Galileo Galilei kimdir? Hayatı, İcatları, Eserleri Nelerdir?

Galileo Galilei İtalyan bir astronomudur. Geleceğe ışık tutan bilimsel içgörüler sağlamıştır. Galileo’nun hareket yasası araştırmaları ve bunun yanında teleskopta yapmış olduğu iyileştirmeler ile gelecekteki insanların dünyayı ve evreni net bir şekilde anlamlandırmasına yardımcı olmuştur. Kliselere göre o dönemin inancı güneş ve gezegenlerin dünyanın etrafında dönmesidir.

 

Galileo’nun İcatları

 

Galileo’nun hocası Aristoteles’tir. Aristoteles Galileo’ya ağır nesnelerin hafif nesnelere kıyasla daha çok düştüğünü öğretmiştir. Fakat Galileo ikna olmamıştır. Galileo farklı şekil ve ağırlıklardaki toplar ile deneyler yaparak bu deneyleri çeşitli eylemlerdeki rampalardan aşağı yuvarlamıştır. Galileo deneylerin sonucunda kütlelerin bağımsız şekilde aynı ivmeye sahip olduğunu öğrenmiştir.

Galileo topların yanında sarkaçlarla da çalışmıştır. Galileo sarkacın sabit hareketinin iyileştirilebileceğini gözlemlenmiştir. 1602’de Galileo sarkacın ileri ve geri sallanması adına gerekli sürenin salıncağın yayına bağlı olmadığını keşfetmiştir. Galileo ölümüne yakın bir zamanda ilk sarkaçlı saati tasarlamıştır.

Galileo dünyada teleskop tasarımıyla sanılmaktadır. 1609 yılında Galileo dürbünün varlığını öğrenmiştir. Galileo teleskobun varlığını öğrenmesinden sonra kendi özel lenslerini geliştirmiştir. Sonrasında Galileo tasarladığı bu teleskopu gökyüzüne çevirmiştir. Galileo aydaki kraterleri ve de güneş lekelerini gören kişi olmuştur. Galileo Jüpiter’in şu anda Galilei uyduları adıyla bilinen dört büyük uydusuna keşfetmiştir. Galileo 1610 yılında yıldızlı haberci adındaki uzay bilimi kitabını yayınlamıştır.

 

Kopernik Sistemi ve Galileo

 

Galileo yaşamı boyunca gökcisimlerinin dünyanın etrafında döndüğünü düşünmüştür. Katolik kilisesi tarafından desteklenen bu sistemin tam tersini öğretmiş olan Galileo 1615 yılında sapkın olarak ilan edilmiştir. Galileo araştırmaları sonucunda Jüpiter’in dünyanın etrafında dönmediğini ve aylara sahip olduğu gerçeğini ortaya çıkarmıştır. Galileo dünyanın ve diğer tüm gezegenlerin güneşin etrafında döndüğünü destekleyen bir görüş olan Kopernik sistemini savunmuştur. 1616 yılında Galileo Roma’ya çağrılmış, yargılanmış, 1632 yılında sapkınlıktan suçlu bulunup hayatının geriye kalan dokuz yılını ev hapsi ile geçirmiştir. Bugün Galileo hak ettiği değeri alıp modern bilimin babası olarak anılmaktadır.

 

Galileo’nun Mahkemede Yargılanması

Galileo’nun bilimsel düşünce sistemi yaşadığı yüzyılda değer görmemiştir. Galileo’nun bilimsel görüşlere dine odaklı yaşam anlayışıyla ters düşmüştür. Çoğu bilinenin aksine Galileo mahkemelerde dünyanın yuvarlak olduğunu söyledi için yargılanmamıştır. Onun yaşadığı dönemde zaten dünyanın yuvarlak olduğu kanıtlanmıştır. Galileo’nun savunduğu şey dünyanın güneş etrafında döndüğü olmuştur. Bu görüş o dönemde kiliseye kabul etmemiştir. Bunun sebebi kilisenin güneş, gezegen ve yıldızların dünyanın etrafında döndüğüne inanmasıdır. Bu görüşü aslında ilk savunan kişi Nicolaus Copernicus olmuştur. Copernicus Engizisyon mahkemelerinın gücünü bilmesi sebebiyle gerçeği uzun bir süre saklamış ve ölmeden önce bir kitap yazarak tüm bildiklerini yazıya aktarmıştır. Ve tabii ki o dönemde kitap büyük bir ilgi görmemiştir. Kitabın pek fazla duyulmamasının ardından Copernicus mahkemede yargılanmadan ölmüştür. Copernicus’un fikirlerini destekleyen diğer bir filozofta Bruno’dur. Bruno Engizisyon mahkemeleri tarafından yargılanmış ve sonrasında suçlu bulunarak yakılmıştır.

14. yüzyılda güneş merkezli olarak kendi evren modelini geliştiren Copernicus, Galileo’nun doğumundan tam olarak 21 yıl önce ölmüştü. Galileo, Copernicus’un kuramını destekliyordu. Kilise ise bu bilginin güneşe hakaret olduğunu düşünüyordu. Galileo engizisyon mahkemesinde yargılandığı. Sonrasında Galileo’nun bu düşüncelerinin dine aykırı olduğu kararına varıldı. 1616’da Galileo’nun bu teoriyi desteklemesi ve de bunun yanında başka kişilere anlatmıştı yasaklandı.

1632 yılında Galileo Papalığın izni ile Copernicus’un teorisini destekleyici nitelikteki ve buna karşı çıkan iki kişinin tartışması konulu bir kitap yazdı. Galileo bu kitabı yayınlanmasının ardından engizisyon mahkemesi tarafından gözaltına alındı. Sonrasında da ömür boyu hapse karar verildi. Bu ceza yıllar sonra ev hapsine çevrildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu