İskandinav mitolojisi

İskandinav mitolojisi
İskandinav mitolojisi
12 Haziran 2022

İskandinav mitolojisi: Bu kültürel geleneğin en iyi korunmuş seti, özellikle bu halkların Avrupa’nın çoğunu, Güneybatı Asya’yı, Afrika’yı ve batı Kuzey Amerika’yı harap ettiği Germen Demir Çağı’ndan sonra, Viking Çağı’na (MS 789-1100) aittir.Diğer birçok mitolojik gelenek gibi, İskandinav geleneği de vahiy edilmemiş bir dine (yani, Tanrıların insanlara belirli bir “gerçeği” iletmediği bir din) vücut veren çok sayıda hikaye ve hayal gücünü bir araya getirdi . Başlı başına kutsal bir kitaptır, ancak sözlü olarak hikayeler, şarkılar ve lirik şiirler yoluyla aktarılmıştır. İskandinav mitolojisi tanrıları ve iskandinav mitolojisi karakterleri ya da iskandinav mitolojisi thor veya iskandinav mitolojisi loki bu konuda en çok merak edilenler içerisinde yer alıyor.

İskandinav mitolojisi

Aslında, şu anki İskandinav mitolojisi bilgimiz, Kuzey Avrupa’nın Hıristiyanlaşması sırasında veya sonrasında 1270 civarında oluşan orta çağ derlemeleri olan Eddas’tan geliyor. İskandinav mitolojisi sembolleri ve iskandinav mitolojisi tanrıçaları anlamlarına da bu makalede yer vereceğiz.

İskandinav mitolojisinin hikayeleri, dokuz ilkel dünyanın bir arada var olduğu, dünya ağacı Yggdrasil’in dalları aracılığıyla birbirine bağlandığı ve farklı doğalardan farklı varlıkların yaşadığı, temelde savaşçı ve panteist bir dünya görüşünü yansıtır. Bu dokuz dünya şunlardı:

 • Midgard, bilinen evrenin merkezini işgal eden insan dünyası (dolayısıyla adı: mid, “orta”, gärd, “yetiştirme alanı”). Aynı zamanda Orta Dünya olarak da biliniyordu.
 • Asgard, Aesir olarak bilinen ve kalbinde Valhalla olan tanrıların dünyası, kabaca Hıristiyan cennetine eşdeğerdir, ancak yalnızca şanlı savaşta öldürülen savaşçılar için tasarlanmıştır.
 • Jötunheim, buz ve kaya devlerinin ( jötnar ) dünyası, kabaca Greko-Romen geleneğinin Titanlarına eşdeğer ilkel varlıklar. Asgard’dan Iving Nehri tarafından ayrıldı.
 • Niflheim, karanlığın ve sürekli sisin dünyası, durmadan dünya ağacının köklerini kemiren ejderha Nidhöggr’in evi.
 • Niflheim’ın derinliklerinin en soğuk ve en karanlık bölgesinde bulunan ve ölüm tanrıçası Hela tarafından yönetilen ölülerin dünyası Helheim . Gjöll nehri ile sonsuzca çevriliydi ve hastalık, yaşlılık veya ceza gerektiren suçlular nedeniyle ölenler gibi içine girenler asla dışarı çıkmadı.
 • Ateş devlerinin evi olan ateş dünyası Muspelheim, Asgard’ın üzerinde ve Niflheim’ın karşısında bulunan tüm alemlerin en yükseğiydi.
 • Alfheim , elflerin dünyası, iki fraksiyonu arasında sürekli bir savaş yürüten eterik varlıklar : ışık elfleri ( Ljósálfar ) ve kara elfler ( Svártálfar ), her ikisi de kan bağıyla bağlı, ancak farklı amaçlarla.
 • Svartálfaheim, kara elflerin, dağ sakinlerinin ve muhtemelen İskandinav cücelerinin dünyası.
 • Vanaheim, Vanir’in dünyası, tanrıların ikinci klanı olan Vanir’in dünyası. , eski bir savaşta çarpıştıkları AesirAsgard’ın savaşçı tanrılarının aksine, bunlar toprak, doğurganlık, refah ve deniz ile ilişkili tanrılardır .

Görülebileceği gibi, İskandinav geleneğinin doğaüstü varlıklarının ve tanrılarının çoğu, edebi eserlerde, filmlerde ve video oyunlarında sayısız ve çeşitli versiyonlarda ve az çok ücretsiz uyarlamalarda ifade edilen kuzey Avrupa folklorunun bir parçasıdır. Ayrıca Greko-Romen mitolojisi, Mısır mitolojisi ve Kelt mitolojisi ile birlikte Batı’daki en büyük mitsel hikâye geleneklerinden biridir.

İskandinav mitolojisinin kozmogonisi

Bütün dinlerde olduğu gibi, İskandinav dininde de aynı zamanda tanrıların ve onu oluşturan dokuz krallığın kökeni olan dünyanın kökeni anlatılmıştır.

Şiirsel Edda’nın ilk ve en ünlü şiiri Völuspá’da (Kâhinin Kehaneti) anlatıldığı gibi, başlangıçta sadece iki dünya vardı: Muspelheim, ateş krallığı ve Niflheim, buz krallığı ve Niflheim. İkisi arasında Ginnungagap (Derin Oyuk) olarak bilinen ve içinde hiçbir şeyin yaşamadığı büyük bir boşluk vardı.

Ateşin közlerinden ve buzun donundan, ilkel dev Ymir’in oluştuğu boşlukta, dev bir inek Audumbla ile birlikte bir buhar doğuncaya kadar, eski hayatta kaldı, onu içti. süt. Ymir bir hermafroditti ve kendi vücudundan ilk devler, doğal güçlere bağlı ilkel varlıklar doğdu.

İnek kendi adına buzu diliyle eritti ve böylece İskandinav tanrılarının ilki ve Aesir soyunun kurucusu Bor’un babası Buri’yi oluşturdu.

Aesir daha sonra devlere karşı ayaklandı, Ymir’i öldürdü ve hayatta kalanları Jötunheim’a sürdü. Devin cesedinden dünyayı yarattılar: onun etiyle dünyayı ve dağları, kanıyla nehirleri ve denizleri ve gölleri, kemikleriyle kayaları, saçlarıyla ağaçları ve çalıları ve kafatasını yarattılar. Bu amaçla yarattıkları cüceler sayesinde dört sütun üzerine oturtulmuş gök kubbeyi yaratmışlardır.

Aynı şekilde tanrılar da gündüzü ve geceyi, sonra da ilk insanları yaratmışlardır: İlk insan (dişbudak ağacı), sor; ve Embla (karaağaç), ilk kadın. Her ikisi de Bor’un oğulları olan Odin’in kardeşleri Vili ve Ve tarafından tahtadan oyulmuştur. Onlar için Orta Dünya yaratıldı, Bifrost Köprüsü ile Asgard’a bağlandı. Köprüsü ile Asgard’a bağlandı.

İskandinav mitolojisinin başlıca tanrıları

İskandinav mitolojisi, tanrılar ve tanrıların yanı sıra doğaüstü yaratıklarla doludur. Başlıca tanrılar şunlardır:

 • Odin. Wotan olarak da bilinir, Aesir’in baba tanrısıdır, bilgelik, savaş ve şiir, büyü tanrısıdır., kehanet, avcılık ve zaferAsgard’da, tahtından dokuz dünyayı düşünebildiği Valaskjálf’taki sarayında yaşıyor. Savaşta sekiz bacaklı atı Sleipnir’e binmiş ve mızrağı Gungnir’i kullanıyormuş gibi görünüyor. Sakallı, tek gözlü yaşlı bir adam olarak tasvir edilmiştir.
 • Thor. Ekinlerin başarısıyla ve doğal olarak adalet ve savaşla bağlantılı gök gürültüsü ve güç tanrısı, devleri kırmak için Mjolnir adlı büyük bir çekiç kullandı. Odin ve dünyayı kişileştiren tanrıça Jotun’un oğluydu.
 • HeimdalBifrost’un koruyucu tanrısı, ölümlülerin dünyası ile tanrıların dünyası arasındaki köprü, Odin ve onu domuz kanı içerek yetiştiren dokuz dev kadının oğluydu. Keskin görme ve işitme ile birkaç gün boyunca uykusuz kalabilir ve borusunu üflemek, devler ve tanrılar arasında yaklaşan savaşı, dünyanın sonunun başlangıcını duyurur.
 • Baldır. Barış, bağışlama ve ışık tanrısı, Odin’in ikinci oğludur, Baldur veya Balder olarak da adlandırılır. Loki tarafından manipüle edildikten sonra kör kardeşi Hödr’in ellerinde öldü.
 • Loki. Devler Farbauti ve Laufey’in oğlu, Aesir tarafından ceza olarak üç kayaya bağlanan hile ve manipülasyon tanrısı İskandinav panteonunun gizemli bir figürüdür. O, İskandinavların taptığı bir ilah değildi, daha çok , tanrılar arasında bir tür düzenbaz olarak kabul edilen ve onları sık sık belaya sokan birçok takma ad ( kenningar ) ile donatılmış daha küçük bir ilahtı.
 • Merhaba. Loki ve dev Angrboda’nın kızı Helheim’in tanrıçası ve kraliçesi, bir yanda güzel, diğer yanda kadavra ve çürümüş bir kadın olarak temsil edilir, çünkü bunun insanların ölümünün vizyonu olduğu düşünülür.
 • Frig . Gökyüzü tanrıçası ve Aesir’in kraliçesi Odin’in karısı, kadın doğurganlığı, aşk, ev ve evlilik, annelik ve ev işleri ile bilgelik ve öngörü ile ilişkilidir. Kocasıyla birlikte göksel tahtta oturmaya muktedir tek kişidir.
 • Tyr . Tek elli bir adam olarak temsil edilen İskandinav savaş tanrısı, bazı versiyonlarda Odin ve Frigg’in, diğerlerinde ise Ymir ve dev Frilla’nın oğludur. Kayıp eli efsanevi bir dev kurt olan Fenrir tarafından yenildi ve Odin ile birlikte İskandinav panteonunun otorite figürlerinden biri olarak kabul edildi.
 • Frey. Freya’nın Vanir kardeşi, bitki örtüsünün, yağmurun, yükselen güneşin ve erkek doğurganlığının efendisidir. İskandinav putperestliğinin en önemli tanrılarından biridir ve genellikle fallik sembollerle temsil edilen elflerin favori tanrısıdır.
 • Freya. Frey’in aşk, baştan çıkarma ve güzellik tanrıçası ve kadın doğurganlığı tanrıçası Vanir’in kız kardeşi, doğum ve hasatta iyi sonuçlar almak için çağrılır. Frigg ile birlikte, savaş, ölüm, büyü ve zenginliğin belirli yönleriyle ilişkilendirilmesine rağmen, İskandinav dininde en saygı duyulan tanrıçaydı.

İskandinav mitolojisinde Ragnarök

İskandinav dininin de Ragnarök veya “tanrıların kaderi” olarak bilinen dünyanın geleceği hakkında bir kehaneti vardı. Geleceğin bu vizyonu kasvetliydi ve dünyanın sonunda Aesir ile devler arasındaki büyük bir savaştan oluşuyordu; birincisi Odin tarafından, ikincisi ise büyük ateş devi Surt tarafından yönetildi.

Bilinen tüm evren, Odin tarafından seçilen savaşçıların savaşta ölenler (ve Valkyrieler tarafından Valhalla’da Ragnarök’ü beklemek için kurtarılanlar) arasında yer alacağı bu son savaşta yok edilecek. Tanrıların kendileri kehanet yoluyla ne olacağını bilseler de bunu engellemeye güçleri bile yetmez.

Geleneklere göre, sonun başlangıcı, Baldur’un ölümü ve Loki’nin cezalandırılmasının yanı sıra iki kötü yaratığın, ikincisinin kızları ve Angrboda’nın doğumuyla işaretlenecekti:

 • Fenrir, Tyr’ı altın bir zincirle bağlamaya çalıştıklarında elini yiyip bitiren dev, canavar kurt. Kaderi, son savaş sırasında Odin’i öldürmek ve ardından Aesir’in oğullarından biri olan Vidar tarafından öldürülmektir.
 • Jörmundgander, Midgar’ı çevreleyen devasa yılan, aynı zamanda “dünyanın bir şeridi” olarak hizmet eden, yani kuyruğuyla tüm Dünya’yı kucaklayan bir deniz canavarı. Mit, Midgar’da bulduklarıyla doymayan ve aç olan yılanın kuyruğunu yemeye başladığını ve böylece simya Ouroboros’a ilham veren bir sonsuzluğun sembolüne yol açtığını söylüyor. Ragnarök’teki rolü denizlerden çıkıp gökleri zehirlemektir. Thor onu öldürecek, ama sonrasında zehirlenecek.

Kehanetin sonu, Surt’un tüm evreni ateşe verdiği, tüm canlıların hayatına mal olacak, Güneş’i ve yıldızları söndürecek ve dünya denize batacak.

Sadece birkaç tanrı hayatta kalacak, sulardan yeni ve daha adil bir toprağın ortaya çıktığını görmek için hayatta kalan sadece iki insana verilecek: Líf (yaşam) ve Lífbrasir (yaşamı arayan), yeniden nüfus edecek. Dünya. İnsan ve şimdi Balder tarafından yönetilen yeni bir tanrılar panteonuna ibadet edecek.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler