Regl ağrısı azaltma taktikleri nelerdir? Regl ağrısı niye olur?

Regl ağrısı azaltma taktikleri nelerdir? Regl ağrısı niye olur?
Regl ağrısı azaltma taktikleri nelerdir? Regl ağrısı niye olur?
23 Mart 2021

Günümüzde birçok kadın regl dönemlerinde çok şiddetli ağrılara maruz kalmaktadır. Bu noktada ağrı nedeniyle kadınlar işlerinden izin almak durumunda kalabilir veya mevcut planlarını ertelemek durumunda kalabilmektedirler. Regl ağrısını azaltma taktikleri arasında ilaçlar hızlı ve etkili bir çözüm olarak kabul görmektedir. Ancak yoğun ağrı kesici kullanımı metabolizmaya ve organlara çeşitli zararlar verebilmektedir. Bu noktada doğal yöntemlerden yararlanmak daha mantıklı ve sağlıklı bir tercih olacaktır. Regl ağrıları doğru yöntemler kullanıldığı takdirde azaltılabilmektedir.

Yazımızın devamında “Regl ağrısı niye olur?” gibi sorularla regl ağrılarının sebep sonuç ilişkisini irdeleyecek, “Regl ağrısına ne iyi gelir?” gibi sorularla da regl ağrısı azaltma yöntemlerini sizlerle paylaşacağız.

Regl ağrısı azaltma taktikleri nelerdir? 

Kadınlar regl dönemlerinde ağrı şiddeti nedeniyle her ne kadar şikayetçi olsa da, doğurganlık oranının arttırılması ve yumurtalıkların yenilenmesi için gerekli bir döngüdür. Regl olmadan önce belirli bir düzen oluşturulduğu takirde, ağrıları ile başa çıkabilmek mümkündür. Bu noktada ilk olarak regl olabileceğiniz günleri dikkatlice takip etmeniz ve belirlemeniz gerekmektedir. Ardından birkaç doğal yöntemi tercih ederek ağrı miktarınızı kontrol altına almaya çalışabilirsiniz.

Ağrılarının azalmasına ve rahatlamanıza yardımcı olan birçok regl ağrısı azalma taktikleri yer almaktadır. Her ay düzenli olarak regl olmadan önce bu taktikleri uygularsanız şiddetli regl sancılarınızı önemli ölçüde hafifletebilirsiniz. Evde kolayca uygulayabileceğiniz regl ağrısı azaltma taktikleri şunlardır:

 • Papatya ve tarçın çayı içebilirsiniz.
 • Zencefil, zerdeçal ve pekmez tüketebilirsiniz. 
 • Bol bol su içmelisiniz.
 • Ağrı yaşadığınız bölgeye lavanta yağı uygulayabilirsiniz.
 • Ağrıyan bölgeye çok baskı uygulamamalısınız.
 • Susam, kişniş tohumu, hint fesleğeni içeren gıdalar tüketebilirsiniz.
 • Omega 3 takviyesini asla ihmal etmemelisiniz.
 • Mutlaka kalsiyum takviyesi almalısınız.
 • Ayaklarınızı sıcak suya koyabilirsiniz.
 • Karın bölgenize sıcak su torbası koyabilirsiniz.

Bitki çayı

Regl ağrısına ne iyi gelir?

Regl ağrısına ne iyi gelir konusu, adet dönemlerinde ızdırap çeken kadınların en çok araştırdığı konular arasındadır. Bu dönemi daha az ağrı ile rahatça atlatmak isteyenlerin yöntemleri kimi zaman medikal ağırlıklı kimi zaman da bitkisel destekli olmakta. Bu noktada ilaçların yan etkileri ile boğuşmayı tercih etmeyen doğal metotlara yönelmekte, kesin çözüm arayışında olanlar ise doğrurdan ilaçlara yönelmektedir. Yazımızın alt başlıklarında tercih edebileceğiniz birçok alternatife detaylı bir şekilde değineceğiz.

Yeşil çay

Regl ağrısına iyi gelen çaylar nelerdir?

Regl ağrısına iyi gelen çaylar, kadınların yoğun şekilde ağrı çektiği menturasyon dönemlerini hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Özellikle tercih edilen organik bitkisel çaylar, kasları gevşetip strestli geçen bu dönemi büyük oranda çekilir kılmaktadır.   

1. Adaçayı

Regl ağrısının yanı sıra pek çok hastalığa iyi gelen şifalı bir bitkidir. Antibiyotik yerine geçmekte, stresli günlerde vücudunuzun rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda cilt kusurlarını gidermek ve temizlemek amacıyla kullanılan doğal bir yöntemdir. Çok fazla kullanılması yan etkilerin oluşmasına neden olabilir. Kontrollü bir şekilde tüketilmeye dikkat edilmelidir.

2. Civan perçemi

Civan perçemi, içerisinde birçok farklı türde mineral bulunduran bir bitkidir. Bu nedenle oldukça sağlıklı ve insanlar tarafından sık tercih edilmektedir. İçeriğindeki vitamin desteği sayesinde sadece regl ağrılarına değil menopoz dönemindeki regl düzensizliklerine de iyi gelmektedir. Regl döngülerinin düzenlenmesinde önemli derecede rol oynar.

3. Ihlamur

Genellikle kurutulmuş olarak kullanılan bir bitkidir. Üzerine kaynar suyun dökülmesiyle 15 dakika içinde kolayca hazırlanabilen bir çaydır. Grip, soğuk algınlığı gibi mevsimsel süreçlerde sıkça tüketilir. Regl ağrılarına hafifletmeye ve düzenlemeye yardımcı özelliktedir. Her yaştan insanın kullanabileceği yan etkisi bulunmayan bir bitkidir.

4. Papatya çayı

Papatya çayının en bilinen özelliği uyku problemi çeken kişilerin uyku kalitelerini arttırmasıdır şüphesiz. Uyumadan önce düzenli olarak bir bardak tüketildiği takdirde sağlıklı bir uyku uyumanızı sağlamaktadır. Aynı zamanda vücudu rahatlattığı için regl dönemlerinde de sıklıkla tercih edilir. Mide ve bağırsaklarında hazımsızlık problemi yaşayan insanlar için doğal tedavi yöntemlerinden biridir. Mide ve bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olur, bu sayede sağlıklı bir sindirim sağlamaktadır.

5. Rezene

Hem yemeklerde kullanılmaya uygum hem de çay olarak tüketilmeye uygun, sağlıklı bir bitkidir.  Vücudu rahatlatmaya yarar, kasları gevşetmek için kullanılır. Depresyon, stres sinir gibi olumsuz ruh hallerine de iyi gelir. Kansızlık sorunu yaşayan insanlar için güçlü bir demir deposudur. Vücutta birikmiş olan fazla ödemi atmak için tüketilmesi gereken bir üründür. Kadınları mental anlamda rahatlatarak, sorunsuz bir  adet dönemi geçirmelerine yardımcı olmaktadır. 

6. Yeşil çay

Yeşil çayın en önemli özelliği sindirim sistemini düzenleyici yapıya sahip olmasıdır. Cilt bakımında sıkça cildi canlandırmak ve gözenekleri temizlemek amacıyla kullanılır. Uzmanlar tarafından günde 3 ila 4 bardak içilmesi gerektiği tavsiye edilir. İçerisinde A, B1, B2, B3, C ve E vitaminleri bulunduran rahatlatıcı etkiye sahip bir çaydır. Fakat yiyeceklerle beraber tüketilmemesi gerektiği söylenir. Çünkü yiyeceklerde bulunan demirin emilimini kolaylaştırır ve vücut demir enzimini gerçekleştiremez. Regl dönemlerinde de kadınlar kurtarıcı nitelikte bir bitkidir.

Türk kahvesi

Regl ağrısına iyi gelen içecekler nelerdir?

Regl ağrılarının dindirilmesi noktasında, bitkisel çayların yanı sıra çeşitli içeçeklerin ve sebze sularının da önemli ölçüde yarar sağladığını söyleyebilmek mümkün. Regl ağrısına iyi gelen içeceklerin arasında soğan suyu, Türk kahvesi ve şekerli başta gelmektedir. 

1. Soğan suyu

Doğal antibiyotik yerine geçen soğan suyu kemik yapısını güçlendirir. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcıdır. Vücut içerisinde bulunan iltihapları tedavi etmek amacıyla kullanılan doğal bir yöntemdir. İçerisindeki mineraller sayesinde antioksidan özelliği bakımından oldukça güçlüdür. Göz sağlığı için son derece faydalı ve mikropları temizlemeye yardımcıdır. Regl ağrılarına iyi gelir ve bu dönemde kadınların rahatlamasına yardımcı olur.

2. Türk kahvesi

Türk kahvesi yapısı gereği %40 oranında ağrı kesici özelliği taşımaktadır. Bu nedenle adet ağrılarında veya başka tür ağrılarda rahatlatıcı etkiye sahiptir.  Aynı zamanda solunum yollarını rahatlatır ve diyabet, Parkinson gibi hastalıkların oluşumunu minimalize eder. Kadınlarda görülen meme kanseri olma ihtimalini azaltır.

3. Şekerli su

Şekerli su, regl ağrıları meydana geldiğinde ağrıları hafifletmek amacıyla kullanılır. İnsanların vücut hücrelerini yenileyebilir özelliktedir. Sindirim sistemini düzenler ve mide bulantılarını bastırmak amacıyla kullanılır. Bel bölgesinde oluşan şiddetli ağrıları geçirmek için kullanılan doğal yöntemler arasındadır.

Tarçın

Regl ağrısına iyi gelen yiyecekler nelerdir?

Dengeli bir beslenme şeklini rutin haline getirmek, regl dönremlerinizi rahat bir şekilde geçirmenize büyük oranda katkı sağlamaktadır. Bu durumda regl ağrılarını hafifletmenin bir başka doğal yöntemi ise vitamin deposuna sahip lif kaynağı besinlerdir. Doğal yöntemler eşliğinde ilaç kullanmayıp, güçlü besinleri tercih ettiğiniz takdirde iyi sonuçlar alabilmeniz mümkün.

1. Zencefil

Regl ağrısına iyi gelen yiyecekler arasında yer alan zencefil, içeriğinde yoğun olarak iltihap sökücü ve antioksidan etkiye sahip maddeler bulundurmaktadır. Bu nedenle regl ağrılarında tercih edilen bir yiyecektir. Regl ağrısı bazı insanlarda mide bulantıları gibi belirtilere yol açabilir. Bu rahatsız edici bulantıların engellenmesinde zencefil içerikli gıdalar tüketilebilir. Yapılan araştırmalara göre çoğu mide bulantısını kesici ilaçtan daha etkili olduğu ispatlanmıştır.

2. Zerdeçal

Zerdeçal sık olarak tüketildiği taktirde bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı bir yiyecektir. İltihap giderici özelliği sayesinde vücutta bulunan iltihapların kurumasında etkilidir. Kanser olma riskine karşı vücuttaki hücreleri korur. Ağrı kesici özelliği de bulunan zerdeçal regl ağrılarının oluştuğu zamanlarda tüketilmesi gereken yiyeceklerdendir. Depresyon, stres vb. gibi olumsuz ruh hallerini rahatlatmaya karşı olumlu etkileri gözlenir.

3. Tarçın

Tarçın, özellikle mide bağırsak sistemlerini düzenler ve rahatlamasını sağlamaktadır. Yoğurt ile karıştırılarak tüketildiği taktirde tansiyon değerlerini dengeler. Regl ağrılarının verdiği rahatsızlıkları gidermek amacıyla da alternatif olarak kullanıma uygundur.

Yoga

Regl ağrısına iyi gelen pozisyonlar nelerdir?

Regl dönemlerinde, belirli hareketleri kapsayan egzersizleri yapmak kan akışını hızlandırdığı için çok önemlidir. Bu anlamda spor yapmak vücudun esneklik kazanmasına yardımcı olmakta ve ağrıların azalmasına katkı sağlamaktadır. Regl ağrısına iyi gelen pozisyonlar şunlardır:

 • Dizden göğüse doğru oluşturulan pozisyon
 • Sırtüstü çevirme pozisyonu
 • Çocuk pozisyonu
 • Yoga pozisyonu

Ağrı kesici

Regl ağrısına iyi gelen ilaçlar nelerdir?

Doğal yöntemlerden fayda sağlayamayan kadınlar, medikal yöntemlere yönelim göstermektedir. Bu noktada ağrı kesici niteliğe sahip ilaçlar çoğunlukla kesin çözüme ulaştırmaktadır. Ancak unutmamak gerekir ki, bu standarttaki ilaçları uzman hekimler gözetiminde düzenli bir şekilde kullanmak önemli bir konudur.  

1. Arveles

Regl sancısı yaşayan bireylerin sıklıkla kullandığı bir ağrı kesicidir. Kısa süreli pek çok ağrının tedavisinde kullanılır. Fakat fazla kullanım halinde mide ağrısı, bulantısı, ishal gibi yan etkileri ortaya çıkabilir. Bu hususta dengeli kullanmak oldukça önemlidir.

2. Apranax

Genelikle çok şiddetli ağrılarda tercih edilen bir ağrı kesicidir. Özellikle diş ağrılarında ve iltihap ağrılarında sıklıkla kullanılmaktadır. Buna ek olarak adet ağrısının şiddetli olduğu durumlarda da kullanıma uygundur. Aç karınla tüketilmemesi gereken bir ilaçtır. Sonucunda mide ile ilgili yan etkiler görülebilir.

3. Buscopan

Kas ağrılarında, mide, bağırsak sancılarında ve kadın üreme sisteminde gelişen şiddetli sancıların tedavisinde sıklıkla kullanılan bir ilaçtır. Kasları gevşetmeye yarayan en iyi ilaçlardan bir tanesidir. Bu nedenle gerektiği kadar alınmasında fayda vardır. Regl dönemlerinde de sıklıkla tercih edilmektedir.

4. Dolorex

Çoğunlukla adet sancılarında, şiddetli migren ağrılarında kullanılan bir ilaçtır. Baş dönmesi, baş ağrısı gibi belirlenemeyen sebeplerden yan etkileri de bulunmaktadır. Diğer yan etkileri ise ciltte kızarıklık, ishal ve mide ile ilgili oluşan olumsuz durumlardır.

5. Majezik

Majezik, oldukça güçlü bir ağrı kesicidir. Kısa sürede birçok ağrının kesilmesine yardımcı olmaktadır. Adet ağrıları, baş ağrıları, diş ağrıları gibi çeşitli ağrının tedavisinde kullanılır. Doktorun önerdiği dozda kullanılması gerekir. Beraberinde mide koruyucusu kullanılması gereken bir haptır. Yan etkileri bakımından mideye karşı olumsuz etkisi olduğu gözlenmiştir.

6. Minoset

Minoset ağrıları gidermeye yardımcı olan orta düzeyde bir ağrı kesicidir. Adet ağrılarının ve sancılarının giderilmesi için kullanılan bir ilaçtır. Baş ağrıları gibi çeşitli eklem ağrılarında da kullanımı uygun görülen bir ilaçtır.

7. Parol

Parol ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliğe sahip bir ilaçtır. İnsanlar arasında adet ağrılarında, ateş yükselmelerinde, baş ağrılarında ve soğuk algınlığı gibi şikayetlerin tedavisinde kullanılır.

8. Parafon

Parafon genellikle kol, bel, kas ağrıları için kullanılan bir ilaçtır. Buna bağlı olarak adet ağrılarında da bazı doktorların önerdiği ilaçlar arasındadır. 30-40 dakika içinde etkisini göstermektedir. Ağrının etki etme süresi ise 4 ve 6 saat arasında kişiden kişiye değişiklik gösterir.

9. Ponstan forte

Orta dereceli ağrıların tedavisinde kullanılan bir ağrı kesici ilaçtır. Çoğunlukla kadınların adet ağrılarını gidermek amacıyla kullanılan tedavi yöntemidir. Kas, omurga, kronik ağrıların tedavilerinde de kullanılması uygundur.

Sıcak su torbası

Regl ağrısı için sıcak su torbası iyi gelir mi?

Regl ağrısı çeken kadınların ilk başvurduğu yöntemler arasında sıcak su torbası gelmektedir. Ağrı yaşanılan bölgeye sıcak su kompresi yaparak, tedavi doğal bir şekilde uygunlanmaktadır. Sıcak su torbasının yaymış olduğu ısı, yumurtalıkları gevşeterek kolayca yenilenmesini sağlar. Regl ağrılarına bağlı olarak gelişen sindirim sorunlarının azalmasına ve düzene girmesine yardımcı olur.

Masaj

Regl ağrısı için masaj iyi gelir mi?

Regl ağrısı çeken kişilerin ağrıya bağlı olarak vücutlarında stres birikir. Bu yüzden de vücutları çok fazla gerilir ve rahatlamaya ihtiyaç duyar. Masaj yapmak, vücudu gevşetir ve kişinin endorfin salgılanmasına yardımcı olur. Endorfin mutluluk hormonu salgılayan gerekli bir maddedir. Bu durum hem ruh halini hem de insan vücudunu olumlu olarak etkiler. Regl ağrılarının giderilmesinde masaj yapılması gereken bir aktivitedir.

Sıcak duş

Regl ağrısı için sıcak duş iyi gelir mi?

Regl ağrılarından kurtulmak için sıcak bir duş almak insan vücudunu rahatlatan doğal bir yöntemdir. Karın bölgesine temas eden sıcak su, yumurtalıkların yenilenmesini kolaylaştırır. Buna bağlı olarak karın ağrılarında azalma oluşur ve regl periyotu düzene oturmaktadır. Sıcak bir duş almak hem gün içindeki stresten kurtulmanıza hem de rahat bir uyku çekmenize de yardımcı olur.

Regl ağrısı

Regl ağrıları niye olur?

Regl ağrıları birçok farklı nedene bağlı olarak meydana gelebilir. Bütün kadınların vücut anatomileri birbirinden farklıdır bu nedenle her kadının ağrısının olması farklı bir sebepten oluşabilir. Bunu kesin olarak belirlemek için bir kadın doğum uzmanına gitmek gerekir. Fakat bu duruma neden olan birçok farklı etmen bulunur:

 • Vücut değerlerinde magnezyum vb. gibi birçok mineral ve vitamin oranlarının düşük olması,
 • Rahim yapısının darlığına bağlı olarak şiddetli ağrılar gerçekleşebilir. Çünkü kanama sırasında rahimde birikme olması,
 • Rahim duvarında farklı nedenlerden dolayı oluşan miyom veya iyi huylu tümörler bulunması,
 • Leğen kemiğinin iç kısmında oluşan, pelvik inflamatuar olarak adlandırılan bakteri hastalığı,
 • Rahmin iç kısmında yer alan endometrium tabakasının rahmin dış bölümüne yayılması,
 • Üşütmeye bağlı olarak gerçekleşen soğuk alma durumları,
 • Sinir, stres, kaygıdan beslenen olumsuz ruh halleri,
 • Yoğun olarak sigara, kafein kullanımı,
 • Enfeksiyon, bakteri gibi dışsal faktörler,
 • Rahip yapışıklığı, yumurtalık kistleri ve tümörleri,
 • İmperfore hymen olarak bilinen doğuştan gelen kızlık zarının tamamen kapalı olma durumu.

Regl sancısı

Regl ağrıları belirtileri nelerdir?

Regl ağrılarının şiddeti kişinin ağrı nedenine ve eşiğine göre değişiklik gösteren bir durumdur. Ancak bu dönemler her zaman yalnızca ağrı ile sınırlı kalmamaktadır. Regl dönemlerinde mevcut ağrılara ek olarak pek çok semptom da açığa çıkmaktadır:

 • Aşırı derecede ağrı ve zonklama ile oluşan kramplar,
 • Sürekli devam eden sabit bir ağrı,
 • Yoğun mide bulantıları,
 • Baş dönmeleri,
 • Psikolojik olarak stres, sinir, kaygı vb. gibi durumlar,
 • Terleme, bunalma hissi,
 • Tansiyonda oynamalar,
 • Omurilik ve sırt ağrıları,
 • Regl ağrısı ile meydana gelen baş ağrıları,
 • İshal oluşması.

Yukarıda verilen belirtiler regl kanaması başlamadan önce veya kanama anında meydana gelen olumsuz belirtilerdir. Regl kanaması bittikten sonra otomatik olarak bu belirtiler de ortadan kalkmaktadır.

Regl ağrısı

Regl ağrısı bacağa vurur mu?

Regl ağrısının şiddetine bağlı olarak yayılım alanları da farklılık göstermektedir. Bacaklara ve kasıklara vurma ihtimali kişiden kişiye değişmektedir. Ama regl öncesinde ve sırasında sol veya sağ bacağınızda bu tip ağrılarla karşılaşırsanız yüksek olasılıkla reglden kaynaklanan bir ağrıdır. Bu ağrı tipi dismenore olarak adlandırılır ve genellikle bacaklarda, kasık bölgesinde bulunur.

Adet sancısı

Adet sancısında sol kasıkta ağrı olur mu?

Adet sancısı çoğunlukla sol ve sağ kasık bölgesinde meydana gelmektedir. Konum itibariyle yumurtalıklar kasık bölgelerine yakın olarak bulunur. Bu da ağrının kasık bölgesinde şiddetli olarak hissedilmesine yol açar. Ağrıyı azaltmak için sıcak su uygulamaları ve ağrıyı kesen ilaç, yiyecek ve içeceklerden yardım alınabilir.

Regl ağrısı

Regl ağrısı olup kanama olmaması neden olur?

Bu süreç genellikle regl sürecinin belirtilerini oluşturur. Yumurtalıklar yenileşme sürecinde zorlandığı için kanama meydana gelemez ve şiddetli ağrılara yol açar. Bu da kişinin canını yakan ve pek çok farklı olumsuz durum yaşamasına sebep olan bir süreçtir. Farklı bir sebepten olma ihtimali de vardır ama genellikle regl döngüsünün düzenli olmamasından ve üşütme gibi rahatsızlıklar sonucunda sıklıkla görülür. Regl kanamasının başlaması ve düzene girmesi ile ağrı son bulur. Bunun için regl kanamasına yardımcı birtakım ilaçlar ve içecekler kullanılması önerilir.

Regl ağrısı

Regl ağrısı 10 gün önceden başlar mı?

Regl ağrısı 10 gün önceden de başlayabilmektedir. Özellikle ergenlik döneminde yeni regl olan bireyler ve regl döngüsü düzensiz olan bireylerin yaşadığı bir sorun olarak nitelendirilebilir. Regl periyotları sürekli olarak değişir ve ne zaman regl olacaklarını kestiremezler. Bu nedenle bir uzmana muayene olmak veya düzene girmesi için bitkisel çaylar tercih edilebilir. Genellikle ciddi bir durum oluşturmaz sadece zaman konusunda belirsizlikler yaratır.

Gebelik

Adet sancısı hamilelik belirtisi mi?

Adet sancısı, sanıldığının aksine bir hamilelik belirtisi değildir. Tam aksine yumurtalıklarınızın yenilenmesi için oluşan bir durumdur. Regl olan kişiler hamile değildir. Hamile olan kişiler regl olmazlar. Dokuz ay boyunca yumurtalıkları yenilenmeye ihtiyaç duymaz ve embriyoyu büyütmekle görevlidir. Bu nedenle yenilenme süreci gerçekleşmediği için regl kanaması meydana gelmez. Bebek doğana kadar regl olma durumları askıya alınmış olur.

Adet sancısı

Regl ağrısı olmaması iyi bir şey midir?

Regl ağrısı çekmemek çoğu kadının istediği bir durumdur. Çünkü yenilenme döneminde herhangi bir sorun yaşanmaz ve yumurtalıklar da günlük hayatı olumsuz etkileyecek şekilde ağrılar oluşturmamaktadır. Çoğu kadın bunu engellemek için birçok yönteme başvurur ve ağrılarla sancılarla baş etmeye çalışır.

Adet sancısı

Adet sancısı ne zaman geçer?

Adet sancıları kişinin genetik yatkınları ve mevcut sağlık durumu nedeni ile şekillenmektedir. Bu noktada her kadının regl döneminde yaşadığı ağrı düzeyi değişkenlik göstermektedir. Adet sancısının cinsel birliktelikle ya da hamilelik sonucu ile çözüme kavuşacağı algısı toplum içinde sıklıkla dile getirilmektedir. Ancak bilinenin aksine adet sancılarının bu konularla herhangi bir ilişkisi yoktur.  

Evlilik

Regl ağrısı evlenince geçer mi?

Adet ağrıları evlenince geçer mi sorusu yanlış bilinen doğrulardandır. Çoğu kimse evlendikten sonra regl ağrılarının son bulacağını ve bir daha gerçekleşmeyeceğini düşünür. Ancak bu yanlış bir algıdır. Çünkü regl ağrıları fiziksel bir süreçtir. Üşütmeye, yumurta yenilenme sürecine bağlı birçok farklı sebepten meydana gelebilir. Bu durumun evlilikle veya cinsel hayatla hiçbir ilişkisi yoktur. Tamamen kişinin vücut yapısı ile ilişkilidir. Evlenmeden hiç adet sancısı yaşamayan kişiler bulunduğu gibi evlendikten sonra adet ağrısı çeken birçok kişi de vardır.

Hamilelik

Regl ağrısı hamilelikten sonra geçer mi?

Regl ağrısı hamilelik sonrasında ortadan kaybolan bir durum değildir. Çünkü dokuz ayın sonunda yumurtalıklar yenileşme süreçlerini yeniden meydana getirirler. Bu süreçte farklı sebeplere bağlı olarak ağrılar yeniden meydana gelebilir. Bu durum kişinin sağlığına, yeme içme düzenine ve ruh haline göre şekillenen bir döngüdür. Regl ağrılarının bebek doğurmayla ilişkisi yoktur. Yalnızca adet olmadan önce düzenli beslenme spor gibi aktivitelerin düzenli olarak yapılması ağrılardan ve şiddetli sancılardan kurtulmanıza yardımcı olur.

Regl ağrısı

Regl ağrısı gelecek regl günlerini etkiler mi?

Şiddetli olarak gelen regl ağrıları çoğu kadının baş etmekte zorlandığı durumlardandır. Kanama sürecine kadar olan bu durum oldukça zor ve acılı geçmektedir. Bu duruma bağlı olarak birçok kadın bu şiddetli ağrıların regl periyotunu etkileyip etkilemediğini merak eder. Ağrının yumurtalıklara zarar verilebileceğine dair bir endişe durumu yaşanır. Ama adet ağrılarının gelecek ay oluşacak adet zamanıyla bir ilgisi yoktur. Süresini etkilemez çünkü ağrılar anlık oluşan süreçlerdir. Önemli olan oluşan rahatsız edici ağrıları engellemek ve kısa sürede çare bulmaktır.

Teşhis

Regl ağrısının teşhisinde kullanılan yöntemler

Regl ağrılarının hafifletilmesi noktasında, doğal yöntemlerin yeterli gelmemesi halinde bir uzmana danışmanız gerekmektedir. Kadın doğum uzmanına gittiğinizde ağrının tespit edilmesi için çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Bu yöntemler ve tetkikler sonucunda regl ağrınızın nedenini kolayca teşhis edilebilmektedir:

 • En çok kullanılan teşhis yöntemi ultrason ile muayenedir. Rahmin iç kısmını kontrol edebilmek amacıyla belirli ses dalgaları ve titreşimler kullanılmaktadır.
 • MR kullanımı genellikle daha ciddi sorunlar yaşayan kadınların teşhisleri için tercih edilen bir yöntemdir. Vücudu detaylı olarak inceleyen profesyonel cihazlar sayesinde regl sancısının sebepleri kolaylıkla tespit edilmektedir. Rahim içinde bulunan diğer bütün problemler de bu şekilde belirlenmektedir.
 • Bir başka kullanılan yöntem ise laparoskopidir. Genellikle bu yöntem adet sancısı için kullanılmamaktadır. Dış gebelik geçiren, yumurtalıklarında tümör ve kist gibi ciddi derecede hastalığa sahip olan kişiler için kullanılmaktadır.

Sizde regl sancınızı doğal yöntemler kullanarak azaltamadığınız zaman mutlaka bir kadın doğum uzmanına muayene olmalısınız. Böylece olası bir sağlık sorunu noktasında, erken teşhis avantajı ile kendinizi koruyabilirsiniz.  

 Zorlu geçen regl döneminizi daha iyi hale getirebilmenizi sağlacak başka allternatifler için “Regl dönemini rahat geçirmenizi sağlayacak altın tavsiyeler” isimli yazımıza da göz atabilirsiniz. 

 

Önemli Uyarı: Burada belirtilen sağlık bilgileri, maske tarifleri, kür tarifleri ve bilimum detaylar internet ortamından derlenmiştir. Doktor tavsiyesi değildir. Genel bilgiler olup doğruluğu teyit edilmemiştir. Bu tür tariflerin her vücutta düzenli ilaç kullanımı, çeşitli hastalıklar, vücut hassasiyetleri veya aşırı kullanımlar sebebiyle farklı sonuç verebileceği unutulmamalıdır. Dolayısıyla doktor kontrolü ve doktorunuzun vereceği miktarlar dışında bu tür tarif veya kürleri kullanmamanız tavsiye edilmektedir.  Sitemizde yer alan bilgiler reçete değildir. Tavsiye niteliği taşımaz. Yine de burada yazan bilgilerden ötürü kullanımlardan doğabilecek zararlardan kişinin kendisi sorumlu olup cemre.com internet sitesi ve yazarları sorumlu tutulamaz.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler