Bebeklerde Öksürük Evde Nasıl Tedavi Edilir? 8 Doğal Yöntem!

Bebeklerde Öksürük Evde Nasıl Tedavi Edilir? 8 Doğal Yöntem!
Bebeklerde Öksürük Evde Nasıl Tedavi Edilir? 8 Doğal Yöntem!
13 Temmuz 2021

Bebeklerde Öksürük Evde Nasıl Tedavi Edilir? 8 Doğal Yöntem! Küçük çocuklarda soğuk algınlığı ve öksürük yaygındır. Mikroplara maruz kalmak ve onlarla savaşmak, çocukların bağışıklık sistemlerini geliştirmelerine yardımcı olur. Çocuğunuzun rahat hissetmesine ve semptomlarını yönetmesine yardımcı olmak, iyileşmesine yardımcı olmak için ihtiyaç duyduğu dinlenmeyi almasına yardımcı olabilir.

Bebeklerde Evde Öksürük Nasıl Tedavi Edilir? 8 Doğal Yöntem!

bebeklerde ve cocuklarda kuru oksuruk nasil gecer bebeklerde oksuruge ne iyi gelir

Küçük çocuklarda öksürük

Normal bir öksürük iki hafta kadar sürebilir. Çoğu öksürük, tedavisi olmayan yaygın virüslerden kaynaklanır. Öksürük aşırı değilse veya başka ciddi semptomlarla birlikte gelmiyorsa (aşağıdaki listemize bakın), en iyi çözüm evde rahatlık önlemleri sunmaktır.

Öksürük tedavisi çocuğunuzun susuz kalmamasını, rahatlamasını ve iyi uyumasını sağlamayı amaçlamalıdır. Öksürüğün kendisini durdurmaya çalışmak önemli değil.

Evde deneyebileceğiniz yeni yürümeye başlayan çocuklar için öksürük ilaçlarını keşfetmek için okumaya devam edin ve ayrıca çocuğunuzun bir doktora görünmesi gereken belirtileri nasıl belirleyeceğinizi öğrenin.

Öksürüğü geçiren 8 doğal yöntem

Bebeklerde Evde Öksürük Nasıl Tedavi Edilir? 8 Doğal Yöntem!

Bebeklerde Evde Öksürük Nasıl Tedavi Edilir? 8 Doğal Yöntem!

En iyi evde çareyi seçmenize yardımcı olması ve öksürüğü bir doktora doğru bir şekilde açıklayabilmeniz için çocuğunuzun öksürüğünün sesine dikkat edin. Örneğin:

 • Göğüsten gelen derin öksürük. Muhtemelen solunum yollarındaki mukustan kaynaklanmaktadır.
 • Boğazın üst kısmından gelen sıkı öksürük. Larinks (ses kutusu) etrafındaki bir enfeksiyon ve şişlikten kaynaklanabilir.
 • Koklama ile hafif öksürük. Çocuğunuzun boğazının arkasından gelen burun akıntısı nedeniyle olabilir.

bebeklerde öksürük, bebeklerde öksürük doğal yöntem, çocuklarda öksürük, öksürüğü geçiren 8 doğal yöntem, öksürük doğal yöntemler, bebek öksürük ilacı, çocuk öksürük ilacı, bebeklerde öksürük için ne yapmalı, bebeklerde öksürük ne iyi gelir, bitmeyen öksürük

1. Tuzlu burun damlası kullanın

Yapabilirsin bu reçetesiz burun damlalarını bir eczaneden satın alın. Nazal şırınga veya burun üfleme ile kullanıldığında, salin damlaları mukusu yumuşatarak çıkarılmasına yardımcı olabilir.

Nazal damlaları güvenli bir şekilde uygulamak için şişe üzerindeki talimatları izleyin.

Bu küçük damlaları bebeğinizin burnuna sokmak mümkün değilse, ılık bir banyoda oturmak da burun pasajlarını temizleyebilir ve mukusu yumuşatabilir. Bu, post-nazal damlamayı önlemeye yardımcı olur.

Çocuğunuz öksürerek uyanırsa, özellikle yatmadan önce veya gecenin ortasında tuzlu su damlaları kullanmak isteyebilirsiniz.

Tuzlu burun damlaları genellikle güvenli kabul edilir.

2. Sıvılar sunun

Çocuğunuz hasta olduğunda susuz kalmamak özellikle önemlidir. Su, vücudun hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur ve hava yollarını nemli ve güçlü tutar.

Çocuğunuzun yeterince su aldığından emin olmanın bir yolu , hayatlarının her yılı için bir porsiyon su (8 ons veya 0.23 litre) içmelerini sağlamaktır . Örneğin, bir yaşında bir çocuğun günde en az bir porsiyon suya ihtiyacı vardır. İki yaşındaki bir çocuğun günde iki porsiyona ihtiyacı vardır.

Her zamanki sütlerini reddediyorlarsa veya fazla yemiyorlarsa, daha küçük çocukların daha fazla suya ihtiyacı olabilir. Suyu serbestçe verin (en azından bir veya iki saatte bir), ancak onları içmeye zorlamayın.

Yeterli suya ek olarak, sıvıları artırmak ve boğaz ağrısını yatıştırmak için buzlu şeker sunabilirsiniz.

3. Bal yedirin

Bal, boğaz ağrısını yatıştırmaya yardımcı olabilecek doğal bir tatlandırıcıdır . Bal antibakteriyel özellikler ve enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olabilir.

Bal, bir yaşın altındaki çocuklar için güvenli değildir çünkü botulizm riski vardır .

Bir yaşın üzerindeki bebekler için, istediğiniz sıklıkta bir kaşık bal verebilirsiniz, ancak beraberinde gelen şeker alımının farkında olun.

Çocuğunuzun balı tüketmesini kolaylaştırmak için balı ılık suyla karıştırmayı da deneyebilirsiniz. Bu, çocuğunuzu da nemlendirmeye yardımcı olma avantajına sahiptir.

4. Uyurken Çocuğunuzun Başını Kaldırın

Bir buçuk yaşından küçük bebekler yastıkla yatmamalıdır.

Özellikle çocuğunuz uyurken çok fazla hareket etmeye meyilliyse, daha büyük yürümeye başlayan çocuğunuzun başı bir veya daha fazla yastıkta uykuya dalmasını sağlamak zor olabilir.

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun kafasını yükseltmek için beşikte veya yatakta yastık kullanmaktan başka bir seçenek de yatağın bir ucunu kaldırmayı denemektir. Bunu, çocuğunuzun başının dayadığı uçtaki yatağın altına sarılı bir havlu koyarak yapabilirsiniz.

Ancak, bunu denemeden önce çocuk doktorunuza sormalısınız.

5. Nemlendirici ile nem ekleyin

Havaya nem eklemek, çocuğunuzun solunum yollarının kurumasını önlemeye yardımcı olur ve mukusu gevşetir. Bu öksürük ve tıkanıklığı hafifletebilir.

Ne zaman bir nemlendirici satın alırken , bir soğuk hava nemlendirici seçin. Soğuk hava nemlendiriciler çocuklar için daha güvenli ve sıcak hava nemlendiriciler kadar etkilidir. Mümkünse, nemlendirici içinde mineral birikimini yavaşlatmak için arıtılmış veya damıtılmış su kullanın.

Küçük çocuğunuzun uyuduğu odada bütün gece bir nemlendirici çalıştırın. Gün boyunca, en çok zaman geçirecekleri odada çalıştırın.

Nemlendiriciniz yoksa, sıcak bir duş almayı ve banyo kapısının altındaki çatlağı bir havluyla kapatmayı deneyebilirsiniz. Çocuğunuza geçici bir rahatlama sağlamak için buharlı banyoda oturun.

6. Soğuk havada yürüyüş yapın

Dışarısı soğuksa, öksürük semptomlarını hafifletmek için temiz hava ve egzersizin gücünü kullanan bu halk ilacını deneyebilirsiniz.

Çocuğunuzu soğuk havada yürüyüşe çıkarın ve sadece birkaç dakika dışarıda kalmayı hedefleyin. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzu yormak istemezsiniz, ancak bunun öksürüğe yardımcı olduğuna ve soğuk algınlığının süresini kısalttığına dair pek çok anekdot öyküsü vardır.

Hatta bazı ebeveynler, çocuk gecenin bir yarısı öksürük nöbetiyle uyanırsa, dondurucunun kapısını açmayı ve yürümeye başlayan çocuklarını birkaç dakika önünde tutmayı dener.

7. Buharlı ovma uygulayın

Kafur veya mentol içeren buharlı losyonların faydalı olup olmadığı tartışmalıdır. Bakıcılar bu balsamı nesillerdir çocukların göğüslerine ve ayaklarına sürüyorlar, ancak bir hayvan çalışması , balsamı gerçekten artırabileceğini ve bu da küçük bebek hava yollarını tehlikeli bir şekilde tıkayabileceğini öne sürdü.

Herhangi bir buharlı ovma kullanmadan önce çocuk doktorunuza danışın. eğer bir kullanırsan buharla ovmak , çocuğunuzun ayaklarına uygulamak, küçük çocukların dokunabileceği ve ardından gözlerine bulaştırabileceği göğüste olduğundan daha güvenli olabilir.

İki yaşından küçük bebeklerde asla buharlı ovma kullanmayın ve asla bir çocuğun yüzüne veya burnunun altına koymayın.

8. Uçucu yağlar kullanın

Bu bitkisel ürünler popülerlik kazanmaktadır ve bazıları cilde uygulandığında veya havaya yayıldığında öksürük veya kas ağrılarını hafifletmede etkili olabilir.

Ancak uçucu yağları kullanmadan önce daima doktorunuzla konuşun. Tüm yağlar küçük çocuklar için güvenli değildir ve dozaj düzenlenmemiştir.

Öksürük ilacı verebilir misin?

Öksürük ilacı, küçük çocuklar veya altı yaşından küçük çocuklar için önerilmez. Küçük çocuklar için de güvenli değildir ve genellikle semptomlarını hafifletmede etkili değildir.

Birden fazla semptomu tedavi etmeye yönelik herhangi bir kombinasyon ilacının çocuklara daha fazla yan etki vermesi ve aşırı doz riskini artırması muhtemeldir.

Boğulma riskleri nedeniyle yalnızca dört yaş ve üstü çocuklara öksürük damlası verin.

Bir yaşından büyük çocuklar için ılık su ve limon suyunda eritilmiş balın ev yapımı öksürük tarifini deneyebilirsiniz.

Doktordan tedaviler

Bazı durumlarda, çocuğunuzun öksürüğünü tedavi etmek için bir doktora görünmeniz gerekebilir.

Çocuğunuzda krup varsa, çocuk doktoru iltihabı azaltmak için bir steroid reçete edebilir. Krup, ateşle birlikte ortaya çıkma eğiliminde olan sıkı, havlayan bir öksürüğe neden olur.

Öksürük genellikle geceleri daha kötüdür. Steroidler hemen verildiğinde en iyi sonucu verir ve çok küçük çocuklara bile verilebilir.

Doktorunuz, yürümeye başlayan çocuğunuzun bakteriyel bir enfeksiyonu olduğunu belirlerse, antibiyotik reçete edebilir. Çocuğunuza tam tedaviyi vermek önemlidir: Sadece semptomlar ortadan kalktığında antibiyotikleri kesmeyin.

img-banner - blankpixel_rickett_hl_thrdqtr_2866Yürümeye başlayan çocuğumun bir doktora görünmesi gerekiyor mu?

Çocuğunuzun öksürüğünü birkaç gündür evde tedavi ediyorsanız ve daha da kötüye gidiyorsa, çocuk doktorunuzun ofisini arayın. Nöbetçi hemşire size daha fazla tedavi fikri verebilir ve ziyarete gelip gelmemeye karar vermenize yardımcı olabilir.

Astım ve alerjiler kronik öksürüğe neden olabilir ve bir doktor tarafından tedavi edilmesi gerekir. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun öksürüğünün astım veya alerjiden kaynaklandığını düşünüyorsanız randevu alın.

Çocuğunuzun bir doktora görünmesi gerektiğine dair işaretler şunları içerir:

 • 10 günden fazla süren öksürük
 • 3 günden fazla 100,4˚F (38˚C) üzerinde ateş
 • zahmetli nefes
 • göğüs ağrısı
 • nefes alırken boyun veya göğüs kafesini çeken kaslar
 • kulak enfeksiyonu belirtisi olabilecek kulakları çekme

Doktor çocuğunuzun nefes alışını gözlemleyecek ve bazı durumlarda teşhis koymak için bir röntgen kullanabilir.

Çocuğunuz varsa acil servise gidin:

 • uyuşuk veya çok hasta görünüyor
 • dehidrasyon belirtileri gösteren
 • hızlı nefes alıyor veya nefesini tutamıyor
 • oksijen eksikliğinin bir işareti olan dudaklarda, tırnaklarda veya ciltte mavi bir renk tonu geliştirir

Götürmek

Öksürük, küçük çocuklarda yaygın bir semptomdur ve haftalarca sürebilir.

Öksürükler kulağa ciddi gelebilir ve uykuyu bölebilir, ancak çocuğunuz nefes almakta zorluk çekmiyorsa, krup belirtileri göstermiyorsa veya ciddi şekilde hasta görünmüyorsa, öksürükleri genellikle evde tedavi edebilirsiniz.

bebeklerde öksürük, bebeklerde öksürük doğal yöntem, çocuklarda öksürük, öksürüğü geçiren 8 doğal yöntem, öksürük doğal yöntemler, bebek öksürük ilacı, çocuk öksürük ilacı, bebeklerde öksürük için ne yapmalı, bebeklerde öksürük ne iyi gelir, bitmeyen öksürük

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler