Furacin krem ne için kullanılır? Furacin krem sivilceye iyi gelir mi?

Furacin krem ne için kullanılır? Furacin krem sivilceye iyi gelir mi?
Furacin krem ne için kullanılır? Furacin krem sivilceye iyi gelir mi?
15 Mayıs 2022

Furacin krem ne için kullanılır? Furacin krem uzmanların ameliyat sonrasında yaranın enfeksiyon kapmasını önlemesi için reçete ettiği veya pansumanlarda uyguladığı kremlerden biridir. Furacin merhem ne için kullanılır? Cilt sorunlarına iyi gelen Furacin merhem egzamaya iyi gelir mi? Yazımızda Furacin krem hakkında merak edilen daha birçok soruya yer verdik.

Furacin krem ne için kullanılır? Furacin krem sivilceye iyi gelir mi?  yazımız Furacin krem prospektüsü baz alınarak yazılmış, herhangi bir öneri veya tavsiyeye yer verilmemiştir.

İlginizi çekebilir; Fusidas krem ne için kullanılır? Fusidas krem mantara iyi gelir mi?

Başvurduğunuz uzman Furacin kremi prospektüste yer almayan durumlar için önermiş olabilir. Doktora danışmadan başlamamanız gerektiği gibi aynı şekilde doktorunuza danışmadan ilacı bırakmayın. Sizinle aynı semptomlara sahip olsalar bile Furacin kremi başkaları ile bilinçsizce paylaşmayın. Doktor reçete etmeden kullanılan Furacin krem bu kişilere zarar verebilir.

Furacin krem nedir?

Furacin krem antiseptik ve dezenfektan ilaçlar grubuna aittir ve yara dezenfektanları familyasından bir ilaçtır. Sentetik bir topikal antibakteriyel ajan olan Furacin krem ne kadar geniş bir etkiye sahip olsa da antibiyotikler ve sülfonamidlerle ilgisi olmayan bir ilaçtır. Furacin krem içeriği aşağıdaki şekildedir.

 • Etken maddesi: 100 gram suda çözünebilen bazda 200 mg nitrofurazon içerir. (%2 oranında nitrofurazona denktir.)

Eczanelerde Furacin Merhem (Krem) %0,2 56 g ismi ile raflarda yerini alan bu krem Zentiva İlaç firmasına aittir. Normal reçeteli olarak sunulan Furacin krem oldukça geniş yelpazede kullanım alanına sahiptir.

Furacin krem güneş ışığı, floresan ışık, alkali maddeler ve 40 dereceden yüksek ısılardan uzak tutularak saklanmalıdır.

Furacin krem ne işe yarar?

Uzmanların hastalarına cerrahi işlemler ve ameliyatlardan sonra reçete ettiği Furacin krem yaraları enfeksiyonlardan korumasının yanı sıra birçok alanda reçete edilebiliyor.

 • Piyoderma; Mikropların oluşturduğu ciltte sivilceli durumlarda tedavi edici özellikler gösterir.
 • Dermatoz; Deride oluşan bir çeşit hastalıklardan biri olan dermatoz hastalığı ve şikayetlerini giderir.
 • Deride çeşitli nedenlerden dolayı oluşan ve bir tür yara olan ülser ile kesik, yara, yanık gibi durumlarda koruyucu özellikler gösterir.
 • Otitis eksterna; Türkçe karşılığı dış kulak iltihabı olan bu hastalığın tedavisi için kullanılır.

Furacin krem doktor önerisi olmadan şikayetleri gidermek veya hastalık tedavisi amacıyla kullanılmamalıdır.

Furcain krem neye iyi gelir?

Furacin krem bir nitrofurazon türevidir. Hem gram pozitif hem gram negatif bakterileri tedavi edici etkileri vardır.

 • Staphlococcus aureus,
 • Escherichia coli,
 • Clostridium perfringens,
 • Aerobacter aeromones
 • Proteus türleri

Yukarıdaki bakteri veya bu bakterilerden kaynaklı hastalıkların tedavisinde kullanılan Furacin krem sıklıkla yüzeysel enfeksiyonların etkenleri olan patojenlerin çoğuna karşı da bakterisit özellikler gösteren etkidedir.

Furacin krem nasıl kullanılır?

Furacin kremin hangi amaçla reçete edildiği kullanım şekli ve dozu açısından oldukça önemlidir. Hastanın durumu ve şikayetlerine göre uygun kullanım miktarı ve süresini uzmanlar reçete ederken anlatmaktadır. Ancak doktorunuz aksini önermediyse eczacınızın önerdiği şekilde veya Furacin krem prospektüsündeki talimatlara uyarak kullanabilirsiniz. Ancak Furacin kremi doktor reçetesiyle almanız ve gözetim ile kullanmanız gereklidir. Genel Furacin krem kullanımı aşağıdaki şekildedir.

 • Lezyonlarda; gerekli alanın (lezyonların) üzerine doğrudan bir gazlı bezle veya bir spatül ile uygulanır.
 • Yanıklarda; geniş yanık alanlarına steril gazlı bezle üzerine yayıldıktan sonra uygulanır.
 • Post-operatif vakalarda; yani ameliyat sonrasında Furacin kremin üzerine vazelinli gazlı bez konulması gerekir. Bu uygulama pansumanın yapışmasını önler ve bu şekilde pansumanın 5-7 gün açılmadan bırakılması mümkün olur. Pansuman çıkarılırken ise gazlı bezin serum fizyolojikle ıslatılması işlemi çıkmasını kolaylaştırır.

Furacin krem kullanımı farklı yaş grupları ve hasta durum şartlarında değişmektedir.

Furacin krem gebelikte kullanımı      

Furacin krem hamilelikte kullanılır mı? sorusu oldukça sık sorulan sorulardan biri. Hamile anneler bebeğine ve gebelik sürecine herhangi bir olumsuz etkisi olmasından korktuğu için bu aramalar oldukça yaygın. Hamileler üzerindeki etkisi henüz bilinmeyen Furacin krem doktor önerisi üzerine kullanılır.

Furacin krem bebeklerde kullanımı

Furacin krem ile ilgili çalışmalar sadece yetişkin hastalarda yapılmıştır. Bu nedenle diğer yaş gruplarındaki yani çocuklarda bu kremin kullanımını karşılaştıran özel bir bilgi yoktur. Furacin krem çocuklarda kullanımı hakkında net bir bilgi olmadığından uzmanlar tarafından genellikle reçete edilmemekle birlikte kullanımı tercih edilmez.

Furacin krem emziren annelerde kullanımı

Aynı gebe annelerde olduğu gibi emziren annelerde bu konuda oldukça endişeli. Furacin kremin süte geçip geçmediği hakkında herhangi bir bilgi olmadığından emziren annelerin Furacin krem kullanımı önerilmez. Ancak doktor gözetimi ve tavsiyesi ile kullanılabilir.

Furacin krem kullanımı hakkında bilinmesi gerekenler

 • Furacin krem prospektüsünde böbrek yetmezliği yaşayan hastaların dikkatli kullanması önerilir.
 • Böbrek yetmezliğinde olduğu gibi glikoz-6-fosfat dehidrogenaz eksikliğinde kullanımında da dikkatli olunmalıdır.
 • Bebeklerde ve yaşlılardaki Furacin krem etkileri gözlemlenmek amacıyla araştırma yapılmadığından genç erişkinlerde olduğu gibi çalışıp çalışmadığı veya yaşlılarda farklı yan etkilere veya sorunlara neden olup olmadıkları bilinmemektedir. Furacin kremin yaşlılarda gösterdiği etkiler bilinmemektedir.
 • Hastaların farklı bir ilaç ile birlikte Furacin krem kullanımı sakıncalı olabilir. Bu nedenle hasta öyküsü çok önemlidir. Uzmanınız size uygun olan dozu ve gerekirse muadilini reçete edecektir.
 • Furacin kremin gıda ile alınması hakkında mutlaka doktorunuza danışın. Aynı zamanda tütün ve alkol ile etkileşimlere sebep olabileceğinden dikkatli olunmalı ve uzak durmaya özen gösterilmelidir.
 • Diğer tıbbi sorunların varlığı, bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle böbrek hastalıklarında olumsuz etkilere sebep olabilir. .Başka bir tıbbi sorunlar varsa doktora bildirilmelidir. Topikal çözelti ve çözünür pansumandaki polietilen glikoller gibi bazı bileşenler cilt yoluyla emilebilir ve yan etki olasılığını artırabilen böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalarda normal olarak vücuttan atılmayabilir.
 • Daha önce bu ilaca veya içeriğindeki maddelerden birine alerjiniz olduğunu öğrendiyseniz ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışın. Sadece ilaçlar değil, gıdalara, boyalara, koruyuculara veya hayvanlara karşı olan alerji türleri de uzmana bildirilmelidir.
 • Furacin kremin göz ve ağız bölgesine temas etmemesine özen gösterilmelidir.
 • Furacin krem kullandığınız süreçte ciltte kızarıklık, kaşıntı, döküntü gibi belirtiler izlerseniz en kısa sürede bir uzmana danışılmalıdır, çünkü bu durum alerjik reaksiyon habercisi olabilir.

Furacin krem yan etkileri nelerdir?

İlaçlar içeriğindeki bileşenlerden dolayı gerekli etkileri ile birlikte, bazı istenmeyen etkilere neden olabilirler. Prospektüste yer alan yan etkilerin tümü her zaman meydana gelmeyebilir. Ancak yan etki meydana geldiğinde tıbbi yardıma ihtiyaç duyulabilir. Burada belirtilmeyen diğer yan etkiler de bazı hastalarda ortaya çıkabilir. Başka bir etki fark ederseniz, mutlaka doktorunuza danışın.

 • Kaşıntı, şişlik, cilt döküntüsü gibi farklı derecelerde temas sonucu ortaya çıkan deri şikayetleri oluşabilir.
 • Deride süperenenfeskiyon çoğalması, niteofurazon kullanımına bağlı olarak oluşan ve Pseudomonas da dahil olmak üzere bazı mikroorganizmaların çoğalması ile mevcut enfeksiyonun dışında yeni enfeksiyonları oluşabilir.
 • Kulak ve kulak yolunda tahriş oluşturabilir.
 • Nefes almada güçlük
 • Yüzde ve boğazda şişlik
 • Karın ağrısı
 • Kurdeşen
 • Seyrek olarak döküntü, lokal ödem gibi değişik derecelerde kontakt dermatit reaksiyonları da görülebilir.

Furacin krem fiyatı

Furacin merhem fiyatı 14,75 TL olarak güncellenmiştir. Bu fiyat Furacin krem 2022 fiyatıdır. Furacin krem SGK karşılıyor mu? veya Furacin krem devlet ödüyor mu? diye sorarsanız cevabımız evet olacaktır. Doktorunuz reçete ettiğinde Furacin kremi eczanelerden ücretsiz şekilde temin edebilirsiniz.

Furacin krem muadili

Aşağıda Furacin krem eşdeğerleri ve fiyatları yer almaktadır.

 • FURACEPT %0.2 merhem – (14.45 TL)
 • FURADERM % 0.2 56 gr pomad – (19.94 TL)
 • FURAZOL kulak damlası 20 ml – (6.72 TL)
 • NITROCIN % 0.2 merhem (56 gr) – (10.12 TL)     

Furacin krem hakkında merak edilen sorular

Bu bölümde Furacin krem hakkında sıkça sorulan sorular yer alıyor. Eğer içeriğimizde Furacin krem ile ilgili aradığınız soruyu ve/veya yanıtı alamadıysanız bu bölüme mutlaka göz atmalısınız.

Furacin krem sivilceye iyi gelir mi?

Furacin krem daha çok ameliyat yaralarının enfeksiyonunu önlemek için kullanılsa da kullanım alanı oldukça geniştir. Ciltte oluşan irin dolu kabarcıkların tedavisinde kullanılan Furacin merhem sivilce için de doktorlar tarafından reçete edilebilen bir kremdir. Ancak bilinçsizce Furacin krem sivilce izleri ve sivilce tedavisi için kullanımı sakıncalı olabilmektedir.

Furacin merhem basura iyi gelir mi?

Basur hastalığında eğer enfeksiyon meydana gelirse makatın dışında değil içerisinde enfeksiyon oluşur. Bu nedenle Furacin krem basur için etkili değildir. Basur için mutlaka bir uzmana danışıp uygun olan ilaçları önerdiği taktirde kullanın.

Furacin merhem sünnet sonrası kullanılır mı?

Uzmanlar sünnet sonrasında uygulanan cerrahi işlemin enfeksiyon riskini değerlendirerek bu kremi reçete edebilirler. Ancak eğer doktorunuz önermediyse sünnetli bölgeye Furacin krem kullanılması sakıncalıdır.

Furacin krem tırnak batması için kullanılır mı?

Tırnak batmaları sonucunda başvurduğunuz uzman tırnak çekimi işlemi önerebilir. Tırnak çekilmesi ise cerrahi bir işlemdir ve enfeksiyon riski yüksektir. Ayrıca pansuman gerektirir. Bu nedenle doktorunuz bu kremi size reçete edebilir veya pansuman sırasın bu krem uygulanabilir. Bu noktada önemli olan doktorun size bu kremi reçete edip etmediği veya önerip önermediğidir.

Furacin krem yüze sürülür mü?

Furacin ciltte meydana gelen problemeler için de reçete edilen ve kullanımı uygun olan bir kremdir. Ancak göz, ağız ve burun çevresi ve içi gibi hassas mukozalar ile temas etmemesine özen gösterilmelidir.

Furacin krem açık yaraya sürülür mü?

Ne kadar ameliyat veya çeşitli cerrahi işlemler için kullanılsa da Furacin krem açık yaralara sürülmemelidir.                              

Furacin krem lekelere iyi gelir mi?

Enfeksiyon oluşumunu önleyici etkileri bulunan ve cilt sorunlarını gideren Furacin krem lekelere herhangi bir fayda sağlamadığı gibi bilinçsizce kullanıldığında olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Furacin krem yanığa iyi gelir mi?

Furacin krem hakkında merak edilen sorulardan biri de yanığa iyi gelip gelmediği. 1 ve 2. derece yanıklarda da reçete edilen Furacin krem güneş yanığına iyi gelir mi? sorusu da bir diğer merak edilen sorulardan biri. Furcain krem doktora danışılarak kullanıldığında güneş yanıklarında da oldukça etkili sonuçlar vermektedir.

Furacin krem yara izlerini geçirir mi?

Özellikle ameliyat sonrasında tercih edilen Furacin krem yara izleri için de güzel sonuçlar verebilmektedir. Ameliyat yaralarının enfeksiyondan korunmasının yanı sıra iyileştirici etkisi ile kalabilecek yara izlerini en aza indirir. Ancak kişinin cilt tipi ve diğer durumları göz önüne alındığında herkeste aynı etkiyi yaratmayabilir.

Furacin krem pişik için kullanılır mı?

Enfeksiyonları yaralar veya ameliyat yaralarında etkili olan bu krem pişik için kullanılmaz. Özellikle bebeklerde meydana gelen pişiklerde kullanılması sakıncalı olabilir.

Furacin krem makata sürülür mü?

Makat bölgesi oldukça hassas bil bölgedir. Makat bölgesinde meydana gelen sorunlar için mutlaka görülmesi gerekir. Bilinçsizce kullanılan ilaçlar makat bölgesinde daha büyük sorunlara yol açabilir veya şikayetleri arttırabilir.

Furacin krem açıldıktan sonra ne kadar kullanılır?

Uygun saklama koşulları ve son kullanma tarihi dikkate alındığında Furacin krem açıldıktan sonra kutusunun üzerinde yazan son kullanma tarihine kadar kullanılabilir.

Furacin krem vajinaya sürülür mü?

Makat bölgesinde de kullanımı önerilmeyen Furacin krem genital bölgelerde kullanımı önerilmeyen bir içeriktir. Ancak doktorunuz uygun bir kullanım şekli önerdiği taktirde reçete edilen Furacin krem vajinaya kullanılabilir.

Furacin krem burun içine sürülür mü?

Burun içinde oluşan yara veya enfeksiyonlarda kullanılması önerilmediği gibi Furacin krem burun ameliyatı sonrasında da çok fazla kullanılan bir krem değildir.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler