İsotun faydaları nelerdir? İsot diyeti zayıflatır mı? İsotlu yoğurt mucizesine inanamayacaksınız!

İsotun faydaları nelerdir? İsot diyeti zayıflatır mı? İsotlu yoğurt mucizesine inanamayacaksınız!
İsotun faydaları nelerdir? İsot diyeti zayıflatır mı? İsotlu yoğurt mucizesine inanamayacaksınız!
22 Aralık 2021

İsot biberi pek çok kişinin severek tükettiği, gerek acı lezzeti gerekse sağlık için olan faydalarından dolayı sofralardan eksik edilmeyen bir baharattır. İsotun faydaları göz önüne alındığında diğer baharatlara oranla daha sık kullanılması önerilen isot, Şanlıurfa isotu olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi lezzetleri ile özdeşleşmiştir. Fakat son zamanlarda isotla zayıflayanların sayıca fazlalığı ve isotun kanseri önlediği haberlerinin yayılması bu baharata olan ilgiyi daha da artırmakta. Yazımızda acı ama lezzetli ve sağlığa yararlı olan isotun faydaları ve zararları nelerdir, isot diyeti nedir ve isot nasıl kullanılır konularını irdeleyeceğiz.

İsot faydaları nelerdir?

İsot nedir? İsotun faydaları nelerdir?

İsot, kendine has bir yemek kültürü olan Şanlıurfa’da yetiştirilen özel bir biber türünden elde edilen baharattır. Acılığı, yaz güneşinin altında kalma süresine göre artan isot biberinin tamamen kurumasının ardından dövülmesinden elde edilmektedir. Kebap çeşitleri, çiğ köfte, lahmacun, salata ve pek çok tencere yemeğinde lezzet vermesi amacıyla kullanılır. İsot biberini özel kılan; verdiği lezzet dışında, kanser hastalığını önlemesi başta olmak üzere sindirim sistemine iyi gelmesi ve hızlı kilo vermeyi sağlamasıdır.

İsotun faydaları nelerdir?

İsotun sadece acı bir baharat olarak görülmemesi için birçok neden bulunuyor. İsotun faydaları nelerdir, isot nasıl tüketilir şöyle söyleyebiliriz:

 • İsotun faydaları arasında ilk göze çarpan, içeriğinde yer alan güçlü antioksidanlar ve antibakteriyel maddelerden dolayı kanser hastalığını önleyici olmasıdır. Kansere neden olan serbest radikallerle savaşan ve isot biberi, Dünya Sağlık Örgütü’nün yapmış olduğu bir açıklamaya göre antikanser özelliktedir ve özellikle prostat kanserini önlemektedir.
 • İsot, vücutta biriken ve birçok hastalığa neden olan ürik asidin azalmasını sağlamaktadır. Bu özelliğinden dolayı kemik ve kaslarda ödem oluşmasını engellemektedir.
 • Metabolizma hızlandırıcı besinler arasında olan isot, kilo vermeye ve zayıflamaya yardımcı olur. Son zamanlarda metabolizmayı hızlandırıp yağ yakımını hızlandıran isot yoğurtla birlikte tüketilmekte ve hızlı kilo vermeyi sağladığı görülmektedir.
 • Kan basıncını dengede tutarak kan akışını hızlandıran isotun yararlarından biri de, kalp ve damar sağlığını korumasıdır. Tam bir kalp dostu olan isot, damar sertleşmesi ve damar tıkanıklığı gibi rahatsızlıkların önlenmesi açısından yararlı bir baharattır.
 • İsot tıpkı kan basıncında olduğu gibi kandaki şeker oranının da dengelenmesinde önemli rol oynamaktadır. Diyabet hastalarının tüketmesinde sakınca görülmeyen isot, kanda bulunan şeker oranının aniden düşmesini veya çıkmasını engellemektedir.
 • Sindirim sistemi üzerinde etkili olan isot, şişkinliği azaltır. Aynı zamanda gaz giderici ve idrar söktürücü özellikleri bulunmaktadır.
 • İsot cilde faydalı olması nedeniyle de tüketilmesi tercih edilen baharatlar arasındadır. Cilt güzelleştiren besinler arasında yer alan İsot biberinin yapısında bulunan etkin maddeler, cildin gençleşmesini sağlayarak yaşlanmayı geciktirmektedir.
 • İsotun faydalarından bir diğeri ise, özellikle kadınlar için afrodizyak etki göstermesidir. Cinsel isteksizliği ortadan kaldırdığı düşünülmektedir.
 • Ağrı kesici etkisi olduğu bilinen isot, özellikle diş ağrısını azaltmakta etkilidir.
 • İsotu yoğurtla birlikte tüketmek, vücutta oluşan ödemin atılmasına ve özellikle bel bölgesi olmak üzere bölgesel zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

İsot zayıflatır mı? İsot diyeti nedir?

İsot zayıflatır mı? İsot diyeti nedir?

İsot zayıflatır mı? İsot diyeti nedir, isot diyetini herkes yapabilir mi soruları, özellikle diyet yaparak hızlı kilo vermek isteyen kişiler tarafından merak edilen konular arasındadır. İsotun faydalarından biri, şüphesiz ki sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam ile desteklendiğinde kilo vermeyi hızlandırmasıdır. İsot neden zayıflatır? Çünkü tüm acı biberlerin metabolizmayı canlandırıp, hızlandıran ve böylelikle yağ yakmayı kolaylaştırma özelliği bulunmaktadır. İsot baharatının elde edildiği isot biberi de acı oranı en fazla olan biber türlerinden biridir. Diğer acı biberler gibi mideyi fazla rahatsız etmeyen isot bu nedenle diyetlerde sıkça tercih edilmektedir.

İsot diyeti nedir?

İsot diyeti, birkaç sene önce ünlü bir sanatçının isot diyeti yaparak 2 ayda 15 kilo verdiğini açıklamasıyla birlikte gündeme gelmiş diyetlerden bir tanesidir. Metabolizmayı hızlandıran isotun fazla miktarda tüketildiği bu beslenme şeklini uygulamadan önce doktorunuza danışmanızda var. Özellikle midesinde sorun olan kişiler isotu kontrollü olarak tüketmelidir.

İsot diyeti nasıl yapılır?

Özellikle acı seven ve herhangi bir mide rahatsızlığı olmayan kilo vermek isteyen kişiler, internet sitelerinde isot diyeti nasıl yapılır şeklinde araştırma yapmaktadır. İsot diyetinin temel mantığı tüketilen tüm besinlerin içerisine çok miktarda isot eklemekten geçiyor. İsot diyeti, kahvaltı dahil tüm yemek ve salataların içerisine bolca isot ekleyerek uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra, öncelikle sağlıklı beslenmenin şart olduğu unutulmadan diyet sırasında tuzdan mümkün olduğunca uzak durmak gereklidir.

İsotlu yoğurt ne işe yarar?

İsotlu yoğurt kilo verdirir mi? İsotlu yoğurdun inanılmaz faydaları!

İsotlu yoğurt tüketerek zayıflayanların bir hayli fazla sayıda olduğu görülmektedir. İsotun yağ yakımını hızlandırıcı etkisi ile yoğurdun tok tutma ve ödem atıcı özellikleri bir araya geldiğinde müthiş bir besin haline gelmektedir. Fazla acı yiyemeyen kişiler dahi yoğurdun ferahlatıcı etkisiyle isotlu yoğurt tüketerek kilo vermeyi hızlandırmaktadır. Aynı zamanda isotlu yoğurt, gırtlak kanserinden koruyan özelliği ile de bilinmektedir.

İsotlu yoğurdun bir başka faydası ise, yoğurtta bulunan kalsiyum ile isotun içeriğindeki ürik asit önleyici maddeler sayesinde kemik erimesini önlemesidir. İsotlu yoğurt tüketerek kemik ve diş sağlığı güçlendirilebilmektedir.

B12 ve C vitamini açısından zengin olan isotlu yoğurt güçlü bir antioksidandır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklardan korumaktadır. Aynı zamanda bu antioksidan özellik vücutta bulunan bakterilerin atılmasına yardımcı olmaktadır.

İsotun zararları var mı?

İsotun zararları nelerdir?

İsot baharatı ilave edildiği yemeklere verdiği lezzet dışında sağlığa olan faydaları nedeniyle de tüketilmektedir. Çok acı bir baharat olan isotun belirlenmiş bir zararı olmamakla birlikte fazla tüketilmesi önerilmemektedir. İsot fazla tüketilmesi durumunda mide ve bağırsak problemlerine yol açabilmektedir.

Gerçek isot nasıl anlaşılır?

Gerçek isot nasıl anlaşılır? Sahte isotla gerçek isot arasındaki fark nedir?

Gerçek isot nasıl anlaşılır? Pek çok gıda maddesine yapılan hile maalesef son zamanlarda isota da yapılmaktadır. İsotun faydalarının ortaya çıkmasıyla birlikte artan talebin ardından sahte isot üreten ve satışını gerçekleştiren kişi sayısında da artış görülmektedir. Sofralarda lezzet ve şifa vermesi amacıyla kullanılan isotun gerçek mi, sahte isot mu olduğu nasıl anlaşılır?

Şanlıurfa biberi olarak da adlandırılan isotun sahte olup olmadığını birkaç noktaya dikkat ederek anlayabilirsiniz. Yemeklerinizi lezzetlendiren isot gerçek mi, yoksa sadece renklendirilmiş talaş mı anlamanız şu özelliklere dikkat etmelisiniz:

 • İsotun gerçek olup olmadığını anlamak için öncelikle rengi ve kokusuna çok dikkat edilmelidir
 • Gerçek isotun kokusu çok acı ve keskin olmalıdır
 • İsot hazırlanırken güneşte kurutulduktan sonra zeytinyağı ile kavrulmaktadır. Bu nedenle gerçek isot yağlı ve nemli bir yapıya sahiptir. Sahte isot ise kuru ve serttir.
 • Sahte isot talaş tozunun renklendirici gıda boyası ile boyanması sonucu elde edilir, bu sebeple rengi isota nazaran daha kırmızıdır.
 • Gerçek isotu sahtesinden ayırmanın bir başka yolu, damakta hissettirdiği acılıktır. Gerçek isot yenilmesinin hemen ardından çok acı şekilde yakar fakat yemeye devam ettikçe bu acılık daha tatlı bir hale gelmektedir. Sahte isot ise ilk andan itibaren sürekli yakmaya devam eder.
 • Gerçek isot aşırı tüketilmedikçe midede herhangi bir yanma hissi uyandırmamaktadır.
 • Maliyetin azaltılması amacıyla sahte isot pamuk yağı ile kavrulurken, gerçek isot zeytinyağı ile kavrulmaktadır.

Siyah isot evde nasıl yapılır?

Kebapların ve çiğ köftenin vazgeçilmez baharatı olan siyah isotu evde kendinizde yapabilmektesiniz. Bol güneş gören bir bölgede yaşayanlar için sanıldığı kadar zor olmayan evde siyah isot yapma işlemi için ihtiyacınız olan malzemeler şöyledir:

 • 2 kg Urfa biberi
 • Zeytinyağı
 • Tuz

Önceden yıkanıp çekirdekleri çıkartılan 2 kg Urfa biberi ipe dizilerek güneş gören bir bahçe veya balkonda iyice kurutulur. İsot biberlerinin tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra mutfak robotunda öğütülmektedir. Bir miktar zeytinyağı ile tuz eklendikten sonra hafifçe kavrulan isot geniş bir tepsi içerisinde yeniden kurumaları için güneş gören bir alanda 1 gün boyunca bekletilmektedir. Sonrasında cam kavanozlarda muhafaza edilir.

İsot acısına ne iyi gelir? Ellerdeki isot yanığı nasıl geçer?

İsot acısı, hazırlama aşamasında kalın eldivenler giyilmediği takdirde ellere geçmektedir ve bu durum oldukça can yakıcı olabilmektedir. Ellerdeki isot acısını geçirmenin birkaç pratik yolu bulunuyor. İsot acısına iyi gelen yöntemleri uygulayarak acıdan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

 • İsot acısını geçirmede kullanılan en iyi malzeme zeytinyağıdır. Ellerdeki isot acısını ve yanmayı geçirmek için eller bir süre zeytinyağının içerisinde bekletilmektedir.
 • Ilık süt ellerdeki isot acısı geçirmek için tercih edilebilecek bir malzemedir. Eller 10-15 dakika ılık sütün içerisinde bekletildiğinde yanma hissi kaybolmaktadır.
 • İsottan yanan eller bir süre soğuk yoğurdun içinde bekletilebilir.
 • Yeteri miktarda suyun içerisine üzüm veya elma sirkesi ile tuz ilave edip bekleterek, sonrasında soğuk su ile durulanmaktadır.
 • Yanan ellerin üzerine buz kompresi yapılmaktadır.
 • İsottan yanan eller az miktarda çamaşır suyu ile yıkanıp, durulanmaktadır.
 • Birçok yanığa iyi gelen kantaron yağı isot acısına da iyi gelmektedir. Yanan bölgelere bir miktar kantaron yağı sürerek 10 dakika bekleyip ovalanabilir.
 • İsot acısı geçen bölgelere Türk kahvesinin telvesi direkt olarak sürülebilmektedir.
 • İsot yanığı için ayrıca 1 adet soğanı rendeleyip suyunu sıkarak elleri bu suyun içinde bekletebilirsiniz.
 • Yine pek çok yanıkta kullanılan pişik kremi ya da diş macunu isot yanığı olan bölgelere sürülebilmektedir.

İsot basura iyi gelir mi?

Basur (hemoroid) hastalığı olan kişiler isottan uzak durmalıdır. Acı yiyecek ve baharatlar basurun daha kötü bir duruma gelmesini tetiklediği için uzmanlar tarafından tüketilmesi önerilmemektedir.

İsot mideye iyi gelir mi?

İsotun faydaları arasında sindirim sistemini rahatlatması bulunur. Hazımsızlığı giderici bir yapıda olan isotun mideyi rahatlatan bir etkisi bulunmaktadır.

Okurun dikkatine: Burada belirtilen sağlık bilgileri, maske tarifleri, kür tarifleri ve diğer detaylar internet ortamından derlenmiştir ve doktor tavsiyesi değildir. Genel bilgiler olup doğruluğu teyit edilmemiştir. Bu tür tariflerin her vücutta düzenli ilaç kullanımı, çeşitli hastalıklar, vücut hassasiyetleri veya aşırı kullanımlar sebebiyle kişiden kişiye farklı sonuçlar verebileceği unutulmamalıdır. Sitemizde yer alan bilgiler reçete değildir ve tavsiye niteliği taşımamaktadır. Buna rağmen yazılmış olan bilgilerden kaynaklı kullanımlardan doğabilecek zararlardan kişinin kendisi sorumlu olup sitemiz ve yazarları sorumluluk kabul etmemektedir.

 

 

 

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler