Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Bosna Hersek Gezilecek Yerler
Bosna Hersek Gezilecek Yerler
28 Şubat 2023

Bosna Hersek Gezilecek Yerler hem Osmanlı hem de Avrupa kültürünü bir arada taşıyan Bosna Hersek’e tatile gitmek isteyen turistler tarafından arama motorlarında oldukça aratılıyor. Bu yazımızda özellikle başkenti Saraybosna, Mostar ve Srebrenitsa şehirleriyle ünlü olan Bosna Hersek’in yüzyıllar önce inşa edilen tarihi binalarını, göz alıcı doğal güzelliklerini ve asırlardır süregelen kültürel miraslarını sizlere tanıtacağız.

Doğal kaynaklar bakımından son derece zengin bir yapıya sahip olan Bosna Hersek’in güneyinde Akdeniz iklimi hakim iken orta ve kuzey kesimlerinde karasal iklim yaşanıyor. Bosna-Hersek hangi ayda gidilir? Bosna Hersek kışların sert ve soğuk geçtiği bir şehir olduğu için kış mevsiminde genelde kar yağışı görülüyor bu nedenle gezmek için en uygun zamanların Mayıs – Haziran ayları olduğu söylenilebilir.

İlginizi çekebilir: Safranbolu Gezilecek Yerler

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Bosna-Hersek Neyi Meşhur?

Boşnak böreği ve Bosna halısı ile meşhur olan Bosna Hersek’e gittiğiniz zaman Boşnak böreğinin tadına bakmayı ve tatil dönüşünde Bosna halısı ve Saraybosna savaş konulu hediyelik ürünler ve süs nesnelerinden almayı da unutmayın. Bosna-hersek güvenli mi? İnsanların sıcakkanlılığını ve samimiyetini hissedebileceğiniz Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna suç oranının çok az olduğu bir kenttir ve Güney Doğu Avrupa’nın en güvenli bölgesi olarak gösterilmektedir.

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Bosna’ya Giderken Ne Gerekli?

Bosna Hersek sınır kapısında istenen evraklar arasında vize bulunmamaktadır. Yani pasaport türü gözetmeksizin vatandaşlarımız sadece kimlikleriyle ve pasaportlarıyla Bosna Hersek’e girebilmektedir. Bosna-Hersek ucuz mu? Bosna Hersek Avrupa’da olmasına rağmen bölgedeki diğer ülkelere kıyasla en ucuz ülkelerden birisidir. Bosna vizesiz kaç gün? Bosna Hersek’i gezmek isteyen turistler Bosna Hersek’e yapacakları gezide 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır.Bosna Hersek para birimi?  Ülkenin resmi para birimi BAM (KM) olarak adlandırılan Bosna-Hersek Markıdır ancak ülkedeki satıcılar tarafından euro da kabul edilmektedir.

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Bosna-Hersek Uçakla Kaç Saat Sürüyor?

İstanbul ile Bosna Hersek arası uçakla yaklaşık olarak 1 saat 30 dakika sürüyor. Bosna Hersek hangi dili konuşuyor? Bosna’da Boşnakça dili konuşulmaktadır. Yazımızın devamında Bosna Hersek gezinizi dolu dolu geçirmenizi sağlayacak bilgilerle Bosna Hersek’in muhteşem güzelliklerini sizlere tanıtacağız.

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Bosna Hersek Nereler Gezilir?

Asırlarca yaşayan ve her yere izlerini bırakan görkemli Osmanlı İmparatorluğu’nun mirasının ülke genelinde hala dimdik ayakta bulunduğu Bosna Hersek, özellikle Türk turistlerin dikkatini oldukça çekiyor. Bosna Hersek Gezilecek Yerler hakkında sizi bilgilendireceğimiz bu yazıda Bosna Hersek’e gitmeden önce mutlaka bilmeniz gereken bilgileri sizlere vermeyi ihmal etmeyip akabinde Bosna Hersek nereler gezilmeli? sorusunu cevaplayacağız.

İlginizi çekebilir: Elazığ’da Gezilecek Yerler

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Mostar Köprüsü

İhtişamlı Osmanlı mimarisine sahip olduğu açık ve net bir şekilde görülen Mostar Köprüsü, Bosna Hersek’in Mostar şehrinde yer alıyor. Halk arasında “Stari Most” yani “Eski Köprü” adıyla da anılan Mostar Köprüsü Neretva Nehri’nin iki farklı yakasında yaşayan Hırvat ve Müslüman kesimleri birbirine bağlıyor. Yüz yıllardır Bosna’da hoşgörü ve kültürel çeşitliliğin sembolü olan bu köprü aynı zamanda Balkanlar’ın en önemli figürleri arasında yer alıyor.

Neretva Nehri üzerine kurulu yapı nehirden 20 metre yüksekte yer alan ve tarihin izlerini taşıyan bu güzel köprünün yapımında 456 adet taş blok kullanılmış. Genişliği 4 metre civarında olan Mostar Köprüsü yaklaşık olarak 30 metre uzunluğunda. Mostar Köprüsü Geçiş ücretli mi? Yapımı ile birlikte çevredeki ticaretin çoğalmasını sağlayan Mostar Köprüsünden herhangi bir geçiş ücreti alınmamaktadır.

Mostar Köprüsüne nasıl gidilir? Mostar Köprüsü, Saraybosna havalimanına Saraybosna-Mostar karayolu üzerinden özel araçla 2.5 saat süren 129 km mesafede. Saraybosna Otobüs Terminali’nden saat başı kalkan otobüslerle Mostar’a yolculuk yaklaşık 3 saat sürüyor. Saraybosna’dan Mostar’a aynı zamanda tren aracılığıyla da 1 saat 50 dakika’da ulaşabilirsiniz.

Bir ucunda Hırvatlar’ın, bir ucunda ise Müslümanlar’ın yaşamlarını sürdürdükleri Mostar köprüsünde zaman içerisinde turistlerin de oldukça merak ettiği dikkat çekici bir gelenek ortaya çıkmış. Bu geleneğe göre  genç erkekler sevdiklerine olan aşklarını ve cesaretlerini kanıtlamak için nehre atlıyormuş. Mostar köprüsü özellikle bu gelenek sayesinde oldukça merak ediliyor ve turistlerin ziyaret listelerinin en başında yer alıyor.

Mostar Köprüsü Ziyaret Saatleri? Mostar Köprüsü için herhangi bir ziyaret saati sınırlandırılması bulunmamaktadır. Yerli halk ve turistler istedikleri saatte köprüyü kullanabiliyorlar ya da ziyaret edebiliyorlar. Bosna Hersek’e tatile gittiğiniz zaman bu güzel tarihi köprüyü ziyaret etmeyi ve bol bol fotoğraf çekinmeyi es geçmeyin, kim bilir belki de sevgisini ispatlamak için köprüden atlayarak gösteri yapan insanlara bile rastlayabilirsiniz.

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Başçarşı

Başçarşı, Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’nın merkezinde yer alan ve Türk İslam kültürünü yansıtan meşhur Osmanlı çarşısıdır. Saraybosna’nın kalbi niteliğinde olan bu tarihi çarşı bugün yerli halk ve turistler tarafından kullanıma hala açıktır ve oldukça tercih edilen yerlerden biridir. Başçarşı’da ne var? Merkezinde Başçarşı Sebili olan çarşıda bir çok camii, çarşı, mağaza, medrese ve eğlence mekanları bulunuyor.

Osmanlı’nın zengin kültürünü ve gösterişli mimarisini güzel bir şekilde yansıtan önemli yerlerden biri olan bu çarşı yaklaşık 600 yıllık tarihi, civarındaki Osmanlı’ya ait yapılarıyla ve orijinal dükkanlarıyla dikkat çekiyor. Buram buram Osmanlı tarihi kokan sokaklarıyla Başçarşı, her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor.

Başçarşı’da ne yapılır? Başçarşı genellikle insanların alışveriş yapmak için tercih ettikleri bir bölgedir ama burası alışveriş yapmaktan başka aktiviteler de yapabileceğiniz nostaljik bir yer. Başçarşı’da tatilinizi güzelleştirecek birçok eğlence mekanı bulunuyor. Başçarşı’ya gittiğiniz zaman buradan birçok hediyelik eşya satın alabilirsiniz zira çarşıda hediyelik eşya satan çok fazla dükkanı mevcut. Burada bulunan çeşitli güzel mekanlarda oturup Türk çayı ve Boşnak Böreğinin tadına bakabilirsiniz. Bölgede çok ünlü ve oldukça rağbet gören kebapçılar ve kafeler de bulunuyor. Ayrıca Başçarşı’ya gittiğinizde Başçarşı Sebili’nin suyunu içmeyi, arnavut kaldırımlarlı sokaklarında gezmeyi ihmal etmeyin.

Başçarşı ziyaret saatleri? Osmanlı’nın tarihini yansıtan ve Saraybosna’nın kalbi olarak kabul edilen Başçarşı’da, pazartesiden cumaya kadar 08.00-20.00 saatleri arasında ziyaretçi kabul ediliyor. Cumartesi günlerinde ise 08.00-16.00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlayan bu görkemli çarşı, ne yazık ki pazar günleri ziyarete kapalı oluyor.

Başçarşı’ya nasıl gidilir? Başçarşı, Saraybosna şehir merkezinde bulunuyor. Saraybosna şehir merkezinden 10 km uzaklıkta yer alan Saraybosna Havaalanı’ndan Başçarşı’ya ulaşım otobüs ya da taksi aracılığıyla sağlanabiliyor ve seyahat ortalama 20-30 dakika sürüyor. Eğer Başçarşı’yı ziyaret etmeye karar verirseniz nostaljik sokaklarında bol bol gezmeyi oradaki sıcakkanlı insanlar ile tanışmayı ve güzel  birçok hatıra biriktirmeyi unutmayın.

İlginizi çekebilir: Ankara Gezilecek Yerler

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Morica Han

Saraybosna’daki Başçarşı’da yer alan ve yüzyıllardır süregelen tarihi atmosferi yaşatan Morica Han civarında bulunan diğer birçok  işletme gibi turistler tarafından oldukça ilgi görüyor. Yemyeşil ağaçların altında dinlenerek Bosna Hersek’in güzel havasını solumak, dinlenmek isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği bir dinlenme alanı olan Morica Han Başçarşı’nın önemli yapılarından biri olarak görülüyor.

Morica Han’ da ne var? Osmanlı’nın ruhunu yansıtan bu güzel tarihi kervansarayın içinde İran halıları, geleneksel bir restoran, antikacılar, hediyelik dükkanları ve birkaç işletme daha bulunuyor. Morica Han ziyaret saatleri? Morica Han’ın kapıları haftanın her gününde 24 saat boyunca yerli ve yabancı ziyaretçileri için açıktır.

Morica Han’ın neyi meşhur? Hanın içerisindeki restoran yüzyılların deneyimine sahip olan Osmanlı mutfağına aşikâr menüsüyle hanın göz bebeği durumunda adeta. Gidenlerin özellikle Boşnak kahvesi ile Türk lokumunu sonrasında ise ve çay – trileçe ikilisini çok beğendikleri görülüyor. Ayrıca Osmanlı padişahlarına pişirildiği iddia edilen çorbası da oldukça ilgi görüyor. Morica Han giriş ücretli mi? Morica Han’a giriş için herhangi ücret talep edilmemektedir ancak bu mekanda fiyatların biraz yüksek olduğunu söylemekte fayda var.

İlginizi çekebilir: Bursa Gezilecek Yerler

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Kravitse Şelaleleri

Mostar şehrinin yaklaşık 40 kilometre güneyinde yer alan Kravitse Şelaleleri, Trebizat Nehri‘nin sularının 30 metre yüksekten akmasıyla oluşuyor. Şelalenin düştüğü doğra harikası havuzun yarıçapı 120 metre civarındadır. Serin sulara sahip olan bu güzel şelale yaz mevsiminde Bosna sıcaklarının bunalttığı yerlileri ve turistleri bir nebze olsun ferahlatıyor ve farklı bölgelerden dökülen sularıyla ziyaretçilerine harika bir görsel şölen sunuyor. Kravitse Şelaleleri nerede? Kravitse Şelaleleri Lyubuşki Belediyesine bağlıdır.

Kravitse Şelaleleri’ne nasıl gidilir? Kravitse Şelalerine toplu taşıma araçları ile ulaşım belli bir noktaya kadar sağlanabildiği ve sonrasında taksi ile gitmek gerektiği için bu bölgeye direkt olarak özel araç ya da taksi ile gitmek mümkün oluyor. Kravitse Şelaleleri giriş ücretli mi? Evet, Kravitse Şelalelerine giriş yapmadan önce belli miktar ücret ödeniyor. Bu merkeze kişi başı 10 Bosna-Hersek Markı ödeyerek giriş yapıyorsunuz.

Kravitse Şelalelerinde ne yapılır? Kravitse Şelalesi özellikle yaz aylarında oldukça popüler bir yüzme ve piknik alanıdır ve yaz boyunca gelen yerli ve yabancı turistler tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Şelalede kano ve rafting oldukça yaygın bir şekilde yapılıyor. Aynı zamanda bu bölgede 16 mark karşılığında kamp yapmak da mümkün. Eğer geceyi otellerde değil de doğa ile iç içe bir ortamda geçirmek istiyorsanız Kravitse Şelaleleri sizin için çok uygun.

Kravitse Şelalelerinde ne var? Kravitse Şelalesinin yakınlarında eski değirmen ve küçük geminin bulunduğu küçük bir mağara bulunuyor. Bu alanlarda geçmişteki yaşamın ufak kalıntılarını keşfederek tatilinizi maceralı bir hale getirebilirsiniz ancak tek başınıza gitmemenizde fayda var. Ayrıca, şelalenin yakınında ihtiyaçlarınızı karşılamanız için birkaç kafe, restoran da bulunuyor.

 İlginizi çekebilir: Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Saraybosna Umut Tüneli

Oldukça hüzünlü bir geçmişe sahip olan Saraybosna Umut Tüneli, Bosna Hersek’te Sırplar tarafından yapılan katliam sırasında kuşatma altında olan Saraybosna’yı, Saraybosna Uluslararası Havalimanı’na bağlamak üzere yapılmış olan tüneldir. Dönemin insanlarının kurtuluş umudu olarak gördükleri bu tünel Bosna Hersek’e yapılan yardımlara ulaşılmasını ve Bosnalı insanların dünyayla irtibatını sağlamıştır.

Umut tüneli önemi? Yaklaşık 300 bin insanın hayatını katledilmekten kurtardığı belirtilen “Umut Tüneli”, acı katliam sürecinin sembolü haline gelen yapıların başında bulunuyor. Umut tüneli kaç metre? 1 metre genişliğinde, 160 cm yüksekliğinde ve 800m uzunluğunda olan tünel gıda, insani yardım ve cephanenin şehre ulaşması ve insanların şehirden çıkabilmesi için kullanılmıştır.

Umut tüneli ziyaret saatleri nasıl? Saraybosna Umut Tüneli haftanın her günü saat 09.00 ile 17.00 saatleri arasında yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açıktır. Umut tüneli giriş ücretli mi? Umut tüneline giriş belli bir ücrete tabiidir. Giriş ücretleri yetişkinler için 10, öğrenciler için ise 5 Bosna Hersek markı olarak belirlenmiş ancak 6 yaşından küçük çocuklardan ücret alınmıyor.

Umut tüneli’ne nasıl gidilir? Umut Tüneli’ne şehir merkezinde görebileceğiniz turlarla, tramvay ile ya da otobüs ile gidebilirsiniz. Şehir merkezinde, Latin Köprüsü’ndeki(Latinska ćuprija) tramvay durağından geçen 3, 4 veya 6 nolu tramvaya binerek Ilidža durağında indikten sonra otobüs ile aktarma yaparak Umut Tüneli’ne ulaşabilirsiniz.

Bosna Hersek’in acı dolu tarihi ile ilgiliyseniz Umut Tüneli kesinlikle görmeniz gereken, insanların yaşadıkları acıyı ve aynı zamanda kurtulma çabası ve umudu gözler önüne seren bir yer. Şu anda 20 metresinin halka açık olduğu bu alanı gördüğünüz zaman insanların yaşadığı acı karşısında gözyaşlarınıza hakim olamayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Yalova Gezilecek Yerler

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Bosna-Hersek Ulusal Müzesi

Bosna-Hersek’in ulusal ve kültürel mirasının koruyucusu olarak kabul edilen Bosna Hersek Ulusal Müzesi ülkenin Avusturya-Macaristan yönetiminde olduğu 1888 yılında inşa edilmiştir. Bosna Hersek’te yaşayan milletlere ait önemli kültürel eserlere ev sahipliği yapan müze Saraybosna’da bulunuyor.  Bosna Hersek Ulusal Müzesinde ne var? Arkeoloji, Etnoloji, Doğa Tarih ve Kütüphane olmak üzere dört bölümden oluşan müzenin sonradan inşa edilen binasında bir de Botanik Bahçesi yer alıyor.

Bosna Hersek Ulusal Müzesi en önemli eser? Müzenin en önemli eserlerinden birisi, İspanya’dan sürülen Seferad Yahudisi bir ailenin yanında Bosna’ya getirdiği “Saraybosna Haggadah’ı” olarak bilinen ve Yahudiler için ilahi önem taşıyan el yazmasıdır.

Bosna Hersek Ulusal Müzesi ziyaret saatleri? Pazartesi günlerinde ziyarete kapalı olan Bosna Hersek Ulusal Müzesi, haftaiçi 10.00-19.00 saatlerinde kapılarını ziyaretçilerine açmaktadır. Bosna Hersek Ulusal Müzesi haftasonlarında saat 10.00 ile 14.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Bosna Hersek Ulusal Müzesi nasıl gidilir? Saraybosna şehir merkezinde bulunan müzeye ulaşım şehir merkezinde yürüyerek rahatlıkla sağlanabilir.

Bosna Hersek Ulusal Müzesi giriş ücretli mi? Bosna Hersek Ulusal Müzesi’ne giriş ücretli. Müzeye girerken ödenmesi gereken ücret yetişkinler için 8 Bosna- Hersek Mark’ı, 6-18 yaş arasındakiler ve öğrenciler için 2 Bosna- Hersek Markıdır. Müzeye giriş 5 yaş ve altı için ücretsizdir.

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Vrelo Bosne

Eğer doğa ile iç içe olmayı seven biriyseniz Bosna-Hersek’in Ilıca belediyesinde bulunan bir park olan Vrelo Bosne’ye Bosna Hersek gezinizde mutlaka şans vermeniz gerekiyor. Kuğuların, sincapların her yerinde dolaştığı yemyeşil bir park olan ve Saray Bosna’nın kalbi olarak nitelendirilen Vrelo Bosne Igman Dağı’nın eteklerinde yer almakta olup Bosna Nehri’nin bir kaplıcasıdır ve ülkenin en popüler doğal yerlerinden biridir.

Zaten doğanın içinde bulunuyor olmasıyla turistlerin kalbini fetheden Bosna Hersek ülkesinde güzelliğiyle ve tertemiz havasıyla ünlü olan Vrelo Bosne, yılda ortalama 60,000 yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Vrelo Bosne’ye nasıl gidilir? Saraybosna’da yer alan Saraybosna Umut Tüneli’ne 6,2 km uzaklıkta yer alan Vrelo Bosne parkına ulaşım taksi ya da tramvay ile sağlanabilir. Ilidza’ya giden 3 numaralı tramvaya bindikten sonra, son duraktan taksiyle Vrelo Bosne’ye ulaşabilirsiniz. Eğer yürümeyi seviyorsanız yaklaşık 5 kilometre olan ağaçlı yoldan yürümek de bir başka alternatif. Bu yolu sizi giriş kapısına götürecek olan faytonlar aracılığıyla da aşabilirsiniz.

Vrelo Bosne önemi? Görenleri yeşilliğiyle büyüleyen Vrelo Bosne, belediye tarafından yapılmıştır. Bu olağanüstü parkta bulunan, balıklar ve kuğularla dolu muhteşem göller de Bosna Nehri’nin kaynağı. Vrelo Bosne aynı zamanda Saraybosna’yı ikiye bölen nehrin doğduğu yer olarak da biliniyor. Vrelo Bosne giriş ücretli mi? Vrelo Bosne parkına giriş ücretli. Bu parka 2 Bosna Mark’ı ödeyerek giriş yapmak mümkün.

İlginizi çekebilir: Kütahya Gezilecek Yerler

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Gazi Hüsrev Bey Camii

Saraybosna’nın kalbi olarak adlandırılan Başçarşı’da yer alan ve Bey Camii olarak da adlandırılan Gazi Hüsrev Bey Camii tarihi yerleri ziyaret etmeyi seviyorsanız mutlaka görmeniz gereken bir yer. İslam mimarisinin Bosna Hersek’teki en güzide örneklerinden biri olarak kabul edilen Gazi Hüsrev Bey Camii ,Osmanlı mimarisinin en göze çarpan eserlerinden biri olmuştur.

Bütün görkemi ve ihtişamıyla Saraybosna’nın merkezinde duran camii günümüzde Başçarşı’nın çekim merkezi olmaya devam ediyor. Gazi Hüsrev Bey Camii önemi? Fethin ardından şehirde inşa edilen ilk cami olmamasına rağmen bugün ülkenin en önemli merkez camisi konumunda olan Gazi Hüsrev Bey Camisi, inşa edildiği dönemde küçük bir kasaba olan Saraybosna’nın şehirleşmesine büyük katkılarda bulundu.

Gazi Hüsrev Bey Camii içinde neler var? Caminin hemen karşısında ayrı bir avlulu bir bölüm var. Bu avluya girer girmez karşımıza çıkan yer Gazi Hüsrev Bey Medresesi, kubbeleri kurşun örtülü olduğu için burası aynı zamanda Kurşunlu Medrese olarak da adlandırılıyor. Avlunun sağ tarafındaki yapı Gazi Hüsrev Bey Tekkesi ve sol tarafında ise Gazi Hüsrev Bey Kütüphanesi ve Müzesi yer alıyor.

Konumu itibariyle çok merkezi bir bölgede olan Gazi Hüsrev Bey Camii haftanın her günü 09.00 ile18.30 saatleri arasında ibadete de açıktır. Gazi Hüsrev Bey Camii giriş ücretli mi? Camiye giriş ücretlidir. Camiye giriş için ödemeniz gereken ücret 3 Bosna Hersek Mark’ıdır, eğer müze ile beraber girmek isterseniz bu rakam 5’e yükseliyor. Her köşesinde nakış nakış Osmanlı İmparatorluğunun izlerini taşıyan bu güzel camiinin gezilmesi Bosna Hersek turunuzu güzelleştirebilir.

Bizi Instagram sayfamızdan takip etmeyi unutmayın

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler