Dogecoin Nedir? Yatırımlarınızı Ne Kadar Arttırır?

Dogecoin Nedir? Yatırımlarınızı Ne Kadar Arttırır?
Dogecoin Nedir? Yatırımlarınızı Ne Kadar Arttırır?
2 Şubat 2021

Dogecoin mizah yapılırken ortaya atılan Shiba Inu cinsi sevimli köpekten esinlenerek ün kazanan para birimidir. Elon Musk’ın da makarası olarak şöhretine yeni bir espri kazandıran bu para birimi ile daha önceden tanıştınız mı? Dogecoin Nedir? Yatırımlarınızı Ne Kadar Arttırır? yazımızda Dogecoin’i sizlerle tanıştırmış olacağız. Keyifli okumalar.

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.

İlginizi Çekebilir: Simple Token (OST) Nedir? Yatırımınızı Ne Kadar Arttırır?

Dogecoin Nedir?

Dogecoin, anında, eğlenceli ve modern bankacılık fiyatlarından serbest bir tesviye sistemi ortaya koymaya karar kılan yazılım çalışanları Billy Markus ve Jackson Palmer aracılığı ile Litecoin tabanlı temin edilen bir kripto para çeşididir. Daha ticari uygulanabilmesi çok az bile olsa da sosyal medya üyelerinin ilgi çekini ve odaklanmalarını sağlayan birim kavramlar için bir internet ücreti ve bağış geleneği olarak kullanma sonucu Dogecoin ilgi almaya başlamıştır. Sembolünde bir internet sayfası üzerinde popülerlik kazanan Doge’un ilham alarak Shiba Inu cinsli bir köpek konuk edilmiş oldu. 6 Aralık 2013 tarihinde tanınmış oldu ve 7 Ocak 2018 tarihinin pazar günü yükseklerde olan 1.986.736.955 ABD para birimi dolar ile piyasa kıymetine ulaşarak, kendi çevrimiçi birliğini hızla gelişim sağlamasına neden olmuştur. Dogecoin Türkçe de Aya ya da Aya doğru olarak yansıtılan To the moon! prensibiyle hatırlanmaktadır. Biraz önce de belirttiğimiz üzere Dogecoin kendi teknolojisi aracılığı ile değil topluluğu ile ön plana gelmektedir. Çoğu topluluk kullanıcıları Dogecoin’i yatırım aracı olarak görmemektedirler. 

Dogecoin Tanımı

Dogecoin, Litecoin’in Scrypt gerekçelerine girmesine rağmen, blok süreci Litecoin’in 2,5 dakika sürecine kıyaslarsak yalnızca 1 dakika kadar olmaktadır. Bu, Dogecoin’in Litecoin’den daha çok hızlı olacağı anlamına gelmektedir. Hızlı işlem süreçleri ve düşük işlem fiyatlar sunmasının yanında, Dogecoin’i özel olarak ortaya çıkarmış olduğu komisyondur. Dogecoin asıl olarak bir mizahi şaka amacıyla ortaya çıkmış bulunmaktadır. Hedef internette oldukça ün kazandıran komik görüntü sağlamak amaçlı Shiba Inu köpeğine bir imaj yaratarak popülerlik kazandırmayı dışarıya gösteriliyordu.  Geliştirilmesinden şimdiye kadar, kripto para değerinin ünü ve şöhreti ise hiç kimsenin beklemediği bir biçimde artış sağladığı görülmektedir. Kripto para değerinin pek çok vefalı hayranı ile seneler arasında oldukça büyük bir birlik olarak epey iyi düzeye geldiği söylenmektedir.

Konsey, Dogecoin aracılığı ile kimi zaman akıl almaz etkinliklerde bulunmaktadırlar. Kripto para biriminin kullanımı sağlayarak, Jamaika kızak ulusal ekibi için para toparlamak uğrunda Soçi Kış Olimpiyatları’na gitmek, Kenya’nın köy kıyımında bir kuyu meydana getirmerk için içtikleri suya ulaşım projesini mal etmek gibi pekçok olağan dışı ve epey ilgi alan teşkilat yapmaktadırlar. Dogecoin’in şu zamanki ortalıklık ederi250 milyon dolar civarında olduğu görülmektedir. Topluluk fonlama çalışması esnasında kullanılmasından kaynaklı Dogecoin’in kıymetinde vaktince daha çok yukarılara doğru ilerleyeceğinden kaynaklık çok daha fazla kripto para uzmanı aracılığı ön görülmektedir.

Dogeconi Ne Oluyor Ve Nasıl Keşfedildi?

Dogecoin, Portland, Oregon’dan IBM yazılım teknisyenleri Billy Markus ve Bitcoin’den epey geniş bir nüfusa ulaşabilecek bir sayısal para değeri oluşturmak amacıyla yola koyulmuş Adobe yazılım teknisyenleri Jackson Palmer aracılığı ile birlikte kurulmuştur. Ek olarak başka kripto paraların çekişmeli geçmişinden uzak durmak öncelikli amaçları meydana gelmiştir. Dogecoin onay alarak 6 Aralık 2013 tarihinde piyasaya çıkmıştır ve ilk 30 gün içerisinde buraya tıklayarak sitesinde bir milyondan fazla ziyaretçi topluluğunu meydana getirmiştir.

Ocak 2014′ yılında Dogecoin’in işlem cirimi, Bitcoin ve başka bütün kripto para ünite toplamını kısa bir zaman içerisinde geride kalmasını sağladı. Fakat piyasa ederi Bitcoin’in büyük oranda gerisinde kalmasına neden olmuştur. İlk başlarda Dogecoin, bütün blok madenciliği için alınan gelişi güzel bir ödül içermekteydi fakat Mart 2014 senesinde bu eylem daha sonra durgun bir blok ödülüne çevrilme kararı almıştır.

2017 senesinden, 2018 yılının başına kadar süren kripto para yükselme savaşı esnasında Dogecoin, 7 Ocak 2018 senesinde 0,017 dolar yükselişine geçmişken ve net piyasa ayrıcalıkları 2 milyar USD değerine yaklaşmıştır.

Dogecoin’ın Özellikleri Neler?

 • Günümüzde faslında 122 Milyar adet Dogecoin bulunmaktadır. Bu miktarda çok fazla adeti bulunma nedeni adet miktarına kıymeti oldukça düşük olarak kalmaktadır ve özellikle söylemeliyiz  ki Bitcoin tarzında şöhret kazanmış zincirlerin epey hızlı dolup gönderim ücretinin arttığı zaman içerisinde kendisine mikro ödeme seçenekleri için bir aracı olarak kullanım imkanı bulmuş ve şaka olmanın beraberinde ciddi işlevsellik bulundurabileceğinden de ortaklığa göntermiştir.  
 • Süreç içinde kripto para topluluklarının neredeyse her kesimi aracılığı ile benimsendiğinden Dogecoin’in kendisine, rakiplerine göre epey dağıtık ve eğlence sunan bir ağ kurma şansı ortaya koymuştur. Açık köken kodlu bu ağ, bir çok farklı programcının desteğini alarak devamlı işlevselliğini artırma yönünde politika benimsemiş ve bütün ciddiyetsizliğini ortaya koymasına rağmen her gün var olup, yok olan bir çok rakibinden de uzun süre ayakta kalmıştır.
 • Dogecoin esprileri internette bir sezon o kadar geniş ses bulmuştur ki, Tesla ve SpaceX örneklerini verecek olursak şirketlerin bilinen CEO’su Elon Musk bile Twitter’da bu esprilerin içerisine dahil oldu ve Twitter biyografisini Dogecoin CEO’su olarak değiştirmiştir. Bir müddet Dogecoin hakkında tweetler attıktan bir süre sonra da Eski Dogecoin CEO’su olarak durumunu güncelleyen Musk, takip ettiğimiz birkaç gün içerisinde de sürekli yaptığı bu şakaya bir son verip biyografisinde Dogecoin’i tamamen kaldırarak sona erdirmiştir. 
 • Billy Markus ve Jackson Palmer aracılığı ile yaratılan Dogecoin, teknik bakımdan araştırıldığında Scrypt alt yapılı hash algoritması kullanmakta ve madencilik tekniğiyle elde edilebilmektedir. Her bir blok ödülünde 10 bin Dogecoin madencilere ödül olarak verilmesi sağlanmaktadır. 
 • Dogecoin, asıl itibari ile Litecoin’e kökenleri dayanıyor. Yani Litecoin’de yapılan bütün değişiklik ve güncellemeler kripto para değeri için de aynı zaman geçerli olmaktadır. Dogecoin hiçbir süreçte Blockchain’de fark atan bir teknoloji ortaya koymak için yola çıkmadığı ispatlamaktadır. Bunun yerine kolay bir kripto para değeri işlem uygulaması olmayı prensip edindiği ön görülmektedir.
 • Dogecoin, çok az işlem fiyatları ile düşük bir birimde kalmış oldu ve bu, yatırım işlemini gerçekleştirmek için beklemek yerine bireylerin gerçekten kullanacakları bir kripto para birimi olması anlamında epey işlevsel bir duruma gelmesine sebep olmuştur. DOGE, kullanıcıların internet aracılığı ile memnun kaldıkları için beğenilerini üzerine çeken en ünlü kripto para olarak tanınmaktadır.
dogecoin-nedir-yatirimlarinizi-ne-kadar-artirir-64644646
Dogecoin Nedir? Yatırımlarınızı Ne Kadar Arttırır?

Dogecoin Avantajları Nelerdir?

 • Dogecoinin en önemli avantajlarından birisi, başka altcoinlere oranla daha çok hızlı olmasıdır. Başka kripto para değeri ile epey iyi sayılabilecek 60 saniyelik bir blok sürecine sahip olmaktadır.
 • Dogecoin , Düşük fiyatı sebebiyle küçük işlemler için uygun gelmektedir. Toplam arzı epey çok olduğu için fiyatı hesaplıdır ve gönderirken küsürat değerleriyle uğraşmanız gerekmez.
 • Dogecoin düşük işlem bütçesine sahiptir.
 • Düşük değeri sebebiyle, dogecoin çevrimiçi rüşvet Tokeni ya da oyun ücreti olarak ön plana çıkmaktadır. Buda topluluğa süreç içerisinde daha fazla kişinin katılmasıyla sonuç göstermektedir.

Dogecoin Dezavantajları Nelerdir?

 • Ekonomik değerde bir kripto para olduğundan başka altcoinlere oranla bütçesi daha dengesizdir.
 • Başka altcoinlere göre çok daha az güvene sahiptir.
 • Proof Of work (PoW) işlemleyicisi kullanılmasına rağmen madenciliği düşünüldüğü kadar karlı sayılmamaktadır.

İlginizi Çekebilir: 2021 Yılında Patlayacak 5 Altcoin | Okumadan Yatırım Yapmayın

Elon Musk’tan Dogecoin Hakkında ki Yorumu

Elektrikli araçların üretimcisi olarak tanınan Tesla’nın CEO’su Elon Musk, iyi bir şey olarak nitelendirdiği, kripto para pazarı en yüksek hacimli değeri Bitcoin’in, ana eğilimi dikkat çekmeye hazır olduğundan bahsetmiştir. Musk, geçtiğimiz günlerde Twitter profilindeki biyografi tarafında sadece Bitcoin yazmış bulunmaktadır. Bunun sonrasında birime yönelik olarak orantısı hızla yükselmişti.

Musk, ses alt yapılı bir sosyal ağ olarak Clubhouse uygulamasında ki diyaloğunda, Bitcoin’in klasik finans tarafından geniş kabul görmenin eşiğinde olduğunu düşünüyorum diyor ve başka kripto para birimlerine ilişkili olarak güçlü bir düşünce sahibi olmadığına vurgu yapmaktadır.

Dogecoin Nasıl Alınır?

Dogecoin satın almak için yerli kripto para değeri borsalarında bulunmanız için gerekli olmaktadır. Paribi ve Koinim tarzında yerli kripto para değeri borsalarında hesap oluşturup kişisel bilgilerinize onay verdikten sonra yatırım seçeneklerini değerlendirmeye başlayabilirsiniz.
Hesabınıza EFT, Havale ya da Papara kullanarak para yatırıp hesabınızdaki para ile Dogecoin alabilme seçeneğiniz bulunmaktadır.

Dogecoin Cüzdanı Nedir?

Dogecoin cüzdanı, varlıklarınıza mevcut en yüksek güvenlik düzeyini sağlayacak dijital olarak barındırılan bir depolamadır. Hesabınızı kilit altında tutabileceğiniz ve şifrenizi alabileceğiniz için, telefonunuzu kayıp durumuna düşürseniz bile DOGE cihazınız güven içinde olmasını sağlayacaktır. Güvenliği için pin kodu aracılığı ile sağlanmaktadır.
Dogecoin’in sayısal cihazlarınıza indirebileceğiniz daha çok öneri verilen iki tane kripto para cüzdanı bulunmaktadır. Bu örnekler Dogecoin Core ve MultiDoge’dur.

1 Dogecoin Kaç Türk Lirası?

1 Dogecoin (DOGE) = 0,50843194047367 Türk Lirası tutarına denk gelmektedir.

dogecoin-nedir-yatirimlarinizi-ne-kadar-artirir-64644646
Dogecoin Nedir? Yatırımlarınızı Ne Kadar Arttırır?

Musk ve Bitcoin Geçmişi Hakkında Kısa Bilgi

Musk, geçmişte birkaç arkadaşının kendisini Bitcoin almaya ikna etmeye çalıştığını fakat partiye geç kalmış bulunduğunu söyledi.

Musk ayrıca son günlerde yüzde kırk civarında yükseliş gösteren kripto para değerini Dogecoin’de ki gelişmeleri yorumladı ve bu gelişmeleri açıkça kripto para değerleriyle dalga geçmek için bir şaka olarak yapılmış olduğunu belirterek değinmiş oldu.

Dogecoin Madenciliği Nedir?

Dogecoin madenciliği, Dogecoin blockchain’inde işlem onayı göstererek yeni Dogecoin’lerle ödüllendirilmesi amacındaydı. Kulağa oldukça kolay gibi gelse de aslında göründüğü kadar basit bir işlem değildir.

Dogecoin madenciliği tıpkı piyangoda ki şans gibidir. Piyango oynamak için belirli bir tutarda iş yapmanız gerekmektedir. Aslında cihazınızın iş yapması gerekmektedir.

Aynı işlem bloğu içerisinde aynı anda birden çok bilgisayar çalışmakta fakat sadece biri yeni coin’lerle ödül kazanmaktadır. Yeni coin’leri kazanın nod yeni işlem bloğunu eski işlem bloğuna dahil eden bilgisayar olmaktadır. Bu işlem de karışık matematiksel denklem algoritmaları kullanılarak meydana gelmektedir.

Matematiksel sorunları ilk çözen nod sahibi olmaya hak kazanmaktadır. Daha sonrasında yeni onay alan işlemler bloğu blockchain’in geri kalanına eklenmektedir.

Pek çoğu kripto para değeri madenciliği bu biçimde çalışmakta fakat Dogecoin madenciliği bazı önemli amaçlar diğer coin’lerden biraz çeşitli kalmaktadır. Bu çeşitli amaçlar:

 • Algoritma Yapısı: Bütün kripto para değeri yeni para değeri madenciliği için belirli kurallara sahip olmaktadır. Bu kurallara madencilik ya da hashing algoritması adı verilmektedir.
 • Blok Süreci: Sıfır işlem bloğunun kontrol ederek blockchain’e eklemek için gerekli olan civarda ki süreçdir.
 • Zorlukları: Bu bütün yeni para değeri bloğunun madenciliğinin ne kadar zor olduğunu sembol eden niceliktir. Zorluk sayısının madencilik piyangosunu kazanıp kazanmayacağınızı anlamak mümkündür. Madenciliğin zor durumu madenci adetine göre artış göstermekte ya da alabilmektedir. Zorluk ek olarak blok sürecinin aynı olması için coin’in ilkesi aracılığı ile de ayarlanmaktadır.
 • Ödül Sitemi: Bütün yeni bloğun madencisine ödül verilmiş olan yeni para değeri tutarıdır.

Dogecoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Dogecoin madenciliği yapabilmek için iki çeşit yol bulunmaktadır; solo (kendiniz ile) ya da bir Dogecoin madencilik havuz aracılığı ile.

Not: Dogecoin havuzu, işlem doğrulayarak ödül kazanma şansını arttırmak için işlem güçlerini paylaşan bir grup kullanıcıya verilen isimdir.

Dogecoin Madenciliği: Solo mu Havuz mu?

Dogecoin havuzunun bir parçası halini alarak madencilik yaptığınız süreçte para ödemek zorunluluğundasınızdır. Ek olarak havuz bir blokta işlemi bitirdikten sonra net ödülün yalnızca küçük bir bölümü size vermektedir. Fakat havuzlar solo madencilerden çok daha fazla blok madenciliği tamamlamaktadır. Bu sebeple paylaşılsa bile ödül kazanma şansınız baya fazladır. Böylece sabit bir Dogecoin kaynağına sahip olmuş olma şansını yakalamış olmaktasınız.

Solo madencilik yapmayı düşünürseniz bir işlem onaylamak için daha çok bekleme riskine girmektesiniz çünkü rekabet oldukça fazladır. İlk blok ödülünüzü elde etmek için haftalar ya da aylarca bekleyebilirsiniz. Fakat kazandığınız süreçte bütün ödül sizin olmuş olmaktadır. Paylaşmanıza ve ya maliyet ödemenize gerek kalmamaktadır.

Yeni başlayanlara bir öneri verecek olursak Dogecoin havuzuna katılmaları olmasıdır. Bundan kaynaklı ilk blok ödülünüzü alabilmek için çok beklemek zorunda kalmayacaksınız. Ek olarak bir topluluğun parçası durumuna geleceksiniz ki Dogecoin aslında tam olarak bu olmaktadır.

Dogecoin Madenciliğine Başlamak İçin Neler Gerekiyor?

Dogecoin madenciliğine başlamadan önce ilk olarak bazı alt yapı kriterlerine sahip olmalısınız. Bunlar ise:

 • A PC with either Windows, OS X or Linux operating system
 • İnternet ağ bağlantısı
 • Bir Shiba Inu yavrusu

Ek olarak kazanmış olduğunuz Dogecoin’leri gizleyeceğiniz bir alana da ihtiyacınız olacaktır. Dogecoin’in ana sayfasına giderek bir cüzdan indirebilirsiniz. Buraya tıklayarak gidebilirsiniz.

Önemli Bilgi: Cüzdan örnek verecek olursak, bir e-mail hesabı olarak kabul edilmektedir. Dogecoin almak ya da göndermek işlemleri için açık bir adres bulunmaktadır ve ulaşım için özel bir seçeneği bulunmaktadır. Özel anahtarı e-mailinizi koruyan şifre olarak kabul edilmektedir. Özel anahtarlar oldukça önemlidir ve güvenli bir alanda gizlenmelidir.

dogecoin-nedir-yatirimlarinizi-ne-kadar-artirir-64644646
Dogecoin Nedir? Yatırımlarınızı Ne Kadar Arttırır?

Dogecoin Madencilik Yazılımı

ASIC, GPU veya CPU aracılığı ile madencilik yapmanız fark yaratmamaktadır, burada önemli olarak uyumlu yazılımı da bulmanız önem teşkil etmektedir. Kullandığınız sisteme uygun olan yazılımı devreye sokmalısınız. Her madencilik yazılıma uygun ücretsiz yazılımlar:

 • CPU: Madenciliği şöyle çabucak bir deneyimliyeyim diyorsanız bilgisayarınızın CPU’sunu kullanmanız uygundur. Yalnızca CPU ile yapılan madencilikler için tek yazılım önerimiz CPU miner olacaktır.  Buradan ücretsiz indirebilirsiniz.
 • GPU: GPU ile madencilik yapmak istiyorsanız yazılım seçenekleri daha fazla. İşte birkaçı:
 • CudaMiner– En iyi Nvidia ürünleriyle çalışma sistemine sahiptir.
 • CGminer– Bir çok GPU donanımıyla çalışma özelliğine sahiptir.
 • EasyMiner– Kullanıcı dostu olmasıyla tanınmaktadır. Bu sebeple yeni başlayanlara çok uygun gelmektedir.
 • Scrypt ASIC miner:
 • MultiMiner– Litecoin ve Dogecoin tarzında scrypt tabanlı para birimlerinin madenciliği için harika bir tercih olacaktır. Bitcoin tarzında SHA-256 tabanlı para değerlerinin madenciliğinde de kullanılabilmektedir.
 • CGminer ve EasyMiner, ASIC miner’larla da kullanma imkanına erişebilmektedir.

Dogecoin Bulut Madenciliği

Bulut madenciliği madencilik işlemini yerine getirmeden madencilik yapmak anlamına gelmektedir. Kısaca tanımlayacak olarak aylık ya da yıllık maliyetle dev bir veri merkezinden bilgisayar gücü kiralamanız durumudur. Dogecoin madenciliği kiraladığınız merkezde gerçekleştirilir ve size düşen pay, tarafınıza yollanmaktadır. 

Bulut madenciliğinde yalnızca ihtiyacınız olan Dogecoin cüzdanıdır. Sonrasında ise bir bulut madenciliği havuzu bulup katılma imkânınız size kalmıştır. Eobot, Nice Hash ve Genesis Mining tarzında birimler aylık maliyet karşısında Scrypt tabanlı bulut madenciliği hizmeti vermektedir.

Dogecoin bulut madenciliğinin iyi ve kötü tarafları aşağıda verilmiştir:

Olumlu Yönleri

 • Kendi madenciliğinizi kurmaktan çok daha ekonomiktir. Ek olarak evinizde ısınma sağlayan ve gürültü yapan bir donanım sistemi bulunmamaktadır.
 • Yeni başlayan kullanıcıysanız kafanızı epey karıştıracak teknik konular ilk kaçtığınız bilgiler olacaktır.
 • Her ay stabil para geliriniz olmaktadır.

OlumsuzYönleri

 • Bulut madenciliği havuzları kendileri ve nasıl çalıştıkları hakkında çok fazla bilgi bulunmamaktadır. Bir bulut madenciliği anlaşmasının maliyetine değip değmeyeceğini anlamak özellikle yeni başlayanlar için zor olabilmektedir.
 • Yalnızca bilgisayar gücü kiralayabilirsiniz. Dogecoin’in maliyeti düşüşe geçerse daha az para karşılığında aynı parayı ödemeye devam etmiş olacaksınız.
 • Dogecoin havuzları stabil sözleşmelere sahiptir. Kripto evreni oldukça hızlı değişebilmektedir. İki senelik kar etmeyen bir anlaşmaya takılıp kalabilmeniz olasıdır.
 • Diğer kişilerin sizin yerinize madencilik yapması o kadar da eğlenceli olmayacaktır.

Dogecoin madenciliği yapmanın bütün ayrı taraflarını öğrendiğinize göre artık büyük soruyu sorabilirsiniz, Dogecoin madenciliğiyle milyonlarca para kazandırabilir mi?

Dogecoin Madenciliği Karlı mı?

Bu sorunun kısaca yanıtı, düşünüldüğü kadar değil. Dogecoin madenciliği sizi bir gecede kripto milyarderi yapması durumu mümkün olan para birimlerinden birisi değildir. Bir Dogecoin 0.006623 (Güncel olarak öğrenmek için buraya tıklayınız.) dolara karşılık gelmektedir. Solo madencilik yapmayı tercih ederseniz kar etmeniz epey zor olacaktır. Elektriğe ve donanıma sağlayacağınız kardan daha çok ödeme yapacaksınız. Dogecoin havuzuna ya da bulut havuzunda bulunmayı tercih etseniz bile kazançlarınız küçük küçük olacaktır. Fakat size Dogecoin madenciliği yapmayın olarak telkinde bulunduğumuzu sanıyorsanız, durum böyle değildir. Dogecoin madenciliği de iyi bir araştırma sonrası yapılması önerilen bir kripto para birimi olabilmektedir.

Dogecoin Peki Neden?

Dogecoin madenciliğini eğlenceli olarak düşünüyor ve Dogecoin üyelerinin bir parçası olmayı tercih ediyorsanız, bunu yapmalısınız. Kripto paralar evreni değiştirecektir.

Dogecoin kişileri gülümseten bir coin türüdür. Dogecoin madenciliğiyle topluluğun faydalı işlerine katkı sağlayacaksınız. Kripto evreninde ki en arkadaş canlısı yerden madenciliği öğreneceksiniz ve belki birkaç sene içerisinde şu anda kazanç sağladığınız Dogecoin’ler binler hatta yüz binlerce dolara dönüşecektir. Bitcoin 2010 yılında değeri olmayan kripto para birimiydi. Bir de şimdiki durumunu inceleyin. Oldukça farklı değil mi?

Dogecoin madenciliği yapıp yapmayacağınıza yalnızca sizin karar vermeniz gerekecektir. Bu kararı verebilmek için artık bilmeniz gerekli olan bütün her şeyi biliyorsunuz.

dogecoin-nedir-yatirimlarinizi-ne-kadar-artirir-64644646
Dogecoin Nedir? Yatırımlarınızı Ne Kadar Arttırır?

Kripto Para Dogecoin Neden Yükseliyor?

2013 senesinde parodi olarak ortaya çıkan ve simgesi olarak köpek resmi tasarlanan Dogecoin’deki yükselme, para değerinin kurucularından olan fakat 2015 senesinde ayrılan Jackson Palmer’ı da endişe vermektedir. Kripto para düzeninde yeni değerlerinden Dogecoin, bir gün içerisinde yüzde 812.47’lik sıçramayla 0.07 dolara ve 9 milyar 394 milyon dolarlık piyasa tutarına ulaşarak, 7. Sıra da kendisine yer edinmiştir.

Bu zirvede kalışın öyküsü GameStop hissesindeki artış ile eş unsurlar yer edinmektedir. GameStop hissesi dev rakamlarda ki ufak yatırımcının WallStreetBets adlı Reddit alt forumunda organize olmakta ve alış sağlamasıyla sert bir yükseliş kat etmektedir. SatoshiStreetBets adlı Reddit alt forumunun katılımcıların da gelmiş olan ilhamıyla Dogecoin’i kripto paraların GameStop’u yapmaya karar kılmasını etkilemiştir. Reddit üyelerinin Dogecoin’i tercih etmesinin sebebi ise herhangi bir önem arz eden teknolojik destek vaatlerinde bulunmamasıydı.

Dogecoin Yatırım Yapmak

Bithesap’tan (Sayfaya ulaşmak için buraya tıklayınız.)  almış olduğunuz Dogecoin tarzı kripto paranızı ek olarak yurtdışı borsalara da gönderip yatırım şansları elde edebilirsiniz ya da yurtdışındaki kripto paranızı Bithesap’a (Sayfaya ulaşmak için buraya tıklayınız.)  alış veriş ederek Türk Lirası değeri olarak paranızı bankanıza çekme imkanına erişebilirsiniz.

Türkiye’de en basit ve güvenilir biçimde Dogecoin alımı sağlayabileceğiniz borsası Bithesap’dır (Sayfaya ulaşmak için buraya tıklayınız.) .Bithesap’a maliyetsiz üye olarak bir Dogecoin hesabı açma imkanı sağlayabilir ve Türk parası ile bankanızdan 7/24 para yatırarak Dogecoin alış satış işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Yüksek Dogecoin işlem oranı ile Bithesap’ı (Sayfaya ulaşmak için buraya tıklayınız.)  Türkiye’de Dogecoin yatırımı sağlamak ve nakit paraya çevirmek amaçlı kullanabilirsiniz. Canlı Dogecoin maliyetlerini takip edip Dogecoin piyasasını Türk parası maliyetli olarak takip etme imkanı sağlayabilirsiniz.

Bithesap (Sayfaya ulaşmak için buraya tıklayınız.) tarafından Dogecoin al sat işlemi gerçekleştirebilecek maliyet yükselişlerinden ve düşüşlerinden para kazanma durumu mümkün olmaktadır. Kazandığınız birikimin yedi -yirmi dört banka hesabınıza güvenli bir biçimde çekme durumuna erişebilirsiniz.

Dogecoin Kaç TL?

1 Dogecoin (DOGE) = 0,50843194047367 Türk Lirası değerine karşılık gelmektedir. 

2017 senesinden 2018 yılının en başına kadar olan kripto para yükseliş savaşı esnasında Dogecoin, 7 Ocak 2018 tarihinde 0,017 dolar yükselişlerine ulaşma imkanına erişti ve net piyasa sermayenin 2 milyar USD’ye yakın tutmuştur. Temmuz 2020 senesinden Dogecoin maliyeti 1 dolara çıkarmayı amaç edinen bir TikTok modasının peşi sıra yükselişe geçmiştir.

Piyasada ki En Tuhaf Kripto Para Birimi Dogecoin

Dogecoin (DOGE), Adobe’tan bir ürün toplum yöneticisi Jackson Palmer ve IBM’den yazılım teknisyeni Billy Markus, Dogecoin’i daha fazla üzerinde fikir edinmeden yarattıklarından bahsetmektedir.

Palmer, Bir akşam iş çıkışı bira içiyordum, boş vaktim de çoktu. Oturdum ve Dogecoin.com’u satın aldım diye bu durumdan bahsetmektedir.

Hemen sonra Markus kendini gösteriyor ve Dogecoin.com tarafından bir kripto para çeşidi geliştirmektedirler. Para birimi ismini Japon Şiba İnu türü köpeğinden ilham alarak hazırlanan bir internet ünlüsünden almaktadır.

Dogecoin (DOGE) Gibi Örnekler Çoğaldı

Dogecoin (DOGE) ve Bitcoin maliyetinde yaşananlardan hemen sonra, Wall Street Bets hareketine benzeyecek bir harekete geçmeye çalışan bir takım Reddit üyeleri, Satoshi Street Bets adında bir subreddit açarak kullanıcıları etrafına çekmektedir. Bunun sonucu olarak Telegram takımlarıny da fark yaratan yeni bir pump takımı efsanesi başlamış olacaktır. Ripple (XRP) maliyetini yükselteceğini ifade eden son hareketin kurucuları, verdikleri zaman içerisinde büyük bir satış furyası başlatarak birçok yatırımcının zarara uğramasına neden olmuştur. Wall Street Bets hareketi ekonomi piyasalarındaki kurumsal gücün karşısına çıkmayı amaçlasa da merkezsiz bir sisteme sahip olan kripto para piyasasının buradan payına düşeni aldığı belli olmaktadır. O halde pay çıkaran bazı üyelerin girmiş olduğu durum, ne kadar sürecek olduğu konusunda belirsizliğini korumaktadır. SEC tarafından ise ekonomi piyasaları aracılığı ile yaşanan durum için sorgulama ımeydana getirdiğini geçtiğimiz günlerde duyurmuş olacaktır. Kripto para aracılığı ile oluşan zararlardan hemen sonra yeni denemelerin başarılı olmayacağı düşünülmektedir.

Dogecoin Nasıl Üretilir?

Dogecoin kullanmaya başlamak için ilk olarak şahsınıza özel bir Dogecoin hesabı (cüzdan) sahibi olabilmeniz gerekmektedir. Dogecoin hesabınızı Bithesap (Sayfaya ulaşım için buraya tıklayınız.) uygulaması tarafından maliyetsiz kullanabilirsiniz. Dogecoin hesabı oluşturduktan hemen sonra aynı bir banka kullanıyor tarzında düşünerek internet tarafından evrenin her tarafından hesabınızdan para alış verişi gerçekleştirebilir, ödeme alma imkanını yakalabilirsiniz.

Dogecoin üretimi, Dogecoin madencileri aracılığı ile yapılmaktadır. Dogecoin madencileri Dogecoin ağı tarafından gerçekleştirilen alış veriş işlemleri kayıt edilir ve bunun bedelinde belirli bir tutar Dogecoin kazanmaktadırlar.

Dogecoin gibi çeşitli şekillerde yüzlerce coin daha bulunmaktadır. Bunlara nesnel olarak altcoin denmektedir. Türkiye’de en basit olarak ve güvenilir biçimde alış yapabileceğiniz borsa uygulamaları Bithesap’dır.Bithesap’a (Sayfaya ulaşım için buraya tıklayınız.) maliyetsiz olarka üye olma düzeninde bir Dogecoin hesabı açabilirsiniz ve Türk parası ile rahatça Dogecoin ve farklı olan altcoinler alabilme imkanına erişebilirsiniz.

Elinizde bulunmuş olan Dogecoin tarzında kripto maliyetinizi Bithesap (Siteye ulaşım için buraya tıklayınız.) tarafından maliyetsiz Türk parasına çevirebilir ya da Türk parası ile Dogecoin alabilirsiniz. Sahip olduğunuz Dogecoin türü ücretinizi istediğiniz tarafa alış veriş edebilir, ödeme yapabilirsiniz. Dogecoin değer artmasında kazanç elde edebilir, yatırım sağlayabilirsiniz.

Dogecoin Resmi Siteleri

 • Resmi Twitter hesabı için buraya tıklayınız.
 • Resmi Linkedin hesabı için buraya tıklayınız.
 • Resmi Facebook hesabı için buraya tıklayınız.

Dogecoin İlk 10 Kripto Para Arasına Girdi

2015’ten bu yana ilk olarak Dogecoin (DOGE) ilk on kripto para içerisine girmiştir. DOGE, iki günden çok daha kısa bir zamanda 0.0078 dolardan %900 artış göstererek bütün süreçlerin en yüksek seviyesi olan 0.078 dolara ulaşmaktadır.

Bir şaka token’i olarak akıma giren Dogecoin yalnızca Elon Musk’ın Dogecoin’i en beğendiği kripto para olarak gündeme gelmesinin peşi sıra büyük bir patlama gerçekleştirdi. Şimdilerde ise piyasa maliyetine göre en yüksek kripto paralar içerisinde işlem gören Dogecoin Chainlink’in yukarısında ve Cardano’nun altında 9 milyardan çok piyasa değeri ile yedinci en büyük kripto varlığı olarak sıralanmaktadır. Bu sırada yükselişin ortalarında Dogecoin 90.000 tweet’e konu olmuştur ve bu durumda Bitcoin’den daha büyük bir Twitter cirim oluşturan ilk altcoin durumuna gelmeye hak kazanmıştır.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler