Dudak Yemek Zararlı mı? Dudak Yeme Alışkanlığı Nasıl Bırakılır?

Dudak Yemek Zararlı mı? Dudak Yeme Alışkanlığı Nasıl Bırakılır?
Dudak Yemek Zararlı mı? Dudak Yeme Alışkanlığı Nasıl Bırakılır?
20 Haziran 2022

Dudak yemek dişlerle veya ileri seviyelerde el yardımıyla dudak içerisinin ve dudak kabuğunun soyulma işlemidir. Dudak yemenin sebepleri çok çeşitlidir. Bu çeşitli sebepler psikolojik ve fizyolojik olarak ikiye ayrılır. İstemli veya istemsiz olarak gerçekleşebilir. Dudak yemek hastalık mıdır ve dudak yemek psikolojik mi sorularının cevaplarını bulacağınız bu yazıda aynı zamanda dudak yemek zararlı mı ve dudak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır sorularının da cevabı yer alıyor. Dudak yemek yüzeysel yaraların yanı sıra derin yarıklara da sebep olabilir. Dudak yeme yarası nasıl geçer?

İlginizi çekebilir: Tırnak Etlerini Almak Zararlı mı?

Dudak Yeme Alışkanlığı Neden Olur?

Dudakları veya yanağın iç kısmını ısırma davranışının çocuk yaşlardan itibaren ortaya çıktığı uzmanlar tarafından belirtilen bilgilerden biridir. Oldukça sık rastlanabilen bir sorundur. Peki dudak yemenin sebepleri nelerdir? Genel olarak strese veya gergin durumlara bağlı olarak meydana gelebilir. Dudak yemek gergin ve stresli anlarda istemsiz bir şekilde de meydana gelebilir. Dudak yeme alışkanlığı sık sık tekrarlanırsa kuruma, çatlama veya derin yaralar oluşabilir. Oluşan bu yaralar dudağınızı hastalıklara açık hale getirebilir. Yani cildiniz enfeksiyonlar vücuda dudağınız yoluyla daha rahat bir şekilde girebilir. Aynı zamanda istenilen kozmetik ürünün kullanılamaması veya oluşan kötü görüntü dudak yemenin oluşturabileceği olası sonuçlardan bazılarıdır. Dudak yemek davranış bozukluğu seviyesine ulaşabilir. Davranış bozukluğuna dönüşen dudak yeme alışkanlığını terk edemeyen insan sayısı oldukça fazladır. Bu zararlı alışkanlığın çeşitli sebepleri vardır.

 • Susuzluk: Su yaşamın devamlılığı için temel maddelerden biridir ve vücudun büyük bir kısmını oluşturur. Yeterli miktarda su tüketilmediği taktirde dudak yalama ve dudak yeme etkinlikleri artırabilmektedir.
 • Stres: Aşırı heyecan, stres, gerginlik gibi yoğun duyguların yaşanması durumunda bireylerin dudak yemesi oldukça mümkündür.
 • Psikolojik Sorunlar: Bireylerde meydana gelebilecek kaygı bozukluğu, depresyon gibi çeşitli rahatsızlıklarda dudak yeme davranış bozukluğu olarak oluşabilir. Doğru ve uygun tedavi alındığı taktirde dudak yeme alışkanlığından kurtulmak mümkündür.
 • Böbrek Hastalıkları: Dudak yeme ya da sık sık dudak yalama davranışı bazı durumlarda böbrek rahatsızlıklarının belirtisi olabilmektedir. Böbrek fonksiyonlarında sorun olan insanların çoğunlukla dudak yedikleri gözlemlenmiştir. Bu sebeple sonradan oluşan dudak yeme alışkanlığı olan bireylerin doktora görünmesi ve kontrol edilmesi gerekebilir.
 • İlaçlar: Kullanılan bazı ilaçların yan etkileri arasında cilt kuruluğu vardır. Bu yan etki genel olarak sivilce ilaçlarında gözlemlenir. Dudakların kuruması sonucu bireyler sürekli dudaklarını yalamaya veya kuruma sebebiyle kalkan dudak derisini yemeye başlayabilir. İlacın kullanımının bırakılması durumunda kısa zaman içerisinde dudak yeme veya yalama alışkanlığı ortadan kalkacaktır.

Dudak Yemek Hastalık mıdır?

Çeşitli sebeplerle meydana gelebilen dudak yeme hastalığı insanların büyük çoğunluğunun yaşadığı bir sorundur. Peki dudak yemek hastalık mıdır? Susuzluk, ilaçlar, stres gibi sebeplerle ortaya çıkabilen bu rahatsızlık böbrek rahatsızlıklarının bir belirtisi olabilir. Böbrek hastalıklarından birine sahip olan bireyler genellikle dudak yeme alışkanlığına sahip olduğu için uzmanlar dudak yemenin böbrek rahatsızlıklarının belirtisi olabileceğini düşünmektedirler.

Dudak Yemek Psikolojik midir?

Dudak yumuşak hareket eden bir yapıdır. Yemek yeme, öpüşme, konuşma gibi çok çeşitli fonksiyonları sağlar. Birçok hayvan ve insanın ağzının görünen kısmına dudak denir. Bu yapının istemsiz veya istemli olarak yenmesinin çok fazla sebebi olabilmektedir. Bunlar, ilaçlar, böbrek rahatsızlıkları, susuzluk gibi fiziksel sorunlar olabileceği gibi psikolojik de olabilmektedir. Herhangi bir çene veya diş hastalığınız olmamasına rağmen istemsizce dudakların ısırılması ‘vücut odaklı tekrarlayan davranış’ olarak adlandırılır. Kısaca BFRB (Body-focused repetitive behavior) olarak da adlandırılır. Bu sorun tekrarlı olarak başta dudak olmak üzere cilde, saça veya tırnaklara zarar verilmesidir. BFRB rahatsızlığı olan bireyler kendilerini mental açıdan endişeli, panik, stresli, korkmuş veya gergin hissettiklerinde olumsuz durumla baş etme mekanizması olarak vücutlarına istemsiz şekilde zarar verebilirler. Bu eylemi istemli bir şekilde yapmaz ve hatta o an o eylemi gerçekleştirdiğinin farkında bile değildir.

Dudak Yemek Zararlı mı?

Diş protezi kullanımı, mantar, çeşitli mineral ve vitaminlerin eksiliği, aşırı güneş ışığına maruz kalmak, bazı ilaçların kullanılması gibi çok çeşitli sebeplerle meydana gelebilen dudak kuruluğu dudağın daha sık yalanması veya kalkan dudak etlerinin koparılmasına sebep olabilir. KBB Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu istemli veya istemsiz gerçekleşebilen bu eylem çatlamalara ve yaralara sebep olabileceğini hatta kronikleşen durumlarda kanser gelişimine sebep olabileceğini belirtmiştir. Aynı şekilde Ege Üniversitesi (EÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurselen Toygar ağız kanserinin çok tehlikeli bir hastalık olduğunun ve yanak ve dudak ısırıklarının bu hastalığa zemin hazırlayabileceğinin altını çizmiştir. Bunların yanı sıra görüntü olarak da kötü bir etki yaratan dudak yeme alışkanlığı aynı zamanda istenilen kozmetik ürünlerin kullanımını da kısıtlayabilmektedir.

Dudak Yemenin Zararları Nelerdir?

Dudak yeme alışkanlığı istemli veya istemsiz meydana gelebilen bir rahatsızlıktır. Her yaştan bireyde görülebilen bu alışkanlığın birçok sebebi olabilir. Bu sebeplerin çokluğu gibi sonuçları da oldukça fazladır. Bunları sıralayacak olursak;

 • Kronikleşmesi durumunda kansere yol açma ihtimali vardır.
 • Görüntü açısından oldukça kötü görünmektedir.
 • Kullanılan kozmetikleri büyük ölçüde kısıtlar.
 • Dudak kuruluğu arttırarak dudak yeme alışkanlığını kısır döngüye sokabilir. Yani dudak kuruduğu için yeme miktarı artar. Yeme miktarı arttığı için dudak daha da kurur.
 • Sık sık yenen bölgede kanama ve hatta yarılmalara sebep olabilir. Bu yarılmaların iyileşmesi daha zor olduğu için uzun süre ve daha fazla uğraş gerektirebilir.

Dudak Yeme Yarası Nasıl Geçer?

Dudak yeme yaralarının sebebi psikolojik de olsa fiziksel de olsa doktor muayenesinde yapılan tetkikler ve reçetelenen uygun kremlerin kullanımı her zaman daha sağlıklıdır. Fakat bazı insanlar bu kremler yerine evde bitkisel çözüm arayabilmekteler. Bazı insanlar tarafından denenmiş ve fayda sağlamış olan bazı bitkisel çözümlerden bazıları şunlardır:

 1. Karbonat: Karbonat birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan bir maddedir. Kendine özgü yapısı sayesinde sorunlu bölgeyi oldukça hızlı şekilde onarır. Bir miktar karbonatı yaranın bulunduğu bölgeye dikkatli bir şekilde sürün ve hafif hareketlerle masaj yapar gibi ovun. Hem ağrılardan hem de acıdan oldukça hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda yaranın iyileşme süresi büyük ölçüde kısalacaktır.
 2. Zeytinyağı: Her problemin bitkisel çözümünde en üst sıralarda bulunan madde zeytinyağıdır. Derin şekilde yenmiş olan dudaklarda oluşan yarıklar ya da yaralar mikroplara veya iltihaplanmalara daha yatkındır. Aynı zamanda zeytinyağı çatlaklara ve gerilmiş bölgeye de iyi gelir. Günde 2 defa olacak şekilde uygulayarak ağrıyı ve hassasiyeti minimuma indirgeyebilirsiniz.
 3. Vazelin: Herhangi bir sebepten dolayı oluşmuş olan dudak yemenin meydana getirdiği dudak yarıkları, dudak kuruluğu, dudak yaralarına kullanılan bitkisel çözümler listesinde en başlarda yerini alan madde vazelindir. Vazelin aynı zamanda maddi anlamda da en kolay ulaşabileceğiniz ürünlerden biridir. Bir miktar vazelini yaranın olduğu bölgeye ufak hareketlerle yaklaşık 15 dakika kadar masaj ile uygulayın. Çabuk ve etkili bir sonuç bekliyorsanız düzenli kullanılmanız önemlidir. Düzenli uygulanan vazelin yaraların, çatlakların iyileşmesini hızlandırabilmektedir.
 4. Limon: Biraz acı verse de sık tercih edilen ve oldukça etkili yöntemlerden biri olan limon maliyeti ucuz olan çözümlerden biridir. Asitli yapısı sayesinde yaralarda tercih edilen yöntemlerden biridir. Düzenli olarak ağzın limon ile gargara yapılması dudak içerisinin yenmesi sonucu oluşan yaraların iyileşmesinde etkili olabilir.
 5. E Vitamini Yağı: Yağda çözünebilen E vitamini cilt sağlığı, hormonal düzen ve göz sağlığı gibi birçok konuda önem taşır. Bunların yanı sıra dudak içerisinde veya dudak çevresinde meydana gelen yaraların iyileşmesinde önemli etkiye sahiptir. Haftada birkaç kez alınan E vitamini yaraların daha hızlı iyileşmesinin yanı sıra pürüzsüz ve parlak dudaklar elde etmenizi sağlayabilir.
 6. Aloe Vera: Cilt yaralarının tamamı için şifa olan aloe vera dudak yeme alışkanlığı sonucu oluşan sorunlara da çare olabilir. Aloe vera doğal bir nemlendiricidir. Aloe vera jeli ya da aloe vera içeren bakım kremleri de aynı etkiyi yaratabilmektedir. Düzenli olarak uygulandığı zaman nemlendirici özelliği ile dudakların kurumasını önleyerek çatlamasını ve dudak yeme davranışının artmasını engelleyebilir.
Dudak Yemek Psikolojik midir?
Dudak Yemek Psikolojik midir?

Dudak Yeme Alışkanlığı Nasıl Bırakılır?

Bireylerin dişleri veya ileri safhalarda elleriyle de dudağının içindeki deriyi veya dışındaki kabuğu soyma işlemine dudak yeme denir. Sebepleri fizyolojik ve psikolojik olarak iki kola ayrılır. Dudak kuruluğu bunu tetikleyen sebeplerin başında gelebilir. İstemli veya istemsiz gelişebilir. Peki dudak yemek nasıl bırakılır? İlk olarak psikolojik olarak kararlı olmanız gerekir. Kendinizi manevi anlamda dudak yemeyi bırakmaya ikna edin ve vücudunuzu şartlandırın. Bu düşünceyi sık sık tekrarlayın. Unutulması durumunda uyarıcı olarak alınabilecek önlemlerden biri kötü tadı olan ruj kullanılmasıdır. Bu kötü tat dudakların yendiğini hatırlatarak durulmasını sağlayabilir. Bunların yanı sıra yapabileceğiniz şeylerden biri bir uğraş bulmaktır. Dudak alışkanlığı genellikle can sıkıntısından veya boş durmaktayken oluşur. Bu nedenle bir uğraş bulmak beyni ve vücudu meşgul edeceği için dudak yemeye fırsatınız olmayabilir. Dudak yemenin psikolojik nedenlerinden en önemlisi strestir. Bu yüzden olabildiğince stresten uzak durulması dudak yenmesini azaltacaktır. Strese girilen durumlarda dudaklarınızı yememeyi aklınızdan çıkarmamaya çalışın. Ayrıca sakız çiğnemek de ağzı meşgul edebileceğinden dudak yemeyi en aza indirgeyebilir. Son olarak yapılacak olan nefes egzersizleri de etkili olabilmektedir. Dudakları yeme isteği geldiği zaman diyaframdan nefes alma egzersizleri hem stresten, kaygıdan uzaklaşmanızı sağlar hem de dudak yemenin önüne geçebilir. Nefes alma egzersizleri düzenli olarak yapılması dudak yeme alışkanlığını en aza indirger.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler