Cardano (ADA) Coin Nedir? Ne Kadar Kar Edersiniz?

Cardano Coin hakkında bilginize bilgi katmak için Cardano (ADA) Coin Nedir? Ne Kadar Kar Edersiniz? yazımızı kaleme aldık. Öncelikle Cardano (ADA) Coin Nedir? başlığı ile başladığımız yazımızı, en merak edilen Cardanoyu Anonim Olarak Kullanılabilir mi? sorusuyla sonlandırmış olduk. Yazımızın sonunda hiçbir soru işaretiniz kalmayacaktır. Kahveler alındıysa hiç vakit kaybetmeden Cardano (ADA) Coin Nedir? Ne Kadar Kar Edersiniz? yazımıza geçeli. Keyifli okumalar. YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.

Cardano (ADA) Coin Nedir?

29 Eylül 2017 senesinde Charles Hoskinson geliştirdiği bir projedir. Cardano’nun platformu iki kategoriden meydana geliyor. Cardano Yerleşim Katmanı, ADA’yı kullanan işlemleri sonuca ulaştırmak için tercih edilir.

Halen geliştirilmekte olan Kontrol Katmanı, akıllı sözleşmeler için devrede olacaktır. Cardano’nun hiyerarşik yapısı, bir değişim aracı olarak kullanılmasını ve akıllı sözleşmeler yaratılmasını sağlar. Buna ilaveten platformun merkezi akım finans ekosistemiyle beraber iş yapabilme istekleri mevcuttur.  

Cardano’nun platformunun merkezi Ouroboros’tur. Protokol, enerji kullanımını ve yeni madeni para oluşturma süresini en aza indirmek için kişiselleştirmiştir.

Cardano’nun amacından bahsedecek olursak, Ethereum gibi eski blok zincirlerinden çok daha iyi performans sergileyebilen bir blok zinciri yaratmaktır; buda, daha fazla, daha ucuz ve ışık hızın işlemleri işlemesi yapması gerektiği manasına gelir.

Charles Hoskinson; birinci olarak Bitcoin, ikinci olarak Ethereum ve Cardano’nun üçüncü nesilinde bir blockchain olduğuna inanıyor, Dolayısıyla, diğer blok zincirlerinin kodunu almak yerine, IOHK kendilerine ait bir blok zincirini oluşturdu.

İnsanlar arada sırada Cardano ve ADA’nın aynı olduğu fikrine düşebilirler, lakin ufak bir farktan bahsetmek isteriz. Cardano , insanların transfer işlemlerini gerçekleştirmesine imkan sunan blok zincirinin ismidir. ADA coin ise bir kripto para biriminin ismidir. YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.

İlginizi Çekebilir: 2021 Yılında Patlayacak 5 Altcoin | Okumadan Yatırım Yapmayın

Cardano (ADA) Özellikleri

 • Hesaplama ve muhasebenin farklı kategoriler içerisinde olması.
 • Modüler fonksiyonda kodda çekirdek komponentlerinin uygulanması.
 • Ticaretin ögelerini araştırma imkanı sunar.
 • Araştırmalarda bir yargıç belirleyerek, yapılan araştırmalarla bir grubu mevcuttur. Akademisyenler ve geliştirmeciler bu grupta mevcuttur.
 • Düzenleme esnasında sorunlara çözüm üretmek için, uygulama ile güncel araştırma arasında hızlı yineleme.
 • Mantığa uygun olanları benimseyerek ortalama olarak 1200 altcoinden bilgiler alma gereksinimi duyma.
 • Önceki yapıların eksik ihtiyaçlarına yönelik çeşitli uyum mekanizmaları geliştirmek.

Neden Cardano?

2015 senesinde karşımıza gelen Cardano, kripto paralarındaki tasarlama ve geliştirme kalıpları kırarak daha bilinmeyen şeyler getirmek çabası içerisindedir. Çabalamış olduğu bu yenilik kümesinde merkez noktası, insanların ihtiyaçlarına yönelik çözümler geliştirmek istemesidir. Cardano, belirlenmiş bir yol haritasını benimsemek yerine, daha dolaylama olarak insanların ihtiyaçlarına yönelik farklı yollar benimsemektir.

Cardano Resmi Cüzdanı Daedalus Cüzdan

ADA madeni paranızı saklamak isterseniz eğer, Cardano’nun Daedalus adını verdiği kendilerine ait olan bir resmi cüzdanı mevcuttur. Amma velakin, kripto para birimi mecrasında Daedalus cüzdanının birçok sorunu olduğunu belirten birçok rapor mevcuttur. Bu sorunlardan bahsedecek olursak; ağ ile bağlantı kuramama, senkronizasyon blokları ve alıcıya ulaşmayan işlemler gibi örnekler verebiliriz.

Cardanoyu Diğer Kripto Paralardan Ayıran Nedir?

Cardano, hem gönüllü olarak çalışanı bulundurmamaktadır hem de ilk bilimsel görüş açısı yakalamış bir biçimde kurulan kripto paradır. Bu iki özellik Cardanoya oldukça ekstralar katmaktadır. Yazılımcıları ise diğer yazılımcılara göre oldukça donanım sahibidir. Hesaplama ve muhasebeyi ayrı kategorilerde almakla birlikte, işlemlerinin verimliliği ve hızı oldukça yüksektir. Cardano’yu aynı zamanda yargıç ile değerlendirmeye alınan ilk örnektir.

Cardano Hedefleri

 • Muhasebe ve hesaplamaların aynı kategoride yer almaması. Farklı kategorilerde yer alması.
 • Araştırma yaparken, araştırmanın içerisinde bir yargıç bulundurmak. Yapılan araştırmalar yargıç gözetiminde olmalı.
 • Düzenleyici kurumlar içerisinde tam bir uyum hali yakalayabilme.
 • Aynı bölümde mevcut olan varlıkların hesap kitap işlemlerinde mevcudiyetlerinin sağlanması.
 • Bitcoin de yer alan düzenleyiciler için faydalı bir altyapı oluşturma.
cardano-(ada)-coin-nedir?-ne-kadar-kar-edersiniz?
Cardano (ADA) Coin Nedir? Ne Kadar Kar Edersiniz?

Cardano Artıları Nelerdir?

 • Kurucusu BitShares olan olağanüstü başarılı bir geliştirme ekibi mevcuttur. Ayrıca BirShares, Ethereum gibi başarılı projelerde de iş yapmaktadır.
 • Pek çok katman (yerleşim ve hesaplama katmanı) kullanan ilk blok zinciri olarak karşımıza gelmektedir.
 • Ölçeklendirme sınırı bulunmamaktadır. Ne kadar fazla kişi blockchain kullanmaya başlarsa, o kadar fazla işlem işlenebilir hale gelir.
 • ADA kripto para birimi; basit, ucuz ve ışık hızında işlemlerinizi gerçekleştirmeye olanak sağlar.
 • Cardano’nun fikir birliği mekanizması, eski blok zincirlerinden daha çevre dostudur ve daha adaletlidir.

Cardano Eksileri Nelerdir?

 • Blok zinciri hala gelişmemiştir, bundan dolayı Cardano’nun bizlere sunmuş olduğu bir takım iddialar için teorikte kalmıştır diyebiliriz. 
 • Stellar Lumens, Ripple ve NEO gibi diğer blok zincirleri halihazırda saniyede 2.100’den fazla işlemi yapabilmektedir. Cardano bu rakamın biraz gerisinde kalmaktadır.
 • Güncel olarak bakarsak maksimum ölçeklenebilirlik saniye başına sadece 310 işlemdir. Diğer kripto birilerine bakarsak biraz gerisinde kalmış durumda.
 • Resmi cüzdanlar ile ilgili devam etmekte sorunlar halen mevcuttur.

Cardano Nasıl Kullanılabilir?

Bahsetmemiz gereken ilk şey, ADA Cardano coin küresel bir ödeme sistemi olan Bitcoin ile aynı şekilde işlem yapılabilir. Fakat daha  Bitcoin saniyede sadece 7 işlem gerçekleştirme potansiyeline sahiptir. Saniyede 7 işleme kadar ölçeklenmek üzere ise hiçbir küresel ödeme sistemi ortada kalamazdı. Nitekim, Visa yalnız saniyede ortalama 1.487 işlem başarmaktadır.

Bundan dolayı, Cardano ekibi saniyede “yüz binlerce” hedeflerine ulaşabilir ise, ağ bir ödeme sistemi olarak sorunsuz bir şekilde işlem görecektir.

ADA madeni paranın ikinci bahsetmemiz gereken işlevi ise, insanların akıllı sözleşmeler ve  merkezi olmayan uygulamalar yaratmasına olanak sağlamaktadır. Yaratıcı, şirketlerden, hükümetlerden ve hatta içimizdeki herhangi birisi olabilir.

Dolayısıyla, Cardano akıllı sözleşme protokollerinin küreselleşmesini hedefleyecekse, boyutlandırabilirlik sorunlarını düzenlemesi gerekmektedir.

Cardano Boyutlandırılabilir Mi?

Piyasada bir çok birbirinden ayrı blok zinciri mevcuttur ve her birini özel kılan şeyin ne olduğunu bilmek bizim için önemlidir. Bir projenin ne kadar iyi performans gösterebileceğine belirledikten sonra göz önüne alınması gereken en önemli noktalardan birisi boyutlandırılabilirliğidir.

Kripto para birimi endüstrisinde boyutlandırılabilirlik, bir blok zincirinin belirli bir zaman çerçevesinde ne kadar işlemi işleyebileceğidir, lakin normal şartlar içerisinde “Saniye Başına İşlem” olarak karşımıza gelmektedir.

Bitcoin ve Ethereum gibi eski blok zincirleri, tek seferde işleyebilecekleri işlem sayısıy ile çok sınırlı oldukları için boyutlandırılabilirlikle ilgili büyük sorunlar yaşamaktadırlar. Bu yüzden, Bitcoin yalnızca 6 işleyebilirken, Ethereum’un ortalaması sadece 14’tur. Yine belirtmemiz gerekir ki, Cardano’nun bir artısının olduğu yer işte tamda burasıdır.

İşlemler Bitcoin blok zincirinde doğruluğu onaylandıktan sonra, sonsuza dek halka erişime açılır. Bu, zaman içerisinde blockchain defterinin daha da geliştiği manasına gelmektedir. Bununla alakalı sorun, ağdaki her bir madencinin her bir işlemin bir kopyasını bulundurmasının lazım olduğudur. Bu, boyutlandırılabilirlık problemlerine neden olmaktadı.

Lakin Cardano, işleme dahil olan kişilerle ilgili olmayan verileri saha dışı tutarak işleri farklı bir boyut şekilde yapan bir blok zinciri tasarlıyor. Örnek vermek gerekirse, John Sue’ya 30 ADA parası transfer ederse, işleme dahil olan sadece iki kişi, gönderici ve alıcıdır.

Özetlemek gerekirse, doğrulayıcılar fonların oynamalarına onay vermeye yardımcı olduklarında, sadece işlemle ilgili verileri tutmaları gerekmektedir.

Ekip başkaca “Sharding” adını verdikleri bir protokol tasarlamayı düşünüyor. Bunun çalışma biçimi, ağı daha fazla insana ulaştırdıkça saniyeye düşen işlem sayısının yükselmesidir.

Cardano, 2017 senesinin sonlarına doğru, blok zincirinin saniyede 354 işlemi işlemesine izin sağlayan bir test gerçekleştirdi, bu Bitcoin ve Ethereum’dan önemli fazlaca miktarda fazla. Lakin uzun vadeli hedef bu sayıyı saniyede yüz binlere çıkarmaktır.

Cardano Gerçek Para mı?

ADA, düşük ücret ve anlık işlemler mevcudiyetinde olsa bile, akıllı sözleşme katmanı hala gelişimini tamamlamamıştır. Bu, günlük olarak ürün ve hizmet satın almak için kullanılabilecek bir para birimi olmaktan diğerlerine nazaran bir tık daha uzak olduğu manasına gelir. Artı olarak, bunun sadece başka bir para biriminin yerini tutması çabası değil, aynı zamanda ülkelerin insanlarına makul ücretli ve uygun para alım gönderimi imkanı sağlarken uyumu yakalamalarına müsaade ederek kusursuz bir akıllı sözleşme ağı olduğunu hatırlatmamız gerekmektedir.

Bu sebepten ötürü, ikinci katmanın tamamlanması üç ila dört sene sürebilir. Cardano’nun şansı, diğer kripto para birimlerinden ve blok zincirlerinden daha fazla, bilakis mühendislerden ve endüstri uzmanlarından girdi almayı içeren bilimsel bir yaklaşıma yöneldi. Çaba daha fazla sürebilirken, diğer blok zincirlerinin karşılaştığı sorunların aynısı hep mevcut olmayacaktır.

cardano-(ada)-coin-nedir?-ne-kadar-kar-edersiniz?-741
Cardano (ADA) Coin Nedir? Ne Kadar Kar Edersiniz?

İlginizi Çekebilir: Monero (XMR) Nedir? Yatırım İçin Doğru Fırsat Mı?

Cardano Resmi Sosyal Medya Hesapları Nelerdir?

Cardano resmi web sitesine ulaşmak için buraya tıklayınız.
Cardano resmi Telegram hesabına ulaşmak için buraya tıklayınız.
Cardano resmi Facebook hesabına ulaşmak için buraya tıklayınız.
Cardano resmi Twitter hesabına ulaşmak için buraya tıklayınız.
Cardano resmi Reddit hesabına ulaşmak için buraya tıklayınız.
Cardano resmi Youtube hesabına ulaşmak için buraya tıklayınız.
Cardano resmi Meetup hesabına ulaşmak için buraya tıklayınız.

Cardano Coin Kurucusu Kimdir?

Cardano Coin kurucusu Charles Hoskinson’dur.

Cardano Madenciliği Nasıl Yapılır?

Cardano madenciliği malesef yapılamaz. Cardano, Proof of Stake alt yapısına sahip olduğundan ötürüdür.

Cardano Hangi Ülkeye Aittir?

Cardano, Japonya’ya aittir.

Cardano Coin Yayımlanma Tarihi Ne Zaman?

Cardano Coin, 27 Eylül 2017 yılında önümüze gelmiştir.

1 Cardano Kaç TL?

Cardano ile ilgili güncel fiyatları öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz. Ortalama olarak 1 Cardano 2.45 TL olarak karşımıza gelmektedir.

1 Cardano Kaç Dolar?

Cardano ile ilgili güncel fiyatları öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz. Ortalama olarak 1 Cardano 0.330541 Dolar olarak karşımıza gelmektedir.

1 Cardano Kaç Euro?

Cardano ile ilgili güncel fiyatları öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz. Ortalama olarak 1 Cardano 0,271607 Euro olarak karşımıza gelmektedir.

cardano-(ada)-coin-nedir?-ne-kadar-kar-edersiniz?-741
Cardano (ADA) Coin Nedir? Ne Kadar Kar Edersiniz?

Cardano Ne Kadar Güvenli?

Emniyet sistemleri uzman mühendisler ile oluşan bir ekip tarafından tasarlanmaktadır. Dahası, ADA belirteçleri ve akıllı sözleşmeler için katmanlar birbirinden bağımsızdır ve ek olarak bir güvenlik yastığı sağlar. Kriptografik şifreleme, blok zincirinin tehlike altında olmamasını sağlayacak ve bütünlüğünü ihlal edebilecek ve kullanıcı verilerini ortaya çıkaracak herhangi bir siber saldırıyı anlık olarak ortadan kaldıracaktır.

Cardano’da Hangi Finans Kuruluşları Yatırım Yapmaktadır?

Güncel olarak, herhangi bir finans kuruluşunun veya bankanın Cardano projesine finansal veya stratejik olarak yatırım yaptığını gösteren herhangi delil mevcut değildir. Blok zincirleri hala geliştirilme aşamasında olduğu için ve düzenlemelere uygunluğu işlevsel hale getireceğinden, anlık olarak finansal kuruluşların aradıkları bir düzenleyici çözüme dönüşüp dönüşmeyeceğini belirlemek için geri durduğuna inanmak oldukça cazip gelmektedir. Bunun dışında, bölgesel düzenlemelere uygunluğu sağlamayı hedeflediğini, hedeflenen kullanımı için şartlara uygun hale gelmek için eyalet ve ulusal boyutta hükümetlerle iletişim sağlaması gerekebilir. Bu, bankaların ve finans kuruluşlarının henüz hareketlenmemiş olmasının bir başka sebebi olabilir.

Bir blok zinciri ve ekosistemi oluşturmaya yönelik bilimsel bir yaklaşım benimseyen birinci sınıf mühendisler ve endüstri uzmanları tarafından destek sağlanan bir tasarımdır. Geleceğe yatırım çekme potansiyeli yüksek olmasının nedeni budur.

Cardano Yatırıma Değer mi?

Cardano’ya (ADA) genel olarak bakacak olursak anlatıldığı gibi, bilimsel bir yaklaşımla destek gören ilk kripto para birimi ve blok zinciridir. Bu, diğer kripto para birimlerine nazaran çok daha başarılı olma kabiliyetine sahip olduğu manasına gelir. Lakin, hala geliştirme aşamasında ve diğer blok zincirlerinin sahip olduğu erken giriş artısını basit bir şekilde yok sayamayız.

Kripto para birimi fiyatları genel olarak tahmin etmek ve hangi yöne hareket edecekleri hakkında net tahminde bulunamayız. Bundan ötürü, kaybetme ihtimaliniz olan yatırıma harcama yapmadığınızdan emin olmak için araştırmanızı iyi bir şekilde yapmanız ve dikkatli olmanız gerekmektedir. Her daim uzmanların söylediklerine kulak verin ve haberleri takip etmeyi unutmayın. Tek seferde çok fazla yatırıma yüklenmeyin. Riski az tutmak önemlidir.

Cardanoyu Anonim Olarak Kullanılabilir mi?

Birçok insan, herhangi bir kripto para biriminin önde gelen özelliklerinden biri olarak anonimlikten söz ederken, gerçeği belirtmemiz gerekirse, gerçek bir pozitif olmaktan çok bir hile stratejisi haline büründü. Evet, kripto para birimleri biraz da olsa anonimlik, lakin bir borsadan veya Müşterinizi Tanıyın düzenlemelerine uygun bir ticaret platformundan para temin ediyorsanız, hesap doğrulama için bilgilerinizi belirtmeniz gerekecektir. Aksi halde, genellikle tavsiyesi bulunmayan, daha az isim yapmış hizmetlerle risk altına girmek zorunluluğuna sahip olursunuz.

Dahada önemlisi, internette yapmış olduğunuz her şey, hemen ardınızdan unutulmaz dijital bir ayak izi bırakır, bu da, teknik kabiliyete sahip hükümetler ve bilgisayar korsanları için her zaman izlenebilir olduğunuz manasına gelir. Mutlak anonimlik, ADA veya başka bir kripto para birimi olarak istiyorsanız, aradığınız çözüm maalesef ki bu olmamaktadır. Kimsenin izleyebileceği dijital bir iz olmadığından, nakit para bu konuda hala avantajlı bir yöntemdir.

İlginizi Çekebilir: IoTeX (IOTX) Nedir? Hangi Şirketler Tarafından Destekleniyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
nolurbak.com
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023