Cilde iyi gelen yağlar ve faydaları

Cilde iyi gelen yağlar ve faydaları
Cilde iyi gelen yağlar ve faydaları
2 Haziran 2022

Cilde iyi gelen yağlar ve faydaları hakkında birçok soruyu merak ettiğinizi biliyoruz. Cildiniz için en iyi olanı yapmaya hazırsanız sizler için ilk olarak Ceviz yağı ile cilt bakımı nasıl yapılır? yazımızı bu makalemizde tanıştırıyoruz. Ardından Avokado yağı ile cilt bakımı nasıl yapılır? ve Acı badem yağı ile cilt bakımı nasıl yapılır? konularını detaylıca ele aldık ve hangi cilt tiplerine hangi karışım malzemelerini ekleyerek uygulayacağınızı detaylıca anlattık.

Cilde iyi gelen yağlar ve faydaları

Ceviz yağı ile cilt bakımı nasıl yapılır?

Eski tıpta cevizi beyin olarak kabul edenler, ceviz yağınıda akıl olarak kabul etti. Dolayısıyla ceviz yağı dönemin en popüler besini haline geldi. İnsanlar ‘Yendiğinde bu kadar faydalı ise, cildimize sürersek acaba ne olur?’ soru işaretiyle karşılaştı. Binlerce kadın tarafından, çeşitli cilt tiplerinde denendi. En faydalılarını da bizler sizler için derledik. Lakin maskelerin yapımına başlamadan önce kolunuzun iç kısmında bir alerji testi yapmanız gerekmektedir.

Kuru ciltler için ceviz yağı maskesi

Kuru ciltlerin asıl problemi, ciltte sebumun yok denecek kadar az olmasıdır. Genellikle kuru cilt yağ bezelerinin epidermis tabakasını nemlendirmek ve korumak için yeterli miktarda yağ üretmemesi sonucunda meydana gelir. Lakin bunuda tetikleyen faktörler; genetik, aşırı soğuk ve sıcağa maruz kalma ve yanlış ürün kullanımı olabilir. Bunun önüne geçmek için öncelikle bolca su içilmeli. Daha sonra cilde yapılacak maskenin doğal olması önemlidir. Bu cilde hasarı en az seviede tutmak için.

Malzemeler:

 • 1 adet yarım olgun avokado
 • 1 adet haşlanmış havuç
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • Biraz ceviz yağı

Yapılışı:

Maskeye başlamadan önce ellerimizi ve cildimizi uygun temizleyicilerle temizleyelim. Daha sonra bütün malzemeleri cam bir kapta karıştırıp üzerini streç folyo ile kapatın. Yaklaşık olarak buzdolabında 30 dakika bekletin. Dinlenen maskeyi cildinize ince bir tabaka halinde masaj yaparak uygulayın. Son olarak ise 25 dakika beklettikten sonra cildinizi ılık bir su ile temizleyin. 2 haftada 1 kez bu maskeyi cildinize uygulayın ve işlem sonrası cildinize uygun bir nemlendirici ile cildinizi şımartın.

Yağlı ciltler için ceviz yağı maskesi

Yağlı ciltler diğer ciltlerden ziyade yağ ve siyah noktalarla başı oldukça derttedir. Siyah noktaların ve sivilcelerin en büyük nedeni aslında genetik ve kötü beslenme düzenidir. Ciltte göze batan bu problemler düzenli maske kullanımında en aza iner. Lakin bahsettiğimiz koşullara uyulmaz ise yüzümüz bir sivilce yuvasına dönebilir. Ciltteki sebumu azaltmak için genellikle ciltten yağı tamamen söküp atan maskeler tercih ediyoruz. Bu durum cildimizde daha da fazla yağa neden oluyor. Bundan dolayı cildinize en uygun maskeyi sizler için derledik.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı beyaz kil
 • Yarım rendelenmiş salatalık
 • 1 tatlı kaşığı yulaf unu
 • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi
 • 1 tatlı kaşığı ceviz yağı

Yapılışı:

Öncelikle beyaz kili ve elma sirkesini macun kıvamı alana kadar karıştırın. Daha sonra kalan tüm malzemeleri karışıma ilave edin. Önceden temizlenmiş cildinize ince bir tabaka halinde maskeyi yedirin. Maske cildinizde ne zaman kurursa o zaman ılık su ile arındırın. Haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır. İşlem sonrası ‘Nasıl olsa benim cildim yağlı’ olarak düşünmeyip bir nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin.

Karma ciltler için ceviz yağı maskesi

Karma ciltlere dikkatli şekilde baktığınızda alın ve çene bölgeyi yağlıdır. Yani yüzde T şeklinde bir yağlanma söz konusudur. Cildin yağlı kısımları siyah nokta, yağ bezeleri ile kendisini gösterir. Yer yer kurulukta mevcut olduğu için genelde sorunlu bir cilt tipidir. Lakin düzenli olarak cilt tipine uygun bir bakım yöntemi oluşturmak her zaman kolay olmayabilir. Bu zorlukta doğal malzemeler her zaman kilit nokta olucak.

Malzemeler:

 • 1 limonun suyu
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı ceviz yağı
 • Pirinç unu

Yapılışı:

Limon suyu, bal ve ceviz yağını bir kapta güzelce karıştırın. Maske katı bir kıvam alana kadar pirinç unu ekleyin. Buranın püf noktası maske kulak memesi kıvamını alacak olmasıdır. Maske oda sıcaklığını alana kadar bekleyin. Daha sonra cildinizi uygun bir temizleyici ile temizledikten sonra maskeyi özellikle yağlı bölgelere yoğunlaşarak uygulayın. Ortalama 25 dakika bekletin. Daha sonra ılık bir su ile cildinize masaj yaparak maskeden arındırın. Haftada en fazla 4 kez uygulamanız yeterlidir.

Normal ciltler için ceviz yağı maskesi

Cildiniz ne fazla yağlı nede aşırı kuru ise, en şanslı cilt tipine siz sahipsiniz demektir. Yani normal cilt. Normal cildin; sebum değeri normal, yumuşak ve gergindir. Bu cilt tipine doğal bakımlar yeterli olmaktadır. Şimdi bahsedeceğimiz maskemizde buğday yağının inanılmaz faydasını görebileceksiniz. Aynı zamanda maske doğal ürünlerden oluştuğu için cildi koruyacaktır.

Malzemeler:

 • 2 damla ceviz yağı
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 adet yumurtanın akı

Yapılışı:

2 damla ceviz yağını ve 1 tatlı kaşığı balı kasede birbiri ile özdeşleşene kadar karıştırın. Daha sonra 1 tatlı kaşığı balı içerisine ilave ederek hafiften katılaşmasını sağlayın. Daha sonra cildimize uygun temizleyici ile temizleyelim ve maskeyi yüzümüze iyice yedirelim. Ortalama 30 dakika bekletin. Haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır. Çıkarırken suyun ılık olmasına ve işlem sonrası nemlendirici kullanmaya özen gösterin.

Hassas ciltler için ceviz yağı maskesi

Hassas ciltler genellikle bakımı en zor olan bir cilt tipidir. Bu yüzden diğer ciltlerden ziyade bakımına daha fazla özen gösterilmelidir. Bu cilt tipleri yapılan işlemlere hemen tepki veya reaksiyon gösterebilir. Bu kızarma, morarma, yanma olarak kendisini gösterir. Bu kişiler marketlerde satılan maskelerden uzak kalması gerekmektedir. Hazır maskeler kullanılması cildin erken yaşlanmasına ve cilt kusurlarına neden olacaktır. Bu maskeler pratikliğinden ötürü tercih edilse de geri dönülmez cilt kusurlarına neden olur. En doğrusu evde bildiğiniz ürünlerle kendi maskenizi hazırlamak.

Malzemeler:

 • Yarım patates
 • Yarım soyulup rendelenmiş salatalık
 • 1 tatlı kaşığı ceviz yağı
 • 1 tatlı kaşığı bal

Yapılışı:

Yarım patates ve salatılığı çatalla ezerek iyice birbiri ile özdeştirin. Burada bir mutfak blenderından da yardım alabilirsiniz. Daha sonra içerisize ceviz yağı ve balı da ilave edin. İyice karıştırın. Maskeyi uygulamadan önce ellerini ve cildinizi nazik bir şekilde temizleyin. Bu maskeden daha çok verim almanızı sağlayacaktır. Maskeyi cildimizde 10 dakika tutmak yeterli olacaktır. Daha sonra haftada 1 gün uygulayın ve nemlendirin. 

Ceviz yağı cilt

Ceviz yağı cilt maskeleri hakkında merak edilen sorular

Ceviz yağı maskesi, yüzyıllar öncesine dayanan bir cilt bakımıdır. İsmini asırlardır duyuran birçok kraliçe tarafından tercih sebebi oldu. Dillerde dolanarak günümüze kadar geldi. Buda onu oldukça popüler yaptı. Şimdi ceviz yağı hakkında merak edilen sorulara bir bir göz atalım.

Ceviz yağı cilt lekelerine iyi gelir mi?

Ceviz yağının yapısında bulunan alfa-linolenik asit (ALA) ve linoleik asit (LA) sayesinde cilt lekelerinin oluşumunu engeller. Lakin bunun için en az 3 ay kullanılması gerekmektedir.

Ceviz yağı cilt rengini açar mı?

Ceviz yağı; iyot, kalsiyum, demir, fosfor, kobalt, selenyum, magnezyum ve koenzim Q10 gibi birçok faydalı minerale sahiptir. Dolayısıyla cildi besleyen birçok mineral içeriyor. Buda cilt rengini açarak cilt bariyerini korumaya yardımcı olur.

Ceviz yağı ciltte sivilce yapar mı?

Ceviz yağının anti-inflamatuar özelliği sayesinde sivilce tedavisinde tercih edilebilir. Lakin cilt yüzeyinizde alerjik reaksiyon oluşmaması için önceden test yapmanız önem arz etmektedir.

Ceviz yağı cilt tahrişine iyi gelir mi?

Ceviz yağının içerisinde bulunan omega-3’lerin cilt hücresi döngüsünü uyardığı, topikal inflamatuar hastalıklarla savaştığı ve yara iyileşmesini desteklediği bilinmektedir. Dolayısıyla ceviz yağı cilt üzerinde oluşan tahrişe iyi gelmektedir.

Ceviz yağı ciltte tüylenme yapar mı?

Ceviz yağı cilt için bulunmaz bir nimettir. Düzenli ve doğru şekilde kullanıldığında herhangi bir tüylenme arz etmemektedir. Eğer ki kullandığınız halde cildinizde tüylenme meydana geliyor ise, kan değerlerinize baktırıp yağı kullanmayı bırakınız.

Cilde iyi gelen yağlar ve faydaları

Acı badem yağı ile cilt bakımı

Kusursuz, lekesiz ve sıkı bir cildi kim istemez? Bunun için cildimize kulak vermemiz gerekmektedir. Cildiniz size ne zaman neye ihtiyacı olduğunu aslında belli şeylerle belirtiyor. Örneğin gergin olarak, sebum üretimini arttırarak ve hassaslaştırarak. Bunların daha az yaşanması için cilt tipinizi belirleyerek bir bakım rutini oluşturmanız gerekmektedir. Bakım rutinine istediğiniz malzemeleri ilave edebilirsiniz. Lakin bizim bugünki sizlere önereceğimiz ürün ‘acı badem yağı’. Yapısında bol miktarda B1, B2, B3 ve B6 gibi B vitaminlerini bulundurması, şüphesiz cilt bakımında birçok insanın vazgeçilmez bir ürünü olarak karşımıza geldi.

Acı badem yağının cilde faydaları nelerdir?

Birçok alanda başarısını konuşturduğu gibi cilde faydaları da saymakla bitmemektedir. Biz sizlere genel olarak en çok işinize yarayacak ve maksimum faydası görülen maddeleri derledik. Hadi hep beraber acı badem yağının cilde faydalarına göz atalım.

 • Acı badem yağı kuru cildi yatıştırmaya yardımcı olur. 
 • Acı badem yağı cilt tonunu ve görünümünü düzeltir. Kadife bir cilt dokusu sağlar.
 • İçerisinde A vitamini barındırması sayesinde su kaybı ve nem emilimi sürecini dengelemeye yardımcı olur.
 • Yapısındaki E vitamini sayesinde güneşin etki ettiği zararları ışınlara karşı cilde bariyer olur.
Aynısefa yağı ile cilt bakımı nasıl yapılır?

Acı badem yağı ile cilt bakımı nasıl yapılır?

Acı badem yağı göz kremlerinde, gündüz kremlerinde, yüz kremlerinde, cilt kremlerinde, vücut balsamlarında, temizleyicilerde, rujlarda ve daha çok üründe yer almayı başaran bir yağdır. Cilt tarafından iyi tolere edilebilir olması onu cilt bakımında bir numara yapıyor. Hemde 5 cilt tipi içinde geçerli.  Lakin maskelerin yapımına başlamadan önce kolunuzun iç kısmında bir alerji testi yapmanız gerekmektedir. Herhangi kızırma, kaşınma ve morarma durumunda bölgeyi ılık su ile yıkayınız.

Yağlı ciltler için acı badem yağı maskesi

Bu cilt tiplerinde sebum üretimi, diğer ciltlere kıyaslarsak daha fazla olduğu için ciltte genel olarak bir parlaklık söz konusudur. Aynı şekilde cilde yapılan makyajda çok dayanmaz. Hatta ciltte siyah nokta ve sivilcede artışlar söz konusu olabilir. Bu durumun önüne geçmek için öncelikle beslenme düzeninizi değiştirmeniz ve cildinizi güneş ışınlarından korumalısınız Bu işe su içimini arttırıp şeker kullanımını azaltarak başlayabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı un
 • Yarım çay kaşığı zerdeçal
 • Yarım tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı acı badem yağı
 • 2 yemek kaşığı süt

Yapılışı:

Öncelikle unu ve sütü bir kaba alarak kıvam alana kadar karıştırın. Daha sonra içerisine kalan malzemeleri de ilave ederek 10 dakika boyunca hiç durmadan karıştırın. Önceden temizlediğiniz ve toniklediğiniz cildinize maskeyi ince bir tabaka halinde yayın. Maskenin dudak çevrenize ve göz çevrenize gelmesinden kaçının. 10 dakika maskeyi cildinizde beklettikten sonra soğuk bir su ile cildinizi maskeden arındırın. Son adım olan nemlendirmeyi de atlamayarak haftada 2 kez bu işlemi tekrar edebilirsiniz.

Kuru ciltler için acı badem yağı maskesi

Cildinizi gergin, pürüzlü hissediyorsanız muhtemelen cildinizde kuruluk meydana gelmiş demektir. Kuru ciltler genellikle en az malzemele ile maksimum etki alınması gereken ciltlerdir. Dolayısıyla market ürünlerinden öncelikle uzak durmalıdırlar. Bizde bunun için sizlere evde oda sıcaklığında bulunan malzemeler ile harika bir maske hazırlayabileceğinizi göstermek istedik. Önce malzemeler:

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı tereyağ
 • 1 tane çilek
 • 1 tane büyük salatalık
 • 1 yemek kaşığı acı badem yağı

Yapılışı:

Salatalığı bir mutfak blenderı kullanarak parçalayın su suyunu alın. Daha sonra erimiş tereyağını ve çileği de başka bir kapta homojen kıvam aldırınca bu iki karışımı karıştırın. Son olarak ise yağı da ekleyip 15 dakika güneş görmeyen bir yerde dinlenmeye bırakın. Bu esnada cildinizi temizleyebilirsiniz. Dinlenen karışımı cildinize eşit miktarda ve ince bir tabaka halinde yayın. 20 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Duru bir su ile arındırarak cildinize uygun bir nemlendirici ile nemlendirerek işlemi sonlandırın. Haftada 2 kez yapmanız yeterlidir.

Normal ciltler için acı badem yağı maskesi

Ne yağlı nede kuru olan normal ciltlilerde korunması gereken durum aslında nem ve yağ dengesidir. Bunun içinde cilde uygun malzemelerden yararlanılmalıdır. Kimyasal ürünler kullanıldığında cilt bariyerine zarar verecek ve bariyerini inceltecektir. Bunların yanı sıra kirli havalarla temas etmemek, düzenli beslenmek ve cilt temizliği ve maskesi oldukça önem arz etmektedir. En uygun maskeyi sizler için derledik.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 yumurtanın akı
 • 1 çay kaşığı un
 • 1 tatlı kaşığı acı badem yağı

Yapılışı:

Mutfak robotunda 1 yumurtanın akını kar beyazı olana kadar çırpın daha sonra içerisine unu ekleyerek hamur kıvamı aldırın. Son olarak ise kalan malzemeleride ekleyerek 10 dakika boyunca karıştırın. Önceden temizlediğiniz cildinize ince bir tabaka halinde sürün ve cildinize masaj yapın. 

Karma ciltler için acı badem yağı maskesi

Cildinizin karma cilt olup olmadığından emin değilseniz, işe bir sürü pamuğu cildinize dokundurmak ile başlayabilirsiniz. Bu yöntem ile bazı pamuklar cildinizde daha uzun süre kalıp diğerleri düşüyor ise siz karma cilde sahipsinizdir. Bu cilt tipine sahip olanlar genellikle hangi maskeyi yapacaklarına dair kararsız kalıyor. Bizde sizlere evde doğal malzemeler ile hazırlayabileceğiniz en güzel maskeyi derledik. 

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı acı badem yağı
 • 1 çay kaşığı lavanta yağı
 • 1 tatlı kaşığı toz maya
 • 1 çorba kaşığı süt

Yapılışı:

Karma ciltlerin bakım rutinleri temizleme işlemi ile başlamalıdır. Daha sonra tonik ile kalan kirleri de alarak maskeden maksimum fayda sağlayabiliriz. 1 çay kaşığı acı badem yağını önce süt ile karıştırın. Daha sonra kalan tüm malzemeleri içerisine ekleyerek bir karışım elde edin. Karışımı parmak uçlarınız ile masaj yaparak cildinize yedirin ve 10 dakika sonra ılık bir su yardımı ile cildinizi maskeden arındırın. Haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır. İşlem sonrası cildinizi uygun bir nemlendirici ile nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

Hassas ciltler için acı badem yağı maskesi

Hassas ciltler bakımı bir hayli dikkat gerektiren bir cilt grubudur. Özellikle cilde fazla temas etmekten, sabun kullanımından ve cildinize uygun olmayan malzemeleri kullanmaktan kaçınmanız gerekmektedir. Dolayısıyla hassas ciltliler için en iyi yüz maskesini sizler için derledik. Lakin başlamadan önce tüm malzemelerin oda sıcaklığında olmasına özen gösteriniz.

Malzemeler:

 • 1 yumurtanın beyazı
 • 1 yemek kaşığı yulaf unu
 • 1 tatlı kaşığı acı badem yağı

Yapılışı:

Yumurtanın beyazını bir mutfak robotu ile kar beyazı olana kadar çırpın. Daha sonra içerisine kalan malzemeleri de ilave edin cam bir kasede 5 dakika durmadan karıştırın. Önceden temizlediğiniz cildinize maskeyi eşit miktarda uygulayın ve 10 dakika bekleyin. Daha sonra ılık bir su ile yıkayarak haftada 1 tekrarlayın.

Cilde iyi gelen yağlar ve faydaları

Avokado yağı ile cilt bakımı nasıl yapılır?

Avokado yağı birçok ünlünün öğle yemeğini süsledi. Şimdi ise güzellike sektörüne adım atarak birçok insanın hayallerindeki cilde sahip olmasını sağlıyor. Her cilt tipi için ayrı şekilde kullanılan avokado maskesi, her cildin derdine deva oluyor. Gelin hep beraber her cilt tipine uygun avokado yağı içeren maskelere bir göz atalım.

Kuru ciltler için avokado yağı maskesi

Genellikle kuru cilt, kış aylarında önümüze gelen bir durumdur. Dışarıdaki soğuk havaya karşılık içerideki sıcak ortam, ciltte nem kaybına neden olarak kurumaya sebep olmaktadır. Aslında kuruluk çevresel etmenlerin yanı sıra cilde yapılan yanlış uygulamalar sonucunda da meydana gelebilir. Gelişen bu tip durumlar genellikle kimyasal paketler olarak adlandırılan hazır maske ve kozmetik ürünü sonucunda meydana gelir. Doğal yağlar ve evimizde bildiğimiz güvenli malzemelerimizle gelin maskemizi kendi istediğimiz ölçüde hazırlayalım:

Malzemeler:

 • Yarım muz
 • 1 buçuk tatlı kaşığı avokado yağı
 • 1 yemek kaşığının yarısı kadar yulaf ezmesi
 • 1 tatlı kaşığı bal

Yapılışı:

Öncelikle yarım muzu ve balı birbiri ile özdeşleşene kadar karıştırın. Homojen bir kıvam aldığında içerisine toz haline getirdiğimiz yulaf ezmesini ilave edelim. Burada mutfak blendarından yardım alabilirsiniz. Daha sonra içerisine avokado yağını ilave ederek karışımı hazır hale getirelim. Karışımı yaklaşık olarak 15 dakika buzdolabında dinlenmeye bırakın. Karışım dinlenirken, cildinize buhar banyosu yapın. Gözenekleriniz tamamen açıldıktan sonra yüzümüze ince bir tabaka halinde uygulayın. 25 dakika cildinizde kalsın. Maskeyi cildinizden çıkartmak için ılık su ile durulayın. Son işlemde ise cildinizi yağ bazlı bir nemlendirici ile nemlendirmeyi unutmayın.

Yağlı ciltler için avokado yağı maskesi

Cildimize özen göstermek, ruhen faydalı olduğu gibi cildimizi de mutlu edecektir. Yağlı cilt genellikle sebum değeri yüksek ve yoğun nem içeren cilt tipidir. Yapılan maskeler genel olarak cildin yağ oranını dengelemeye yöneliktir. Bu durumda ciltteki ağırlığı kaldıracaktır. Temiz ve fazla sebumsuz doğal parlak bir cildi maskelerle elde edebiliriz. Lakin bundan önce sağlıklı beslenmeyi de ihmal etmeyin.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı avokado yağı
 • 1 buçuk tatlı kaşığı limon suyu
 • 2 yemek kaşığı saf yeşil toz kil

Yapılışı:

Öncelikle saf yeşil toz kili krem kıvamına getirmek için içerisine avokado yağı ilave edip homojen olana kadar karıştıralım. Daha sonra içerisine limon suyu ekleyin ve dinlenmeye bırakın. Temiz cildinize ince bir tabaka halinde sürün. Bu işlemi 2 haftada 1 yapmanız yeterli olacaktır. Maske cildinizde kuruyana kadar bekleyin ve ılık su ile cildinizden arındırın. Son olarak ise cildinize uygun su bazlı bir nemlendirici ile nemlendirmeyi unutmayın.

Karma ciltler için avokado yağı maskesi

Özellikle 20’li yaşlarda meydana gelen karma cilt tipi, cildin yağ ve nem dengesizliğinden kaynaklanmaktadır. Cilt aynı anda hem kuru hemde yağlı bir yapıya sahiptir. Genellikle yağlı olan kısımlar sebumun çok üretildiği alın, çene ve burundadır. Bu durumun önüne sağlıklı beslenmek ve yapılan cilde uygun maskeler ile geçilebilir. Bunun için ise en doğru maske şu şekildedir.

Malzemeler:

 • Yarım salatalık
 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 yemek kaşığı avokado yağı

Yapılışı:

Salatalığı kabuklarından ayırın ve bir rende yardımı ile rendeleyin. Suyunu çıkarın ve yoğurt, avokado ile karıştırın. 20 dakika buzdolabında beklettikten sonra pamukları karışımın içerisine batırıp cildinizde bekletin. Ortalama olarak 30 dk bekletin. Daha sonra haftada 2 kez olmak koşulu ile ılık su ile maskeyi cildinizden arındırın.

Normal ciltler için avokado yağı maskesi

Normal ciltler, diğer ciltlere nazaran bakımı daha kolay olan bir cilt tipidir. Cildinize ne kadar bakım yaparsanız o kadar makyaja daha az yönelecek, daha ışıldayan bir cilde sahip olacaksınız. Normal ciltlerin, diğer ciltlerden avantajı dengeli ve sağlıklı bir cilt tipi olmasıdır. Lakin yinede maske ile desteklenmesi gerekmektedir.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı süt
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı avokado yağı

Yapılışı:

Bal hariç geri kalan tüm malzemeleri cam bir kapta karıştıralım. Balı sulandırarak karışıma ilave ediniz. Buzdolabında ortalama olarak 20 dakika bekletin. Dinlenen maskeyi temiz ciltte 25 dakika bekletin. Süre dolduktan sonra cildinizi ılık su ile masaj yaparak maskeyi arındırın. Son işlem olarak ise cildinizi nemlendirin. Haftada 2 kez yapmanız yeterli olacaktır.

Hassas ciltler için avokado yağı maskesi

Cildinizin hassas bir cilt olduğunu öğrendiğinizde yeteri kadar özen göstermeli ve dış etkenlerden korumalısınız.  Bu cilt tipleri; nemlendirici etkisine sahip sabunlardan ve koku vaad eden sabunlardan uzak durmalıdırlar. Hassas ciltlerin temizliği sağlanırken sivilce ve siyah noktaların oluşumunu minimumda tutmak önemlidir. Bunların yanı sıra aslında her cilt tipinin ihtiyacı olduğu gibi günde 2 litre su içmek oldukça önemlidir. Su cildin daha nemli ve esnek kalmasına yardımcı olur. Hassas ciltler için en doğru maskeyi bulduğunuzda, bebek gibi bir cilde merhaba diyeceksiniz.

Malzemeler:

 • 4 tatlı kaşığı yoğurt
 • 3 tatlı kaşığı yulaf ezmesi
 • 3 damla avokado yağı

Yapılışı:

4 tatlı kaşığı yoğurdu bir kapta akışkan bir hal alana kadar karıştırın. Daha sonra yulaf ezmesini toz haline getirip karışıma ilave edin. Tamamen karıştığına emin olduktan sonra 3 damla avokado yağını karışıma ekleyin. Krem kıvamını aldıktan sonra cildimizi temizleyelim. Bu sırada karışımın ağzını bir streç film ile kapatın. Maske sürmeye hazır hale geliğinde ince bir tabaka halinde cildinize sürün ve 25 dakika cildinizde bekletin. Maskeyi cildinizden çıkartmak için ılık bir su tercih edin. Pamuk bir havlu ile cildinizi kurulayın ve nemlendirin. Haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır.

Avokado yağı ile yapılan maskeler hakkında merak edilen sorular

Avokado yağı ciltte kullanılmasından dolayı hakkında merak edilenleri peşinde getirdi. Bizde sizler için Avokado yağı ile yapılan maskeler hakkında merak edilen soruların cevaplarını derledik.

Avokado yağı cildi sıkılaştırır mı?

2011 yılında yapılan bir incelemeye göre, yağdaki E vitamini, beta karoten, D vitamini, protein, lesitin ve esansiyel yağ asitleri ciltte gözle görülür bir sıkılaşmaya neden olduğunu kanıtlamıştır.

Avokado yağı cildi bronzlaştırır mı?

Avokado yağının cildi bronlaştırma etkisi vardır.

Avokado yağı göz çevresine sürülür mü?

Göz çevresi, yüzün geri kalan bölgelerine göre oldukça hassastır. Dolayısıyla yapılacak yanlış bir uygulama göz çevresini yakabilir. Lakin avokado yağını su ile seyreltmeniz taktir de göz çevresine uygulayabilirsiniz.

Avokado yağı yüzü güzelleştirir mi?

Avokado yağı, E vitaminine ek olarak potasyum, lesitin ve dermisi besleyen ve nemlendiren diğer birçok besin içerir. Epidermis olarak bilinen cildin en dış tabakası bu besinleri kolayca emer ve bu da yeni cildin oluşmasına yardımcı olur. Buda avokado yağının cilt bakımında vazgeçilmezi haline getirir. Avokado yağını düzenli kullanırsanız cildiniz bebek gibi olacaktır.

Avokado yağı sivilceye iyi gelir mi?

Avokado yağı, cilt yüzeyinde kısa süreliğine bırakıldığında ve ılık suyla durulandığında, yağlı bir kalıntı bırakmadan cildinizi nemli tutabilir. Bu ciltte oluşabilecek sivilce riskini azaltabilir. Avokado yağı ayrıca sivilce ile ilişkili kızarıklık ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek anti-inflamatuar etkilere sahiptir.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler