon suyunu ekleyin. 30 dakika ayvalar yumuşayana kadar ocakta tutun. Sonra alın. Ayvaları blendırdan geçirin ve şeker ve tuzunu ekleyin. Ocağa alın ve sık sık karıştırın. İyi bir şekilde yağlanan kaba alın. Oda sıcaklığına gelince buzdolabına kaldırın. Afiyet olsun!

Ayva nasıl seçilmeli?

Ayva nasıl seçilmeli?

Markete geldiniz ve önünüzde birbirinden lezzetli ağız sulandıran ayvalar duruyor. Hangisini seçeceğinize nasıl karar vermeniz gerektiğini bilmiyorsanız, sizlere muhtemeşem 1-2 ip ucu derledik. Sevdiğiniz insana ayva vermek isterseniz, size bir jest olsun; en güzel ayvayı seçtikten sonra Antik Yunanistan’da bir kıza verilen ayva bir aşk ilanı olarak kabul edildiğini aklınıza getirin. Ayva, sevgi ve doğurganlığın sembolü olarak saygı görürmüş. Ayva deyip geçmeyin beyler, bizden söylemesi :))

 • En ufak bir yeşil tonu olmadan tek tip bir sarı renk olmalıdır. Tek tip sarı olması meyvenin olgun olduğunu gösterir.
 • Ayva meyvesi, olgun olduğunu gösteren hoş bir karakteristik aromaya sahip olmalıdır.
 • Ayvanın ağacını görme şansınız varsa, bingo! Oldukça şanslısınız. Ayva ağacı darbe veya mekanik hasar, dişlenme belirtileri gösteriyorsa, kullanım ömrü önemli ölçüde azalacaktır.
 • Satın alırken yoğun ve iri meyvelerin seçilmesi tercih edilir.

Ayva nasıl muhafaza edilmelidir?

Eve geldiniz ve kilolarca ayvanın nasıl bozulmadan saklanması gerektiğini bilmiyorsanız, okumaya devam edin 🙂

 • Ayvayı buzdolabında plastik veya (tercihen) bir kağıt torbada saklamak en iyisidir.
 • Soğuk kalmak meyvenin lezzetini artırır ve her zaman taze kalmasını sağlar.
 • Ayvanın buzdolabındaki raf ömrü 4 aydır. 4 ayı geçirmeniz meyvenin çürümesine neden olacaktır.
 • Ayvanın olgunlaşmasını hızlandırdığı ve raf ömrünü kısalttığı için buzdolabına armutların yanına konulması önerilmez.
 • Ayva depolamak için uygun sıcaklık 0 derecedir ve hava nemi %90’dır. Sıcaklığın altına düşmek veya üzerine çıkmak meyvenin bozulmasını sağlayacaktır.
 • Ayvayı parçalara ayırıp donmuş halde saklayabilirsiniz. Bu şekilde yer tasarrufundan yararlanabilirsiniz.

Ayva hakkında merak edilen sorular!

Eski zamanlarda geleneksel olarak ayva meyveleri yeni evlilerin arabalarının tekerleklerinin altına atılırdı. Tarihi çok eski zamanlara dayanan ayva hakkında merak edilen sorulara sizler için cevap bulduk!

Ayva yiyince bebek gamzeli olur mu?

Bazı kadınlar gebelik döneminde yeteri kadar ayva yendiğinde bebeklerinde gamze çıktığını iddia etmişlerdir. Bir kullanıcının yorumu ise ”ayva ısırıp çiğnerken, iki parmağınla(işaret ve baş parmak) yanaklarına bastırırsan çocuğun gamzeli olur dediler. ben de denedim, sanırım biraz fazla bastırmışım” yönündedir.

Ayva ile hangi içki içilir?

Haberler.com sitesinin yazısına göre ”Ayva, bazı rakı severlerin içki yanına aldığı tek mezedir. Kışın içilen rakının en iyi arkadaşlarından biri olan ayva, kimi zaman üzerine toz tarçın serpilerek, kimi zaman da ateşte közlenerek yenir.” sözlerine yer vermiştir. Buradan anlayabileceğimiz üzere ayva ile en iyi rakı gider.

Ayva ile hangi yemekler yapılır?

 • Ayvalı Mercimek Çorbası
 • Ayva Dolması 
 • Ayva Beğendi
 • Zeytinyağlı Ayvalı Kereviz
 • Ayva Tatlısı
 • Ayvalı Pilav….

Ayva gaz yapar mı?

Ayvanın sindirime iyi geldiği bilinmektedir. Dolayısıyla ekstra bir rahatsızlığınız yok ise ayva gaz yapmayacaktır.

Ayva emziren anneye gaz yapar mı?

Mavikadin.com sitesinin haberine göre ”Dr. Ahmet Maranki, emziren annelere anne sütünü artırmak için mutlaka ayva kompostosu tüketimini tavsiye ediyor.”

Ayva çekirdeği meyve verir mi?

Ayva çekirdeği ile yetiştirmek meyve verebilmektedir. Lakin bu çok uzun zaman alabilmektedir. 

Ayva meyvesi nerede bulunur?

Ayva meyvesi en çok Akdeniz Bölgesi’nde bulunmaktadır. 2. olarak ise  Ege Bölgesi ve üçüncü sırada Akdeniz Bölgesi’nde yer almaktadır.

Ayva meyvesi kilo aldırır mı?

Ayva ne kadar içi dolu bir meyve olarak görünülse de, glisemik indeksi oldukça düşüktür. Zayıflamak için kullanılmaktadır.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler