Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına 100 bin lira nakdi yardımda bulunuyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına 100 bin lira nakdi yardımda bulunuyoruz”
Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına 100 bin lira nakdi yardımda bulunuyoruz”
14 Şubat 2023

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına 100 bin lira nakdi yardımda bulunuyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) merkez binasında gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’nın akabinde basın açıklaması yaptı.

Türkiye’nin 6 Şubat günü yaşanan 2 büyük sarsıntıyla tarihinde eşi gibisi görülmemiş bir alanda ve şiddette sarsıldığını lisana getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, zelzelenin kırılan fay uzunluğuna bağlı olarak yıkım tesirinin takriben 500 kilometrelik hissedilen tesirinin ise bin kilometrelik geniş bir alana yayıldığını bildirdi. Zelzelenin 7 kilometre üzere yüzeye yakın bir noktada yaşanmasının çarpan tesiriyle yıkımı arttırdığını söyleyen Erdoğan, zelzelelerle en güçlü atom bombalarının yüzlercesine denk bir güç ortaya çıktığını aktardı. Dünyadaki birçok sarsıntının okyanusta yaşanıp karayı etkilediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaşanan sarsıntının direkt karada gerçekleştiğini aktardı.

Hayatını kaybedenlerin sayısı 35 bin 418’e yükseldi

Ülkemiz topraklarında güneye hakikat 3 metre kaymaya yol açan zelzelede hayatını kaybedenlerin sayısının 35 bin 418’e yükseldiğini belirten Erdoğan, ”Vatandaşımın her birine cenabı Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum. 105 bin 505 yaralımıza acil şifalar diliyorum” dedi.

Deprem bölgesinde enkaz haline gelen 19 bini aşkın binadan 15 bininin müdahalesinin tamamlandığını açıklayan Erdoğan,”Deprem bölgesindeki yaklaşık 369 bin binadaki 1 milyon 850 bin mesken ve iş yeri Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı grupları tarafından incelendi.Dünya sarsıntı tarihinde bile eşine az rastlanır zelzelelerin üst üste yaşanması hasarları arttırdı. Milletimizde tüm fertleriyle depremzedelerin imdadına yetişmek ve onlara yardım göndermek için harekete geçmiştir” diye konuştu.

Kamu vazifelileri ile vatandaşların başlattığı çalışmalara öteki yerlerden gelen takımların de katıldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “AFAD Merkezi ile vilayetlerimiz ortasındaki yakın uyumla zelzelenin etkilediği yerlere ulaşıldı. Türkiye’nin öteki 71 vilayetinden gelenlerle birlikte yaklaşık 250 bin kamu görevlimiz çalakalmalarda yer alıyor. Direkt arama kurtarma çalışmalarına iştirak eden profesyonel takım sayısı 35 bini aştı” sözlerini kullandı.

“Kaybedecek tek bir dakikamız bile olmadığının şuuruyla hasar tespiti biten her yerde derhal inşa çalışmasına geçeceğiz”

İlk belirlemelere nazaran sarsıntı bölgesinde 47 bin binadaki 211 bin konutun, yıkılmış, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğunun tespit edildiğinin bilgisini paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, son vatandaşın da oradan çıkarana kadar çalışmaların sürdürüleceğini belirtti. Arama kurtarma çalışmalarını tümüyle bitirdikten sonra enkaz kaldırma süreçlerini hızlandıracaklarını kaydeden Erdoğan, ”Depremin yıktığı yahut oturulamaz hala getirdiği her meskeni her iş yeri tekrar inşa edeceğiz. Yıkılan binaların altında kalan son vatandaşımızı da oradan çıkarana dek çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Kaybedecek tek bir dakikamız bile olmadığının şuuruyla hasar tespiti biten her yerde derhal inşa çalışmasına geçeceğiz” açıklamasını yaptı.

Mart başı prestijiyle 30 bin konutun inşasına başlanacak

Depremin yıktığı yahut oturulamaz hale getirdiği her meskeni, her iş yerini yine yapıp hak sahiplerine teslim edeceklerini söz eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mart başı prestijiyle 30 bin konutun inşasına çabucak başlanacağını duyurdu. Erdoğan, “Amacımız, 1 yıl içinde sarsıntı bölgesinin tamamındaki konut muhtaçlığını çözecek sayıda kaliteli ve inançlı yapının inşasını tamamlamaktır. Yerinde ihya edilebilecekleri yerinde, taşınması gerekenleri uygun alanlarda inşa edeceğimiz konutlarla zelzelenin yıkımlarını tümüyle telafi edeceğiz. Yılgınlığa, bezginliğe, yorgunluğa, yeise asla kapılmadan, beraberce bu felaketin acısını dindirecek, yarasını saracak, kayıplarını telafi edeceğiz. Hiçbir vatandaşımızı maddi-manevi açıdan sahipsiz bırakmayacak, yardım ve barınma çalışmalarının sürmesini sağlayacağız” dedi.

Kademeli olarak birkaç ay içerisinde fay sınırlarının uzağında inşa edilecek tüm konutların üretimine geçilmiş olacağını açıklayan Erdoğan, “Depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına, acil muhtaçlıkları için 100 bin lira nakdi yardımda bulunuyoruz. Önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak gereksinimlere nazaran vatandaşlarımıza ek dayanaklar yapacağız. Bölgedeki işletmelere yönelik ek kredi garanti fonu kefaletli kaynaklar hazırlanmıştır” diye konuştu.

“AFAD’a toplamda 136 milyon 589 bin lira bağışta bulunma kararı aldık”

Yurt içinde ve dışında AFAD’a yapılan, şimdilik fiyatı 8,3 milyar lirayı bulan yardımların tamamının zelzele bölgesi için kullanıldığını söyleyen Erdoğan, toplam 1,6 milyon depremzedenin barınma gereksiniminin karşılanmış durumda olunduğunu lisana getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, vergi ertelemelerinden bankacılık düzenlemelerine kadar pek çok ögesi içeren zorlayan sebep halinden yaklaşık 638 bin mükellefin yararlanacağı bilgisini paylaşarak, “Yarın akşam saat 20.00’de de Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Azerbaycan’daki tüm televizyon kanalları ve radyoların iştirakiyle ’Türkiye tek yürek’ sloganıyla bir yardım kampanyası düzenlenecek. Kabine üyeleri ve kabine toplantısına iştirak eden kamu vazifelileri olarak şahsımızın ve arkadaşlarımızın maaşlarından yaptıkları taahhütler ve iş insanı bakanlarımızın katkılarıyla depremzedeler için AFAD’a toplamda 136 milyon 589 bin lira bağışta bulunma kararı aldık” dedi.

“Kurulan çadır sayısı 175 bini geçti”

Depremin 3’üncü gününden itibaren büyük yıkım ve can kaybı yaşanan 10 ili ziyaret ederek, çalışmaları yerinde gördüklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın gece gündüz AFAD merkezinde bakanlarla birlikte çalışmaların uyumunu yürüttüğünü söyledi. Kurulan çadır sayısının 175 bini geçtiğini söz eden Erdoğan bakanların birinci günden itibaren bölgesindeki vilayetlerde canla başla çalıştığına dikkat çekti.

Bir yandan yıkıntıları kaldırırken, öbür yandan kış kaidelerinde milyonlarca vatandaşa en insani koşullarda barınma imkanı sağlayacak kapasiteyi oluşturmanın çabasında olduklarını lisana getiren Erdoğan, “Halihazırda yaklaşık 890 bini kamu yurtları ve tesislerinde, 50 bini otellerde olmak üzere, toplamda 1,6 milyon depremzedenin barınma gereksinimini karşılamış durumdayız. Tahliyeler ve kendi imkanlarıyla yaklaşık 2 milyon 200 bin vatandaşımızın da bölge dışına çıktığını kıymetlendiriyoruz. Kurulan çadır sayısında 175 bini, konteyner sayısında 5 bin 400’ü, bölgeye gönderilen battaniye sayısında 2 milyon 652 bini geçtik. Katar’dan yola çıkmaya başlayan 10 bin konteyneri, ülke içinden ve dışından yapacağımız desteklerle gereksinim sahiplerinin hizmetine vereceğiz. Hakikaten pek hoş, çağdaş bu 10 bin konteyner, Katar’da Dünya Kupası esnasında yapılmıştı. Sağ olsun Katar Buyruğu, bu 10 bin konteyneri ülkemize gönderiyor ve şu an prestijiyle gemiler bir taraftan temin ediliyor ve birinci gemi şu anda yolda. Natürel bu seyahat biraz da taban 7 saat sürüyor. Bu gemilerin peyderpey gelişiyle İskenderun, Mersin limanlarından inşallah bölgeye bu konteynerlerin dağıtımı yapılacak” açıklamasını yaptı.

“Bölgeye bağışlar ve başka yollarla getirilen gereç adedi 25 milyona ulaştı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kıyafet, besin, paklık eseri ve başka materyallerin bölgeye akışının kesintisiz sürdüğünü belirterek bölgeye bağışlar ve başka yollarla getirilen materyal adedinin 25 milyona ulaştığını kaydetti. Kültür ve Turizm Bakanlığının turizm dönemi sebebiyle kapalı olan oteller ile ülke genelinde tüm otellerin kapasitelerinin belli bir kısmının depremzedelere tahsis edilmesini temin ettiğini açıklayan Erdoğan, kamu misafirhaneleri başta olmak üzere, başka barınma tesislerinin de bu gayeyle hizmet verdiğini belirtti.

“71 vilayetimizdeki birinci ve orta dereceli okullarda eğitim öğretim 20 Şubat’ta başlayacak”

Türkiye’nin en süratli ve faal formda harekete geçirilebilir konaklama potansiyeli olan Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtları da öğrencilerin mağduriyetine meydan vermeden depremzedelere açtıklarını söz eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hepsine de şükranlarımızı sunduğumuz binlerce üniversite öğrencimiz, akademisyenimiz, idari işçimiz, zelzele bölgesindeki çalışmalarda etkin vazife alıyor. Ulusal Eğitim Bakanlığımıza bağlı zelzele bölgesindeki tüm okullarda da ikinci periyotta devam kaidesi aranmayacaktır. Öteki 71 vilayetimizdeki birinci ve orta dereceli okullarda eğitim öğretim 20 Şubat’ta başlayacaktır. Zelzele bölgesindeki 20 bin 868 okul binasından yalnızca 95’inin yıkık ve ağır hasarlı olması, 1 Mart prestijiyle isteyen öğrencilerimiz için bu 10 vilayetimizdeki buna Elazığ’ı da ek edeceğim, 11 vilayetimizde koşulları uygun okullarımızda eğitim öğretime başlama imkanı veriyor” formunda konuştu.

Erdoğan, çocuklarını öbür vilayetlerdeki okullara nakletmek isteyen ailelerin tamamının talebini karşılayacak kapasite oluşturduklarını belirterek, eğitimci ordunun barınmadan besine, arama kurtarmadan dayanak tertiplerine kadar her alanda yürüttüğü çalışmaları takdirle takip ettiklerini söyledi.

“Emniyet teşkilatımız 73 bin, jandarmamız 65 bin çalışanıyla bölgede her mevzuda gece gündüz hizmet veriyor”

İçişleri Bakanlığının AFAD başta olmak üzere, tüm merkez ve mülkiye teşkilatıyla polisiyle jandarmasıyla kıyı güvenliğiyle belediyeleriyle birinci andan itibaren zelzelenin yükünü omuzlanmış vaziyette olduğunu söz eden Erdoğan, “Emniyet teşkilatımız 73 bin, jandarmamız 65 bin çalışanıyla bölgede her hususta gece gündüz hizmet veriyor. AFAD uyumunda faaliyet gösteren 10 bine yakın gönüllünün çabalarıyla adeta destan yazıldı” dedi.

“Madencilerimizin cansiparane verdikleri uğraş hiçbir vakit anılarımızdan silinmeyecektir”

Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin, kara, deniz ve hava kuvvetleri dahil tüm ögelerini depremzedelere yardımcı olmak, enkazları kaldırmak, güvenliği sağlamak, lojistik hizmetlerini yürütmek üzere seferber ettiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Halen bölgede vazife yapan 28 bin kahraman Mehmetçiğimize gösterdikleri çabalar ve yaptıkları fedakarlık için buradan bir kere daha teşekkür ediyorum. Sıhhat Bakanlığımız, bölgeye gönderdiği bin 259 ambulanstaki 3 bin 759 işçi ve 3 bini aşkın UMKE çalışanıyla mevcut hastanelere ek olarak kurduğu sahra hastaneleriyle hem yaralılarımıza hem depremzedelerimize hizmet veriyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız, kapanan yolların ve Hatay Havalimanının bir an evvel faaliyete geçmesi için harekete geçerken, Türk Hava Yollarımız da arama kurtarma takımlarını bölgeye depremzedelerin başka vilayetlerimize naklini gerçekleştiriyor. İşte 5 günde Hatay Havalimanını tekrar devreye aldık. Güç Bakanlığımız, yıkılan direkler ve ziyan gören altyapı sebebiyle kesilen elektrik ile doğal gazı bir an evvel kentlerimize vermek için ilgili kuruluşları hızla harekete geçirdi. Bu ortada Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanlığımız, Zonguldak Türkiye Kömür İşletmelerinden buradaki sarsıntı bölgesine gelen tüm madencilerimizin nitekim cansiparane verdikleri gayret hiçbir vakit anılarımızdan silinmeyecektir. Açtıkları tüneller ve bu tünellerden depremzedelerimizi çıkarmaları, hakikaten harika hallerdi” diye konuştu.

“Yekpare hareket etmemiz gereken bir vakitte ne yazık ki Türkiye’de siyaset, belirli bir kısmıyla ana muhalefet önemli manada çirkinleşti”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığının, depremzedelere psikososyal dayanaktan kimsesiz çocuklara, yaşlılara ve engellilere sahip çıkmaya kadar 5 bin 108 çalışanıyla vazife alanındaki sorumluluklarını yerine getirmeye devam ettiğini belirterek, Adalet Bakanlığının hem cenazelerin defni için gereken türel süreçleri hem yıkılan binaların sorumlularıyla ilgili takibi hem de asayişle ilgili çalışmaları yürütmek için bölgede yüzlerce savcı görevlendirdiğini açıkladı. Erdoğan, “Tarım ve Orman Bakanlığımız, DSİ vasıtasıyla bölgedeki barajların denetimini yaparken, Orman Genel Müdürlüğümüzün işçisi ve ekipmanını arama kurtarma ve yardım çalışmaları için yönlendirdi. İşte siyaset burada berbatlaştı. Ne yaptılar? Barajların patladığından ve barajların ne yazık ki artık su tutamaz hale geldiğinden bahsetmeye başladılar. Bu toplumsal medyanın, bu noktada attığı iftiralarla bilhassa bu güç vakitte bir olma, yekpare hareket etmemiz gereken bir vakitte ne yazık ki Türkiye’de siyaset, muhakkak bir kısmıyla ana muhalefet önemli manada çirkinleşti” dedi.

“Bu iftiralar, asla milletim tarafından affedilmeyecektir”

Depremle ilgili toplumsal medya üzerinden palavraların ortaya atıldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sermaye Piyasası Şurası (SPK) önünde açıklama yapan CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na sert reaksiyon gösterdi. Erdoğan, “Bakıyorsunuz, kalkıyor Borsa İstanbul’daki atılan adımlarla alakalı SPK’nın önüne gidip şov yapıyorlar. Bu milletin paralarının SPK’da yahut da farklı yerlerde yok edildiğinden bahsediyorlar. Bu çeşit şeylerle ilgili elinde belgen varsa hayat uzunluğu bu tıp dokümanlarla esasen konuşmadın, senin hayatın palavra, daima palavralarla hareket ettin. Burada da yalancının mumu yatsıya kadar yanar, bunu bilesin. Senin mumun çoktan yandı ve yanmaya da devam ediyor. Bu iftiralar, asla milletim tarafından affedilmeyecektir. Yıllarca seçim bölgelerinde gezip dolaştım, artık de afet bölgelerinde dolaşıyorum ve yeniden bu bölgelere gidip vatandaşlarla hemhal olacağım” açıklamasını yaptı.

“2,2 milyon çiftçinin destekleme ödemesi öne alındı”

Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) müracaatların 8 Mayıs’a kadar uzatıldığı bölgedeki 2,2 milyon çiftçinin destekleme ödemesini öne aldıklarını söz eden Erdoğan, “Ticaret Bakanlığımız sarsıntı fırsatçılarına göz açtırmamak için kontrollerini artırırken, esnaf ve sanatkarımıza da dayanak veriyor. Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığımız, ülkemizin önde gelen üretim bölgelerinden biri olan zelzele yaşanan kentlerimizdeki çalışanlarımıza yardımcı olacak ve Toplumsal Güvenlik Kurumu hizmetlerini kolaylaştıracak adımları atıyor. Dışişleri Bakanlığımız, diplomatik temsilcilerimiz vasıtasıyla yurt dışındaki vatandaşlarımızın ve ülkemize gelecek grupların taleplerini karşılayacak önlemleri alıyor. Diyanet topluluğundan madencilere, sivil toplum kuruluşlarından iş dünyasına kadar herkesin depremzedelerin yükünü hafifletmek için cansiparane çaba sarf ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

“Deprem felaketini, siyasi ranta dönüştürme peşinde koşanları affetmeyeceğiz”

Tüm kurumlara, kamu görevlilerine, sivil toplum kuruluşlarına ve gönüllülere emekleri, fedakarlıkları ve çabaları için teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletlerin ve devletlerin asırlar boyunca karşılaşabilecekleri nadir felaketlerden birinin yaşandığını ve birliğe, beraberliğe, dayanışmaya ve vicdana en çok muhtaçlık duyulan bir periyottan geçildiğinin altını çizdi. Erdoğan, “Bozguncuların fitnelerine, palavralarına, hezeyanlarına muhakkak prestij etmeden, ülkemizden bu felaketin izlerini silmek, insanlarımıza aydınlık bir gelecek kurmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Milyonlarca insanımızın zelzele felaketinin yıkıntıları önünde acıyla kıvrandığı, oburlarının onların acılarını paylaştığı bir ortamda yalnızca siyasi çıkar elde etmek için sağa sola saldıranları görmekten doğrusu keder duyuyorum. Yürekleri kavrulan insanların hislerini istismardan ırkçılığa, fedakarca yürütülen çalışmaları kıymetsizleştirmek için iftiraya ve dezenformasyona kadar her türlü çirkefliği sergileyenleri şimdilik biz de not ediyoruz. Beşerler can kaygısındayken SPK önüne gidip siyaset yapanları, öğrencilerimizi kışkırtanları, insanları devletlerine karşı tahrik ederek canla başla yürütülen faaliyetleri sabote etmeye kalkanları asla unutmayacağız. Milletimize olan hürmetimiz gereği, şu anda temsil ettiğim makamın gereği, sarsıntı felaketini, siyasi ranta dönüştürme peşinde koşanları elbette affetmeyeceğiz lakin onların düzeyine de inmeyeceğiz. Artık yaraları sarma, acıları dindirme, yıkılanları yapma, milyonlarca insanımızı tekrar hayata bağlama vaktidir. Vaktimizi, gücümüzü ve imkanlarımızı yalnızca bunun için kullanıyoruz” tabirlerini kullandı.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler